Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62316 | Odgovora: 331 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 02:38 - pre 74 meseci
Bradzor:"Što se tiče duše, mislim da ona postoji, ali da nije od ove vrste materije koju možemo da opazimo čulima ili instrumentima. Spekulacija je jedino što nam ostaje. Meni je jasno da smo na forumu, na kojem se okupljaju ljudi koji se uglavnom bave naukom ili "naukom", ali to je prilično ograničenje. Nauka nema odgovor ni na jedno fundamentalno pitanje i u krajnoj instanci se svodi na veru. Zašto su planete loptaste(elipsaste), a ne kockaste, zašto se oko zvezda kreću po kružnim(elipsastim) putanjama, a ne kvadratnim? Ovo nekom može izgledati bezvezno, ali nije. Nauka je kao čardak ni na nebu ni na zemlji. Dobro proučava taj čardak, ali ne ume da objasni na čemu on stoji niti ume da dobro opiše krov. U kojem god pravcu da krene, gubi se. Šta je gravitacija? Odakle uopšte gravitacija? Kakva je to pojava, kako to zašto to? Sve što umemo, to je da kvantifikujemo. Suštinski, nemamo odgovor ni na jedno pitanje. Da, čovek ima dušu, individualnu dušu koja ga razlikuje od životinja, koje je nemaju."

Znas kako sve dok je um totalna nepoznanica bice mesta i za dusu. Onog momenta kada saznaju (k)ako da repliciraju um u masini bice jasno jel dusa postoji ili ne....
Ne znam zasto mislis da zivotinje nemaju dusu kad i one umeju da pate?
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 04:30 - pre 74 meseci
Pa... posto smo ili STE na 5. strani, vreme je da se postavi krucijalno pitanje: "Imaju li Rusi duse"?...
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 07:11 - pre 74 meseci
Ako vas tema ne zanima ili je ne kapirate, isključite se iz nje.
 
Odgovor na temu

SlobaBgd

Član broj: 70350
Poruke: 2348



+5071 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 08:08 - pre 74 meseci
Ovo mi se posebno sviđa: diskusija teče, a onda se ubacuju padobranci-trolovi, ali ne uspevaju da skrenu tok diskusije u neozbiljnom pravcu. I to već drugi put ispuše! Ha ha!
 
Odgovor na temu

nemamstan

Član broj: 335040
Poruke: 246



+134 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 09:10 - pre 74 meseci
Citat:
Bradzorf012

Što se tiče duše, mislim da ona postoji, ali da nije od ove vrste materije koju možemo da opazimo čulima ili instrumentima.

U tom slučaju sledi da ni "ova materija" ne utiče na dušu.
Kako onda može biti da "duša pati"?

Citat:
Everbeck

Životinje imaju duh, ali nemaju dušu. Zato su životinje žive, ali na primer ne umeju da se smeju.

Ako je smeh merilo postojanja duše onda
ni tek rodjena deca nemaju dušu jer "ne umeju da se smeju" nego samo plaču.
To znači da im bog nije darivao dušu nego je duša evoluirala (jer odrasli umeju da se smeju).


Slično važi i za svest:

U "Postanku" se svest ne pominje pa je i svest evolirala.

No, sasvim sigurno ni Mojsije nije bio svestan svesti. Bio je svestan ali nije bio svestan toga da je svestan.
U suprotnom "Postanak" bi odredio odakle čoveku svest.

Pretpostavimo (opravdano) da za prosečnog čoveta toga doba važi da nije bio svestan da je svestan.
Za prosečnog čoveka danas možemo konstatovati da je svestan da je svestan.

Očigledno i svest je evoluirala od nastanka "svetog pisma" do danas.
 
Odgovor na temu

Everback

Član broj: 337738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 09:49 - pre 74 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Samo još da objasniš što mi slepci svi treba tebi slepcu da verujemo?


Čitavu večnost mudri ljudi govoraše: VERUJTE, jer mi vam govorimo jedinu istinu. A ja vam kažem, ako vas neko pita kakv će danas biti dan, a vi pogledajte u nebo i nemojte mu reći biće lep dan, već verujem da će biti lep dan, jer vi sumnjate. Verujte meni slepcu jer vam kažem sumnjajte u sve uključujući i moje učenje. Moje učenje se zasniva na priči o tri slepca i slonu i jedno je od istinitih učenja. Ono je kontradiktorno jer od vas istovremeno traži i da verujete i da sumnjate, ali svet je ovaj sostav paklene nesloge. Ono što ljude čini posebnim je sposobnost da preispituju stvari. U tom procesu možemo da saznamo delić istine. Često gledamo istu stvar, ali vidimo različite delove. Iskoristiću ovu priliku da ti se zahvalim za WP dodatak za preslovljavanje. Dobra je i Beležnica.

@nemamstan

Samo nastavi da čitaš Bibliju, dobra je to knjiga. Ima tu nekih preferencija...

 
Odgovor na temu

revlo

Član broj: 338032
Poruke: 178
77.243.24.*



+44 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 09:54 - pre 74 meseci
Čovek, kao i svako drugo ŽIVO biće, pa i biljka, pa i ameba i mikroorganizam, a ići ću i dalje, svaki objekat, kamen, molekul atom... SASTAVLJEN je od dva entiteta, materijalnog i nematerijalnog.

To nematerijalno je takozvana "duša", jer ne može da se izmeri, ali dokaz tome da postoji jeste naša svest i znanje iz raznih oblasti... i sve govori u prilog tome da ako postoji materija, onda mora da postoji i nematerija...
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 09:56 - pre 74 meseci
I šta ćemo sad što ti veruješ jedno, a neko drugi veruje nešto drugo.

Jel da se ubeđujemo?

Hoćemo li da se ubeđujemo samo rečima ili da pređemo na palice, bodeže, sredstava za mučenje, lomače, vatreno oružje, istrebljivanje onih koji drugačije veruju jer je njihovo verovanje pogrešno a mi što verujemo po našem smo u pravu?

 
Odgovor na temu

nemamstan

Član broj: 335040
Poruke: 246



+134 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 09:58 - pre 74 meseci
Citat:
Everback

@nemamstan

Samo nastavi da čitaš Bibliju

Nemoj ti meni odredjivati šta da čitam
nego ti pazi šta pišeš jer si se deklarisao kao vernik
a ne pišeš u skladu sa onim što ja zapisano u "svetim tekstovima".
Ako nastaviš da teraš "po svome" može da te stigne "božja kazna" a ta kazna može biti surova jer izgleda da bog nema dušu (budući da nije umro?). A ako je bog umro onda je bezdušan jer u stvari duša umire.
 
Odgovor na temu

Everback

Član broj: 337738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 10:07 - pre 74 meseci
Ne pada mi na pamet da ti bilo šta određujem. Jedini sveti tekst koji sam ja citirao je Priča o tri slepca i slonu. Poštujem ostale svete tekstove, ali sumnjam u istinitost nekih delova tih tekstova. Sumnjam čak i da su sveti. Ti si se odlučio za Bibliju i ja to poštujem. Istovremeno da odgovorim i Predragu, nema potrebe za bodežima i palicama. Nemamstan ima Bibliju i ona prikazuje neku istinu iz određenog ugla. Možda je problem u tome što ja ne mogu da prepoznam tu istinu. Dakle, ja sumnjam i u sebe, ali ta sumnja me ne ograničava, već me motiviše da istražujem.
 
Odgovor na temu

bojan_bozovic

Član broj: 29028
Poruke: 3292
87.116.179.*

Sajt: angelstudio.org


+392 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 10:10 - pre 74 meseci
Citat:
revlo: Čovek, kao i svako drugo ŽIVO biće, pa i biljka, pa i ameba i mikroorganizam, a ići ću i dalje, svaki objekat, kamen, molekul atom... SASTAVLJEN je od dva entiteta, materijalnog i nematerijalnog.

To nematerijalno je takozvana "duša", jer ne može da se izmeri, ali dokaz tome da postoji jeste naša svest i znanje iz raznih oblasti... i sve govori u prilog tome da ako postoji materija, onda mora da postoji i nematerija...


To je vec animizam, pripisivanje natprirodnih svojstava svakome objektu, bilo to zivo bice ili ne. U starih Rimljana prisutno gao "genius loci", duh mesta, a danas zivo u Shinto, npr.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 10:28 - pre 74 meseci
pisac

Ne slažem se da se ne slažemo :) Imaju i životinje intelekt, bar majmuni. Vršena su istraživanja u Japanu, postavljali su ljudima na monitoru niz cifara, a onda tražili da reprodukuju(ukucaju) dati niz. Ljudi su najpre bili uspešni sa kraćim nizovima, a onda sve slabiji i slabiji, da bi negde kod niza sa desetak cifara bivali neuspešni. Zamisli, majmuni bili uspešniji. Da li je pamćenje, u ovom slučaju odraz intelekta ili je to prosto pamćenje? Ima još jedan primer sa majmunima, bio sam mali kada sam to gledao na tv-u, film je crno beli. Uglavnom, kako uloviti majmuna? Ostaviš negde grumen soli, da ga majmun vidi, on dođe i uzme ga. Tako nekoliko puta, navikneš ga, a onda uzmeš grumen soli i ostaviš ga u udubljenje u drvetu. Majmun dođe do drveta, zavuče ruku i uzme grudvu soli šakom, ali tu je kvaka 22. Ne može da izvuče ruku u kojoj je grudva, cima vuče, ali mu ne uspeva, nikako da se seti da pusti kamen soli. Ima i primer sa bananama, gde su majmune ostavljali u kavezima, a ispred kaveza ostavljali banane i štapove. Mislim, bile su razne varijante, bez štapova, sa štapovima nedovoljne dužine da se dohvate banane, sa štapovima dovoljno dugačkim itd. Međutim, nije ni tu razlika, ona suštinska.

Kao što sam već rekao. Čovek govori, znaš ono "U početku beše Reč, i Reč beše u Boga, i Bog beše Reč". Zaista, kod životinja ne postoji religijska svest. Mi smo prešli put od politeizma preko monoteizma, do ateizma. Na stranu to što se istočnjačka mudrost pre može zvati filozofijom nego teologijom, kao i to da danas imamo i ateizam. U onom predavanju koje sam pomenuo u prethodnom postu, predavač teolog(ako je to bitno) je napomenuo da je prelaz iz politeizma u monoteizam omogućio razvoj nauke. Postoji dosta dobro objašnjenje koje podupire tu tezu, ali da sada ne idem toliko u širinu, palo mi je na pamet u vezi nje nešto zanimljivo. Ako posmatramo istoriju nauke na primer, postoji li neki Kinez, Indus ili Japanac čuveni matematičar, fizičar, hemičar? Ako izuzmemo dvadeseti vek, čak ne ni toliko, nego samo drugu polovinu dvadesetog veka i početak dvadesetprvog, odgovor je nema. Ako posmatramo umetnost, opet isto. Nemaju ni Mikelanđela, ni Šekspira, ni Dostojevskog, ni Njutna, ni Lajbnica, ni Kantora ili Ojlera. Zašto je to tako? Integralni i diferencijalni račun, klasična mehanika, filozofija, književnost, sve to je poteklo u okvirima judeo hrišćanske civlizacije. Mislim ono, davno sam skidao neku pdf literaturu sa neta i naletim na neku knjigu, više se ne sećam tematike funkcionalna analiza ili tako nešto, teorija mere i integrala funkcije više promenljivih ovo ono, autor japanac. Ne verovali ili da, ali imao sam neponovljiv i jasan utisak, impresiju nazovite to kako hoćete, da taj čovek taj autor nije porastao i odrastao u kulturi kakva je ova naša, evropska. Ok, to je bilo nešto iz šezdesetih sedamdesetih, ali vrlo dobro znam, kada čitam neku takvu literaturu pa neka je i iz tog doba, bez obzira da li je autor Srbin, Kroasan, Francuz, Rus ili Nemac imam jasno saznanje da su se svi oni napajali sa istog izvora. U slučaju onog Japanca, nanosi iz njegove kulture su ostavili traga čak i u nečemu što je suva nauka. Ne znam zašto sam ovo rekao, ali eto, možda i služi nečemu.

Uh bre, pisac, dokazivo! Pa sam si navodio primer lobotomije, na onoj temi o zaverama. Eto, čovek je "dokazao" nešto i za to dobio čak i Nobela i šta biva? Izgleda da smo ispali glupsoni. Da ubacim ovde i Kastanedu. Znaš kako on kaže? Dokaz? Kome je potreban dokaz, ako se osvedočio? Sam kažeš da si imao neka iskustva koja ne možeš sebi racionalno da objasniš, ko nije? Da li je racio jedini alat u spoznaji? Rekao bih da nije i da savremeni čovek samo sputava i ograničava sebe pokušavajući da sve dokaže. Majku mu, otkud pesak na plaži i more, otkud plaža uopšte, šta će ona tu? Šta uopšte mi radimo na ovom svetu, otkud mi? Dakle, složio si se, čovek je na višem nivou svesti od životinja. Da li je to malo ili ne, pitanje je. Iz perspektive čoveka, razlika je ogromna, iz perspektive hipersvesnog bića, možda i nije. Da nismo potpuno svesni, tu nema potrebe bilo šta obrazlagati, više je nego jasno.

Ne, nemam veze sa budizmom, mislim, davno sam ga samo površno proučavao. Na primer:

Tao koji se može opisati nije tao.

Put nije put, ako je put.

Lucidno i zanimljivo. Ima ona fora sa zen koanima. Pročitaš neko naizgled bezvezno pitanje, a onda razmišljaš o njemu i samo o njemu. Dok se voziš u busu, dok slušaš predavanje, dok predaješ, dok voziš ili radiš, kada piješ kafu sa prijateljima. Misliš tako i to ti se vrti u glavi, um se lomi. U jednom trenutku puf, prosvetljenje, dolazi do slamanja percepcije, saznaješ ono čega do tada nisi bio svestan. Evo, kratko sam guglao:

Kakav je zvuk pljeska jedne ruke?

Kakvo je bilo tvoje lice pre tvog rođenja?

nemamstan

Kako kad, nekad pišem sa malim b, a nekad sa velikim B, mada češće radim ovo drugo. Jevreji na primer, iz poštovanja ne pišu Bog, već samo B-g.

Branimire. To o čemu ti govoriš se zove transhumanizam, a on nije odgovor na pitanja koja postavljamo u ovoj temi.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 10:55 - pre 74 meseci
Citat:
pisac:
Mogu ljudi verovati u razne druge stvari ali one nisu dokazive već se svode na verovanja, bar sa ovim nivoom svesti, a time opet dolazimo do toga da čovek ipak nije (potpuno) svesno biće, već samo na nekom malo većem nivou svesti od životinja.


Šta je uopšte "potpuno svesno biće"? Jel izmišljaš te stvari u hodu...?
 
Odgovor na temu

revlo

Član broj: 338032
Poruke: 178
77.243.24.*



+44 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 11:31 - pre 74 meseci
Naučnici su donekle istražili nemateriju. Mada nije to to. ali su uspeli da od kvanta naprave istovremeno dva stanja. Tj. da ga razbiju. Da razjasnim, uzeli su jako mali deo atoma i pustili ga kroz akcelerator u Cernu, i energija je otišla u jednu stranu a masa u drugu. Došlo je do cepanja čestice.

A uzmite primer i dijamanta i uglja i jedno i drugo su ugljenik, razlika je samo u rasporedu energije i mase.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 14:26 - pre 74 meseci
Citat:
pisac:
Inače, dosadašnja naučna dostignuča u proučavanju ljudskog karaktera (i naročito intelekta koji si pomenuo) govore da je on u velikoj meri nasledan (a intelekt u potpunosti), tako da se svodi na običnu genetiku odnosno kombinaciju gena majke i oca (i predaka) u onom trenutku koji ti opisuješ kao spajanje duše i tela.
[Ovu poruku je menjao pisac dana 28.02.2018. u 00:41 GMT+1]


Citat:
pisac:
U racionalnom razmišljanju duša (odnosno karakter, kako je Everback otprilike opisao) je isključivo posledica DNK kombinacija (i mutacija) i nasleđena je od predaka.


Ti kao da si se urotio u veliku belosvetsku zaveru da na es dostavljaš pogrešne podatke, kao onomad kad si pisao i ponavljao da su deca od 16 najinteligentnija za celog života.

Temperament je nasledna i genetski predodredjena osobina, karakter i intelekt nisu. Karakter se gradi to bar svi znaju. Daj link za bar jedno od tih naučnih dostignuća koja su utvrdila da je karakter nasledan (i intelekt u potpunosti)?

Prilikom posmatranja jednojajčanih blizanaca a koji su igrom slučaja završili u različitim porodicama utvrdjeno je da na isti način reaguju na slične situacije, stimuluse, imaju veoma sličan temperament, dok su u zavisnosti od okruženja, porodica u kojima su odrastali mogli da imaju i dijametralno suprotan karakter. Neka osoba može da reaguje žustro, impulsivno na sve (kolerik) a neka druga odmereno i smireno (sangvinik) i tako će reagovati i postupati veći deo života, a da li će biti dobra ili loša osoba, proračunata ili lakomislena itd... to se da i izgraditi i menjati u zavisnosti od situacija i okruženja.

Dete koje više odgaja ulica neko roditelji ima velike šanse da postane bitanga, dete robijaša ako ga staviš u pristojnu porodicu ima sve uslove da postane pristojna i poštena osoba. Isto važi i za intelekt, ako dete nobelovaca staviš u okruženje ubuntu crnaca najviši nivo intelekta koji će ispoljiti je da prati tragove životinja i nadje vodu u pustinji, detetu iz zaostalih krajeva afrike ako pružiš pristojno obrazovanje imaće iste šanse da upiše Harvard kao i njegovi vršnjaci, ako mu pružiš iznadprosečno obrazovanje bez problema će učestvovati u projektovanju hardvera ili pisanju softvera za aktuelni model mobilnih telefona.

Mobiliši osobu koja nije zgazila mrava u životu i pošalji ga u prve borbene redove, posle nekog vremena neće obraćati pažnju na mrtve i ostale užase rata i pričaće kako je samo mrtav neprijatelj dobar neprijatelj, tako da karakter se itekako da promeniti u toku života.

Jedan sadista je odlučio da dokaže svoju teoriju da može od svoje dece da napravi sportske šampione, odlučio se za šah jer je smatrao da je tu najpoštenije sudjenje i da će najbolje dokazati teoriju, dobio je tri ćerke i sve tri od malih nogu učio da igraju šah, ove su zaista postigle vanserijske rezultate, bile velemajstori, čak se borile za titulu svetskog šampiona valjda i ova jedna neko vreme to i bila, ispostavilo se da najpoštenije sudjenje jeste dok ne potegnu pravila i propise pa su joj oduzimali titulu, vraćali titulu, dok se sve tri nisu lepo poudavale i izrodile decu i nastavile da normalno žive a šah igraju samo rekreativno. Toliko o intelektu koji je navodno nasledan, da se usavršiti, ili naravno zabataliti.



Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1325
*.dynamic.sbb.rs.



+557 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 14:34 - pre 74 meseci
A što se tiče svesti ljudi nisu svesna bića posle litar votke, dok spavaju, kad padnu u nesvest i kad prodje cura koja nosi minić a ima dobre noge
Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

nemamstan

Član broj: 335040
Poruke: 246



+134 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 15:09 - pre 74 meseci
Citat:
Bradzorf012

Kakav je zvuk pljeska jedne ruke?

Nemoj to pitanje postavljati djacima u školi jer možeš da dobiješ odgovor!


A odgovor glasi:
Pridješ učitelju i zvekneš mu šamarčinu!
 
Odgovor na temu

pisac

Član broj: 13046
Poruke: 4578



+3341 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 16:33 - pre 73 meseci
@MajorFatal,
Ono za 16 godina je tačno, logička i vizuelna (čini mi se) inteligencija je tada najveća, samo fali iskustvo pa to umanjuje opštu inteligenicju.
Imaš o nasleđivanju na wikipediji i Internetu dosta. Sem toga to sam saznao i u razgovoru sa studentima Psihologije. A ti nekako mešaš adaptaciju u sve to. i uostalom možda se nismo razumeli baš potpuno, ali meni iskreno nije ni bitno.
Poređenje života sa Nobelovcima ili ubuntu crncima je smešno, i ne vidim čemu to služi. Potencijal se neće ostvariti ako dete živi u neadekvatnim uslovima, ali ako živi u odličnim uslovima a nema potencijala takođe ne može dostići ono što će dostići dete sa nasleđenim potencijalima. Devojke sa šahom su samo primer potencijala koji je razvijen pravilno.

Citat:
Bradzorf012: Ako posmatramo istoriju nauke na primer, postoji li neki Kinez, Indus ili Japanac čuveni matematičar, fizičar, hemičar? Ako izuzmemo dvadeseti vek, čak ne ni toliko, nego samo drugu polovinu dvadesetog veka i početak dvadesetprvog, odgovor je nema. Ako posmatramo umetnost, opet isto. Nemaju ni Mikelanđela, ni Šekspira, ni Dostojevskog, ni Njutna, ni Lajbnica, ni Kantora ili Ojlera. Zašto je to tako? Integralni i diferencijalni račun, klasična mehanika, filozofija, književnost, sve to je poteklo u okvirima judeo hrišćanske civlizacije.


Verujem da se to može pripisati blagodetima života u imperijalističkim zemljama, odnosno blagodetima toga što u zemljama koje tlače druge i uzimaju tuđe teritorije ima manje potrebe da se radi i više slobodnog vremena za filozofiranje i druge spontane aktivnosti koje zaokupljaju ljudski um kada taj um ima vremena na raspolaganju.

Drugim rečima, da je Kina vladala dobrim delom sveta kao to su to radile Engleska, Francuska, itd... nekako sam ubeđen da bi se i iz Kine javilo dosta tih naučnih, književnih, umetničkih itd radova. Ukoliko misliš da grešim ti ćeš mi objasniti razloge za takvo mišljenje. Uzgred, kakva su bila materijalna stanja i poreklo pomenutih? Ne znam zaista, pitam, verujem da su bili iz dobrostojećih porodica pa su imali vremena da se bave naukom i filozofiranjem i književnošću. Doduše, za književnost to možda i nije toliko bitno.
 
Odgovor na temu

Braxi

Član broj: 333132
Poruke: 335



+384 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 16:57 - pre 73 meseci
pisac razumem da u tvojoj odrtaveloj komunistickoj glavi sve izgleda ispreturano, ali daj se malo saberi.

Da bi uopste mogao da ides i da osvajas nesto i da u tome uspes moras biti jak. Prvo jak pa onda osvajas, a za to ti treba nauka. Nije Kolumbo otisao u Ameriku pa onda izmislio navigaciju, vec obrnuto !

Kinezi sa druge strane postoje 5000 godina, a izmislili su papir kompas i vatromet, a to ocigledno nije bilo dovoljno...
 
Odgovor na temu

CandyMan

Član broj: 3420
Poruke: 147



+49 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)28.02.2018. u 17:18 - pre 73 meseci
Čemu služe svi ti luksuzni proizvodi kao što je umetnost ili filozofija? Pola evropske filozofije dolazi iz Nemačke, koja lagano nestaje zbog negativnog priraštaja. Šta su tačno dobili, zaradili, osvojili proizvođenjem te silne filozofije, kroz neku hiljadugodišnju perspektivu? Kako se (i da li se uopšte) filozofija utkala u ljudsku evoluciju i da li nam je realno pomogla? Pomenuste lepote koje su nastale u judeo-hrišćanskim civilizacijama. Kako onda tumačite epic fail hrišćanstva npr. u Indiji?

Indusi i Kinezi nemaju naučnike i umetnike? To samo znači da im ne trebaju... ili smo mi odlučili da ih ne vidimo...


[Ovu poruku je menjao CandyMan dana 28.02.2018. u 18:28 GMT+1]
Nisam ni znao da znam dok nisam prob'o!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62316 | Odgovora: 331 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.