kepo01 Blagojevic Zeljko Kosjeric
Član broj: 316727 Poruke: 485 212.200.169.*
Sajt: www.kepo.rs
|
Postovanje svima, malo cu se raspisati nebi li sto bolje objasnio upotrebu trokrakog mesnog ventila sa sondom i termo glavom.
Kada se razvijao Kepo kotao, pored truda da se napravi sto kvalitetniji proizvod doslo se i do toga kako ga sto bolje i cenovno sto prihvatljiviije zastititi od kondezacije. U tom momentu se na trzistu jedino mogao naci ugradni trokraki mesni ventil koji reaguje na 60 stepni. Problem je bio spakovati ga u kotao, mada bi to mozda i uspeli da resimo, ali njegova pouzdanost u radu nam nije ulivala poverenje.
U razmisljanju sta bi mogli da preduzmemo dolazimo na ideju za trokraki mesni sa sondom i termo glavom, kome fabricki nije bila namena za zastitu kotla. Pozvali smo u Herz, i oni su nam odgovorili da taj ventil nije za to. Uz nase konkretno objasnjenje kako bih ga koristili, oni su nam odgovorili da je to ipak moguce. Od tada Kepo preporucuje korisniciima da se ugradjuje taj ventil, a kasnije i ostali proizvodjaci koriste istu ideju. Mislim da im je prodaja tih ventila skocila za min. 10 puta.
Sa takvim nasim postupkom nasli smo se u neprijatnoj situaciji od strane min 50% majstora koji se prvi put susrecu sa takvim proizvodom. Bilo je jako ruznih reci upucenih na nas racun, do toga da to djubre od proizvoda nece vise nikome preporuciti, itd ...
Paraleno u to vreme konkurencija ne zahteva nikakvu mehanicku zastitu, i kondezaciju resavaju time da se pumpa pali na 60 stepeni. Nama je to bilo apsurdno i nismo hteli da pristanemo na to.
Da bi pogresno povezivanje ventila sveli na minimum (to je bio jedan od glavnih problema majstorima), na prednjoj strani kotla kada se skine kutija smo nalepili dva A4 formata za dve vrste ventila Herz i Heimeier i njihovu semu za povezivanje. Ko je gledao u to, nije imao problema, a ko nije grdno nas je ispljuvao. Cak smo i u uputstvu za montazu kotla ubacili seme za povezivanje. Medjutim, ko jos cita uputstvo u Srbiji?
Konkretna uloga ventila je sledeca. Nesto slicno kao na automobilu. Kotao se pali i temparatura vode u kotlu je recimo 20 stepeni. Kotao u gornjoj zoni polako pocinje da greje vodu a u donjoj zoni voda ostaje hladnija. Pumpa se pali na 40 stepeni nebi li sto pre izjednacila temparaturu u celom kotlu i time neutralisala zonu izmedju tople i hladne vode i mogucnost kondezacije u tom delu.
Voda u kotlu se greje do 55 stepeni i tek tada pocenje da pusta vodu u sistem, ali bez opadanja temparature u kotlu. I dalje je voda 55 stepeni, a sav visak energije ide u sistem. Nakon nekog vremena kada se izjednaci temparatura vode u radijatorima i kotlu onda temparatura ide do zadatih 60, 65, ili kako je ko vec nastelovao. Znaci imamo samo jedan momenat kada se desava kondezacija, a to je kada kotao pocinje da greje vodu, vec na 45-50 stepeni kondezacija staje.
U svakom drugom slucaju bez takvog ventila, ili neke druge slicne zamene, a ima ih, kotao bi doziveo 5-10 temparaturnih šokova dok se ceo sistem ne ujednaci sa temparaturom i daleeko vecu kondezaciju.
Kondezacija od peleta i vlaznog drveta je neuporediva. Pelet je sam po sebi osusen na 6-8% vlage i nema tih kiselina kao vlazno drvo, ali ima vode u kotlu usled temparaturnih šokova. Ta voda koja se nakuplja u zadnjoj komori pravi blato od pepela koje se tesko skida sa lima, pravi rdju na limu, pravi lepljive naslage na tubulatorima i oprugama za ciscenje, pravi naslage na turbini i kucistu turbine, itd ... Generalno to nije dobro za rad i vek trajanja kotla.
Ono sto sigurno mogu da tvrdim je, da ce kotao i sa i bez preporucenog mesnog ventila trajati 5 godiina, cak i 10 godina, ali je pitanje da li ce trajati 15 - 20 god. Da ne pricam o tome koliko ce korisnike muciti naslage u kotlu kod godisnjeg ciscenje i redovnog orzavanja. Neke naslage nece nikada uspeti da skinu sa lima.
Jednostavno, suv kotao - dugovecan kotao.
E sad, odgovor za Klasican cetvorokraki mesni ventil. To je ventil koji ne stiti kotao od kondezacije (osim ako nije sa motornim pogonom i sondom), vec redukuje temparaturu vode koje ide u sistem grejanja. Pumpa iz kotla gura vodu do njega, a pumpa posle ventila gura vodu u sistem radijatora. Ti temparaturni šokovi kada se tek upali kotao ce i dalje ostati i taj ventil ih nece nutralisati. Taj ventil je osmisljen da korisnike natera da ne obaraju temparaturu na kotlu (jer se automatski stvara uslov za kondezaciju tokom celog vremena dok kotao radi) ako im je u kuci prevruce, vec da odgovarajucu temparaturu (na pr. 40 stepeni) koju salju u radijatore steluju na mesnom ventilu dok u kotlu ostaje mini 60 stepeni.
Znamo da je taj ventil dodatni trosak, znamo i da radnik naplati ugradnju tog ventila, ali isto tako smo resili da nam nije cilj da kupimo poene i povecavamo prodaju sa minimalnim troskovima ugradnje kotla, na uštrb njegovog radnog veka i muke korisnika da ga odrzavaju. Ta garancija od 5 god na ugradjen ventil je vise detalj koji treba da animira korisnika da ga ipak ugradi, i sam ne znajuci koliko sa njim pomaze svom kotlu da lepo radi i dugo traje.
Racionalno nam je bilo razmisljanje da kad se kupuje proizvod od 1500 eur, da svakom razumnom korisniku nije problem da odvoji jos 100 eur (ili ti pola tone peleta) da sacuva prizvod sto je moguce duze. To smo ocekivali i od majstora, ali nismo ocikivali toliko njihovo neznanje i nerazumevanje kada smo im objasnjavali cemu sluzi. Uglavnom smo nailazili na osude, dok je naravno bilo i majstora koji razmisljaju, i hoce da prihvate i nauce nesto novo, i nisu najbolji masjotori u regionu i sire.
|