cozmo_im Ivan Miladinovic Direktor svemira i galaktickih postrojenja Zemun
 Član broj: 31495 Poruke: 5566 *.ilink.static.sezampro.yu.
|
Netacno. Ni na jednom tom automobilu ne valja sistem za hladjenje. Ako bas hocete da proucavate materiju... postoji ogromna literatura.
Motor je projektovan da radi na odredjenoj radnoj temperaturi. Sve ispod, ili iznad radne temperature steti motoru i itekako utice na njegove performanse. Konstantnu radnu temperaturu regulise termostat i termodavac koji u slucajevima slabog protoka vazduha ukljucuje ventilator(e) na hladnjaku i odrzava radnu temperaturu rashladne tecnosti. Ovo pod uslovom da je ostatak sistema ispravan (pritisak, cist hladnjak, ispravna creva i da nema vazduha).
Termostat mora da otvori na tacno propisanoj (projektovanoj) temperaturi. Svako odstupanje dovodi do losih posledica po motor. Neujednacenost rada rashladnog sistema ima za posledicu: veliko habanje motora (prvo odlaze ventili i dihtunzi), vecu potrosnju goriva, ulja, rashladne tecnosti, lose performanse motora, lose grejanje i los rad (neravnomeran) motora.
Ovo sto ste naveli sa Alfom i sa ljuljanjem kazaljkama nikako ne valja. Radna temperatura ne sme da varira nikako - termostat (ispravan) to regulise. Motoru, da ponovim jos jednom, odgovara samo ona temperatura na kojoj mu je projektovana najveca efikasnost. Recimo, 90 stepeni. Voznja temperaturom od 70 stepeni ima za uticaj veliku potrosnju goriva, nemiran rad motora, losije performanse. Voznja sa vecom temperaturom ima za posledicu habanje motora, povecanju potrosnju i isto lose performanse. Motor se oseca isto onako kao kad bi vama za pola sata temperatura skocila na 39 a zatim pala na 36...
Grejanje u kabini direktno zavisi od termostata i ispravnosti regulatora za grejanje. Termostat pusta vodu u sistem i odredjuje koliko i kada. Naravno da utice i kolicina rashladne tecnosti i slicno... ali termostat je jedna od najbitnijih stavki.
Ovo sto je Matez naveo za auto put: Kad vozis autoputem termostat sigurno nece otvarati skroz do kraja, vec ce tacno dozirati protok tecnosti, niti ti treba ventilator jer postoji dovoljan protok vazduha. I nikako ne sme da pada temperatura. Kad imas gradsku voznju, termostat je skroz otvoren, ali kako to nije dovoljno jer nema cirkulacije vazduha kroz hladnjak tu je termodavac i ventilator. A sve sa ciljem da motor ima uvek konstantnu radnu temperaturu.
Mozete posetiti i cannonball forum - ima mnogo strucnjaka koji ce vam reci isto ovo sto i ja (i vise od toga). A ovo su samo osnove.
Naravno da postoje neke propisane oscilacije temperature (recimo kad pise radna tem. izmedju 90-92 ili 92-95) ali to je to, nema ljuljanja skazaljke gore-dole.
Termostat otvori na odredjenoj temperaturi i odrzava otvaranjem i zatvaranjem tu temperaturu u tim granicama. Cim krene kazaljka da ljuja, nikako ne valja. Osim, ako meraci nisu glupavo bazdareni, ali provozah dosta automobila (ispravnih) i uvek je kazaljka bila mirna i nije odstupala od radne temperature (kazem, 1-2mm).
Vozim Toyotu, duze vreme sam vozio i BMW-a (M5), Opel Vectru 2.0i ( da uzmem za primer tri razlicita proizvodjaca ) i svima se temperatura identicno ponasala. Zakucana na sredini, uz sitne varijacije u gradu na 40 stepeni (1-2mm iznad pola i to je to).
Sistem za hladnjenje nije za zezanje i svaki poremecaj itekako steti motoru. Ne sede onoliki izninjeri dzaba tamo...
|