Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62327 | Odgovora: 331 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.opera-mini.net.



+1622 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 08:54 - pre 74 meseci
https://m.youtube.com/watch?v=WAbUmF4Pujc
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.ip.telfort.nl.



+7169 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 09:10 - pre 74 meseci
Citat:
bojan_bozovic:
Ivan Dimkovic

I pripisuje je psima neki nivo svesti, dok se isti ne pripisuje zivotinjama koje nije dozvoljeno imati kao kucnog ljubimca, poput velikih macaka, iako, striktno govoreci, mozda intelektualno i jesu na slicnom nivou. Ne mozemo se osloboditi te subjektivnosti, jer sve posmatramo sa aspekta korisnosti.


Mislim da je tesko drzati se ovog zakljucka (da se psima pripisuje visi nivo svesti od velikih macaka) iz prostog razloga sto je cela disciplina "zivotinjske svesti" i dalje u razvoju i sa gomilom teorija od kojih su neke oslobodjene antropocentricnih ogranicenja.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 09:23 - pre 74 meseci
Može sve to i prosto gledati: što je mašina kompleksnija i ima složenije algoritme na osnovu kojih donosi odluke, to svesnije izgleda. Ali je i dalje mašina.

Bar mi programeri možemo da uočimo obrazac. :)
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 09:43 - pre 74 meseci
Ne mozemo, tj fali obrazac po kom mi funcionisemo ;)
 
Odgovor na temu

Everback

Član broj: 337738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 09:48 - pre 74 meseci
Citat:
Još od prapostojanja, još od zore čovečanstva, vodi se na ovoj planeti najpresudniji i najkrvavljiji građanski rat koji od ovih sporednih, sekundarnih, nevažnih, niko i ne primećuje. To je rat između ljudi i androida.


Androidi su na prvi pogled isti kao ljudi, ali nisu svesni svoje nesvesti.

 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 09:57 - pre 74 meseci
Tema je dobra, ali se ovde meša sve i svašta, babe i žabe što bi se reklo.

Osim svesti, nas karakteriše volja, tj. nagoni, kao i intelekt. Prva dva imaju i životinje, svest i nagon za preživljavanjem i tu se ne razlikujemo od životinja ni malo, a kod svesti je razlika u stepenu: imamo je i mi i životinje, ali smo mi neuporedivo svesniji. Nisam siguran da životinje imaju intelekt, tj. verovatno ga imaju na nekom rudimentarnom nivou koji teško da se može nazvati pravim intelektom.

U skladu sa prethodnim, jedemo, seksamo se i ostavljamo potomstvo, ne zato što smo svesni ili volimo sebe, nego zato što je program koji je usađen u nas, a zove se volja, jači od svesti ili intelekta. Ko ne veruje, neka napuni lonac vode, zagnjuri i pokuša da zadrži glavu pod vodom pet minuta. Može i jednostavnije, neka svesno i voljno zadrži dah pet minuta. Neće da može. Slažem se sa piscem u generalnoj oceni da je ljudski rod prilično nesvestan, ali se ne slažem da nema svesnih, probuđenih, tj. onih kod kojih je ta razlika u odnosu ne svest prosečnog pojedinca zanemarljiva. Da, takvih je malo i oni se po pravilu ne reklamiraju u javnosti ili hvale svojom uvidima, više su u zavetrini, jer ih svetina ne voli previše.

U kontekstu prethodno rečenog, naš intelekt služi volji, tj. on je njen alat. Šopenhauer bi rekao da se on neprirodno razvio do neslućenih razmera, jer mi danas na primer posmatramo zvezde iako nam ta delatnost nije ni od kakvog značaja za neposredno preživljavanje. To je ono što je upotrebljeno kako bismo lakše ulovili životinju za hranu, a nije neposredno dato u programu kao što je volja. Dakle, ako napravim sekire i noževe, pomoću kojih isečem komade drveta ili iskopam rupu u zemlji, to je već intelekt. Onda se polako javlja i imaginacija i uobrazilja, religijska svest, pa počinjem da crtam na zidovima pećina motive iz sopstvenog života. Šta će mi to, ako ne pomaže u nabavci hrane?

Miroslav Jeftić

Životinja ne može biti subjektivna, jer nije subjekat tj. ličnost, mada mi se više dopada da kažem osobnost. Kroz životinju nas posmatra vrsta, iza ljudskih očiju se osim toga krije i subjekat. Upravo zato životinja ne može da se samozavarava, jer ona radi po jedinom i osnovnom programu koji joj je dostupan, a to je volja, a taj program je vrhovni, glavni. Kada ste videli da smo izveli životinju na sud zato što je iskočila na put i prouzrokovala saobraćajku sa materijanom štetom? Niste nikad.

Evergeak

Trik pitanje, kada mi kažeš šta je smisao, reći ću ti koji je smisao postojanja. Dalje, svest i emocije nisu u direktnoj vezi. Emocije izviru iz volje, iz onoga što je duboko usađeno u nas, a svest je nešto drugo. Šef obaveštajne službe je svestan mnogo više od prosečnih ljudi o dešavanjima u svetu, šef multinacionalne korporacije mnogo više o dešavanjima u biznisu, a naučnik u svetu nauke. Ni jedan od njih zbog toga ne može da više voli svoje dete, nego neki bušman u prašumi amazona koji nije svestan doganja pedesetak kilometara niz reku, iako prva trojica imaju takorekuć globalan pregled situacije na čitavoj planeti.

Pisac, da li si siguran da postojiš? Ne bih se kladio u to. Postojim samo ja, vrhovni, moćni, sveprisutni, omnipotentni Bradzorf. Svi vi ste samo likovi u mojoj glavi koje sam kreirao da mi ne bude dosadno. Zato pazite šta pričate, budite maštoviti i inventivni inače ću samo da pucnem prstima i ima da vas nema.

U vezi onoga da on zna da misli, jesi li siguran u to? Ko je taj koji misli? Da krenemo od onog Dekartovog, mislim, dakle postojim, dakle jesam. Ko je taj koji misli? Ja? Ko je ja? U tom smislu, možda bi bilo bolje reći ja misli. Postoji misao, to je neposredna datost očiglednija od one da postojim ja, dakle postoji onaj koji misli. Ko je taj? Evo dokaza da ovo nije najobičnije intelektualno izdrkavanje, sami ste navodili primere svesnosti dece tj. ljudi u različitim fazama razvoja i uzrasta. Poznato je da malo dete, beba do ne znam kog uzrasta nije u stanju da posmatra sebe odvojeno od majke, ne pravi razliku između sebe i majke. Tek kasnije, u određenoj fazi razvoja dolazi do spoznaje da ono i mama i nisu isto. Zaista, ako postojim ja, pa tek onda misao u meni, zašto ne bih svet posmatrao kao produžetak mene, tj. kao deo sebe?

U vezi ostalog se slažem, kada govoriš o proširenju ili suženju svesti. Međutim, sada ću da zađem u religiju i ezoteriju. Ako je evidentno da je naša svest neuporedivo šira u odnosu na životinjsku(možda se nećeš složiti, ali bih rekao da je tako), sasvim je opravdano pitanje: postoji li neko ili nešto čija svest prevazilazi našu, ljudsku? Ako da, a ja verujem da postoji, da li se to može nazvati bogom?

Pokrenuo si još jednu dobru temu. Mnoštvo i jedno, ali o tom potom, ako se razvije diskusija.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.web.vodafone.de.



+7169 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 10:01 - pre 74 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
Može sve to i prosto gledati: što je mašina kompleksnija i ima složenije algoritme na osnovu kojih donosi odluke, to svesnije izgleda. Ali je i dalje mašina.

Bar mi programeri možemo da uočimo obrazac. :)


Pa ne bas, kao sto Branimir rece.

Nedostaje fizicki substrat, na kojem je masina realizovana.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 10:07 - pre 74 meseci
Citat:
Bradzorf012
Životinja ne može biti subjektivna, jer nije subjekat tj. ličnost, mada mi se više dopada da kažem osobnost. Kroz životinju nas posmatra vrsta, iza ljudskih očiju se osim toga krije i subjekat. Upravo zato životinja ne može da se samozavarava, jer ona radi po jedinom i osnovnom programu koji joj je dostupan, a to je volja, a taj program je vrhovni, glavni. Kada ste videli da smo izveli životinju na sud zato što je iskočila na put i prouzrokovala saobraćajku sa materijanom štetom? Niste nikad.


Pa u tome i jeste fora, pokretač teme tvrdi da nismo svesni niti različiti od životinja, a kao dokaz za to navodi karakteristike koje su isključivo ljudske - cela "teza" mu je u startu protivrečna i nelogična, doduše nije prvi put, a vrlo verovatno ni poslednji.
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 10:08 - pre 74 meseci
> Nedostaje fizicki substrat, na kojem je masina realizovana.

Ja ne vidim da nešto nedostaje. Ako mislimo da nedostaje to je pre samo zato što je previše kompleksno pa n emožemo da ga sagledamo i razumemo.

Od amebe do čoveka obrazac je isti, samo je razlika u složenosti mehanizma.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
178.250.138.210



+1064 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 10:13 - pre 74 meseci
Ovo nije tacno, takodje. Postoji i pitanje da li uopste postoji obrazac?
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 10:16 - pre 74 meseci
Obrazac je DNK.

Na isti način, istim programskim jezikom, opisana je i ameba i čovek.

Ribozomi, koji tumače DNK su kod svih isti.


 
Odgovor na temu

Everback

Član broj: 337738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+34 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 10:26 - pre 74 meseci
Coveku je Bog darivao dušu. U tome je glavna razliku u odnosu na životinje. Džaba meduzi besmrtno telo. Čovek ima nešto mnogo vrednije, a to je besmrtna duša.
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
*.web.vodafone.de.



+7169 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 10:27 - pre 74 meseci
Citat:
Predrag Supurovic:
> Nedostaje fizicki substrat, na kojem je masina realizovana.

Ja ne vidim da nešto nedostaje. Ako mislimo da nedostaje to je pre samo zato što je previše kompleksno pa n emožemo da ga sagledamo i razumemo.

Od amebe do čoveka obrazac je isti, samo je razlika u složenosti mehanizma.


Da ali se "program" izvrsava na fizickom substratu i nije kompletan opis sistema.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 10:36 - pre 74 meseci
Citat:
Everback:
Coveku je Bog darivao dušu. U tome je glavna razliku u odnosu na životinje. Džaba meduzi besmrtno telo. Čovek ima nešto mnogo vrednije, a to je besmrtna duša.


Samo je bilo pitanje vremena kada će bog da se umeša u priču.


 
Odgovor na temu

Predrag Supurovic
Pedja YT9TP
Užice

Član broj: 157129
Poruke: 6275

Sajt: pedja.supurovic.net


+1570 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 10:40 - pre 74 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Predrag Supurovic:
> Nedostaje fizicki substrat, na kojem je masina realizovana.

Ja ne vidim da nešto nedostaje. Ako mislimo da nedostaje to je pre samo zato što je previše kompleksno pa n emožemo da ga sagledamo i razumemo.

Od amebe do čoveka obrazac je isti, samo je razlika u složenosti mehanizma.


Da ali se "program" izvrsava na fizickom substratu i nije kompletan opis sistema.


Kom fizičkom supstratu?

Sve počinje od jedne ćelije koja se umnožava po programu koji ribozomi očitavaju iz DNK. Fizički supstrat je isti, samo je DNK različit.


 
Odgovor na temu

nemamstan

Član broj: 335040
Poruke: 246



+134 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 11:25 - pre 74 meseci
Citat:
Everback

Coveku je Bog darivao dušu. U tome je glavna razliku u odnosu na životinje.

Eh da, time je sve (ne)objašnjeno :)
Ne znamo šta je duša pa možemo da delimo u neograničenim količinama kome hoćemo i kada hoćemo.

Pojam svesti je nešto drugo. Iako nema jedinstvene definicije svest je materijalna kategorija.
Po mom mišljenju mnogo je bolje govoriti o intenzitetu svesti na skali od ne postoji do potpune svesnosti.
Recimo, kamen na temperaturi apsolutne nule ne vrši razmenu materije i energije sa okolinom i to odredimo kao odsustvo svesti.
Biljke vrše razmenu materije i energije sa okolinom i to je neki nivo svesti više od 0.
Životinje jure lovinu kad osete glad pa je to još neki viši nivo svesti.
Čovek hranu čuva u frižideru pa je to još viši nivo svesti jer podrazumeva plan za buduće akcije.

Dakle, nivo (intenzitet) svesti je materijalni fenomen a direktno je povezan sa sposobnostima složenih reakcija na stanje sistema.
Ako svest nije materijalni fenomen onda ne bi bilo moguće konstatovati glad (ako se složimo da je glad materijalni fenomen).

Konačno --> svest nema nikakve veze sa dušom osim ako je duša materijalna!

Potpuna svesnost bi bila kad bi postojala svesnost o kompletnom univerzumu uključujući prošlost, sadašnjost i budućnost.
To je malo previše i takvo stanje je nedostižno iako je to (bar jedan) cilj evolucije.

No, apstraktno gledano moguće je zamisliti sistem koji bi se približio takvoj potpunoj svesnosti.
Takav sistem bi morao da poseduje sposobnost reprodukcije svakog stanja i svakog dogadjaja od postanka do nestanka kosmosa.
Ali tako nešto sapliću mnoge teoreme o nepotpunosti, nekompletnosti, neizračunljivosti, ...
 
Odgovor na temu

pajapop
Beograd

Član broj: 183139
Poruke: 1800
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+632 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 15:15 - pre 74 meseci

Poslednji post u ovoj temi napisan je..."debelo", u nekom, okvirnom radnom vremenu. Ljudi, jeste li vi "svesni" da nista ne radite?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8065



+1748 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 15:35 - pre 74 meseci
Kolko se ja razumem u ove teme , sad je vec krajnje vreme da se predje na Partizane i Cetnike , ili bar na Rusiju
 
Odgovor na temu

gilopile
Dragan Jovanovic

Član broj: 173855
Poruke: 11572



+2610 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 15:37 - pre 74 meseci
Mare, sad ce, polako se tema razvodnjava i pravo vreme je da se krene polako i oko 5. strane ce da metnu lokot.
(c) 1982 sinclair research ltd
 
Odgovor na temu

mb57

Član broj: 337338
Poruke: 401



+412 Profil

icon Re: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)27.02.2018. u 15:38 - pre 74 meseci
Citat:
ademare: Kolko se ja razumem u ove teme , sad je vec krajnje vreme da se predje na Partizane i Cetnike , ili bar na Rusiju :D

Pa da posle Java Beograd mene optuži....?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su ljudi svesna bića? (Ne bih rekao)

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 62327 | Odgovora: 331 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.