Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62337 | Odgovora: 331 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

CandyMan

Član broj: 3420
Poruke: 147



+49 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)05.03.2018. u 17:17 - pre 73 meseci
Inteligencija je nasledna u punom potencijalu, tj. svi na svetu imaju predispozicije za maksimalni IQ. Kada bi bilo drugačije, inteligencija bi se "razvodnila" kroz nasleđivanje tj. razmnožavanje sa manje inteligentnima i sada bi imali retar..., pardon, uprosečeni mainstream. Neko bi rekao da uopšte nismo daleko...
Nisam ni znao da znam dok nisam prob'o!
 
Odgovor na temu

Lavlja_Jazbina

Član broj: 298367
Poruke: 8226



+5028 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)05.03.2018. u 18:05 - pre 73 meseci
Sta ce fudbalerima inteligencija kad imaju talenat.
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)05.03.2018. u 18:27 - pre 73 meseci
Citat:
pisac:
...I tu dolazimo do istoga: inteligencija (sada maksimalna) može biti ipak nasledna.


Izgleda da samo ti dolazis do necega a nikako da stignes. Shvati vec jednom: Nasledjuje se samo potencijal, koji iznosi 40-60% neke moguce intelegencije, koja ce se do sto posto razviti samo u zavisnosti od izolacije i socijalnog okruzenja.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)05.03.2018. u 18:41 - pre 73 meseci
Citat:
pisac:
Ja bratac znam već preko 20 godina koji sam karakter, po mišljenju stručnog psihologa koji je vršio opsežne testove (što naravno ne mora biti 100% tačno ali može biti dobra indikacija). Nego reci ti meni pošto si veliki stručnjak, koji sam ja to karakter? :D


Od ponudjenih na wikipediji, ili onako? Ne znam , ne zanima me i nisam stručnjak. A ako već znaš kakav si šta ima ja da ti pričam? A i kako, na osnovu čega? Nikad nisi napisao ništa privatno o sebi pa da bih mogao da sudim? Nisi napisao da imaš IQ 130 pa da pomislim da si sujetan da se hvališ? Nisi napisao da imaš troje dece pa da pomislim da voliš decu? Naročito onu od 14 godina? Nisi nekoliko puta pisao kako psihopata u svakom društvu ima 4% višestruko više nego što je to u stvarnosti, pa da pomislim da si ti psihopata jer ih vidiš i gde ih nema? Evo stvarno ne znam. Uvek si se držao teme pa mogu jedino da pomislim da si racionalna i hladna osoba?

Ali mogu nešto drugo da ti ponudim, pošto ste se već dvojica prijavili sa tvrdnjama da se nečega sećate iz perioda dok ste bili u kolevci, možda bi vas zanimalo kako je Frojd svojevremeno analizirao jednu takvu ličnost koja je to tvrdila? Pazi, nije on bio baš toliko blesav ko što bi se moglo zaključiti na osnovu teksta o karakterima: jedan od rodonačelnika psihologije kao nauke, otkrio podsvesno, otkrio psihoanalizu kao metod (u vreme tkz. viktorijanskog morala veoma uspešan metod lečenja) itd...Ovo je iz knjige koja nije bila u redovnim školskim programima, bukvalno ste imali sreće da naletite na mene koji to znam, samo morate prvo da ispričate čega se sećate? :)

Citat:
pisac:
Činjenice u tom klipu, ako nisu izmišljene


"Tomas Alva Edison (engl. Thomas Alva Edison; Majlan, 11. februar 1847 — Vest Orindž, 18. oktobar 1931) je bio američki fizičar i plodan pronalazač.[1]

Edison nije stekao skoro nikakvo formalno obrazovanje, pošto je bio izbačen iz škole kao zaostao, a podučavala ga je majka[2]."
[2] „Edison Family Album”. US National Park Service. Pristupljeno 11. 3. 2006.

Citat:
pisac:
samo govore da ljudi ne shvataju genije koji mnogo štrče i imaju vrlo specifična interesovanja ili osobine. Pri tome, genije u navedenom smislu opšte ne mora biti genije u IQ smislu, i nešto mi se čini da sam već pomenuo Nikolu Teslu kao primer genija koji ne bi bio to što je bio da nije potpuno i apsolutno udaren u glavu. Da, Nikola Tesla je sasvim lep primer čoveka totalno uvrnutog i nesposobnog za iole normalan ljudski život, koji je sve te uobičajene sposobnosti kojima bi mozak trebao da raspolaže sublimirao u nauku.


Jes, zgodne su te teorije o sublimaciji, onako napamet: Tesla, Leonardo, Mikelanđelo: bez braka i dece, ali zato: Tolstoju žena rodila 13, 8 doživelo zrele godine, Ajnštajn i Mileva troje, Edison šestoro, tako da ne bih rekao da ima veze, a razmisli i sam: ima dosta neženja i neudatih, šta da je svako sublimirao sve u poziv, interesovanje, bilo bi baš dosta nadnaravnih samaca?

Citat:
pisac:
Kapiraš? Ne? Nema veze, nije bitno.


Ne kapiram, dobro si uočio, čak šta više kad god me neko pita da li kapiram nešto u meni ko da se stvorio neki odbrambeni mehanizam, najčešće mi neki koji pričaju samo gluposti, netačnosti, banalnosti ili stvari koje se podrazumevaju postavljaju to pitanje da li kapiram, kroz njihova izlaganja non stop provejavaju neka izgleda proveravajuća pitanja: Shvataš? Kapiraš? Razumeš? I slično...I pogađaš, ko za inat ja baš tad ne kapiram i potrebna su mi dodatna objašnjenja. Bedak.
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)05.03.2018. u 19:42 - pre 73 meseci
Citat:
pisac:
Kad kažem karakter mislim ličnost.


Kao onaj film Zašto kažeš ljubav a misliš na kse, pa što ne reče ranije da misliš na ličnost a ne na karakter neke ličnosti bogati, bilo bi manje nesporazuma?

Citat:
pisac:
Evo ti ovde nešto što nemam baš dozvolu da citiram, ali sam izmenio tako da se autor ne može prepoznati:
Citat:
Ličnost je prilično postojan skup psiholoških crta i mehanizama, procesa, unutar osobe koji organizuju njeno karakteristično ponašanje i mišljenje. Struktura ličnosti je adaptacija spoljašnjih i unutrašnjih bioloških obeležja kojih ima više vrsta. Kako će se finije oblikovati struktura ličnosti je stvar reakcije okoline na nju, ali raspon promene je ograničen. Biološke crte su visoko nasledne, stabilne kroz život i univerzalne kroz različite kulture, i kao takve predstavljaju gradivne elemente ponašanja i ličnosti.



A što citiraš bez dozvole? Ali avaj izmenjivaču, ako autor ne može da prepozna ne možemo ni mi, kako da znamo da nisi izmenio samo jednu ali krucijalnu reč, na primer iz "nisu nasledni" u "jesu nasledni", to bi prilično izmenilo kontekst? Osim toga ovo ne deluje kao citat sa neke od društvenih nauka koje za predmet izučavanja imaju čoveka i sl. već pre kao sa jedne od fundamentalnih nauka: biologije? Čini mi se da društvenonaučari nikad ne bi upotrebili te konstrukcije u tom kontekstu? "Spoljašnja biološka obeležja" mogu biti i izraz lica u tom momentu, dal se neko smeje ili mršti, društvenjaci to drugačije nazivaju, a "unutrašnja biološka obeležja" može biti i veličina želuca, društvenjak bi rekao: Unutrašnji život (misaoni, psihološki) čoveka, ako na to misli? Ako si termin karakter već zamenio terminom ličnost, onda nema gradivnih elemenata ponašanja, već samo ličnosti, ako je ličnost sveukupnost osobina čoveka fizičkih i psihičkih, onda se ponašanje takve ličnosti samo ispoljava u tom trenutku. Ličnost se gradi a ponašanje te ličnosti ispoljava, ne može se ponašanje graditi već eventualno učiti?

A evo ti ovde nešto slično što sam našao na Internetu:
http://www.akademijauspeha.com...vi/Licnost%20i%20karakter.html
Citat:
Pod ličnošću se najčešče podrazumeva poseban kompleksan, integrisan, konzistentan i trelativno stabilan sklop psiholoških karakteristika individue, koji određuje njeno karakteristično i dosledno ponašanje. Ličnost je jedinstvena kombinacija biološki datih i stečenih osobina koje su u interakciji.


Primetićeš možda da su biološke crte/osobine malo temeljnija odredica od tvog uproštenog "temperamenta".[/quote]

Nisu temeljnije nego šire, al e pa sad, sve zavisi ko o čemu piše, ja sam tad morao da ti navedem šta se nasleđuje a šta stiče u životu. Nasleđuju se i ruke (biološki) i menjaju, rastu, razvijaju, ali mislim da nisi o tome pisao, niti ja imao primedbe, nego o karakteru ("i intelektu u potpunosti :) ) A trelativne akademije uspeha su prijatno iznenadile, u takvim novijim školama ili načisto osakate za neke važne termine i suštinu, ili se neko potrudi i sabere iz više izvora u skladan tekst, podebljao sam ti bitno s tim što "jedinstvena" i "interakcija" treba da bude duplo podebljano, svaka ličnost je jedinstvena, uvek je interakcija sa okolinom, svetom.

Citat:
pisac:
Evo još jednog teksta sa interneta:
http://studenti.rs/skripte/ped...je-kao-fakor-razvoja-licnosti/
Citat:
Na osnovu rečenog može se zaključiti da je nasleđe odlučujući faktor kako razvitka svake pojedine ličnosti tako i razvitka ljudskog roda. No, to ipak ne znači da se može prihvatiti pogrešno, takozvano biologističko ili nativističko shvatanje koje razvitak ličnosti objašnjava isključivo naslednim, biološkim faktorima.



Ma te nauke vazda u zavadi, jedna katedra sa drugom, i uvek imaju primedbe na nečije drugo objašnjenje, jel veruješ da su toliko puta smislili suprotno objašnjenje koje obara ono prethodno, a posle neko treće koje miri prva dva, da je jedan smislio i ono kontra i ono pomirujuće da skrati proceduru.

Citat:
pisac:
U svakom slučaju ovo i nije tema o psihologiji pa ne vidim čemu rasprava.


Nisam se raspravljao ni sekunde.

Citat:
pisac:
Osobine ličnosti jesu nasledne ali se mogu menjati međutim samo u određenim granicama, i to je to.


Ne, ne, ne, pa zar posle svega što smo pisali ovakvo nešto da napišeš? Ovo je čista izdaja! Neke osobine ličnosti su nasledne, a neke nisu nasledne već se stiču u toku života. Od onih koje su nasledjene neke su nepromenjive a neke se mogu menjati, i takođe od onih koje stičemo i od njih neke su nepromenjive a neke se mogu menjati.

Možda ti je lakše da zimisliš ovu situaciju, par puta se dešavalo da nadju ljudsko biće u divljini, koje deluje kao da je samo ceo život raslo bez nadzora u divljini i bez ljudskog društva i uspelo da preživi, kao u onom filmu Nell koji je valjda snimljen po jednom takvom istinitom događaju, u tom trenutku kad ga nađu: prljavo, čupavo, ne govori nijedan poznat jezik, ne čita, ne piše, ne hoda isključivo na dve noge već se ispomaže rukama kao životinje prednjim nogama. Šta je takvo biće od osobina ličnosti nasledilo od roditelja?

Citat:
pisac:
Međutim otprilike je jasno da se ne može postići potpuna saglasnost oko svih detalja ni među onima koji se bave dotičnom naukom. U svakom slučaju, ko ne veruje da je ličnost umereno nasledna neka napravi nekoliko deteta pa da vidi da li vaspitanjem kod svih njiih može da dobije istu ličnost. Deca u istoj porodici mogu biti i dijametralno suprotna, i tu nisu uvek roditelji ili izmenjeni uslovi krivi već često samo drugačije kombinovani geni koji se jednostavno ne mogu dovoljno "ispraviti".
[Ovu poruku je menjao pisac dana 04.03.2018. u 06:21 GMT+1]


Pa sad ono, meni se čini da sam u ovu raspravu i ušao sa informacijom da čak i identični (jednojajčeni, oni koji imaju isti, identičan genetski materijal) blizanci mogu biti različitog karaktera, ali ako voliš da veruješ da si sam došao da tog zaključka, meni ne smeta.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)06.03.2018. u 03:11 - pre 73 meseci
To što si ti ušao u "raspravu" (iako si malo ranije rekao da se ti nisi raspravljao) sa činjenicom o karakteru jednojajčanih blizanaca, koju niko uopšte nije negirao, to je izgleda neki tvoj interni problem. Naravno da mogu imati različiti karakter, ko je rekao drugačije? Samo ne mogu imati dijametralno suprotan karakter po svim osobinama. Sem ako ne nastupi neka fizička trauma mozga nakon rođenja. I da ponovim opet: karakter = ličnost.

Što se pomenute dece tiče, volim decu, i to svih uzrasta, a kako ćeš ti to da predstaviš sebi u glavi to je stvar tvoje podsvesti a ne moje.


Citat:
MajorFatal: Nisi nekoliko puta pisao kako psihopata u svakom društvu ima 4% višestruko više nego što je to u stvarnosti, pa da pomislim da si ti psihopata jer ih vidiš i gde ih nema?

Psihopata ima u društvu 4% (kreće se od 1-10%) a ako u to ne veruješ to je samo zato što ne znaš tačno šta je psihopatija. Nisu to (uglavnom) ubice, to su ljudi koji vole da komanduju i koji nemaju empatiju, kajanje i savest (osobine zbog kojih neko crveni dok laže, tako da psihopate mogu da lažu bez treptanja čak i sami sebe), već umesto toga samo naučeno ponašanje koje podražava društvene norme. Psihopate recimo ne umeju da se igraju sa decom iskreno, oni nemaju osećanje za dečije emocije, oni decu posmatraju samo kao svoje vlasništvo ili produžetak svoje moći, i sva "ljubav" koju daju detetu je u stvari samo u funkciji da to dete bude poslušno i zavisno od volje psihopate, i uspešno u onome što psihopata želi. Onoga trenutka kada to dete odraste i zauzme neki svoj stav koji je u suprotnosti sa željama psihopate, nastupa osveta. Psihopate se u bliskoom društvu obično percepiraju kao teške osobe, koje stalno nameću svoje želje i očekuju da se njima povlađuje, mada to nije univerzalna percepcija pošto mogu biti i izuzetno šarmantni i prefrigani. E takvih ljudi je oko 4% u populaciji. Ali da te ne davim dalje o tome, ti ćeš opet nešto pogrešno razumeti pa ćemo se opet raspravljati oko gluposti bez potrebe.

[Ovu poruku je menjao pisac dana 06.03.2018. u 04:29 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)06.03.2018. u 03:16 - pre 73 meseci
O ludim naučnicima:
Čuo si za izraz "ludi naučnik", ali nisi shvatio pozadinu toga, jel da?


Citat:
MajorFatal:Edison nije stekao skoro nikakvo formalno obrazovanje, pošto je bio izbačen iz škole kao zaostao, a podučavala ga je majka[2]."
Citat:
pisac:
samo govore da ljudi ne shvataju genije koji mnogo štrče i imaju vrlo specifična interesovanja ili osobine. Pri tome, genije u navedenom smislu opšte ne mora biti genije u IQ smislu, i nešto mi se čini da sam već pomenuo Nikolu Teslu kao primer genija koji ne bi bio to što je bio da nije potpuno i apsolutno udaren u glavu. Da, Nikola Tesla je sasvim lep primer čoveka totalno uvrnutog i nesposobnog za iole normalan ljudski život, koji je sve te uobičajene sposobnosti kojima bi mozak trebao da raspolaže sublimirao u nauku.

Jes, zgodne su te teorije o sublimaciji, onako napamet: Tesla, Leonardo, Mikelanđelo: bez braka i dece, ali zato: Tolstoju žena rodila 13, 8 doživelo zrele godine, Ajnštajn i Mileva troje, Edison šestoro, tako da ne bih rekao da ima veze, a razmisli i sam: ima dosta neženja i neudatih, šta da je svako sublimirao sve u poziv, interesovanje, bilo bi baš dosta nadnaravnih samaca?

Izgleda da generalizuješ naučnike/istraživače/entuzijaste, i očigledno je da ne razlikuješ umove normalnih genija od udarenih genija, i ne shvataš način na koji se kod nekih tok misli sublimiše i koncentriše ka nauci umesto ka seksu, društvenosti, i ostalim normalnim crtama normalne ličnosti. Karakter (ličnost) naučnika je vrlo bitna za posvećenost i uspeh u nauci, sasvim verovatno bitnija od inteligencije. Uzgred, od mentalno zaostalog deteta nećeš napraviti Edisona nikada, sigurno. Tu je u pitanju samo tadašnje neshvatanje Edisonove ličnosti od strane neke sasvim prosečne ili verovatno i ispodprosečne osobe iz obrazovne ustanove. Ima toga koliko god hoćeš i dan danas, ljudi ne kapiraju one koji mnogo štrče i ne upadaju u predviđene šablone, a pošto ih ne kapiraju onda ih automatski svrstavaju u zaostale ili nenormalne.






https://sh.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton
Citat:
navodno je bio zaručen sa apotekarovom pastorkom, Anom Storej (Anne Storey), pre nego što je otišao na Univerzitet Kembridž, u dobu od 19 godina. Kako je Njutn postajao sve više zanesen svojim studijama, romansa se postepeno hladila i gospođica Storej udala se za nekog drugoga. Kako bilo, priča se da je Njutn zadržao za dugo sećanje na ovu ljubav, ali nikada više nije imao neku drugu „draganu“ i nikada se nije oženio.

https://stil.kurir.rs/lifestyl...ica-bizarni-zivot-isaka-njutna
Citat:
Isak Njutn se smatra za jednog od najvećih naučnika koji su ikada živeli. Ali, u svoje vreme, on je bio poznat po mnogim stvarima, uključujući i vrlo bizarno ponašanje.
...
Mnogi su spekulisali da je Njutn patio od mentalnog oboljenja ( možda čak bipolarnog poremećaja) ili čak autizma. Ovo se teško može proveriti, ali je jedna stvar jasna - Njutn je bio hronično usamljen. “ Ovo možemo videti i iz perioda kad je bio mlad, i kad je bio stari čovek” kaže Gejk “Često se tukao”.
...
Njutn se nikada nije ženio, i iako je nemoguće proveriti i ovu informaciju, veruje se da nikad nije imao seks.

http://www.newtonproject.ox.ac.uk/his-personal-life
Citat:
Especially in the earlier part of his life, Newton was a deeply introverted character and fiercely protective of his privacy. Even in his maturity, having become rich, famous, laden with honours and internationally acclaimed as one of the world’s foremost thinkers, he remained deeply insecure, given to fits of depression and outbursts of violent temper, and implacable in pursuit of anyone by whom he felt threatened.







I za kraj:

Citat:
pisac:
Kapiraš? Ne? Nema veze, nije bitno.



[Ovu poruku je menjao pisac dana 06.03.2018. u 04:37 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)06.03.2018. u 03:31 - pre 73 meseci
Citat:
pajapop: Izgleda da samo ti dolazis do necega a nikako da stignes. Shvati vec jednom: Nasledjuje se samo potencijal, koji iznosi 40-60% neke moguce intelegencije, koja ce se do sto posto razviti samo u zavisnosti od izolacije i socijalnog okruzenja.


A da li sam ja rekao nešto što je u suprotnosti sa time? Koliko vidim ovde se rasprava vodi samo zbog nerazumevanja. Formulisaću to drugačije:

Roditelji koji nisu biološki ne mogu uticati da se inteligencija deteta poveća, već samo da se razvije do maksimalne sa kojom je to dete rođeno. Dete se ne rađa sa sasvim slučajnim potencijalom intelgencije već sa potencijalom koji je rezultat genotipa i fenotipa i slučajnosti. Iz toga se izvodi da je inteligencija u najvećoj meri (možda i u potpunosti) nasledna, ali ne nasledna u smislu da direktno i bespogovorno zavisi od inteligencije samih roditelja, već da ono sa čim se dete rodi ne može da se rasteže proizvoljno.

Ako se nismo ni sada razumeli nema potrebe nastavljati raspravu.

 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)07.03.2018. u 05:03 - pre 73 meseci
Citat:
pisac:
To što si ti ušao u "raspravu" (iako si malo ranije rekao da se ti nisi raspravljao) sa činjenicom o karakteru jednojajčanih blizanaca, koju niko uopšte nije negirao, to je izgleda neki tvoj interni problem. Naravno da mogu imati različiti karakter, ko je rekao drugačije?


Više sam mislio u temu al je rasprava zvučalo zgodnije, al aj sad nije valjda obavezno da se raspravlja ili negira, može i da se kaže, razgovara, pita u krajnjem slučaju? Sad ono niko nije izričito negirao, ali ako neko tvrdi da se karakter nasledjuje...Osim ako se nasledjuje sudskim postupkom ko imovina, ili im roditelji i preci ostave u amanet, podrazumeva se da se nasledjuje genetskim materijalom, pa ako imaju identičan morali bi da imaju i identičan karakter (i intelekt u potpunosti). Naravno da mogu imati različit karakter jer se karakter ne nasledjuje nego gradi kroz život kao i ličnost sama.

Citat:
pisac:
Samo ne mogu imati dijametralno suprotan karakter po svim osobinama. Sem ako ne nastupi neka fizička trauma mozga nakon rođenja.


Znači ipak mogu, dobro je.

Citat:
pisac:
I da ponovim opet: karakter = ličnost.


Pa sad, ovo je neka moja granica učešća u temi (a ne raspravi da naglasim) gde nekom ne smeta da neke pojmove čas pominje i shvata u širem, čas u užem smislu, kontekstu, relativizuje značenje baš svake reči ili tvrdnje i nastavlja tako do u beskonačno ili bar na 50 strana. Može skup svih karakternih osobina sa svim drugim osobinama ličnosti (kao što je temperament) da se proglasi za ličnost, ali znak jednakosti ne može da se stavi, nisu apsolutni sinonimi, i ako neku ličnost dovedeš u specifične uslove može pod dejstvom tih uslova da završi značajno izmenjenog karaktera.

Citat:
pisac:
Što se pomenute dece tiče, volim decu, i to svih uzrasta, a kako ćeš ti to da predstaviš sebi u glavi to je stvar tvoje podsvesti a ne moje.


Drago mi je čuti, ali šta ja imam s tim, i kako to misliš "a kako ćeš ti to da predstaviš sebi u glavi to je stvar tvoje podsvesti"? Em nemam nameru to sebi da predstavljam, em stvari koje želim da predstavim sebi uglavnom se trudim da predstavim u svesti a ne u podsvesti? Nije valjda da ti predstavljaš u podsvesti?

Citat:
pisac:
Psihopata ima u društvu 4% (kreće se od 1-10%) a ako u to ne veruješ to je samo zato što ne znaš tačno šta je psihopatija. Nisu to (uglavnom) ubice, to su ljudi koji vole da komanduju i koji nemaju empatiju, kajanje i savest (osobine zbog kojih neko crveni dok laže, tako da psihopate mogu da lažu bez treptanja čak i sami sebe), već umesto toga samo naučeno ponašanje koje podražava društvene norme. Psihopate recimo ne umeju da se igraju sa decom iskreno, oni nemaju osećanje za dečije emocije, oni decu posmatraju samo kao svoje vlasništvo ili produžetak svoje moći, i sva "ljubav" koju daju detetu je u stvari samo u funkciji da to dete bude poslušno i zavisno od volje psihopate, i uspešno u onome što psihopata želi. Onoga trenutka kada to dete odraste i zauzme neki svoj stav koji je u suprotnosti sa željama psihopate, nastupa osveta. Psihopate se u bliskoom društvu obično percepiraju kao teške osobe, koje stalno nameću svoje želje i očekuju da se njima povlađuje, mada to nije univerzalna percepcija pošto mogu biti i izuzetno šarmantni i prefrigani. E takvih ljudi je oko 4% u populaciji. Ali da te ne davim dalje o tome, ti ćeš opet nešto pogrešno razumeti pa ćemo se opet raspravljati oko gluposti bez potrebe.
[Ovu poruku je menjao pisac dana 06.03.2018. u 04:29 GMT+1]


A dakle ti pišeš o sociopatama a nazivaš ih psihopatama, kao što inteligenciju nazivaš intelektom a ličnost karakterom? Ok, izvini ja sam više pratio kurir nisam znao kako ih nazivaju u informeru, štampane varijante imaju svoje draži ali tek na sajtovima tih tabloida sva raskoš novinara dolazi do izražaja, tekstovi sa uvodom: "Nećete verovati šta se desilo..." i "10 sigurnih znakova da prepoznate...psihopatologiju" umeju da budu zanimljivi. Da se naučiti dosta toga.

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)07.03.2018. u 05:59 - pre 73 meseci
Citat:
pisac:
O ludim naučnicima:
Čuo si za izraz "ludi naučnik", ali nisi shvatio pozadinu toga, jel da?


Da! Ne znam kako, al sve si pogodio, i da sam čuo i da nisam shvatio! Čuo sam za izraz "ludi naučnik" u stripovima i filmovima, stručni termin sigurno nije, to je onaj naučnik što je lud i što u svom budžaku izmisli nešto š čime preti da nasvoji ceo svet dok šalje vudu i hudu u etar, i onda dodje Džems Bond ili Betmen i pobedi ga i tako spase svet. Švarceneger igra ludog naučnika koji hoće da smrzne svet samo ne znam koji je nastavak. Termin se sigurno ne može primeniti ni na Teslu ni na Njutna, mada jesu bili malo ćaknuti, ali razlika izmedju pravog naučnika i fiktivnog ludog je u tome što ovaj prvi uspe u svom naumu koji nije da pokori svet već popravi, i za to potpiše ugovore na milionske iznose ili zasluži mesto u nacionalnoj štedionici, a ovaj drugi ne postoji jer je fikcija. I da dodam da mi je drago da si shvatio pozadinu toga.

Citat:
pisac:
Izgleda da generalizuješ naučnike/istraživače/entuzijaste, i očigledno je da ne razlikuješ umove normalnih genija od udarenih genija, i ne shvataš način na koji se kod nekih tok misli sublimiše i koncentriše ka nauci umesto ka seksu, društvenosti, i ostalim normalnim crtama normalne ličnosti. Karakter (ličnost) naučnika je vrlo bitna za posvećenost i uspeh u nauci, sasvim verovatno bitnija od inteligencije. Uzgred, od mentalno zaostalog deteta nećeš napraviti Edisona nikada, sigurno. Tu je u pitanju samo tadašnje neshvatanje Edisonove ličnosti od strane neke sasvim prosečne ili verovatno i ispodprosečne osobe iz obrazovne ustanove. Ima toga koliko god hoćeš i dan danas, ljudi ne kapiraju one koji mnogo štrče i ne upadaju u predviđene šablone, a pošto ih ne kapiraju onda ih automatski svrstavaju u zaostale ili nenormalne.


Ne generalizujem ja ništa, samo sam hteo da ti skrenem pažnju da pretpostavka, teorija, hipoteza, eventualija o sublimaciji je samo mogućnost, (kao mogućnost da dete razvije isti nivo inteligencije kao i roditelji jer nasledjuje samo potencijal za to), jedna vrsta mogućeg objašnjenja neka pojave, to jest neke pojave kod jednog dela populacije, a ne izvesnost, i kao takva se smatra, da ne kažem u nauci, u društvenim naukama koje se bave čovekom, a te su ti vazda klimave. Problem nastaje kad za uzorak uzmeš samo te što se nisu ostvarili ni u seksu ni u društvenosti ni u "ostalim normalnim crtama normalne ličnosti" kako bi ti rekao, kad bi sublimacija stvarno postojala i delovala kao univerzalno pravilo onda bi u ovakvom uzorku moralo da se pokaže da je delovala pa bi tu bilo iznad proseka bilo čega: sportista, naučnika, kulturnih radnika, umetnika...bilo čega u šta se to njihovo nečestvovanje u uobičajenim segmentima sublimiralo, medjutim nema, nije indikovano što bi rekli, pa je sublimacija samo moguće objašnjenje ali ne i podrazumevano. Kao kad proveravaju da li se kod većeg procenta drugorodjene dece dešava da imaju problema sa vakcinom ako je prvo dete iz te porodice imalo problema, i ako procenat nije drugačiji ni za brojku - nije indikovano, i onda genetika ne može biti razlog nego slučaj. Tako da ispada da ti generalizuješ a ne ja ako nešto objašnjavaš sublimacijom.

Pisac: "Karakter (ličnost) naučnika je vrlo bitna za posvećenost i uspeh u nauci, sasvim verovatno bitnija od inteligencije." moguće, nego sad više ne možeš da pišeš ovakve rečenice, ako ti je "ličnost = karakter" a inteligencija je jedna od osobina ličnosti, onda samo napišeš: Ličnost naučnika je vrlo bitna za posvećenost i uspeh u nauci. Pošto je inteligencija jedna od osobina ličnosti onda se ona podrazumeva.

"Uzgred, od mentalno zaostalog deteta nećeš napraviti Edisona nikada, sigurno." znaš kako, kako iznad proseka ima onih tvojih čuvenih 130, tako i u donjem delu skale ima različitih rezultata i različitih nivoa zaostalosti, koji nivo je bio kod njega i od kojih može a od kojih ne može ne možeš znati, nemoj generalizovati.

"Tu je u pitanju samo tadašnje neshvatanje Edisonove ličnosti od strane neke sasvim prosečne ili verovatno i ispodprosečne osobe iz obrazovne ustanove. Ima toga koliko god hoćeš i dan danas, ljudi ne kapiraju one koji mnogo štrče i ne upadaju u predviđene šablone, a pošto ih ne kapiraju onda ih automatski svrstavaju u zaostale ili nenormalne.[/quote]"

Ne izbacuje samo jedna osoba iz škole, tad su nehumano izbacivali, a danas malo humanije postoje odeljenja za takve, i ne, ne trpaju ih sve u isti koš već imaš i za zaostale i za nadarene, već kako ko iskače, baš sve pišeš napamet.

[quote]pisac:
https://sh.wikipedia.org/wiki/Isaac_Newton
Citat:
navodno je bio zaručen sa apotekarovom pastorkom, Anom Storej (Anne Storey), pre nego što je otišao na Univerzitet Kembridž, u dobu od 19 godina. Kako je Njutn postajao sve više zanesen svojim studijama, romansa se postepeno hladila i gospođica Storej udala se za nekog drugoga. Kako bilo, priča se da je Njutn zadržao za dugo sećanje na ovu ljubav, ali nikada više nije imao neku drugu „draganu“ i nikada se nije oženio.

https://stil.kurir.rs/lifestyl...ica-bizarni-zivot-isaka-njutna
Citat:
Isak Njutn se smatra za jednog od najvećih naučnika koji su ikada živeli. Ali, u svoje vreme, on je bio poznat po mnogim stvarima, uključujući i vrlo bizarno ponašanje.
Mnogi su spekulisali da je Njutn patio od mentalnog oboljenja ( možda čak bipolarnog poremećaja) ili čak autizma. Ovo se teško može proveriti, ali je jedna stvar jasna - Njutn je bio hronično usamljen. “ Ovo možemo videti i iz perioda kad je bio mlad, i kad je bio stari čovek” kaže Gejk “Često se tukao”.
Njutn se nikada nije ženio, i iako je nemoguće proveriti i ovu informaciju, veruje se da nikad nije imao seks.

http://www.newtonproject.ox.ac.uk/his-personal-life
Citat:
Especially in the earlier part of his life, Newton was a deeply introverted character and fiercely protective of his privacy. Even in his maturity, having become rich, famous, laden with honours and internationally acclaimed as one of the world’s foremost thinkers, he remained deeply insecure, given to fits of depression and outbursts of violent temper, and implacable in pursuit of anyone by whom he felt threatened.



I za kraj:

Citat:
pisac:
Kapiraš? Ne? Nema veze, nije bitno.


Ne! :) Al, sam čuo da ludi naučnici često boje tekst u crveno i plavo, oni tako misle da su istakli nešto veoma važno, bitno, što se njima učinilo da je važno i bitno, što objašnjava mnoge stvari, a ono jok sve isto, bezveze nešto, nebitno, gluposti, banalnosti :) Šta kažu tvoji izvori po tom pitanju?




Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)07.03.2018. u 06:34 - pre 73 meseci
Tekst je obojen samo zato što ljudi nemaju volje da čitaju duge postove, i uglavnom ih preskoče (ti bi ga pročitao ali post nije namenjen samo tebi). Zato bojenje teksta privuče pažnju na bitne elemente i shvati se suština posta, a nakon toga više članova foruma odluči da pročita ceo post. Naravno neke boja može i da odbija, ali su u manjini. To je čista primenjena psihologija u koju se ti ne razumeš nego si samo uobrazio da si na nivou da se raspravljaš samnom.

Citat:
MajorFatal: Problem nastaje kad za uzorak uzmeš samo te što se nisu ostvarili ni u seksu ni u društvenosti ni u "ostalim normalnim crtama normalne ličnosti" kako bi ti rekao, kad bi sublimacija stvarno postojala i delovala kao univerzalno pravilo onda bi u ovakvom uzorku moralo da se pokaže da je delovala pa bi tu bilo iznad proseka bilo čega: sportista, naučnika, kulturnih radnika, umetnika...bilo čega u šta se to njihovo nečestvovanje u uobičajenim segmentima sublimiralo, medjutim nema, nije indikovano što bi rekli, pa je sublimacija samo moguće objašnjenje ali ne i podrazumevano.

Ukratko, smaraš, jer to uopšte nije uzorak već realnost za one koji poznaju psihologiju, da su neki od naučnika postali naučnici (ili su imali maestralna otkrića) samo zato što su bili opičeni u glavu pa su svo svoje vreme provodili sa naukom u krevetu umesto sa ženskom. To nije nikakvo pravilo po kome se grade naučnici već samo jedna od mogućnosti, i ne znam na osnovu čega ti impliciraš da sam rekao da su svi takvi?

Citat:
MajorFatal: moguće, nego sad više ne možeš da pišeš ovakve rečenice, ako ti je "ličnost = karakter" a inteligencija je jedna od osobina ličnosti, onda samo napišeš: Ličnost naučnika je vrlo bitna za posvećenost i uspeh u nauci. Pošto je inteligencija jedna od osobina ličnosti onda se ona podrazumeva.

Tu si napravio nebuloznu logičku grešku izvodeći da se podrazumeva (visoka) inteligencija samo zato što je jedna od osobiina ličnosti. Mislim, ako ne kapiraš sam ne mogu da ti detaljišem zašto je to logička greška, nema potrebe da nastavljamo raspravu jer mi je sasvim jasno da je zbog takvih grešaka i vodimo. Samo gušimo ovu temu sa glupostima.

[Ovu poruku je menjao pisac dana 07.03.2018. u 07:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)07.03.2018. u 11:06 - pre 73 meseci
Citat:
pisac:
Tekst je obojen samo zato što ljudi nemaju volje da čitaju duge postove, i uglavnom ih preskoče (ti bi ga pročitao ali post nije namenjen samo tebi). Zato bojenje teksta privuče pažnju na bitne elemente i shvati se suština posta, a nakon toga više članova foruma odluči da pročita ceo post.


Jasno, nego, zašto je to ono bitno? Zbog čega ako ljudi već nemaju volje da čitaju duge postove da im privlačiš pažnju i zašto da se više članova foruma odluči da pročita ceo post? Da nisi na nekoj misiji bogati? Što više ljudi da shvati suštinu?

Citat:
pisac:
Naravno neke boja može i da odbija, ali su u manjini. To je čista primenjena psihologija u koju se ti ne razumeš nego si samo uobrazio da si na nivou da se raspravljaš samnom.


Takozvane odbijajuće boje u primenjenoj psihologiji, a ovo za nivo moram priznati da mi nije jasno, na kom tačno nivou se ti raspravljaš? Sedmom transcendentalnom?

Citat:
pisac:
Ukratko, smaraš,
Oh, pardon mi! A što ukratko, zar ne bi trebalo nadugačko i naširoko pa da onda obojiš?

Citat:
pisac:
jer to uopšte nije uzorak već realnost za one koji poznaju psihologiju, da su neki od naučnika postali naučnici (ili su imali maestralna otkrića) samo zato što su bili opičeni u glavu pa su svo svoje vreme provodili sa naukom u krevetu umesto sa ženskom. To nije nikakvo pravilo po kome se grade naučnici već samo jedna od mogućnosti, i ne znam na osnovu čega ti impliciraš da sam rekao da su svi takvi?


Ono o čemu sam ja pisao jeste bio uzorak od cele populacije koji bi morao da posmatraš ako bi hteo da tvrdiš to što si hteo, e sad što to mešaš sa nečim za šta misliš da je realnost u istoj rečenici i pasusu da bi pričao o motivima nekoga da se nečim bavi...nisam ja implicirao da si ti rekao da su svi takvi, nego si rekao za tog jednog da je sublimacija u pitanju, a to nit možeš da znaš nit možeš da dokažeš, a kojih je još devet opcija u igri osim sublimacije neću da nabrajam, od celog pasusa je jedino tačno da je mogućnost u pitanju.

Ličnost naučnika je vrlo bitna za posvećenost i uspeh u nauci. Pošto je inteligencija jedna od osobina ličnosti onda se ona podrazumeva.

Citat:
pisac:
Tu si napravio nebuloznu logičku grešku izvodeći da se podrazumeva (visoka) inteligencija samo zato što je jedna od osobiina ličnosti.


Ne ja vala, samo sam ti ispravio rečenicu u kojoj pišeš šta je vrlo bitno za posvećenost i uspeh u nauci, kako je inteligencija pa ma kakva bila visoka, niska ili srednja u svakom slučaju jedna od osobina ličnosti onda ako je ličnost bitna i njen sastavni, gradivni deo inteligencija se podrazumeva da je vrlo bitna za bavljenje naukom, opet ako hoćeš da izdvajaš inteligenciju kao neku posebnu specijalnu veštinu koja je bitna za bavljenje naukom pa još i da insistiraš da bude nekog određenog kvaliteta, na primer visoka, kao što je za proste poslove poželjna niska, onda mogu i ostale specifične osobenosti ličnosti na primer karakter, temperament ili fizička sprema takodje da se izdvoje da bi se posebno poredile i analizirale, pa će ti se ličnost raspasti i više neće biti = karakter, eto, samo to :)

Citat:
pisac:
Mislim, ako ne kapiraš
Pa ne kapiram, koliko puta da ti kažem?

Citat:
pisac:
sam ne mogu da ti detaljišem zašto je to logička greška,
Ovde bih čak iskoristio svoje parlamentarno pravo da te zamolim da nemoj

Citat:
pisac:
nema potrebe da nastavljamo raspravu
Nije bilo potrebe ni do sad, i koliko puta da ti kažem da se nisam raspravljao, rekao sam ti primedbu koju sam imao pre 16 postova, ljudi različito shvataju pa je bilo lepo i ilustrovano primerom sa blizancima, moš da usvojiš ili da i dalje tvrdiš da se karakter i intelekt u potpunosti nasledjuju, tvoja stvar.

Citat:
pisac:
jer mi je sasvim jasno da je zbog takvih grešaka i vodimo. Samo gušimo ovu temu sa glupostima.


Ovo je tema? :)

Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)07.03.2018. u 14:34 - pre 73 meseci
Citat:
MajorFatal: Ne ja vala, samo sam ti ispravio rečenicu u kojoj pišeš šta je vrlo bitno za posvećenost i uspeh u nauci, kako je inteligencija pa ma kakva bila visoka, niska ili srednja u svakom slučaju jedna od osobina ličnosti onda ako je ličnost bitna i njen sastavni, gradivni deo inteligencija se podrazumeva da je vrlo bitna za bavljenje naukom, opet ako hoćeš da izdvajaš inteligenciju kao neku posebnu specijalnu veštinu koja je bitna za bavljenje naukom pa još i da insistiraš da bude nekog određenog kvaliteta, na primer visoka, kao što je za proste poslove poželjna niska, onda mogu i ostale specifične osobenosti ličnosti na primer karakter, temperament ili fizička sprema takodje da se izdvoje da bi se posebno poredile i analizirale, pa će ti se ličnost raspasti i više neće biti = karakter, eto, samo to


Ti više ni sam ne znaš šta si hteo da kažeš i zašto uopšte pišeš.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)07.03.2018. u 15:00 - pre 73 meseci
@pisac - ne, nego ti ne razumes ili ne zelis da razumes ono sto je MajorFatal napisao.

Ali nema veze, sto se tice bar ovog dela oko inteligencije, tu se slazem sa tobom, dobar deo osobina licnosti su nasledjene, svako ko ima vise od jednog deteta vidi to bez neke naucne dubioze.


Ovo pitanje je i duboko politicko, i teorije o tome su duboko obojene politikom, naravno desnicari naginju teorijama o nasledjivanju (rasizmu itd), dok levicari smatraju da je socijalni inzenjering glavna fora i da od bilo koga mogu napraviti "novog coveka".


Istina je naravno nesto izmedju, nasledni faktor je svakako bitan i ne mozes od deteta koje je genetski predodredjeno da bude visoko 1.6m napraviti profesionalnog kosarkasa, niti ce neko - samo zato sto je predodredjen da izraste 2.2m i ima fantasticnu motoriku, bez vezbe i potrebnih treninga postati vrhunski kosarkas.


@CandyMan - drago mi je da jos neko gleda Adam Curtis-ove dokumentarce...
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)07.03.2018. u 20:36 - pre 73 meseci
Uh čoveče, od svesti i svesnosti smo došli do karaktera, osobina ličnosti i pitanja nasleđivanja. Definitivno ste toliko zakomplikovali da više nisam u stanju da pohvatam šta je hteo da kaže MajorFatal, a šta pisac, ali mi se nekako čini da pisac greši. Jednostavno, nekako previše nategnuto, a i karakter je definitivno != ličnost. Koliko je meni poznato, karakter je kad za nekoga kažemo da je prek ili blag, ekstrovert ili introvert, a psihopatija je osobina ličnosti. Šta se dobija/nasleđuje rođenjem, šta se gradi/stvara/menja tokom života, ne znam, nisam pametan, ali ovako odokativno bih rekao da je karakter nepromenljiv(teško promenljiv) za razliku od osobina ličnosti.

Nego, Šopenhauer kaže da je talenat onaj koji pogađa metu koju niko ne može da pogodi, a genije pogađa metu koju niko ne vidi. Mala razlika, sa tim da za genijalnost uopšte nije neophodan visok IQ, ne znam zašto ga poslednjih decenija trpaju svuda. Imam utisak da se genije rađa, ali da od mnogih faktora zavisi da li će se i na koji način ispoljiti ili ne, možda tu sredina i odrastanje igraju veliku ulogu.

Banana, znači dobio sam i zvaničnu potvrdu da sam levičar. Drago mi je zbog toga.
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 04:09 - pre 73 meseci
Psihopatija je poremećena veza u mozgu sa amgidalom i drugim strukturama, što je naravno nasledno međutim od detinjstva zavisi da li će se stvoriti ubica ili samo težak čovek, a pročitah čak i da je introvertnost/ekstrovertnost nasledna, u stvari pročitah da je sve nasledno samo zavisi od detinjstva i okoline kako će se to sve modifikovati i uklopiti. Za psihopatiju, tražiti James Falon na internetu, neurolog/psihijatar i psihopata u isto vreme , koji je to lepo objasnio.

Što se mog iskustva tiče, bananafon je lepo rekao: svako ko ima vise od jednog deteta vidi to bez neke naucne dubioze.

A to da li ja nešto shvatam ili ne, grešim ili ne, pa niko nije savršen. Trenutno nemam volje da se udubljujem u napisano oko karaktera i lićnosti, ja imam svoje viđenje koje je karakter = ličnost u širem smislu, i po saznanjima i iskustvima koja imam sve je nasledno u priličnoj meri ali se modifikuje u određenim granicama tokom detinjstva.

P.S. To samo potvrđuje da ljudi nisu svesna bića, sve je već isprogramirano rekombinacijom nasleđenih gena i uticajem okoline na nasleđeni program, a slobodna volja je samo privid.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 04:31 - pre 73 meseci
@Bradzorf012

Evo ti kratak tekst o tome sta je licnost - maks 3min citanja: https://sr.wikipedia.org/sr-el...%D1%87%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82

Psihopatija je poremecaj licnosti. Malo duzi tekst na wiki, mozda 8min citanja: https://sr.wikipedia.org/wiki/Psihopatija

E sad sto se karaktera tice, tu se lome koplja, svakako se karakter sastoji od osobina licnosti, samo kojih - zavisi ko je pisao knjigu :D, negde se definicije karaktera i licnosti toliko preklapaju da je tesko reci gde je razlika.
U svakom slucaju bi se moglo uopsteno reci da je karakter podskup najbitnijih osobina licnosti, a koje su najbitnije - to je vec komplikovano pitanje :D, ali nije ni bitno za ono sto sam hteo da kazem.
Poenta je - ako je po tebi karakter nasledan, a karakter je skup osobina licnosti, onda je i sama licnost bar delomicno nasledna.

Opet kazem - ko ima vise od jednog deteta - jasno mu je ovo kao dan.


Sto se tice politickih stavova i socijalnog inzenjeringa, evo ga opet prokleti wiki:

https://en.wikipedia.org/wiki/New_Soviet_man


EDIT:

@pisac - sto se slobodne volje i svesti tice, nisam hteo da se upustam uopste u raspravu, umesto foruma i dokumentaraca, malo se uhvati knjige, ovo sto su neke osobine licnoste, ili cela licnost, nasledna, ili na ovaj ili onaj nacin razvijana, ne znaci da svest ili slobodna volja ne postoje ili da su samo prvid.





[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 08.03.2018. u 05:45 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 05:15 - pre 73 meseci
Pa "svest" donosi odluke na osnovu osobina ličnosti i informacija koje joj se serviraju (obratiti pažnju: serviraju), a te informacije ona obrađuje na osnovu opet osobina ličnosti (i inteligencije, da podvučem), a to su opet nasleđene i modifikovane osobine, i na kraju dolazimo do toga da je celokupna svest u stvari zasnovana na onome što je nasleđeno i na onome što je naučeno. Slobodna volja se svodi na to da čovek radi slobodnom voljom ono što smatra da bi trebalo da radi ili za čime oseća potrebu, a i to što smatra i to za čime oseća potrebu je samo zbir iskustava i nasleđa koji proizvode reakciju.

Prava slobodna volja ne postoji u ovozemaljskoj biologiji, to može biti samo neka viša duhovna kategorija. A takođe je i svest totalno ograničena tako da se svodi na nesvest (kod nekih manje kod nekih više). Evo ja sam svesniji od ssi-ja (očigledno) ali sam u stvari samo (za razliku od njega) svestan da sam nesvestan , mogu samo da se koprcam pokušavajući da se osvestim.

A za knjigu nemam vremena, iovako po ceo dan kopam informacije o svemu i svačemu umesto da radim i zarađujem pare, pa još kad bih seo da čitam stručnje knjige lipsao bih od gladi. Možda bih se onda osvestio?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 05:34 - pre 73 meseci
@pisac - mora knjiga, nisi uzeo nick "pisac" da bi zaradjivao pare, nego da bi pisao, a da bi pisao moras bato citati :D

Slobodna volja - onako kako je ti definises, je svesna odluka da izletis sa 12-tog sprata zgrade kroz prozor, obletis zgradu 3x i vratis se kroz isti prozor koji si uleteo. I kao takva ne postoji, jer je covek limitiran po 1000 parametara i ne moze da praktikuje tu vrstu slobodne volje.

Ali slobodna volja u malo uzem smislu postoji i moze da se praktikuje na razne nacine, i mnogi ljudi su je praktikovali u proslosti, bez obzira na to sto su bili proizvod svoje okoline...


EIDT: Samo da obrazlozim ovaj deo oko izlaska kroz prozor, posto mozda nije jasno na prvi pogled. Determinizam - odnosno postojanje samo jednog moguceg ishoda u buducnosti je naizgled suprotan slobodnoj volji, odnosno odredjivanju buducnosti sopstvenom slobodnom voljom.

Ali bez determinizma, odnosno zakona akcije i reakcije mi ne bi mogli ni da biramo slobodnom voljom buducnost, ako je ona potpuno random. Odnosno ako iskakanjem kroz prozor ili odlukom da ne skocimo imamo iste sanse da umremo ili nastavimo da zivimo, mi ne bi mogli ni doneti sopstvenom slobodnom voljom bilo kakvu odluku, nego bi nam buducnost zavisila potpuno od slucajnosti.

Dakle tebi je deterministicki odredjena buducnost na osnovu tvoje slobodne volje da skocis ili ne skocis kroz prozor zgrade na 12-tom spratu, a sopstvena svest ti omogucuje da sagledas sva ogranicenja tebe i sveta koji te okruzije i predvidis moguce posledice sopstvenih postupaka i slobodnom voljom napravis odkulu da li ces da skocis ili ne.

Malo sam ga sad upetljao, ali nadam se da je jasnije...



[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 08.03.2018. u 06:57 GMT+1]
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)08.03.2018. u 05:50 - pre 73 meseci
E vidiš oko toga se ne slažemo. Slobodna volja je rezultat uspostavljenih neuronskih veza u mozgu i možda određene kvantne slučajnosti, a to u suštni nije slobodna volja. U stvari ovo je mnogo otišlo u filozofiju, ne mogu to da ispratim jer bi zahtevalo da se krajnje udubim i angažujem, i lipšem od gladi, pa je bolje da prekinem (vidiš da nemam slobodnu volju)

Svest - ne, nema prave svesti.
Slobodna volja - zavisi od definicije slobodne volje, prava sloboda ne postoji u biologiji već je podređena.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62337 | Odgovora: 331 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.