Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1215097 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

borkostar
elektro tehnicar
Pancevo

Član broj: 233330
Poruke: 198
178.250.142.*



+2 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 08:10 - pre 53 meseci
Ako se ovo odnosi na moj problem sa paljenjem grejaca na feroli gorioniku, da odgovorim da je majstor pronasao relej 24V 5A neispravan ali i neki integralac, ili nesto tako oznake 2004. Nadam se da ce uspeti popravka jer 90-100€ za novu elektroniku ce biti mnogo :)
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 08:16 - pre 53 meseci
prvo promjeni rele a ako ima ic kolo moze ali veoma rijetko strada najvaznije je da rele iskljuci na vrijeme
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

ststeva
Stevan Stevanovic
Arandjelovac

ststeva
Član broj: 91371
Poruke: 280
*.88.15.bmd.net.ua.



+21 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 08:57 - pre 53 meseci
Citat:
borkostar:
Ako se ovo odnosi na moj problem sa paljenjem grejaca na feroli gorioniku, da odgovorim da je majstor pronasao relej 24V 5A neispravan ali i neki integralac, ili nesto tako oznake 2004. Nadam se da ce uspeti popravka jer 90-100€ za novu elektroniku ce biti mnogo :)


Vrlo retko ce da strada rele i IC kolo, u glavnom je ili jedno ili drugo.
DJ STEVASSY
 
Odgovor na temu

toppelet
serviser
toppeletservis

Član broj: 328075
Poruke: 476
31.223.144.*



+27 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 09:12 - pre 53 meseci
a 01 feroli ima li neko problema .....rjeseno
kad dodes bogu na istinu nek ti u dusi vlada mir
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 09:50 - pre 53 meseci
Citat:
Taradrina:
Presek kotla. Mala je površina za predaju toplote, veliki fi dimnjače zbog mogućnosti loženja drva, a još ako nisu dobri parametri, onda nije dobro. Ivke84 nije spomenuo jačinu kotla i površinu koju greje. U zadnjem postu je naveo nelogičnost da radijatorska pumpa gasi kotao. Zamršeno, a nedovoljno podataka.


[Ovu poruku je menjao Taradrina dana 17.11.2019. u 01:00 GMT+1]


Za gorivo pelet najveća smetnja kombiniranim kotlovima je udaljen izmjenjivač, i zaštita povratnog voda kotla, bespotrebno kruženje vode u kotlu, koja nije ista za različitu vrsta goriva.
Ako se u zaštiti koristi ventil koji je podešen na 60°C, previše tople vode kruži u kotlu umjesto da istu troše potrošači.
Ili postaviti miješajući ventil na manju temperaturu, 45-50°C ili spojiti kako sam predložio bez ventila.
Kotao će i dalje na povratnom vodu imati najmanje 50°C, ostalo će preuzeti potrošači.
Gašenje i paljenje kotla može biti sobnim termostatom kad se u kući postigne zadana temperatura, bolje ne gasiti nago spuštati temperaturu vode u kotlu.
 
Odgovor na temu

ivke84
krusevac

Član broj: 341312
Poruke: 40
87.116.176.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 10:30 - pre 53 meseci


evo i slika,kotao se pali na 70 gasi na 75 samostalno bez sobnog,sobni ga gasi samo nocu od 23 do 8 ujutru jer je u kuci pretoplo nocu ne pada temp ispod 20. trenutno grejem 120 kvadrata od pocetka decembra grejace se ukupno 250. ranije kotao bio takodje radijator kraljevo 40 kw bio na drva ugalj trosio oko 15 metara hrasta suvog i 1.5t uglja susene kolubare. to oko pumpe pogresio u pisanju kotao iskljucuje pumpu u radijatorskom krugu kada u kotlu padne ispod 55.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 11:06 - pre 53 meseci
@ivke84

Tako, sad imamo hidrauličnu sliku grejnog sistema.

Prva konstatacija: hidraulična postavka je ispravna!
Druga konstatacija: kao i što sam pretpostavio, to kako je sada električno spojeno je skroz pogrešno!

Trenutno najjednostavnije rešenje sa zatečenim stanjem:

Pretpostavljam da je trokraki termostatski ventil ESBE 512 sa patronom od 60C

u tom slučaju uradite ovako:

Kotao stavite da ima ciljnu temperaturu 80C
Ograničite kotao da radi samo do snage 2, eventualno 3 kada povećate kvadraturu grejanja
Uključite modulaciju da kotao modulira samo kroz te 3 snage
PUMPU U KOTLOVSKOM KRUGU uključite preko elektronike kotla i neka se ista uključuje ako je ikako moguće na 40C (napominjem da je ova fabrička postavka da pumpu kontroliše elektronika kotla napravljena za drugačije sisteme grejanja, te uvek predlažem za još veću uštedu energenta da kotlovska pumpa radi uvek kada radi i gorionik što se postiže dodatnim releom, ali o tome ćemo drugom prilikom)
PUMPU U RADIJATORSKOM KRUGU povežite preko tog nalegajućeg termostata na polazu iz kotla i namestite ga da uključuje pumpu u radijatorskom krugu na 67C
Trokraki mešni ventil stavite tako da prema radijatorima ide maksimalno 47C
Kada se sve izbalansira povrat u kotao će biti od 60C do 65C, a polaz će biti od 72C pa do 80C
Zbog visokih spoljnih temperatura iz dana u dan, moguće je da će kotao sam odlaziti u gašenje na 80C, a uključivaće se prema svojoj histerezi (namestite na kotlu taj parametar na 10C ako je moguće)
Čim se grejete na pelet u ovakvoj postavci grejnog sistema sobni termostat je OBAVEZAN da ne biste bankrotirali
Zato hitno vratite sobni termostat u funkciju i on neka uključuje i isključuje kotao, povežite ga za na to predviđene pinove na matičnoj ploči elektronike kotla
Sobni termostat stavite da radi sa najmanjom histerezom, recimo +/- 0,2C
Za referentnu sobu gde će stajati sobni termostat odaberite sobu gde se najsporije dostiže zadata temperatura
U ostalim sobama stavite termoglave na radijatorima

Javite rezultate!
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

evropea 2
zavarivac
Sakramentski

Član broj: 340056
Poruke: 279
213.55.220.*



+168 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 12:29 - pre 53 meseci
Citat:
ivke84:


evo i slika,kotao se pali na 70 gasi na 75 samostalno bez sobnog,sobni ga gasi samo nocu od 23 do 8 ujutru jer je u kuci pretoplo nocu ne pada temp ispod 20. trenutno grejem 120 kvadrata od pocetka decembra grejace se ukupno 250. ranije kotao bio takodje radijator kraljevo 40 kw bio na drva ugalj trosio oko 15 metara hrasta suvog i 1.5t uglja susene kolubare. to oko pumpe pogresio u pisanju kotao iskljucuje pumpu u radijatorskom krugu kada u kotlu padne ispod 55.


Sve ti je apsolutno dobro.

Pumpe rade idealno i tako mora .Kotao proveri dali modulira imali dobro sagorevanje mislim da ti se na slici vidi farba pa ne znam dali je bitumen ili farba.Znaci instalacija je dobro uradjena imas esbe vidi se na slici.Elektricna instalacija dobro povezana.Jedino sto mislim da si previse predimenzionisao kotao.netrebas vise od 12 kw a ti radis sa kotlom 40kw ali nista kad budes imao 250 malo ce biti bolje.Nemoj zaboraviti da sobni nesmije gasiti kotao .Kod peleta gasenje pravi potrosnju i ne moze sad pali sad gasi nego konstantan rad izbalansiran sa radijatorima .Tu ti je mesni da balansira i nikakav kontrolor ti nece pomoc da ponekad ako je 25 u prostoru smanji na 24 i tu stedis .Neces ustediti nista osim 300 evra bacis kroz prozor.

Mozes dimnjacu da prigusiti do granice da nesmeta gorioniku on ima granicu gdje gasi. Sa tako velikim kotlovima nije bas jednostavno podesiti parametre.Gledas plamen i pokusas malo dozator malo ventilator do granice dok podrzava sagorevanje.Jedino tu mozes pokusati.Kod vecih kotlova nije lako brzo doci do rezultata jer oni imaju sve malo vise i odredjenu granicu doklem se moze.

Sve ti je sasvim dobro samo je prevelik kotao .Ja grijem 400 kvadrata sa nekih 35 kw ali mi radi na 15 kw.Sad trosi oko 50 kg za 16 sati.Ostala snaga je za januar ako zazimi,Ujanuaru ili kraj decembra povecam za neku snagu sad je na trecoj snazi i obara i na jedinicu.Startuje sa trece .
 
Odgovor na temu

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 12:46 - pre 53 meseci
Električna instalacija nije dobro povezana!!!
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 13:10 - pre 53 meseci
Spajanje cijevi u krugu povratnog voda prema 3-putnom ventilu i dalje nije ispravno.
Nepotrebno kruženju u pravcu kotao, HS i krug grijanja povećava potrošnju.
Da bi smanjili potrošnju krug kotla treba proizvesti toliko toplinske energije koliko treba potrošaču, svi ostali dodatci su potrošači.
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 13:51 - pre 53 meseci
Citat:
pzec: Spajanje cijevi u krugu povratnog voda prema 3-putnom ventilu i dalje nije ispravno.
Nepotrebno kruženju u pravcu kotao, HS i krug grijanja povećava potrošnju.
Da bi smanjili potrošnju krug kotla treba proizvesti toliko toplinske energije koliko treba potrošaču, svi ostali dodatci su potrošači.

Znači može i 45-50* u krugu grejanja.
E pa ovde su mnogi branili stav da je min. 72* a max 80* da bude u kotlu, a prema kući koliko mora.
Ko je čitao temu, zna zašto MORA 72-80*. Lično sam se uverio da je tako dobro. Ja bih po ovome što predlažete trebao da imam 40* u kotlu jer u kuću ide 36-37*.

Ivke84, ovo što piše Europe2, je nerealno. Prvo on nije realan jer napada jednog člana a drugom članu odobrava istu stvar.


Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

evropea 2
zavarivac
Sakramentski

Član broj: 340056
Poruke: 279
213.55.220.*



+168 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 14:24 - pre 53 meseci
Ja sam dao predlog a covjek nek radi kako hoce.Nikog ja nenapadam .Samo mislim da sobni pravi problem ako gasi kotao.Hladi vodu u sistemu i ponovo podgrijava povecava toplotu.Meni sobni smanjuje polaz preko regulacije polaza .Gorionik se negasi samo ponekad mesni se pozicionira i skoro celi dan miruje.Ponekad pomjeri za koji stepen.Kotao je na 70 pumpa radijatora na 30 samo zato da moze polaz biti 40c.Ako sa tim polazom postize 24 u kuci stoce polaz 50.Pa pali gasi stalno.

Sasvim mi je svejedno i za drugacije postavke.Ali jedno znam da pelet netrpi paljenje gasenje sobnog.Cekanje da ohladi 0.2 Druga je prica ako regulacija kotla tako nesto odobrava ali ako gasi to neide ,Kad imas esbe pumpe nisu bitne.On stiti kotao od kondensa i neda hladnoj vodi u povratNemora kotao da se stiti visokom temperaturom da bi bio povrat ne manji od 57 granica kondensa i 55 granica pumpe .Kotao kad modulira moze i na mah 65 c .Ako moze da izmodulira na 5 stepeni a pri velikom broju parametara moze..Na 80c i nije potrebno jer furas previse u dimnjak dok nepostignes 80 c.

Sve u svemu samo pokusaj parametre i dimnjacu to je dobro.Sve je pravilno odradjeno.Sve ima samo treba upotrijebiti .



[Ovu poruku je menjao evropea 2 dana 17.11.2019. u 16:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 14:46 - pre 53 meseci
Citat:
Taradrina:
Citat:
pzec: Spajanje cijevi u krugu povratnog voda prema 3-putnom ventilu i dalje nije ispravno.
Nepotrebno kruženju u pravcu kotao, HS i krug grijanja povećava potrošnju.
Da bi smanjili potrošnju krug kotla treba proizvesti toliko toplinske energije koliko treba potrošaču, svi ostali dodatci su potrošači.

Znači može i 45-50* u krugu grejanja.

Može 45-50° C, ako može nadoknaditi izgubljenu temperaturu prostora.

Citat:
Taradrina:
E pa ovde su mnogi branili stav da je min. 72* a max 80* da bude u kotlu, a prema kući koliko mora.
Ko je čitao temu, zna zašto MORA 72-80*. Lično sam se uverio da je tako dobro. Ja bih po ovome što predlažete trebao da imam 40* u kotlu jer u kuću ide 36-37*.

72-80°C samo kada se koristi spremnik, bez spremnika toliko koliko trebaju potrošači s tim da se u kotao ne vrati manje od 50°C.

Ako je kotao u primarnom krugu povezan preko VTC ventila na 60°C i pumpom kotla, sve što je ispod 60°C vraća se kroz ulaz B od VTC ventila u izlaz AB, kada AB bude preko 60°C, ulaz A, hladna voda se miješa s toplom iz ulaza B i održava AB na 60°C. Količina vode koja je prošla kroz ulaz A, iz kotla se može poslati potrošačima ili pohraniti u spremnik.
Sada kotao u primjeru ne može raditi ispod 70°C ulaz B. Ako je višak od 70°C i protok tople vode od 20-50 % dovoljan za grijanje kuće onda je to moguće, ako nije onda budemo kotao postavili na još veću temperaturu vode.
Sad imamo kotao koji održava sam sebe i troši najveći dio proizvedene tople vode da bi zadovoljio svoje potrebe, to je povećana potrošnja.
Zbog tih razloga VTC ventil u krugu kotla ili postaviti patronu za 45-50°C ili ga potpuno izbaciti i spojiti kako sam prije predložio.
Ako se spaja spremnik onda umjesto HS spojiti spremnik i najvećom mogućem snagom kotla puniti spremnik i isti kasnije trošiti, regulacija 3-putni ventil prema potrošačima, tu treba ispraviti grešku cjevovoda povratnog voda.
To su 2 mogućnosti, sve ostalo je pokušaj bez uspjeha.
Naravno da svatko može kako misli da je bolje, ili kako vidi kod drugih, ali treba uvažavati detalje i razlike.
 
Odgovor na temu

ivke84
krusevac

Član broj: 341312
Poruke: 40
109.245.227.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 14:52 - pre 53 meseci
Srkson,problem sa ovim kotlom nastaje u podesavanju istog njemu je elektronika tako primitivna da to nije normalno,on nema postavke po snagama od 1 do 6 kako vi pricate. Moze se namestiti snaga normalnog rezima i rezima modulacije,ako npr.namestim da ide u modulaciju kadbstigne 150 u dimnjaci radi modulaciju po toj snazi koja je predhodno namestena a to je kod mene oko 8 kw ali nakon 10 ili 15 min njemu pada temp izlaza na 140 i on opet odlazi u rezim normalnog stanja pa tako u krug. To je histereza koja se ne moze izmeniti na vise ili manje od tih 10 stepeni sto je po meni glupost.
 
Odgovor na temu

ivke84
krusevac

Član broj: 341312
Poruke: 40
109.245.227.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 15:01 - pre 53 meseci
Pzec,imam takav primer u blizini ima isti kotao i isti pelet lozi,greje 150kv i trosi manje od mene za 50%. Razlika u sistemu postoje on nema VTC a nema ni skretnicu vec samo mesni koji cak nije u upotrrbi jer stoje na skroz otvoreno i ja sa tim ne mogu da se pomirim.

Do duse o samom izgledu kotla iznutra necu komentarisati pun je smole cadje itd. Ali taj kotao tako radi evo sada 4. Sezona.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 15:11 - pre 53 meseci
Nema VTC i nema HS, 3-putni ventil može biti potpuno otvoren, ulaz tople i izlaz prema radijatorima, temperaturom vode u kotlu regulirati temperaturu vode za grijanje, to je u redu, najmanja potrošnja, uvjet da se iz radijatora ne vrati voda hladnija od 45-50°C to se postiže spajanjem kako sam predložio.

Ako je 3-putni podešen na manju temperaturu vode od onog što kotao isporuči onda se taj višak mora vratiti u kotao i to je u redu, za to služi spoj koji sam predložio.

Ako možeš postavi slike od tog drugog kotla da se vide razlike.

 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 15:52 - pre 53 meseci
Ja ne popušram ispod 72° u celom kotlu. I ništa nemenjam, dosta mi je čađi kao u smederevcu. Pok.zmajdin (sada to radi njegov sin) je vršio analize i štelovanje fabričkih podešavanja, sa profi testo uređajem. Bio je izričit da na 72* sve izgori u kotlu što treba da izgori.Ljudi od struke su to podržali.Naravno, ispravan hidraulički spoj je neophodan.E sada je stvar obrnuta, bar kod komšije. Njemu je potrošnja primarna, a komfor NE. Zato i jeste unutra kao da loži drva. Na ovim T se samo blago obriše ili usisa prašina(pepeo).
Sreća pa je još toplo.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 16:30 - pre 53 meseci
Temperatura okruženja kemijskog goriva koje izgara je bitna da sve izgori bez ostataka, za pelet ili drvo to je preko 1000°C u komori gdje izgara gorivo.
Sad sve dalje zavisi od izmjenjivača, izvedba, udaljenost od dima. Kolika će temperatura vode biti na izlazu iz kotla, zavisi od površine izmjenjivača, brzine hlađenja dima i mogućnosti preuzimanje topline i prijenos na toplu vodu. Ako previše ohladimo dimne plinove imamo problem kondenzacije i hladniju vodu na izlazu iz izmjenjivača, ako premalo ohladimo imamo gubitak energije i topliju vodu na izlazu iz izmjenjivača.
Da bi imali i jedno i drugo, bitno je elektronsko upravljanje kotlom, elektronsko upravljanje s mjerenjem na određenim mjestima i programu koji na osnovu tih informacija podešava omjer zraka i goriva, kao i ostale pokretne dijelove unutar kotla. To je savršeno i za sad bolje ne može.
Kada nema programa koji radi korekcije unutar nekog vremena nego radi po unaprijed određenim vrijednostima, možemo reći da je to upravljanje i tako loše iskorištenje kemijskog goriva.
Kad imamo savršeno izgaranje i dobru iskoristivost kemijskog goriva, moramo imati i savršenu kotlovnicu i raspoređenu energiju tople vode po stvarnim potrebama. Za postizanje tih uvjeta postoje zakoni kojih se trebamo pridržavati pri izvedbi radova.

To što je pokojni Zoran Majdin uložio sebe u istraživanja i dokazivanja je u redu i to je najbolji i skup put ka boljem.
Pročitao sam puno toga što je napisao i teško da bi dao neku primjedbu na isto.
Budućnost će donijeti nova pravila pa će i ovako skupa energija biti još skuplja i zbog toga svako ulaganje u iskoristivost kemijskog goriva i toplinske energije je dobitak.
Kod konkretnog primjera o kojem raspravljamo radi se o kotlu koji se može iskoristiti samo uz dobru i jaku vatru, sve ostalo će dati neki približno dobar ili loš rezultat, ovisno o svemu iz kotla.


 
Odgovor na temu

zibel32

zibel32
Član broj: 322519
Poruke: 110



+18 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 16:40 - pre 53 meseci
Citat:
pzec:
Matematički se to može prikazati i rezultat je 1:1,5 do 1,8 u korist stalnog grijanja nižem temperaturom.


Znači, 50-80% je povoljnije grijanje nižom temperaturom 24 sata dnevno?!? Bemti, pa to je revolucija! Skrati ribu!
Fizika kaže suprotno, ali da vidimo tu matematiku...

Citat:
pzec:
Trebaš razdvojiti grijanje ( potrošača ) od proizvodnje i dobave pa tako nema veze tko je proizvođač, koja kemijska energija, bitno je koliko toplinske energije potroši potrošač.


Itekako ima veze tko je proizvođač toplinske energije ako pričamo o niskotemperaturnom grijanju. Već sam rekao da TP i kondenzacijski plinski bojler imaju znatno bolje iskorištenje u radu pri nižim temperaturama, pa ako imamo niskotemperaturni razvod grijanja u kući, onda u potpunosti možemo iskoristiti taj rad na nižim temperaturama. Da nemamo niskotemp. grijanje, morali bismo podići temperaturu polaza i automatski "srušiti" iskorištenje TP ili plinskog bojlera.

Isto tako, solarni sustavi u zimskim periodima ne omogućuju 100%-tno grijanje, ali mogu osigurati npr. 50% toplinske energije, a ostatak nadomirimo iz drugog izvora grijanja. Kod niskotemp. grijanja moramo zagrijati vodu iz drugog izvora sa npr. 35°C na 45°C, dok kod normalnog radijatorskog grijanja moramo dogrijati sa 35°C na 70°C.

Cilj je što veći udio toplinske energije preuzeti iz besplatnog ili jeftinijeg izvora topline, i zato je veoma važno tko je proizvođač na osnovu kojeg ćemo izabrati kakvo nam je grijanje isplativije (nisko ili srednje temperaturno).
 
Odgovor na temu

Srkson
Beograd

Srkson
Član broj: 81479
Poruke: 359

Sajt: stsrdjan.blogspot.rs


+116 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo17.11.2019. u 16:56 - pre 53 meseci
@ivke84

Ako ništa drugo spojite bar te pumpe kako sam vam predložio i kako je jedino ispravno:

PUMPU U KOTLOVSKOM KRUGU spojite na elektroniku kotla i neka se ista uključuje na 40C
PUMPU U RADIJATORSKOM KRUGU povežite preko tog nalegajućeg termostata na polazu iz kotla i namestite ga da uključuje pumpu u radijatorskom krugu na 67C

Kod vas je sada kontra spojeno i tako je neispravno! Vi nemate cirkulaciju vode kroz kotao preko VTC512 dok gorionik radi i diže temperaturu, a to je obavezan uslov!
https://www.youtube.com/watch?v=qnisZeuSDw4

Grejna površina: 160m2 (prizemlje 80m2 - drvena stolarija, sprat 80m2 - Alu stolarija)
Izolacija objekta: Demit fasada 12cm stiropor, u ravnajućem sloju potkrovlja 10cm stiropor, podaščan
krov OSB ploče 18mm
Kotao: Megal MTR 32KW
Gorionik: Ferroli SUN P7
Motorizovani četvorokraki mešni ventil
Automatika: HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1215097 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.