Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336611 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 13:42 - pre 92 meseci
Citat:
Tržište mora biti otvoreno, resursi moraju biti dostupni svima pod istim uslovima, svi moraji imati iste obaveze prema državi.

U Minsku ima vise McDonald's restorana vise nego sto beloruskih restorana ima u celoj EU. Sve prodavnice u Belorusiji imaju Twix, Milka, Mars i slicne zapadne slatkise, a ne znam da li igde u EU mogu da se vide Komunniarka ili Bolshevik slatkisi koji su vrhunski. Pogresio sam sto nisam kupio jedno 20kg njihovih bombonjera koje kostaju 3-6 evra po kilogramu, nego samo pola kila pa se sad deca otimaju oko to malo sto ima, a ni odrasi nisu ravnodusni. Itd, mogao bih do sutra da navodim primere zasto smatram da je belorusko trziste otvoreno za zapadne proizvode, a zapadno trziste zatvoreno za beloruske, uz mozda svega par izuzetaka.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 14:03 - pre 92 meseci
Cuj Darko - iz sveg sto si rekao - Belorusija je demokratija.

Primer biblioteke nema veze sa zivotom. Bilo koja vlast, ako donese odluku da uzme lovu od naroda zbog bilo kog cilja (recimo AV smanji penzije i plate u drzavnom sektoru), to nije vezano za diktaturu. Narod moze da se pobuni i izadje na ulice, trazi prevremene izbore ili podrzi odluku vlasti i na sledecim izborim ponovo izabere trenutnu vlast i gde je tu diktatura?

@student - sta ja znam - https://sh.wikipedia.org/wiki/Oblik_vladavine

Ne treba nam sad i Holandija i Irska u ovoj matematici, zaustavimo se na Njegosu ;)))
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 14:04 - pre 92 meseci
@Darko Nedeljković

Mozda sam prevideo ali nisam primetio da si postavio neke slike iz "svakodnevice", tipa iz samoposluge, rafovi sa proizvodima... obicna ulica tokom dana, nista fensi ni po cemu nego ono kad "idem dograda" i slicno... neki park tipa Tasmajdan, u sred grada park... guzva u spicu kad se ide/vraca sa posla... neko selo, slike sela (kazes da si bio van Minska)... i slicno.

Meni je to uvek zanimljivo (zanimljivije od slika koje se inace mogu naci na Internet-u a karakteristicne za taj grad), meni licno, a ako nemas ili nije zanimljivo nema veze.


Pozdrav!
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 17:26 - pre 92 meseci
Imam tone slika, nego ako budem sve objavljivao ima da me banuju kao spamera.

Ovo je nesto izmerdju manje varosice i urbanog sela:


Tu je agromarket gde poljoprivrednici kupuju semenski kukuruz i hemikalije za zastitu bilja, a ispred staje prigradski autobus. Belorusija je po reljefu slicna Vojvodini, ne obiluje nekim brdima, kojih ima par komada negde na jugu doel do Ukrajine i tamo za potrebe dokazivanja da i to postoji eventualno moze naci par komada starackih domacinstava bez struje. Uporedi velicinu Belorusije i Srbije, pogledaj podatak sa zvanicnog popisa u Srbiji koliko ljudi zivi bez struje i bice ti jasno da se Belorusija barem 10x vise potrudila da postavi banderu u svakoj zabiti gde god je kome palo na pamet da sagradi kucu.

Ipak, vecina poloprivrednog stanovnistva zivi u dobro urbanizovanim selima koja su ekvivalent nasih vojvodjanskih sela. Da se primetiti da je Belorusija pre par decenija imala neku ekonomsku krizu - iam kuca koje su izgradjene otprilike u tom periodu na kojima se vidi da su gradjene od najjeftinijih materijala i vrlo skromno. Potom su ljudi koji su u tim kucama ziveli ili umrli ili otisli u grad, uglavnom te prazne kuce sada odudaraju od izgleda kuca u kojima seosko stanovnistvo u ovom trenutku zivi.

[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 27.09.2016. u 18:44 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 17:46 - pre 92 meseci
Interesantno je da Minsk nema ekvivalent Ovce, Borce, Krnjace i slicnih predgradja sa divljom gradnjom. Znaci, kad prodjes kukuruzne njive i njihov ekvivalent lipovacke sume, prva gradjevina na koju naidjes je ova:


Ova zgrada je cosak grada. Od nje pa nadalje nema nista izgradjeno do sledecih prigradskih naselja do kojih vode ova dva puta sa raskrsnice. Mogu se videti ljudi uhvaceni na ulici, automobili koji se voze na periferiji, prigradski autobus...
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 17:55 - pre 92 meseci
Privatno preduzetnistvo:
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 18:09 - pre 92 meseci
Ovo je tipicna farma krava. Imaju moderne zakone o drzanju zivotinja slicne kao u EU, pa zivotinja ne sme biti prisilno zatvorena i vezana da ne vidi ni nebo ni sunce, vec ima mogucnost izbora da li zeli da boravi unutra gde je toplije, ili napolju, na svezem vazduhu. Ispred objekta za smestaj zivotinja nalazi se 15-ak krava, ali vecina ih je stala izmedju dva objekta u zavetrinu, a takodje ih 15/ak ima iza drugog objekta, tako da te njihove farme imaju obicno stotinak do dvesta zivotinja. Ja sam se dosta kretao po selima u Srbiji i mogu da kazem da je to 5-10 puta vise od proseka u Srbiji.

Ipak, Belorusi ce se radije ponositi ne kvantitetom, vec kvalitetom. Kazu da kod njih postoje strogi zakoni koji se ticu alfatoksina, genetski modifikovane soje, upotrebe antibiotika i slicno. Odvazno ce istaci da je hrana koja se kod njih proizvodi po kvalitetu dosta ispred one u EU.



Sa leve strane se vide one velike valjkaste bale sena, za cije spravljanje i pomeranje je potrebna mocna i relativno skupa mehanizacija, sto oni imaju. Ne znam koliko zaradjuju, ali ocigledno dovoljno da ne kubure sa mehanizacijom. Druga slika napravljena par sekundi kasnije pokazuje koliko krava ima u sredini, ako neko zeli da broji. Plus sa druge strane, plus one koje su ostale unutra zbog oblacnog vremena, pom mojoj proceni to bi bilo 100-200.



[Ovu poruku je menjao Darko Nedeljković dana 27.09.2016. u 19:19 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 18:30 - pre 92 meseci
Imaju oni i sela koja ciljano drze u tom starinskom izgledu, za potrebe turizma. Bio sam u jednom od takvih, imaju starinsku kovacnicu, starinske grncare, starinske razboje za tkanje, starinske peci za hleb, sve je to mnogo lepo i zanimljivo, a da ne bih spamovao slikama, evo starinskog kazana za rakiju. Interesantno je da nasi kazani imaju 3 zasebna elementa (lampek, tabarka i vucija), a njihovi imaju 5. Dodatna 2 sluze za filtraciju kako bi njihova domaca rakija/votka bila cistija i bezbednija za konzumiranje od nase. Njihovi zakoni su mnogo blizi zakonima EU od nasih - kod njih je samostalna neovlascena proizvodnja rakije strogo zabranjena, cak i za sopstvenu upotrebu. Policija vrsi nadzor, oduzima rakijske kazane i pise drakonske kazne. Zakon je toliko restriktivan, da je samo 11 ljudi/organizacija koji nisu velike industrije uspelo da dobije licencu za legalan kazan za rakiju. I to su obicno muzeji ili restorani, individualni proizvodjac voca pitanje je da li je uspeo ijedan. Na slici je jedan od tih 11 legalnih rakijskih kazana:



Oni uz rakiju konzumiraju interesantno meze koje smo mi saljivo nazvali - beloruski kanapei. To je parce hleba namazano medom pa prekriveno nasecenim kiselim krastavcima. Ma koliko mi je ta kombinacija izgledaal odvratno dok nisam probao, ispostavilo se da to uopste nije tako lose!

Selo gde je ovaj kazan se sastoji od sve nekih takvih kucica, ali ima bankomat i pokriveno je bezicnim internetom. Evo i slike seoskog bankomata kao dokaza:


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 18:43 - pre 92 meseci
Belorusija ima verovatno najveci procenat teritorije pokriven sumom od svih drzava u Evropi. U sumama je jos uvek sacuvano obilje divljih zivotinja. Izmedju ostalog, bizoni nisu istrebljeni jedino u Belorusiji. Sume su interesantna mesavina drveca breze i nekih cetinara ya koje ja nikad nisam bio vest da razlikujem sta je jela, sta smreka, sta omorika, pa ako se neko razume nek zakljuci sa slike.

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

jovajovic100

Član broj: 325194
Poruke: 141



+2244 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 19:49 - pre 92 meseci
Darko , gde su slike tih devojaka da vidim da li se isplati da putujem u Belorusku demokratiju .
Kome snaga argumenta leži u brisanju, tragovi mu nečoveštvom smrde.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 19:57 - pre 92 meseci
Svaka čast na lepom putopisu, zaista si se potrudio. Postavi još slika.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 20:40 - pre 92 meseci
Citat:
jovajovic100:
Darko , gde su slike tih devojaka da vidim da li se isplati da putujem u Belorusku demokratiju .

Nisam se bas nesto bavio fotografisanjem devojaka po ulici. Verujem da se dosta slika moze naci pretragom na google images ili na druge nacine. Ljudi sa ovih prostora su iz nekog razloga skloni verovanju da je devojke sa prostora bivseg SSSR izuzetno lako nagovoriti na sex, tj. lakse u poredjenju sa ovdasnjim, ali ja nisam stekao takav utisak. Jesu one izuzetno komunikativne i drustvene i lakse im je prici nego nasim, otici na pice, u bioskop ili prosto setati gradom, ali intimiji kontakt nije bas tako lako ostvariv u poredjenju sa ovdasnjim - moj licni utisak, a ti mozda naletis bas na suprotno od toga. Sa druge strane, ako razmisljas o braku i porodici, velike su mogucnosti za dobar izbor, dosta vece nego ovde, tj. kriterijumi su im nekako prizemniji, a pogledi na svet zdraviji, to sam vec komentarisao, da se ne ponavljam.
 
Odgovor na temu

student_apsolvent

Član broj: 332872
Poruke: 2



+110 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 20:59 - pre 92 meseci
Citat:
Darko Nedeljković: Sa druge strane, ako razmisljas o braku i porodici, velike su mogucnosti za dobar izbor, dosta vece nego ovde, tj. kriterijumi su im nekako prizemniji,


Ma kakvi prizemniji kriterijumi, on će proči jedino ako su im kriterijumi podrumski ili duboko podzemni.

Za njega je prizemlje suviše visoko, nemoj ga na krivi put navoditi.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 20:59 - pre 92 meseci
Ne znam da li je korektno da sad odem u offtopic - meni se po glavi nesto muva ideja da odem za vikend do Moldavije. Ovog vikenda se odrzava nacionalni festival vina, verovatno najinteresantniji turisticki dogadjaj u Moldaviji. Moldavija je inace poznata po dobrim vinima, kao i po najvecem vinskom podrumu na svetu. Ako krenem bice mesta, pa ako je neko raspolozen da prilozi 50-60 evra kao ucesce u troskovima goriva i putarina, nek se javi na pp. Hostel tamo ima za 5 evra, a hotel relativno luksuznog izgleda za 12 evra noc.
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 22:49 - pre 92 meseci
Evo, da nastavim sa slikama. Ovo zdanje je KGB, a ovo ispred neki brka pred penzijom, vraca se sa posla sa kravatom i tasnom.



Tamo iza neki penzioner bezbrizno seta i razgleda.

Arhitekturom preovladjuju zgrade za koje sam se danima pitao koji je to materijal, lici na obicne crvene blokove, ali ne moze biti, to je neka njihova fora. U svakom slucaju to im se mnogo svidja, jer zgradu kao ovu imaju barem po jednu u svakoj ulici:



Sa slike se vidi i struktura automobila kakvi se po Belorusiji uglavnom voze. Za nedelju dana sam video jednu ladu.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Sceka
Zoran Scekic
Recording Engineer, Producer
Studio Neverne Bebe
Beograd

Član broj: 94496
Poruke: 2257
*.dynamic.sbb.rs.

Sajt: www.linkedin.com/in/sceka


+4501 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 22:56 - pre 92 meseci
Blagodarim na slikama. Jos kad bi bilo nesto sa bas ulice u Minsku... ili nesto kao kod nas u Knezu (ne mogu da se setim kako se zovu setalista u NS Nisu KG... ali to nesto tako), iz samoposluge ni jedna slika (imalo je orilike da se vidi iz USA, na primer, od nekih koji zive tamo, pa iz Evrope... pijace...).

Mislim, mene to zanima, obican dan sa obicnim ljudima koji setaju, idu u kupovinu... ako nemas nema veze.

BTW, napokon tema ima smisla, sa slikama i vidjenjem coveka koji prolazi tuda... odlicno.


Pozdrav!

EDIT
Vidim da si nastavio dok sam pisao - pozdravljam/podrzavam ovakvu temu, sad je stvarno odlicna.
"Grand Magus and Supreme Wizard of professional
audio applications in the known universe and beyond"
E-Mail: [email protected]
Home Page: http://www.linkedin.com/in/sceka

:) "Nije ti palo na pamet da nekom inteligentnijem postu daš lajk?" (By Nebojsa)

Pravi biser: „Sada sumnjam da bih ucestvovao u poboljsavanju Nebojsinog foruma.”
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 23:08 - pre 92 meseci
Da se malo prisetimo i industrije starog kova. Zanimljivo je da oni kad god smatraju da je nesto ruzno, staro ili sa postavljenim skelama za renoviranje, oni odmah naprave bilo stalnu ili privremenu ogradu, pored ograde neki travnjak, poneku skulpturu ili reprodukcije slika, fotografije visoke rezolucije ili vec nesto smisle cemu ce se ljudi diviti. Dve saksije muskatli, malo trave i eto sat nastane umesto pogleda na ne bas tako lepu fabriku:



Ovo je neko bezveze sokace, u smislu da nije neka bitna ulica kroz koju se ocekuje da turisti prolaze.

Radnici udarnici - lepo je pohvaliti zaposlene kad se trude na poslu, ali ova fanrika je otisla korak dalje - postavili su bilbord na koji savkog meseca stavljaju zahvalnice najistaknutijim radnicima - udarnicima.




Bilbord je naravno postavljen na ulici, a ne u krugu fabrike.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 23:30 - pre 92 meseci
Pomenuo sam pre par dana ulicu gde je navijacima i huliganima dozvoljeno da se okupljaju i crtaju grafite po zidovima. U toj ulici je stara fabrika koja vise ne radi, a prostor se izdaje mladim ljudima kojima treba jeftin prostor za svoje pokusaje kreativnih i poslovnih aktivnosti. Ulica je obicno daleko od ociju turista, ja je nikada ne bih nasao da neko od lokalnih osoba nije zeleo da mi je pokaze. Evo kako izgleda ta ulica:





Ovo je druga strana iste ulice:




Sceka se sve vreme opravdano pita - gde su ljudi na slikama? Pa, za vreme svetlijeg dela dana kad moj telefon pravi dobre fotografije ljudi su generalno uposleni a ulice su gotovo puste, uvece su ljudi na ulicama, ali moj telefon ne slika dobro u mraku, pa i ne pokusavam. Vikend je druga prica, ali ispostavilo se da je moj boravak bio od ponedeljka ujutro do petka uvece.



Ovo je mural koji je verovatno upisan u Ginisovu knjigu rekorda kao najveci na svetu. Nalazi se takodje u toj ulici za huligane, tek sto je zavrsen a turisti su vec culi za njega i tu nastupa neplanirana situacija da turisti traze da vide ulicu huligana


Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1740
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2283 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju27.09.2016. u 23:56 - pre 92 meseci
Beloruski drzavni cirkus po izgledu i lokaciji je vrlo slican nasoj narodnoj skupstini. Znaci, jos jednom, da me neko ne optuzi da sam rekao da nam skupstinski repertoar lici na cirkus, nisam uopste to imao u vidu, nego u arhitektonskom smislu mi pomalo lice i polozaj u gradu im je otprilike isti:



Na moje pitanje cemu potreba da se tolike pare ulupaju u najobicni cirkus, a nama u Beogradu je problem da izgradimo i najobicnije obdaniste, objasnjeno mi je sledece:
Belorusima je nakon revolucije ostala potreba da stalno ponavljaju - palate nisu za neke posebne ljude, svi smo jednaki, znaci palate su za svakog. Tako su oni sta god su gradili za narod, gradili to da bude palata. Gore se vidi da im je cirkus palata, a kad sam otisao u postu, video sam da je i ona izgradjena da bude palata za siroke narodne mase:




Na sledecoj slici je trzni centar ispod lenjinovog spomenika. Odozgo se uopste ne moze primetiti da dole ista postoji, ali ko krene u metro stanicu na toj lokaciji, jedna staklena vrata ga dele od obicne metro stanice i svojevrsne palate pod zemljom:




Imao sam negde i sliku unutrasnjost najobicnije prodavnice na cosku, nego ima mnogo slika pa ne mogu sad da nadjem, prodavnica ko prodavnica, nista spektakularno.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju28.09.2016. u 01:25 - pre 92 meseci
Darko prestani molim te. Preteruješ, ali stvarno.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Belorusija - drzava kakvu bi Srbi voleli da imaju

Strane: << < .. 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 336611 | Odgovora: 2054 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.