Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480351 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zivotadj
vatrogasac,Kolubara

Član broj: 163050
Poruke: 13
212.200.200.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.12.2007. u 15:35 - pre 198 meseci
Gtp-mann hvala ti na odgovoru.Kucu na zalost ne mogu da izolujem spolja zbog specificne fasade koja se sastoji od kombinacije granita,pune cigle i malterisanog zida.Izmedju rigipsa i stiropora postavicu parnu branu.Zbog male snage uloska za etazno grejanje mislio sam da postavim podno grejanje kao ekonomicnije i isplativije.Kamin moze da greje direktno jednu vecu sobu i indirektno jednu manju.U prizemlju moram da menjam betonsku podnu podlogu.Na spratu pod ne smem da diram.Zato me interesuje da li toplota od 42-45 stepeni moze da prodre kroz 7cm drvenog poda i greje sprat ili bi na spratu morao da postavim radijatore?Na jednom sajtu sam procitao da TP koje greju i hlade mogu postici temp.od 55 C vode a one koje samo greju cak 65 C.Kolika je temperatura vode koja ide iz puffera u grejnu instalaciju i koje snage bi bila TP.
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
*.team.ba.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.12.2007. u 19:52 - pre 198 meseci
Pozdrav
Parnu branu ne bih smio da postavljas jer ce ona kondenzirati. Ako mozes presvuci zidove ROTBANDOM proizvodi knauf.
kvalitetan spahtler moze da predje citavu kucu za 2-3 dana. Naj jeftinije, a naj kvaliternije rijesenje.
kroz 7cm ne moze proci dovoljno topline, temp.nesmijes toliko dizati jer bi doslo do sirenja podne podloge , a i nepozeljni zvukova (pucketanje). Ispod podnog geijanja obavezno stavi dobru izol. naj manje 5cm. Ulozak od kamina je sa protokom vode ? ako sam dobro svatio, i njega moras da spojis na puffer. TP je dovoljna 10kw u rezimu zrak 2c° voda 35c°.
sprat rijesi sa fenkollerom. Neces imati potrebu da dizes tem. vise od 45c°. Pufer se postavlja u povrat , tako da toplina ide sirektno iz TP u sistem. naci cu neku semu pa cu ti je dostaviti.
 
Odgovor na temu

angels
tipkaroš

Član broj: 167428
Poruke: 5
89.110.203.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.12.2007. u 23:49 - pre 198 meseci
Pozdrav,

Da li postoji proizvodjač koji nudi kompletno resenje: toplotna pumpa vazduh-voda (40kw grejanje), električni kotao kao backup za dogrevanje (za ispod -5) ?
Sistem se koristi za podno grejanje, fenkojlere (12kom) i centralni bojler (300L) koji ima sopstveni el. dogrevac, u zimskom periodu (40 kw gubici).
U letnjem periodu (25kw dobici) sistem se koristi za hlađenje korišćenjem fenkojlera, dok se podno isključuje.

Kolka bi bila cena ovog sistema (bez instalacija, podnog i fenkojlera naravno) ?
Ako ne postoji kompletno resenje, kolko bi kostalo da se napravi automatika ?

Hvala
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
*.team.ba.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.12.2007. u 08:13 - pre 198 meseci
moram da ti postavom isto pitanje kao i zivotadj.
sistem ne postoji, ali se moze sastavit.
Iskreno receno ima upravljacko rijesenje od “dixella“ koje sam procitao, i koje bi moglo potpuno automacki
kontrolirati citav sistem, U cijevovod bi bio ugradjen troputi ventil, kojo bi prebacivao iz funkcije grijanja u funkciju hladjenja
ili pripremu tople vode. Dixell je jako stabilan , a dosta i kompliciran. negdje na ljeto cu ugraditi takav sistem kod mene kuci, da bih mogao savladati kontrolu nad istim.Ako ga budem dalje ugradjivao vezat cu ga telefonom(modemom) tako da bih kod eventualnih greski mogao iz ureda da ga kontroliram. dixel nije skup, negdje oko 500€- netto.
Postoje i spremnici za toplu vodu 300l sa malom TP zrak -freon na sebi. Trose 0,5kw struje, a proizvode ca. 2kw topline.
to sam vec kombinirao. Funkcionira bezprijekorno.
 
Odgovor na temu

bd58

Član broj: 164286
Poruke: 6
*.dynamic.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.12.2007. u 09:53 - pre 198 meseci
U zadnje vreme se sve vise ugradjuju toplotne pumpe na bazi freonskih sistema , odnosno invektorski klima uredjaji koji sluze za grejanje i hladjenje sa vanjskom jedinicom . Zelio bih cuti misljenje gtp-mann-a i ostalih koji su imali iskustva u eksploataciji vezano sa oba sistema u ekonomicnoscu , vekom trajanja , odrzavanju sistema kao i ostalih relevantnih faktora za rad ovih sistema . Prvenstveno mislim na uporedjivanje toplotne pumpe vazduh-voda i vazduh freon .
Osim toga interesuje me koji proizvodjaci imaju najpovoljniji odnos cena/kvalitet .

Pozdrav.
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
*.team.ba.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.12.2007. u 11:59 - pre 198 meseci
Sistemi zrak voda imaju cop 2,5. isto kao i zrak freon. voda-voda i drugi imaju cop 4,5.
sto znaci da su ekonomicniji. sto je vani hladnije, cop kod zracni sistema opada.
kod drugi je to konstantno. kod zrak freon imas klima efekt, mores mijenjati filtere.
Za domacinstvo je najbolje izbjegavati takve sisteme.
ako nemozes da rijesis drugim sistemom onda idi na zrak voda.
fonko ima kompletnu paletu tih sistema.
trebas samo dobro isprojektirati, kao sto rekoh svaki je objekt individualan.
trebao bih mi bolje poisato gdje se nalazis, i nacin koristenja objekta.
pozdrav.
 
Odgovor na temu

zivotadj
vatrogasac,Kolubara

Član broj: 163050
Poruke: 13
77.46.201.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.12.2007. u 17:04 - pre 198 meseci
O ROTBAND-u nema podataka na domacim sajtovima Knauf-a.Nemacki ne znam.Na ruskom sajtu sam procitao da ima malu toplotnu provodljivost.Ako imas neke informacije o Rotband-u molim te posalji mi.Kontaktirao sam Knauf.co.yu ali mi jos nisu odgovorili.Ulozak kamina je sa protokom vode i planiram da ga vezem u instalaciju na sledeci nacin.
1.TP samostalan
2.kamin samostalan
3.TP+kamin zajedno
Nisam razumeo deo o snazi TP.TP je dovoljna 10kw u rezimu zrak 2c° voda 35c°.Zar 35°C nije malo u mono funkciji TP?Da li je 10kw izlazna snaga TP?
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
212.200.139.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.01.2008. u 16:04 - pre 198 meseci
da u pravu si!
Radim jedan objekt u dalmaciji, pa sam otisao na njihove klimatske uslove.
tvoje grijanj mora imati snagu na -6c° 10kw top. energije.
sto veci puffer to bolje.
sto znaci da u dnevnim uslovima pripremis toplu kucu, i rezervu u puffreu od 800l tako da se u losim nocnim uslovima TP ne mora ni paliti.
prekonoci se koristi spar-funkcija.
sto se tice rothbanda , pitati cu kolegu da li postoji neki drugi proizvodjac koji je zastupljen kod nas.
 
Odgovor na temu

lord_celtic
Marko Zvekan
Bajmok, Vojvodina

Član broj: 64936
Poruke: 449
*.tippnet.co.yu.



+10 Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.01.2008. u 17:00 - pre 198 meseci
Jedno prosto pitanje.
OCU po zavrsetku ove zime da trajno resim problem grejanja i jako sam zainteresovan za TP
Kuca mi je oko 200 kvadrata bez izolacije(bice reseno) i sa vec postavljenim etaznim grejanjem(gde je pecka jako predimenzionisana 65000 kalorija, i puno trosim ogreva).
E sad
Interesuje me KOLIKO TO KOSTA??
I kolika je mesecna cena grejanja??
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
212.200.139.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.01.2008. u 09:41 - pre 198 meseci
Tu trebam tacnije podatke.
Koja vrsta TP? zrak-voda-zemlja
Pripema sanitarne vode?
Cijena se krece izmedju 6000€-13000€, ovisno o proizvodjacu.
Mjesecna potrosnja se krece izmedju 250€-450€ ovisno o objektu i tipu TP.
TP mora biti izmedju 10kw i 15kw. Naravno ovisi o objektu.
Trebas izmedju 17000kw i 25000kw topline za citavu godinu, to mozes podjeliti sa 4 ili 5,
i onda znas koliko bi TP potrosila struje.
To su investicije koje se isplacuju vec nakon 3g. zato treba profesionalno sve proracunato i ugraditi,
jer taj ces sistem koristiti sledecih 30g.i vise.
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.01.2008. u 10:50 - pre 198 meseci
Mislim da ti je najbolje da nazoves neku firmu koja se bavi prodajom i ugradnjom toplotnih pumpi i da se direktno raspitas za sve sto te zanima.Mislim da sam bas na ovom forumu u nekoj raspravi cuo da su najpovoljniji sto se tice cena/kvalitet PEA d.o.o.(ne zato sto su mi nudili saradnju),a oni imaju i jednu toplotnu pumpu koja im sluzi ya prikaz i objasnjenje potencijalnim kupcima,sto mislim da je super da znas kako stvar zapravo funkcionise.
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
212.200.139.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.01.2008. u 18:36 - pre 198 meseci
Tu lezi zec!!!!!
Ko se uopce na teritoriji bivse juge bavio, ili bavi sa TP.
Ima njih par, moze se na jednu ruku nabrojiti koji sada nesto pocinju.
To nisu ljudi sa iskustvom! Imaju novelan-visman-dimplex itd.
To su super TP, ugradjivao sam ih sve. Ali ti uredjaji kostaju od 11000€ i vise.
Konktaktirao sam neke u HR, i nisu prodali nista,samim tim nemaju ni iskustva.
Bio sam na web. PEA d.o.o , i oni tek egzistiraju od 2006.
Tu nema iskustva , distribucije, servisa itd.
Jedini je JASMINM d.o.o. Zepce BiH, koji se moze pohvaliti sa 25g iskustva u toj tehnici.
A imaju i kvalitetne uredjaje, koji kostaju u pola jeftinije.
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.01.2008. u 20:28 - pre 198 meseci
Ako si mislio da nekog reklamiram,ja zaista nisam to mislio.Ne znam......u pravu si ali svi moraju poceti od neceg pa jos dodaj na to da puno ljudi ni ne zna šta je to........pa ce vremenom sticati iskustvo.Sto se VIESSMAN-a tice.....sta reci...kako je moj sef na praksi govorio ``mercedes`` medju kotlovima i ostalim uredjajima.Inace kada sam bio na profesionalnoj inzenjerskoj praksi dobio sam od njih originalnu dokumentaciju,i originalni softver ``vitoplan`` i ``esop``,a ja to nisam bas pregledao imao sam puno da ucim,mislim cak da tu postoji neka dokumentacija o tp,ako ti zatreba.....
Ti ih vec duze vremena ugradjujes,pa mi reci koji se problemi najcesce javljaju u upotrebi tp?
Meni je inače proračun i dimenzionisanje toplotne pumpe,ovako u najgrubljim crtama rečeno tema diplomskog ispita,pa bih te pitao da li imaš konkretno proračune,radioničke crteže samo da vidim kako se to radi "ne školski" tj profesionalno?
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
212.200.139.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.01.2008. u 08:48 - pre 198 meseci
Sta studiras?
Visman je Akcijsko drustvo. Oni su vodeci u svijetu kada je rijec o kotlovima na fosilna goriva.
Sto znaci da visman- buderus-wolf-i njih jos par su u stvari ista tehnologija samo u drugoj kosulji.
Ja sam postavljao pokusne stanice kod wolfa, i iznenadio sam se kada sam dobio opremu oznacenu visman-buderus itd.
Tada mi proizvodni ing. rekose da je to sve isto, da su svi pod jednom kapom.
Visman i ostali imaju TP tek jednu godinu, sto znaci, kad na zapadnom trzistu nisu mogli da prodaju vise kotlove na
fosilna goriva u onom broju kao prije odmah su presli na TP od KKW .
KKW je tvrtka koja je u zadnje tri godine kopila sve firme do 100 radnika koje su proizvodile TP.
Za sigurno visman ima sada kvalitetnu TP , a od prije ima vodeci brand. jedna problematika se sada javlja kod njih,
distribuciona mreza koju posjeduju , kao i servisna tek se sada prilagodjavaju novoj tehnologiji.
Mislim da ce to potrajati jos 2-3g. dok ne postanu totalno fit.
Proracun, dimenzioniranje se vrsi isto kao i kod fosilnog grijanja, ako nije resivibilna.
70% od jacine je grijanje, a 30% je priprema tople vode.
NOVELAN je tochter firma od simensa, i oni kao i dimpleks, Bartel, KKW, Fonko i njih par imaju decenijsko
iskustvo u toj tehnologiji.
Postoji PROJEKTIERUNGSHANDBUCH WÄRMEPUMPE od simensa, to je knjida u kojoj je sve opisano u detalje.
Moze se kupiti u Njemackoj za 29€, sto znaci ako to studiras da ti je ona prijeko potrebna.
Vjeruj mi da sve musterije interesuje, koliko njih kosta uredjaj TP? i koliko trosi energije u radnom ciklusu?
Ako mislis da se i poslije studija bavis ovom tehnologijom, pisi pa ce mo vidjeti sta ti se moze pomoci.
Prilikom ugradnje TP mora se peziti da sve bude po propisu i normi izvedeno.
Jako je vazno da prateca oprema ispunjava sve potrebne kvalitete.
Kada je sve kako treba, TP funkcionira bez ikakvi problema.
Jos nesto jako vazno.
Tehnologija koja funkcionira na zapadu, ne mora da funkcionira i kod nas.
Par primjera:
Na zapadu je struja konstantno 230v, ne moze se desiti da dodje do pada jedne faze.
Kod nas napon varira izmedju 180v i 246v. sto moze unistiti kompresor.
Isto tako i pad jedne faze unistava kompresor.
To i puno drugih uslova utice na kvalitetan rad TP.
Zato onaj koji ugradjuje TP mora da poznaje TP, kao i uslove u kojim se ugradjuje.
Nisam ni ja htio nekoga da reklamiram, ali na ovom forumu se sastaju laici, jer sami moraju da dodju do puno info. materiala,
a nemaju kvalitetnog servisera-montera-inginera koji to za njih mogu odraditi.
Ja isto trazim suradnike za neke teritorije, jer nemam namjeru da pokrivam citav balkan.

[Ovu poruku je menjao gtp-mann dana 06.01.2008. u 10:35 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Bata1981

Član broj: 154282
Poruke: 121
82.208.195.*

Sajt: mechanics.ftn.ns.ac.yu/sr..


Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.01.2008. u 12:16 - pre 198 meseci
Pre malo manje od dve godine dana sam diplomirao na proizvodnom masinstvu,a na termoenergetici mi je ostao jos diplomski ispit koji sam spomenuo.Puno ti hvala za naslov knjige,slabo jako znam nemacki,gotovo nista,a imam kolegu koji povremeno tamo ode pa cu je nabaviti.Jako je malo ``upotrebljive`` literature,sto znaci sve su sami trostruki integrali,parcijalne diferencijalne jednacine,a kada se dodje do najvaznijeg,a to je kako nesto konkretn proracunati i dimenzionisati,eeeee vidis tu prestaju sve teorije i teoreme i nastaje tajac.Jako malo ima neke literature koja zaista moze pomoci pri nekom proracunu,pre koji dan sam kupio knjigu ``dobosasti razmenjivaci toplote`` od M.Rikalovica zato sto mi treba za proracun kondenzatora i isparivaca,i tek sam tu nasao nesto sto se moze primeniti.
Kada se budem bas detaljno konsultovao sa profesorom onda cu tacno znati sve sto mi treba,pa mozda zatrazim neku pomoc i od tebe.
 
Odgovor na temu

angels
tipkaroš

Član broj: 167428
Poruke: 5
*.static.sbb.co.yu.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.01.2008. u 13:48 - pre 198 meseci
Imam pitanje za mašince: Kako se računaju toplotni gubici kod spoljašnjeg zida sledeće strukture:

Giter block 25cm
Stiropor 8 cm
vazduh 5 cm
zavrsni sloj (kamen, granit, alubond) 2-3cm

Znaci u pitanju je ventilirajuća fasada i interesuje me kolka je provodljivost u W*m-1*K-1.

Hvala



 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
*.team.ba.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.01.2008. u 18:28 - pre 198 meseci
Zta to znaci ventilirajuca fasada?
Koeficenti su Giter blok- Suva gustoca kg/m3 1300kg -Toplotna provodljivost 0,57w/m x k difuzioni otpor 3,0
1700kg - ---//--- 0,76w/m x k 6,5
Znaci sto je m3 laksi to je bolje.
Na stiroporu ti pise, ovisno o gustoci- prosjecno 0,035w m x k
Ako imas cirkulaciju zraka izmedju bloka , onda nisi nista ni napravio Nasi ljudi kazu za takvo nesto vodu grij- vodu hladi .
Onda se mora proracunati debljina fuge izmedju bloka aki je sa cementom onda 1,28 m x k - krec 0,87
Kamen -granit- ovisno o kamenu 3,0m x k - Isto kao i otvoren prozor difuzioni otpor 155
Ovi podatci su po din-u, mozda je zadnje godine doslo do promjene, ali to mozda minimalno
Toplotni koeficent proracunava staticar ili arhitekt.
Masincima treba puno podataka sa kojim radi staticar.
Javi mi molim te za fasadu, to jos nisam cuo.
pozdrav
 
Odgovor na temu

angels
tipkaroš

Član broj: 167428
Poruke: 5
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.01.2008. u 23:29 - pre 198 meseci
Ventilirajuća fasada se sastoji od nosece konstrukcije od aluminijuma ili cak drveta, na koju se stavljaju razlicite
obloge od aluminijuma, kamena, keramike, drveta i sl. Sustina je dobiti par centimetara vazdušnog zida između stiropora i završnog sloja fasade koji služi kao dodatna izolacija i ventilacija (da bi zgrada "disala"). Mana je sto je dosta skupa, ali je navodno trajnija i isplacuje se kroz ustedu energije. Probaj malo na google da vidis slike.
Fasade koje su ovako urađene stvarno mi se sviđaju, ali me kopka kako se postiže ta "dodatna izolacija", te sam zato i
postavio prethodno pitanje.
 
Odgovor na temu

angels
tipkaroš

Član broj: 167428
Poruke: 5
*.ptt.yu.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.01.2008. u 00:09 - pre 198 meseci
I naravno, gtp-mann, konkretno pitanje za tebe:
kad imam sad ove koeficijente kako da izracunam kolki su mi toplotni gubici.
Ajde da bude prostije:
Imam dva razlicita materijala sa koeficijentima k1 i k2, te debljine d1 i d2. Kolki su toplotni gubici u w/m2
za ovu konstrukciju, ako je temperatura sa jedne strane t1 a sa druge strane t2 ?

Pozdrav i hvala
 
Odgovor na temu

gtp-mann
BiH

Član broj: 160523
Poruke: 31
77.74.229.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.01.2008. u 11:42 - pre 198 meseci
Skuzio sam!
Ventilirajuca fasada ima smisla, ista je stvar i na krovu (vertikavno pa horizontalno postavljanje letvi),
Postavlja se da bih se izbjegao toplotno ili hladno zracenje crijepa ili zavrsnog sloja (kamena).
Kod direktnog zracenja sunca na na kamen raste temperatura kamena na 60c° i vise, a vanjski je zrak samo ca.35c°.
zimi se desava obrnuta situacija, a izbjegava se i eventualna kondenzacija zbog vece promjene temperature.
Toplotni gubitak se ne isijava direktno u atmosferu nego u medjuprostor, lagana hidraulicna cirkulacija na gore
umanjuje vanjski napad hladnoce. Nisam se susrecao sa tim tipom fasade, ali iz drugih iskustava mogu procijeniti da
da imas ustedo ca.30%, cto znaci , ako tako nastavis dobit ces pasivnu kucu (u najmanju ruku nisko, nisko energetsku kucu)
pa ces se moci grijati sa 25wm2.
To je super stvar, a interesuje me koliko je ekonomski opravdana.

Rekoh da staticar i arhitekt vrsi proracune.
Oni podatci su samo za gradjevinsku supstancu.
Za proracun se mora uzeti u obzir:
1-Vanjska temperatura zraka
2-brzina vjetra
3-potrebna tem. prostor u skladu sa vanjskom tem.
4-prostorne tem. od ne zagrijavajucih okolnih prostorija
5-toplotni otpor prozori-vrata staklene stijene
6-dodatak toplotne koncentracije u supstanci ( ovdje nastupa ventilirajuca fasada)
7-Prolaz kroz fuge u bloku
8-Visina objekta
9-visina prostorija
10-korekturni faktor Ka
11-korekturni faktor Km
12-korekturni faktor Kn
to sam tako ucio u Njemackoj, a interesuje me dali se to i kod nas tako radi
malo mi je tesko prevesti sve to na nas jezik.
Mi smo na maistorskom ispiru imali sve te stvari iz termodinamike,elektrotehnike,gradjevinske supstanca itd,

 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480351 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.