Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Koronavirus COVID-19

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 611747 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 15:23 - pre 49 meseci
Citat:
nerminz:
Citat:
dusanboss: Da, broj zarazenih u odnosu na broj stanovnika za prvih 36 dana od prvog zabeleženog slučaja.

Grubo izračnato za Austriju je to 1380, Norvešku 1000 a za Švajcarsku je taj broj čak 12500! Ako poredimo to sa Italjom 38, Španija 8 i America samo 0.15 !!!
Znači gledano po ovome Švjcarci su u 6000 puta većem sr*nju nego Španci? :)

Jel to ima neke veze sa realnošću i situacijum na terenu u tim zemljama?


Potpuno je pogresno uporedjivati broj zarazenih sa brojem stanovnika.
Broj zarasenis zavisi od nacina testiranja a znamo kako se testira.

Jedini za sada ispravan nacin (mada i on nije bas precizan) je porediti broj umrlih sa brojem stanovnika.
I tu bi trebalo racunati na jedan broj umrlih od necega drugog. (racunaju se umrli koji zu bili zarazeni bez obzira od cega su zaista umrli).
Aako se poredi broj zarazenih u odnosu na broj stanovnika onda bi trebalo uzeti u obzir i broj testiranih u odnosu na broj stanovnika.

Sve u svemu brojevi koje nam poturaju pod nos su u najblazem smislu smijeni, bili tacni ili ne.
Pisao sam to ranije. Kao da namjerno zele da zbunjuju narod.


Ako si primetio to je izmedju ostalog takodje bila moja poenta :)

Citat:
nerminz:
Sta mislite, koliko ljudi se uopste ne prijavljuje i ako ima simptome?


Kod nas ... veliki broj sigurno. Još kad ti zaprete sajmom, karantinom od 28 dana i ostalim korektivnim faktorima kako bis e ljudi što manje javljali a pšto više lečili sami, ljudi zovu jedino ako im je stvarno loše ili ako starh da će im se nešto desiti prevlada ove druge strahove.
Šta je najgore mislim da ima onih koji sa lakšim simptomima idu na posao, u društvo itd.
 
Odgovor na temu

Kix
Kixa Kijano
Bgd

Član broj: 26227
Poruke: 69
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+24 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 15:34 - pre 49 meseci
Citat:
Citat:
Kix:
Broj stanovnika nema mnogo veze. Kvalitet zdravstva i nacin rada resavaju problem.

Mislim da si pobrkao nesto - kvalitet zdravstva nema veze sa brojem inficiranih, a gustina naseljenosti ima.


Nemam nista protiv da mi neko kaze da gresim to je sasvim ok.
Gustina naseljenosti svakako ima vaznosti u broju obolelih kao i brzini sirenja zaraze.
Ali zdravstveni sistem je taj koji treba i mora na pravi nacin nacin da reaguje.
Hong Kong ima veliku naseljenost, da li je ocekivano da i broj obolelih bude veliki?
Danas mi imamo daleko vise aktivnih slucajeva og HK.
U cemu je tolika razlika, mozda zdravsteni sistem radi bolje ili imaju vise iskustva zbog predhodnih problema.
A mozda je medicinsko osoblje bolje i strucnije ili je narod poslusniji.
Zato i kazem Srbija ne moze da se poredi, mi smo jednostavno neuporedivi.
Toliko smo losi u svemu da nam nema ravnog.

Podaci svakako takvi kakvi su mogu nesto da kazu, samo to sto kazu nema veze sa onim sto jeste.
Takvi podaci i nisu od neke koristi. Kad bude i ako bude drugih podataka onda nam verovatno nece ni biti potrebni.

Ne znam o kakvim mi to merama pricamo. Zatvaranje naroda po kucama i pretnja da niko nikada nece moci da izadje.
To su samo mere za sirenje straha i panike medju stanovnistvom.
Da li su to mere koje ce narod izleciti od virusa ?
Meni je prosto neverotno da ima toliko medicinski radnika zarazenih po nasim bolnicama i domovima zdravlja.
 
Odgovor na temu

Ali Imam

Član broj: 341650
Poruke: 81



+96 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 16:48 - pre 49 meseci
Mere koje se preduzimaju radi sprečavanja (usporavanja) brzine širenja epidemije imaju veze sa brojem inficiranih.
Ako te mere nemaju veze sa brojem inficiranih onda se postavlja pitanje čemu uopšte "mere"?

Odnos broja umrlih i broja inficiranih ne govori toliko o samim merama (jer kapaciteti za sada nisu preplavljeni). Taj odnos više govori o sposobnosti zdravstvenog sistema da leči inficirane a za to ni jedna država nema odgovarajuću strategiju.

Opravdana je pretpostavka da mere
koje pojedine države preduzimaju radi kontrolisanja širenja epidemije
imaju veze sa brojem inficiranih.

Sad samo treba uporediti koliko je koja država efikasna i to relativno
najbolje u odnosu na broj stanovnika.
Gustina naseljenosti sigurno ima uticaja.
Već sam napisao da Srbija ima 89, Španija 92, Italija 201 stanovnika na kvadratni kilometar.
Što znači da, gledano iz ugla gustine naseljenosti,
Srbija treba da ima manju relativnu inficiranost (recimo na milion stanovnika).
Ali to nije slučaj u ovih prvih 36 dana od prve zabeležene infekcije.

 
Odgovor na temu

Darko Nedeljković

Darko Nedeljković
Član broj: 191820
Poruke: 1739
*.pool.telenor.hu.



+2283 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 17:17 - pre 49 meseci
Vise puta smo konstatovali da zvani na inficiranost nije nikakav parametar - sutra mogu da ukinu testirznje, znzci nema vise inficiranih, znaci epidemija jd prosla, tako nekako. Podatke o broju umrlih vec ima nekog smisla porediti.
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6819
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 17:41 - pre 49 meseci
Ovakvim sistemom borbe protiv pandemije tj šupljim sistemom na sve strane, ovo može da traje 100 godina bez prekida, možda malo opadne ali onda ionako truo zdravstveni sistem i nerazumna politika samo odrade još neki predizborni skup respiratora i zaraza opet bukne.
Mislim da su se najviše zeznuli ovi gastosi koji su potrčali nazad da se vrate - oni su u totalno bezizlaznoj situaciji! Kada potroše pare ostaje im jedino kanibalizam u Srbiji kao alternativa.

Kamioni avioni medicinske zaštitne opreme a pola obolelih zdravstveni radnici. Druga polovina pacijenti koji su tražili pomoć. Uopšte se pitam šta je dolazilo tim avionima i odlazilo, koje oružje i koja droga.

Ko traži bilo kakvu zdravstvenu pomoć ne gine mu karantin novo sajmište ili groblje. Nema testiranja znači nema troška, sledeće godine mogu pare od zdravstva da se preusmere na autoputeve i neke tenkove za vojsku :D
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Branimir Maksimovic

Član broj: 64947
Poruke: 5534
109.72.51.23



+1064 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 17:51 - pre 49 meseci
Mislim da kada nadju vakcinu za ovo, onda ce se postavljati pitanje da li se treba vakcinisati ili ne ;)
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 18:06 - pre 49 meseci
Tekst smrdi na terije zavere, ali postavlja neka ineresantna pitanja.

https://croativ.net/nesto-jako...hnORC_HFqAxUOU_vjzpTIoJ70OyU6I

Jel neko našao da su nučnici dokazali kako virus sa slepog miša na čoveka nije prešao preko običnog miša (pacova) već kako kažu preko ove dve živodinje za koje niko nije ni znao da sada?
Pritom da to nisu kineski naučnici i da istraživanje nije zasnovano na kineskim podacima. Ja sam tražio i uvek je jedan od ova dva slučaja u pitanju.
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 18:17 - pre 49 meseci
Da li ženama koje nose hidžab treba maska? Zato Saudijska Abija i Avganistan ne stoje loše sa brojevima.
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 18:36 - pre 49 meseci
Citat:
dusanboss: Tekst smrdi na terije zavere, ali postavlja neka ineresantna pitanja.

https://croativ.net/nesto-jako...1hnORC_HFqAxUOU_vjzpTIoJ70OyU6

Sto ostavljas link sa tracking parametrima? fbclid -> Facebook Click ID

Sto se teksta tice, prvo, kontradiktoran je jer tvrdi da se virus nije prosirio na Sangaj i Peking a onda navodi broj slucajeva u tim gradovima. Da se nije prosirio tamo, ti brojevi bi bili nula.
No, brojevi jesu nerealno niski i postoji jednostavnije i daleko verovatnije objasnjenje od toga da su kinezi virus napravili i pustili u promet a to je da brojevi nisu tacni.
I brojevi za Wuhan su nerealno niski.
U Kini je postojalo dvomesecno neometano sirenje. Wuhan ima vise nego dupli broj stanovnika od kompletne Srbije i povrsinu nesto vecu od Beograda. U Italiji je za dva meseca uz sve mere koje su preduzeli doslo do 130 000 slucajeva. Dok Kina prijavljuje ~82 000 ukupno slucajeva a imala je dva meseca neometanog sirenja u gradu sa gustinom stanovnistva kao sto je Wuhan. How yes no.

Takodje, pre nego sto su zatvorili izlaze iz grada, najavili su u 2h da ce u 10h biti zatvoren i oko 300 000 ljudi je otislo iz grada dok nije zatvoren.

Kineski brojevi su jednostavno cista besmislica.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 11.04.2020. u 23:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.unitymedia.biz.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 19:26 - pre 49 meseci
Citat:
Shadowed
U Kini je postojalo dvomesecno neometano sirenje. Wuhan ima vise nego dupli broj stanovnika od kompletne Srbije i povrsinu nesto vecu od Beograda. U Italiji je za dva meseca uz sve mere koje su preduzeli doslo do 130 000 slucajeva. Dok Kina prijavljuje ~86 000 ukupno slucajeva a imala je dva meseca neometanog sirenja u gradu sa gustinom stanovnistva kao sto je Wuhan. How yes no.


Zapravo do "prave" cifre je nemoguce doci nigde (niko ne testira celo stanovnistvo, svaka drzava ima neku svoju metodologiju, cifre su pouzdane koliko i metodologija - citaj: slabo), a kamo li u Kini - cak i ako se zanemari fakat da je prvo moralo proci N nedelja da problem propagira do dovoljno visokog nivoa u vlasti koji je autorizovan da nesto konkrento uradi, da su onda neko vreme (verovatno par nedelja najkrace) verovatno lupali glave sta i kako da urade - ne samo operativno vec i kako da pristupe problemu sa politicke i diplomatske strane.

Za sve to vreme su ljudi slobodno putovali i sirili zarazu.

Btw, ne krivim tu Kineze uopste - sumnjam da bi bilo koja drzava bila nesto bolja po tom pitanju, mozda bi eventualno krace trajalo vreme od identifikacije novog virusa (sto nije nuzno pacijent 0 vec samo prva osoba koja je testirana) do konkretne akcije sa obavestenjem WHO-a, ali sumnjam da bi ista bilo kvalitativno drugacije.

Kad se slegne cela panika i ludilo verovatno ce biti pronadjeno da se virus sirio duze vremena neopazeno i da je, jednostavno, pandemija neizbezan rezultat globalne mobilnosti. Dok je cela stvar bila u zamahu, ljudi su putovali interkontinentalno da slave novu godinu negde drugde - Kinezi u Evropu, Evropljani u Kinu, posle toga isli na poslovne sastanke, itd...

Stvar je "seed-ovana" pre nego sto je prva drzava donela prve mere kontrole - koje su, u pocetku, bile cista smejurija i ovako i onako ("Da li ste u poslednjih par nedelja bili u...").


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6819
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 19:56 - pre 49 meseci
Dali ste u zadnje vreme jeli supu od slepog miša? Paaa jesam par puta. E ne možeš na proslavu nove godine u njujork.

Čudi me da toga nema više sobzirom da jedu sve što mrda.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Ali Imam

Član broj: 341650
Poruke: 81



+96 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 20:17 - pre 49 meseci
Neka je n iz skupa {89,201} broj stanovnika na kvadratni kilometar.
I neka je c1 = n1/V koncentracija zdravih i c2 = n2/V koncentracija inficiranih.
Jasno je da važi n1 + n2 = n.

n1 = (1-p)*n, n2 = p*n, p < 1, gde je p > 0 nepoznati parametar.

Tada je brzina širenja infekcije:
U = k*c1*c2
U = k*n1*n2/V^2

Neka je brzina širenja infekcije za Srbiju Us i
neka je brzina širenja infekcije za Italiju Ui.
Odavde je uz pretpostavku da teorija nacista ne važi

Us/Ui = ns1*ns2/(ni1*ni2)
Us/Ui = ns1*p*ns/(ni1*p*ni)
Us/Ui = (1-p)*ns*p*ns/((1-p)*ni*p*ni)
Us/Ui = ns*ns/(ni*ni)

Konačno
Us = ns*ns*Ui/(ni*ni)
Us = 89*89*Ui/(201*201)

Brzina širenja infekcije u Srbiji
Us = 0.196*Ui

Brzina širenja infekcije
je broj inficiranih na dan, odnosno

Us = 3105/36
Ui = 3089/36

što uznači da je stvarna brzina širenja infekcije
u Srbiji veća nego u Italiji.

Ali posmatrano iz ugla gustine naseljenosti.
trebala bi biti manja bar 5 puta!


Citat:
Shadowed

Kineski brojevi su jednostavno cista besmislica.

Ako primenim prethodno izvedenu formulu
da bih uporedio Wuhan i Italiju dobije se
brzina inficiranja u Wuhanu za 36 dana:

U(wuhan) = 1300*1300*3089/(201*201) = 129214 dnevno.
Što bi značilo da su u Wuhanu možda 30% inficirani.

Brojka je naravno ogromna ali je teško uklopiti da je
cela Kina za prvih 36 dana prijavila 66576 inficiranih.








[Ovu poruku je menjao Ali Imam dana 11.04.2020. u 21:30 GMT+1]
 
Odgovor na temu

bordzija

Član broj: 137771
Poruke: 6819
*.dynamic.sbb.rs.



+1454 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 20:30 - pre 49 meseci
U Srbiji 450 medicinskih radnika zaraženo korona virusom. Kako stoji Hrvatska sa tom brojkom?

Vidim da su u Hr bacili pljucu po staračkim domovima što je velika sramota po meni.
Glup narod bira glupu vlast!
 
Odgovor na temu

Shadowed
Vojvodina

Član broj: 649
Poruke: 12851



+4784 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 21:54 - pre 49 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Citat:
Shadowed
U Kini je postojalo dvomesecno neometano sirenje. Wuhan ima vise nego dupli broj stanovnika od kompletne Srbije i povrsinu nesto vecu od Beograda. U Italiji je za dva meseca uz sve mere koje su preduzeli doslo do 130 000 slucajeva. Dok Kina prijavljuje ~82 000 ukupno slucajeva a imala je dva meseca neometanog sirenja u gradu sa gustinom stanovnistva kao sto je Wuhan. How yes no.


Zapravo do "prave" cifre je nemoguce doci nigde (niko ne testira celo stanovnistvo, svaka drzava ima neku svoju metodologiju, cifre su pouzdane koliko i metodologija - citaj: slabo), a kamo li u Kini - cak i ako se zanemari fakat da je prvo moralo proci N nedelja da problem propagira do dovoljno visokog nivoa u vlasti koji je autorizovan da nesto konkrento uradi, da su onda neko vreme (verovatno par nedelja najkrace) verovatno lupali glave sta i kako da urade - ne samo operativno vec i kako da pristupe problemu sa politicke i diplomatske strane.


Ne mislim na razliku izmedju ukupnog broja zarazenih i otkrivenih vec na razliku izmedju broja otkrivenih i prijavljenih. Ako bi u Kini bilo samo ~82k slucajeva zbog malog broja testiranja onda bi ti bio bas zestoko mali broj testiranja s obzirom na populaciju.

Edit: 86k -> 82k prijavljenih slucajeva.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 11.04.2020. u 23:17 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.unitymedia.biz.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 22:27 - pre 49 meseci
To je jos jedan problem, u principu mozes da "masiras" brojeve kako hoces - ne moras cak ni da budes autokratija koja moze jednostavno da naredi da se odredjen broj testova eliminise, vec mozes "legitimno" da eliminises veliki % testova kao netacne zbog N razloga (neispostovan protokol, kontaminacija itd..).

Cak i ako imas zemlje koje su uradile visok broj testova po glavi stanovnika, opet imas problem kako su tacno odredili broj umrlih od virusa? Zbog toga ce, uz sve napore, smrtnost i dalje imati velike margine greske.

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 22:44 - pre 49 meseci
Citat:
Shadowed:

Sto ostavljas link sa tracking parametrima? fbclid -> Facebook Click ID



Slučlajno. Što? Sam nahebo sad a?
Citat:
Shadowed:


Sto se teksta tice, prvo, kontradiktoran je jer tvrdi da se virus nije prosirio na Sangaj i Peking a onda navodi broj slucajeva u tim gradovima. Da se nije prosirio tamo, ti brojevi bi bili nula.
No, brojevi jesu nerealno niski i postoji jednostavnije i daleko verovatnije objasnjenje od toga da su kinezi virus napravili i pustili u promet a to je da brojevi nisu tacni.
I brojevi za Wuhan su nerealno niski.
U Kini je postojalo dvomesecno neometano sirenje. Wuhan ima vise nego dupli broj stanovnika od kompletne Srbije i povrsinu nesto vecu od Beograda. U Italiji je za dva meseca uz sve mere koje su preduzeli doslo do 130 000 slucajeva. Dok Kina prijavljuje ~82 000 ukupno slucajeva a imala je dva meseca neometanog sirenja u gradu sa gustinom stanovnistva kao sto je Wuhan. How yes no.

Takodje, pre nego sto su zatvorili izlaze iz grada, najavili su u 2h da ce u 10h biti zatvoren i oko 300 000 ljudi je otislo iz grada dok nije zatvoren.

Kineski brojevi su jednostavno cista besmislica.



Rekao sam samo da tekst postavlja neka zanimljiva pitanja. (takodje ima u njemu i promašaja jedan od njih je da Kineska ekonomija ne trpi posledice) I sami ste pomenuli neverovatan pad broja zaraženih iako predjeno sa bilo kojom drugom zemljom to nije realno. uspeh se prepisuje pravovremnoj i dobroj reakciji Kineske vlade ali u relnosti mere su zakasnile i takodje samo Vuhan (I prvincija ) je bio pod strogim merama.
Nekako mi sve deluje na vakcinicu ili neki drugi trik. Stanje možda nije kakvim se prikazuje, ali sigorno nije ni mnogo lošije. Procurele bi informacije sigurno.

Takodje toriju da virus nije procureo iz loboratorije ne bih odbacio dok ne vidim iztraživanje nezavisno od Kineza koje to dokazuje.

Muva mi se po glavi čak i bio-oružije. Klasično ratovanje polako klizi u zaborav i ostaje rezervisano samo za manje sukobe unutar država. Ako ste nuklerna super sila i želite da napdnete drugu super silu. Kako će te to u urditi? Kopnenom invazijom? Raketama? Hmmm. Ne bih rekao.


Ali Imam znamo da nam predvidjaš da će mo sledeće godine u ovo vreme svi biti mrtvi. Ne moraš svaka dva dana da nas podsćaš na to. :)
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.unitymedia.biz.



+7177 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 22:55 - pre 49 meseci
I Juzna Koreja je rapidno preokrenula trend i zaustavila rast u broju slucajeva - prvenstveno kombinacijom visoke tehnologije i mera masovnog testiranja i zastite medicinskog personala.

Takodje imas i verovatno "preview" kako izgleda pesimisticni (mozda blizak najgorem) scenario sa Diamond Princess fijaskom (ukupan rezultat: 19% zarazenih) koji je, nezeljeno, verovatno bio prvi primer masovne infekcije bez kontrole (iako su Japanci verovatno hteli da postignu nesto sasvim drugo). Zanimljivo, neke ekstrapolacije koje su Nemci radili na osnovu slucajnih testova u centru epidemije su dosli do uporedivih rezultata (Nemci su dosli do cifre od 15% stanovnistva koje je prelezalo virus ili je trenutno bolesno, ali su cifre i dalje upitne zato sto su bazirane samo na jednom gradu).

Nemci sledece nedelje pocinju masovno testiranje na antitela koja bi trebalo da daju bolje indikacije koliki % stanovnistva je prelezao zarazu. Ako taj broj bude u gornjem opsegu (15-20%) onda ce to biti vec cetvrti izvor koji ima slican procenat - sto otvara pitanja da li SARS-CoV-2 uopste moze da inficira 60-80% stanovnistva (sto su cifre sa kojima racuna gomila razvijenih zemalja i koje su bazirane na najgorem scenariju infekcije gripom bez vakcine) ili postoji neki faktor koji infekciju limitira na manji % stanovnistva.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2712



+700 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 23:14 - pre 49 meseci
U Kini brojevi možda nisu realni, ali se radi o tome da je to možda broj potvrđenih slučajeva.

Kad je u Vuhanu praktično uveden kućni karantin (bukvalno, hranu su dostavljali skuterima oni koji provereno nisu bili zaraženi, ostave ispred vrata i "beže"), prošlo je nekoliko sedmica dok volonteri nisu obišli sve stanovnike u izolaciji idući od vrata do vrata i mereći svima temperaturu onim digitalnim termometrima, tek nakon toga je svako ko je sumnjiv testiran ili čak odmah odveden u pravi karantin, često i nasilno.

U takvoj situaciji, pitanje koliko je hiljada ili desetina hiljada stanovnika Vuhana preležalo virus uz blage simptome i ozdravilo, a da nikad nisu ni testirani i registrovani kao zaraženi.

Tako je i u Srbiji, veliki broj ljudi je upućen na samoizolaciju kod kuće iako su imali blage simptome, pa je prošlo 2-3 sedmice dok nisu počeli takve slučajeve da dovode u sajamske hale. Za to vreme, mnogi su se "izlečili", tako da nikad neće ni biti evidentirani kao razaženi ovim virusom.


I tako je u mnogim zemljama, samo što neke rade dosta veći broj testova svaki dan, kako bi se znalo da li ti ljudi mogu da idu na posao i sl. ili pak moraju da se leče. Ovde su ljude terali da idu na posao dok ne stignu rezultati, onda se ispostavi da su pozitivni, potom moraju da se jure svi kontakte... i umesto da kontakti budu odmah testirani, kaže im se da ostanu u samoizolaciji kod kuće...
Zato je kod nas relativno mali broj zaraženih, inače da su testirani svi kontakti svakog zaraženog, pitanje je koliko bi bilo zaraženih. To se vidi i sada kada postoje relativno dobre mere izolacije i držanja odstojanja kod ljudi, restorani/kafane/kladionice zatvoreni, i opet je broj novozaraženih svakog dana preko 250, a do pre par dana je bio i preko 300. Razlog je što se sada testira veći broj kontakata onih koji su zaraženi, kao i onih kod kojih se pojavljuju očigledni simptomi.
Da su ti ljudi ranije testirani i izolovani, možda bi broj novozaraženih već uveliko bio u opadanju. Ali, ovi ili nisu imali testova dovoljno ili su štedeli za "elitu" koja ne poštuje mere i šeta po Srbiji, ali mora da se testira svakih nekoliko dana da budu sigurni da nisu negde zakačili virus!


Sve te statistike i nekako imaju neke logike, ali Nemačka ima zaraženih tu negde kao i Francuska, a 5 puta manje umrlih, ima lizu 5000 kritičnih slučajeva, dok Francuska ima oko 7000. Manje kritičnih slučajeva ima Italija, a opet više umrlih.
Ako se kod njih nastavi isti trend, kad sve ovo prođe, ispostaviće se da u poređenju sa brojem zaraženih Nemačka ima daleko najmanji broj umrlih.
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Ali Imam

Član broj: 341650
Poruke: 81



+96 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 23:32 - pre 49 meseci
Citat:
dusanboss

Ali Imam znamo da nam predvidjaš da će mo sledeće godine u ovo vreme svi biti mrtvi. Ne moraš svaka dva dana da nas podsćaš na to. :)

Baš naprotiv, izneo sam optimističke prognoze.

Ako je moj račun tačan, onda u Wuhanu ima 3-4 miliona inficiranih.
Zvanično u Kinama je umrlo 3349 osobe.
Neka je taj broj 15 puta veći (jer lažu kinini carevi).
To znači da je smrtnost od COVID-19 manja od 1.5%,
bez lečenja (jer trenutno nema ni leka ni vakcine).

Posle svega izgleda kao običan grip.

Ne tvrdim ali oni koji su pretpostavili da je COVID-19 samo još jedan cirkus
izgleda da dobijaju na značaju.

Bilo kako bilo kad vidiš da se Vučić kliberi Italijanima
znaj da se Srbijama loše piše.

 
Odgovor na temu

dusanboss

Član broj: 329401
Poruke: 732
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: dusanboss


+593 Profil

icon Re: Koronavirus COVID-1911.04.2020. u 23:39 - pre 49 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
I Juzna Koreja je rapidno preokrenula trend i zaustavila rast u broju slucajeva - prvenstveno kombinacijom visoke tehnologije i mera masovnog testiranja i zastite medicinskog personala.

Takodje imas i verovatno "preview" kako izgleda pesimisticni (mozda blizak najgorem) scenario sa Diamond Princess fijaskom (ukupan rezultat: 19% zarazenih) koji je, nezeljeno, verovatno bio prvi primer masovne infekcije bez kontrole (iako su Japanci verovatno hteli da postignu nesto sasvim drugo). Zanimljivo, neke ekstrapolacije koje su Nemci radili na osnovu slucajnih testova u centru epidemije su dosli do uporedivih rezultata (Nemci su dosli do cifre od 15% stanovnistva koje je prelezalo virus ili je trenutno bolesno, ali su cifre i dalje upitne zato sto su bazirane samo na jednom gradu).

Nemci sledece nedelje pocinju masovno testiranje na antitela koja bi trebalo da daju bolje indikacije koliki % stanovnistva je prelezao zarazu. Ako taj broj bude u gornjem opsegu (15-20%) onda ce to biti vec cetvrti izvor koji ima slican procenat - sto otvara pitanja da li SARS-CoV-2 uopste moze da inficira 60-80% stanovnistva (sto su cifre sa kojima racuna gomila razvijenih zemalja i koje su bazirane na najgorem scenariju infekcije gripom bez vakcine) ili postoji neki faktor koji infekciju limitira na manji % stanovnistva.


Diamond Princess 19 % zaraženih na kom testu? Anti-tela il PCR ? Svi su testirani? Test na anti-tela je još manje pouzdan nego PCR, prednost naravno to što može da pokaže da li je neko imao virus nakon što je preležao bolest. (ili ga je imao bez simptoma)

Da, dobro pitanje je koliki deo populacije može biti zaražen. . 60-80% meni deluje previše. Tu so i oni koje dobiju virus, a nemaju simptome takodje verovatno postoji i odredjen broj ljudi koje virus ne može da uopšte inficira.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: Svakodnevnica :: Koronavirus COVID-19

Strane: << < .. 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 611747 | Odgovora: 4305 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.