Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?

[es] :: Vodič za posao :: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?
(Zaključana tema (lock), by Davor Vlajkovic)
Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 337497 | Odgovora: 853 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
*.vdial.verat.net.

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 15:03 - pre 236 meseci
Citat:
Koliko mladih kod nas je svesno svog polozaja, i koliko njih svesno izdvaja 150 eura mesecno, kako bi kroz 5 godina resilo svoje stambeno pitanje bez icije pomoci?
Mladima kroz nas duva promaja kroz glavu, svi cekaju da im stan, auto, dobar zivot, padne sa neba... Niko nece da se zrtvuje da deo svojim primanja (ovde je SF cak uopste neko i da radi nesto) pet godina odvaja radi nekog 'imaginarnog' cilja (barem tako ga oni shvataju), jer su ceo zivot nauceni da sve dobijaju zdravo za gotovo, i da je njihovo 'pravo' da kada napune 25 godina dobiju stan od nekoga, nedaj boze da neko treba da se potrudi i da zaradi taj stan. A onda kad tog stana nema, krivi su roditelji, politika, situacija u zemlji, milosevic koji je u hagu, itd...

Nemoj tako da pricas. Ovo govoris iz tvog ugla. Ja imam dosta drugara koji nema sanse ovako nesto da urade, iako su zaposleni, ali se ne usudjuju da uzmu neki kredit jer ako propadnu nece moci da se izvuku, jer im porodica nije imucna kao tvoja. Moras na sve to da gledas iz neke druge perspektive. Ako covek radi za 200 eura (ako ima srece, jer je realnije 150 eura) kako ce on da odvoji za tako nesto 150 eura. Za stan koji ce mozda da kupi na kredit za 5 godina, a sada nece moci da se prehrani. Pazi, ja se slazem sa tobom. I ja bih isto to radio, jer mislim da je odlican plan, ali samo ako imas neki dobar biznis. Ja bih se licno odmah na to odlucio.
Sto se tvoje ideje tice, mislim da je za pocetak 50000 eura preveliki zalogaj, a i mislim da sam negde video da to neko vec radi. Ali dobro, ne moras ti u nekom poslu da budes jedini. Nego je pitanje koliko ce ti neki ljudi dozvoliti da se time bavis. Postavite sebi pitanje zasto je samo jednom coveku u SCG dozvoljeno da izvozi pecurke. ;-)
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
0

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 17:58 - pre 236 meseci
Citat:
Nabukodonosor: Nemoj tako da pricas. Ovo govoris iz tvog ugla. Ja imam dosta drugara koji nema sanse ovako nesto da urade, iako su zaposleni, ali se ne usudjuju da uzmu neki kredit jer ako propadnu nece moci da se izvuku, jer im porodica nije imucna kao tvoja.

Npr. ja ne potičem iz imućne porodice (prosveta) pa sam ipak uspeo da od $0 napravim nešto... Na znanje i sposobnosti. Da sam imao volju da se bavim proizvodnjom uslužnog softvera, mogao sam da ostanem u Srbiji i lepo zarađujem, ali sam hteo da radim samo na igrama pa sam došao u USA. Jednostavno nisam smatrao da je pravljenje programa po narudžbini dovoljno 1337 za mene. ;)

I slažem se sa venturom... I ja mislim da je najveći problem u mentalitetu, a ne u novcu. Baš skoro kada su najavili ukidanje čekova na poček i poskupljenje kredita na B92 sam video gomilu komentara u kojima se ti što postuju žale što sada neće moći da idu na letovanje. Po mom mišljenju to je žešći kretenizam. Kukaju na malu platu, ne mogu da uštede, a kada uzmu kredit spucaju ga na zajebanciju. Čuo sam i da neki likovi u Srbiji uzimaju kredit za slavu!!! Obrati pažnju na te tvoje drugare kako će da proslave doček 2005... Da li će odsedeti kod kuće jer neće da troše pare ili će ići u provod. ;) Da ne pričam o radnicima koji su dobili novac od privatizacije i način na koji su novac potrošili... U principu nemam ja ništa protiv ovakvih "ovaca" (odlični su za one koji su sposobni da im na brzaka prodaju nešto dok ne "spale" ono malo para što imaju), samo me užasno nervira kada se posle pitaju zašto im je mala plata, traže izgovore i krivce za to dalje od njih samih.

Poverty is not merely a lack of money. Rather, poverty is a state of mind implying dependency, irresponsibility, and the lack of a future.

Citat:
Nabukodonosor: Nego je pitanje koliko ce ti neki ljudi dozvoliti da se time bavis.

Uf! Šteta što se "proizvodnja" loših izgovora ne plaća, ti bi već sada pravio u proseku $800 mesečno. ;)

Branimir

 
0

DiceBG
Vladimir Stoiljkovic
Beograd

Član broj: 42081
Poruke: 9
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.dvision.info * www.bg..


Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 18:43 - pre 236 meseci
Do sada sam cutao, jer ne volim da se mesam, ali ...

Par stvari koje ste svi zaboravili ovde da napisete, a bez kojih niko od vas ne moze da u potpunosti stoji iza onoga sto tvrdi.


Kao prvo:

VENTURA - ... Niko nece da se zrtvuje da deo svojim primanja (ovde je SF cak uopste neko i da radi nesto) pet godina odvaja radi nekog 'imaginarnog' cilja (barem tako ga oni shvataju),...

* KOJEG PRIMANJA? 200 Evra? Koliko da odvoji kada plati struju, telefon, komunalije i, eventualno, pojede nesto konkretno. Pa troskovi gradskog prevoza, odlazak kod zubara i, nedaj boze, da se neko ozbiljnije razboli pa mora da placa participacije,
lekove, snimanja, ... A zamisli tek rodjendane, svadbe, krstenja po familiji... Govorim o ljudima koji zive u Beogradu i ostalim vecim gradovima po Srbiji. Ne, sta ce oni raditi? Uzece cekove pa ih nemilice unovcavati i ziveti na kredit. To je bila jedina stavka u vezi banaka na koju je velika vecina ovog naroda zivela, pa sada su i nju oduzeli.


VENTURA - ... jer su ceo zivot nauceni da sve dobijaju zdravo za gotovo, i da je njihovo 'pravo' da kada napune 25 godina dobiju stan od nekoga, nedaj boze da neko treba da se potrudi i da zaradi taj stan...

* Pa neko je vec lepo objasnio da je nekretnina u vlasnistvu najbolji i "najlaksi" nacin da se dodje do kredita. Ako vec moji roditelji imaju stan u vlasnistvu, zar ja treba da ga se odreknem? Naravno da mi je to pravo, kao sto ce to biti pravo mojoj deci kada odrastu. Zar ces ti da se odreknes imovine tvojih roditelja? A sto se tice dobijanja zdravo za gotovo, verujem da ti nemas pravo to govoriti ukoliko tvoje tekstove na ovom forumu mogu da prihvatim "as-is", tj. da si zaista onaj za koga se predstavljas.
Ja nisam imao tu privilegiju niti cast da idem na fakultet, iz prostog razloga sto poticem iz radnicke porodice koja nije imala sredstava da mi to obezbedi (preciznije: nisam zeleo da ih dovedem na ivicu prosjackog stapa, iako su oni bili spremni cak i dotle da idu). Ja nisam isao na skolske ekskurzije vec sam radio na gradjevini svaki slobodan dan i vikend koji sam imao. Zavrsio sam srednju Graficku sa skoro odlicnim ocenama, radio u Mc Donaldsu na Banovom do odlaska u vojsku, odsluzio po "starom" godinu dana, vratio se i odmah zaposlio kao vozac u "Yumcu", gde sam radio dok me nisu otpustili zajedno sa jos 5000 radnika posle bombardovanja.
Pa jel sam ja naucio da sve dobijam zdravo za gotovo. Znam jos gomilu takvih ljudi. Pa nemoj mi ti onda o tome...Ima mnogo ovakvih poput mene, zato nemoj da generalizujes stvari!
By the way, ne samo da nisam uspeo u to vreme da zaradim za stan, nego nekad nisam imao ni struju da platim.


VENTURA: A onda kad tog stana nema, krivi su roditelji, politika, situacija u zemlji, milosevic koji je u hagu, itd...

* Pa jeste, u pravu si, krivi su roditelji. Pokojni matori mi je obisao sve bivse republike SFRJ sa puskom u ruci na "neodlozan" poziv na vojnu vezbu dat od strane Gospodina koji sada sedi u Hagu. Sta je moj matori mogao da privredjuje 3 godine?
A kada se konacno vratio u psihicki raspadnutom stanju i bolestan od raka, mislis da sam dobijao besplatne morfijum tretmane i ostale lekove od drzave? Ne nego sam sve sam placao i radio grafiku i montazu u isto vreme, skoro 24/7, na jednoj beogradskoj televiziji da zaradim dovoljno.
Pa ko mi je kriv onda? Matori sto nije skocio kroz prozor kada su dosli po njega u 1 sat posle ponoci da ga vode na front,
Keva koja je postala invalid brinuci se o njemu kada se vratio (jer ja sam, kao sto rekoh, RADIO), situacija u zemlji ili Politika iste? Trebali da podsecam ljude na bombardovanje i krizu koja je bila u to vreme?Reci ti meni, iz tvog ugla, jel' i ovo kukanje kako ti rece? Ne, ovo ti je surova realnost velike vecine dece iz radnickih
porodica ove zemlje.


VENTURA: Pa sedeci skrstenih ruku i cekajuci da mu nesto padne sa neba...

Da, ima dosta ljudi koji i na taj nacin razmisljaju ALI NEMOJ DA GENERALIZUJES!!!!!!!!!!!
Ima dosta razloga zasto mladi u ovoj zemlji ne mogu uopste da se pokrenu iz mesta, a te razloge cak i dobar student psihologije moze vrlo detaljno objasniti. Ceo narod je u opstem stanju depresije i naucio je da zivi uz pomoc bensedina i raznih drugih hemijskih pomagala. Veliki broj svakodnevih stresova generalno menja psihu coveka i on gubi kako samopuzdanje, tako i veru u nesto. Ljudi koji na vreme shvate da imaju problem sa tom bolescu i izbore se sa njom mogu tek onda da pocnu da menjaju pattern razmisljanja i rade na planovima za bolju buducnost. Priznajem, bio sam i sam bolestan od doticne bolesti, ali sam se iz te melanholije brz trgao, i veruj mi, svakodnevno od svih ljudi koje sretnem po gradu, mogu svoju glavu na panj da stavim da 90% (!!!) njih ima obrazac ponasanja koji je osnovna karakteristika te bolesti. Cak sta vise, ispravi me ako gresim, ali zar nije i u Americi "problem" sto ogromna vecina stanovnistva redovno koristi "Prozac"?

--------------------------------------------------------------------------------------------------

A sada da i ja konstruktivno doprinesem osnovnoj temi.

Elem, kako to da nikom nije palo na pamet da se okrene poljoprivredi i stocarstvu. Slazem se ja sa vama koji zavrsavate fakultete i ocekujete da za ulozen trud budete adekvatno placeni i da radite posao za koji ste se skolovali, ali...

Stanite na trenutak i razmislite malo.

Sta se u celom svetu placa: ZNANJE, MOGUCNOST i VREME.

Sta je cilj vecine (ako ne i svih) ljudi: SIGURAN POSAO, VLASTITA FIRMA, PROFIT.

Sta svaki covek mora da radi: JEDE, PIJE, (WC) i da UMRE.

Da ne citiram Topalovice, smrt jeste jedini siguran posao, ali ja cu se posvetiti prvoj stvari: HRANI.

Za pocetak, znate li vi sta jede SELJAK kada nema jedan jedini dinar u kuci?
Prasece pecenje, pije punomasno mleko, jede neprskanu salatu i domaci hleb.

A sta jede radnik u gradu kada ostane bez posla ili ne primi platu? Koga ce on da pece? Golubove? Ne, on ce da se pozajmi pa ce kod SELJAKA na pijac da kupi sta mu treba taj dan da prezivi.

E sad, posto imam i ja zemlju na selu, niko ne moze da mi kaze kako seljaci lose zive i kako nije bas tako. Naravno da necu otkrivati cime se ja tamo bavim, ali recimo da moj "konkurent" iz okoline Sombora, koji je pre pet godina BUKVALNO krenuo od NULE, za 5 godina bavljenja tim poslom sebi KUPIO: STAN u Somboru, STAN u NOVOM SADU, 5 Ha zemlje i jos skoluje decu na fakultetu u Novom Sadu. Doticni je Masinski inzinjer a zena mu je inzinjer arhitekture (il' tako nesto), i oboje su ostali bez posla i nije ih blam niti im je tesko da stoje na pijaci svaki dan od 7 ujutro do 4 popodne.
Izracunajte sami koji je to godisnji/mesecni profit.

Da, da ne zaboravim, sinu su kupili noviju Astru za 10000 a cerkica im vozi golfa 3. A i ti "klinci" im bogami pomazu kad god mogu! Zaista!

Tata i mama ce im sutra oboma otvoriti po jednu privatnu firmu, a klinci neka se sami onda snalaze sta ce i kako ce. Realno, fer i korektno. A ako propadnu u gradu, selo je uvek spas.

Svakom od vas koji misli da ovo nije tacno, iskreno preporucujem da, ako vec nemate posao i sta da radite, idite malo kod rodbine na selo pa pazljivo proucavajte. Sa malo matematike i strucne literature, pa ako se jos ogrebete za iskustvo, eeeeeee....... I ne slusajte seljake kako kukaju da nemaju. Pogledajte samo sta imaju u dvoristu, bice vam dovoljno.

A za sve vas koji imate predrasude o zivljenju i radu na selu, recicu vam samo jedno: Ako zivis u selu, ne moras da budes seljak. Ima ih dosta koji zive po Beogradu a mogu se svrstati u tu kategoriju.

Tri generacije iza mene su beogradjani, i ja mogu da kazem za sebe da sam iz Beograda poreklom. U Beogradu sam poznat kao covek koji je uspeo, pre tri godine, da internet prezentaciju trenutno najvece opozicione partije da dovede medju 10.000
najposecenijih na svetu (sa 1.000.000. mesta), radio sam na tri velike beogradske televizije digitalnu montazu i u jednoj distributerskoj kuci DVD autoring, i tek onda sam
izvagao koje pare zaradjujem (ali i trosim) ovde sa znanjem koje posedujem, a koje sam tek skoro poceo da zaradjujem SAMO POVREMENIM radom na selu i drzanjem malog studija u Beogradu.

I jos nesto, setite se zbog cega je zaista zapoceo prvi svetski rat: zbog kvalitetne stoke i suvih sljiva iz Srbije, zar ne?


Pa vi sad vidite.


www.bgklub.net
Forum iskljucivo za pomoc u razvoju biznisa ...
 
0

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 19:52 - pre 236 meseci
Citat:
DiceBG: KOJEG PRIMANJA? 200 Evra? Koliko da odvoji kada plati struju, telefon, komunalije i, eventualno, pojede nesto konkretno. Pa troskovi gradskog prevoza, odlazak kod zubara i, nedaj boze, da se neko ozbiljnije razboli pa mora da placa participacije, lekove, snimanja, ... A zamisli tek rodjendane, svadbe, krstenja po familiji...

PotraŽi NIN (http://www.nin.co.yu) broj 2812 (18.11.2004) i broj 2813 (25.11.2004) i pročitaj "Englez o Srbiji, zemlji praznika". Ako uporediš to šta je on pisao 1853. o Srbiji i trenutno stanje danas videćeš u čemu je problem tamo...

NIN Broj 2812 (18.11.2004)
Englez o Srbiji, zemlji praznika

Citat:
Poznato je da se u Rusiji slavi više od dve stotine praznika godišnje. U Srbiji narod poštuje dvesta šezdeset pet praznika; a ovdašnji mitropolit (arhiepiskop), koji je nekada bio sudopera (marmiton) kneza Miloša, nedavno je istakao neumeren zahtev prema kome bi pripadnici svih hrišćanskih crkava u zemlji bili bez razlike obavezni da svetkuju sve ove praznike.

Tako se za jednog Srbina, koji od trista šezdeset pet dana radi tek stotinu, teško može reći da razume značaj vremena. I zaista malo je poslova koje ovdašnji ljudi znaju da rade. U Srbiji nema stolara, niti kovača, pa ni zidara; tako da im čak i kuće tokom leta grade radnici iz Austrije, koji se početkom zime vraćaju kućama sa lepim zaradama. Izvan Beograda ne postoji krčma u kojoj bi putnik mogao da prenoći, a ukoliko mu je po volji da spava u postelji on može samo da je donese sa sobom. S obzirom na takvo stanje Srbije, donekle iznenađuju težnje njenog naroda nadahnute ponosom. Juče sam sa velikim zanimanjem prisustvovao svečanosti obeležavanja dana samostalnosti Srbije.


Branimir

 
0

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
*.vdial.verat.net.

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 20:35 - pre 236 meseci
Citat:
Uf! Šteta što se "proizvodnja" loših izgovora ne plaća, ti bi već sada pravio u proseku $800 mesečno. ;)

Nemam ja nikakve izgovore, ali neke stvari su fakat. Ti i dalje mozes da nastavis da zivis u bajci u kojoj zivis, ali neke stvari jednostavno postoje. Pogotovo ako su u igri velike pare. Ja sam te lepo pitao (a to je samo hipoteticko pitanje, jer ja znam odgovor) zasto samo jedan covek izvozi pecurke iz SCG, i nikome drugom nije to dozvoljeno? Znaci, ako u neke stvari nisi upucen, nemoj ni da pricas gluposti! Ja sam ono samo pomenuo, nisam uzeo kao aksiom. Samo hocu da kazem da se i to desava. Ti, ako ti je ovde bilo lepo i idealno za posao, gde bi ti svako dozvolio da radis sta se tebi svidja, nisi ni morao da ides u US.
E ajde onda ti i Ventura pogledajte celokupnu situaciju iz perspektive DiceBG-a, pa mu onda pricajte te bajke. Da se odmah razumemo, ja nisam jedan od onih koji ce za npr. 40-50 godina da krivi drzavu sto nije uspeo u zivotu. "Sta da radim, takvo je stanje bilo u drzavi". To je smesno. Mene ne zanima na kojoj sam geografskoj sirini i duzini. I ovde moze da se uspe. Itekako. Ali mi se ne svidja poneciji stavovi tipa "ako nesto dovoljno zelis, to ces i da dobijes". Mozda je to kod tebe tako,
bkaradzic-u, ipak si ti blizu Hollywood-a.

Citat:
U Srbiji nema stolara, niti kovača, pa ni zidara; tako da im čak i kuće tokom leta grade radnici iz Austrije, koji se početkom zime vraćaju kućama sa lepim zaradama.

Ne znam ko je ovo pisao, ali ovo je cista glupost.
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
0

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
213.244.197.*

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 20:49 - pre 236 meseci
Srbi nisu lenj narod kako ti Ventura tvrdis, oni se samo nalaze u surovoj stvarnosti koja im je "vezala ruke" i onemogucava im da postignu bar deo onoga sto zele da postignu. Nasa drzava se ubraja u tu surovu stvarnost. A nasu drzavu ne stvara narod ( kako je to normalno ) vec ljudi koji imaju sudbinu potcinjenih ( tj. nas) u svojim rukama, a njihovo globalno ime ne bi da iznosim zbog stavke 13 u pravilniku. Veruj mi, najmanje smo mi sami krivi zbog situacije. Ako kazes drzava nije kriva; kako nije kriva ?! Sto u stranoj zemlji radis za prosecnu platu i sa tom prosecnom platom mozes da kupis ono sto covek u nasoj zemlji ne moze sa ogromnom platom. Znam da je standard u pitanju, a ko je ama kriv sto nam je takav standard...mi sigurno nismo...a znamo koje kriv ?! Da nisu mozda pacovi krivi, he ?...
 
0

Nabukodonosor
Marjan Bažalac
Kraljevo

Član broj: 17066
Poruke: 6463
*.vdial.verat.net.

Jabber: nabukodonosor@elite.....
ICQ: 235843000
Sajt: https://www.toolsify.com


+565 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 20:55 - pre 236 meseci
Ne bih se samo slozio sam jednom tvojom konstatacijom:
Citat:
m4rk0: Srbi nisu lenj narod kako ti Ventura tvrdis, oni se samo nalaze u surovoj stvarnosti koja im je "vezala ruke" i onemogucava im da postignu bar deo onoga sto zele da postignu.

Srbi su i te kako lenj narod. Mogu sada o ovome da ti razglabam celu noc, ali nema potrebe. Pogledaj sta su ljudi na Novom Zelandu uradili! A kazu da smo mi zauzeli najbolju zemlju u Evropi (pazi to), a da necemo da radimo. Da smo lenji, lenji smo. Sve to sto ti nabrajas bice izgovor sledecih 50 godina. Sa ostalim se uglavnom slazem.

[Ovu poruku je menjao Nabukodonosor dana 16.12.2004. u 06:49 GMT+1]
Have you ever had a dream that you were so sure was real? What if you were unable to wake from
that dream? How would you know the difference between the dream world...and the real world?

www.toolsify.com
 
0

djoca!

Član broj: 14245
Poruke: 117
*.nat-pool.kg.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 21:08 - pre 236 meseci
Ima mnogo istine u ovom sto Ventura kaze, iako u potpunosti razumem i Dice-ovu poziciju i teske komentare svih ljudi koji su prosli kroz istu situaciju. Ipak i ti si Dice upravo indirektno priznao Venturi da je u pravu upravo isticanjem svoje price. Ja cu ti sa druge strane dati presek recimo Kragujevca.
Poznato je da je grad mrtav. Medjutim kad mi je skoro recimo bila sestra ovde koja inace zivi u Sloveniji ona nije mogla da veruje da ljudi ovde lose zive. Jednostavno kafane su po ceo dan bile pune, nocu svi klubovi puni. Prosecan dan coveka ti je ovde spavam do 2, rucam, idem na kaficu, vratim se da prilegnem malo, klopam i idem u provod. Odakle kinta.... pa i ne treba je nesto mnogo kad razmislis... u kafanama se pije jedno pice po 3 sata, uvece jos jedno.... i kuka se... zznaci 200 kinti dnevno pokrije dembela sa sve cigarama.... i non stop kukanje kako nema kinte, kako nema posla, kako da on ode napolje imao bi 10000 evra platu. Pa gde bre to? Ako mu poonudis da radi nesto ... on to ne ume... pa nisam ni ja nista znao, pa sam naucio... niko se nije naucen rodio. I svi bi da sa srednjom skolom i dva semestra fakulteta da budu direktoi multinacionalnih kompanija.
ako hocemo da seciramo problem, onda mozemo uci u milion problma. Po meni, prvi problem, istorijski je 45 i pobeda proletarijata. Ajde da se manem politike, ali mislim da je tad vec pobedila misljenje da sad sa nasom pobedom, necemo morati da radimo mi kao sto nisu nase dotadasnje gazde. I to se bre vrhunski primilo kod nas. Mi smo komunizam voleli, nije nam bio nametnut te ga se samim tim nismo oslobodili. To je sve nametnulo misljenje da je posao mesto gde odes, malo posedis, popijes kaficu dve malo pipnes po nesto i kuci na rucak i dremku. Napravite anketu i mogu ruku na panj da stavim da ce preko 80% da izmedju drzavnog posla i plate od 250 evra i da rade ko crnci ceo dan i da zarade 75 evra mesecno izabere prvu opciju. Pa bre meni moja majka pre neki dan mrtva ladna kaze da mi je najbolje da se vratim u Zastavu, kaze drzavni posao, a ti moras da mislis na porodicu. Ej bre, koju porodicu... 200 evra plata ,a ja njoj za lekove dajem 400 mesecno.... pa jeste ali ti radis po ceo dan. I sta da joj odgovoris na to. I tako razmislja 90% ljudi preko 40 koje poznajem. E, to su preneli i na decu. Ne svu, ali u svakom slucaju to je nacin razmizljanja koji ce nekako da se izbaci mozda za 20 godina, ne pre.
Drugi vazan problem je po meni to sto je vrlo mali broj ljudi ikad otisao preko grane i radio nesto tamo (iskljucujem Grcku i more). Ko god je bio posle toga nije vise ostao isti.
Treci bitan problem je fakultet koji je lako upisati i koji moze da se odugovlaci po 100 godina. To daje laznu predstavu za vecinu ljudi da nesto korisno rade i lagano im prolaye godine. Svako ko zavrsi srednju koja nije znat upise fakultet, a posle 10 godina zavrsi mozda 5% upisanih. Gubljenje vremena, a svi kao nesto rade sve to vreme. Da ne pricam o kvalitetu tih fakulteta.

Sto se biznisa tice, nisu lose ideje koje ste predlozili.

Posto pretpostavljam da su ovde svi u neku ruku dovoljno strucni da naprave neki sajtic ili makar znju nekog sa kim mogu da se udruze evo vam moje ideje iz prakse. Meni licno npr sajt u potpisu donosi znacajno vise od 250-300 evra mesecno. Ulaganja su manja od 100 evra godisnje i znanje da se sajt napravi. Ako ne umete da ga napravite udruzite se sa nekim ko ce ga napraviti i kome ce ici recimo 50%. Nadjite temu koja vas zanima i siguran sam da mozete stvoriti dovoljno sadrzaja na sajtu koji ce vam omoguciti pristojnu posetu koja ce vam omguciti finu zaradu. Ako se promoiji sajta, kreiranju sadrzaja, itd.. posvetite prvih par meseci par sati dnevno (uz pretpostavku totalnog neznanja o istoj na pocetku) siguran sam da za 6 meseci do godinu dana mozete imaiti >200 evra mesecno. Naravno, morali bi da gadjate englesko govorno podrucje kako bi povecali sanse za zaradu. Mislim da je realno... ako nekom treba pomoc, tu je forum :-)

Inace firma koja pravi tu Venturinu masinu je www.Brzanplast.com. Mislim da je sin ili rodjak gazde redovan na forumu ovde, pa mozda i odgovori. Koliko znam njihova masina je oko 10k evra i uzeli su neki debeo kredit sa kojim su usli u posao. Ali to je sve sto znam, a moze malo da se googla za to.

Inace, malo da skrenem... pogledao sam temu o igricama... zanimljivo i govori o nasem mentalitetu da je masa ljudi krenula u pricu kako da prevari drzavu za porez, za ovo ono, a da prvo nisu napisali ni liniju koda ni poceli da prave igricu. Malo manje razmisljanja o takvim stvarima i sbbkbb i malo vise akciej ne bi bilo na odmet.
 
0

m4rk0
Marko Vasic
dipl. ecc.
Majur

Član broj: 25075
Poruke: 1740
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.tutoriali.org


+2 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 22:10 - pre 236 meseci
Citat:
Srbi su i te kako lenj narod

Ajde da uzmemo u obzir da je to tacno ( a nije ! ), srbi nisu sami za to krivi. I ponavljam situacija, stvarnost ( nazovite to kako hocete ) u zemlji je onemogucila da mi tj. nasa vrednost i nasi kvaliteti dodju do izrazaja. Ljudi nemaju motiv. Ajde neka mi neko kaze, kada bi te iste "lenje" srbe poslali u neku drzavu sa malo jacim standardom ( boljim primanjima u preduzecu) da li bi oni vise radili i trudili se . Na naravno da BI. Znaci potreban je motiv. Sto znaci srbi jesu vredni i marljivi, samo nemaju motiva da iskazu svoju marljivost.
 
0

Marko_L
Beograd

Član broj: 20532
Poruke: 2885
*.yubc.net.

Jabber: Marko_L@elitesecurity.org


+828 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 22:23 - pre 236 meseci
Čini mi se da takve generalizacije ne vode ničemu.Nit su Srbi lenj, niti vredan narod.Pojedinac može biti lenj ili vredan.Tačno je da celokupna svest naroda mora da se promeni, ali tačno je i to da je situacija u zemlji i stvorila takvu svest.Sve u svemu, kad se sve sabere i oduzme, svi mi imamo dve mogućnosti.Jedna od njih je da kukamo po forumima i drugim mestima kako je država kriva za sve, što u principu i jeste istina, ali sama diskusija o tome i jadikovanje nigde ne vode.A druga mogućnost je da se zapne i pokuša nešto uraditi.Dakle, od samog čoveka najviše zavisi dokle će stići.Situacija u državi je samo jedna od prepreka koju treba preskočiti na putu ka nekom uspehu.Ta prepreka jeste visoka, ali premostiva.U svakom slučaju, bolje je pokušati preskočiti prepreku, pa se i saplesti, nego stajati ispred nje i pljuvati po njoj.To je odprilike cela mudrost.
-Odracuonogakomijedrpiorazmaknicu.
-Ne rxdi mi txstxturx, kxd god hocu dx
ukucxm "x" onx ukucx "x".
-Ko kaaz e da ja neuummem da kuuca
m.
-Piše "Insert disk 3", a jedva sam i ova
dva ugurao u drajv
-Postoje samo dve osobe kojima
verujem, jedna sam ja, a druga nisi ti
 
0

DiceBG
Vladimir Stoiljkovic
Beograd

Član broj: 42081
Poruke: 9
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.dvision.info * www.bg..


Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 22:28 - pre 236 meseci
Dakle mislim stvarno. Ovo vec pocinjem da shvatam licno. Znaci svi koji su SAMI (HAHAHA) "uspeli" u zivotu (u prevodu "siti"), gledaju sa visine i uce celu naciju (u prevodu "gladne") kako treba raditi, a da pri tom ne daju makar jedan jedini REALAN primer i smernicu. A da ne pricam o tome kako vec pocinjem da mislim da zivim u zemlji gde je sve go kreten do kretena. Pa dajte ljudi!


Bkaradzic: Npr. ja ne potičem iz imućne porodice (prosveta) pa sam ipak uspeo da od $0 napravim nešto... Na znanje i sposobnosti. Da sam imao volju da se bavim proizvodnjom uslužnog softvera, mogao sam da ostanem u Srbiji i lepo zarađujem, ali sam hteo da radim samo na igrama pa sam došao u USA.

*Pa kako si ti stigao do Amerike macane? Dosao na aerodrom, od dzeparca kupio kartu do LA, seo na avion i krenuo trbuhom za kruhom? Bez icije pomoci naravno. Ni viza ti nije trebala, zar ne? Pa blago tebi. Mislim stvarno ... Hajde odrzi nam quick tutorial kako i mi da napravimo tako nesto. Sta nam je sve potrebno? Evo uzimam iz steka pare koje spremam za kameru i krecem, samo napisi kako!


Bkaradzic: Čuo sam i da neki likovi u Srbiji uzimaju kredit za slavu!!!

*Citajuci vase postove, jedino sto sam uspeo da zakljucim je sledece: Svi treba da jedemo pola 'leba i 100gr soli (po coveku/dnevno) sledovanja, da se svi asocijalizujemo, odreknemo se pusenja, kafe, pica, proslava, letovanja, da ne slavimo slave, idemo obuceni k'o Tarzani i svuda peske, i sve pare koje nam preostanu na kraju meseca (kada se placaju racuni), a to je oko 50 evrica, talozimo na
racune stranih banaka, koje, BTW, nemaju pokrice od strane glavnih filijala u inostranstvu (U prevodu, ako ovdasnja npr. HVB banka skikne, HVB HQ nema nikakvih obaveza prema deponentima banke koja je skiknula, bilo da je ta banka u Srbiji ili Tanzaniji, svejedno). Ma nemoj!


Nabukodonosor, nema svrhe, sit gladnome ne veruje.Kada budu napisali KONKRETNO, KAKO TACNO DA od 1500 evra napravis nesto u Srbiji, od cega mozes posle realnog vremena da ocekujes povecanje kapitala i bar 300Evra razlike mesecno, onda su zasluzili da se dalje polemise sa njima. Ja nisam gladan, ali me stvarno nerviraju ovi sto su "nabrekli od sitosti" ,niko nista konkretno da kaze a svi sole pamet kakvi smo. Nek' im sluzi na cast.


m4rk0: Znaci potreban je motiv. Sto znaci srbi jesu vredni i marljivi, samo nemaju motiva da iskazu svoju marljivost.

Ziva istina. Ali isto tako ...

djoca!: Napravite anketu i mogu ruku na panj da stavim da ce preko 80% da izmedju drzavnog posla i plate od 250 evra i da rade ko crnci ceo dan i da zarade 75 evra mesecno izabere prvu opciju. Pa bre meni moja majka pre neki dan mrtva ladna kaze da mi je najbolje da se vratim u Zastavu, kaze drzavni posao, a ti moras da mislis na porodicu. Ej bre, koju porodicu... 200 evra plata ,a ja njoj za lekove dajem 400 mesecno.... pa jeste ali ti radis po ceo dan. I sta da joj odgovoris na to. I tako razmislja 90% ljudi preko 40 koje poznajem.

...I ovo je ziva istina...


www.bgklub.net
Forum iskljucivo za pomoc u razvoju biznisa ...
 
0

DiceBG
Vladimir Stoiljkovic
Beograd

Član broj: 42081
Poruke: 9
*.vdial.verat.net.

Sajt: www.dvision.info * www.bg..


Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 22:57 - pre 236 meseci
I jos nesto, apsolutno se slazem sa Marko_L premda mislim da je moju poruku pogresno protumacio. Samo sam dao do znanja da se ne moze tako uopsteno pricati, a da od kukanja vajde nema - nema!

Ipak, jos uvek mi nije jasno zasto svi beze sa sela? U svim evropskim studijama Srbija se nalazi na pocetku liste po potencijalima, a na kraju po iskoriscenosti istih tih potencijala. Trazili ste konkretan primer, dao sam vam konkretan primer. To je jedino mesto gde na svaki ulozen dinar dobijas isto toliko zarade, konstantna ziva lova. Neces da stojis na pijaci, OK! Napravi ugovor sa nekom piljrnicom (kojih stvarno nema puno...) pa im isporucuj "sta god da radis" na selu.

Jos malo pomoci za sve zainteresovane: Pogledajte uslove za otvaranje "Poljoprivrednog dobra" i kako, verovali vi to ili ne, ova drzava kreditira (na 20 god. sa 3% kamate godisnje u vrednosti od 5000 do 50000 Evra) sve koji zele da rade na selu. Kredit mozete dobiti u Eksim banci. Rok cekanja (u mom slucaju) je bio oko mesec dana. Raspitajte se malo ...

Jos pomoci? Pogledajte poslovanje "Krmivo produkta" - Jel sada jasnije?

Dosta sam rekao ...
www.bgklub.net
Forum iskljucivo za pomoc u razvoju biznisa ...
 
0

bokini

Član broj: 7372
Poruke: 101
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 23:11 - pre 236 meseci
Marko i DiceBG:

Krenuli ste da ubedjujete ljude da je nemoguce zaraditi bez para. Evo vam primer Onazis, koji je zaradio bogatstvo bez prebijene pare. Ima mnoogo non-criminal primera i u Srbiji.

Dok ne promenite nacin razmisljanja nema nekih vecih para za vas dvojicu. Zao mi je, to je surova istina. Ja sam siguran da je svako sposoban da zaradi bogatsvo bez i 1 dinara (bukvalno). Ja znam da mogu da se obogatim vec za 5 dana, ali nazalost i mene koce sumnje i strahovi kao i skoro sve ljude, koje mi usporavaju taj proces. Zato radim na tome da se otarasim toga (sto je teze od icega drugog).

Verovatno na umu imas neki fin biznis koji bi verovatno uspeo, ali zbog nekih sumnji sprecavas sebe da krenes. Nazalost nije lako uraditi neku krupnu stvar, ali na tome mora da se radi.

Ko nema na umu ideju za bar jedan biznis, onda mu predlazem da odmah uposli mozak i razmislja o tome SVAKI DAN (!), jer ce mu ideja posle toga sama doci. Ako to ne moze da uradi, onda ce ostati neciji radnik do kraja zivota.
 
0

Sonja3358
Beograd

Član broj: 27168
Poruke: 16
*.InfoSky.Net.



Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?15.12.2004. u 23:12 - pre 236 meseci


@Stefano

" Nažalost primer za takvo razmiljanje je i moja keva naprimer,koja,iako se bavi privatnim biznisom(malim jos uvek) za nju su,posto je ona "dete komunizma" ima 5.banki i odrasla je u Titovo vreme kada nije bilo bogatasa,svi koji voze kola od 100000 eur pa navise ovde u SiCG nuzno kriminalci."

Ja ne bih baš bila tako sigurna da je ovo tačno.


A što se tiče "rupa u zakonu" - pa zakon je opšti akt i on reguliše određenu materiju na opšti nacin, a niži podzakonski akti to čine na precizniji način, ali nikada baš toliko da se ne može naći "rupa u zakonu".
Čini mi se da glavni problem leži upravo u svesti ljudi da mogu od njih da žive, ali ne misle da i oni mogu jednog dana biti predmet "rupe u zakonu". (čist zakon - "akcije i reakcije" :))


@DaxxBGD

" Znam gomilu ljudi koji imaju smisla i mogucnosti da razviju privatni biznis, ali se smore kad treba da odu u SUP da zamene lk. Zasto? Zbog svima nama dobro poznate pojave - birokratije."

A šta se dešava sa onom info da će se uskoro sve obrađivati elektronskim putem (što bi moglo da nas spase birokratije)? Da li neko zna dokle se stiglo sa tim?

@salec

" Mislim da je u našoj kulturi preveliki značaj dat nezameranju i da je to razlog zašto nam ide ovako."

Ja bih spomenula i veliki značaj "zameranja" i netaktičnog ponašanja.

@Nabukodonosor

"Srbi su i te kako lenj narod. Mogu sada o ovome da ti razglabam celu noc, ali nema potrebe. Pogledaj sta su ljudi na Novom Zelandu uradili! A kako da smo mi zauzeli najbolju zemlju u Evropi (pazi to), a da necemo da radimo. Da smo lenji, lenji smo."

A možda smo "lenji" upravo zbog te najbolje zemlje u Evropi. :-))))







 
0

bkaradzic
Branimir Karadžić
ArenaNet
Seattle, WA

Član broj: 14953
Poruke: 1630
*.pandemicstudios.com.

Sajt: https://github.com/bkarad..


+11 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?16.12.2004. u 04:57 - pre 236 meseci
Citat:
DiceBG: Ovo vec pocinjem da shvatam licno. Znaci svi koji su SAMI (HAHAHA) "uspeli" u zivotu (u prevodu "siti"), gledaju sa visine i uce celu naciju (u prevodu "gladne") kako treba raditi, a da pri tom ne daju makar jedan jedini REALAN primer i smernicu.

Ja sam u predhodnih par postova dao tri ideje. Za prvu (ovaj post http://www.elitesecurity.org/tema/81769/6#530249) sam najstručniji, ostale dve su moje nagađanje. Ne tvrdim da može da se postigne išta sa bilo kojom od tih ideja, ali pisanje biznis plana i dokazivanje ovih ideja na papiru i u praksi je na onome kome se te ideje učine interesantne...

Citat:
DiceBG: *Pa kako si ti stigao do Amerike macane? Dosao na aerodrom, od dzeparca kupio kartu do LA, seo na avion i krenuo trbuhom za kruhom? Bez icije pomoci naravno. Ni viza ti nije trebala, zar ne? Pa blago tebi. Mislim stvarno ... Hajde odrzi nam quick tutorial kako i mi da napravimo tako nesto. Sta nam je sve potrebno? Evo uzimam iz steka pare koje spremam za kameru i krecem, samo napisi kako!


OK, evo samo za tebe... ;)

<hvalisanje>

Ukratko... Pravio sam 3D Engine. Kada je engine bio na određenom nivou, udružio sam se sa još dvojicom (jedan programer i jedan 3D umetnik) pa smo napravili tehnički demo za igru (u tadašnje vreme engine je po kvalitetima bio vrlo blizak engine-ima iz AAA naslova). Našao sam nekoga u USA ko je bio zainteresovan da finansira igru. Moj deo investicije je bio znanje i copyright, USA partner je uložio novac... Fast forward 5 godina... Sada ja radim za Pandemic Studios. Taj drugi programer radi sada za neku softversku firmu u Srbiji. Radio je u USA godinu-dve dana, pa je odlučio da se vrati u Srbiju, jer mu je to bila najoptimalnija varijanta. Ukratko cena života u Srbiji i novac koje pravi tamo su bolje od cene života i novca koji bi pravio ovde, keč je što radi na poslovnom softveru (kao što sam ranije rekao da me to privlači ili da sam želeo da pravim kompromise u vezi toga i ja bih ostao tamo). 3D umetnik sada radi outsourcing za neku za neku USA indie game development firmu. Uglavnom veoma ambiciozni, kvalitetni i uspešni ljudi...

Ponude za poslove koje sam imao 1998 su bile Lionhead za igru Black&White i Crytek za igru FarCry (tada X-Isle). Intervju sa Lionhead sam propustio jer vojni odsek nije hteo da mi izda potvrdu za pasoš, Crytek mi tada uopšte nije zvučao ozbiljno...

I sada nemoj da se kačiš za ovo što sve varijante što sam imao su vezane za zapad, ali to je iz razloga što je industrija igara "zadavljena" zbog piraterije u Srbiji, a meni se nije čekalo da neko tamo shvati bilo šta.

Link na sajt firme:
http://web.archive.org/web/20000823012221/http://www.legus3d.com/

Pošto ne mogu da ti sada pošaljem demo te igre što sam radio, možeš ovde da skineš demo koji sam ja programirao 1995 (u pre-3D-akcelerator danima):
http://www.scene.org/file.php?...95/demo/money.zip&fileinfo
Napomena: radi samo u DOS-u, ako te interesuje skini DOSBox pa probaj...

Zadnja igra koju sam završio (Full Spectrum Warrior) je trenutno aktuelna kod pirata u Srbiji...

</hvalisanje>

Naravoučenije: Da nisam sam odlučio da pravim 3D Engine i da nisam bio uporan u tome, da sam radio isto što i većina mojih vršnjaka išao u zezanje i blejao, da sam čekao nešto, ne bih nikada došao ovde...

Citat:
DiceBG: da se svi asocijalizujemo


Ja da smatram da će mi to rešiti neki finansijski problem, ja sam spreman i to da uradim.

Citat:
DiceBG: odreknemo se pusenja, kafe, pica, proslava, letovanja, da ne slavimo slave


'ladno... Ja i sa USA platom ništa od ovoga ne praktikujem... Ne pušim (mada volim Philip Morris deonice), kafu pijem samo na poslu (i onako sam u proseku ovde 10-12h dnevno), proslave ne volim, na letovanje nisam išao od 1997 niti planiram da idem (niti sam uzimao odmor u zadnjih 5 godina, jer su mi praznici koje imamo ovde sasvim dovoljni), ne slavim slave (nisam niti pomodaran niti tradicionalista)... Jedina stvar na koju ne štedim novac su stručne knjige... :)

Citat:
DiceBG: Ma nemoj!

Misliš da je meni stalo da ti promenim stav? :)

Ja ne pričam ovde da bih vas u nešto ubedio. Samo iznosim sopstveno mišljenje. A vi slobodno nastavite da vodite život kakav vodite i ne menjajte vaše navike.

Citat:
Nabukodonosor: Ali mi se ne svidja poneciji stavovi tipa "ako nesto dovoljno zelis, to ces i da dobijes". Mozda je to kod tebe tako, bkaradzic-u, ipak si ti blizu Hollywood-a.

Sve što posedujem sam stekao sopstvenim radom. Ništa nisam nasledio ili dobio. Sve želje koje sam do sada imao su mi se ostvarile... ;)

Citat:
Nabukodonosor: Ne znam ko je ovo pisao, ali ovo je cista glupost.

Napisano 1853!!! Nije izmišljotina, pročitaj feljton u NIN-u...

Branimir

 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?16.12.2004. u 09:14 - pre 236 meseci
Meni je zao da je DiceBG u takvoj situaciji, ali u ovom slucaju on je taj izuzetak, a ne tipican primer mladog coveka u Srbiji.

@DiceBG

Citat:
DiceBG:
Nabukodonosor, nema svrhe, sit gladnome ne veruje.Kada budu napisali KONKRETNO, KAKO TACNO DA od 1500 evra napravis nesto u Srbiji, od cega mozes posle realnog vremena da ocekujes povecanje kapitala i bar 300Evra razlike mesecno, onda su zasluzili da se dalje polemise sa njima. Ja nisam gladan, ali me stvarno nerviraju ovi sto su "nabrekli od sitosti" ,niko nista konkretno da kaze a svi sole pamet kakvi smo. Nek' im sluzi na cast.


Mislim da je ovaj gore citat govori sve sam za sebe, i u sebi sadrzi sve lose o cemu smo diskutovali u ovoj temi.

Zbog cega trazis da ti neko kaze sta ti da radis, i kako tacno da napravis pare? Zbog cega trazis da ti neko nesto servira? Da li ti mozes mozda sam da se potrudis, pa pobogu, bar je internet jeftin, pa da potrazis, da vidis kakve su mogucnosti, sta se tu radi, posetis neki biznis sajam, pa pogledas malo cime se ljudi zanimaju, sta je novo, sta je aktuelno, oko cega se vrte pare.
A ne da kazes "Kazi mi tacno kako da zaradim pare, pa cu onda da pricam sa tobom", bolje da si mu reko da ti posalje 5000 evra na racun...


A sto se tice one tvoje poruke o primanjima od 200 eura itd, da ne bude sve suplja prica, poslaji mi mail na PP, i ja cu te licno obavestiti kada u mojoj firmi budu zaposljavali nove radnike koji imaju pocetnu platu 400 evra. Dodji, pa se bori za svoje mesto pod suncem, nece niko nista da ti servira.


Sa nastavkom tvog posta o proizvodnji hrane se u potpunosti slazem. Ali, tu opet dolazimo na pricu da je mnogima ovde u Srbiji 'ispod casti' da rade odredjene poslove, iako im deca nemaju sta da jedu... Oni koji su to prevazisli su uspeli da urade nesto od svog zivota...

Ja sam dosta razmisljao o toj poljoprivrednoj proizvodnji, i pazi ovu racunicu, imas recimo njivu od 50 hektara (nebitno kako si dosao do nje, to sad nije predmet price, inace prosek je 5 hektara medju domacinstvima u Vojvodini):
Da sadis psenicu, koja je na granici isplativosti, a moozes da sadis mnogo unosnije kulture tipa secernu repu, cvece, itd... Znaci psenica je u pitanju.
Kod nas se dobar prinos po hektaru smatra 2-3-4 tone po aru. Raniji poljoprivredni kombinati su znali da prave 'necuvenih' 5 tona prinosa. Sto je smesno, u USA je najnormalnije da imas prinos od 10 tona po hektaru.

Cena jednog hektara kvalitetne zemlje u Vojvodini se krece izmedju 750 i 1500 eura, znaci njiva od 50 hektara bi kostala 50,000 eura. Da kazemo da cemo u proizvodnju psenice ulagati kako treba, imacemo prihod od 6 tona po hektaru. Da kazemo da smo pukli 50% na sve te troskove (sto je nemoguce), ostaje nam 3 tone psenice po hektaru cistog profita. Tona psenice na svetskom trzistu (A i kod nas bogami) je oko 160 dolara. Znaci godisnje jedan hektar napravi 480 dolara profita, odnosno nekih 40% povracaja na osnovnu investijiciju, i to samo od gajenja psenice !!!

A gde su tu jos raznorazne beneficije koje drzava daje poljoprivrednicima (http://www.blic.co.yu/arhiva/2002-12-05/strane/ekonomija.htm), koje troskove produkcije smanjuju znacajno od onih nasih vrtoglavih 50% ...

A sta je tek da gajimo secernu repu koja ima prinos od 30 tona po hektaru, a tona secerne repe se krece izmedju 20-25 dolara, onda dolazimo do 750 dolara prihoda po hektaru!

Znaci sa psenicom bi imao godisnji prihod od oko 24,000 dolara, a sa secernom repom bi godisnje zaradio oko 30-35,000 dolara godisnje... Kao sto si i sam rekao, drzava stimulise poljoprivredne proizvodjace na sve moguce nacine.. Znaci kredit za kupovinu zemljista dobijas bez problema (ako ne u vidu novca za direktnu kupovinu, onda u vidu zemljista), drzava ti poklanja svaki treci hektar (znaci nebi imao njihvu od 50 hektara nego od 66 hektara za iste pare, ako gajis psenicu, drzava ti godisnje daje raznorazne beneficije u vidu besplatnog goriva za poljoprivredne masine, a ostalo gorivo ti je oslobodjeno poreza i akcija, daju ti direktne donacije za prehranu psenice, itd, itd, i uprkos svemu tome mi proizvodimo psenicu loseg kvaliteta, sa strasno malim prinosom, koja je po ceni jednaka svetskoj psenici!
Evo ti recimo realan tok dogadjaja. Uzmes na kredit njivu od 50 hektara. Godisnji prihod ti je 24,000 dolara (to je ako su ti troskovi 50%), da kazemo da su ti troskovi 40% na otplatu kredita, otplatu poljoprivrednih masina, troskove djubriva, semena, prihrane i sta ti ja znam vec, i da ti ostane 10% godisnje koje ulazes u prosirivanje poseda. To je odprilike oko 10% godisnje uvecanje poseda, a kako troskovi poljoprivredne proizvodnje opadaju EKSPONENCIJALNO u odnosu na velicinu poseda, da se zakljuciti da bi
kroz 5 godina bavljenja poljoprivredom imao u posedu 73.2 hektara, zaradjivao 35,000 dolara godisnje pod uslovom da je cena proizvodnje ostala ista, a nije, opala je, znaci ti sada imas 73.2 hektara, 50% zarade od 35,000 dolara, da kazemo da ti je cena proizvodnje odprilike jednaka kao za 50 hektara, jer sada mozes u jednom cugu da zanjes vise psenice, u jednom cugu mozes da prihranis vise psenice, tako da mozda potrosis 10% vise goriva i vremena da obradis jos 46% vise zemljista, znaci imao bi oko 45,000 dolara prihoda ustvari.
kroz 10 godina bavljenja poljoprivredom imao bi u posedu 118 hektara zemljista, prihod od 79,000 dolara... itd itd...

Poljoprivreda nije nimalo naivan posao, medjutim vecini Srba je 'ispod casti' da budu 'seljaci' ...
 
0

ventura

Član broj: 32
Poruke: 7781
*.vdial.verat.net.



+6455 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?16.12.2004. u 09:55 - pre 236 meseci

Citat:
DiceBG:
Dakle mislim stvarno. Ovo vec pocinjem da shvatam licno. Znaci svi koji su SAMI (HAHAHA) "uspeli" u zivotu (u prevodu "siti"), gledaju sa visine i uce celu naciju (u prevodu "gladne") kako treba raditi, a da pri tom ne daju makar jedan jedini REALAN primer i smernicu. A da ne pricam o tome kako vec pocinjem da mislim da zivim u zemlji gde je sve go kreten do kretena. Pa dajte ljudi!


Pa zar na ovoj temi be postoji pregrst realnih smernica? Zar ti ne mozes da nadjes neku svoju smernicu? Jel tebi neko treba da kaze cime ces da se bavis i sta ces da radis u zivotu?
Sta sad, treba neko da napise ovde:
1. Otici na adresu tu i tu u toliko i toliko sati, sa sobom poneti to i to
2. Pozvati ovog coveka, reci mu to i to i reci da ti posalje to i to
...
356. Reci miletu sto vozi sleper da se uparkira malo nakrivo kako bi...
...
10,567. Kupiti avionsku kartu za Maldive i uzivati u bogatstvu

Ovako 'uputstvo' sumnjam da ces od nekog da dobijes...

Citat:
DiceBG:
*Pa kako si ti stigao do Amerike macane? Dosao na aerodrom, od dzeparca kupio kartu do LA, seo na avion i krenuo trbuhom za kruhom? Bez icije pomoci naravno. Ni viza ti nije trebala, zar ne? Pa blago tebi. Mislim stvarno ... Hajde odrzi nam quick tutorial kako i mi da napravimo tako nesto. Sta nam je sve potrebno? Evo uzimam iz steka pare koje spremam za kameru i krecem, samo napisi kako!


Pa decko sigurno nije kenjao na sve strane da su mu drugi krivi, nije isao da protestvuje na trgu republike protiv poskupljenja kiselih krastavaca, i nije mu sloba bio kriv sto nista nije karo 6 meseci, vec je verovatno sedeo i radio.
Ja da ti kazem da sam kao slinavi klinac '99 pisao neke glupave PERL skripte za Akamai, i za to primao 130 dolara na sat (!! to je bilo vreme najzesceg booma), i da sam imao dva grama mozda u glavi mogao sam na sitno po malo ogromne pare da zaradim, al jebiga, sta zna dete sta je 130 dolara na sat... Mislio sam da niko nece provaliti ako sam hello world skriptu pisao 8 sati :) al dobro, to je sad nebitno.. Bitno je da je u srbiji itekako moguce zaraditi na svakojakim poslovima, a pogotovo je bilo moguce zaraditi za vreme dotcom boom-a u USA 99-00-01 (Ko nije iskoristio konzumaciju - Nek si j*** mater :) ).

Citat:
DiceBG:
Bkaradzic: Čuo sam i da neki likovi u Srbiji uzimaju kredit za slavu!!!

*Citajuci vase postove, jedino sto sam uspeo da zakljucim je sledece: Svi treba da jedemo pola 'leba i 100gr soli (po coveku/dnevno) sledovanja, da se svi asocijalizujemo, odreknemo se pusenja, kafe, pica, proslava, letovanja, da ne slavimo slave, idemo obuceni k'o Tarzani i svuda peske, i sve pare koje nam preostanu na kraju meseca (kada se placaju racuni), a to je oko 50 evrica, talozimo na
racune stranih banaka, koje, BTW, nemaju pokrice od strane glavnih filijala u inostranstvu (U prevodu, ako ovdasnja npr. HVB banka skikne, HVB HQ nema nikakvih obaveza prema deponentima banke koja je skiknula, bilo da je ta banka u Srbiji ili Tanzaniji, svejedno). Ma nemoj!


Pazi, ziveo sam u USA, ali nisam primetio da iko tamo toliko lagodno zivi kao prosecna porodica u Srbiji ... Ameri dobijaju srcke u cetrdesetoj od stresa, a mi dobijamo srcke u 40-toj od previse svinjetine i cvaraka...
Slavljenje slava treba da bude rucak za uzi krug porodice, a ne parada kica i neukusa sto od toga prave raznorazni seljoberi koji uzimaju kredit kako bi se pokazali... To je onaj mentalitet Slava - Ispracaj sina u vojsku - Zenidba sina, sve pare dati na to, nema veze sto nema leba da se jede u kuci, pozamice se pare...
Pijenje kafe po kaficima, pica, cigarete - na te stvari se trosi kad se ima para bre... Jesi bio ti nekad van Srbije kad mozes da pricas ovakve gluposti? Neretko sam vidjao da u USA ljudi ostavljaju pusenje da bi ustedeli novac, eee, a to kod nas smatraju najnormalnijom pojavom, i uzimaju za pravo!
Letovanja?!?! Probaj da odes u USA, i da nadjes nekog amera koji nije penzioner, a koji je otisao negde na letovanje vise od jednom u 5 godina? ... Jos u USA prevoz smesno skup, cene boravka u divljim zemljama na karibima i u mexicu smesne za US standard, pa opet niko ne ide nigde... A i kad odu to su uglavnom posete rodjacima u drugim delovia USA...




 
0

broker

Član broj: 2415
Poruke: 8514
212.62.59.*



+11 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?16.12.2004. u 11:57 - pre 236 meseci
Ne znam sta se toliko glozite kad je recept vrlo jednsotavan: dobro popricaj sam sa sobom i odluci se sta je to sto umes dobro da radis i zelis da radis, nadji nacin kako to da prodas i redovno unapredjuju znanje i budi spreman da radis, radis, radis i mozda malo spavas.

Razumem ljude koji kukaju, jer sam se naslusao toga poprilicno. Svi koji kukaju po pravilu ne znaju sta ce sa sobom. Ne znaju sta bi zeleli da rade, ne znaju sta umeju da rade, a obicno i ne mogu da izdvoje nesto sto posebno dobro znaju, nemaju volje da nesto novo nauce, ali znaju da bi voleli da im neko da neki posao gde ne moraju mnogo da rade a da je plata dobra.

Postoji doduse i druga grupa, oni koji kukaju kao ne mugu da nadju posao jer niko nece da ih plati onoliko koliko vrede. Ti obicno u stvari precenjuju svoju vrednost i zive u oblacima.

Ja mozda spadam u one koji su negde na sredini. Imam svoju firmu, ne mogu da se hvalim da sam bogat, da mi sve ide ko po loju, da imam skup auto, zivim u stanu koji je u vlasnistvu mojih roditelja, ali imam para onoliko koliko mi treba i nesto vise tako da mogu sebi da priustim i malo luksuza tj. da pribavim nesto sto volim a nije mi preko potrebno. Radim ko konj, po ceo dan, i suguran sam, da sam malo bolje slozio kockice, da bih mogao isto da zaradjujem i sa manje truda al' 'ebiga, tako je ispalo. Radim na tome da se stvari promene.

Odluciti se za privatan biznis je ogroman korak i velika stvar. Nije sve tako ruzicasto kao ponekima koji su uspeli. Kada radis sopstveni biznis, u tome si do guse i nema ti mrdanja, ili radis od jutra do mraka ili nema nista od biznisa. Ja nisam od onih koji fukcionisu na kredite i tapije sto znaci da su izvori prihoda ograniceni samo na ono sto se zaradi ali bar mirno spavam - kad imam vremena za spavanje :)

Mislim da je mnogo realnije ipak gledati da se covek negde zaposli, stalno ili povremeno. Ne mogu svi biti gazde a i klasican problem je sto onog momenta kada postanete gazda (vlasnik ili direktor firme) prestajete da budete ono sto vam je bio pocetni izbor jer firma od vas trazi potpuno drugaciju vrstu angazmana: da nadjete posao, a to je samo po sebi velika obaveza i trazi stalnu aktivnost koja ne ostavlja dovoljno prostora da radite i nesto drugo.

Univerzalan savet je: trudite se da naucite sto vise i ne libite se nikakvog posla. Ako vec nemate posla, trudite se da nesto radite, ni zbog cega drugog nego da bi ste ucili. Ako to sto radite jos neko moze i da vidi (a kada je u pitanju programiraje ili web dizajn to je vrlo lako postici) gledajte da se to sto vise vidi. Ljudi su zainteresovani da vas zaposle samo ako znaju da umete da radite ono sto njima treba i to onoliko kvalitetno koliko njima treba. Da bi ste nekome pokazali sta znate potrebne su vam reference, to jest rezultati vaseg znanja i vaseg rada. Bez toga, slabo da cete bilo gde proci i ato korsitite to vreme dok ste bez posla i ne znate sta cete sa sobom - ucite, radite i pravite sebi dobre reference.
 
0

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?16.12.2004. u 12:03 - pre 236 meseci
Citat:
Sonja3358:Ja bih spomenula i veliki značaj "zameranja" i netaktičnog ponašanja.


To je možda ružno i neprijatno (ponekad bolno), ali nije štetno koliko nezameranje. Za zaista važne stvari postoje zakoni koji brzo svakog doteraju u red,... pod uslovom da su podržani i dosledno "isterivani" od stanovništva. Mislim može neko slobodno da želi da "mi crkne krava", ali ako nešto učini u tom smeru, trebao bi da se nađe na meti zakona, a svako ko ga pri tom primeti, dužan je da svedoči protiv njega. Takođe, mnoge stvari za koje mi pre svega smatramo da su stvar lošeg vaspitanja (bacanje otpadaka i pljuvanje po ulici, maltretiranmje komšija preglasnom muzikom i slično...) zakonski su regulisane, ali se retko ko prihvata "građanske dužnosti", jer mu izgleda kao da čini nešto ružno.

Međutim ono na šta sam pre svega mislio je običaj da se niko ne trudi da učini nešto na zaštiti zajedničkih dobara, ne osećajući se pozvanim. Ili čak i bliže, imali smo u okviru ove teme date primere gde su neki od naših sagovornika bili upravo posredne žrtve zločinjenja i prevara svojih konkurenata prema klijentima (koji su direktne žrtve, ali to i ne znaju). Gde je granica kada naša kultura dozvoljava zauzimanje za sopstvene (ili sopstvene unutar grupnih, ili opštih) interese? Ako kao društvo nemamo ugrađene mehanizme zaštite, poriv da kontrolišemo šta se sa nama i nad nama radi, nikad i neće biti napretka (osim ličnog, onih najgorih od nas). Umesto toga i dalje ćemo cvileti o "negativnoj selekciji" i užasima birokratije, lopovluka, nekompetentnosti i nerada.

Proces vaspitavanja se ne završava odrastanjem i njegova suština nije "da dobri ljudi lepo misle o nekom" (mada je to logična posledica). Kad god neko povredi granicu tuđih prava ili privatizuje nešto što je opšte dobro, treba da oseti "švic"!
 
0

DiceBG
Vladimir Stoiljkovic
Beograd

Član broj: 42081
Poruke: 9
213.244.197.*

Sajt: www.dvision.info * www.bg..


Profil

icon Re: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?16.12.2004. u 12:51 - pre 236 meseci
Branimire Karadzicu, OK, priznajem, pogresio sam u vezi tebe (Da, priznajem, i ja sam tebe generalizovao - Izvinjavam se!). Sta da kazem osim - Svaka cast majstore!

Ali i dalje tvrdim da se tvoj ugao gledanja veoma razlikuje, prosto zbog situaciju u kojoj se trenutno nalazis. Znas onu: Svi su generali posle bitke. Poenta je da sa realno dostupnim resursima treba pazljivo sve prouciti (do poslednjeg detalja), pa kada se preracunas po najgoroj varijanti, stisnuti zube i pametno rizikovati. Vecini ovde koji i mogu da "oslobode" neki kapital, to je kapital za crne dane, pa se nerado "igraju" sa njim. Naravno da tako nece nikuda stici, ali i ja sam do pre dve godine bio u istoj situaciji, pa, iako sam rizikovao i dobio, i dan danas mi srce zaigra kada moram (da bih dalje napredovao) da sav novosteceni i stari kapital "grunem" u rizicnu investiciju, jer BackUp opcije nemam. Ili cu ujedati i uspeti, ili cu do kraja zivota zaliti sto u stvarnom svetu ne postoji Undo opcija. Mada, verovatno, ni onda ne bih prestao da ujedam da povratim izgubljeno.
Ono na sta aludiram je da ti ipak imas daleko bolje varijante koje mozes probati, za razliku od ljudi ovde, i da tebi uvek stoji (stecenim iskustvom i dobrom biografijom) ta BackUp opcija. Zar ne? Budi realan!


-------------------------------------------------------------------------------------------------------


Ventura, Kanda se ti i ja nismo bas najbolje razumeli. Meni posao (hvala bogu!) ne treba, jer ga imam i kakav je - takav je, meni je dovoljan za zivot na koji sam ja navikao, a ima i da pretekne sa strane. Elem, "Kazi mi tacno kako da zaradim pare, pa cu onda da pricam sa tobom" se ne odnosi na mene, vec na gomilu ljudi u nasem okruzenju koji su, priznajem, manje - vise pogresno informisani i pomalo naivni, ali to ne znaci da treba da im bilo ko soli pamet sta su i kakvi su (ni oni sami nisu zadovoljni time sta su postigli u zivotu). Mnogo je bolja solucija pomoci im da se "Podignu" iz sivila i dati im nadu da se nesto ipak moze uraditi i uspeti cak i ovde, u Srbiji. Konkretno mislim na to da, recimo, ti imas posao, zadovoljan si sa njim, sa vremena na vreme cujes pricu o nekom biznisu (ili kako je neki covek uspeo), i daj ljudima ideju sta raditi. Pri tome je i prica o plastici sasvim OK, ali stavi sebe u polozaj coveka, koji, recimo, ne moze da skupi 50000 ni kao kredit od banke (a kamoli sam). Znaci, samo kazem da ako zaista neko zeli da pomogne, neka da neki "realan" primer. Niko ne trazi novac, vec samo OSTVARIVU IDEJU.

I ne, nisam imao prilike da odem nikud dalje od Srbije.

"A sto se tice one tvoje poruke o primanjima od 200 eura itd, da ne bude sve suplja prica, poslaji mi mail na PP, i ja cu te licno obavestiti kada u mojoj firmi budu zaposljavali nove radnike koji imaju pocetnu platu 400 evra. Dodji, pa se bori za svoje mesto pod suncem, nece niko nista da ti servira."

Hvala, ali, kao sto rekoh, posao vec imam. Ova ponuda je recimo dobar primer kako zaista pomoci narodu.

A sto se tice da je vecini Srba ispod casti da budu "seljaci", Ja sam "SELJAK" i dacu svima kojima je to zaista ispod casti jednu stavku za razmisljanje:

-

5000 koka nosilja nosi u proseku oko 4600 jaja dnevno (sto je oko 138 000 jaja mesecno)
Jedna koka jede 125gr hrane dnevno, sto znaci da mesecno sve koke pojedu skoro 18.8 tona hrane
Koncetrat za hranjenje je 14 dinara / Kg (tj. mesecno treba izdvojiti oko 270 000 dinara za hranu)
Troskovi Struje i vode za njihovo odrzavanje je oko 14000 dinara / mesecno
Troskovi prevoza i prodaje mi izadju oko 21000 / mesecno

Saberite sve mesecne troskove (270000+14000+21000= 305000 dinara) i podelite sa brojem jaja (305000:138000= 2.22 dinara) i to je cena koliko mene kosta jedno jaje. Da prodajes jaja ne veliko po 4.5 dinara, mesecni obrt ZIVOG (KES, nazovi kako hoces) novca je skoro 320.000 dinara (ili, ako hocete u evrima, skoro 4000 EVRA!).

A po kojoj ceni Vi kupujete jaja?


Pocetni ulog za 5000 koka nosilja (izgradnja objekta, kupovina zivine, kaveza i koncetrata za pocetak proizvodnje) je 50000 Evra, ali niko ne kaze da mora odmah da se startuje sa 5000 koka. i 1000 je dosta za pocetak. Nemate te pare? Iskreno preporucujem Ministarstvo za kapitalne investicije kao i Ministarstvo za Poljoprivredu. Raspitajte se, verujte mi naci ce te ih.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Postoji covek u Leskovcu koji uzgaja posebnu vrstu Paprike, i CELU PROIZVODNJU izvozi u EVROPU! Taj isti covek ne moze da proizvede koliko moze da izveze, pa trazi ljude koji poseduju zemljiste i koji su voljni da rade da im on da rasad, tehnologiju i novac za start, a oni su u obavezi da celokupnu svoju proizvodnju ustupe njemu, i to po racunici 80% vama, 20% njemu. Naravno, moguc je i svaki drugi dogovor sa njim, a o kojim se ciframa radi ... Pa raspitajte se malo.

POCETNI KAPITAL: 0$

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zelite da se bavite "cistim" poslom? Procenjuje se da ce Internet zaigrati vaznu ulogu kod nas do 2010. godine. Pravo je vreme da se krene
sa otvaranjem firme za izradu Internet prezentacija. Skripta na Net-u koliko hoces, pa cak iako neznate PHP, HotScripts je pravo mesto za vas. Treba vam kompjuter, internet veza (za pocetak bilo kakva) i malo smisla za dizajn i biznis.

POCETNI KAPITAL: 400$ (ako nemate kompjuter)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Svi pricaju kako ovaj narod ne voli da radi, ali zato voli da se veseli i trosi. Onda kameru u ruke ili fotoaparat, oglas u novine i slikajte/snimajte veselja, krstenja, slave pa i sahrana. Kinta je kinta, zar ne, a radi su uglavnom vikendom. Za pocetak vam je dovoljna jednocipna miniDV kamera, ili Hi8 ili VHS. Sto da ne?

POCETNI KAPITAL: 400$ (ako nemate kameru)

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Koliko ljudi po Beogradu imaju kompjutere, a koliko ce ih tek imati? Koja je cena rezaca diskova? Sta mislite, koliko se proda diskova po Beogradu dnevno. Ja znam, a vi se raspitajte. Kod nas (U SCG) postoje samo 3 COVEKA koja poseduju masinu za proizvodnju CD i DVD medija, a od toga ih SAMO 1 pravi za prodaju sa svojim Brand Name-om.

POCETNI KAPITAL: od 10 000$ do 120 000$

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Proverite pazljivo adresu www.e-ducan.com. Dali vam je nesto sinulo?

POCETNI KAPITAL: Kol'ko imas...

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

itd. itd. itd.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sto se tice BOKINI-ja, (Ja znam da mogu da se obogatim vec za 5 dana) postavite coveka za ministra finansija. Ako se kandiduje, ja cu prvi glasati za njega.


www.bgklub.net
Forum iskljucivo za pomoc u razvoju biznisa ...
 
0

[es] :: Vodič za posao :: Šta (legalno) raditi u ovoj zemlji a da plata bude veća od 250 ili 300 eura?
(Zaključana tema (lock), by Davor Vlajkovic)
Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 337497 | Odgovora: 853 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.