Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju

[es] :: Advocacy :: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 51317 | Odgovora: 206 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

jelena011
beograd

Član broj: 7200
Poruke: 40
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju09.12.2004. u 22:14 - pre 235 meseci
Ahm…sad sam gledala vesti na B92…Vuksanović je izjavio da rezultate PISA 2003 (odnosno ANKETE, kako ju je nazvao) ne smatra bitnim, da je testiranje sprovedeno na odeljenjima sa najslabijim prosekom ne bi li se dokazalo da je naš obrazovni sistem loš (kako se meni cini, uzorkovanje škola za sve zemlje-učesnice je radila ista agencija, sve odabrane škole su, u slučaju da odbiju da učestvuju (što se, po rečima koordinatora projekta za Srbiju, desilo u jako malom broju slučajeva), imale unapred odredjenu 1. i 2. zamenu; ne znam treba li da spominjem da je vodjeno računa o procentualnoj zastupljenosti odredjenog profila škole u uzorku (posmatrano u odnosu na broj petnaestogodišnjaka-učenika škola odredjenog profila u odnosu na celu populaciju učenika tog uzrasta), zatim o odnosu dečaka i devojčica, odgovarajućoj zastupljenosti regiona, kao i nacionalnih manjina) – kraj zagrade, vraćam se na Vuksanovića - i da je naši učenici postižu vrhunske rezultate iz svih oblasti (da se pozovem na T. Kovač-Cerović: tih 2,3 % koji su na ovom testiranju pokazali odlične rezultate (i koje uvek navodimo kao primer toga da ‘naša deca postižu izuzetne rezultate u svetu’) bi to uspelo u bilo kom sistemu…a šta ćemo sa ostalima?), kao i to da imamo vrhunske&medjunarodno priznate profesore i predavače…te iz toga proizilazi da je naš sistem obrazovanja (dramska pauza) dobar! J-o-j!

(što li onda ne sluša te naše stručnjake u oblasti obrazovanja, da mi je znati…)

U prilogu su intervjuisali i Nenada Havelku (profesor socijalne psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu), koji je pokušao da objasni zašto dobijeni rezultati nikako ne smeju da se zanemare ili odbace…ali imam utisak je čovek pričao isuviše smireno i tiho da bi ministar obratio pažnju na njegove reči.

U svakom slučaju…
:(
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju09.12.2004. u 22:23 - pre 235 meseci
Jelena,

Za to postoji jedna fina izreka:

Cega se pametan stidi, budala se ponosi

Gospodin Vuksanovic, u ovom slucaju, nije ona osoba koja se stidi ;)

Ne razumem zasto je toliko tesko suociti se sa tim - Austrijanci jesu vec, pozvali Fince da vide sta nije u redu... jedino Srbi ... Srbuju na celu sa luzerom koji je kao nagradu pucanja na izborima dobio mesto ministra prosvete.

No i taj Vuksanovic je samo plod sistema selekcije zemlje Srbije, za sta bi se drugo on i mogao zalagati :)

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jelena011
beograd

Član broj: 7200
Poruke: 40
*.yubc.net.



Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju10.12.2004. u 13:23 - pre 235 meseci
Ivane,

Ma znam...samo...ne mogu da se oslobodim tračka nade da će se ovde možda nešto i promeniti...jednom...nekada...možda...:)

Srbovanje&ostale paranoje imaju jednu vrlo simpatičnu začkoljicu - iz straha od sveta i 'onoga spolja' ljudi se grčevito bore da ostanu 'sigurni'&zatvoreni unutar svojih granica (koje se, kao što se da videti, sve više sužavaju), a jedini način da se oslobode paranoje upravo to da već jednom promole nos napolje...

Eh, da mi je samo znati ko je uopšte dozvolio ovim domaćim izdajnicima da se uključe u jedan tako očigledno antisrpski program,sram ih bilo! Uh...

 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju10.12.2004. u 13:28 - pre 235 meseci
Valjda ce jednog dana biti ukinute vize i stanovnistvo moci bar na par dana da ode u Pariz, Berlin, London i sl... cisto da vide kakav je stvarno svet koji gledaju preko TV ekrana i slusaju price njihovih roditelja iz nekih starih vremena :((

Razmene studenata i ucenika bi isto bile jako lepa stvar.

Sto se Vuksanovica tice - ne razumem tog coveka, on je tek postavljen za ministra obrazovanja i krenuo da brani skolski sistem - politicki gledano, on je upravo mogao da se slozi sa testom i da kaze "evo vidite, pre nego sto sam ja bio ministar vlada rasulo.. ajd sad nesto da uradimo da se to promeni"...

A sta on radi? Brani status quo posto i sam zna da gore ne moze da bude, pa i ne mora da se trudi - kad se bude ocenjivao njegov rad, nece imati sta da se ocenjuje :-)

Meni ti ljudi nisu jasni - prvo nije tacno da je reforma skole skupa u svim stvarima, promena nacina ocenjivanja pod #1 ne bi bila udar na budzet - tu ne treba puno opreme i investicija... A to je najgori deo cele price (2x "zakljucivanje" ocena majka za kampanjsko ucenje)

Promena metodologije rada je skuplja stavka, ali tu je bilo ideja - a prekinula ih je gordost "nasih uglednih profesora" kojima niko ne sme da dira u sujetu (posto ocigledno vecina njih osim svojih diploma i nisu stvorili bog zna sta u zivotu) - ne daj boze da njima neko objasnjava da treba da se menjaju... zlu ne trebalo :)

Informatika? Mislim... da se ne lazemo, koliko ima osnovnih skola u srbiji? Sta je problem svakoj od njih nabaviti polovne racunare iz klase Pentium 1/2 i sl... to se na zapadu otpisuje i prodaje na kilo - a deca bi, ako nista drugo, mogla da nauce osnove rada na racunaru, word procesore, internet i sl... pogotovu dolazenje do cinjenica preko interneta..

Citat:

Eh, da mi je samo znati ko je uopšte dao pravo ovim domaćim izdajnicima da se uključe u jedan tako očigledno antisrpski program,sram ih bilo! Uh...


Pa zna se - to su oni namerno jer je njihov cilj da se blati sve srpsko ;-)

Zasto, o zasto, najveci neradnici, lezilebi i lelemudi sebe potpuno identifikuju sa tom zemljom :(


[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 10.12.2004. u 15:02 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu.



+25 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju10.12.2004. u 14:00 - pre 235 meseci
Citat:
jelena011: Srbovanje&ostale paranoje imaju jednu vrlo simpatičnu začkoljicu - iz straha od sveta i 'onoga spolja' ljudi se grčevito bore da ostanu 'sigurni'&zatvoreni unutar svojih granica (koje se, kao što se da videti, sve više sužavaju), a jedini način da se oslobode paranoje upravo to da već jednom promole nos napolje...


Na zalost, ovakvi odbrambeni stavovi samo doprinese produbljivanju problema. U principu stalne price o zaverama "nepismenih i krezubih" protiv napretka i otvorenosti su slicne po obliku i sadrzini "strasno, strasno" pricama o Svetskoj Zaveri, pa i o NLPRO-u. Ako stalno zaziremo od onih manje srecnih, neobrazovanog roblja onih koji ih plase, nikad necemo nikuda dospeti. Najpre VI shvatite da su promene MOGUCE, osim sto su potrebne. Ljudi se MOGU promeniti. Fama o nepromenljivosti kraktera je deo opste propagande odbrane nesadrzajnih vrednosti, nemojte nasedati. Ne verujem da prost narod ima ista protiv toga da mu se podigne nivo obrazovanja (osim kada ga neko ko je obrazovaniji sa visine "autoriteta" lozi kako ce im porasti repovi od toga ili kako im je sada najbolje sto moze biti, pa da ne kvare). Moramo da razumemo ko su neprijatelji onakvog zivota kakav zelimo, a ko nisu to, nego zrtve onih prvih. Koliko se uopste druzite sa ljudima nizeg obrazovanja od vas samih i zasto ne ;-) ? Koliki pozitivan uticaj bi ste mogli ostvariti, ali ste unapred odbrambeni prema njima? Da li uopste razumete ljude ili ih "previse dovoljno razumete" ;-) ?

Neke parole iz komunizma su mi sada jasnije. Na primer "postena inteligencija". To mi je uvek bilo odurno, ta pretpostavka da se inteligencija deli na postenu i nepostenu, ali kad vidite da neko namerno obmanjuje ljude koji nisu na nivou da ga provere, pojam "nepostene inteligencije" mi nekako sam dolazi na pamet.

Ako svi pametniji popustaju, onda nam se desavaju ovakve stvari. Jedini lek je prosvetiteljstvo i racionalizam, ponovo. Prosek mora da se podigne.
 
Odgovor na temu

markom
Marko Milivojević
Network Engineer
Google
Mountain View

Član broj: 18427
Poruke: 4227
*.lina.net.

Sajt: https://markom.rs


+16 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju10.12.2004. u 14:09 - pre 235 meseci
Citat:
Jedini lek je prosvetiteljstvo i racionalizam, ponovo.


Ili, pak, avionska karta u jednom smeru.

Marko.
 
Odgovor na temu

darkosos
Darko Šoš
Beograd

Član broj: 5053
Poruke: 1131
*.ptt.yu.



+64 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju10.12.2004. u 15:44 - pre 235 meseci
Zaista, da li je moguće jednu stvar izdvojiti i učiniti je dobrom, dok toliko stvari ne valja. A naravno, krug je zatvoren, jer ide loše upravo zbog onih koji bi mogli da učine stvari boljim. Osećam da nam stvarno treba jedno pročišćenje.

Ja sam, osim što sam bio đak, bio i nastavnik u toj istoj gimnaziji. Jedina stvar koja mi se svidela, kao i dok sam bio đak, je veliki odmor :) Probaj sa đacima da uradiš nešto novo, drugačije! Ne postoji gotovo nikakvo razumevanje. Naviknuto to da su nastavnici sorta koju treba po svaku cenu izbegavati i poštuju te samo ako im zavrćeš ruku. Ne kažem da nema svesnijih pojedinaca, ali oni su uvek u manjini a i inače manje glasni. Ostali svoju inteligenciju troše samo na to da smisle kako da se izvuku. Tako malo istinski zainteresovanih. A kako drugačije, kad smo prošli sve što smo prošli?

Naravno, svaka nacija, u cilju opstanka, vrši nekakvu indoktrinaciju svog podmlatka, ali naša je katastrofična. Tj. kakva god da je, ne vodi nikakvom napretku, već samo otuđenju. Nekako mi se čini da ovde jako malo ljudi ima stabilan osećaj za realnost. Ranije sam mislio da se foliraju, zato da bi nešto postigli, ali mi se nakako čini da ti takvi zaista žive u nekom drugom svetu.

Kad se setim samo koliko sam imao muke da položim pedagogiju na faxu. Najviše mi se svidelo poglavlje "Svestrano razvijena Socijalistička ličnost" (položio sam je kao poslednji ispit, '97.). Koliko demagogije! Opet, bilo je puno stvari koji su zaista valjane, pa kad bi samo to iskoristili, već bi bilo bolje. Stvar je u tome što se ljudi koji imaju sposobnosti veoma retko udružuju i postižu snagu dovoljnu da nešto i promene, jer je mnogo više individualaca. A ne postoji institucionalna mogućnost (upravo je u njima i problem) koja bi povezala ovakve ljude. Verovatno zato što je onima koji su slabijih sposobnosti, ili nikakvih, jedina šansa da nešto urade to da ne dozvole boljima od sebe da se pokažu.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.mediaworksit.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju10.12.2004. u 17:54 - pre 235 meseci
Pomoćnik ministra prosvete Srbije Vesna Fila:

"Napisi u novinama na tu temu su krajnje tendenciozni i mogu vrlo da povrede nastavnike i učenike, jer su negativno intonirani i ne uzimaju u obzir širi društveni kontekst pri tumačenjima. Testirani učenici koji su 1987. godine rođeni, rasli su u veoma teškim uslovima, okruženi ratom, stradanjima i padom sistema vrednosti i da nisu bili pripremljeni za PIZA istraživanje, zbog čega rezultati koje su postigli nisu loši u poređenju s razvijenim zemljama kao što su SAD, Rusija, Luksenburg, Francuska, Kanada, Lihtenštajn.

Mi zaostajemo za SAD u matematici za 46 bodova, a SAD za Hong Kongom, koji kao najbolji ima 550, za 68 poena. Ako bismo tako analizirali rezultate, videli bismo da je Srbija u tom istraživanju, u kontekstu opštih uslova života i stanja u društvu, postigla sasvim dobre rezultate

U tom smislu je najvažnije sistem stalno usklađivati s napretkom tehnologije i nauke koje grabe krupnim koracima i slediti trendove u obrazovanju, ali uz zadržavanje svega kvalitetnog u našem sistemu i uzimajući u obzir specifičnosti društva, kao što je potpuno zapostavljen nastavni kadar i slično
".

p.s.
Istraživanje je rađeno na osnovu slučajnog uzorka…Veći stepen razumevanja i poznavanja ispitivane materije pokazali su učenici čiji su roditelji bolje plaćeni i oni koji stiču šire znanje iz opšte kulture kod kuće…



 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
213.244.197.*

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju11.12.2004. u 00:47 - pre 235 meseci
Mislim da svi zaboravljaju koliko je strajkova prosvetnih radnika bilo u periodu 1998-2003 pa skracena nastava, pa skracena nastava zimi zbog hladnoce i skoro celo drugo polugodiste 1999.Sve se to odrazilo na kvalitet predavanja tako da je rezultat realan. Mogu samo da mislim na one prvacice iz tog perioda. Mislim da ta deca nece nikada uhvatiti korak sa njihovim vrsnjacima u okruzenju.
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
213.244.197.*

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju11.12.2004. u 00:49 - pre 235 meseci
Voleo bih da se takvo testiranje izvrsi i medju prosvetnim radnicima. Ubedjen sam da bi njihov rezultat bio znatno slabiji od rezultata ucenika.
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju11.12.2004. u 11:32 - pre 235 meseci
Citat:
Beograd -- Potpisivanje Bolonjske deklaracije podrazumeva velike promene u dosadašnjem sistemu školstva u Srbiji.

Bolonjska deklaracija promoviše ideju efikasnog, modernog studiranja i ozbiljnu kontrolu fakulteta. Ispunjenje zahteva koji su propisani Deklaracijom trebalo bi da bude realizovano do 2010, a Ministarstvo prosvete i sporta zaduženo je za sprovođenje Deklaracije na beogradskim fakultetima i usaglašavanje programa.


To je ona brzina o kojoj trenutni establishment prica... ovo deluje ko sala... 7 godina im treba za implementaciju sporazuma...

Verovatno pomirljivi stav - do 2010 ce svi matori profesori koji se protive modernizaciji verovatno biti ili u penziji ili six-feet-under.

Wimps..

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

jelesp

Član broj: 10034
Poruke: 5
*.etf.bg.ac.yu.



Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju11.12.2004. u 12:37 - pre 235 meseci
Ma video sam ja neka pitanja, sramota bre!
 
Odgovor na temu

Zikka
Zika Jovic
Dublin

Član broj: 29076
Poruke: 677
213.244.197.*

ICQ: 270814588


+1 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju11.12.2004. u 15:47 - pre 235 meseci
Da li neko zna neko od pitanja sa tog testa?
Don't Worry Be happy!
 
Odgovor na temu

nnn
Tech Lead
Haxr.io
Beograd

Član broj: 16743
Poruke: 679
*.yubc.net.



+87 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju11.12.2004. u 16:57 - pre 235 meseci
imam samo nesto da kazem:
Ja sam u prvoj godini srednje skole iz OETa(Osnove elektrotehnike) radio zadatke koji se rade na falkutetima na zapada(Nisam siguran koji "Oksvord ili kambridge")znam jer sam ja licno prevodio zadatak na engleskom iz udzbenika. E sad sto to znanje ne mogu da primenim u praksi jer skola nema opremjen kabinet je druga prica.
 
Odgovor na temu

Aleksandar Marković
Part Time Freelance Journalist

Član broj: 219
Poruke: 5220
*.verat.net.

Sajt: www.akcenat.info


+8 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju12.12.2004. u 13:23 - pre 235 meseci
PITANJA I ZADACI

„DEVOJKA iz Singapura došla je u Južnoafričku republiku. Za koliko može zameniti 100 singapurskih dolara po važećem kursu“, glasi jedno od pitanja iz matematike. Osim čitanja grafikona, đaci su imali zadatke da objasne mape, da popunjavaju formulare. Tako su školarci iz oblasti - razumevanje pročitanog (zadatak: o čemu treba voditi računa pri kupovini patika) zaokruživali jedan od četiri ponuđena odgovora u čemu prvi deo teksta protivureči drugom.

http://www.novosti.co.yu/vest....st=35201&rubrika=Dru%9Atvo
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju12.12.2004. u 14:00 - pre 235 meseci
Hm... da cim je Vuksanovic tako rekao mora da je tako - who the fuck is Vuksanovic anyway?! Koje su njegove profesionalne kvalifikacije i reference u priznatim naucnim krugovima da omalovazava jedan takav test? PatriJota? To je izgleda jedina kvalifikacija koja je potrebna da bi u Srbiji bio neko, i da ti misljenje vredi 5x vise nego misljenje eksperata :((

Citat:

- Rezultate treba uzeti sa dozom uzdržanosti, jer ako neko ne uradi test inteligencije ne znači da je glup, pošto su oni rađeni prema znanju srednje bele klase u SAD - naglašava LJubiša Rajić, profesor Filološkog fakulteta i član Obrazovnog foruma.
Takođe, treba uzeti u obzir postavljena pitanja, koja su manje teorijska, a više praktična.-



Ocigledno nase "mudre glave" misle da je definicija obrazovanja biflanje sto vece kolicine "cinjenica" na pamet i papagajska reprodukcija toga, a ne primena znanja u praksi... dakle, kada se bude organizovao test u kome ce pitanje biti "koliko je tona mandarina izvezla Grcka 1978-me godine?" i to svima na cirilici, mi cemo tu verovatno biti #1 - ali samo za vreme pismenog iz geografije, nikako posle ('oce takvo znanje da "izvetri")... tada ce test imati najvecu vrednost i mi cemo time da pokazemo kako su deca na zapadu glupa, kako inace Bog zapoveda.

Fuj.

Neki ljudi mi se stvarno gade - Vuksanovic je definitivno jedan od njih. A o ovim troglodajtima sto menjaju teze sa IQ testovima ne treba trositi ni reci - nadam se da im je penzija blizu :(



[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 12.12.2004. u 15:15 GMT+1]
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju12.12.2004. u 14:15 - pre 235 meseci
E ja stvarno ne mogu da verujem da se ovde veruje nekim organizacijama tipa OECD...
Kako to da je Serbija usla u istrazivanje kada nismo ni clanovi te organizacije...ako primetite ko su sve clanovi (ima ih 30) videcete da su to sve kvazi demokratske zemlje...cudno kako Rusija nije clan... Inace clanice tipa Madjarske i Slovacke su dobile clanstvo tek posle uspostavljanja ''demokratskog rezima'' ...samo pogledajte datume...
Treba ocekivati da se Rumunija i Bugraska u svetlu novih dogadjaja ukljuce a i Ukrajna je na dobrom putu...
OECD je samo instrument za plasiranje takvih vesti...u zemlje koje nisu clanice... A to koliko su pametni nasi srednjoskolci se ne moze odrediti tako jednostavno...tipa koliko dolara je 1000 dinara... Inace ne znam neku poznatu definiciju obrazovanja koja moze da bude relevantna na tako velikom geografskom prostoru sa toliko kulturno, istorisko ekonomskih razlika...
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju12.12.2004. u 14:23 - pre 235 meseci
Stellanova,

Primeti da se test skoncentrisao na minimalno moguce znanje koje svi usvajaju u programima osnovne skole (programi su javna stvar i poznata svuda, pa mozes lako da izvuces najmanji zajednicki sadrzalac), i njegovu primenu - ti testovi iz matematike su tu da demonstriraju da je elementarno znanje usvojeno - kod nas se vidi da to jednostavno nije tako.

O testu citanja i da ne govorim - mislim, ako ti ne razumes tekst koji si procitao i ne umes da odgovoris na pitanja u vezi sa necim sto si procitao par minuta ranije, o cemu mi onda pricamo ?!?!? Kakva je to "pamet" koju nasi ucenici poseduju ako ovo nisu u stanju da rese kao njihovi drugari iz Finske?!

Na kraju krajeva, uopste se ne radi o tome da li je neko pametan ili ne, pretpostavljam da je distribucija sposobnosti dece manje-vise ista u svim zemljama - vec o nacinu usvajanja znanja i obrazovnom sistemu kao takvom.

Mozes ti tu istu decu da ucis i kompleksnom analizom i statistikom i verovatnocom i da tvrdis da ako ona znaju tipske zadatke na pismenim da su geniji (to se tamo uci na fakultetu!! we rule! evo par postova gore, procitaj), ali ako oni nisu u stanju da razumeju prost zadatak kao onaj sa valutom, to znaci da oni jednostavno ne umeju u proseku da primene i najelementarnije stvari. A kamo li one komplikovanije...

Totalno je nepotrebno od tebe da pominjes OECD i sta je ta organizacija, uostalom takva vrsta diskreditacije je i vrlo tipicna za Balkan - ne komentarisu se cinjenice nego se hvata za nesto deseto - umesto toga bi bilo daleko konstruktivnije da se skoncentrises na test i kazes sta po tebi u njemu ne valja i zasto smo mi tako losi na najprostijim stvarima?

Citat:

Inace ne znam neku poznatu definiciju obrazovanja koja moze da bude relevantna na tako velikom geografskom prostoru sa toliko kulturno, istorisko ekonomskih razlika...


Ne radi se o testu obrazovanja, vec o testu usvojenog znanja - kako ti svoje obrazovanje primenjujes u prakticnom svakodnevnom zivotu... Ako to deca nisu u stanju, Stellanova, onda ja stvarno mislim da im nikakvo obrazovanje nije ni potrebno onda... :(

Na jednom drugom forumu sam pomenuo razliku izmedju naseg prijemnog iz matematike (i zadataka na pismenom) i engleskog GCE-A level testa (matura) - dok su nasi zadaci uvek tipski i sablonski (oblast po oblast), u UK svaki zadatak zahteva poznavanje celokupnog gradiva matematike (nekoliko disciplina kombinovanih zajedno) - sta mislis, koji je test relevantniji za demonstraciju znanja, i koji test se lakse "provali" sto nam je glavna karakterna osobina?

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

Slobodan Miskovic

Član broj: 4967
Poruke: 5814
*.dialup.neobee.net.



+105 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju12.12.2004. u 14:39 - pre 235 meseci
Citat:
Totalno je nepotrebno od tebe da pominjes OECD i sta je ta organizacija, uostalom takva vrsta diskreditacije je i vrlo tipicna za Balkan - ne komentarisu se cinjenice nego se hvata za nesto deseto - umesto toga se skoncentrisi na test i reci sta po tebi u njemu ne valja i zasto smo mi tako losi na najprostijim stvarima?



Takodje je isto tako ne primereno da diskreditujes (pokusas da diskreditujes) nekoga pricom da je to tipicno za balkan. Inace sam spomenuo OECD bas zbog cinjenica, jer sta to njih toliko uzdize da se njihovih cinjenica drzimo ko pijan plota. Da li smo mi toliko jadni da treba neko da nam govori koliko smo pametni? A i to sto smo za balkana je cinjenica i ja sa time ponosim i ne pokusavam, niti zelim to da promenim.

Nas i njihov skolski proglam se razlikuju dovoljno da se takvo istrazivanje moze automatski diskvalifikovati kao relevantno za Srbiju. Poznato je da su u svi zemljama clanicama skolski programi relativno uskladjeni sto nije slucaj i sa nasim tako da je svako poredjenje nemoguce i nerealno.
Kada se planira skolski progam on ima neke karakteristike koje govore o nacinu njegovog primenjivanja i usvajanja, razlike izmedju kvazi demokratskog i naseg sistema su suvise velike da bi poredjenje bilo relevantno. Ne kazem da je nas program bolji nego kazem da se razlikuju.
Koliko znam njihov program je dosta jednostavniji i uopste nije cudno ako neko odavde ne moze da se snadje u takvom testu na koji nije navikao.
To ti je kao kada bi dao jednom detetu da sutira na kos i posle odredjenog vremena ono ce to uvezbati i onda dovedes dete koje je za to vreme ucilo programiranje i das mu loptu da sutne na kos... Naravno da ce ono dete koje je programiralo biti losije...


 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net.



+7177 Profil

icon Re: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju12.12.2004. u 14:47 - pre 235 meseci
Citat:

Takodje je isto tako ne primereno da diskreditujes (pokusas da diskreditujes) nekoga pricom da je to tipicno za balkan. Inace sam spomenuo OECD bas zbog cinjenica, jer sta to njih toliko uzdize da se njihovih cinjenica drzimo ko pijan plota. Da li smo mi toliko jadni da treba neko da nam govori koliko smo pametni? A i to sto smo za balkana je cinjenica i ja sa time ponosim i ne pokusavam, niti zelim to da promenim.


Njih nista ne uzdize Stellanova, niti bih vezivao test za OECD - jednostavno, imali su resursa da izvrse jedan medjunarodni test sto bi bio prevelik zalogaj za pojedinacne zemlje clanice. OECD je tu samo telo koje koordinira takve testove. Nisam primetio da je neko u Srbiji ili bilo gde jos napao metodologiju testa - a to bi bilo pravo mesto napada da bi potkrepio tvoje cinjenice.

Ako ti imas drugacije izvore - izvoli ih izneti, dokazi da je metodologija testa pogresna osim besmislica Vuksanovica i ekipe - koje su i ovako i onako za dnevne novine i WC.

Hoces da kazes da Koreja, Kanada, Finska, Australija, Japan, Novi Zeland imaju uskladjen "tipski" sistem obrazovanja 100% kompatibilan sa testom, i zbog toga postizu bolje rezultate od Srbije? Puh-lease :)

Citat:

Koliko znam njihov program je dosta jednostavniji


Ciji program je jednostavniji od ovih gore zemalja? Koreanski? Japanski? :-)

Na koju zemlju tacno mislis od one gomile sto su ispred nas na testu?

Citat:

To ti je kao kada bi dao jednom detetu da sutira na kos i posle odredjenog vremena ono ce to uvezbati i onda dovedes dete koje je za to vreme ucilo programiranje i das mi loptu da sutne na kos... Naravno da ce ono dete koje je programiralo biti losije.


Stellanova, ne radi se ovde o razlici tipa "programiranje vs. kos" - radi se o najprostijem mogucem primenjivanju elementarnog znanja matematike, na primer - svaka od ovih zemalja je ucila to sto pise u svom gradivu osnovnih skola.

I dalje pises "neko nam govori koliko smo pametni" - ne, Stellanova, niko nama ne govori koliko smo pametni - niti test to pokazuje... ovaj test pokazuje nesto drugo, koliko su nasa deca sposobna da primene najprostije znanje u praksi - i niko drugi, sem nas samih ne treba da izvodi zakljucke o tome.

E sad... necu ponovo da citiram onu "narodnu poslovicu"

DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

[es] :: Advocacy :: Srednjoškolci iz Srbije nalaze se pri dnu tabele sa rezultatima istraživanja o obrazovanju

Strane: 1 2 3 4 5 6 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 51317 | Odgovora: 206 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.