Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Grejanje na pelet - 2. deo

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212117 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.02.2019. u 13:27 - pre 63 meseci
U u sine i tata bi ;-) , 1MegaWatt za cca.11 ojra :-))
 
Odgovor na temu

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.02.2019. u 13:32 - pre 63 meseci
Na sajtu "EPS SNABDEVANJE" postoji kalkulator potrošnje.
Ukuca se period za računanje, vrsta brojila vrsta priključka,odobrena snaga i potrošnja. Kalkulator posle sve sam izračuna.
Za dvotarifno, trofazno sa odobrenom snagom 17,25
600 kW potrošenih u jeftinoj tarifi košta 2.479,oo a 900 kW 3.380,oo.
1 MW bude oko 31 €.
753 dinara se plaća makar se ne potrošio ni kW.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.02.2019. u 14:10 - pre 63 meseci
Svaka cast za ove megavate ovako jeftine.Bolje ne moze.
Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

malden mb
struja/fotografija

Član broj: 34679
Poruke: 709



+17 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.02.2019. u 14:23 - pre 63 meseci
A čuj, kad se več priča o tome i nudi kao rješenje za jeftino,efikasno i komotno grijanje ;-)
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.02.2019. u 14:57 - pre 63 meseci
Nije los ni ovaj Stilmetal.Povrsina izmenjivaca i prikljuak dimnjace na ovom mestu.

Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.02.2019. u 15:05 - pre 63 meseci
Kategorije potrošača su po prosječnoj potrošnji.
Za dnevnu potrošnju 70-100 kWh, kategorija je vjerojatno crvena, to je 4.38 dinara za 1 Kwh ili 300-400 dinara dnevno ili oko 3€, uz uvjet da može toliko povući iz mreže, ako ima ograničenje ili je presjek žice u kući nedovoljan, može izazvati više štete nego koristi.
Potrošači kao što su prostor koji se grije, priprema tople vode za ostale potrebe, trebaju određenu količinu energije, ušteda br. 1 je u dobroj iskoristivost kemijske energije goriva ( plamenik, kotao ) i br. 2 ispravno spojenoj kotlovnici sa što manjim gubitcima i raspodjeli energije po potrebi potrošača. Cijena energije po kWh je različita po izračunu za jedan dan, to je dio izračuna, ulaganje u početku, održavanje i sve ostalo treba uračunati u trošak na godišnjem izračunu. To bi već bio neki pokazatelj u periodu od 10 godina, onda možemo iz istog izvući neki ispravan zaključak.
PTV od 100 litara može trošiti dnevno 6 kWh ili bezbroj kWh ako radi bez kontrole, svojim povratnim vodom spojenim bilo gdje povećava potrošnju goriva, uništava pohranu u AT, remeti rad kotla. Ili imati bojler u spremniku AT, to je najgora moguća kombinacija za potrošnju energije tople vode u AT.
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.02.2019. u 15:22 - pre 63 meseci
@evropea
Još smo na početku priče oko vatre i izgaranje, to je nauka. Napravi izračun iskorištenja loš / dobar kotao, vrijeme od 10 godina pa objavi.
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.02.2019. u 15:59 - pre 63 meseci
Izmenjivac je meni uvijek interesantan kao i izgaranje .Sa malo truda je sve moguce.
Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo02.02.2019. u 23:48 - pre 63 meseci
Z. O.
Pored konkretnih i lepih postova,voleo bih da objasnite kako sta došli na ideju da ugradite AT, koliko g već koristite? Tendencija je da mnogi članovi koji su negirali AT, mešne ventile , drugu pumpu, regulaciju, visoku T u kotlu-sada tek POČINJU da to uvode u sopstveni sistem. "ekomajzer" je posebna priča :-).
Mene lično je "ubedio" M. Jović(pre 3g.)koga ovim putem pozdravljam. Ugradio sam 4mv sa motornim pogonom,drugu pumpu i HeatOn uz pomoć Srksona -pozz i za njega.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.02.2019. u 21:27 - pre 63 meseci
@Taradrina,

na ideju da ugradim AT sam došao onog trenutka kada sam uvideo da su mi i kotao i gorionik
predimenzionisani za moju kvadraturu.
Prvo je kupljen kotao, pre 7 godina i to u februaru u žurbi,u jeku sezone.
Posle sam namerno čekao da kupim "Ecopell" gorionik kada se Taneb vrati sa odmora i to mi je bila jedna od pametnijih odluka.
Pošto sam hteo da unapredim sistem,rešio sam da ugradim AT a za tu odluku su zaslužni pametni ljudi (znaju oni sami na koga mislim) koji su pisali na forumu a i moja malenkost pošto sam shvatio kakve pogodnosti nudi AT.
Pošto sam razdvojio brojila u kući, rešio sam da iskoristim povoljnosti jeftine struje.
Tada,kada sam sve to radio i objavljivao rezultate,bio sam "pljuvan" od pojedinaca, po principu "šta će ti to,ulaganje u tako skupu regulaciju je bacanje para,dižeš kredit da se greješ,to si mogao i ručno...." pa se sada ispostavilo da isti ti pojedinci imaju ko zna kakve regulacije, bafere, struju, grejače, automatiku...
Jedno vreme sam bio u konrtaktu sa osobom koja radi u fabrici Viadrus u Češkoj i potajno sam se nadao
da će za korisnike toliko osporavanog kotla napraviti i taj famozni "EKOMAJZER" ali sam se prevario.
Izgleda da su ga napravili ali u sklopu sa novim tipom kotla,koji će ko zna kada biti na nešem tržištu.
Iz tog razloga sam se odlučio da drugačije unapredim svoj sistem ali o tome ćemo nekom drugom prilikom.
Eto,nadam se da sam bar malo pojasnio odakle je potekla ideja i kako se postepeno sve razvijalo.



[Ovu poruku je menjao ZoranObradovic dana 03.02.2019. u 22:45 GMT+1]
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

Goranto
ODS

Član broj: 332401
Poruke: 713
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+62 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.02.2019. u 22:12 - pre 63 meseci
Glede „Ekomajzer-a“,on je potreban za Kotlove sa nasađenim gorionicima.Kotlovi rađeni namenski za pelet to sve imaju,većinom dobro!Izradio sam Ekomajzer i samo me materjal koštao 180€ ali vredi za sve pare.
TDP može da se smanji i manjom snagom gorionika ali je fora na velikoj snazi imati nisku TDP(temperatura dimnih plinova),tako se %iskorišćenja povećava.Cevni izmenjivač je dosta efikasniji od pločastog(pravougaonog),ili da ga skoro nema ,kao kod Viadrusa.Gurati 20kw snage sa 100°C u dimnjaku je „nešto“ a sa 5kw može većina!
 
Odgovor na temu

Taradrina
precizni mehaničar
Tara

Član broj: 335325
Poruke: 637
*.dynamic.mbb.telenor.rs.



+115 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo03.02.2019. u 22:20 - pre 63 meseci
Z. O.
Moram priznati dobra investicija, jer daje pun komfor a po Vašim objavama mali izdatak za grejnu sezonu.Bravo,i dokazali ste da se isplati ulaganje u napredniji sistem od "uobičajenog".
Ovde svaki čitalac može nešta da nauči ako želi, da uporedi sopstveni sistem sa nečijim. Da vidi kako treba i kako netreba raditi.
Ima ovde još odličnih sistema naravno, ali Vi ste mi nekako "in" jer imate komb.pelet+struja, a vićini nas je to na dohvat ruke(gas će možda biti u sl.sroleću).
Hvala za odgovor u ime svih kojima će možda pomoći u odluci da počnu modernizaciju svojih kotlarnica.
I očekujem kpl.šemu grejnog sistema.
Ekopell Guča 2 kom.za dva objekta
 
Odgovor na temu

evropea
bravar-zavarivac
Sakramentski

Član broj: 339081
Poruke: 107
213.55.184.*



+15 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2019. u 03:24 - pre 63 meseci
[quote]ZoranObradovic:
@Taradrina,

na ideju da ugradim AT sam došao onog trenutka kada sam uvideo da su mi i kotao i gorionik
predimenzionisani za moju kvadraturu.

Kotao od 6 kw se nepravi.A gorionik na snazi od 6 kw a na kotlu od 25 kw ipak nema logike.Pogotovu spremnik toplote kaciti na tako malu snagu.Jeftina nocna tarifa sto je zaista jeftina ipak je pitanje dana kad ce da ode u nebesa ili se ogranici potrosnja.Prica da se vise proizvodi sa skupim peletom pa akumulira sa izvesnim gubitcima ipak nije bas za pohfaliti.Pokazalo se bas u ovom slucaju jer Gospodin kad potrosi energiju jeftine struje ide sa minimalnom snagom peleta.

Na kraju sam Taneb je napravio gorionik sto mozeda drzi zeljenu temperaturu na nekih tri stepena sa malom kolicinom vode u sistemu a ne da se greje i odrzava na hiljade litara.

Onda odpada ideja o iskoristivosti dobrog sagorevanja sa Radom na maksimalnoj snazi predimenzionisanog kotla i gorionika Kad sve radi na minimalno..Od kotla sto je napravljen za izgaranje uglja i konstruisan tako da veca kolicina toplote izlazi na dimnjacu zbog same sigurnosti od trovanja gasovima ,netreba puno ocekivati.A da ce neko konstruisati ekomajzer na takav kotao prosto sumnjam.

Prica kako kotao na 6 kw ima dimne gasove 160c jeste tacna ali povecaj na 40 kw pa da vidimo dali ce se zaustaviti na 350 i vise a to je pola od 700 koliko je maksimalna tem u kotlu .

O ovakvom sistemu je rano za slavlje bez obzira sto je ideja sa jeftinom strujom momentalno isplativa ako sagledamo sve ostale nedostatke .Moze se grejati i za 300 evra sezona samo kako i na koji nacin.



Kotao dva u jedan.Predvidjen za izgaranje peleta drveta uglja .Rucne izrade od raznih komponenti..Termoflux gorionik sa akumulacionim spremnikom Mesni Ventil trokraki esbe .Regulacija polaza St431sa sobnim termostatom bergen.
 
Odgovor na temu

Marko Cukalac
Network Engineer
Beograd

Član broj: 65080
Poruke: 478
*.mbb.telenor.rs.

Jabber: markish@svastarija.net
Sajt: www.markish.net


+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2019. u 07:33 - pre 63 meseci
Zorane koliko ste para ulozili u sistem?
 
Odgovor na temu

pzec

Član broj: 339544
Poruke: 674



+600 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2019. u 08:33 - pre 63 meseci
Citat:
Goranto:
Gurati 20kw snage sa 100°C u dimnjaku je „nešto“ a sa 5kw može većina!


Viadrus upravo to i može, ložište gdje se raspadaju drva u velikoj vrućini preko 1050°C, primar minimalno zraka oko 3-4 mm, sekundar malo više 8-10 mm, TDP prema dimnjaku 100-140°C, izmjenjivač 200-250°C. Voda u kotlu stalno 85°C, proces izgaranja oko 2,5 sata. Iskoristivost 84% od drva s 20% vlage. Proces izgaranja bio energije je nauka i dan danas.
 
Odgovor na temu

samir.zahirovic
Samir Zahirovic
fotograf
pano360.ba
Tuzla

Član broj: 335347
Poruke: 19
109.175.105.*



+1 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2019. u 09:15 - pre 63 meseci
Sad sam gledao temperaturu dimovodnih gasova. 160 stepeni, a SUN P7 radi na fabričkoj snazi 2.

Kako to smanjiti?

Dimnjača je zatvorena na pola.
Ferroli SFL4, Ferroli SUN P7, kuća na sprat 170 kvadrata se grije, pločsati radijatori, fasada 10cm
stiropor (5cm samo na nekim dijelovima kuće) plastični prozori, staklena vuna na tavanu.
 
Odgovor na temu

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2019. u 10:36 - pre 63 meseci
@evropea,

Pazi ovako.
Pre tebe su bli neki "zeljezara",pa "zeljezaramarko", pa "Marko Srzic",pa "zeljezarapozitivni",pa "viadrusu22" pa sada ti.Njima nisam
uspeo da objasnim kako kod mene funkcioniše sistem pa ću sada probati i tebi.
Od 23 do 7 h radi elektro kotao. Od 1 h se greje kuća.Cilj je da u 7 h (kada prestaje jeftina struja) AT bude pun a kuća zagrejana na "radnu temperaturu".
Topla voda iz AT se koristi od 7 h do 14-16-18-20 ili 23 h u zavisnosti koja je spoljna temperatura.
Kada se AT isprazni na određenu temperaturu automatika uklučuje gorionik koji na 6 kW radi do 23 h bez isključenja.
Gorionik radi na 6 kW ALI NE GREJE AT NEGO SE DIREKTNO GREJE KUĆA.
Mogu da namestim i da radi na 30 kW i da se greju i kuća i AT ali onda bih morao svaki dan da računam na koju temperaturu
da grejem AT a da imam tople vode do 23 h kada bi bilo poželjno da AT bude što hladniji.Nije mi ni to problem pošto sam dokon i imam slobodnog vremena na pretek pa ću možda probati i tu varijantu.
Što se tiče cene jeftine struje, mišljenja sam da će još dugo biti povoljnija od peleta bez obzira koliko poskupi.
Sreća naša pa država neće baš tebe da uključi u formiranje cene.
Primetio sam nešto vrlo čudno.
I ti kao i ona petorica pre tebe dosta rano pišu postove na forumu.Obično je to između 5 i 6 h.
Da li u žurbi da li ćete pre da se umujete,popijete kafu,doručkujete...a da ne zakasnite na posao, loše protumačite ko je šta pisao a onda još gore, ni ne pročitate šta ste napisali.
Kada ugrabiš neki slobodan dan,sedi i sa razumevanjem pročitaj šta sam po ko zna koji put napisao pa ćeš videti da ništa nije komplikovano.
Moj cilj je da grejnu sezonu spustim na ispod 400 evra i zbog mene sad a i zbog sinova kada mene ne bude bilo.
Da li će to biti 300-350 ili 390 evra to ću,nadam se,saznati sledeće grejne sezone.Uglavnom,svi na forumu će biti obavešteni kao što sam obaveštavao i do sada.
Eto,ako imaš (ti ili bilo ko drugi) neki konkretan predlog da poboljšam sistem i smanjim troškove,rado ću prihvatiti sugestiju.




[Ovu poruku je menjao ZoranObradovic dana 04.02.2019. u 15:38 GMT+1]
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2019. u 10:50 - pre 63 meseci
@Marko Cukalac,

U odnosu na sisteme koji su "klot",ja sam uložio u AT,pumpu,elektro kotao,10-15 metara bakarnih cevi,regulator i automatiku koja rukuje sistemom.
Ne razumem svrhu pitanja???
Verovatno će komentari biti tipa "bacanje para,radilo bi to i jednostavnije (ručno)....
To je isto kao kada bih ja pitao nekog koliko ga je koštala gradnja kuće od 200-300 kvadrata kada sada koristi samo dnevnu,spavaću,kuhinju i kupatilo.
- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

Marko Cukalac
Network Engineer
Beograd

Član broj: 65080
Poruke: 478
*.mbb.telenor.rs.

Jabber: markish@svastarija.net
Sajt: www.markish.net


+11 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2019. u 11:15 - pre 63 meseci
Ne vidim zasto unapred mislite da znate odgovor drugih? Mislim na cifru da bi ljudi znali koliko treba para da se ulozi da bi imali sistem kao vas.
 
Odgovor na temu

ZoranObradovic
penzioner
Pančevo

ZoranObradovic
Član broj: 304642
Poruke: 996
*.dynamic.sbb.rs.

Jabber: ZoranObradovic


+133 Profil

icon Re: Grejanje na pelet - 2. deo04.02.2019. u 11:52 - pre 63 meseci
Zato što su takvi komentari bili kada sam predstavljao svoj sistem.
Izvinjavam se ako sam pogrešio.
Ko je na forumu aktivan i ko poznaje materiju,zna koliko košta AT,koliko košta pumpa,koliko košta koji regulator....
i neka na to doda još malo za automatiku,cevi,ventile,ruke....i dobije se prava cifra.
Problem je što ljudi neće sebi da priznaju da je ulaganje u sve to (da li je u pitanju izolacija objekta,regulacije,automatika i sve što ide uz jedan sistem za grejanje) pametno ulaganje.
Jeste da je potrebno vreme da se uloženi novac vrati,ali će se vratiti kad tad.

- 110m²
-Viadrus25 kW
-gorionik Ecopell
- 2 X AT 800 litara (privatna
režija+Austria email)
-2 X Gree Viola + Gree G Tech 12000
Btu/h
-Wilo Yonos Pico 25/1-6
-elektro kotao 12 kW
-izolacija:5 cm zid, 30 cm plafon (10
stiropor+20 staklena vuna)
-aluminijumski radijatori (130 rebara)
-PVC stolarija
-kotlovski krug Seltron ACC 20
-radijatorski krug HeatOn WCHR-01
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Grejanje na pelet - 2. deo
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 1212117 | Odgovora: 5291 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.