Neko pre 10-ak dana reče na nekoj TV da nas u ovoj godini čega povećanje duga na oko 39 milijardi, sledeće godine na tipa 42-43 milijarde, a u 2027. godini će spoljašnji javni dug države dostići 48 milijardi (evra ili dolara, to nisam pohvatao, mada svakako imamo neki miks dugovanja, nešto je u dolarima, nešto u evrima).
Koliko znam, već ove godine samo za pristigle rate moramo da izdvojimo nekoliko milijardi evra. Ali, to je valjda sića u odnosu na SAD koje godišnje izdvajaju, ako se ne varam, u 2022. godini samo za kamate na postojeći dug platili su oko 470-480 milijardi, a u 2025. godini će za kamate izdvoiji 3.4% ukupnog BDP-a.
Na Wikipedia stranici navedeno je da je u julu 2023. godine procena bila da je godišnje "servisiranje" duga iznosilo 726 milijardi dolara, tj. oko 14% budžeta. Mislim da je i Srbija tu negde po procentu budžeta koji se mora izdvajati za servisiranje duga, ostaje samo problem što dug prema kineskim kompanijama nije deo zvaničnog javnog duga, nego su krediti pogađani direktno međudržavnim sporazumima, pri čemu je pitanje koliki deo novca dobijemo u budžet i da li dobijemo bilo šta, već praktično sve ide direktno preko kineskim kompanijama, pa i plaćanje podizvođačima.
Zato i nije problem da se naduvaju računi, jer kinezi samo kažu na zahtev koji dođe iz državnog vrha: "može, ali će da košta 20% više", što našima nije problem, jer se ne daje direktno iz budžeta, nego kinezi samo na kraju ispostave fakturu i koliko moramo godišnje da plaćamo ratu za kredit, a ako ne možemo da platimo, uzmu nešto od prirodnih bogatstava što je u TAJNOM međudžavnom sporazumu predviđeno kao "kolateral".
Blessed are those who can laugh at themselves, for they shall never cease to be amused.