BEOGRAD 28. 02. 2012
PRESS
KOLIKO NAS KOŠTA OVAJ ČOVEK
Šoškić svakom 'uzeo' po 2.700 dinara
Dug privrede porastao na 1.546 milijardi dinara ... Pad standarda - Građanin sa prosečnom platom od 36.600 dinara koji plaća kiriju za stan ili ratu za kredit i vozi automobil, zbog dramatičnog pada kursa za ove troškove sada mora da izdvoji mesečno čak 2.700 dinara više nego prošle godine u isto vreme

Svaki građanin koji sa prosečnom platom od 36.600 dinara plaća kiriju za stan ili ratu za kredit i vozi automobil, zbog dramatičnog pada vrednosti dinara za ove troškove mesečno sada mora da izdvoji čak 2.700 dinara više nego prošle godine u isto vreme.
Takođe, zbog kursne razlike dug privrede bankama je za godinu dana porastao oko 194 milijarde, a građana za 55 milijardi dinara.
Dinar je za manje od godinu dana izgubio na vrednosti oko 13 odsto jer je u maju prošle godine evro bio 97,1 dinara, a danas je srednji kurs 110,4 dinara. Iako je NBS juče prodala čak 80 miliona evra na deviznom tržištu, dinar je nastavio da slabi, i to za oko 20 para u odnosu na prethodni dan.
Koliko je za građane poguban ovako drastičan pad dinara pokazuje Pressova računica. Nažalost, građanin Srbije sa prosečnim mesečnim primanjima koji plaća mesečnu kiriju ili ratu kredita za stan, a ima i troškove za benzin, došao je u situaciju da mu troškovi skoče za čak 2.700 dinara mesečno.
Naime, za stambeni kredit koji u proseku iznosi 30.000 evra, mesečna rata je oko 150 evra, koliko najčešće iznosi i kirija koju plaćaju podstanari. Zbog kursne razlike sada treba izdvojiti oko 2.100 dinara više za ratu kredita jer je evro pre godinu dana vredeo 97, a sada 110,4 dinara. Takođe, i cena benzina je drastično porasla. Tako je pre godinu dana litar benzina stajao 129,9 dinara, dok sada košta 143,9 dinara, pa ako se uzme da je mesečna potrošnja oko 40 litara, dobija se razlika od oko 600 dinara mesečno.
Računica Pressa
Da stvar bude gora, i plata prosečnog Srbina kada se preračuna u evre sada je osetno manja. Po kursu sa početka 2011. prosečna plata iznosila je 377 evra, a sada je samo 331 evro. Kako je dinar za nepunih godinu dana izgubio oko 13 odsto vrednosti, toliko je u domaćoj valuti porasla i zaduženost građana koji su uzimali zajmove u evrima. Građani na ime indeksiranih kredita bankama duguju oko 382 milijarde dinara, a zbog kursne razlike to je za oko 55 milijardi dinara više nego pre skoro godinu dana.
Međutim, ni privreda nije bolje prošla, pa je zaduženost preduzeća za manje od godinu dana porasla za fenomenalne 194 milijarde dinara. Ukupan dug privrede bankama iznosi oko 1.350 milijardi dinara i po kursu od pre godinu dana (97,06 dinara za evro) to je bilo 12,9 milijardi evra. Prema današnjem kursu od 110,4 dinara dug privrede je porastao na 1.546 milijardi dinara. Kada se tome doda dug građana, ukupno su dugovanja privrede i stanovništva porasla za čak 250 milijardi dinara.
Vlasnik kompanije „Metalac" Dragoljub Vukadinović smatra da sve veći pad domaće valute psihološki nije dobar za građane ni privredu.
- Postoji opravdana zabrinutost da li će kurs ostati u ovim granicama ili će, ipak, i dalje rasti. Stanovništvo će, naravno, pomeranja kursa osetiti jer cene stalno rastu. Pre svega, prehrambenih proizvoda. Tako ćemo i mi ukoliko srednji kurs evra ode preko 110 dinara morati da povećamo cene proizvoda koje proizvodimo - navodi Vukadinović.
Na pitanje Pressa zbog čega onda guverner Šoškić tvrdi da slabljenje dinara neće uticati na inflaciju, Vukadinović kaže da ne zna, jer je već svima jasno da utiče.
http://www.pressonline.rs/sr/v...27uzeo%27+po+2.700+dinara.html
"Nikad ne raspravljaj sa budalom: Prvo ce da te spusti na svoj nivo, a onda ce da te
dobije na iskustvo!"