Zarko Silic A V I S opti-tuning two generations, [email protected] Temerin, Čenej,VOJVODINA
 Član broj: 73724 Poruke: 10383 *.adsl.eunet.rs.
|
Za razliku od predjasnjih, danasnji savremeni automobili imaju sve vise mozdanih vijuga, sve su pametniji i savrseniji, a sve u cilju da vlasniku vozacu ponunude sto vise.
Na raspolaganju su brojne opcije, do pre samo nekoliko godina, gotovo nezamislive kao sto je na primer izbor sa koliko cilindara vlasnik zeli raspolagati. I to ne samo pri kupovini, vec i pri neposrednoj voznji. Pojava sawer-sleep moda je jedna od opcija koja krasi vozila novije generacije.
Medjutim, sve to ne bi bilo ostvarivo na pravi nacin da ne postoje timovi koji postojece sisteme nadogradjuju davajuci im jos po koju dodatnu vijugu.
Upravo za jednu od takvih vijuga vezuju se brojne nesuglasice i rasprave vezane za potrosnju goriva. Za razliku od, sada vec pomalo starih automobila (u savremenim evropskim zamljama desetogodisnje vozilo moze se smatrati starim), novim vozilima na raspolaganju je daleko veci opseg izmedju minimalne i maximalne potrosnje goriva. Dok je kod starih taj opseg iznosio od +-30 % u odnosu na referentnu prosecnu potrosnju, kod danasnjeg savremenog motora ono iznosi znatno vise i krece se u rasponu od +-50% pa i vise u odnosu, takodje na referentnu prosecnu potrosnju.
Tako se, na primer, moze postici rezim u kome vozilo cija prosecna potrosnja iznosi na primer 15 L na 100 predjenih kilometara, trosi svega 6, ili jos manje. Isto tako, moguce je postici rezim gde ovo isto vozilo trosi 20 i pa vise litara.
Samom vozacu je na raspolaganju sta izbrati: da li 6, ili 25. Da li ce besomucno pritiskati gas, ili ce razborito pristupati voznji. Da li ce kociti, ili ce usporavati, da li ce preticati, ili ce proracunavati, i tako dalje.
Citava problematika je napraviti preciznu kontrolu nad radom motora, a kada se ona ostvari, zadatak preuzimaju majstori softvera koji ce u najboljoj meri iskorostiti ono sto motor potencijalno nudi.
Sudeci po ovoj poslednjoj dekadi, bili smo svedoci i dobrog i loseg sto su softverski timovi ponudili proizvodjacima vozila. Navescu jedan primer vezan za VW i njihiov, cesto osporavani, ali do danas neprevazidjeni TDI. Neprevazidjen ni u najtezim uslovima poput Dakar relija, neprevazidjen ni kao vozilo medju sirokim narodnim masama.
Zasto bas njega spominjem?
Zato sto je on demonstarcija, ili skolski primer kako se sofverskim igrankama mogu postici, normalnom mozgu neshvatljive stvari. Ako je diskusija vezana za potrosnju goriva onda cu spomenuti cinjenicu da je VW svojim motorom u PD izvedbi poslednje generacije (EDC16) napravio jedan presedan. Naime desilo se to da su proizveli motor sa, uslovno receno, slabijim performansama od svog prethodnika (EDC15), a svemu je uzrocnik softverska zavrzlama. Ispostavilo se da vozila novije generacije imaju potrosnju, i pored toga sto im ukupna masa nije promenjena, za jednu do dve litre vise.
Najbolji primer za to je Passat B6 19 TDI sa 105 KS cija se potrosnja goriva, sa ozbiljnom softverskom korekcijom (optimizacijom) moze spustiti za 2 litre bez obzira na rezim voznje sto kod ovog vozila iznosi gotovo 30% manje i predstavlja podatak koji nije za zanemarivanje.
Pretpostavljam da su gosdpoda iz, prvo MBa, a zatim iz AMGa ozbiljno uzeli knjigu u sake i prionuli na posao i ne verijem da bi se igrali i javno mahali podatkom od 9,9 L/100 km tek tako.
[Ovu poruku je menjao zarsilic dana 21.01.2011. u 23:21 GMT+1]
|