Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

MIKROTALASNA,shtetna ili ne????

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 72005 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

sanchi
Sanja Jokic
Beograd

Član broj: 148256
Poruke: 104
*.adsl.beotel.net.



+8 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????17.10.2007. u 16:34 - pre 200 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: prema tome - mikrotalasna je cak i "zdravija" od rostilja ili przenja.

Jel ovo bio zakljucak? :) Ehh..pa prema svemu do sada recenom, ja ne verujem u ovakvu tvrdnju.

Posto nije dokazano ni da je stetnije niti da je manje stetno od konvencionalnih nacina termicke obrade, mislim da je ispravan zakljucak da ni jedno ni drugo nije dokazano i da su neophodna dalja istrazivanja? :)

Citat:
[url=/p1734335]
Nisam cuo da ljudi prave specijalna naucna istrazivanja za kancerogenost rostilja - pa opet, na ovim prostorima (Srbija) je mikrotalasna najpopularnija za teoretisanje o stetnosti iako se ljudi mahom ocajno lose i nezdravo hrane sa ili bez te mikrotalasne.

Moj stomak uglavnom i ne podnosi rostilj, niti preprzenu hranu, tako de mi ne treba nikakvo istrazivanje da ih izbegavam. Da je tema bila kancerogenost rostilja ili karbonizovane hrane, zdusno bih je podrzala. Valjda tu nema dileme, pa nije zanimljivo?

I ne teoretise se samo u Srbiji, nego svuda. A teoretise se i za i protiv, rekla bih. ;)
Meni je ova tema zanimljiva ne samo zato sto sam zabrinuta za stetnost, nego i zato sto mi se cini da nije dovoljno istrazena, i da ima dosta supljina, na moje veliko iznenadjenje.

If people were meant to pop out of beds we would all sleep in toasters.
Google is your friend http://justfuckinggoogleit.com/
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????17.10.2007. u 17:02 - pre 200 meseci
Citat:
sanchi: Ali meni se cini da u medicini nije bas sve samo hemija, i da postoji i dobar deo za sada neobjasnjenih stvari.

Lupam posto sam laik, ali npr. da li postoji objasnjenje zbog cega ljudsko telo ima reakciju na krv posle dijalize? Da li postoji neka razlika u strukturi i molekularnom sastavu kojom se to moze objasniti?


Kod dijalize se menja i sastav i viskoznost krvi, jer se krv, kroz dijalizator filtrira od štetnih materija. Moze doći do sindroma lize tumorskih ćelija, a zbog pucanja ćelija krvi (hemolize) koje su prošle kroz dijalizator ili do pojave nekih antigena nepoznatih našem imunom sistemu, što direktno utiče na prihvat takve krvi kod organizma.

Dijalizator nije prirodno okruženje ćelija krvi, te dolazi do njihovog oštećenja prilikom prolaska kroz aparaturu. Takođe, dijalizator ne može da filtrira krv dobro kao bubrezi (on zapravo oponaša "ispravne" bubrege), a dodatno - sami bubrezi imaju i druge funkcije osim filtriranja krvi. Te druge funkcije nisu deo sposobnosti dijalizatora da "izigrava bubrege".

Takođe, pacijenti dobijaju neku, da tako kažem "pripremu" (infuziju), pre same dijalize, kako bi prihvat bio lakši.

Sve ovo, ipak, nema nikakve veze sa mikrotalasima, pa mi nije jasno zašto je pitanje postavljeno?

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Nenad Vranjanac
Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????17.10.2007. u 18:18 - pre 200 meseci
Citat:
Dakle, tretiranje mikrotalasima nije radioaktivno zračenje X zracima, već elektromagnetno, što je prilično različito.

pa i x-zraci i mikrotalasi su jedno te isto EMZ, razlika je samo sto je kod x-zraka dokazano jonizujuce dejstvo koje je vrlo stetno, za ove druge ne znam

mozda je stetnost mikrotalasne povezana sa posebnim stilom ishrane

Citat:
sanchi: Lupam posto sam laik, ali npr. da li postoji objasnjenje zbog cega ljudsko telo ima reakciju na krv posle dijalize?

npr. metalni hapteni koji se vezu za proteine krvnih celija postaju antigeni? (ne kazem da je taj mehanizam, ali eto to je jedan od logicnih)
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

sanchi
Sanja Jokic
Beograd

Član broj: 148256
Poruke: 104
*.adsl.beotel.net.



+8 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????17.10.2007. u 18:35 - pre 200 meseci
Citat:
StORM48:
Sve ovo, ipak, nema nikakve veze sa mikrotalasima, pa mi nije jasno zašto je pitanje postavljeno?

U pravu si.. Nije trebalo da postavljam. Htela sam nesto da dokazem a nemam skoro nikakva predznanja u toj oblasti.
Moja pretpostavka je bila da postoje pojave koje jos nisu potpuno objasnjene sa hemijske i sa medicinske strane, mada za ovo nemam konkretan primer. Posto sam potpuni laik izabrala sam pitanje koje je mene licno zanimalo a nisam znala objasnjenje, i naravno omasila. Inace tema me jako zanima i imala bih jos pitanja, ali je potpuni off topic pa necu.
Hvala za odgovor!
If people were meant to pop out of beds we would all sleep in toasters.
Google is your friend http://justfuckinggoogleit.com/
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????17.10.2007. u 20:13 - pre 200 meseci
@Nenad Vranjanac
Mislio sam baš na razliku u jonizaciji/radioaktivnosti.
Kod mikrotalasne nema takvih efekata (hrana nije radioaktivna). Na sreću.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

zraj
BG

Član broj: 106234
Poruke: 386



+3 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????17.10.2007. u 21:19 - pre 200 meseci
Mikrotalasna:
Posudje i recepti:
http://www.starmaid.com.au/Recipe.aspx
http://www.microwavecookingforone.com/LinksMicrowave.html
 
Odgovor na temu

sanchi
Sanja Jokic
Beograd

Član broj: 148256
Poruke: 104
*.adsl.beotel.net.



+8 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????17.10.2007. u 21:40 - pre 200 meseci
Postoji i posebna tema na es o stetnosti elektromagnetnog zracenja:
http://www.elitesecurity.org/t...less-uredjaja-opasnoomagnetnog zracenja:

A moze se naci i na wikipediji dosta materijala:
http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_radiation_and_health

Stetnost mikrotalasnog zracenja dakle ne moze se svesti samo na termicki efekat, posto postoji i efekat oscilujuceg elektromagnetnog polja visoke frekvencije.
If people were meant to pop out of beds we would all sleep in toasters.
Google is your friend http://justfuckinggoogleit.com/
 
Odgovor na temu

Emil Ranc
Hannover, DE

Član broj: 20995
Poruke: 1150
91.150.97.*



+294 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????17.10.2007. u 22:19 - pre 200 meseci
Pa, ako otvoriš vrata mikrotalasne, sjäbeš sigurnosni prekidač i gurneš glavu unutra, staviš na max power 60 sec, verovatno se nećeš lepo provesti. Što od temperature, što od elektromangnetnog polja visoke frekvencije. Naročito od onog prvog ;)

Ako su vrata mikrotalasne zatvorena dok ista radi, i ako je ista napravljena po standardima - tu nema 'izlivanja' mikrotalasa, ni opasnosti po okolinu, a ponajmanje po hranu koja je doživela pozitivnu promenu temperature. U kući imam mikrotalasnu već skoro 20 godina, i koristimo je svi svakodnevno za podgrevanje svega, i jäbemliga ako mi nešto fali zbog toga.

Elem, kad nešto postoji dugo vremena (tridesetak godina) i svi ga koriste (u zapadnom svetu konkretno, koji broji bar milijardu duša), i ništa im ne fali, pa o čemu mi pričamo onda???

Mada, ako baš ne verujete u to da ne zrači štetno, kupite jedno 15-20 onih sränja protiv zračenja za mobilni, i oblepite mikrotalasnu. Eto rešenja.
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Nenad Vranjanac
Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????17.10.2007. u 22:25 - pre 200 meseci
ma ne mora ni da bude stetno. ionako je hrana iz mt odvratna.

moze da sluzi eventualno za podgrevanje mleka. i sendvica ko voli da zvace gumu ;)
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

zoran
tv service
021

zoran
Član broj: 426
Poruke: 2706
*.cable-2.sattrakt.net.

Sajt: www.fanzo.org


+13 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????18.10.2007. u 02:14 - pre 200 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac: ... i sendvica ko voli da zvace gumu ;)
Pa to ti je kao u horor filmovima...kada ožive mrtvaca...ni on više nije isti ;)

PS:jesi probao nakon toga da turiš sendvič u toster ?..ako nisi probaj.
fanzo.org
 
Odgovor na temu

sanchi
Sanja Jokic
Beograd

Član broj: 148256
Poruke: 104
*.adsl.beotel.net.



+8 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????18.10.2007. u 09:30 - pre 200 meseci
Mikrotalasne greju hranu procesom dielektricnog zagrejavanja.

Dielektricno zagrejavanje je fenomen pri kojem radio talasi ili mikrotalasno zracenje greje dielektricni materijal.
Postoje dva osnovna mehanizma kojima neprovodni materijal moze biti zagrejan u EM polju:
1. Elektricna provodnost: protok struje u oscilujucem elektricnom polju omogucava materijalu da absorbuje energiju kao toplotu. Posto protok struje podrazumeva da materijal nije elektricni provodnik, ovo se retko smatra pravim dielektrickim zagrejavanjem.
2. Dipolna rotacija: Molekularna rotacija se pojavljuje u materijalima koji sadrze polarne mlekule koje sadrze elektricni dipolni momenat, koji ce ih izravnati u polju rotiranja; kako polje menja smer, molekuli obrcu smer i ubrzavaju kretanje pojedinacnih molekula ili atoma. Toplota je oblik energije koju poseduje supstanca osobinom vibrirajuceg kretanja, tj. kineticku energiju svojih molekula i atoma.

Dipolna rotacija je mehanizam pod kojim se obicno podrazumeva dielektricno zagrevanje, i najlakse je primetan u mikrotalasnoj rerni gde najefikasnije radi na tecnoj vodi, i mnogo manje na mastima, seceru i zamrznutoj vodi. Razlog je da su masti i secer mnogo manje polarni od molekula vode, i na njih manje uticu elektromagnetne sile koje proizvodi naizmenicna struja.

Ovo je moj pokusaj prevoda sa vikipedije pa se izvinjavam i ogradjujem od mogucih gresaka u prevodu, ali mislim da je to uglavnom to.
Dakle grejanje mikrotalasne je potpuno drugacije od tradicionalnih grejanja jer se oslanja upravo na svoju naizmenicnu elektromagnetnu prirodu i generisanje magnetnog polja kojim deluje na molekule.

Ako elektromagnetno zracenje stetno deluje na ljudski organizam, i povecava rizik od nekih bolesti, to sigurno dolazi upravo od magnetnog delovanja na molekule u telu, koji zbog toga menjaju svoja svojstva, i potencijalno se razgradjuju ili stupaju u neke hemijske procese koji na kraju dovode do bolesti.

Ako konzumiramo hranu ozracenu em talasima na ovaj nacin, zar ovi isti molekuli ne dospevaju u nas organizam i ulaze u sve procese u telu, nebitno sto mi sami nismo bili ozraceni?





If people were meant to pop out of beds we would all sleep in toasters.
Google is your friend http://justfuckinggoogleit.com/
 
Odgovor na temu

tdjokic
Tomislav Djokic
u penziji
Beograd

Član broj: 6736
Poruke: 8305
212.200.240.*

Sajt: www.distrowatch.com


+210 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????18.10.2007. u 09:58 - pre 200 meseci
Citat:
Nenad Vranjanac: moze da sluzi eventualno za podgrevanje mleka. i sendvica ko voli da zvace gumu ;)
Ocigledno nisi isprobao sve mogucnosti mt. Neka hrana iz nje ne da je odvratna, nego nejedljiva, druga je super. Mt je nenadmasna za odmrzavanje duboko smrzunte hrane, za ravnomerno i brzo podgrevanje, a u njoj se mogu spremati i kuvani obroci, sa dosta tecnosti i sastojaka, i to vestom kuvaru ispadne sasvim OK.

Citat:
sanchi: Ako konzumiramo hranu ozracenu em talasima na ovaj nacin, zar ovi isti molekuli ne dospevaju u nas organizam i ulaze u sve procese u telu, nebitno sto mi sami nismo bili ozraceni?
Jesi li nekad citao sta strucnjaci kazu za res pecenu hranu u obicnoj rerni, na rostilju i slicno? Brrrr....

Ne znam ovo oko molekula, ali baren krompir verovatno ima promenjene molekule, kako god ga bario. Skoro svako pripremanje hrane je i neka promena molekula, osim onoga sto jedemo direktno, zivo.
Na svetu postoje samo 2 OS-a: 1. Mint, 2. svi ostali!
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????18.10.2007. u 10:05 - pre 200 meseci
Citat:
Ako elektromagnetno zracenje stetno deluje na ljudski organizam, i povecava rizik od nekih bolesti, to sigurno dolazi upravo od magnetnog delovanja na molekule u telu, koji zbog toga menjaju svoja svojstva, i potencijalno se razgradjuju ili stupaju u neke hemijske procese koji na kraju dovode do bolesti.

Ako konzumiramo hranu ozracenu em talasima na ovaj nacin, zar ovi isti molekuli ne dospevaju u nas organizam i ulaze u sve procese u telu, nebitno sto mi sami nismo bili ozraceni?


Gresis, visoko elektromagnetno zracenje u predelu mikrotalasa stetno deluje na organizam zbog zagrevanja koje se desava jer mikrotalasi u odredjenim frekvencijama izazivaju oscilovanje molekula vode pa samim tim i njeno zagrevanje (zbog toga tanjir ostane hladan ako ga stavis u mikrotalasnu) - a zagrevanje moze izazvati ostecenje proteina pa samim tim i ostecenje metabolickih procesa u organizmu koji od tih proteina zavise.

Proteini i drugi kompleksni molekuli mogu biti vrlo termo labilni, i na preko 40 stepeni mogu biti permanentno osteceni (recimo, ako pogledas protein koji izgleda kao velika traka molekula, on moze da se "umota" ili "odmota" i prestane da bude funkcionalan). Zbog toga je i povisena temperatura organizma iznad 40 stepeni usled bolesti potencijalno opasna po zivot.

Elektromagnetno zracenje na daleko vecim frekvencijama (X ili Gama zracenja, na primer) je stetno za zivi organizam jer je jonizuce - dakle, moze izazvati direktna ostecenja molekula ako talas "pogodi" molekul, i ne valja ako su ti molekuli u stvari molekuli DNK jer onda moze doci do nepopravljive greske koja propagira u sledecoj generaciji celija (mutacije). Medjutim, X zracenje zaista nema veze sa mikrotalasnim rernama, koje emituju klasicno nejonizujuce EM zracenje na daleko nizim frekvencijama.

Hrana, tj. mrtve biljke i zivotinje nemaju metabolicke procese (ako izuzmemo truljenje), to je valjda jasno - kod njih se zagrevanjem mogu unistiti proteini i ostali kompleksni molekuli koji mogu biti hranjljivi ali, to se desava bez obzira na tip zagrevanja - dakle, vitamine npr. unistavas bilo da hranu peces u rerni ili u mikrotalasnoj - oni se zagrevaju svejedno.

Nema nista specijalno u grejanju mikrotalasne u poredjenju sa grejanjem obicne rerne - osim da mikrotalasna ravnomerno zagreva kompletnu hranu, a rerna to radi neravnomerno od spoljasnjeg dela ka unutrasnjosti.

E, sad, sto ljudima mikrotalasne rerne, mobilni telefoni i bazne stanice predstavljaju takvu tajanstvenu opasnost - to je pre stvar psihologije nego nego bilo cega drugog.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

StORM48

Član broj: 22809
Poruke: 7536



+401 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????18.10.2007. u 13:50 - pre 200 meseci
@Ivan Dimkovic
Lepo objašnjeno. Uštedeo si mi trud!

@sanchi
Uprošćeno rečeno - niko nije ni rekao da se sam proces zagrevanja (odnosno način) ne razlikuje od konvencionalnog, jer se razlikuje (inače se mikrotalasne ne bi ni zvale tako kako se zovu). Ali, problem je shvatanja ovog procesa i činjenice da je REZULTAT takvog zagrevanja isti!

Dakle, vađenjem hrane iz mikrotalasne se ovaj proces POTPUNO završava. Tj, konačan je i nema radijacije iz hrane! EM zračenje je konačni proces. Ne znam kako da jednostavnije objasnim (?)... ne postoji "zagađenje" hrane.

Sasvim bi druga priča bila kada bi taj sendvič zagrevali u nuklearnom reaktoru. Čak i nakon prestanka dejstva zraka, sendvič bi emitovao radioaktivno zračenje. To pak, nije slučaj ko mikrotalasa.

Tekst sa wikipedije je isto ono što pišemo već danima ovde.

Citat:
sanchi: Ako elektromagnetno zracenje stetno deluje na ljudski organizam, i povecava rizik od nekih bolesti, to sigurno dolazi upravo od magnetnog delovanja na molekule u telu, koji zbog toga menjaju svoja svojstva, i potencijalno se razgradjuju ili stupaju u neke hemijske procese koji na kraju dovode do bolesti.

Ako konzumiramo hranu ozracenu em talasima na ovaj nacin, zar ovi isti molekuli ne dospevaju u nas organizam i ulaze u sve procese u telu, nebitno sto mi sami nismo bili ozraceni?


Ne bre!
EMZ ne izlazi van mikrotalasne i ono NE može da pređe sa tela na telo, jer se nigde ne skladišti. Plastično objašnjeno, to bi bilo isto kao kada bih ja gledao neki matori TV koji mnogo zrači. Da li i Ti možeš da "pokvariš oči", sedeći kraj mene, a ne ispred tog istog TV-a?

I don't think so!

Rezime: EMZ deluje loše na čoveka, ali čovek ne spava u mikrotalasnoj, a opet - mikrotalasi nisu kruške, pa da izlaze van mikrotalasne, stojeći na našem sendviču. Znači, to NIJE ekvivalentno prskanju voća/povrća hemikalijama.

Pozdrav
 
Odgovor na temu

Nenad Vranjanac
nbg

Nenad Vranjanac
Član broj: 36176
Poruke: 2840
*.adsl.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????18.10.2007. u 15:19 - pre 200 meseci
posto smo vec usitnili toliko, da dodam par stvari koje smatram bitnim:

jonizujuce zracenje je u manjoj meri stetno kad pogodi dnk, proteine itd. 80-90% stetnih posledica nastaje zbog jonizacije vode u kojoj se ti proteini i dnk nalaze. ta jonizovana voda dalje pokrece lancanu reakciju, nastaju slobodni radikali i tako nastaju ostecenja.

inace ne slazem se da mikrotalasna zagreva podjednako (bar ne sve vrste hrane). stavite u mt paprikas u nepoklopljenom sudu pa cete shvatiti na sta mislim. ;)

meso se najbrze greje, neuporedivo vise od ostalog. tako dobijete vrelo/eksplodirano meso, toplu corbu i hladne krompire.
kad imaš samo čekić, sve ti liči na eksere
postoje dve vrste ljudi: oni koji dele ljude na dve vrste i oni koji to ne cine
 
Odgovor na temu

sanchi
Sanja Jokic
Beograd

Član broj: 148256
Poruke: 104
*.cisco.com.



+8 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????18.10.2007. u 15:29 - pre 200 meseci
Citat:

EMZ ne izlazi van mikrotalasne i ono NE može da pređe sa tela na telo, jer se nigde ne skladišti. Plastično objašnjeno, to bi bilo isto kao kada bih ja gledao neki matori TV koji mnogo zrači. Da li i Ti možeš da "pokvariš oči", sedeći kraj mene, a ne ispred tog istog TV-a?

Mozda kad bih te pojela posle? :)

Ok, locirali smo tacku razdora.
Ja nisam sigurna u ovaj deo.
Ja mislim da to ne mora da bude tako, tj da efekti ne moraju momentalno da se izgube, i da energija moze da se absorbuje u molekulima.

Ako namagnetises neko telo ono se nece momentalno razmagnetisati.

Koliko se secam postoje i neke krive za praznjenje kondenzatora i kalemova. Kako znamo kako se neki molekuli ponasaju u elektricnom smislu?

Kineticka energija koja je u stvari zagrejanost molekula se postepeno gubi. Ako je kineticka energija bila usmerena, i u obliku rotacija izuzetno velike frekvencije, zar ne bi bilo logicno da usled inercije nastave da se rotaciono krecu?


If people were meant to pop out of beds we would all sleep in toasters.
Google is your friend http://justfuckinggoogleit.com/
 
Odgovor na temu

sanchi
Sanja Jokic
Beograd

Član broj: 148256
Poruke: 104
*.cisco.com.



+8 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????18.10.2007. u 15:36 - pre 200 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Elektromagnetno zracenje na daleko vecim frekvencijama (X ili Gama zracenja, na primer) je stetno za zivi organizam jer je jonizuce - dakle, moze izazvati direktna ostecenja molekula ako talas "pogodi" molekul, i ne valja ako su ti molekuli u stvari molekuli DNK jer onda moze doci do nepopravljive greske koja propagira u sledecoj generaciji celija (mutacije). Medjutim, X zracenje zaista nema veze sa mikrotalasnim rernama, koje emituju klasicno nejonizujuce EM zracenje na daleko nizim frekvencijama.


Ako pogledas link koji sam stavila videces veoma ozbiljna istrazivanja o stetnosti elektromagnetnih talasa niske frekvencije.

If people were meant to pop out of beds we would all sleep in toasters.
Google is your friend http://justfuckinggoogleit.com/
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16683
193.47.77.*



+7169 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????18.10.2007. u 16:06 - pre 200 meseci
Citat:

Ja mislim da to ne mora da bude tako, tj da efekti ne moraju momentalno da se izgube, i da energija moze da se absorbuje u molekulima.


A kako to zamisljas da se mikrotalasno zracenje "apsorbuje" u molekulima?

Jel moze neka referenca na neku knjigu iz fizike gde je tako nesto opisano?

Citat:

Ako namagnetises neko telo ono se nece momentalno razmagnetisati.


Pricas o magnetizmu koji nema puno veze sa elektromagnetnim talasima, i "namagnetisati" se mogu iskljucivo tela od gvozdja i nikla - ne i pile ili kutija lazanja :-)

Citat:

Koliko se secam postoje i neke krive za praznjenje kondenzatora i kalemova. Kako znamo kako se neki molekuli ponasaju u elektricnom smislu?


Da bi se "molekuli ponasali u elektricnom smislu" mora postojati elektromagnetna indukcija, dakle morala bi pile da obmotas nekim dobrim elektricnim provodnikom, recimo bakarnom zicom i da ga probodes nekim gvozdjem, a i tada se ne bi nista desilo sa piletom - bilo bi samo izolator ;-)

Citat:

Kineticka energija koja je u stvari zagrejanost molekula se postepeno gubi. Ako je kineticka energija bila usmerena, i u obliku rotacija izuzetno velike frekvencije, zar ne bi bilo logicno da usled inercije nastave da se rotaciono krecu?


Ne. "Kretace" se tj. oscilovati i to u vrlo malom prostoru jako kratko, neki milioniti deo sekunde i onda se vratiti u normalu, jer ce se sva energija izgubiti kroz odavanje toplote.

Citat:

Ako pogledas link koji sam stavila videces veoma ozbiljna istrazivanja o stetnosti elektromagnetnih talasa niske frekvencije.


Mikrotalasi u mikrotalasnoj rerni su talasi tacno odredjene frekvencije, koja i te kako nije niska i kojoj se i te kako znaju bioloski efekti - elem, stetni nisu pod uslovom da je mikrotalasna rerna posteno izolovana - u najgorem slucaju mogu da te opeku.
DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

sanchi
Sanja Jokic
Beograd

Član broj: 148256
Poruke: 104
*.adsl.beotel.net.



+8 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????18.10.2007. u 18:46 - pre 200 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic: A kako to zamisljas da se mikrotalasno zracenje "apsorbuje" u molekulima?
Jel moze neka referenca na neku knjigu iz fizike gde je tako nesto opisano?

Pogledaj negde definiciju za SAR.
Cesto se govori o njemu kada se prica o zracenju mobilnih telefona, ali generalna definicija je vezana za elektromagnetne talase uopste.

Citat:

The rate at which electromagnetic energy is absorbed in a mass of material divided by the mass. The material usually referred to in most discussions of SAR is living tissues; however the concept of SAR can be applied to any substance living or otherwise.


Dakle stepen u kojem se elektromagnetska materija absorbuje u masi podeljen sa masom. Materijal na koji se najcesce odnosi SAR u diskusijama su ziva tkiva, ali koncept SAR-a se moze primeniti na bilo koju supstancu, zivu ili ne.

Energija se absorbuje tako sto se pretvara u drugu energiju, u ovom slucaju, ako suzimo delovanje samo na vodu, kineticku energiju oscilovanja dipolarnih molekula vode na frekvenciji mikrotalasnog zracenja.

Procitaj jos jednom dielektricko zagrevanje.
Dakle, dok konvencionalni oblici zagrevanja rezultuju samo u povecanom haoticnom kretanju molekula, dielektricko zagrevanje radi tako sto molekuli vode u pulsirajucem elektromagnetnom polju pocinju da rotiraju.

Citat:
Ivan Dimkovic: Pricas o magnetizmu koji nema puno veze sa elektromagnetnim talasima, i "namagnetisati" se mogu iskljucivo tela od gvozdja i nikla - ne i pile ili kutija lazanja :-)


Davno sam ucila i fiziku i hemiju, i nisam ekspert, ali pokusavam da razmisljam logicno, ne morate da me ismevate. :(

Kratko objasnjenje magnetizma:
Svaki elektron je po prirodi mali magnet, obicno su elektroni u magnetu slucajno okrenuti u razlicitim smerovima, bez ikakvog efekta u proseku, ali u magnetu elektroni imaju tendenciju da budu okrenuti na istu stranu, i tako kreiraju magnetnu silu.

Molekul vode takodje poseduju elektricno bipolarni momenat, sto je opste poznato. "Kraj" sa kiseonikom je vise negativan, a "kraj" sa vodonicima vise negativan.

U objasnjenju dielektricnog zagrevanja stoji da se pod dejstvom elektromagnetnih talasa oni rotiraju tako da su im svima pozitivni i negativni krajevi okrenuti na istu stranu, pod dejstvom zracenja.

Zar onda ne formiraju neku vrstu magneta?

Citat:
Ivan Dimkovic: Ne. "Kretace" se tj. oscilovati i to u vrlo malom prostoru jako kratko, neki milioniti deo sekunde i onda se vratiti u normalu, jer ce se sva energija izgubiti kroz odavanje toplote.


Da, energija ce se izgubiti kroz odavanje toplote, odnosno kad se ohladi?
Ali kako za milioniti deo sekunde? Ja sam mislila da se nesto zagrejano u mikrotalasnoj hladi malo duze?

Dakle kada zagrejemo nesto u mikrotalasnoj, treba da sacekamo da se ohladi, da bi ove energije nestalo?

Citat:
Ivan Dimkovic
Mikrotalasi u mikrotalasnoj rerni su talasi tacno odredjene frekvencije, koja i te kako nije niska i kojoj se i te kako znaju bioloski efekti - elem, stetni nisu pod uslovom da je mikrotalasna rerna posteno izolovana - u najgorem slucaju mogu da te opeku.


O ovome smo vec raspravljali, i ne zelim da se ponavljam. Bioloski efekti itekako ne mogu da se znaju ako nisu ispitani, a postoje kontraverzne studije o tome da jesu.

A za frekvenciju takodje mislim da nije mnogo bitno. Stetni su niski jer vise deluju magnetno (elektromagnetno, polarizujuce, elektricno, whatever..), stetni su visoki, jer vise deluju toplotnom energijom, moje logicko zakljucivanje je da je sve izmedju veliki miks jednog i drugog na razlicite nacine.
If people were meant to pop out of beds we would all sleep in toasters.
Google is your friend http://justfuckinggoogleit.com/
 
Odgovor na temu

sanchi
Sanja Jokic
Beograd

Član broj: 148256
Poruke: 104
*.adsl.beotel.net.



+8 Profil

icon Re: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????18.10.2007. u 19:24 - pre 200 meseci
Eh da:
Citat:
Ivan Dimkovic: Da bi se "molekuli ponasali u elektricnom smislu" mora postojati elektromagnetna indukcija, dakle morala bi pile da obmotas nekim dobrim elektricnim provodnikom.

Voda u kojoj su rastvorene soli je takodje elektricni provodnik.
If people were meant to pop out of beds we would all sleep in toasters.
Google is your friend http://justfuckinggoogleit.com/
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: MIKROTALASNA,shtetna ili ne????

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7

[ Pregleda: 72005 | Odgovora: 137 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.