Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!

elitemadzone.org :: AutoZone :: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15820 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 04:28 - pre 84 meseci
Dakle, treba mi akumulator više klase (kalcijumski, tzv. "bez održavanja") koji ima čepove i kojeg mogu da održavam.

Oko 75-85Ah i oko 700-800A startne struje. Dimenzije 315x175x175 ili manje od toga, a čini mi se da bi i veća visina mogla da se upasuje.

Razlog je naveden ovde:

Citat:
pisac: I ovo nije tačno. Postoje CA-CA bez održavanja, i AGM bez održavanja, i GEL bez održavanja. Ovi prvi su potpuno isti kao normalni samo zbog kalcijuma navodno manje troše vode pa ne treba održavanje/kontrola.

E, sad, što se tiče mog prvog "Ford" silver akumulatora koji je fabrički bio u vozilu, on je imao čepove i nije za 5-6 godina potrošio ni mililitar vode! Odnosno nikada nisam ništa dosipao, nisam ga ni kontrolisao, tek kada je počeo da crkava proverio sam čepove i vode je bilo koliko treba. Mislim da je crkao samo zato što su ga šabani autolakireri u servisu ispraznili do kraja slušajući muziku (servis "Fiat" na Tošinom Bunaru), inače bi trajao još godinama.

A ovaj varta, kome su čepovi bili prelepljeni da se ne vide (nisam ni znao da postoje) posle 40+x meseci (isteka garancije plus par meseci) je tražio da mu dosipam pola litre vode! Da sam to na vreme uradio (tj. da sam znao da treba da kontrolišem vodu) ne bi mi crkla ova jedna ćelija, i ko zna koliko bi još godina trajao.

E, sad me buni zašto je prvi originalni fabrički akumulator zaista bio bez održavanja, a ovaj drugi vartin (sa navodno istom CA-CA tehnologijom) je to bio samo deklarativno. Da neko možda ne pakuje obične akumulatore u silver nalepnice i tako pravi sebi dodatnu zaradu?


Situacija je došla do kraja, koliko sam zaključio pumpa za gorivo mi često ne radi tokom verglanja zbog slabog napona (akumulator vergla ali radi sa 5 ćelija pa je napon mnogo niži) pa auto teško pali. Kao što se vidi iz citiranog posta, da sam na vreme održavao taj akumulator "bez održavanja", ne bih imao taj problem.

Pošto ovaj auto ima nekakav šugavi "elektro servo", moram da uzimam jači i kvalitetniji akumulator jer mi taj servo tokom tesnijeg napred-nazad parkiranja potroši dobar broj amper-sati koji naravno ne mogu da se nadoknade jer se auto zatim ugasi. Inače bih vrlo rado uzeo one jeftine sa čepovima.

Jedini je problem što ne mogu da nađem takav bez održavanja koji ima čepove. Varta taj isti model sada proizvodi zaliven, a s obzirom na pomenuto iskustvo sa nestankom vode u Vartinom akumulatoru "bez održavanja", ne pada mi napamet više da kupim Vartu ako ne mogu da proveravam nivo vode bez obzira na njihove silne mesece garancije. Ovaj poslednji akumulator je baš i ostao bez vode upravo čim je istekla garancija, tako da sam postao prilično ubeđen da im je zalivanje ćelija način da spreče produžavanje života akumulatora i da me nateraju da dajem 100€ bez potrebe.

Zna li neko za takav sa čepovima?

[Ovu poruku je menjao pisac dana 21.04.2017. u 05:40 GMT+1]
 
Odgovor na temu

paterson

Član broj: 280661
Poruke: 535



+47 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 04:38 - pre 84 meseci
http://www.akumulator-shop.rs/...topla-energy-12v-75ah-detaljno

http://www.akumulator-shop.rs/...opla-energy-12v-100ah-detaljno
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 04:45 - pre 84 meseci
Ovaj veći je predugačak, a ovaj manji bi možda mogao da se uglavi (treba da probam). Međutim ne vidim da su kalcijumski, niti znam kakva je ta marka odnoso valja li to šta?
 
Odgovor na temu

paterson

Član broj: 280661
Poruke: 535



+47 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 04:57 - pre 84 meseci
Citat:
pisac:.... Međutim ne vidim da su kalcijumski, niti znam kakva je ta marka odnoso valja li to šta?


Valjda tako piše na etiketi nalepljenog na kućištu akumulatora da je isti Ca/Ca.

TOPLA je slovenački akumulator i spada u red jednog od kvalitetnijih akumulatora, a lično mislim da ga prave u Makedoniji (bivša ZLETOVO),a takođe i VESNA (slovenačke) akumulatore.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 05:43 - pre 84 meseci
Ok. Tu me sada brine visina. Iako mi se čini da bi tih 1.5cm stalo u kućište gde stoji akumulator, pitanje je da li bih + klemu mogao da navučem jer je toliko knap napravljena da je jedva navučem i na odgovarajući akumulator 175mm visine.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 05:45 - pre 84 meseci
Inače gde najbolje plaćaju za stare akumulatore po težini?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Član broj: 11890
Poruke: 9446
89.216.32.*



+10246 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 07:05 - pre 84 meseci
Pazi, čim sam video naslov teme, skapirao sam da si ti. 'Oće čovek da "održava" hermetički zatvoren akumulator. To može samo pisac. Može i Čak Noris.

Pa ti kupi bilo koji, pa onda sam izbuši rupe, pa ga "održavaj". Samo da mi je znati kako ćeš da ga održavaš !?!

Citat:
... ko zna koliko bi još godina trajao.
Ma, da, trajao bi decenijama ?! Malo morgen. Riknuo bi svejedno, možda i ranije da si ga nalivao vodom.

Mnooooogo je veća verovatnoća da ćeš "održavanjem", hermetički zatvoren akumulator da uporopastiš mnogo pre, nego što ćeš da mu produžiš trajanje.

Svaki savremeni auto akumulator ekonomske klase postane neupotrebljiv posle 3 - 4 godine upotrebe. Ako izdrži 5 godina - puna kapa !
Onda ga daš na reciklažu za 1.000 din, i kupiš novi za 6.000 - 8.000 din. Ugradiš ga za 5 minuta i gotova priča.
Platiš ga dakle, manje od cene jednog punog rezervoara goriva.



Dokle će bre ove teme o večnosti akumulatora ?!



U zadnje vreme, koliko ja znam, plaćaju akumulatore po deklarisanom kapacitetu, a ne po težini. Jer, dosetili se neki, pa pre otkupa napune ćelije peskom, pa tako prodaju kilo peska za fine pare.
Da toga ne bi bilo, definisano je: 55 Ah - toliko dinara, 65 Ah - toliko dinara ...


OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

bakara
nBGd

SuperModerator
Član broj: 40157
Poruke: 16343



+2921 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 12:37 - pre 84 meseci
Ja sam pre dve godine (kada je bilo onih -20 za NG) promenio akumulator iz 2003 godine znaci 12 godina, mislim da je bio bas vartin naravno sa odrzavanjem a imam negde i slike pa mogu da potrazim da dokumentujem :)

Kupio sam tada biloxxi u metrou 65Ah bila je neka akcija, imao je dve godine garancije, cepovi su prelepljeni obicnim nalepnicama tako da jednom godisnje prekontrolisem nivo tecnosti.

Inace biloxxi je metro robna marka i proizvodi ga monbat

nemam pojma koja je tehnologija niti me je to zanimalo, ali mogu kasnije da proverim i to.

Stari akumulator sam prodao na otpadu na kilogram, imao je 17.8Kg a placali su 58din/Kg, tecnost izvade pre merenja.

Meni u proseku akumulator traje vise od 6 godina.

sa vartom i boshom bez odrzavanja sam imao losa iskustva to su jedini akumulatori koje sam menjao u garantnom roku, ali dobijao sam nove tako da ne mogu da se zalim.
Nažalost i kazna stvara naviku!
Nažalost i kazna izgrađuje stav!
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 17:37 - pre 84 meseci
Pisac, majstore, prvo ni jedan akumulator ne moze da radi sa 5 celija, ali dobro sad..razumem sta si hteo da kazes. Imas pad napona, kapacitet se smanjio i td. i td......Samo da znas: sa svakim akumulatorom ces imati problema ako na vreme ne ustanovis stanje biksni na anlaseru. Kod starijih automobila, ili vozila, bilo koja, posle odredjenog broja XXX verglanja dolazi do trosenja biksni. Anlaser i dalje vrti normalno, ali je rotor dobio izvesni ekstcentar, pa dolazi i do 50% veceg povlacenja struje od normalnog, a samim tim i do ubrzanog trosenja akumulatora...Tako da, cisto da znas, ako se vec spremas za Patagoniju, da pre ili neposredno posle kupovine akumulatora uradis i jedan servis anlasera...ali, ti mene ne shvatas ozbiljno ...smrc...

[Ovu poruku je menjao pajapop dana 21.04.2017. u 19:34 GMT+1]
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 17:56 - pre 84 meseci
Citat:
pajapop:...stanje biksni na alnaseru...Alnaser...servis alnasera...
ali, ti mene ne shvatas ozbiljno ...smrc...

Pa kako da te shvata ozbiljno kada se kaže anlaser?!
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 18:35 - pre 84 meseci

Jesss...u pravu si Slobo...Greska je ispravljena...
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 19:16 - pre 84 meseci
Citat:
Java Beograd: Ma, da, trajao bi decenijama ?! Malo morgen. Riknuo bi svejedno, možda i ranije da si ga nalivao vodom.


Vidi, nisi ukapirao. Akumulator je bio pred izdisajem, nije mogao ni da zavergla, i onda sam otkrio da se ispod nalepnice kriju čepovi, otvorio čepove, i u 5 ćelija je falilo vode a jedna je bila naduvana i imala je vode (jer je naduvana ćelija isterala vodu na površinu). E tih 5 ćelija sam dopunio, a onda uradio "desulfatizaciju" (ako sam dobro zapamtio naziv) po uputstvu jednog lika iz SU, i evo taj akumulator radi i posle skoro godinu dana. Problem je samo u tome što sam prekasno otkrio i otvorio čepove, jer je ta ćelija crkla u prethodnih nedelju dana. Da sam na vreme otvorio čepove i dosuo vodu u taj akumulator "bez održavanja", ja bih sada imao ispravan akumulator.

Sve u svemu, rešio sam danas problem privremeno. Otkačio sam dizel grejače koji su se palili pri davanju kontakta i prespojio ECU liniju koja detektuje neispravne grejače (i tera auto u limp mod), i tako bitno povećao početni napon i time omogućio pumpi za gorivo da radi sa tim naponom (10.5v). Auto sada pali.

Dok ne nađem odgovarajući akumulator.

Citat:
pajapop: Pisac, majstore, prvo ni jedan akumulator ne moze da radi sa 5 celija


Može. Neispravna ćelija je u kratkom spoju. Objašnjeno gore.
 
Odgovor na temu

veselinovic
Jovan Veselinovic
Ist. Sarajevo

Član broj: 7761
Poruke: 3860
213.91.82.99



+333 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 21:51 - pre 84 meseci
Ocekuje se tema : "koji je najbolji regler za forda", amozda i "zamjena alternatora na fordu".
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!21.04.2017. u 22:43 - pre 84 meseci
Citat:
pisac:

Sve u svemu, rešio sam danas problem privremeno. Otkačio sam dizel grejače koji su se palili pri davanju kontakta i prespojio ECU liniju koja detektuje neispravne grejače (i tera auto u limp mod), i tako bitno povećao početni napon i time omogućio pumpi za gorivo da radi sa tim naponom (10.5v). Auto sada pali.

Dok ne nađem odgovarajući akumulator.




Da si u Patagoniji...pa da te i razumem. Ovako,...Svaki drugi prosecan covek (da ne kazem normalan) bi makar i privremeno kupio drugi ispravan akumulator, pa posle trazio i neki bolji...ako mislis da te ovaj nece sluziti dobro...A da, pa tebi ni ne trebaju grejaci. Stace ti... Pa ko je ovde neozbiljan?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!22.04.2017. u 04:08 - pre 84 meseci
Lako je razbacivati se sa tuđim parama. Inače alternator sam već prežvakao pre neku godinu, ne pratite pažljivo.

Dakle, koja god marka samo da je CA-CA tehnologija i da ima čepove, dimenzije do 315x175x175. Problem su upravo te dimenzije, u te pasuju samo akumulatori više klase koji više nemaju čepove.
za veću visinu 190 ću morati da proučim da li može da se upasuje. Sve bi se nekako nateglo ali plus klema je knap, i moramda vidim da li negde ispod može da se otkači od nečega i malo produži.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!22.04.2017. u 05:06 - pre 84 meseci
Da li ovi imaju čepove pitanje je sad:

http://www.winwin.rs/auto-moto...pla-top-12v75ah-d-1188460.html
http://www.winwin.rs/auto-moto...pla-top-12v85ah-d-1188461.html


Nekako imam utisak da na tim "top" akumulatorima neće biti čepova.

Nemaju. Piše tamo u nekim odgovorima na neka pitanja. Nisam jedini koji traži čepove
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!22.04.2017. u 05:32 - pre 84 meseci
Pošto paterson kaže da ovaj ima čepove, onda je za sada to moj izbor ali prvo da proverim da li 190mm može ikako da upasuje u moj auto.

http://www.winwin.rs/auto-moto...-12v75ah-d-108075-1188452.html


Mada sam dobio crv sumnje da onaj odgovor za "top" nije tačan, jer možda je čep samo prelepljen kao što je bio na onoj mojoj Varti.
 
Odgovor na temu

paterson

Član broj: 280661
Poruke: 535



+47 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!22.04.2017. u 08:28 - pre 84 meseci
Citat:
pisac: Pošto paterson kaže da ovaj ima čepove, onda je za sada to moj izbor ali prvo da proverim da li 190mm može ikako da upasuje u moj auto.


Ne, taj nema čepove.

Pogledaj ovaj katalog. U tom katalogu piše za taj akumulator oznaka "smf" (BEZ ODRŽAVANJA = ZATVORENI SISTEM).

Da biste bili sigurni da li ima čepove, proverava se na licu mesta dodirom prstiju na gornjoj nalepnici kućišta akumulatora.

Edit:

U gore navedenom pdf katalogu obrati pažnju na tip kućišta. Za gore tvoj navedeni TOPLA akumulator piše da je kućište "L3" i pogledom na poslednjoj strani pdf kataloga prikazuje da IMA ČEPOVE.



[Ovu poruku je menjao paterson dana 22.04.2017. u 09:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

vladd

Član broj: 37217
Poruke: 12059
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+5251 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!22.04.2017. u 11:13 - pre 84 meseci
Cesto ispod nalepnice postoji plasticni poklopac ispod kojeg su cepovi.
 
Odgovor na temu

paterson

Član broj: 280661
Poruke: 535



+47 Profil

icon Re: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!22.04.2017. u 14:04 - pre 84 meseci
Citat:
vladd: Cesto ispod nalepnice postoji plasticni poklopac ispod kojeg su cepovi.


Da, i to su najverovatnije klizni spojeni čepovi tj. spojeni zajedno čepovi bez spoljneg navoja za zatvaranje rupa pojedinih ćelija.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: AutoZone :: Treba mi kalcijumski (ca) akumulator ~80Ah sa čepovima!

Strane: 1 2 3

[ Pregleda: 15820 | Odgovora: 52 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.