Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Programiranje - Šta upisati?

[es] :: Vodič za učenje :: Programiranje - Šta upisati?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 79166 | Odgovora: 247 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

MimaMo
Mima Mokovic
Beograd

Član broj: 61516
Poruke: 9
217.26.75.*



Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?21.06.2005. u 01:02 - pre 229 meseci
Potpuno se slazem. Jos uvek smo konzervativni, umesto da koristimo mogucnosti da studiramo po programima koji nam omogucavaju da RADIMO i da nas dobro placaju!
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
195.252.89.*

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?21.06.2005. u 02:12 - pre 229 meseci
Citat:
Grrr:
ETF takođe, pored tolike elektronike ponovo ne mozes da postanes neki vrhunski programer... (možda ono softversko inženjerstvo, nešto uradi, ali sa 40 studenata na njemu još uvek nešto ne obećava)

Hm, nađoh svoj smer prozvanim, pa ne mogu da izdržim :) Šta ćeš, jače od mene. Zašto smer ne obećava ako je u prvoj generaciji upisano 40 učenika? SI nije imao nikakvu marketinšku kampanju niti se na bilo koji način promovisao. Čak sam i ja saznao za smer samo desetak-petnaest dana pre upisa.

Nego da odgovorim na promenjeno pitanje teme, šta upisati: Da se ponovo upisujem, ja bih (naravno :) upisao SI. Uči se baš ono šta sam očekivao, ima dovoljno praktičnog rada, osnovne studije najzad zvanično traju 4 godine, Bolonjska deklaracija bla bla, to manje više, kadar je odličan, a fakultet je više nego priznat u svetu. Jedina prepreka je to što se plaća, ali ako ste dovoljno dobri, možda upadnete u prvih 10, pa dobijete besplatno školovanje ;)

U svakom slučaju, zaobišao bih taj FIT u širokom luku, jer mi to deluje kao vrlo nesigurno rešenje. Niko ne može da ti garantuje da ga sledeće godine neće jednostavno ukinuti...
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

vbvlada
Petrović Vladimir
Beograd

Član broj: 59233
Poruke: 209
*.dialup.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?21.06.2005. u 10:00 - pre 229 meseci
Niko nece da odgovori....
Sta je sa Visom elektrotehnickom skolom?
Koliko znam oni su skroz uskladjeni sa Bolonjom,moze li se ona porediti sa ovim fakultetima koji se pominju u ovoj temi,po kvalitetu nastave,kadru itd...
A vi,kako 'te?
 
Odgovor na temu

MimaMo
Mima Mokovic
Beograd

Član broj: 61516
Poruke: 9
217.26.75.*



Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?21.06.2005. u 14:02 - pre 229 meseci
Ne znam za VET. Ipak - univerzitetska diploma je univerzitetska diploma.
 
Odgovor na temu

MimaMo
Mima Mokovic
Beograd

Član broj: 61516
Poruke: 9
217.26.75.*



Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?21.06.2005. u 14:10 - pre 229 meseci
E, sad - ako je argument 'mozda ce ga ukinuti' onda ...
Ne poznajes problematiku. Ono sto dobije saglasnost ministarstva za rad - NE MOZE se tek tako 'ukinuti'.

Sto se duzine studija tice, ne vidim sta smeta sto traje 3 godine. Opet - ne gledaj ove nase fakultete - gledaj malo sta se desava napolju. To je slucaj sa mnogim univerzitetima u SAD i EU.

Ne kazem da je tvoj izbor los - odlican je, ali nemoj da si konzervativan. Meni je OK da se otvaraju novi fakulteti i jos vise mi je OK da mozemo ovde da studiramo da dobijamo strane diplome.

Sto se programa tice, ja bih bas volela da imam praktican rad na nekom od 60 instituta po nemackoj. Bas bi mi 'ukrasilo' CV. Da ne govorim o tome da mi je muka od ove klaustrofobije - svi zajednog jedan za sve.
 
Odgovor na temu

Milos Stojanovic
Belgrade

Član broj: 10343
Poruke: 1864
*.beotel.net.

ICQ: 282954730
Sajt: www.sietf.org


+7 Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?21.06.2005. u 14:51 - pre 229 meseci
Mene su dosta razočarali ti sa FITa (mislim da se prošle godine zvao FIST - nebitno, Domazetov fakultet). Prošle godine su mi nudili punu stipendiju i zvali me da se upišem, ja sam odbio jer nisam imao pojma šta je taj fakultet, i sada vidim da oni prošle godine nisu ni počeli sa nastavom :) Vrlo zanimljivo :) Ne kažem da će fakultet biti loš, naprotiv, nadam se da će biti što više dobrih fakulteta u našoj zemlji, samo mi deluje da je sve to vrlo nesigurno. Nekako sa ovim "starijim" fakultetima imaš neku sigurnost. Mora da nešto znači ta tradicija i tako to.
ex. trooper
Oh goody... it's my Illudium PU-36 Explosive Space Modulator!
Softversko Inženjerstvo
♪♫♪
 
Odgovor na temu

MimaMo
Mima Mokovic
Beograd

Član broj: 61516
Poruke: 9
217.26.75.*



Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?21.06.2005. u 16:23 - pre 229 meseci
Pa mozda su tek sada dobili dozvolu za rad (kao sto i pise na sajtu cini mi se). Mislim da su im sada priznali diplomu kao diplomu univerziteta. Gledalasam 'Suocavanje' sa ministrom prosvete, kad ga je Bojana Lekic ribala zato sto sprecavaju otvaranje novih fakulteta.

Ja ne verujem mnogo u tu tradiciju i mislim da se generalno profesori vise trude kad pocnu da rade na tim privatnim fakultetima. A fakulteti - samo nek se otvaraju i nek se bore oko nas...

 
Odgovor na temu

gonadarian
Igor Popov
Youngculture
Beograd

Član broj: 14445
Poruke: 39
*.yubc.net.

Sajt: gonadarian.info


Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?22.06.2005. u 17:44 - pre 229 meseci
Citat:
vbvlada: Niko nece da odgovori.... Sta je sa Visom elektrotehnickom skolom? Koliko znam oni su skroz uskladjeni sa Bolonjom,moze li se ona porediti sa ovim fakultetima koji se pominju u ovoj temi,po kvalitetu nastave,kadru itd...

Pa o VETŠu se već govorilo u ovoj temi. Tačnije, ja sam govorio, neki napadali, ja pojašnjavao itd... evo linka pa pročitaj http://www.elitesecurity.org/poruka/707288

A da odgovorim ukratko.

VETŠ postoji :) I nakon novog zakona - prerašće u "visoku strukovnu školu" (stručne studije), ili "visoku školu" (akademske studije) - još se ne zna.

Jesu usklađeni sa bolonjom. sve je u bodovima - ects, a obavezni predmeti su samo neki na prvoj godini, ostalo je sve izborno - pa biraj šta te interesuje. A možeš da uzmeš i sa tuđeg smera da slušaš (malo skuplje:)

Kvalitet nastave je dobar. Predavanja kako gde, ali vežbe izvlače! (iz skoro svih predmeta koji zahtevaju - na računarima) Kadar je sa ETFa, PMFa i sl. Tu nema problema!
ItakoDalje...
 
Odgovor na temu

Grrr
Ivan Vulović
Studio-b
Beograd

Član broj: 58165
Poruke: 41
*.dialup.sezampro.yu.

ICQ: 66634227
Sajt: www.myspace.com/grrramziv..


Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?22.06.2005. u 20:36 - pre 229 meseci
Citat:
BluesRocker
To nije sramota nego Bolonjska deklaracija.

hmmm... vidim da si neupucen. Kao prvo kod nas Bolonjska deklaracija nije USAGLAŠENA (i samim tim sa završenim fakultetom koji radi po nekim standardima EU ovde možeš da se slikaš) a sledeći termin za donošenje zakona o obrazovanju je 2007. godina. Ako se uzme u obzir da su fakulteti (pogotovo državni) dobili izuzetno slabu ocenu od strane EU ove godine, sumnjam da će do 2007. nešto da se promeni, a kamoli da naše školstvo uvrste na evropsku mapu.
ZNAČI TO MOŽE SAMO DA BUDE TROGODIŠNJA VIŠA ŠKOLA

Citat:
MimaMo: E, sad - ako je argument 'mozda ce ga ukinuti' onda ...
Ne poznajes problematiku. Ono sto dobije saglasnost ministarstva za rad - NE MOZE se tek tako 'ukinuti'.

Sto se duzine studija tice, ne vidim sta smeta sto traje 3 godine. Opet - ne gledaj ove nase fakultete - gledaj malo sta se desava napolju. To je slucaj sa mnogim univerzitetima u SAD i EU.

Eh tu je bas zakazao ovaj fist ili FIT jer je njemu trebalo sto godina da dobije DOZVOLU ZA OSNIVANJE, a još nije dobio DOZVOLU ZA RAD...
E sad ovo drugo to je slucaj sa mnogim KOLEDŽIMA U SAD a u EU imas 3godine+1specijalizacija na fakultetima (a na visim samo 3 godine)

i jos da napomenem
na sajtu fita stoji sledece
Citat:

U skladu sa našim novim nastavnim planom, ove studije traju tri godine i usklađene su sa Bolonjskom deklaracijom i predlogom novog Zakona o visokom obrzovanju. Studije obezbeđuju univerzitetsku diplomu i zvanje diplomiranog inženjera za informacione tehnologije, odnosno, Bachelor of Science in Information Technology.

NOVI NACRT ZAKONA O OBRAZOVANJU NIJE DONEŠEN ! I NEĆE BITI DO 2007 GODINE
 
Odgovor na temu

Dusannn
Dusan Nastasijevic

Član broj: 42815
Poruke: 70
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?23.06.2005. u 01:09 - pre 229 meseci
Citat:

NOVI NACRT ZAKONA O OBRAZOVANJU NIJE DONEŠEN ! I NEĆE BITI DO 2007 GODINE

Ne bih se slozio..bolje pogledaj pre nego sto izneses takve zakljucke..

http://www.srbija.sr.gov.yu/vesti/vest.php?id=28640


Badges? We don't need no stinking badges.
 
Odgovor na temu

Grrr
Ivan Vulović
Studio-b
Beograd

Član broj: 58165
Poruke: 41
*.dialup.sezampro.yu.

ICQ: 66634227
Sajt: www.myspace.com/grrramziv..


Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?23.06.2005. u 10:10 - pre 229 meseci
Kao jedan od ljudi koji su radili na ovom zakonu (ali delova što se tiče srednjih škola)
znam da je zakon trebao da bude donesen posle pozitivne ocene EU, medjutim dobili smo negativnu ocenu pre svega ZBOG ZASTARELOSTI i NEDOVOLJNOG broja knjiga. Recimo da su tu pali pogotovo naši državni tehnički fakulteti. Takodje jedna OGROMNA zamerka je bila sto neka predavanja, pa cak i vezbe posećuje više od 200 ljudi.
Sledeći voz za Bolonju je 2007.
Inače zakon je već jednom odbačen, i ova vest koju si postovao je stara, ali zakon o obrazovanju kad bi se sad doneo, naše obrazovanje bi bilo priznato u najboljem slučaju 2010 godine.

Mislim znam da nije tema, ali cilj trenutno vladajućoj koaliciji je da zakon podrži i DS, ali on to najradije nebi (zasad) jer moze da mu padne rejting.
 
Odgovor na temu

MimaMo
Mima Mokovic
Beograd

Član broj: 61516
Poruke: 9
217.26.75.*



Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?23.06.2005. u 11:39 - pre 229 meseci
Ovo je otislo na pogresnu stranu. Ne raspravljamo o zakonu - raspravljamo o tome sta da upisemo. Zasto bi neki privatni fakultet CEKAO ZAKON! Oni lepo pisu da vec PRIMENJUJU evropske standarde, Bolonjsku deklaraciju.... ne cekaju zakone.
 
Odgovor na temu

Dusannn
Dusan Nastasijevic

Član broj: 42815
Poruke: 70
*.beotel.net.



+3 Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?23.06.2005. u 13:11 - pre 229 meseci
Citat:
Kao jedan od ljudi koji su radili na ovom zakonu (ali delova što se tiče srednjih škola)
znam da je zakon trebao da bude donesen posle pozitivne ocene EU, medjutim dobili smo negativnu ocenu pre svega ZBOG ZASTARELOSTI i NEDOVOLJNOG broja knjiga. Recimo da su tu pali pogotovo naši državni tehnički fakulteti.


Kako moze da zakon koji treba da reformise skolstvo dobije "negativnu ocenu" zbog trenutnog stanja samog skolstva??? Ima li to smisla??


Sad te uopste ne razumem, jer pre tebe sam verovao da je procedura sledeca:

1. Zakon dolazi pred administrativni odbor skupstine.
2. Ako prodje korak 1. izlazi na skupstinsko razmatranje dok stranke pripremaju amandmane na zakon.
3. Amandmani su prosli kroz zakonodavni i administrativni odbor.
4. Pocinje parlamentarna rasprava o zakonu, sa obrazlaganjem amandmana. Predsednik je duzan da pre rasprave o Zakonu, kao i o svakom amandmanu ponaosob saopsti ocene odbora, da li je zakon(kasnije amandmani) pravno moguc.
5. Kada se zavrsi rasprava o zakonu, zakon izlazi na glasanje.
6. Po usvajanju zakona on odlazi pred predsednika republike (aktuelna situacija).

Znaci...postoji procedura u kojoj svi relevantni faktori u parlamentu mogu da daju svoje misljenje i da pokrenu inicijativu za menjanje odredjenih delova zakona. Da bi u takvoj proceduri bio u potpunosti odbacen, mora da bude bas los!
Citat:
Mislim znam da nije tema, ali cilj trenutno vladajućoj koaliciji je da zakon podrži i DS, ali on to najradije nebi (zasad) jer moze da mu padne rejting.

Da jedan reformski, pro-evropski zakon ne podrzi stranka kao sto je DS...eh..jesu oni sitne duse..ali nisu toliko glupi. Uskracivanje podrske zakonu koji nas priblizava evropi (to je cinjenica) bi se mnogo negativnije odrazilo na rejting DS-a.
Citat:
Ovo je otislo na pogresnu stranu. Ne raspravljamo o zakonu - raspravljamo o tome sta da upisemo. Zasto bi neki privatni fakultet CEKAO ZAKON! Oni lepo pisu da vec PRIMENJUJU evropske standarde, Bolonjsku deklaraciju.... ne cekaju zakone.

Ja sam upravo zavrsio 6 semestar na VETS, smer racunarska tehnika. Iako radim, trudim se da budem u toku. Procitao sam u potpunosti Nacrt Zakona o visokom obazovanju kao i Bolonjsku dekleraciju. Ono to mogu da ti kazem je da nisam primetio nijednu nedoslednost u planu i programu(koji se po tim principima izvodi od 2002. godine), a ni u samom izvodjenju nastave i vezbi, u odnosu na oba prethodno pomenuta dokumenta.
Kada ovo pisem, imajte u vidu da objektivno nemam nikakvih licnih interesa da zakon usvoji ili ne usvoji (pogledajte clan 115. stav 2.). Pre svega, zbog buducih generacija, bilo bi lepo.

Badges? We don't need no stinking badges.
 
Odgovor na temu

Grrr
Ivan Vulović
Studio-b
Beograd

Član broj: 58165
Poruke: 41
*.ppp-bg.sezampro.yu.

ICQ: 66634227
Sajt: www.myspace.com/grrramziv..


Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?24.06.2005. u 20:11 - pre 229 meseci
Upravu si Dusannne.
Zakon je dobio potpunu saglasnost EU, ali naše školstvo nije, a moraju obe stvari da dobiju pozitivnu ocenu. Tačnije sada mi hoćemo njih ali oni neće nas, bar do 2007. godine.

Citat:

Da jedan reformski, pro-evropski zakon ne podrzi stranka kao sto je DS...eh..jesu oni sitne duse..ali nisu toliko glupi. Uskracivanje podrske zakonu koji nas priblizava evropi (to je cinjenica) bi se mnogo negativnije odrazilo na rejting DS-a.

97% ljudi nije procitalo nacrt zakona, pa samim tih ih to i neinteresuje... Njima je samo vazno ko je glasao za a ne protiv. A kod nas se napravila tradicija da opozicija SVAKI korak vladajucih stranaka/stranke gleda sa negativnog aspekta ili sa ismevanjem.
 
Odgovor na temu

miroslav mirosavljevic
Beograd

Član broj: 37822
Poruke: 5
*.beogradskabanka.com.



Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?01.07.2005. u 11:58 - pre 229 meseci
Pročitao sam dosta poruka iz ove teme i nadjem se da sam dosta kompetentan da se uključim. Naime od 1979 godine radim u računskim centrime (4 velika centra ) i počeo sam od programiranja na karticama , bio sistem analitičar, projektant , glavni projektant, sistem programer, kratko vreme i direktor ali nikad se nisam odvajao od struke vezane za računar. Prosao sam od IBM 360, 370, S/390, VAx, Silicon graphics O2000, prvi PC sam imao na poslu 1982 godine IBM XT 4,77Mhz, a kod kuće sam kupio prvi AT na 16MHz 1986 (4000 USA $) pa do danas ne znam koliko sam PC ja promenio Za tih 27 godina proslo je bar 30-40 pripravnika koji su dolazili sa FON-a. ETF-a PMF- Saobraćajnog i mogu da iznesem neka iskustva u vezi toga

1. Da bi postali programer ( ne mislim u užem smislu koder, to je odavno prevazidjeno) nema prevelikog uticaja sa kojeg fakulteta dolazite, to iskljucivo zavisi od osobe da li ima "ZICU" za programiranje ili ne. Kada pripravnik dodje u dobar računski centar koji ima za sobom tradiciju, od njega samog zavisi za koliko vremena ce moci da se ukljuci u pisanje transakcija i pustanje u produkciju. Predznanje ima uticaja medjutim dosta slucajeva je bilo da ljudi sa ETF-a ili PMF-a dodju u neku finansijsku orrganizaciju (banku ili osiguravajuce drustvo) i razocaraju se kada vide da od onih silnih matematika, elektronika potreban vam je običan račun i eventualno kamatni račun što je u tim organizacijama vrhunac znanja koje vam trebaju iz matematike i onda se pitate zasto sam ja toliko ucio sve one gluposti kada mi ovde to ne treba. (necete naci u Srbiji firmu kome trebaju programeri da izracunavaju putanju ispaljene rakete ili nesto slicno)

2. Potrosicete puno vremena objasnjavajuci jednom sa ETF-a ili PMF-a sta je to aktiva, pasiva, bilans, akreditivi, duguje potrazuje to je nesto suprotno njihovim logikama isto tako potrosicete puno vremena objasnjavajuci nekom sa FON-a ili Ekonomije sta su to portovi, softverski ili hardverski interrupt-i protokoli, modemi

3. Koji god programski jezik da ucite na fakultetu budite uvereni da ce za neku godinu doci drugi koji opet morate da ucite. Moze vam se desiti da na fakultetu ucite Pascal (koja je velika glupost ja bar ne znam nijednu firmu gde se to koristilo) a da dodjete u firmu gde se radi u Smalltalk-u ili nekom 4GL-u gde opet morate da učite .
4. Sve ovo sam poceo da proucavam kada je moj sin stasao da se upise na fakultet i u poslednji momenat odlucio da se bavi IT-om. Naravno ono znanje iz gimnazije ne moze da se poredi sa znanjima koje vam trebaju posle i zato deca uglavnom ne znaju sta ih ceka na putu do programera , sistem programera ili projektanta. Nekada ste morali da prepesacite kilometre i kilometre da bi ste dobili nastavne planove fakulteta no sada je to stvarno sve na tacni i iz fotelje (mozda je to lose zbog kondicije) Ja sam zavrsio FON 1977 godine i tada je na fakultetu bilo 2 busilice na kojima smo busili 80kolonske kartice , vezali svoj program gumicom da se kartice ne bi rasule i isli na PMF gde je bio IBM 360 ili u Statisticki zavod kako bi kompajlirali program. Gledajuci sada nastavni plan i program sa FONa svom detetu sam rekao NE na FON . U mojoj generaciji na 3. ili 4. godini bilo je 30 - 40 studenata i svaki profesor nas je znao u glavu, sada kada pogledam stampedo od 600 ljudi na onu malu zgradu koja moze po mojoj proceni da primi najvise 200 razlog je ocigledan koji je to kvalitet predavanja. PMF je vidim poceo ove godine da menja svoj stav prema IT-u uvodeci Dipl informaticara, ali nastavni plan je krajnje nedefinisan i predavaci takodje i upisati tako nesto cini mi se rizicno.
Ekonomski fakultet nije dolazio u obzir zbog gomile koja je na njemu i puno drustvenih predmeta i na kraju ostao je ETF. SI smer je ostavio ubedljivo najbolji utisak obzirom na nastavni plan i program. Sve nove stvari koje se desavaju u svetu u oblasti IT-a su obuhvacene i stvarno mogu da cestitam profesorima na takvom nastavnom planu . Cak i ako se ostvari sa 50% i dalje je odlican u odnosu na sve ostalo. RTI na ETF-u ja isto tako dobar ali ko vam garantuje da ce te se upisati posle prve godine na RTI, mozda ce te morati da idete na Energetski smer ili nesto sto nije vas interes.
Kada sam sve sabrao , gleajuci sebe , sta sam sve prevalio u ovih 27 godina rada

od Fortrana , COBOL-a, PL/I, EXEC2, REXX, DL/I, CLIPPER, FOX,VisualFox, SQL/DS, DB2, VM/SP, VM/XA, VM/ESA, OS390, IRIX, VAX/VMS, Linux i na kraju 2001 godine odslusao 5 kurseva iz Jave , postavio aplikaciju koja je radila sa WebSphere aplikacionim serverom i tri database servera (DB2 na winNT, Oracle na Origin 2000 i SQL Serverom na WINXP, a i danas dodje mi da programiram sa vremena na vreme to je nesto sto vam se uvuce pod kožu

Savet je

Bespredmetno je prepucavanje izmedju studenata koji uce programiranje na razlicitim fakultetima , programiranje cete nauciti onoliko koliko se trudite i koliko vas interesuje

U svakom slucaju potrebna vam je diploma fakulteta i dodatni kursevi iz pojedinih oblasti (ja sam ziveo u srecno vreme kada su pripravnici isli na kurseve u Radovljicu , London , Frankfurt ja sam ih odslusao preko 50 sada ne znam firmu koja ce odvojiti 2000-3000 evra za takav seminar za jednog coveka)

Potez koji je FON napravio pre 30 godina , kada se jedino tu moglo nesto vise cuti o informacioni sistemima , sada mislim da je medju najkonzervativnijim

Cestitke ljudima sa ETF-a koji su smogli snage da naprave smer SI pored RTI-a i licno savetujem da ko godi ima mogucnosti i volje za takvim zanimanjem toplo ga preporucujem

Svi koji se odluce za ovaj poziv moraju da budu svesni da ce ceo radni vek morati da uce i prate sva zbivanja u IT-u , gde ce se cesto desavati da oblasti za koje ste utrosili ogroman napor da ih savladate biti odbacene za kratko vreme i predstavljace vam otezavajucu okolnost za nove stvari.

Mislim da sam malo pojasnio problematiku oko ucenja programiranja
 
Odgovor na temu

jablan

Član broj: 8286
Poruke: 4541



+711 Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?01.07.2005. u 12:16 - pre 229 meseci
Hvala na obimnom i iskrenom postu i čestitke na tolikim godinama "na površini".
Citat:
miroslav mirosavljevic: Bespredmetno je prepucavanje izmedju studenata koji uce programiranje na razlicitim fakultetima , programiranje cete nauciti onoliko koliko se trudite i koliko vas interesuje

Ne bih se složio da je prepucavanje bespredmetno. Stoji to da je za učenje najbitniji trud i interesovanje, ali pretpostavimo da budući student poseduje te dve predispozicije (kao, pretpostavljam, većina ljudi koja posećuje ovaj forum). U tom slučaju je jako bitno da li će fakultet od mladog "nebrušenog" entuzijaste napraviti kompetentnog stručnjaka i gurua, pravilno ga usmeravajući i pružajući maksimum, ili mu, naprotiv, uskratiti odličnu startnu poziciju trošenjem par dragocenih godina, kad je čovek najsposobniji i najspremniji za usvajanje novih znanja.
 
Odgovor na temu

miroslav mirosavljevic
Beograd

Član broj: 37822
Poruke: 5
*.beogradskabanka.com.



Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?02.07.2005. u 08:35 - pre 229 meseci
citat:
jablan

U tom slučaju je jako bitno da li će fakultet od mladog "nebrušenog" entuzijaste napraviti kompetentnog stručnjaka i gurua, pravilno ga usmeravajući i pružajući maksimum, ili mu, naprotiv, uskratiti odličnu startnu poziciju trošenjem par dragocenih godina, kad je čovek najsposobniji i najspremniji za usvajanje novih znanja.


Tačno je da mnogo zavisi od fakulteta zato sam i mom sinu savetovao SI smer, tačnije zavisi dosta i od samih profesora i asistenata koji to vode i koliko hoce da pruze studentima ili samo da otaljigaju posao. Imam utisak da na fakultetima gde postoji ogroman broj studenata na jednog profesora nemoguće je postići kvalitet koji se očekuje. Postoji primer da čovek završi fakultet, IT smer, sa velikim prosekom bez provedenih sati za računarom ili sa jako malo provedenih sati.
Stekao sam utisak da na SI smeru koji počinje sa radom kompletno nastavno osoblje ce se vise truditi da se stekne reputacija kakva inače vlada na ETF-u a samim tim vise ce morati da pruze studentima.
Jedno je sigurno gde god da počnete da radite necete moći odmah da se uključite u produkciju. To je isto kao kada bi završenom studentu medicine dali da operiše kamen u bubregu (nije toliko drastično , računar trpi sve), mora proći par meseci da se uključite u problematiku bez obzira da li se radi o aplikativnom delu (za to treba više vremena) ili u sistemskom delu (ako je dobra startna osnova brze se moze ukljuciti). Savet je SVAKI FAKULTET JE ODLIČAN KADA SE ZAVRŠI a posle zavisi od individue koliko će se uključiti realan IT svet.
 
Odgovor na temu

MimaMo
Mima Mokovic
Beograd

Član broj: 61516
Poruke: 9
*.smin.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?02.07.2005. u 09:43 - pre 229 meseci
Hvala, Miroslave, sto ste se ukljucili. I moja mama ima slicno iskustvo i kad sam ove godine razmisljala sta da upisem otprilike mi je ispricala istu pricu. Ona ima slicno iskustvo i prvo sto mi je rekla je: pokupi od profesora sto vise mozes, ali i dalje ces morati da ucis - i tako citavog zivota. Ako stanes - mrtav si zauvek.

Ja sam se odlucila za ovaj novi (FIT) najvise bas iz razloga koje ste naveli - mislim da ce profesori imati vise vremena za nas (mane studenata), da ce se truditi da nam otvore mogucnosti. Literatura je vazna, uslovi za rad, kontakti koji su ti na raspolaganju... Nije mi beznacajna ni mogucnost da se posle zaposlim u nekoj firmi napolju.

Cenim i FON i ETF i dobro sam informisana o profesorima i programu nastave. Mnogo je kvalitetnih ljudi proslo kroz te fakultete, ali znam mlnogo ljudi koji su izasli nesposobni - i to svojom krivicom. Lako mozes da prodjes kroz fakultet i da ostanes tupan - sve je u tvojim rukama.
 
Odgovor na temu

Au197/79
Zlatan Kadragić
Minhen

Član broj: 3556
Poruke: 772
*.ptt.yu.

Sajt: aurelije.blogspot.com


+47 Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?03.07.2005. u 07:21 - pre 229 meseci
Citat:
miroslav mirosavljevic:
Potez koji je FON napravio pre 30 godina , kada se jedino tu moglo nesto vise cuti o informacioni sistemima , sada mislim da je medju najkonzervativnijim


Mislim da ipak nisi u pravu. FON je bio i ostao pionir u mnogo čemu. Prvi fax sa UNIX-om, prvi sa COBOL-om (mada je predugo ostao), prvi sa pascalom (i on je predugo učen), prvi sa C++, prvi sa učenjem softverskog inženjeringa (Larmanova i RUP), prvi uvodi javu, prvi internet poddomen, orvi pominje paterne, organizuje važna predavanja na koja dolaze i stručnjaci poput Copliena...

Naravno da je počeo zaostajati jer nije morao da se menja. Dok ostala 2 državna konkurenta muku muče da navataju studente, dotle Fon ima kandidata ko salate, iako ih dere sa školarinom od 96k, a 60% studenata su samofinansirajući. Pri tom faks drži menadžerska ekipa koju zanima samo maximizacija profita, pa FON sve manje liči na državni fax. I ja sam zbog tog spreman da ga popljujem u svakom trenutku.

Ali nedavno su se desile promene. Sad se java uči u 2. godini (uključujući niti i sockete), tako da se u 4. više ne uče novi jezici već paterni, metodologije projektovanja programia i inf. sistema... Jedan od naših najvećih stručnjaka iz informatike prof. dr Vladan Devedžić čiji predmet Inteligentni inf. sis. postaje obavezan na 4. godini.
Bolje džaba ležat nego džaba radit.
 
Odgovor na temu

vbvlada
Petrović Vladimir
Beograd

Član broj: 59233
Poruke: 209
*.ppp-bg.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Programiranje - Šta upisati?03.07.2005. u 09:38 - pre 229 meseci
Citat:AU197/79
Ali nedavno su se desile promene. Sad se java uči u 2. godini (uključujući niti i sockete), tako da se u 4. više ne uče novi jezici već paterni, metodologije projektovanja programia i inf. sistema... Jedan od naših najvećih stručnjaka iz informatike prof. dr Vladan Devedžić čiji predmet Inteligentni inf. sis. postaje obavezan na 4. godini.
kraj citata


Pa sve to postoji na Visoj elektrotehnickoj skoli,profesori sa ETF-a i FON-a,a profesor Devedžić predaje isti predmet samo sa vecim fondom casova,i sad kako niko nece da pomene VETS koja ne zaostaje za fakultetima u kvalitetu nastave(a da ne pricam prakse).Jedino u cemu zaostaje je status skole,zato su neki moji drugovi otisli na Saobracajni je su zeleli da budu "fakultetski obrazovani",pa sad nek se muce gradivom koje ih ne zanima i koje je nepotrebno.
A vi,kako 'te?
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za učenje :: Programiranje - Šta upisati?

Strane: << < .. 7 8 9 10 11 12 13

[ Pregleda: 79166 | Odgovora: 247 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.