Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Fenomen - kako ga objasniti

elitemadzone.org :: MadZone :: Fenomen - kako ga objasniti

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 32727 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 21:27 - pre 111 meseci
"Demokratija" danas je mnogo siri pojam - politicka ideja koja je pocela da se propagira kao nesto idealno... neiskvareno... slobodno... nacin ponasanja... razmisljanja... nesto cemu treba stremiti u svakom pogledu... itd...
U tom kontekstu i te kako ima smisla - jer ne mozes da se pravis "malo blesav", ili postujes pravo i odredjene principe, kako lokalno, tako i medjudrzavno, ili ih ne postujes. A jasno je da od postovanja prava i principa u realnosti nema nista -> da je sve suvi interes i pravo jaceg. Pa tako i cela ta pricica za decu, pred laku noc, nema smisla... (plus, sto sa kontrolom novca i medija mozes bilo koga da postavis na celo drzave - pa makar bio i psihopata/ratni zlocinac/placenik/trgovac organima)

Citat:
Nego,kakva bi to rusija trebala da bude da bi bila po volji zapada?

Balkanizovana, iscepkana na male komadice, bez ikakvog globalnog uticja, poslusna i servilna.... sa politicarima koje USA drzi u malom dzepu. To je opcija 1.
Opcija 2, ako naravno ovo prvo ne moze -> je u stalnom ratu i unutrasnjim sukobima... dok naravno ne postane toliko jadna i slaba, da se dogodi/finansira i implemntira opcija 1.
Mislim da trece opcije nema...


[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 10.03.2015. u 22:38 GMT+1]
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 22:07 - pre 111 meseci
@Otto23

Mozes li navesti neki primer kako bi izgledalo u praksi ovo sto si napisao?

Da uzmemo na pr. Srbiju, da li je Srbija demokratska zemlja?

 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 22:19 - pre 111 meseci
Otto,
Verovatno misliš na ovakav projekat :


Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 22:24 - pre 111 meseci
Citat:
Balkanizovana, iscepkana na male komadice, bez ikakvog globalnog uticja, poslusna i servilna.... sa politicarima koje USA drzi u malom dzepu. To je opcija 1.
Opcija 2, ako naravno ovo prvo ne moze -> je u stalnom ratu i unutrasnjim sukobima... dok naravno ne postane toliko jadna i slaba, da se dogodi/finansira i implemntira opcija 1.
Mislim da trece opcije nema...


Znaci definicija demokratije je ovo.

Citat:
Da uzmemo na pr. Srbiju, da li je Srbija demokratska zemlja?


Jeste,iz prvo citirano posta.Ako neko hoce nesto da kaze,moze.Samar posle se ne racuna.
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 22:28 - pre 111 meseci
Koji primer hoces.... evo jednog primera "mlade demokratije", kako vole da ga nazivaju na zapadu - tj. cuveno tkz. Kosovo, da li treba ici dalje od toga? Sve sa kriminalcima, i trgovcima ljudskim organima na celu "drzave"... u toj mozda najkorumpiranijoj tvorevini na evropskom kontinentu.

Ima naravno i blazih varijanti. Poenta je da demokratija ne postoji, jer izbor vlasti zavisi od faktora koje narod ne kontrolishe (novac, mediji, neformalnih centara moci unutar i van drzave, kao i podrske "stranih partnera") - tj. narod bi morao da bude za red velicina vishe samosvetan, obrazovan, informisan i inteligentan da bi demokratija uopste mogla da funkcionishe kao sto je zamisljeno. Cilj "demokratije", ovakve kakvu je imamo, je da se odrzava ista vlast/isti kurs neke drzave, bez obzira ko je zvanicno na vlasti i "izabran"... izbori sluze cisto kao ventil nezadovoljstva i lakmus papir - da li sirotinji treba baciti koju kosku vishe, mozda za dlaku promeniti nacin ka ostvarivanju istog, vec odredjenog, cilja/politike/zamisli. Dobar primer za to ti je naprasna promena misljenja i ponasanja trenutnog Srpskog politickog vrha... od bulevara Ratka Mladica, i Ruskih vojnih baza na Kopaoniku... do "evropa nema alternativu", i velikih pobornika integracije sa EU, jacanja veza sa NATO, lizanja sa shiptarima, bezpogovorno slusanje MMF-a itd. Da nisu naprasno doziveli "epiphany"/prosvetljenje.... ne bih rekao...

[Ovu poruku je menjao Otto23 dana 10.03.2015. u 23:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 22:45 - pre 111 meseci
O cemu ti pricas? Izvini, ali vrlo se dobro zna sta je osnovna definicija demokratije i sta predstavlja.
Wikipedia kao i bilo koja druga enciklopedija mogu da ti daju odgovor na to pitanje:
Citat:

According to American political scientist Larry Diamond, it consists of four key elements:
1. A political system for choosing and replacing the government through free and fair elections.
2. The active participation of the people, as citizens, in politics and civic life.
3. Protection of the human rights of all citizens.
4. A rule of law, in which the laws and procedures apply equally to all citizens.


To sto ti navodis su tvoje licne proizvoljne pretpostavke koja nemaju apsolutno nikakve veze sa definicijom demokratije niti primenom iste.

To sto su neke bantu drzave "demokratske" na papiru ne znaci da se automatski njihovi sistemi pravdaju pod demokratskim uredjenjem. A to je ono sto ti ovde radis.

Demokratija kao definicija ima nekoliko osnovnih principa, ali to je samo teorija. U praksi savrseno demokratsko uredjenje ne postoji, svakako da ima i dobrih i losih primera.

Ali zar to vazi za bilo koje drustveno uredjenje?
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 22:55 - pre 111 meseci
Citat:
svakako da ima i dobrih i losih primera.

Bravo,poenta.Samo se ne zna kada ih ko sa koje strane ima.
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 22:57 - pre 111 meseci
Nisu moje licne.... na zalost -> vec prica koja se servira iz zapadnih medija. "Mladu demokratiju" za odreden region Srbije nisam ja izmislio.

Osnovna definicija demokratije vs ono sto se gura i propagira preko medija kao "demokratija" (za siru populaciju i zarad uticaja na javno menjnje), su sasvim drugacije stvari. Dobar primer ti je onaj detinjast komentar hotchimnija o demokratiji... to je upravo "siri pojam" koji se gura kao mantra, nezavisno od prave definicije. Ja pricam o tom sirem pojmu, pricici za malu decu, koju neki serviraju cak i na ovom forumu...

Citat:
U praksi savrseno demokratsko uredjenje ne postoji, svakako da ima i dobrih i losih primera.

Ja bih isao korak dalje... sa ovim stepenom obrazovanosti, inteligencije, samosvesti i informisanosti, demokratsko uredjenje realno ne postoji. Postoji samo (pravo na) izbor od vec unapred pripremljenih (i kontrolisanih) resenja. A u zavisnosti da li se radi o pravoj zemlji ili koloniji, ta resenja se pripremaju od strane lokalne elite, ili se dobijaju i spravljaju u ambasadama...

 
Odgovor na temu

Braksi

Član broj: 288770
Poruke: 1643



+4015 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 23:12 - pre 111 meseci
Otto23, ne kazem da je demokratija idealna, ali vidis, nece narod ni tu tvoju diktaturu.
 
Odgovor na temu

branko tod

Član broj: 325192
Poruke: 3937



+9457 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 23:21 - pre 111 meseci
Francuska revolucija se smatra glavnom prekretnicom u istoriji Zapada - od
vremena apsolutizma i aristokratije do doba građanstva kao glavne političke
snage.
To znači da demokratija u modernom svetu vuče korene iz Francuske, a ne USA.
Ova revolucija pored začetaka demokratije donela je jedan izvanredan pronalazak
GILJOTINU. I nekoliko stotina hiljada ubijenih. Procene idu i do 700.000!
Pojela je i neke njene tvorce i više velikih ljudi toga doba.
Blago onome ko rano poludi, ceo zivot mu u veselju prodje

 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 23:28 - pre 111 meseci
@Braksi

Ja ne kazem da je diktatura reshenje. Samo imam reakciju na izmisljni, sareni svet sa leptiricima, koji se reklamira kao "demokratija"...

Demokratija je naslednik diktarure... tj. unaprdjen sistem vladavine u odnosu na diktaturu, koji epstrahuje pravu vlasti od zvanicne-fiktivne, i daje privid da se masa zaista pita i odlucuje o necemu. Ono sto je dobro u demokratiji, je sto barem na lokalnom (onom naj prizemnijem nivou) narod moze nesto da se pita - da li ce odredjena ulica da bude asfaltirana pre neceg treceg, da se gradi neka fabrika, uvede neki novi propis itd... bitne drzavne/medjudrzavne stvari su van domasaja - a to na kraju odredjuje sudbinu naroda i zemlje.


P.S. Jedino mesto gde se mozda moze pricati o demokratiji je Island (barem prema onome sto sam ja cuo)... ovo ostalo je sve osim demokratije, vishe podseca na anketu, zaokruzite izbor a) b) ili c)... od vec pripremljenih i ponudjenih "resenja". :)
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti10.03.2015. u 23:37 - pre 111 meseci
Malo smara,malo smesno,ali to je to.Valjda se tezi ka tome,samo modifikovano.


 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti11.03.2015. u 00:17 - pre 111 meseci
Citat:
Otto23:Ja ne kazem da je diktatura reshenje. Samo imam reakciju na izmisljni, sareni svet sa leptiricima, koji se reklamira kao "demokratija"...

Brkas pojmove i medjunarodne odnose velikih sila sa malim igracima sa demokratijom kao uredjenjem. Ne znam zasto uopste spominjes demokratiju u ovom kontekstu, kad ti u realnosti zelis malo da se iskukas kako mrzis Usa i ekipu. To je prica za malu decu, a ne konkretna rasprava sta je ustvari demokratija. No dobro, od tebe tesko nesto drugacije cuti.

A sto se tice ankete i ponudjenih odgovora vrati se na ovo:
The active participation of the people, as citizens, in politics and civic life.

Demokratija je uspesna samo u takvim drustvima, a ne gde mozes narodu da poturis bilo kakvu glupost.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti11.03.2015. u 00:58 - pre 111 meseci
Ma to što lupeta @2012 je za lude i zbunjene.
Po njemu se demokratija svodi samo na izborni proces i tu je kraj.

To je demokratija kako je zamišlja Žvalavi premijer i predsednik sa lažnom diplomom.
Znaš ono "zahebo sam vas za tv taksu" jer "obećanje ludom verovanje".

Izborni proces je tek prva faza ka demokratiji.
Sledeće i izuzetno važno to je - odgovorna vlast.
Sa druge strane - odgovorni gradjani.

U Srbiji nit imaš odgovornu vlast nit imaš odgovorne gradjane.
A neodgovorni jedni drugima njuškaju dupesa i vazdižu u nebesa.

Da li su izbori u Srbiji demokratski?
Pa recimo da se ne presipaju izborni listići kao u vreme Miloševića.
Stranke su bolje organizovane i sve su zainteresovane da se kontroliše izborni proces "u sitna crevca".

Ali jednom kad se zalegne u fotelje od demokratije ostaje samo pi@kin dim. Svi se sližu jedni s drugima i skupštinu pretvore u svinjski cirkus.
I to će biti sve dotle dok stanovništvo iz kategorije podanika ne predje u kategoriju gradjana.
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti11.03.2015. u 01:05 - pre 111 meseci
Citat:
DaliborPBrkas pojmove i medjunarodne odnose velikih sila sa malim igracima sa demokratijom kao uredjenjem.


Nije on pomesao pojmove i medjunarodne odnose (na cemu sam mu vec ukazao) vec je sve, ama bas sve pobrkao. Nema logike u napisanom, nema opisa, nema objasnjenja, nema uzroka, nema posledice.

Jednostavno nalupano nesto u vezi spoljne politike Amerike i toliko.

Da bi demokratija kao opsti pojam (jer sistem uredjenje koji bi se zvao demokratija ne postoji), mogla da se uspostavi i zazivi u smislu i na nacin kako je uspostavljena u drzavama EU, moraju se zadovoljiti odredjeni uslovi, a da bi se sistem odrzavao i razvijao takodje je neophodno odrzavati i razvijati uspostavljene standarde i stvarati nove mehanizme koji bi bili u stanju anulirati negativnosti koje se budu pojavljivaji.
Prvo i osnovno je: uspostaviti industriski razvoj, koji ce pratiti tehnoloski razvoj, iz toga nastace klase. Kada se budu formirale klase kao takve samo od sebe pocece insistiranje na sto je moguce striktnijem postovanju prava, kako za zastitu klasnih interesa, tako i za reguliranje odnosa izmedju klasa i odnosa drzava (vladar, administracija) prema klasama.

Prica u stilu Amerika napala Irak, na kosovu vadjeni organi, nema nikakvih veza ni dodirnih tacaka sa teorijom i praksom drustvenih uredjenja. A jos manje sa frazom "demokratija"
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti11.03.2015. u 01:16 - pre 111 meseci
Citat:
hotchimney:
Ma to što lupeta @2012 je za lude i zbunjene.
Po njemu se demokratija svodi samo na izborni proces i tu je kraj.



Na nivou razvoja na kojem se Srbija nalazi ne moze se ocekivati vise od demokratskog izbornog procesa. To je za pocetak dovoljno. Ne moze neuk narod, sa navikama i pogledima na svet koje ima da uspostavi bolje od ovoga sto ima. To je proces i taj proces ne ide preko noci. Treba vreme.

Kao sto ne moze od busmana samim cinom oblacenja u odelo i stampanja diplome stvoriti fizicara i zaposliti ga u CERN, tako ne moze preko noci od Nikolica i Vucica i naroda koji ga je izabrao preko noci dobiti modernu drzavu. Jednostavno, ne moze. Treba vreme. Trebalo je vreme svima, kako Englezima i Francuzima, tako i Nemcima i svima ostalima, ne moze Srbija sve da preskoci i da preko noci postane Engleska.
 
Odgovor na temu

hotchimney

Član broj: 300237
Poruke: 462



+822 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti11.03.2015. u 01:37 - pre 111 meseci
Spinuješ!
Lupetao si da se demokratija svodi na izborni proces
a sada govoriš o nekakvom procesu za koji treba vreme.
I još si se zablentao u CERN.
Idi se negde igraj.
 
Odgovor na temu

Otto23

Član broj: 300024
Poruke: 4



+2028 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti11.03.2015. u 03:35 - pre 111 meseci
Da bre, sve sam pobrkao... uostalom kad se prica o demokratiji, ljudi pricaju iskljucivo o ostroj definiciji demokratije u cetiri reda, a ne o celom sistemu i ocekivanjima kako ce stvari da funkcionishu (tj. koliko puta bolje, same od sebe, i to obicno po ugledu na najrazvijenije zemlje - ove "ostale" demokratije, ih bas mnogo ne interesuju).

Nego 2012, kako je u stranci, daju li onaj sendvic i dnevnicu redovno, ko sto kazu? Paze li na botove... pa, trebalo bi, majku mu.

@DaliborP
Po treci put... pocni od ovog posta, dobar primer - gde se upravo demokratija gleda kao mnogo siri pojam - tj. upravo tim postom se demonstrira ustaljeno vidjenje "demokratije", kao i marketing koji se valja kao "demokratija"...
http://www.elitemadzone.org/p3554253
 
Odgovor na temu

2012

Član broj: 296004
Poruke: 248



+926 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti11.03.2015. u 04:43 - pre 111 meseci
Citat:
Da bre, sve sam pobrkao... uostalom kad se prica o demokratiji, ljudi pricaju iskljucivo o ostroj definiciji demokratije u cetiri reda, a ne o celom sistemu i ocekivanjima kako ce stvari da funkcionishu (tj. koliko puta bolje, same od sebe, i to obicno po ugledu na najrazvijenije zemlje - ove "ostale" demokratije, ih bas mnogo ne interesuju).

Nego 2012, kako je u stranci, daju li onaj sendvic i dnevnicu redovno, ko sto kazu? Paze li na botove... pa, trebalo bi, majku mu.


Da li si pobrkao ili si toliko znao, ti najbolje mozes da kazes. Ja ti ponavljam da je ta prica o demokratiji toliko siroka i rastegljiva, da veoma lako moze izgubiti smisao samo ako pocne da se rasteze kao sto si ti uradio.

Drustveno uredjenje je jedna dimenzija, spoljna politika je nesto drugo, stepen drustvenog razvoja je treca dimenzija, industriski razvoj je treca dimenzija, tehnoloski razvoj je cetvrta dimenzija.

Tako dobijemo Kinu koja ima svoje karakteristicno drustveno uredjenje, ima razvijenu industriju, tehnoloski slabo razvijena, ima neku svoju spoljnu politiku.
Standard stanovnistva relativno los, ali u razvoju.

Sa druge strane imamo Veliku Britaniju, koja je svoju industriju skoro u potpunosti izmestila van svoje teritorije, tehnoloski je jako razvijena, ima svoju spoljnu politiku koja je nasledje neke imperijalisticke spoljne politike, veoma visok standard stanovnistva, po pitanju razvoja u skoro svakoj sveri - veoma razvijena.

To sto si ti pisao nema veze sa nicim, pomesao si sve i samo prosuo.

Ne znam kako je u kojoj stranci, ali nemoj meni prodavati te seljacke stosove, ja sam van Srbije vec skoro 16 godina i nikako se ne uklapam u tu pricu.

 
Odgovor na temu

niki212

Član broj: 327928
Poruke: 10



+573 Profil

icon Re: Fenomen - kako ga objasniti11.03.2015. u 06:50 - pre 111 meseci
Citat:
Lavlja_Jazbina:
Malo smara,malo smesno,ali to je to.Valjda se tezi ka tome,samo modifikovano.


Nemoj, leba ti!!!!
Reč Bog za mene nije ništa nego izraz i proizvod ljudske slabosti
Albert Ajnštajn
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Fenomen - kako ga objasniti

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6

[ Pregleda: 32727 | Odgovora: 115 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.