Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman

elitemadzone.org :: MadZone :: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 15363 | Odgovora: 154 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 10:09 - pre 37 meseci
Citat:
MajorFatal: Naravno, obaveza je samo ako potpišeš ugovor koji te obavezuje. Moralne obaveze se ne računaju jer to je demode.

Zamisli lekara koji je ispunio uslove za penziju i koji može da se penzioniše ili da nastavi da radi. Da li je nemoralno da ode u penziju? Dakle, da li bi više voleo da živiš u svetu u kome imaš takvu obavezu prema drugima, kao i drugi prema tebi ili u svetu u kome nemaš takvu obavezu prema drugima, ali ni drugi prema tebi?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 10:35 - pre 37 meseci
Da je to tako, onda bi se yakon uskladio sa tim, pa bi se lekarima ograničavalo pravo na penziju u odnosu na neke druge profesije, što svakako nije slučaj.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 12:16 - pre 37 meseci
Citat:
Bojan Basic:
Citat:
mjanjic:
...a onda Google napravi AI koji šah nauči za 4-5 sati (ok, da ne ulazimo koji hardver je bio dostupan) praktično od nule, i onda praktično počisti do tada najjači računarski program.

Svaki put kada čujem ili pročitam ovako prenetu informaciju, ne mogu izdržati da ne reagujem. Ono što je vrlo bitno napomenuti svaki put kad se prepričava ovo, to je da je Stockfishu u tom meču bio ukinut pristup njegovoj bazi otvaranja.


Pa nije to NJEGOVA baza otvaranja, nego praktično svi potezi koji su do tada odigrani u otvaranjima, bili dobri ili loši. Daj i meni tu knjigu otvaranja, pa ću da bar prvih 40 poteza igram izjednačeno čak i sa Karlsenom, a možda izvučem i remi na kraju, posebno ako imam i knjigu završnica.
Nije ni AlphaZero imao knjigu otvaranja, tako da su u tom pogledu bili izjednačeni.

Ali, odgiran je i meč u kome je Stockfish koristio knjigu otvaranja, što je navedeno ovde: https://www.chess.com/news/vie...ckfish-in-new-1-000-game-match
Citat:
The machine-learning engine also won all matches against "a variant of Stockfish that uses a strong opening book," according to DeepMind. Adding the opening book did seem to help Stockfish, which finally won a substantial number of games when AlphaZero was Black—but not enough to win the match.


Poenta je u tome da AlphaZero ima bolje istreniranu NN kojoj je nakon toga oko 1000 puta efikasnije pretražuje poteze (igra bolje od Stockfish-a iako pretražuje oko 60.000 poteza u sekundi, dok Stockfish pretražuje 60.000.000 poteza u sekundi).
Dakle, AlphaZero je daleko pogodniji za slabiji hardver, npr. mobilne telefone i mini/mikro računare.


U vezi knjige otvaranja, Kasparov je još 90-ih tražio da se na turnirima šahistima odobri korišćenje računara. Pitanje gde bi to odvelo šah i na šta bi ličili turniri, jer čak i da nema sve knjige otvaranja ili "chess engine" koji bi tražio najbolji potez, dovoljno je da ima tablu na kojoj može ručno da isprobava varijante do 20-30 poteza ili više unapred umesto da ih zamišlja u glavi.

Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 12:35 - pre 37 meseci
Je li, a čime objašnjavaš činjenicu da je na TCEC takmičenjima Stockfish šampion treću sezonu za redom? Ako je AlphaZero pogodniji za slabiji hardver, zašto se ne takmiči na TCEC?

LeelaZero je ništa drugo do AlphaZero prilagođen za PC, pa na uporedivom hardveru gubi od Stockfish-a.

Međutim, ni Stockfish nije ono što je nekada bio. Ono što je Stockfish nekada bio se sada valjda zove Stockfish Classic, dok novi Stockfish implementira novu NNUE tehnologiju (Efficiently Updatable Neural Network), pa valjda predstavlja hibrid minimaks algoritma i neuronskih mreža (mnogo manjih od onoga što ima LeelaZero), pri čemu u celini radi na CPU (za razliku od LeelaZero, koji koristi GPU.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 13:48 - pre 37 meseci
Vidi Nedeljko, pusti kraju nadhebavanje fensi frazama
NNN-MMM-GGG-PPP-UUU iii kkko zna šta još.

Nego da te pitam nešto:

Kad bi ti rrrešio tu Goldbahovu hipotezu
da li bi rešenje moglo da se primeni u šššahu?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 13:55 - pre 37 meseci
Nemam pojma. Kao što rekoh, nisam ni pokušavao. Sumnjam da bi rešenje bilo primenljivo u šahu.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Bojan Basic
Novi Sad

Bojan Basic
SuperModerator
Član broj: 6578
Poruke: 3996
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Jabber: bojan_basic@elitesecurity.org
ICQ: 305820253


+605 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 15:21 - pre 37 meseci
Citat:
mjanjic:
Nije ni AlphaZero imao knjigu otvaranja, tako da su u tom pogledu bili izjednačeni.

U pogledu upoređivanja isključivo algoritama, da, na ovaj način se dobija vernija slika o tome koji algoritam je bolji. Međutim, Stockfish je svoju reputaciju izgradio na osnovu kompletnog paketa (dakle, između ostalog i baze otvaranja) — i stoga prosto AlphaZero (bar u tom prvom meču) nije pobedio Stockfish (nego je pobedio osakaćenu verziju Stockfisha).
Ljubičice crvena, što si plava kô zelena trava.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 15:48 - pre 37 meseci
Bojan je u pravu da je Stockfish stekao poene na taj način. Ono sa čim se ne slažem je da to predstavlja odgovarajuće poređenje algoritama, jer je AlphaZero radio na mnogo jačem hardveru nego Stokfish.

Takođe, pošto pratim TCEC u poslednje vreme, mislim da imam šta da dodam na tu temu.

Moj utisak je da današnjim programima te knjige otvaranja u određenoj meri smetaju.

To je jednostavno ljudska teorija otvaranja u kojoj ima grešaka, koje ljudi nisu našli, a koje mašine vide. Kada ne bude remi, obično je to odlučilo partiju.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Whitewater
dummy workshop

Član broj: 339178
Poruke: 393



+134 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 19:04 - pre 37 meseci
zaradio je Fischer i mnogo vise jos onda je bio multimilioner i prakticno mogao je da se penzionise posle meca 1972. sto je manje vise i uradio.

Sto se tice Karpova, Karpov je sasvim zasluzeno postao svetski sampion 1975 posto je do finala vec pobedio na turniru izazivaca. Nije on kriv sto je Fischer nestao u akciji i ne moze Fischer da drzi titulu do unedogled.
I saw a USO last night.
 
Odgovor na temu

MajorFatal
Milija Jakic
opravljam oluke, 1337LAB
Bg

Član broj: 36595
Poruke: 1326
87.116.163.*



+557 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 20:41 - pre 37 meseci
Citat:
Nedeljko:
Zamisli lekara koji je ispunio uslove za penziju i koji može da se penzioniše ili da nastavi da radi. Da li je nemoralno da ode u penziju?


Ni najmanje, zašto bi bilo nemoralno?

A sad ti zamisli da ti je puklo slepo crevo na gadan način, da ti je život ugrožen, da si dospeo na hirurški sto, a da dežurni hirurg koji bi trebalo da te operiše i spase ti život kaže: Nisam čak ni umoran, ali nešto me mrzi da radim, ovu istu operaciju radio sam već 200 puta uspešno plus o njoj učio 6+ godina i više, zovite onog novog stažistu, mada mislim da je trenutno kod kuće, pa dok dođe pacijent možda i izumre, ali mene jednostavno mrzi.

Citat:
Dakle, da li bi više voleo da živiš u svetu u kome imaš takvu obavezu prema drugima, kao i drugi prema tebi ili u svetu u kome nemaš takvu obavezu prema drugima, ali ni drugi prema tebi?


Dakle koliko ja znam već živimo u svetu gde imamo obaveze prema drugima i drugi prema nama, jesi li se sam rodio ili su i roditelji imali neku ulogu, hodaš li ulicom ili oranicom, koristiš li sijalicu ili sveću, računar ili računaljku? Možda je i tebi neko već nešto obezbedio bez preterane obaveze ili naplate?

Citat:
Nedeljko:
Da je to tako, onda bi se zakon uskladio sa tim, pa bi se lekarima ograničavalo pravo na penziju u odnosu na neke druge profesije, što svakako nije slučaj.


Odabrao si profesiju gde posle 4 godine srednje medicinske (opciono) sledi 6 godina prenošenja samo osnovnog znanja iz struke, a ti planiraš da uskratiš ljude za znanje? Trebalo je tako i naš sveti Knez Lazar da kaže mrzi me da ustajem za Kosovsku bitku, i Dositej da kaže mrzi me da donosim krompir, nek pocrkaju, uostalom krompir je dobra stvar, kad tad će ga doneti neko drugi :)


Nemoj da pricas?
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 22:22 - pre 37 meseci
Citat:
MajorFatal: A sad ti zamisli da ti je puklo slepo crevo na gadan način, da ti je život ugrožen, da si dospeo na hirurški sto, a da dežurni hirurg koji bi trebalo da te operiše i spase ti život kaže: Nisam čak ni umoran, ali nešto me mrzi da radim, ovu istu operaciju radio sam već 200 puta uspešno plus o njoj učio 6+ godina i više, zovite onog novog stažistu, mada mislim da je trenutno kod kuće, pa dok dođe pacijent možda i izumre, ali mene jednostavno mrzi.

Poređenje nije odgovarajuće. Dok je zaposlen, dužan je da ispunjava obaveze na poslu. Nakon što prestane da bude zaposlen, on neće biti dežuran, tako da ti primer ne valja.
Citat:
MajorFatal: Dakle koliko ja znam već živimo u svetu gde imamo obaveze prema drugima i drugi prema nama, jesi li se sam rodio ili su i roditelji imali neku ulogu, hodaš li ulicom ili oranicom, koristiš li sijalicu ili sveću, računar ili računaljku? Možda je i tebi neko već nešto obezbedio bez preterane obaveze ili naplate?

U svetu u kome živimo, iskusan hirurg ima pravo da da otkaz u klinici i da ode na benzinsku pumpu da radi. Ljudi koji su napravili puteve su imali pravo i da se bave nečim drugim.

Zamisli svet u kome ti određuju šta ćeš da radiš i koliko: Iskusan si hirurg i ima to da radiš do godine koju ti mi odredimo. U takvom svetu se poslovi otaljavaju i hirurzi neće toliko dobro obavljati operacije. U svetu u kome živimo imaš pravo na izbor zanimanja, a motivisan si da radiš nešto što bolje, šta god bilo to nešto.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman16.02.2021. u 22:38 - pre 37 meseci
Citat:
MajorFatal: Odabrao si profesiju gde posle 4 godine srednje medicinske (opciono) sledi 6 godina prenošenja samo osnovnog znanja iz struke, a ti planiraš da uskratiš ljude za znanje? Trebalo je tako i naš sveti Knez Lazar da kaže mrzi me da ustajem za Kosovsku bitku, i Dositej da kaže mrzi me da donosim krompir, nek pocrkaju, uostalom krompir je dobra stvar, kad tad će ga doneti neko drugi :)


Knez Lazar je bio na državnom položaju i bio je dužan da obavlja taj posao to dok je na položaju. Jedino da abdicira, pa da bude neko drugi.

Dositej nije bio dužan da donosi krompir. Naravno da mu je to zasluga, ali mu nije bila dužnost.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Sava
Sava Stajic
Beograd

Član broj: 6587
Poruke: 1483



+326 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman17.02.2021. u 07:05 - pre 37 meseci
Citat:
Whitewater:
zaradio je Fischer i mnogo vise jos onda je bio multimilioner i prakticno mogao je da se penzionise posle meca 1972. sto je manje vise i uradio.

Da se povampiri Fišer bi bio presrećan saznanjem da je bio ne milioner nego multimilioner, a da to ni sam nije znao !
Ima više knjiga o Fišeru pa ti savetujem da pročitaš bar jednu, tu ćeš saznati gde je sve i od čega živeo posle osvajanja titule.

Milioner je onaj smrda Kasparov koji je iz Zagreba zagovarao bombardovanje Jugoslavije 99-te! Prodao je šahovsku igru za milione namerno gubeći od računara.
A kako sada igra možete videti na Youtube gde su prikazane cuger partije koje je gubio uz prilično bledu igru. Zatim pogledajte cuger partije između Fišera i Talja pa sami uočite kvalitativnu razliku.
Moj izabrani lekar je Željko Mitrović!
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman17.02.2021. u 10:33 - pre 37 meseci
Čuj, Kasparov namerno izgubio od računara. Za to ti trebaju čvrsti dokazi, jer je on dobijao veći novac u slučaju pobede, nego u slučaju poreza, pa bi se radilo o prevari.

Šah se promenio od Fišera i Talja do danas, a i Kasparov nije u najboljim godinama. Poentiraj, a ne da nagađamo.

Ko i ono što si rekao da je Fišer pobedio i Spaskog i SSSR. Biće da je pobedio i Spaskog i SAD, jer ga SSSR nije sabotirao, nego radio šta je pravilima dozvoljeno. Za to što SAD nisu podržale svog igrača nije kriv SSSR.

Takođe, 1965 SAD nisu dale Fišeru da ide na Kubu na memorijalni turnir Kapablanki, pa je na kraju igrao preko žice iz Njujorka, a 1993 mu SAD nisu dale da igra u Jugoslaviji na Svetom Stefanu. Na kraju su ga SAD strpale u zatvor. Zbog čega?
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman17.02.2021. u 19:47 - pre 37 meseci
Odgledah sinoć filmove Rambo 1 i 2 po prvi put. Što mi to liči na Fišera! Fišer je Rambo.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

mjanjic
Šikagou

Član broj: 187539
Poruke: 2679



+690 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman17.02.2021. u 22:27 - pre 37 meseci
Citat:
Nedeljko:
Je li, a čime objašnjavaš činjenicu da je na TCEC takmičenjima Stockfish šampion treću sezonu za redom? Ako je AlphaZero pogodniji za slabiji hardver, zašto se ne takmiči na TCEC?


To pitaj Google. Očigledno njih ne zanimaju ta takmičenja, samo su hteli da pokažu šta njihova General Purpose Neural Network može.


Citat:
Nedeljko:
LeelaZero je ništa drugo do AlphaZero prilagođen za PC, pa na uporedivom hardveru gubi od Stockfish-a.

NE, nije LelaZero isto što i AlphaZero, već je samo urađena po istom principu, a na osnovu objavljenog rada o AlphaGo Zero (tačnije, Lela Chess Zero je za šah, a bazirana je na programu Lela Zero za Go, koji je urađen na osnovu Google-ovog rada u vezi AlphaGo Zero). Ali je problem što nije trenirana na istom hardveru, nema isti broj slojeva i čvorova (jer ti detalji nisu ni objavljeni u pomenutom radu), pa samim tim ne može da uradi sve ono što i Google varijanta.

Takođe, AlphaZero je igrao na uporedivom hardveru, u prvom meču je korišćena mašina sa 4 TPU jedinice (razvijene od strane Google-a), dok je Stockfish igrao na najjačem nivou korišćenjem 64 niti (threads) i ograničenjem heša na 1GB.
Ali, pre toga je Google koristio 5000 TPU jedinica prve generacije za kreiranje partija (sam protiv sebe) i 64 TPU jedinice druge generacije za treniranje neuronske mreže. TPU prve generacije je imao 8GB memorije na 2133MHz (oko 35GB/s), a druga generacija je pored dodatih mogućnosti FP operacija imala 16GB memorije (propusne moći oko 600GB/s) i performanse oko 45 TFLOPS-a.

Ali, može se reći da je i Leela dovoljno jak engine za nas obične smrtnike, a i za većinu velemajstora.



A za Fišera mnogi kažu da je prvi šahista koji je računao kombinacije kao računar, i da upravo posle njega šah postaje igra "jednostavne" kombinatorike, pa nema više onih kombinacija koje su često nazivane umetnošću... Za razliku od Kapablanke, Aljehina, Talja i mnogih drugih, koje su nazivali umetnicima za šahovskom tablom, Fišer nikada nije dobio taj epitet, već je smatran egzekutorom koji koristi i najmanju slabost u poziciji protivnika računajući kombinacije sa računarskom preciznošću. Upravo malo posle njega, na scenu dolaze šahisti kao što je Kasparov, kojima šah nije umetnost, već obična kombinatorna igra u kojoj treba nadigrati protivnika boljim računanjem poteza.

Na kraju je upravo tog Gasparova potukao Deep Blue, a manje od 10 godina posle toga došli smo u situaciju da prosečan PC može da pobedi i najjačeg velemajstora, a danas i mobilni telefon.


Perspektiva šaha je nejasna, jer današnji mladi su okrenuti tome da i za tablicu množenja koriste mobilni telefon, pa zašto bi se onda mučili da računaju poteze za šahovskom tablom, kad najbolji potez može da im nađe mobilni?
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman18.02.2021. u 00:14 - pre 37 meseci
Da, da, Google je gadljiv na TCEC.

Nije, nego se tamo takmiče programi na PC hardveru, a ne na nekom specijalizovanom. AlphaZero je jedna ista neuronska mreža korišćena i za šah i za Go. LeelaZero je implementacija za PC. Potrebna je TensorFlow akceleracija, što se na PC hardveru u najvećoj meri u odnosu cenu postiže pomoću GPU. Za tu svrhu je Google razvio specijalizovan hardver (TPU koji pominješ).
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Nedeljko
Nedeljko Stefanović

Nedeljko
Član broj: 314
Poruke: 8632
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2789 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman18.02.2021. u 01:28 - pre 37 meseci
O ovome što mjanjic priča o Fišerovoj igri bi trebao da se izjasni neki dobar šahista.

Koliko znam, Talj je bio čuven po sledeće dve stvari:

1. Bio je veliki taktičar, da nađe neku ludu kombinaciju iz koje izlazi sa nekom prednošću.

2. Bio je veliki intuitivac - vidi da ima nečega i nekoj varijanti koju ne može da proračuna do kraja, uđe u nju i usput rešava probleme na koje nailazi.

Koliko znam, Fišer je jednostavno bio kompletniji igrač. Kasparov takođe. Karpov je imao pozicioni stil igre, ali je Kasparov uspevao da ga nadigra i u tome.
Nije bitno koji su zaključci izvučeni, već kako se do njih došlo.
 
Odgovor na temu

Al Imam

Član broj: 345564
Poruke: 100



+25 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman18.02.2021. u 02:13 - pre 37 meseci
Da li je Fišer mogao da uzme državljanstvo tadašnje SRJ i izbegne odgovornost pred USA za "kršenje" sankcija?

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16681
...kabel-badenwuerttemberg.de.



+7166 Profil

icon Re: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman18.02.2021. u 02:16 - pre 37 meseci
Citat:
Nedeljko:
Da, da, Google je gadljiv na TCEC.

Nije, nego se tamo takmiče programi na PC hardveru, a ne na nekom specijalizovanom. AlphaZero je jedna ista neuronska mreža korišćena i za šah i za Go. LeelaZero je implementacija za PC. Potrebna je TensorFlow akceleracija, što se na PC hardveru u najvećoj meri u odnosu cenu postiže pomoću GPU. Za tu svrhu je Google razvio specijalizovan hardver (TPU koji pominješ).


A sta se kvalifikuje kao PC racunar?

Da li je, recimo, ako stavim 4 komada ovih kartica - kutija i dalje PC?

https://www.mindfactory.de/pro...BM2--TCSA100M-PB-_1377014.html

Code:

80 TFLOPS-a - 1248 TFLOP-sa za 'float' operacije
2496 TOPS-a za 'int8' operacije nad tenzorima


Kartice su koser PCIe, cak koriste i standardno napajanje i konektore - nista specijalno.

Za samo 50-tak hiljada EUR, imas PC koji komotno upada u "petaflops" kategoriju.

Cisto da stvar ne ostanu nejasne: pre samo 13.5 godina je IBM izbacio prvi Blue Gene/P superracunar, koji je u originalnoj max. konfiguraciji dostizao 3.56 petaflopsa (nisu isti "petaflopsi", ali za ovo poredjenje nije problem).

Tvoj pojacani PC od gore moze da "izdrzi" 1.2 petaflopsa float-ova (uz sve trikove, ali i dalje 32-bitni float). Blue Gene/P je ~3x brzi... ali za to im je bilo potrebno 262144 nodova, svaki sa "quad core" procesorom.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Bobi Fišer vs Grigorije Pereljman

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8

[ Pregleda: 15363 | Odgovora: 154 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.