Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije

elitemadzone.org :: MadZone :: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije

Strane: << < .. 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 280907 | Odgovora: 1804 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 21:32 - pre 80 meseci
Citat:
Hajde da dajdžestiram: grčka desnica je u ratu bila patriotska, a ovi kojima ti i Dušan držite stranu bili su zločinci i izdajnici.

Moze li nama koji smo se kasnije ukljucili neko da objasni ko je ubio najvise Srba - cetnici, komunisti ili nemci?

Inace, iz prve ruke pricao sam sa nekim starim ljudima - kazu da su nemci u poredjenju sa partizanima i cetnicima bili prilicno fina vojska, kad im treba naprimer hrana donesu neki novac i uredno kupe od seljaka. Sa druge strane, partizani i cetnici ne samo da su otimali nego ti i glava obavezno odleti ako im nisi simpatican. Ja nisam bio pa ne znam, da li vi imate saznanja da je bilo drugacije?

Citat:
Iz prve ruke od kolege imam informacije koje mu je preneo deda, kako su u jednom selu u okolini Kraljeva četnici klali ljude koje su smatrali simpatizerima i pomagačima partizana, dok su u drugom selu partizani klali ljude koje su smatrali simpatizerima i pomagačima četnika.

Oni su jos i super prosli. Bilo je takvih sela gde partizani dodju ujutro a cetnici uvece i tako svakog dana, a kad god dodju ne prodje da ne ubiju po nekog... Ljudi su mrzeli i jedne i druge vise nego nemce, koji su generalno retko zalazili po brdskim selima.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 21:41 - pre 80 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
bananaphone:
Kao proveru ovog sto pričam - probaj iz Austrije da na svom privatnom facebook nalogu da postujes da je holokaust izmisljen...

Ajd, evo ja cu da probam kad budem prolazio kroz Austriju sledeci put. Da bismo posle znali jesi li u pravu ili lupas - napisi tacno sta ce da mi se desi.


Joj Darko osecam se kao da pricam sa decom, otvori covece novine ili google i potrazi sta se desi kad napravis neko od tih dela koje sam naveo pobogu:

http://www.jurist.org/papercha...zi-laws-with-facebook-post.php

http://www.israelnationalnews.com/News/News.aspx/225314

BTW - ne ocekujem da ce svi i svako biti kaznjen, jer ne postoji ni policija ni sredstva da se aktivno nadgleda svaki gradjanin jedne zemlje. Ali ako te neko prijavi policija i drzava ce da reaguju, tako da ti predlazem ako ne ostajes dovoljno dugo u zemlji da krenes sa naci pozdravom na javnom mestu, mnogo je brze i efikasnije za testiranje koje zelis da provedes...

Poenta price je da postoje zakoni koji brane velicanje nac-socijalistickih vrednosti u Europi, dok se u Srbiji i Hrvatskoj vrsi restitucija kolaboratora, poklonika i ideologa nac-socijalizma... Prema tome radi se o izvorno nasim vrednostima, koje su zakonom zabranjene u Europi...






[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 03.09.2017. u 22:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 21:54 - pre 80 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Ja nisam bio pa ne znam, da li vi imate saznanja da je bilo drugacije?


Evo ti ih saznanja brateee, i to iz četničkih "Večernjih novosti" i o poznatim ličnostima, a ne kao ova saznanja "pričao mi deda od kolege, koji je poznavao dedu iz susednog sela, a kome je pričao..."

Citat:
Dolazi decembar 1944. i oslobođenje Tuzle. Mešin pet godina stariji brat Šefkija, do rata ekonom u tuzlanskoj bolnici, pošten i čestit čovek, postavljen je za rukovodioca Odseka za raspolaganje zaplenjenom neprijateljskom imovinom. Među zaplenjenim stvarima nalazio se i jedan “solidan kućni nameštaj”. Kako je Šefkija očekivao dolazak svoje žene, Dese, rođene Krasojević, medicinske sestre, a kuća im je bila potpuno opljačkana, smatrao je da ima pravo da je namesti. Uzeo je najpotrebnije komade nameštaja i za to je saznao štab Trećeg korpusa.
Komandant Vlado Popović zatražio je da se “zbog pljačke narodne imovine, Šefkija Selimović uhapsi”. Naređenje je izvršeno, ali - šta dalje preduzeti? Posle konsultacije sa Cvijetinom Mijatovićem, sekretarom Oblasnog komiteta KPJ, odlučeno je da se uzme u obzir da potiče iz ugledne partizanske porodice i da bi najveća kazna bila raščinjavanje i slanje u jedinicu, kao običnog vojnika. Šefkija je prošao glavnom ulicom u Tuzli, neki borci su ga videli na slobodi i odmah su protestovali u štabu Korpusa. Nastale su ponovo konsultacije i odlučeno je da se Šefkija Selimović preda vojnom sudu.
Osuđen je na smrt zato što je uzeo krevet, ormar, stolicu i još neke sitnice.
Bratu Meši iz zatvora je poručio, pred streljanje, da je nevin.
Nikad se nije saznalo gde je i kada streljan i sahranjen.


http://www.novosti.rs/dodatni_...html:279516-Brat-platio-glavom

Porodica Meše i Šefkije Selimovića je dala sedam partizana, a Šefkija je bio partizanski oficir.

Šta misliš ti brateeee o ovom događaju? A?

 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 21:57 - pre 80 meseci
Citat:
mjanjic:
Iz prve ruke od kolege imam informacije koje mu je preneo deda, kako su u jednom selu u okolini Kraljeva četnici klali ljude koje su smatrali simpatizerima i pomagačima partizana, dok su u drugom selu partizani klali ljude koje su smatrali simpatizerima i pomagačima četnika.

Samo što partizani, došavši na vlast 1945. godine, nisu valjda bili ludi da javno publikuju i čuvaju dokumenta o tome kako su pripadnici njihovog pokreta klali po selima. Zašto neko misli da su jedni klali, a drugi bili cveće prema običnim ljudima? Pogledajte rat između dve Koreje, zočine činili i jedni i drugi, to nema veze sa sistemom (komunizam-kapitalizam i sl.), to ima veze sa ljudima, a zašto neko misli da je koljača bilo samo među četnicima (monarhistima), a među ovim drugima nije?


Nego, nisu nam komunisti krivi, nas je lepo sredio kralj 1918. godine, kada je Srbija mogla da objedini teritorije koje naseljavaju srbi, posebno što bi Srbiji pripao dobar deo današnje BiH, ali on je hteo da pravi neku Jugoslaviju... napravio je državu hrvatima i slovencima koji nikada pre toga nikada nisu državu ni imali (ako ne računamo NDH), posebno ne slovenci koji nikada nisu imali nikakvu samostalnu teritoriju pod svojom vlašću. Pa im je onda Tito lepo iscrtao granice koje nikada ne bi imali da su se formirali u početku kao samostalne države.

Da je Jugoslavija formirana kao federacija istorijski nastalih nezavisnih država, to bi bilo u redu. Jer, to i jeste normalan preduslov za federaciju, da neki narod ima samostalnu državu određen period, pa da shvati da mu je za dalje napredovanje potrebno udruživanje kako bi mogao da konkuriše ekonomijama većih i razvijenijih država. Ali, tada se onda može razmatrati o vrsti federacije (ekonomskoj, vojnoj, administrativnoj...) i stepenu integracije država.

Ovako, u sastav SFRJ ušli su nezreli narodi, koji nikada nisu imali svoju državu, i koji su od nastanka SFRJ težili otcepljenju i formiranju nezavisnih država (jer su njihovi političari to predstavljali kao rešenje problema za lošu ekonomiju u odnosu na Zapad, kao i sve druge probleme), a srbima je podmetnuto bratsvo i jedinstvo kao rešenje za oporavak uništene zemlje, plus su mnoge firme iz Srbije, BiH i Makedonije praktično pomagale razvoj Crne Gore i Hrvatske, uglavnom kroz izgradnju letovališta za radnike - samo što ne znam da je ijedna firma iz Crne Gore ili Hrvatske gradila skijališta i hotele po Srbiji ili Makedoniji.



Nego, kad već pričamo o ratovima, zašto Nemačka nije bombardovala Pariz 1940. godine, nego su nailaskom kopnenih snaga francuske vlasti (prvenstveno Vlada) napustili Pariz, a nemci ušli praktično bez ispaljenog metka?
Zar i mi u Srbiji, ili bolje reći tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji, nismo mogli biti tako pametni, pa kad procenimo da je neprijatelj jači, povučemo vojsku i prepustimo grad bez bombardovanja i uništavanja?
Takođe, zašto je nekom tamo nemačkom generalu bilo žao da digne u vazduh ceo Pariz, pa nije naredio aktiviranje eksploziva (kojim je bio miniran maltene čitav Pariz), ali Beograd su bombardovali i nemci i saveznici i nije im ni malo bilo žao?


jedan od boljih postova.


 
Odgovor na temu

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 22:24 - pre 80 meseci
Citat:
Braxi: Jugoslavija i uopste ovaj nas Balkanski prostor je vec vekovima najzaostaliji prostor Evrope. To su cinjenice i to niko ne krije.


Jeste brateeee, Balkan je već vekovima najzaostaliji, ili je među najzaostalijim prostorima Evrope, ali na tom Balkanu postoji 10-ak država, a fenjer nosi četnička Srbija.
Pretekoše vas i Albanija, i Bosna, i Makedonija ... a bogami i 2/3 Afrike, po standardu.

Citat:
Braxi: kretenski trol-klonu


Brateee, pa što me sad vređaš?
Jel' zato što si ispao glup u društvu sa onom Moskvom i iskrcavanjem na Siciliji, pa si sad ljut na mene što sam te provalio da si neznalica?

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 22:41 - pre 80 meseci
Citat:
Steve Lonmo: Brateee, pa što me sad vređaš?
Jel' zato što si ispao glup u društvu sa onom Moskvom i iskrcavanjem na Siciliji, pa si sad ljut na mene što sam te provalio da si neznalica?


Iz kog si ti filma ispao, znas li ti ko je Braxi:

https://www.elitemadzone.org/t492063-56#3777188

Citat:
Braxi:
sve sto kazem na ovom forumu je uvek tacno.



Prema tome nije ispao glup, nego ima pouzdanije izvore i cinjenice vezane za situaciju oko Moskve i Sicilije...
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 22:56 - pre 80 meseci
Citat:
Steve Lonmo:
fenjer nosi četnička Srbija. Pretekoše vas i Albanija, i Bosna, i Makedonija...

Hmmm, pa kad vec pomenu Makedoniju, potrazi malo po google-u, cetnici su se prvo pojavili na teritoriji makedonije, cetnici su je i oslobodili, u njoj je bilo 3x vise cetnika nego u Srbiji.... postojali su bugarski cetnici, grcki cetnici itd. Reci da je Srbija u 21. veku cetnicka nema nekog smisla, jer nemamo ni cete ni cetnike. Nego eto, to se od strane nekih pokusava koristiti kao pogrdni naziv, a niko ne zna zbog cega, jer su cetnici uvek bili "good boys", medjunarodno priznat antifasisticki pokret, pa ako nekog nazoves cetnikom to nikako ne moze biti uvreda.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 23:00 - pre 80 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Hajde da dajdžestiram: grčka desnica je u ratu bila patriotska, a ovi kojima ti i Dušan držite stranu bili su zločinci i izdajnici.

Moze li nama koji smo se kasnije ukljucili neko da objasni ko je ubio najvise Srba - cetnici, komunisti ili nemci?


Ijedan civil koji nije pomagao okupatora i pomagače nije smeo biti ubijen. Ako su partizani i okrvavili ruke time što nisu sudili svakom kolaboracionisti i kulaku, i što nisu u sred borbe organizovali sud i sudili bradonjama i fašističkoj bandi dok puca na njih, što nisu promenjivali EU vrednosti četeres i treće u Bosni, to je za svaku osudu i takvi retki pojedinci su kažnjeni od strane odreda posle suđenja u kojem je učestvovao ceo odred sa komandirom i političkim komesarom na čelu.
A to što su Nemci ubijali po Jugoslaviji, za to su s punim zakonskim, moralnim i ljudskim pravom ubijani i stigla ih je osveta i ko im yebe mater, tako i treba, i opet će ako bude trebalo.
Ali što se četnika tiče, ne da nisu ratovali protiv Nemaca nego su im pomagali da pljačkaju, terorišu, siluju i ubijaju civile i borili su se protiv jedine sile koja je pružala otpor okupatoru - protiv partizana. Koliko je njih ubijeno? Nedovoljno, trebalo im je seme zatrti da ne serendaju po Internetu i da ne šire bolesnu ideologiju.

Citat:
Iz prve ruke od kolege imam informacije koje mu je preneo deda...

Iz prve ruke, a rekao mu deda... Izgleda da je pojam "iz prve ruke" postao vrlo rastegljiv, na kraju će neko izjaviti "iz prve ruke znam, pričao mi braksi da je pročitao na nekom revizionističkom srpsko-kanadskom forumu..."
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 23:05 - pre 80 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
Bradzorf012:
Jopet monarhista žali za Jugoslavijom, ni manje ni više, nego onom Titovom. Ljudi, jel vama dobro?

Cekaj, ne kapiram sta je ovde cudno, zar ne bi svaki monarhista trebao da zali za Jugoslavijom, onom kojom su monarhisti ostavili, bez unutrasnjih granica i autonomija, a koju ste vi posle uspeli da razhebete granicama, podelama i autonomijama?

Kraljevina Jugoslavija bez unutrašnjih granica? Gde nam ode školstvo, u tri lepe... Izgleda da se dvojka iz istorije dobijala za litar domaće ljute učitelju i direktoru.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 23:10 - pre 80 meseci
Citat:
Braxi:
Tito je izigrao sve i jedan sporazum sa Vladom u Londonu. Cuj, da se stave pod komandu partizana HAHAHA pa da ih partizani streljaju na tenane. A drugo Tito je umesto organzacije izbora napravio namestene izbore sa kuglicama i izbacio kralja, monarhiju, ukinuo demorkatiju i zaveo komunisticku diktaturu. A ovi sto su poverovali Vladi u Londonu poput Grola i Davidovica posle su naglavacke bezali iz Beograda i spasavali glavu. To je ovako bas i Kralj Petar zeleo...

Kralj Petar i njegova Vlada svakako nisu bili bezgresni i cetnicka istoriografija je posle pokazala da je Draza bio u pravu, a ne kralj !

Oće kaki, neće kaki? Ti bi da budeš monarhista ali da ne fermaš šta ti kralj naredi? I da raspišeš izbore za kralja kada Petru istekne mandat? Ili da narod izabere Dražu za kralja, glasajući putem e-maila, a ne kao ovi nazadni komunisti, kuglicama?

Nemoj, braksi, više da ih braniš, i Suković će preći na stranu komunista posle tvojih argumenata u odbranu četničkog pokreta.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 23:14 - pre 80 meseci

Premotati na 5:15
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 23:20 - pre 80 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Ijedan civil koji nije pomagao okupatora i pomagače nije smeo biti ubijen...

Ma jasno, partizani su ubijali samo one koji su ispekli pogacu cetnicima, ili nisu ispekli partizanima, a cetnici su ubijali one koji su ispekli partizanima ili nisu ispekli cetnicima. I tako, kako god okrenes, morao si biti ubijen. Naravoucenje: Treba nabaviti kalashnjikov i zalihu municije na vreme, pa kad pocne sledeci rat postaviti pucaljku na prozor pa ko pridje ratatatata, ne gledati je li partizan, cetnik ili okupator.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 23:28 - pre 80 meseci
Citat:
SlobaBgd:
Kraljevina Jugoslavija bez unutrašnjih granica? Gde nam ode školstvo, u tri lepe... Izgleda da se dvojka iz istorije dobijala za litar domaće ljute učitelju i direktoru.

Izvoli kazi ako bolje znas - kraljevina Jugoslavija se sastojala iz svojevrsnih opstina (banovina) i nije imala nikakve republicke niti pokrajinske granice.
 
Odgovor na temu

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 23:33 - pre 80 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: jer su cetnici uvek bili "good boys", medjunarodno priznat antifasisticki pokret


Brateeee...

Italijani su po definiciji bili fašisti.
A kažeš četnici "antifašisti"?

Pa brateeee, navedi mi ime jednog jedinog Italijana kojeg je četnik ubio, ili četnika kojega je ubio Italijan, u ratu koji je u Jugoslaviji odneo milion života, a ukupno 50 miliona?

Ili makar da je jedan drugog lakše ranio u nekoj međusobnoj borbi?

Pa ne postoji to, brateeee.
Sve četničke komande od Like, pa preko Dinare i niz Dalmaciju do Crne Gore i Kosova su se nalazile unutar italijanskih garnizona, Italijani su četnike oblačili, hranili, naoružavali, isplaćivali im plate svakog meseca... Četnici su bili deo Italijanskog komandnog lanca itd. Do kapitulacije italije '43, je li.

I kako brate onda ovi mogu da budu fašisti, a ovi drugi antifašisti? Mislim, podrazumeva se da svi ovde znamo šta znači "anti"?

Ti si mnogo jak lik, brateeee. Jači si i od ovog Braxija.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 23:40 - pre 80 meseci
Ja nisam ziveo u to vreme, pa ne mogu znati ko je ubio nekog italijana i koga je ubio taj italijan.

Nego, objasni ti meni ono cega smo mi svedoci - cetnici sa sve autenticnim uniformama ucestvuju na svim antifasistickim skupovima i proslavama u UK, USA, Novom Zelandu, Australiji itd. Sta oni tamo rade, ako nisu antifasisti?
 
Odgovor na temu

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 23:50 - pre 80 meseci
^

Brateeee, "anti" znači protiv.

Kako možeš da budeš protiv fašiste, kada si u fašistinom komandnom lancu, kada ti on svakog meseca isplaćuje platu itd?

Ajde malo uključi mozak, pa razmisli?
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije03.09.2017. u 23:59 - pre 80 meseci
Citat:
Darko Nedeljković:
Citat:
SlobaBgd:
Kraljevina Jugoslavija bez unutrašnjih granica? Gde nam ode školstvo, u tri lepe... Izgleda da se dvojka iz istorije dobijala za litar domaće ljute učitelju i direktoru.

Izvoli kazi ako bolje znas - kraljevina Jugoslavija se sastojala iz svojevrsnih opstina (banovina) i nije imala nikakve republicke niti pokrajinske granice.

Nisu imali republičke granice nego granice banovina?! I to ti je argument za šta tačno? Da granica nije bilo? Ili da su AVNOJ-evske granice loše, a one koje kralj donese svojom diktatorskom voljom da su dobre?
Banovine su bile upravne jedinice kao republike u SFRJ, a srez je imao ulogu kao posleratne opštine. Inače, ako neko pokrene priču da su AVNOJ-evske granice pomogle cepanju države, neka se seti da se granica ujedinjene Savske, Primorske i Dunavske banovine (ujedinjene pod kraljem) skoro poklapa sa granicama NDH.

Da podsetim, banovine su imale popriličnu autonomiju, nisu bile samo teritorijalno važne.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije04.09.2017. u 00:04 - pre 80 meseci
Citat:
Kako možeš da budeš protiv fašiste, kada si u fašistinom komandnom lancu, kada ti on svakog meseca isplaćuje platu itd?


Prvo, ne bih rekao da je to bas tako bilo kako ti interpretiras. Drugo, mozes, na mnogo nacina. Tako sto korigujes stavove neprijatelja, cinis ga manje opasnim, teras vodu na svoju vodenicu, cekas pogodan trenutak da mu zabijes noz u ledja i slicno, sta ti tu nije jasno?

Citat:
Da podsetim, banovine su imale popriličnu autonomiju, nisu bile samo teritorijalno važne.

SFRJ je sama skracenica kaze, federacija tj. unija vise drzava. Kraljevina Jugoslavija nije unija vise drzava, nego jedinstvena drzava koja se sastoji od banovina (ekvivalent opstina a ne drzava). Razlika dovoljno jasna. Mi i sad kazemo da u Srbiji treba izvrsiti decentralizaciju, tj. prebaciti vise administrativnih nadleznosti opstinama. To ne znaci da opstine postaju drzave. Karadjordjevici su ujedinili Jugoslaviju, Tito ju je razjedinio i podelio na drzave povlaceci nehomogene granice, sejuci time seme zla koje potom niko nije mogao izbeci.
 
Odgovor na temu

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije04.09.2017. u 00:15 - pre 80 meseci
^

Da, da, taj rad... četnici u stvari nisu sarađivali sa okupatorom i služili mu, već su se infiltrirali u njegove redove i čekali pogodan trenutak da mu zabiju nož u leđa. Jedino što taj trenutak nije nikada došao, već su '44/'45. zajedno bežali u istom smeru.


MVAC

...

Đujićeva Dinarska četnička divizija je bila jedna od najbrojnijih jedinica u sastavu italijanskih okupacionih trupa. Po podacima samog Đujića, sredinom ljeta 1942. imao je 12.240 »antikomunističkih dobrovoljaca«, i to: u Strmici 2400 (neposredna komanda Đujića), u Bosanskom Grahovu 2000 (Brane Bogunović), na Uilici i Dinari bosanskopetrovačkih četnika je bilo 500 (Mane Rokvić), na Otriću 1500 (Mirko Marić), u Pađenima 940 (Vlade Novaković), na Kosovu 4000 (Milan Miljević), u Topolju 100 (Nikola Berić), u Krupi 400 (Obrad Bijanko) i u Gračacu 600 (Dane Stanisavljević).[3]

MVAC je imao dva tipa formacija: naoružane jedinice i naoružane seljake. Četnik je plaćan sa 200 lira, komandir odjeljenja sa 400, a vođa grupe sa 800 lira. Njihove porodice su od Talijana primale po 7 kilograma brašna, 15 kilograma povrća, 3 kilograma zeleni, 0,3 litre ulja i 0,6 kilograma šećera svakog mjeseca.[4]

...

„»Zaklinjem se ovdje pred Kristovim raspećem, da ću se potpuno čak i uz žrtvovanje života, založiti za uništenje komunizma i da ću se oružjem u ruci boriti pod komandom talijanskog Guvernatorata, kako bih Talijanskoj Dalmaciji osigurao mir i napredak prema zakonima i poretku fašizma. Ako ne budem slušao pretpostavljene starješine ili na bilo koji način prekršim položenu zakletvu, neka Bog i talijanski Guvernatorat kazne mene i moju obitelj.«[5]“

(Zakletva antikomunističke dobrovoljačke milicije u Zadru)

...

MVAC je imala zadatak čuvanja pozadine i komunikacije kao i zaštitu italijanskog stanovništva od napada jedinica NOVJ i partizanskih odreda kao i borbu protiv istih. Antikomunističkim dobrovoljačka milicija je formalno uspostavljena italijansko-hrvatskim sporazumom Roata-Pavelić 19. juna 1942. godine. Sastojala se od pripadnika svih naroda koji su živeli na teritoriji pod italijanskom okupacijom u Kraljevini Jugoslaviji, bili su podeljeni po odredima shodno nacionalno-verskom sastavu.

Istinski zadaci i dužnosti MVAC bili su takvi da je MVAC korištenka kao produžena ruka fašističkog režima, i njena primana borba je bila ideološka protiv svih neprijatelja Italije kako ideoloških tako i vojnih. Na samom bojnom polju korišteni su gotovo isključivo protiv snaga NOVJ uz politički pritisak i represalije na političke neistomišljenike, opet primarno članove Komunističke Partije Jugoslavije, dok skoro u opšte nisu ratovali protiv drugih vojnih formacija.

...

Od 1941. godine lokalni sardnici italijanske vojske u okupiranim krajevima postojali su u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini i Lici, a od 1942. godine i u Dalmaciji. Prvi put su u Dalmaciji dobile naziv „Dobrovoljačka antikomunistička milicija“, naziv koji je kasnije prihvaćen za sve jedinice sastavljene od lokalnog stanovništva u italijanskoj okupacionoj vojsci na teritoriji Kraljevine Jugoslavije, reorganizacijom od juna 1942. godine kada se MVAC i zvanično formira.

Sporazumom Roata-Pavelić rešeno je statusno pitanje četničkih jedinica u NDH i one su pacifikovane na taj način što su pristupile MVAC - tako su "legalizovane" i praktično postale deo italijanske vojske. Već tokom juna 1942. godine oko 4.500 četnika u Crnoj Gori pristupilo je MVAC-u, a do 1943. godine bilo je ukupno 20.514 četnika na teritoriji Nezavisne Države Hrvatske.

...

https://sh.wikipedia.org/wiki/...antikomunisti%C4%8Dka_milicija

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije04.09.2017. u 00:44 - pre 80 meseci
Tja, jedna stvar je bila jasna i cetnicima, i partizanima i nemcima i amerikancima i crvenoj armiji u to vreme, a trebala bi biti tebi i meni danas: da je razvoj situacije krenuo tako da angloamericke snage krenu u oslobadjanje jugoslavije umesto crvene armije - cetnici bi momentalno okrenuli puske prema okupatoru. A do poslednjeg trenutka verovalo se da ce razvoj situacije biti takav. Ovako, crvena armija nadire, svuda okolo njihovi crveni lokalni saveznici spremni da likvidiraju sve od kojih preti opasnost povratka monarhije, iza ledja ustase, italijani i nemci - cetnici su odigrali najbolje sto je u tom trenutku bilo moguce. Trebalo je bolje razumeti geopoliticke interese, naivno se verovalo da su englezi i amerikanci spremni da prolivaju sopstvenu krv kako Jugoslavija ne bi pala u ruke boljsevika. Ko bio pametan izvukao se sa minimalnim gubitcima, ko bio glup poprilicno stradao, Jugoslavija verovatno bila #1 na listi glupih ako se uzme procenat nastradalih u ukupnom broju stanovnika. Kamo srece da smo umeli da se zaklonimo u zavetrinu dok ne vidimo sta ce da bude, kao naprimer Finska... a mogli smo i to je bio prvobitni plan, nego tada ne bi bilo Tita, Avnoja, SFRJ, komunizma, ratova devedesetih i slicno. Ekonomski bili bismo danas tamo gde je upravo ta Finska. Ali, kako uvek umemo da izaberemo najgoru opciju, tako nam i jeste.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Zapadna civilizacija = slepa grana evolucije

Strane: << < .. 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 280907 | Odgovora: 1804 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.