Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480339 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.12.2008. u 14:55 - pre 186 meseci
@Vlaki1 ..Hvala puno za ovaj link!!! To je bas ono sto sam trazio. Mislim da bi ovaj site trebali posjetiti svi koji se bave graditeljstvom ili oni koji imaju namjeru graditi stan. Ovo je svojevrsna abeceda modernog graditeljstva. Svaka cast i pohvala za ove ljude koji su nesebicno podijelili svoje iskustvo i svoj primjer sa drugima.

@srbijabunar ..vidim ti si profesionalac i vjerujem da znas dosta o ovom poslu. Ja se odnedavno bavim ovom mislju i gotovo sam siguran da cu se vrlo brzo upustiti u realizaciju busenja i postavljanja geo-sonde. Nisam jos prikupio dovoljno informacija sto se tice firmi koje se bave busenjem, mada mislim da ljudi veoma sporo prihvataju nove tehnologije i ja ne znam jos ni jedan konkretan primjer gdje je postavljena geo-sonda u na mom podrucju. Vjerovatno zato jer su ljudi konzervativni i niko nece da bude prvi, a nema ni strucnjaka koji bi se upustili u ovaj posao. Razgovarao sam sa covjekom koji se bavi sa centralnim grijanjem i solarnim sistemima na ovu temu...vidim da je on samo cuo o tome i da nema konkretna iskustva ali vidim da je spreman prihvatiti izazov. Raspitivao se za strojeve za busenje pa bih mu rado pomogao u prikupljanju informacija na ovu temu. Posto vidim da si profesionalac u ovom poslu mozes li mi reci nesto vise o tim strojevima za busenje. Sta je potrebno imati od te opreme, kakve su cijene polovnih i novih strojeve, koje firme proizvode te strojeve, postoje li depoi gdje se mogu kupiti polovni strojevi, koliko je ljudi potrebno kod opsluzivanja ovakvog stroja. Da li su razliciti strojevi za kopanje u zemlji ili u stijeni. Sto se tice strukture kamena na mom podrucju mislim da se radi iskljucivo o sedimentnom kamenu koji nije jako tvrd. Ovo sto si rekao da je ponekad lakse kopati u stijeni nego u tlu mi izgleda sasvim logicno jer se rotirajuce svrdlo u glini dosta lijepi, stijenka se osipa i zatrpava vec izbuseni dio dok kod kamena je taj problem mnogo manje izrazen. Bas bih volio cuti kako je proslo busenje te rupe od 300m. Reci mi jos i to da li vi samo busite rupe ili vrsite i spustanje sonde sa finalnim zalijevanjem. Odgovore mozes poslati i na p.p. ako mislis da sve ovo nije za forum. Imat cu sigurno jos dosta pitanja ako imas vremena i volje da odgovoris. Pozdrav.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

srbijabunar
Djordje Kostic
Srbija Bunar
Beograd

Član broj: 180491
Poruke: 15
91.148.112.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.12.2008. u 22:41 - pre 186 meseci
ljudi nisu obavesteni i pocetna investicija je velika. Kod nas je ovaj vid grejanja masovno poceo da se ugradjuje u nove skupe vile. strucnjaka ima jako malo kod nas ima jako malo firmi koje se bave postavljanem toplotnih pumpi i podnog i zidnog grejanja.
masine za busenje su skupe narocito masine za busenje kamena.
sto se tice polovnih i novih masina za busenje to je najbolje da potrazis po internetu.
mi osim busenja spustamo sondu i rupu punimo specijalnom vrstom gline za bolju provodljivost toplote.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.12.2008. u 08:38 - pre 186 meseci
Ja sam naravno svjestan toga da su pocetna ulaganja mnogo veca od klasicnog grijanja, ali sam svjestan i toga da se novac u takve stvari vise isplati uloziti nego ga drzati u banci ili kupiti rizicne dionice. Smatram da je sama sonda i naj vitalniji dio cijeloga sistema, ako se tu napravi pogreska ona se vise ne moze popraviti. Sve ostalo u sistemu se moze popraviti ili zamijeniti ali sonda ne, zato i zelim imati sto vise znanja o tome prije nego sto zapocnem konkretno raditi. Evo onda jos poneko pitanje...Gdje se moze kupiti ta specijana glina za zalijevanje sonde, pod koji nazivom i da li je nju dovoljno samo zamijesati sa vodom i zalijevati rupu dok se ne ispuni ili se mora injektirati sa pumpom. Negdje sam vidio da se to radi sa pumpom dok sam negdje vidio da se samo zalije ta masa koja se pripremi tako da je tekuca i da sama silazi u rupu. Osim toga vidio sam da postoje i specijalni cementi za ovu namjenu, pa me zanima koeficijent temp. provodljivosti jednog i drugog materijala. Jos jedno pitanje u vezi ove sonde...da li vi postavljate dvostruku ili jednostruku sondu i da li kupujete originalne sonde ili ih sami pravite? Koju debljinu cijevi koristite? Ako busite vise sondi koliki je razmak izmedju njih?Koje sonde su se pokazale najbolje od onih koje se kupuju gotove? Kakav stroj vi koristite za busenje u kamenu?
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.12.2008. u 09:54 - pre 186 meseci
Za sve koje interesuje, skinute publikacije sa www.heatpumpcentre.org,

http://rapidshare.com/files/178082059/HPCnewsletters.rar.html

Still going strong...
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
89.216.97.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.01.2009. u 14:42 - pre 186 meseci
Pozdrav za sve ucesnike foruma

Malo da i ja pomognem u nekim stvarima, posto se bavim instalacijom kompletnih sistema sa toplotnim pumpama sa mojim partnerom koji ima 23 godina iskustva u ovoj oblasti na zapadu, mogu vam reci da postoji jos jedna opcija sa sondama(gde nema vode) Dx ili Direkna expanzija kad u zemlju pustamo direktno ekoloski gas R407c i tako bez pogonske energije dobijemo najveci COP(25% veci od sondi sa voda-glikol punjenjem),sonde mozemo postaviti max 35 m vertikalno ili horizontalno, od bakra su, do te dubine da kompresor toplotne pumpe moze da pravi cirkulaciju, to je vec neko proracunao pametniji od mene:). Sa nasim cenama opreme sistem sa toplotnom pumpom vec kod objekta 400-500 m2 izjednacuje sa cenama sa instalacijom na fosilno gorivo. radimo na ovim prostorima tek 5 meseci i trenutno radimo 3 porodicne vile, jedno manje prenociste 400m2 i jedan lux hotel sa 15000 m2 . to su sve objekti voda voda sa povrsinskim sistemima grejanja i hladjenja(pod-zid-plafon) ,pocetkom proleca cemo raditi u vojvodini prvi objekat sa direktnom expanzijom.Za sve savete se mozete slobodno obratiti bez ikakvih obaveza.

veliki Pozdrav i sretan Badnji dan i Bozicne praznike vam zelim.


Geotempus
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2009. u 11:54 - pre 186 meseci
Da li neko od forumasa ima centralno grijanje sa TP i fan coil-ima, naime ja cu sigurno za centralno grijanje koristiti TP, ali imam problem sto su mi stanovi vec izgradjeni pa podno grijanje nazalost ne dolazi u obzir. Koliko sam razumio problem moze biti u tome sto TP ne zagrijavaju vodu dovoljno za klasicne radijatore pa mi ostaje izbor izmedju fan-coila, ili povecanje broja clanaka radijatora, odnosno povrsine radijatora.Procitao sam da TP zagrijavaju vodu do max 62C, sto je malo za klasicne radijatore, a i TP kod te maximalne temperature imaju manji koeficijent iskoristivosti. Ima li neko od strucnjaka ili ljudi sa iskustvom koji bi mi mogao dati pravi savjet sta u mom slucaju odabrati? Kuca je u primorju (Rijeka) ima termo izolciju 30cm opeka+5cm stiropor, solidna drvena stolarija sa izo staklima. Polozja kuce je takav da su prostori koje treba vise grijati prema jugu kao i vecina otvora. Planiram staviti na krov 3-4 solarna grijaca...Sto se tice TP jos se nisam odlucio da li cu ici na opciju geotermalini sondi ili na opciju zrak/voda.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
89.216.97.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2009. u 12:27 - pre 186 meseci
Pozdrav,

55C je dovojno i za radiatore, prednost fan coil uredjaja je da mogu i da hlade a radiatori ne, oni su proracunati tacno koliko Kw imaju na kojoj ulaznoj temperaturi vode, mi vec jesmo ih ugradjivali i rade super, mada povrsinski sistemi su mnogo bolji ali i skuplji u startu . sa fan coil uredjajima cop je oko 4-4,5
pozdrav!
Geotempus
 
Odgovor na temu

mhribljan
Novi Sad

Član broj: 23697
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2009. u 12:29 - pre 186 meseci
Citat:
ELTI: Da li neko od forumasa ima centralno grijanje sa TP i fan coil-ima, naime ja cu sigurno za centralno grijanje koristiti TP, ali imam problem sto su mi stanovi vec izgradjeni pa podno grijanje nazalost ne dolazi u obzir. Koliko sam razumio problem moze biti u tome sto TP ne zagrijavaju vodu dovoljno za klasicne radijatore pa mi ostaje izbor izmedju fan-coila, ili povecanje broja clanaka radijatora, odnosno povrsine radijatora.Procitao sam da TP zagrijavaju vodu do max 62C, sto je malo za klasicne radijatore, a i TP kod te maximalne temperature imaju manji koeficijent iskoristivosti. Ima li neko od strucnjaka ili ljudi sa iskustvom koji bi mi mogao dati pravi savjet sta u mom slucaju odabrati? Kuca je u primorju (Rijeka) ima termo izolciju 30cm opeka+5cm stiropor, solidna drvena stolarija sa izo staklima. Polozja kuce je takav da su prostori koje treba vise grijati prema jugu kao i vecina otvora. Planiram staviti na krov 3-4 solarna grijaca...Sto se tice TP jos se nisam odlucio da li cu ici na opciju geotermalini sondi ili na opciju zrak/voda.


Kuća 260m2. Malkice predimenzionisani fan coili i to samo da bi radili u prvoj i maksimalno drugoj brzini kako se ne bi čuo šum vazduha. U kući se održava temperatura 22 stepena kada je spoljna temperatura -10 sa temperaturom vode od 45 stepeni. Temperatura vode od 40 stepeni dovoljna za grejanje do 0 ili koji stepen niže. Zidovi su od blokova 25cm i demit fasada (5cm stirodura). S obzirom da mi je TP vazduh/voda podaci do 0 stepeni (sa temperaturom vode do 40 stepeni) su kada radi TP. Trenutno mi radi gasni kotao (dok ne nestane gasa!!!) i temperatura na potisu je podešena na 45 stepeni što proveravam i sa analognim meračem temperature na potisu. Bitno je da se sa temperaturama vode do 50 stepeni i fan coilima može grejati dobro izolovana kuća što znači da TP može da se koristi sa fan coilima i to sa dosta velikim COP. Naravno da COP ne može biti dobar kao kod podnog grejanja.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2009. u 15:34 - pre 186 meseci
Pa vas dvojica ste me malo ohrabrili...vec sam mislio da cu imati probleme...pa kod mene veoma rijetko temp. padne ispod 0 °C, mozda par dana u godini, doduse zna biti i bure pa se hladnoca vise manifestuje, ali to je opet rijetko mada covjek mora sve predvidjeti. Kako ja u dnevnom boravku imam i klimu (Daikin sa inverterom), pa mi hladjenje i nije bas neki uvjet, mada bih to volio rijesiti u cjelini, naravno u kriticnim danima niskih temperatura sa burom bih se mogao i potpomoci sa Daikinom, on je dosta dobar i u grijanju, prije godinu ili dvije se desilo da je jedno jutro bilo -5 ali je on uredno grijao, navodno bi trebao raditi i do -15 (tako bar piše..ali "piše i na zidu p.č.a, pa niko ne j..e"). E sad imam jos jednu dilemu...rjesenje sa geo sondama mi izgleda najbolje, medjutim busenje i postavljanje sondi otprilike kosta oko 60€ po dubnom metru, po mom izracunu trebalo bi mi cca 200 m sto iznosi oko 12.000€ samo za sonde plus TP + instalacija i fan-coil-i. To je poprilicno visoka cijena..Znam da je to stvar u koju se investira jednom i nikad vise, medjutim neki ljudi me ubjedjuju da na ovom klimatskom podrucju nema potrebe za geo-sondama vec da su i sistemi zrak voda sasvim dovoljni. E sad naravno tu je najveca dilema, da li ipak investirati u geo sonde ili kupiti malo jacu i kvalitetniju TP zrak/voda, malo jace i kvalitetnije fan coil-e, ugraditi vece pufere, pojacati solarne kolektore pa mozda na taj nacin proci nesto jeftinije nego sa sistemom geo sondi.
Jos nesto, zanima me ako sistem ne bih koristio za hladjenje da li bi bili dovoljni samo radijatori sa nekom nominalnom temperaturom vode koju daje TP i za koliki koeficijent bi ih u tom slucaju morao uvecati kod izracuna u odnosu na klasicno centralno grijanje sa plamenikom, koje radijatore mi u tom slucaju preporucujete a koje fan-coile ako se ipak odlucim za njih.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2009. u 15:54 - pre 186 meseci
@ELTI
ja bih ti preporucio tp. vazduh/voda zbog podneblja u kome zivis.
sto se tice radijatora to bih ti preporucio da izbegnes jer bi morao da povecas broj rebara zbog nize temperature
vode u sistemu grejanja zbog iskoristivosti tp. sto onda ne predstavlja veliku razliku u ceni izmedju fan coill uredjaja i radijatora.
sto se tice fan coilla namontirao sam ih poprilican broj i pustio u rad i za sad rade bezprekorno i u svaku prostoriju koju
grejes mozes montirati sobni termostat za regulaciju temperature u prostoriji sto oped dovodi do smanjenja opterecenja tp. i vece iskoristivosti.
pozdrav..
genije..
@scroll
sta kaze tvoja makina u ove hladne dane?
pozdrav
 
Odgovor na temu

Billi
Dalibor Bilinovic
Novi Sad

Član broj: 207517
Poruke: 18
*.tippnet.co.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2009. u 17:49 - pre 186 meseci
Meni nije jasno zasto ti jednostavno ne koristis invertersku klimu za grejanje!? Ako je vec imas! Temperatura na moru retko kada pada ispod nule a ti hoces da trosis pare na busenje sonde u kamen... Bas interesantno Cak i obican klima uredjaj moze odlicno da radi u tim uslovim
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2009. u 18:54 - pre 186 meseci
Pa zato sto bih htio grijati cijelu kucu, to jest 2 stana po 90 m2 i jedan poslovni prostor od 30 m2, a Daikin mi je samo u dnevnom boravku.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

vlaki1
Jankovic Vlastimir
Beograd

Član broj: 35943
Poruke: 239
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.01.2009. u 19:25 - pre 186 meseci
"ELTI" Ne znam da li si gledao ovaj sajt,
http://www.alfaclima.co.rs/
Ona prva, vazduh-voda ti košta čini mi se oko 1600 eura ako se dobro sećam. pogledaj malo karakteristike.Mislim da tako nešto možeš da nađeš i u HR.

Pitanje za "geotempus", pošto smo već započeli temu o OKTOPUSU, šta tvoje iskustvo kaže o tim pumpama?
S obzirom da im je cena otprilike ista kao i drugim pumpama a vani nema kopanja nema postavljanja cevi samo dva kvadrata slobodnog prostora za isparivač.
 
Odgovor na temu

Billi
Dalibor Bilinovic
Novi Sad

Član broj: 207517
Poruke: 18
*.tippnet.co.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2009. u 00:47 - pre 186 meseci
Predlazem da trazis neku toplotnu pumpu vazduh/voda ili vazduh/vazduh-(one trose malo vise elektricne energije zbog temperatrue kondenzacije ali je investicija jeftinija) ali u svakom slucju inverter. I biti ces :) zadovoljan! Klimatski uslovi na moru savrseno odgovaraju da se od vazduha oduzima toplota, i uopste nemas potrebe za busenjem sonde u kamen :). To je veoma skupo, a tebi ne potrebno. Toplotne pumpe alfa klime su tehnoloski prevazidjene!
Sto se tice pitanja u vezi oktopusa. One stede enrgiju ali im COP opada sa snizavanjem spoljnje temerature.
 
Odgovor na temu

Billi
Dalibor Bilinovic
Novi Sad

Član broj: 207517
Poruke: 18
*.tippnet.co.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2009. u 01:29 - pre 186 meseci
Imam jedno pitanje za Gosp. Geotempus-a! Da nisi mozda greskom dodao jednu ili dve nule kod onih 15000m2 (petnajst hiljada)? Koji je taj hotel inter kontinental? Mora da ima naj manje 400 soba... Koji izvor toplote ce da ti bude? Voda? Koju pumpu za vodu ces da koristis? Sonde? Kolko sondi ces da postavis? Ako ti projektujes toplotne pumpe za takav objekt ti si opasan baja! :)
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.rs
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2009. u 08:12 - pre 186 meseci
Pitanje za @geotmpus

Koliko standardnih sondi (tih od 35m vertikalno ili horizontalno postavljenih) je potrebno za sistem direktne ekspanzije po povrsini grejanog prostora? Jasno mi je da ih (zbog nize temperature sondi u zemlji - samim tim i boljim izmenjivanjem toplote) moze biti manje od sistema sa voda-glikol punjenjem, ali me interesuje koliko sondi je dovoljno za npr. 100m2.

Takodje, buduci da je direktnom ekspanzijom izbegnut kompletan sistem izmenjivanja toplote u niskotemperaturnom delu, interesuje me da li se u praksi primenjuje isto i u visokotemperaturnom delu (sipati R407c direktno u radijatore ili fan coil). To bi trebalo dati jos bolje iskoriscenje toplotne pumpe, ali radja dodatne probleme (buku, vibracije, otezanu detekciju curenja, skupe opravke (prilikom curenja), nemogucnost iskljucivanja pojedinacnih radijatora i sl.
 
Odgovor na temu

mhribljan
Novi Sad

Član broj: 23697
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.01.2009. u 20:55 - pre 185 meseci
Citat:
Billi: Predlazem da trazis neku toplotnu pumpu vazduh/voda ili vazduh/vazduh-(one trose malo vise elektricne energije zbog temperatrue kondenzacije ali je investicija jeftinija) ali u svakom slucju inverter. I biti ces :) zadovoljan! Klimatski uslovi na moru savrseno odgovaraju da se od vazduha oduzima toplota, i uopste nemas potrebe za busenjem sonde u kamen :). To je veoma skupo, a tebi ne potrebno. Toplotne pumpe alfa klime su tehnoloski prevazidjene!
Sto se tice pitanja u vezi oktopusa. One stede enrgiju ali im COP opada sa snizavanjem spoljnje temerature.


S obzirom da sam jako zainteresovan za samogradnju još jedne toplotne pumpe, jer je TP koju trenutno koristim zapravo modifikovana klima, molio bih te da mi malo pojasniš šta to znači "tehnološko prevaziđeno". Šta je to danas moderno (aktuelno, neprevaziđeno) i na šta treba obratiti pažnju?
 
Odgovor na temu

Billi
Dalibor Bilinovic
Novi Sad

Član broj: 207517
Poruke: 18
*.tippnet.co.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.01.2009. u 03:18 - pre 185 meseci
mhribljan koje je tvoje zanimanje? koja si ti struka? mislis da sam mozes da napravis aktuelno, ne prevazidjenu toplotnu pumpu? ja da ti kazem koje komponente da koristis i da kako da sve to sklopis i podesis? bas si interesantan pa sta je onda tu tvoje znanje prijatelju!?
 
Odgovor na temu

mhribljan
Novi Sad

Član broj: 23697
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.01.2009. u 16:56 - pre 185 meseci
Citat:
Billi: mhribljan koje je tvoje zanimanje? koja si ti struka? mislis da sam mozes da napravis aktuelno, ne prevazidjenu toplotnu pumpu? ja da ti kazem koje komponente da koristis i da kako da sve to sklopis i podesis? :) bas si interesantan :) pa sta je onda tu tvoje znanje prijatelju!?


Ako malo bolje pročitaš moj post videćeš da ja od tebe ne tražim spisak komponenti i uputstvo kako to sve da sklopim i podesim već samo pojašnjenje tvoje izjave da postoje tehnološki prevaziđene toplotne pumpe. A i to me je zainteresovalo samo zato što si pokazao želju da nekoga posavetuješ. Jednostavno, životno iskustvo me je naučilo da ne verujem blanko izjavama, pa pre nego što ja (ili neko drugi) sa ovog foruma prihvati tvoje dobronamerne savete samo želim dodatno objašnjenje. Ovakvi forumi su (između ostalog) namenjeni i nama ( neznalicama) kako bi nam Vi (sveznalice) pomogle. Iz tog razloga samo mogu da se zahvalim Scroll-u i malom geniju na njihovim korisnim savetima. Uostalom na svih 19 strana ovog foruma nisam našao post u smislu: "Ja znam sve a sa Vama neću da podelim ništa". Tvoj je prvi. Izvinjavam se ako je ovaj forum namenjen profesionalcima koji razmenjuju svoja iskustva a mi ostali smo sa našim pitanjima nepoželjni.
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
*.WLAN-BMP6.NSD.panline.net.

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.01.2009. u 12:49 - pre 185 meseci
Pozdrav!

Nije me bilo neko vreme, pa na neka pitanja cu da odgovorim na koje znam odgovor:)

kod hotela nisam omanuo sa nulama, u banji vrujcima je hotel prva faza pod krovom 8000 kvm, a druga faza je pocela da se zida cca 7000 kvm radimo zidno grejanje hladjenje, u restoranima i kupatilima, ordinacijama podno grejanje, projekat je radio cuveni ujka Vasa a mi dajemo materijal(nemacki) i izvodimo radove, nisam opasan baja :) nego radim sa partnerima sa zapada kojima to nije velik zalogaj, izvor je voda temperature 32c a dizemo je na 50c i posebna bumpa ce dizati na 65c za vodu u kuhinjama, sa specijalno izradjenim toplotnim pumpama koji stizu na prolece, zidni paneli se vec postavljaju, u svaku prostoriju se ubacuje svez rashladjen vazduh i tako pomazemo hladjenje, to je (prva nova Banja). 1.maja je otvaranje 1.faze(ako bog dozvoli) i po projektu ce stedeti jako mnogo energije:) .Sto se tice za sad tp vazduh voda ne ugradjujemo jos... i tu nemam nekog iskustva. Sto se tice dir. ekspanzije za kucu od 100 kvm mi racunamo ako je ok izolacija 50w po kvm ili 5kw , iz jedne sonde mozemo izvuci cca 4,5 kw zavisnosti u kakvo tlo stavljamo...bitna je izdasnost zemlje, ali 4,5 kw to je neka donja granica ...Izvinjavam se ako na neko pitanje nisam odgovorio ucinicu to u sledecem izlaganju ako znam odgovor:)
Geotempus
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480339 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.