Kada se posmatra podatak
Living Space 54lux, treba imati u vidu da LED izvor ne zraci samo nadole, nego i bocno, tako da, IMHO, kod izracunavanja kolicine svetlosti koju treba da da izvor na osnovu povrsine prostorije, potrebno je upotrebiti korekcioni faktor 1,5-2,5.
Ja sam u dnevnu sobu ugradio ovaj panel:

I vise od 6 meseci ga koristim, bez glavobolja i umora. Prednost ovog svetlosnog izvora je velika povrsina, sa difuzorom ispred LED-ovki rasporedjenih u matrici, tako da nema jakog centralnog izvora svetlosti, koji moze da 'bode' oci.
Za aktivnosti kao sto su caskanje uz napitke, i gledanje TV-a, 10% izlaz je sasvim dovoljan. Vise puta sam goste iznenadio, kada sam ih pitao da li je dobra osvetljenost prostorije sa novim 'lusterom',
a po prijemu potvrdnog odgovora sam podesio izlaz sa 10% na 100%.
Kada je osvetljenje smanjeno na 10%, panel izgleda kao prozor na plafonu kroz koji prolazi svelost neposredno pred zalazak sunca.
@bogdan Slazem se da je potrebno da je LED drajver kvalitetan, bez obzira da li je dimabilan ili ne.
Ja licno nikada ne bih koristio LED izvore sa pretvarackom elektronikom u majusnom kucistu samog izvora, kao sto su npr. LED sijalice.
Ne znam da li na osnovu licnog iskustva ili pisanja drugih tvrdis da dimabilni LED paneli mogu da izazovu glavobolju i umor. Ja nisam imao takvih problema.
LED drajveri koriste PWM, bez obzira da li su dimabilni ili ne.
Plan 2. oko panela cu staviti 2,3m WS2821B LED trake sa 60 individualno adresibilnih LEDovki po metru (max 18W/m), ali tako da se LEDovke ne vide, vec da se svetlost rasipa po plafonu, i reflektuje. Iako su manje efikasne od belih iz panela (100+lm/W), 40+W RGB LED-ovki ce nadam se biti dovoljno za interesantne efekte za stvaranje zeljene atmosfere. Ne mislim da koristim neki kineski kontroler, vec da napravim nesto pristojno.