Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Sta vas je danas unesrecilo?

elitemadzone.org :: MadZone :: Sta vas je danas unesrecilo?
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46745 | Odgovora: 384 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?31.08.2018. u 22:11 - pre 68 meseci
Bilo je puno onih koji su se žrtvovali za veru. Za njih se ne može reći da su branili svoje pozicije i status.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 06:53 - pre 68 meseci
Citat:
Nedeljko: Bilo je puno onih koji su se žrtvovali za veru. Za njih se ne može reći da su branili svoje pozicije i status.


Svakako ne mislim da su svi vernici i svestenici motivisani licnom pozicijom i statusom.
Ali ovaj tvoj rezon nije dobar, postoje ljudi koji su se zrtvovali da bi odbranili svoju poziciju i status u skladu sa svojim uverenjima, dobili su poziciju i status u Raju, i u crkvi koja ih slavi kao svetce. Bombasi samoubice su se zrtvovali za svoju poziciju i status - zar ne? Mislim ovo je ekstreman primer, ali cisto da vidis da nije svako ko je zrtvovao svoj zivot, to uradio zbog drugih.
Danas retko ko kod nas ima takva uverenja, uglavnom svi veruju u lovu, pa u skladu sa tim brane svoju poziciju i status.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 08:03 - pre 68 meseci
Član alimamnekolikokuca je upotrebio taj izraz u ovozemaljskom smislu. Nemoj vaditi stvari iz konteksta.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 08:19 - pre 68 meseci
Ali si ti uveo pojam zrtve za veru. Vera svakako nije "ovozemaljska" vrednost.
 
0

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 08:20 - pre 68 meseci
Citat:
Nedeljko

Član alimamnekolikokuca je upotrebio taj izraz u ovozemaljskom smislu. Nemoj vaditi stvari iz konteksta.

To što si napisao implicira da postoji drugi kontekst osim "ovozemaljskog".

Dokaži!
 
0

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 08:38 - pre 68 meseci
Citat:
alimamnekolikokuća: To što si napisao implicira da postoji drugi kontekst osim "ovozemaljskog".

Dokaži!


Da li postoji zivot van okvira nase planete?
Da li postoje crne rupe?
Da li postoje druge dimenzije?

Dokazi! Ne mozes? Onda ne postoje? Ili postoje?


Cak i teoriju relativiteta ne mozes da dokazes, a ona je vec dokazana istina, samo tvoj um nije sposoban da je shvati, odnosno nalazi se van okvira tvog poimanja. Pa ipak je istinita. I ti verujes da je istinita i ako je van okvira tvog poimanja.


Sad uzmi u obzir krdo bizona, teorija relativiteta je potpuno van okvira njihovog nivoa shvatanja sveta, pa ipak ne znaci da je teorija relativiteta neistinita, ili da bizonski univerzum funkcionise po nekim drugim principima.


Sta ako je Bog van okvira ljudskog poimanja?

Eto ti za pocetak, ako uopste hoces da razmisljas na tu temu.


BTW - Ja sam ateista, ne verujem u Boga. Ali ne mogu da dokazem da Bog ne postoji, stvar je moje VERE da Bog ne postoji :)
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 12:57 - pre 68 meseci
Citat:
bananaphone: Ali si ti uveo pojam zrtve za veru. Vera svakako nije "ovozemaljska" vrednost.

Član alimamnekolikokuća je napisao da svi brane samo svoje (ovozemaljske) položaje i (ovozemaljski) status. Onaj ko se žrtvovao za veru, tu svakako ne spada. Primer može da bude i princ prestolonaslednik Rastko Nemanjić.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 13:10 - pre 68 meseci
Citat:
bananaphone: Ja sam ateista, ne verujem u Boga. Ali ne mogu da dokazem da Bog ne postoji, stvar je moje VERE da Bog ne postoji :)

Da, ne mozes, ali i ne trebas. Jer se ne dokazuje negacija (nema boga), vec moze da se dokazuje samo afirmacija (bog postoji). A za tu afirmaciju dokaza nema.

Mada, zavisi i sta ko podrazumeva pod dokazom. Meni se cini da je dovoljno da se ode u neku deciju kliniku, pa da se sve religijske iluzije razveju.
 
+2

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 13:52 - pre 68 meseci
Citat:
Nedeljko

Član alimamnekolikokuća je napisao da svi brane samo svoje (ovozemaljske) položaje i (ovozemaljski) status.

Ja sam napisao
Citat:
nema takvog koji "brani hrišćanstvo i veru u Boga" nego samo onih koji brane svoje pozicije i status.

i ne pominjem "ovozemaljske".
To je tvoj izum.


Na tebi ostaje da dokažeš da postoji drugi kontekst osim "ovozemaljskog" jer si ti to implicirao.
 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 14:12 - pre 68 meseci
@alimamnekolikokuća

Samim tim što negiraš da postoje drugi konteksti (a postoje i naučnofantastični, i fantastični i epski i religijski konteksti), potvrđuješ da si mislio na ovozemaljske pozicije i ovozemaljski status.

@IUOP_1

Teret dokazivanja je na onome ko iznosi tvrdnju, bez obzira na oblik tvrdnje. U matematici imaš koliko god hoćeš primara dokaza negativnih stavova. Ne postoje prirodni brojevi čiji je količnik kvadrata jednak 2, ne postoji realan broj čiji je kvadrat negativan, ne postoji konačan niz poteza lenjirom i šestarom, kojim se polazeći od datog poluprečnika kruga dobija kvadrat jednake površine kao taj krug itd.

Štaviše, to što predlažeš kao princip zaključivanja, potpuno izvesno vodi u protivrečnost.

Na šta si mislio sa dečijim klinikama, nemam pojma.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 14:34 - pre 68 meseci
Citat:
Nedeljko

Samim tim što negiraš da postoje drugi konteksti

Podseti nas gde sam to negirao.


No, dobro, razumemo da nemaš dokaz da postoji drugi kontekst osim "ovozemaljskog".
 
0

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 14:36 - pre 68 meseci
Citat:
Nedeljko: Teret dokazivanja je na onome ko iznosi tvrdnju, bez obzira na oblik tvrdnje. U matematici imaš koliko god hoćeš primara dokaza negativnih stavova.

Ne znam kako je u matematici, ali koliko se secam logike, ne moze da se dokazuje tvrdnja u negativnom obliku: Raselov čajnik.

Citat:
Nedeljko: Na šta si mislio sa dečijim klinikama, nemam pojma.

Na bolesnu decu, dokaz koji rusi sve nazovi dokaze vernika.
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 17:55 - pre 68 meseci
Raselov cajnik nije u suprotnosti sa onim sto je Nedeljko rekao (i sto je tacno).
Ako neko tvrdi da bog postoji, onda jeste na njemu da to dokaze, nije na drugima da dokazuju njegovo nepostojanje.
Ali, ako neko tvrdi da bog ne postoji, onda jeste na njemu da to dokaze, nije na drugima da dokazuju njegovo postojanje.

Poenta je (i o tome se radi i kod Raselovog cajnika) u tome da se dokazuje tvrdjenje a ne negacija tvrdjenja. Nebitno da li je tvrdjenje samo po sebi pozitivno ili negativno.
 
0

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 18:19 - pre 68 meseci
Negativno tvrdjenje se može svesti na pozitivno i obratno.

Na primer tvrdjenje "ne postoji broj veći od 1" se može dati
u ekvivalentnom obliku "(svako p) p ≤ 1".
Možeš dokazivati/pobijati bilo koje od ta dva i automatski dokazuješ/pobijaš ono drugo.

I nije to poenta kod Raselovog čajnika.

Poenta Raselovog čajnika je da se ne dokazuju niti pobijaju budalaštine i izmišljotine.

 
0

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 18:49 - pre 68 meseci
Citat:
alimamnekolikokuća: Poenta Raselovog čajnika je da se ne dokazuju niti pobijaju budalaštine i izmišljotine.

Ja sam poentu shvatio ovako. Ako kazem, "meni je na levom ramenu andjeo, a na desnom djavo, samo su nevidljivi i jutros sam pricao sa njima", a ti kazes "ne, to nije tacno", onda je na meni da dokazem svoju tvrdnju, tj. ona se ne moze smatrati tacnom, samo zato sto ti nisi prezentovao dokaz da je netacna.

Citat:
Shadowed: Poenta je (i o tome se radi i kod Raselovog cajnika) u tome da se dokazuje tvrdjenje a ne negacija tvrdjenja.

Ocigledno se nisam dovoljno jasno izrazio, jer sam mislio da kazem bas to.
 
0

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2700



+699 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 19:12 - pre 68 meseci
Pa ne znam baš kakve veze ima cela ova rasprava sa naslovom teme?



Ali, hajde da nešto prokomenatrišem na tu temu, pa pošto je off-topic, neka bude premešteno ako admin reši da odvoji raspravu na ovu temu.

[offtopic]
Malo proguglao na brzinu, jer znam da sam nekad davno čitao neke hindu tekstove na tu temu, pa su mi ostali u sećanju neki fragmenti na tu temu, ali evo citata sa jednog sajta:
Citat:
No one can prove to anyone else that God exists or that superconscious experiences are valid. In Autobiography of a Yogi, Yogananda recounts his guru, Sri Yukteswar, commenting on a famous Sankhya verse: Iswar-ashidha (God is not provable):

“[This verse] merely signifies that to the unenlightened man, dependent on his senses for all final judgments, proof of God must remain unknown and therefore non-existent. True Sankhya followers, with unshakable insight born of meditation, understand that the Lord is both existent and knowable.”

Elsewhere in his autobiography, Yogananda flatly states that physical science can never prove God because it is inherently limited to the realm of maya, the delusion that is the very fabric of physical creation. The proof of God’s existence is an “interior” experience — a direct, intuitive, and purely personal perception. No book, no lecture, no experience of someone else, not even a personal encounter with a God-knowing saint can prove these things to you.



Ukratko, koliko kapiram, kao što neko tamo domorodačko pleme nikad ne može dokazati postojanje radio talasa, ultraljubičastu i infracrvenu svetlost (kao opsege elektromagnetnog zračenja), postojanje elektrona i drugih elementarnih čestica materije, itd., tako ni mi ne možemo dokazati postojanje nečeg što ne pripada ovom materijalnom svetu, ako to uopšte postoji.

Dakle, ne upuštam se ovde u to da li nešto van ovog našeg Svemira i van ovog materijalnog sveta postoji, već da ako postoji, nije moguće dokazati materijalnim tehnikama i tehnologijom.

A zapadno (počevši od Sumera pa dalje na Zapad) tumačenje svega toga je banalizovano (gde je npr. "Bog" neki čičica sa sedom bradom i sl.) jer su te religije uobličavali vladari država kako bi mogli lakše da kontrolišu narod.
Kako se ide dalje na istok, vladari nisu oblikovali religiju kako bi upravljali narodom, jer nikad nisu postojale religijske institucije na nivou države niti vrhovni poglavari bilo koje religije, a preko kojih bi vladar mogao da kontroliše narod. Takođe, neka tumačenja tih religija nisu u suprotnosti čak ni sa današnjom modernom naukom, a posebno kad se ima u vidu na primer hindu kosmologija, gde se barata nekim milijardama i stotinama milijardi godina.



Ako su to samo priče nekih izlapelih i zaludelih staraca, nikom ništa. Ako, pak, ima nečega u tome, ne znamo šta je u pitanju, jer se do toga može doći samo kroz lično iskustvo, otprilike kao kada bismo svi sanjali svoj san i ne možemo nikako dokazati drugima da smo stvarno sanjali to što tvrdimo da smo sanjali. Ali, ako deset ljudi tvrdi da su sanjali istu stvar i da su se možda čak i sreli u snu, šta onda?
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
0

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12848



+4784 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 19:14 - pre 68 meseci
OK, nadam se da je onda jasno da i ako neko tvrdi "bog ne postoji" onda je teret dokaza na njemu a ne skeptiku za to tvrdjenje.




S druge strane, nema uopste potrebe za zaista i tvrdi da ne postoji, jer postoji gomila onih koji tvrde da postoji pa moze jednostavno da im se ostavi teret dokazivanja
 
0

anon142305

Član broj: 142305
Poruke: 1492



+1542 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 19:18 - pre 68 meseci
Izvinjavam se na ucestvovanju u off-topicu.
 
0

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 19:49 - pre 68 meseci
Citat:
IUOP_1

Citat:
Shadowed: Poenta je (i o tome se radi i kod Raselovog cajnika) u tome da se dokazuje tvrdjenje a ne negacija tvrdjenja.


Ocigledno se nisam dovoljno jasno izrazio, jer sam mislio da kazem bas to.

Ma to nije poenta
jer Rasel kao školovan matematičar dobro zna da možeš formulisati suprotno tvrdjenje
što se pobija/dokazuje po istim pravilima kao i obično tvrdjenje.

Za primer koji sam naveo "ne posoji broj veći od 1"
suprotno tvrdjene je "postoji broj veći od 1".
Možeš da dokazuješ/pobijaš bio koja od ta dva
i automatski pobijaš/dokazuješ ono suprotno.

Pročitaj još jednom link na Raselov čajnik.
Radi se o primeru "argumenta iz neznanja" što sam ja kolokvijalno opisao kao "budalaštine i izmišljotine".
Nije članak o tome da li se dokazuje tvrdjenje ili negacija
jer u matematici se i dokazuje i pobija i jedno i drugo, šta je pogodnije.


 
0

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.ptt.rs.



+2789 Profil

icon Re: Sta vas je danas unesrecilo?01.09.2018. u 19:59 - pre 68 meseci
Član Shadowed je dao ispravno tumačenje poente Raselovog čajnika. Pritom je sam Raselov primer pogrešan jer je hipoteza i postojanju čajnika koji kruži oko Sunca po eliptičnoj putanji oboriva pomoću Okamove britve.

Član IUOP_1 je ponovo pogrešio sa primerom anđela i đavola jer u tom slučaju oba sagovornika zastupaju po neku tvrdnju (drugi je rekao "to nije tačno"), pri čemu je od te dve tvrdnje druga negacija prve. Dakle, u tom primeru oba sagovornika imaju teret dokazivanja. Drugi ne bi imao teret dokazivanja samo da je rekao "ne verujem".

Dakle, svaka od sedećih tvrdnji:

1. Bog postoji.
2. Bog ne postoji.

je stvar verovanja, a ne znanja.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
0

elitemadzone.org :: MadZone :: Sta vas je danas unesrecilo?
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 46745 | Odgovora: 384 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.