Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Đoković otvara svoj muzej

elitemadzone.org :: MadZone :: Đoković otvara svoj muzej

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 39240 | Odgovora: 356 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 11:49 - pre 56 meseci
Citat:
Zurg

Sveti Sava je značajan zbog onoga što je uradio. Bez samostalnosti SPC malo je verovatno da bi danas bilo Srbije.

Rastko Nemanjić je "značajan" po tome što je ostvario nezavisnost jedne verske sekte.
Nakon toga Srbiju su progutali Turci.

Umesto što je Rastko terao inat Zapadu bolje bi bilo da je obezbedio da zapadnoevropski kopljanici štite Srbiju pred osmanlijskom najezdom.
Ali onda Rastko ne bi bio pop nad popovima već bi morao da se natrći ćosavima.

Kao i izmišljotina o opismenjavanju Srba (jer nije ni živeo u Srbiji pa nije ni mogao da opismeni Srbe)
tako je i 99% opusa o Rastku mit.
Ta fikcija se neguje i veliča unutar verske sekte koja pokušava da bude lučonoša
teranja inata Zapadu.

Rezultat tog inaćenja je kvazi država kojoj čak i Haradinaj udara takse.

Posebna psihijatrijska priča je proglašavanje svetaca
u cilju pranja zle savesti
zbog uklanjanja brata.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 11:57 - pre 56 meseci
Sveti Sava je znacajan po tome sto su se o njemu prele legende. Toliko da su Turci spalili mosti na Tasmajdanu u pokusaju
da razbiju mit...
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 12:03 - pre 56 meseci
@alimamnekolikokuća - nikad u istoriji Srbije, politika drzave nije bila vise okrenuta ka Zapadu. Turci su dosli 2 veka posle...
 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 12:08 - pre 56 meseci
Tebi je otimanje krune od Zapada i otimanje vernika od ćosavih okretanje Zapadu?

Ma, pusti priču bez korena.
A Zapad se "zahvalio" puštanjem vode za Srbijom.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 12:14 - pre 56 meseci
Citat:
Zurg:
Citat:
Moglo je da bude i malo drugačije da samo Osmansko carstvo nije počelo da slabi i da se urušuava.


Šta bi bilo da nije počelo da slabi, a da su Srbi pravili bune? Mislim da je Milošev put u svakom slučaju ispravan.

Treba malo pročitati o tome šta su Miloševi ljudi radili po srezovima, ima dosta knjiga na tu temu. Njegov put jeste bio ispravan sa nacionalne i državne tačke gledišta, ali su na lokalnom nivou njegovi ljudi terorisali narod gore nego osmanlije.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
82.117.201.26



+1064 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 12:20 - pre 56 meseci
"ali su na lokalnom nivou njegovi ljudi terorisali narod gore nego osmanlije"

Kad smo vec kod toga jel ima neka srpska vlast da nije terorisala narod?
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 12:33 - pre 56 meseci
Citat:
dejanet:
Evo pogledaj noviju istoriju. Kriticne dokumente koji definisu srpske drzave, ne postoje, mislim na Dejtonski sporazum, Kumanovski sporazum, ne postoje, nestali. Tadicev cv ima rupu od 40 godina, ono, rodio se isao u osnovnu skolu, prodavao novine 1 dan i postao predsednik Srbije. Niko ne zna ko je Vucic, sadasnji predsednik. Nije imao ni jednu sliku svog dede da pokaze na moskovskoj paradi - Besmrtni puk. Najvazniji trenuci, od interesa za istoriju, trenutak studiranja, odlazak u Englesku, povratak UBosnu kod Rase, ulazak u Seseljevu stranku, su potpuno nejasni, konfuzni, bez mogucnosti da se odredi hronologija.
Sto se "Druga Starog" i KPJ(Kominterne) tice, malo je zagrebao Borisav Jovic u knjizi.


Da li postoji paralela novije istorije i te stare ? Verovatno .

Posto smo svedoci ove novije tu je jasno da se radi o dve stari . Skrivanje - zataskavanje , uklanjanje dokaza kao jedna pojava , druga je nemogucnost dokazivanja Izmisljenih stvari i dogadjaja .

Verovatno je to i nekada bilo .

Pisao sam u jednoj staroj temi , da danas podaci nestaju sa Interneta ! Ja sam u toj temi pisao o Djelicevoj " beloj knjizi " tako je nazvan zvanicni dokument Vlade Srbije , odgovori na upitnik EU neophodan za potpisivanje SSP . Kada sam pokusao da nadjem taj dokument na Internetu . Nema ?!

Slicno je i sa snimcima Mila Djukanovica u uniformi JNA , pred Dubrovnikom . Izbrisano i nema ko da nikada nije postojalo . Naravno neko je to sve arhivirao , valjda , ali nije vise nama dostupno .

Takvih primera ima suvise , ovo su samo neki .
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 12:37 - pre 56 meseci
Citat:
alimamnekolikokuća:
Tebi je otimanje krune od Zapada i otimanje vernika od ćosavih okretanje Zapadu?

Ma, pusti priču bez korena.
A Zapad se "zahvalio" puštanjem vode za Srbijom.


Cuj molim te - oteo, ne mozes ti otimati krunu od Pape, mozes samo da je dobijes ako dokazes vernost Papi. Pored toga Sava je otcepio SPC od Vizantije, a ne od Rima, odnosno oslabio je moc Patrijaha u Carigradu a ne Pape u Rimu

Da ne ulazimu u to da je podela izmedju crkvi bila samo delomicna, odnosno nije ni postojala jaka podela na Katolike i Pravoslavce - do 4-tog krstaskog rata, koga je finansirala Venecija...
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.mediaworksit.net.



+2789 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 15:02 - pre 56 meseci
Citat:
mjanjic: Politika Miloša Obrenovića je u to vreme bila naizgled dobra za Srbiju isto kao posle WW2 politika Josipa Broza.


Srbi su napredovali za vreme Miloša Obrenovića. On se najviše obogatio, ali su i ostali osećali boljitak. Gradio je crkve i škole. Ne sam, nego je obično bio najveći donator, tako da su bogati trgovci takođe morali da prilažu. Obezbedio je dva hatišerifa, koji su bili ništa drugo do stepeni autonomije u okviru sultanove carevine.

Citat:
mjanjic: Osmanlije su dale vlast Milošu uvidevši da će on mnogo bolje da kontroliše srbe i guši bune jer je bio vlastodržac i samo su mu vlast i lična korist bili važni.


Pre dva hatišerifa (1830 i 1833) je bio Drugi srpski ustanak (1815-1817). Mora da je to bio razlog za davanje hatišerifa. Neposredna posledica Drugog srpskog ustanka je bio sporazum iz 1817 kojim su Srbi dobili povlastice kod sultana, koje su im omogućile napredovanje.

Naravno da će da guši bune. To radi svaka ozbiljna zemlja. Probaj u SAD samo da ne prijaviš prihode poreskoj službi. O pobunama da ne govorimo. Miloš Obrenović je digao Drugi srpski ustanak

Citat:
mjanjic: Ali, sad nam je lako da divanimo kako je to ispalo odlično po Srbiju. Moglo je da bude i malo drugačije da samo Osmansko carstvo nije počelo da slabi i da se urušuava.


Stara srpska filozofija da je za sve "krivo vreme". Vidi, šefe. Kako će nam biti u velikoj meri zavisi od nas i naravno da se politika prilagođava okolnostima. Sile rade suprotno - proizvode okolnosti prema svojoj politici, a Miloš Obrenović je znao gde mu je mesto i šta može, a šta ne može. Tako tvoje ŠBB KBB gubi smisao.

Citat:
mjanjic: Sa druge strane, Karađorđev način borbe za nezavisnost nam se obio o glavu, posebno oslanjanje na Rusiju koja nam je okrenula leđa jer je imala svojih problema sa invazijom Napoleona.


Rusija je uprkos svojim problemima sa Napoleonom uključila Srbe u svoj Bukureški mir sa Turskom pod tačkom 8. Bilo je dogovoreno da Karađorđe preda topove i gradove Turcima, a da zauzvrat Srbi dobiju one povlastice koje su inače dobili 1817 uz amnestiju za sve ustanike i da Ruska porta nadzire sprovođenje sporazuma, tako da ako turski garnizoni napadnu Srbe, interveniše ruska vojska (uprkos problemima sa Napoleonom). Ruski car je poslao izaslanika Karađorđu da mu kaže šta da radi uz obećanje da će Rusija obnoviti rat protiv Turske kada budu mogli, što je Karađorđe odbio. Karađorđe nije ispunio uslove iz sporazuma koji su traženi od njega i onda je bilo to što je bilo.

Citat:
mjanjic: I umesto da ukapiramo ko se stvarno pita za sve na evropskom kontinentu, mi i dalje teramo inat i "pišamo uz vetar", a posle nam neko drugi kriv.


Pa, Miloš Obrenović je održavao odlične odnose sa Katolicima preko Save.

Citat:
mjanjic: A za muzej... neka pravi čovek šta hoće od svojih para.


Jedino pametno što si napisao. +1.

Citat:
alimamnekolikokuća: Rastko Nemanjić je "značajan" po tome što je ostvario nezavisnost jedne verske sekte.
Nakon toga Srbiju su progutali Turci.

Umesto što je Rastko terao inat Zapadu bolje bi bilo da je obezbedio da zapadnoevropski kopljanici štite Srbiju pred osmanlijskom najezdom.


Turska najezda je bila 150 godina posle njegove smrti, tako da ne znam šta je mogao da obezbedi u to vreme. On je obezbedio dobre odnose i sa Rimom i sa Carigradom. Nijednima se nije inatio. To je tako bilo sve do Dušana. Tek je on počeo da se inati prekršivši amanet Svetog Save da ne osvaja teritorije od drugih i da bude dobro i sa Rimom i sa Carigradom.

Citat:
alimamnekolikokuća: Ali onda Rastko ne bi bio pop nad popovima već bi morao da se natrći ćosavima.


Da, da, svi njegovi postupci ukazuju na to da se otimao za vlast. Napisao sma ih u prethodnoj poruci.

Citat:
alimamnekolikokuća: Kao i izmišljotina o opismenjavanju Srba (jer nije ni živeo u Srbiji pa nije ni mogao da opismeni Srbe)
tako je i 99% opusa o Rastku mit.

To što je podizao škole, puj pike ne važi. Kao da se opismenjavanje svodi na držanje privatnih časova po kućama. Ako je opsimenio učenike, koji su opismenjavali druge, pri čemu je Sveti Sava podizao škole i omogućio uslove za to, onda je to to.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 16:49 - pre 56 meseci
^bananaphone

Da se ne odvučem u diskusiju koja me ne zanima.
Medjuverska prepucavanja za mene nisu bitna
bar dok su samo unutar verskih zajednica.
Stoga, ko je zahebao papu a ko patrijarha ne smatram posebno značajnim.

Ono što smatram da je bitno su neke evidentne činjenice:
oni koji su otišli za ćosavima su kroz istoriju prošli daleko bolje
i danas prolaze bolje nego oni koji su otišli za bradatim.

Takodje me zanima zašto je nestao Vukan?
Kakva je uloga braće u tom nestajanju?

Koga je to opismenio bradati jarac i u kojim školama
kad ne postoji ni jedan pisani dokument o na primer Kosovskom boju?

I najvažnije: savremena srpska politika je zasnovana na kanonima koje je postavio bradati jarac
a to je inaćenje Zapadu.

1000 godina budalesanja za slepcem! Dokle više?
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 17:36 - pre 56 meseci
Malo sporije kapiras?

Coveka je krunisao Papa, a bio je ozenjen unukom tadasnjeg glavnog baje, onog sto mi zovemo zapadna civilizacija. Burazer mu je otcepio crkvu od Vizantijskog uticaja.

Ja ne znam da li postoji vise pro-zapadno orjentisan period u istoriji Srbije...

Cak 100g kasnije je Dusan Silni pregovarao o priznavanju papskog primata, odnosno hteo da da prebaci srpsku drzavu i crkvu u ono sto danas nazivamo katolicizam.

Da li postoji i jedan period u poslednjih 1000g kad smo bili blizi Zapadu?

[Ovu poruku je menjao bananaphone dana 09.08.2019. u 18:49 GMT+1]
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 17:54 - pre 56 meseci
1948 :)
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

alimamnekolikokuća

Član broj: 338957
Poruke: 326



+456 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 17:55 - pre 56 meseci
Citat:
bananaphone

Malo sporije kapiras?

Sad je i tebe počelo da udara.
Upravo sam napisao da me medjuverska prepucavanja (dok su unutar zajednice) ne zanimaju.
A odvajanje crkve od vizantijskog uticaja je upravo medjuversko prepucavanje.
U isto vreme to je pohlepa za vlast, a Nedeljko se protivi takvom gledištu pa ja nemam ništa protiv da se to ostavi po strani.

E tu stižemo do krune. I tako dolazimo u realnost.

Prvovenčani (sve sam to već napisao ali ti izgleda sporo čitaš) je bio oženjen ali je ženu oterao pa je izgubio pravo na krunu. Tada je prvi kandidat za krunu postao Vukan.

Medjutim, bradati jarac staje uz prvovenčanog!
Zašto? Zato što jedan podiže onog drugog u carstvu nebeskom a onaj drugi podiže onog prvog u carstvu ovozemaljskom.
I o tome sam pisao a pored toga je i @ademare dao svoj doprinos
pa pročitaj pre nego što padobraniraš u temu.

Otimanje krune od pape je imalo direkne NEGATIVNE političko/ekonomsko/bezbednosne posledice po Srbe (verske posledice me ne zanimaju).
I to sam već napisao pa da se više ne ponavljam.
 
Odgovor na temu

Steve Lonmo

Član broj: 331472
Poruke: 58
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+518 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 17:58 - pre 56 meseci
"Prosvetitelj", "Osnivač silnih škola" i "Otac nacije" je pomlatio, poklao i pospaljivao na lomači desetine hiljada bogumila, drugu trećinu je dobrovoljno pokrstio nakon što im je poodsecao jezike do grla, a treću trećinu je raselio u Bosnu (isti recept kasnije pripreman u NDH). Španska inkvizicija je bila banja sa pet zvezdica u odnosu na ono kako su kod "Prosvetitelja" prolazili bogumili, a i pagani, među kojima, je li, ogroman broj Srba i ostalih Slovena... Bogumile, izvorne hrišćane i komuniste, čiji je greh bio što se nisu klanjali krstačama i cirkuzantskim crtežima po zidovima, što nisu koristili crkve i proxy servere u mantijama za svoje obraćanje Bogu, što su odbacivali nasilje, ubijanje, bogatstvo i laž i bili vegetarijanci, a koji su po stopi pismenosti bili na barem deset puta višem nivou od "prosvetiteljevih" pravoslavaca.
"Prosvetitelj" se posebno potrudio da zatre svaki trag njihove kulture i pospaljuje sve njihove apokrifne knjige, koje bi danas bile najstariji spomenici srpske i slovenske kulture i pismenosti.

Haug.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 21:02 - pre 56 meseci
@ademare

A po čemu je to Mihajlo Vojisavljević bio katolik?

Krunisan je 1050, dakle pre raskola. Papa je bio prvi među jednakim patrijarsima.

Raskol je bio 1054 i tada se smatralo da je to jedno obično popovsko čkaranje. Niko to tada nije shvatao ozbiljno, naročito zato što je Papa umro tri dana posle čkaranja i mesto Pape je bilo godinu dana upražnjeno. Za to se matralo da će se vremeno prevazići.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

bananaphone
Amsterdam

Član broj: 326748
Poruke: 463



+1328 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 22:31 - pre 56 meseci
Pa do 1204 i rasturanja Carigrada (koji ni Papa u Rimu nije odobrio), nije bilo velike podele izmedju crkvi...
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej09.08.2019. u 23:50 - pre 56 meseci
Citat:
Nedeljko:
A po čemu je to Mihajlo Vojisavljević bio katolik?

Krunisan je 1050, dakle pre raskola. Papa je bio prvi među jednakim patrijarsima.

Raskol je bio 1054 i tada se smatralo da je to jedno obično popovsko čkaranje. Niko to tada nije shvatao ozbiljno, naročito zato što je Papa umro tri dana posle čkaranja i mesto Pape je bilo godinu dana upražnjeno. Za to se matralo da će se vremeno prevazići.


To ja svakako nisam izmislio , vec tako knjige kazu .

Osim knjiga bez obzira sto je postojala formalno jedinstvena Hriscanska crkva , mnogo pre tzv. raskola postojale su razlike , usled kojih je i nastao raskol . Neke fundamentalne dogme su se razlikovale itd .

A sto se konkretno tice Duklje kao kraljevine , ne radi se samo o kruni , vec o crkvenoj organizaciji . To je bila cuvena Barska Biskupija , koja je bila pod jurisdikcijom Rima . U to vreme neke druge crkvene organizacije tamo nije bilo . Cuvena zbog toga sto vazan pisani dokument je osporavani tekst , Letopis popa dukljanina .

Kasnije ce Duklja , posle nazvana Zeta , ubrzo postati kako se vlast bude menjala vecinski pravoslavna drzava . Samo u primorju ce stanovnisto biti mesovito .
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.gprswap.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej11.08.2019. u 00:05 - pre 56 meseci
Pre raskola su postojale svađe, ali su rimska i carigradska patrijaršija bile deo jedne crkve, i te patrijaršije su komunicirale. Ta crkva nije obuhvatala monofizite, ali svakako nije bilo pravoslavnih i katolika.

Nije tada bilo nikakvih "pravoslavnih" i "katolika".
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

ademare

Član broj: 151475
Poruke: 8064



+1747 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej11.08.2019. u 00:26 - pre 56 meseci
Ne razumes ! Pre raskola nije sve bilo Uniformno ! Postojale su razlike , kako u tumacenju pojedinih crkvenih dogmi , tako i vrsenju sluzbe , obredima itd .

Kada su te razlike postale nepremostive , nastao je raskid .

Za tvoju informaciju , ne postoji nikakva Pravoslavna crkva ! To je onako narodni izraz . Ono sto mi nazivamo "pravoslavna " je u stvari Katolicka crkva ! Pravi naziv za pravoslavnu crkvu je Katolicka , proveri na netu ! Katolicka je rec Grckog porekla i osporava se Rimskoj crkvi Katolicizam ! Tako da ti govoris i razmisljas pogresno koristeci neke narodne nazive , a ne prave zvanicne Teoloske termine . Narodni termini nisu validni .

A Duklja je imala samo dva kralja . Mihajlov sin Bodin je poslednji . Tako da kasnije , ubrzo ce Duklja biti Pravoslavna , jer ce se kao i Raska naci pod Vizantijskom vlascu !

 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.3gnet.mts.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Đoković otvara svoj muzej12.08.2019. u 00:57 - pre 56 meseci
Pre raskola nisu postojali niti pravoslavni, niti katolici. Postojale su svađe. To je drugo.

A što se tiče naziva "Pravoslavna crkva" (Eastern Orthodox Church), probaj da nađeš crkveni izvor za tu glupost koju si lupio.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Đoković otvara svoj muzej

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 39240 | Odgovora: 356 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.