Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Strategija nataliteta (teatar apsurda)

elitemadzone.org :: MadZone :: Strategija nataliteta (teatar apsurda)

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17

[ Pregleda: 61540 | Odgovora: 329 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)30.03.2018. u 18:45 - pre 73 meseci
Citat:
mjanjic: Poznanik izračunao da su ga deca samo za vreme studija u BG-u koštala preko 30.000€
Mesečno 250€ za stan, plus za troškove i račune 250€, puta 12 meseci (kaže, i mesec dana ako budu preko leta, više ga koštaju kod kuće, tako da je bolje ovako računati) je 6000€, 5 godina u BG = 30.000€.

Nije baš relevantan primer, ali eto...


To je baš široko. Ja sam za vreme studija živeo u domu, hranio se u menzi, imao markicu za gradski i to je sve manje-više mogao da pokrije studentski kredit koji se nije vraćao ako ti je uspeh bar 8,50 ako se dobro sećam.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 08:40 - pre 73 meseci
Citat:
IUOP_1:
Citat:
bananaphone: Ma jok, ko je hteo shvatio je, ko nije do sad, ne zeli da shvati ili ne moze da shvati, objasnio sam maksimalno, u skladu sa svojim mogucnostima :D

Ono sto ti propustas da uvidis je da je vrednost neke robe subjektivna, a ne objektivna kategorija. Uzmi ovaj primer: potpuno isti sat za tebe ima razlicitu vrednost ako ti ga je ostavio pokojni deda i ako si ga kupio na buvljaku.

Slicno je za razne predmete koji se kupuju i, zamisli, iz razlicitih razloga. Da, neko ce kupovati cipele i uzivace u tome da ih ima. Ta osoba ce uzivati u tome, i pazi sad - nikom drugome zbog toga nije losije! Ti tu gresis, jer mislis da ce neko drugi (ili drustvo u celini) trpeti zbog toga. Nece.

Evo ti jos jedan slucaj - ljudi skupljaju markice, vole to, uzivaju u svom hobiju, kupuju, razmenjuju... I sad ti mislis da su oni glupi, ispranog mozga, sta znam... Nisu, oni samo imaju razlicite ukuse od tebe. A kako svojim izborom ne proizvode nikakvu stetu drugima, besmisleno je pljuvati ih.

Ovde je naveden primer cekanja u redovima za vreme "crnog petka" i kako se ljudi tu ponasaju kao stoka. Takve scene ni meni nisu prijatne za oko, ali hej - ako neko hoce tako da se ponasa, sta tebe, mene ili drustvo zabole za to? Ima li mozda nekog negativnog efekta? Jbg, nema.

Verovatno neces zeleti ovo da prihvatis, ali istina je takva kakva je - ljudi su racionalni, ma koliko drugima sa strane ne izgledalo tako.


Mislim da ne shvatas poentu ni jednog posta koji sam ovde napisao.

Prvo ja nikog ne pljujem, nek radi svako sta mu odgovara. Drugo ja nisam rekao da ljudi ne uzivaju u kupovini stvari, ocigledno uzivaju u posedovanju i kupovini stvari. Trece nikog nisam nazvao glupim posto je potrosacko drustvo globalni fenomen, i stari i mladi, i bogati i siromasni i pametni i glupanderi zajedno uzivaju u potrosackoj ideologiji.

Osnovna poenta o kojoj ja pricam je da ljudi NISU racionalni, ljudi VOLE svoj macbook, svoje cipele, svoj auto itd da ne nabrajam. To nije racionalna kategorija, to je iracionalna emocija vezana za predmet. Da nema toga, da je sve vodjeno raciom, onda nikad ne bi imao 50 ili 100 pari cipela koje ne nosis. Dakle ti dobijas (iracionalnu) emotivnu satisfakciju kupovinom predmeta koji te definisu kao coveka - socijalno bice.
Ako nosis airmax 2, uvlacis skupu trenerku u (disel) farmerice i imas dva prsta debelu kajlu oko vrata - ko si ti? Shvatas - ti svojim izgledom koji je izgradjen modnim detaljima, definises sopstveni polozaj u drustvu, i drustvo sa druge strane prepoznaje ko i sta si ti na osnovu modnih elemenata.

Ovo je ekstreman primer, ali daje ti neku sliku, isti pricip je sa malim privrednicima koji se trpaju u mercedes, ili sa poslovnim ljudima - udji u neki poslovni centar tipa airport city ili GTC u Bgd-u, pogledaj kako su ljudi obuceni, koja kola voze i videces da isijavaju uspehom, a da uradis anketu, videces da velik deo gazi 30-te a zivi sa mamom i tatom, ili je pre 2 godine iznajmilo prvi stan...

Ovo je opet primer dela Srbije, ako se spustis na dole kod ljudi koji zaradjuju prosecnu ili ispod prosecnu zaradu, videces da su i oni lepo obuceni, imaju kvalitetne gadgete, i modne detalje, da idu na more - za koje daju 3-4 mesecne zarade, kroz razne kredite i gluposti, plata im sluzi kao dzeparac, a zive i hrane se kod roditelja...
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 09:20 - pre 73 meseci
Citat:
bananaphone

Ovo je opet primer dela Srbije, ako se spustis na dole kod ljudi koji zaradjuju prosecnu ili ispod prosecnu zaradu, videces da su i oni lepo obuceni, imaju kvalitetne gadgete, i modne detalje, da idu na more - za koje daju 3-4 mesecne zarade, kroz razne kredite i gluposti, plata im sluzi kao dzeparac, a zive i hrane se kod roditelja...


Znači u Srbiji praktično nema skoro nikog bez Macbook-a i Najki, čak i oni sa minimalcem imaju kvalitetne gedžete, raj na zemlji.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 09:24 - pre 73 meseci
Citat:
bananaphone: Osnovna poenta o kojoj ja pricam je da ljudi NISU racionalni, ljudi VOLE svoj macbook, svoje cipele, svoj auto itd da ne nabrajam. To nije racionalna kategorija, to je iracionalna emocija vezana za predmet.

Da, tu gresis, ne znas gde pocinje racionalna odluka kupovine.

Pazi ovako, uzmimo ove dve pretpostavke.

1. Osoba voli neki predmet (skup uredjaj, letovanje, nebitno).
2. Ima novca da ga kupi (zaradio, ukrao, pozajmio, nebitno).

Sta mislis da je racionalna odluka:

1. kupiti predmet,
2. ne kupiti predmet.

Kapiras? Kad neko voli da podesuje nesto, kad mu nesto pricinjava zadovoljstvo, pa upravo je racionalna odluka da to kupi! Nema to veze sa emocijama, one su date. Ili uzmi ovaj slucaj. Neki sportista je u svom selu platio sve dugove u lokalnoj radnji, koji su napravili stanovnici toga sela. Jel ta odluka racionalna? Njemu je ocigledno to pricinilo zadovoljstvo! Dakle, jeste racionalna.

Tvoj primer sa dizelasima, farmerke, kajle... Neko voli taj stil, da se tako oblaci. Racionalna odluka je:

1. da se bas tako oblaci,
2. da se oblaci drugacije.

Da, i meni je takav stil ogavan. Njemu nije. Kraj.

Mada, da se vratimo iz off-a, na par mesta sam procitao procene da je ova prica oko natalita, samo deo price oko abortusa, prvo otezanja uslova za to, a mozda i potpunog zabrane. Evo jednog od tekstova o tome:

Citat:
Ima li razloga da budemo iznenađeni ograničavanjem prava na abortus koje je najavio nelegitimno izabrani predsednik? Nema. Ko je pratio Peščanik, mogao je primetiti da se na ovoj platformi radi već više od godinu dana i da se istovremeno sprovodi odgovarajuća medijska priprema (da ne kažemo prepariranje) javnosti.

Citat:
On predlaže ograničenje prava žene na izbor ne zarad drugog individualnog prava – prava fetusa na život – već zbog jednog kolektivnog cilja – povećanja nataliteta.


Mislim da ima i nekih netacnih tvrdnji, ali osnova teksta je jasna: https://pescanik.net/otpustanje-pritiska/
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 09:50 - pre 73 meseci
Citat:
IUOP_1: Osoba voli neki predmet (skup uredjaj, letovanje, nebitno).


Ovo je osnova. Kreni od ovog, kako se radja ljubav prema predmetu, zasto ljudi VOLE stvari. Zaustavi se na trenutak i razmisli o ovom aspektu zivota...
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 10:43 - pre 73 meseci
Slobodno ti objasni zasto se radja ljubav prema predmetima, ali to je irelevantno. Jer, kako god da se te preferencije formiraju, izbor koji se nakon toga vrsi je racionalan. Pa sve drugacije bi bilo glupo! Neracionalno ponasanje bi bilo ja zelim da kupim plavu kosulju, ali cu kupiti zutu. Primecujes razliku?

Shvatam ja sta hoces da kazes, ali pogledaj stvari iz drugog ugla. Neko hoce da pozajmi pare da ode na more, ti kazes da je to glupo. Zasto bi tvoje misljenje bilo ispravno, a njegovo ne? Zato sto ti tako mislis? Tvoja logika bi se, drustveno gledano, mogla pretvoriti u nametanje sopstvenog misljenja. Koliko je to stetno, najbolje ti pokazuju poslednje tri reci u tekstu koji sam linkovao iznad.

P.S. Posto vidi da te ova tema zanima, predlazem ti da bacis pogled na pojmove teorija javnog izbora i Erouova teorema.
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 12:08 - pre 73 meseci
Citat:
IUOP_1
Shvatam ja sta hoces da kazes, ali pogledaj stvari iz drugog ugla. Neko hoce da pozajmi pare da ode na more, ti kazes da je to glupo. Zasto bi tvoje misljenje bilo ispravno, a njegovo ne? Zato sto ti tako mislis? Tvoja logika bi se, drustveno gledano, mogla pretvoriti u nametanje sopstvenog misljenja. Koliko je to stetno, najbolje ti pokazuju poslednje tri reci u tekstu koji sam linkovao iznad.


Ma gluposti. Većina ljudi crnči za bedu od plate 355 dana i onda su "neracionalni potrošači" zato što su bili 10 dana na moru, umesto da su rmbali 366 dana, jbt i mašine imaju neki period kad se isključe i servisiraju.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2699



+698 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 12:27 - pre 73 meseci
Problem je što se plata radnika posmatra kao trošak, a kupovina džipa od "profita" firme (tj. neplaćenih doprinosa, utajenog poreza, kašnjenje plate radnika, itd.) se posmatra kao investicija u imidž firme, tj. njenog vlasnika. Ne kupuje on to zbog sebe, nego zbog preduzetje!

I kad se kupe roboti za neku automatizaciju posla, to je investicija, i kad se pravi nova hala, to je investicija, i kad vlasnik firme gradi novu kuću, to je opet investicija (jer smuva da se sve te "investicije" finansijski vode kao trošak i investicija firme, pošto onda ne plaća porez na to, čak i za neke stvari ima pravo na povraćaj poreza u vrednosti investicije), samo se plata radnika gleda kao trošak!


Kad se promeni taj mentalitet poslodavaca, promeniće se cela privreda. Ako do tada ne propadnemo.


A finansije nisu glavni razlog za pad nataliteta, glavni razlog je materijalno raslojavanje stanovništva. U pojedinim afrkičkim i azijskim zemljama svi su sirotinja, osim 1% onih na vlasti, pa je svejdno da li imaš dvoje ili desetoro dece, svakako nećeš moći da im priuštiš Najke, novi mobilni od 500€ i sl. Plus, sve se radi ručno, tako da više dece sutra znači i više urađenog posla i više prihoda za porodicu.

Na Zapadu, roditelji hoće deci da pruže sve što imaju i deca bogatih (u nekoj meri, naravno da im ne mogu kupiti tek tako novi Ferari): letovanje, studije, da budu normalno obučena, obuvena... a to ipak ne može ako imaš petoro dece. Oni koji su bogati imaju problem da su i žene emancipovane, pa neće da rađaju 5 ili 6 dece, jer će da ih posmatraju kao zaostale (bar one tako percipiraju), a i morale bi 10-15 godina da provedu uz tu decu dok ne napune bar 5 godina.

Dakle, može se u tim bogatim zemljama (pa i SAD) onima koji žive po nekim zabitima i imaju princip da ih boli uvo da li će ta deca sutra biti srećna ili ne - u prevodu, deca će u većini slučajeva odrasti sa psihičkim problemima ili će se odati kriminalu i prostituciji, ili će ceo život kukati na državu kako im nije omogućila ovo ili ono.

Sa druge strane, oni koji previše misle o tome da prvo reše sve probleme u životu pa da onda formiraju porodicu u ovoj državi definitivno neće nikad porodicu ni imati. Prvo, država je takva da treba imati sreće da se takvim ljudima neke stvari u životu nameste ako nemaju podršku roditelja/rodbine/okruženja, a okruženje ih najčešće gura još dublje jer kod nas ljudi imaju tu neku patologiju da misle da su dobri ako je neko drugi lošiji od njih.
To vam je kao npr. "šta ja dugujem za grejanje, samo 200k dinara, kad komšija preko puta duguje 600k", i sad sam ja kao dobar, a u stvari smo obojica u buli do guše.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 13:36 - pre 73 meseci
Citat:
mjanjic: Kad se promeni taj mentalitet poslodavaca, promeniće se cela privreda.

Kako mislis da promenis neciji mentalitet?

Citat:
mjanjic: A finansije nisu glavni razlog za pad nataliteta

Heh, pa ja sam naveo svoj primer, upravo zbog finansija necu ici na drugo i trece dete. Finansije posmatram dugorocno, naravno.

Citat:
mjanjic: U pojedinim afrkičkim i azijskim zemljama svi su sirotinja, osim 1% onih na vlasti, pa je svejdno da li imaš dvoje ili desetoro dece, svakako nećeš moći da im priuštiš Najke, novi mobilni od 500€ i sl. Plus, sve se radi ručno, tako da više dece sutra znači i više urađenog posla i više prihoda za porodicu.

Na Zapadu, roditelji hoće deci da pruže sve što imaju i deca bogatih (u nekoj meri, naravno da im ne mogu kupiti tek tako novi Ferari): letovanje, studije, da budu normalno obučena, obuvena... a to ipak ne može ako imaš petoro dece.

U siromasnim drustvima, ima vise dece, zato sto je deciji rad potreban kako bi opstala porodica. Ako se uslovi rada poboljsavaju, kako je drustvo bogatije, nema ni potrebe za tolikim brojem dece. Surovo razmiljsanje, ali tako je.

Citat:
mjanjic: kao npr. "šta ja dugujem za grejanje, samo 200k dinara, kad komšija preko puta duguje 600k", i sad sam ja kao dobar, a u stvari smo obojica u buli do guše.

Znas nekog ko tako razmislja?
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 13:42 - pre 73 meseci
Šta je racionalno? Kupiti nov mercedes ili kuću na moru? Banana, ako tako posmatraš stvari, racionalno je otići u lov, uloviti fazana i spremiti ručak. Ako uloviš jelena onda posle ručka od kože napraviš malo krpica da se zaštitiš od zime i to je to. Samo i jedino to, sve ostalo je onda iracionalno i spada u domen ličnih preferencija.

Vozim kršinu, a hoću porše, ja sam onda iracionalan, šta li? Žrtva sam potrošačkog društva, kako da ne. Samo mi recite: do pre sto dvesta godina, odraslo, zdravo i pravo muško nije patilo za tim da ima dobrog konja, pastuva, više njih. Bio je zadovoljan i nekom ragom? Jeste jeste, ali kada bi se gađali tramvajima. Što si boljeg ata imao, što si ih više imao, bio si veće muško, da ne kažem jači alfa mužjak, a onda sa tim ide i ugled u društvu, a bogami i kod ženskog dela populacije se bolje kotiraš i imaš veće šanse. Danas su se konjići sakrili ispod lima, ali je suština ista. Zato tlapnje o nekakvom potrošačkom društvu ne služe ničemu. Maše metu.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 14:00 - pre 73 meseci
Citat:
IUOP_1:
Slobodno ti objasni zasto se radja ljubav prema predmetima, ali to je irelevantno. Jer, kako god da se te preferencije formiraju, izbor koji se nakon toga vrsi je racionalan. Pa sve drugacije bi bilo glupo! Neracionalno ponasanje bi bilo ja zelim da kupim plavu kosulju, ali cu kupiti zutu. Primecujes razliku?

Shvatam ja sta hoces da kazes, ali pogledaj stvari iz drugog ugla. Neko hoce da pozajmi pare da ode na more, ti kazes da je to glupo. Zasto bi tvoje misljenje bilo ispravno, a njegovo ne? Zato sto ti tako mislis? Tvoja logika bi se, drustveno gledano, mogla pretvoriti u nametanje sopstvenog misljenja. Koliko je to stetno, najbolje ti pokazuju poslednje tri reci u tekstu koji sam linkovao iznad.

P.S. Posto vidi da te ova tema zanima, predlazem ti da bacis pogled na pojmove teorija javnog izbora i Erouova teorema.


Ne trpaj mi reci u usta. Nisam rekao da je nesto pametno ili glupo. Rekao sam da je to potrosacki nacin zivota, i ako je neko srecan u tome, pa nek bude srecan, ne mora zbog mene da menja. Sa druge strane rekao sam da potrosacki nacin zivota donosi manje dece. Sta je sad tu lose?
Hebiga ako zaradjujes X, i spreman si da od zarade spicis 1/6 godisnjih primanja na more, ili da kupis telefon koji je 1/10 tvojih godisnjih primanja, pa normalno da nemas dovoljno da bi podizao decu, deca ti nisu prioritet, i to je meni ok.

Dakle nisam rekao da su ljudi glupi ili pametni zato sto zive u potrosackom drustvu, rekao sam da drzava treba da ponudi neku ideologiju koja bi ljude cinila sretnijim i ispunjenijim od toga da budu potrosaci. Kao sto je nekad bila crkvena ideologija (znam da nije najbolji nacin da se definise), koja je davala ljudima neke vrednosti, i oni su naravno delimicno bili sretni ali i imali vise dece nego danas.

Opet da ponovim - zbog mene ne treba niko nista da menja, moze ceo zivot da provede u sreci i veselju, kupujuci zadnji model telefona ili 1000-ti par cipela, ili sta god ga cini srecnim. Ne treba ni da ima decu ni da se vencava, svako ima pravo na sopstvenu srecu i put. Nece zbog toga biti manji ili manje vredan u mojim ocima.

 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 14:18 - pre 73 meseci
Citat:
Bradzorf012:
Šta je racionalno? Kupiti nov mercedes ili kuću na moru? Banana, ako tako posmatraš stvari, racionalno je otići u lov, uloviti fazana i spremiti ručak. Ako uloviš jelena onda posle ručka od kože napraviš malo krpica da se zaštitiš od zime i to je to. Samo i jedino to, sve ostalo je onda iracionalno i spada u domen ličnih preferencija.

Vozim kršinu, a hoću porše, ja sam onda iracionalan, šta li? Žrtva sam potrošačkog društva, kako da ne. Samo mi recite: do pre sto dvesta godina, odraslo, zdravo i pravo muško nije patilo za tim da ima dobrog konja, pastuva, više njih. Bio je zadovoljan i nekom ragom? Jeste jeste, ali kada bi se gađali tramvajima. Što si boljeg ata imao, što si ih više imao, bio si veće muško, da ne kažem jači alfa mužjak, a onda sa tim ide i ugled u društvu, a bogami i kod ženskog dela populacije se bolje kotiraš i imaš veće šanse. Danas su se konjići sakrili ispod lima, ali je suština ista. Zato tlapnje o nekakvom potrošačkom društvu ne služe ničemu. Maše metu.


Pa onda nisi shvatio nista od onog sto pisem. Posedovanje stvari nije problem, problem je posedovanje i gomilanje stvari van tvojih potreba (i mogucnosti) i njihove realne funkcije, samo da bi stekao drustveni status.

Ljudi kupe Porsche i nikad ga ne provozaju na stazi (si lud - da ga ogrebem pa da placem), ne jure ribe (to sto je ozenjen mu je izgovor sto mu se u 50-toj vise ne dize kao kad je imao 20), ne odu da ga provozaju po nekom vijugavom putu uz more (nemaju odmora), auto im stoji kod kuce u garazi i odvezu se 10-15km kroz guzvu - do firme u kojoj crnce prekovremeno da bi otplatili kredit za Porsche. Ali citav image koji reflektuju - je image uspeha i zbog toga su i kupili takav auto...
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)31.03.2018. u 17:43 - pre 73 meseci
Ne banano, shvatio sam ja odlično šta ti pišeš, ali ti ne shvataš gde je greška u tvom izvođenju zaključaka. Pozivaš se na nekakvo potrošačko društvo, lociraš tu "pojavu" u vremenu, pa onda izvodiš zaključke. Potrošačko društvo, šta god to bilo(krpice, telefononi, kolica...) je posledica istog onog uzroka koji dovodi do pada nataliteta. Uostalom, društvo je takvo otkad je sveta i veka: svako teži da se popne bar za stepenik više na društvenoj lestvici, kao što nas gravitacija sve drži na tlu prikovane. Tako je bilo tokom čitave istorije i ovo vreme nije ništa novo u tom pogledu.

Zato sam (te) i pitao. Šta će muškarcu koji živi u osamnaestom devetnaestom veku toliki rasni konji? Da bi lakše orao njivu? Pazi da nije. E pa tako i danas, porše je (da izvinete)produžetak za onu stvar, stvar prestiža i statusa, potpuno isto kao i prethodno pomenuti konji. Dakle, možda su se danas promenile neke stvari, prestiž se izražava na mnogo načina i modaliteta, dečaci vole kola, devojčice šminku i torbice, ali to nije suština. To su ipak sve bočni efekti, a glavno je da im keks nije jedina zabava, kao i to da će u starosti moći da prežive bez čopora dece.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)01.04.2018. u 09:26 - pre 73 meseci
@Bradzorf012 - ipak ti nisi shvatio sustinu ili je ja nisam na najbolji nacin preneo. Ajde posto kontam da si ti najzaludniji na ovom forumu, odlgedaj ovu seriju dokumentaraca, inas i ostale epizode na youtube-u:




I jedan od boljih wiki clanaka je na ovu temu: https://en.wikipedia.org/wiki/Consumerism
 
Odgovor na temu

DaliborP

Član broj: 113174
Poruke: 1173



+3258 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)01.04.2018. u 12:01 - pre 73 meseci
banana, uporno tvrdis da ne nameces svoje misljenje, ali stalno dajes primere kako je neko trosenje para glupo, poput tog gore sa autom ili pre sa patikama. Kontradiktoran si.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)01.04.2018. u 13:12 - pre 73 meseci
Ne namećem nego iznosim. Opet kažem - radi šta hoćeš i šta tebi ima smisao. Meni kupovina 50 pari cipela koje neću nositi, nema smisla i valjda to mogu da kažem?
 
Odgovor na temu

Miroslav Jeftić
Istraživanje ruda
[ES]

Član broj: 37513
Poruke: 6833

Sajt: about:blank


+2200 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)01.04.2018. u 13:31 - pre 73 meseci
Citat:
bananaphone: Meni kupovina 50 pari cipela koje neću nositi, nema smisla i valjda to mogu da kažem?


Takvi ljudi su i na zapadu manjina, a u Srbiji se verovatno mogu izraziti u promilima, tako da to slabo ima veze s temom.
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)01.04.2018. u 13:34 - pre 73 meseci
banano

Šta kažeš, ja sam najzaludniji na ovom forumu? Mislim ono, ne znam da li da budem ponosan ili posramljen.

Da se vratimo na temu. Veverica gomila lešnike, ali samo zato što stiže zima i neće ih biti neko vreme, ne znam da li postoje drugi primeri u životinjskom svetu. Kod čoveka je stvar malo drugačija. Onog trenutka kada je čovek pobo kolac u zemlju ili postavio kamen i rekao "ovo je moje", počelo je to tvoje tzv. potrošačko društvo. Ono danas ima različite vidove ispoljavanja, ali je suština ista. Hoću još i još i još, hoću da se obezbedim, da budem siguran, ne želim da umrem od gladi, a hrana se baca. Dakle, racionalno je uloviti hranu za ovaj dan, obezbediti malo krpica da se ne smrzneš od hladnoće i to je to, sve ostalo su varijacije na temu ili da to malo proširim: razvijanje istih iracionalnih oblika ponašanja.

Kažeš tebi nije potrebno da imaš pedeset pari cipela koje nećeš nositi, besmisleno ti. Ne mora vlasnik da ih nosi, može da ih gleda u plakaru i uživa u tome, može vlasnica(češće) da se pravi važna kod prijateljica, mogu joj te cipele biti psihološka kompenzacija za nešto. Ti nikako da shvatiš, da stvari danas imaju i estetsku, a ne samo upotrebnu vrednost, a to je upravo onaj primer sa konjima i konjima ispod haube. Suštinski je to potpuno ista stvar.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)01.04.2018. u 14:20 - pre 73 meseci
Može i ne samo sto može, nego zaista i uživa u cipelama koje stoje u ormanu i ja to ne sporim. Samo kažem da je to primer potrošačkog drustva...

Osim sto sam rekao da si zaludan, dao sam ti i video da pogledaš ;)
 
Odgovor na temu

Bradzorf012
Mile i ortaci LLC

Član broj: 334105
Poruke: 466



+1020 Profil

icon Re: Strategija nataliteta (teatar apsurda)03.04.2018. u 14:52 - pre 73 meseci
Na ovom svetu ima toliko zaludnih, a ipak lepših stvari da se urade od gledanja vidoja koji ti preporučiš. "Potrošačko društvo", "sistem vrednosti" i ostale gluposti nisi u sferi mog interesovanja, to prepuštam stručnjacima.

[Ovu poruku je menjao Bradzorf012 dana 03.04.2018. u 20:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Strategija nataliteta (teatar apsurda)

Strane: << < .. 9 10 11 12 13 14 15 16 17

[ Pregleda: 61540 | Odgovora: 329 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.