Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469487 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2009. u 17:28 - pre 184 meseci
Ja nemam nameru da pravim T.P. nikome. I ja bi kupio da imam toliko para ,ali sam želeo da imam T.P. pa sam napravio sebi i zadovojan sam sa makinom.
Nemam nameru da omalovažavam bilo koju T.P.-SISTEM ,naročito ako je nepoznajem .
T.P. SVAKAKO SUPER VRSTA GREJANJA,
Ima i kalkulator za potrošnju T.P. (VIŠE VRSTA IZVORA TOPLOTE I TIPA GREJANJA ) uspoređeno sa gasom.Treba samo upisati cene ,kvadraturu , vrste izolacije....
 
Odgovor na temu

boycek
Srdjan Jovanovic
musicman
Beograd

Član broj: 208940
Poruke: 42
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2009. u 17:32 - pre 184 meseci
Citat:
scroll: Ja nemam nameru da pravim T.P. nikome. I ja bi kupio da imam toliko para ,ali sam želeo da imam T.P. pa sam napravio sebi i zadovojan sam sa makinom.
Nemam nameru da omalovažavam bilo koju T.P.-SISTEM ,naročito ako je nepoznajem .
T.P. SVAKAKO SUPER VRSTA GREJANJA,
Ima i kalkulator za potrošnju T.P. (VIŠE VRSTA IZVORA TOPLOTE I TIPA GREJANJA ) uspoređeno sa gasom.Treba samo upisati cene ,kvadraturu , vrste izolacije....


ok,, koje si komponente stavio itd. i koliko ima KW tvoja TP ?? i koliko te kostalo ? ako sme da se zna ?
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.soyaprotein.com.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2009. u 17:45 - pre 184 meseci
Sistem je voda-voda uz izvor toplote iz septičke jame.Za grejna tela imam predimenzionisane radiatore(40-45C) 45C kad dižem temperaturu sa 22C-23C.70m2 u novembru sam platio 2000din au decembru 3500din za struju za grejanje (jedno tarifno brojilo).
Nezam kako mogu da ti pomognem ako se nerazumeš u termodinamiku!?

COPELOND KOPRESSOR ZB 21KCE 7-8KW 2000E CEO SISTEM

[Ovu poruku je menjao scroll dana 20.01.2009. u 21:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Billi
Dalibor Bilinovic
Novi Sad

Član broj: 207517
Poruke: 18
*.tippnet.co.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.01.2009. u 21:49 - pre 184 meseci
Pitanje za Milana Veljkovića.
Cenim titulu i vaše znanje! Ali bih želeo da čujem kakve su to specijalne komponente ugrađene u Fonko toplotne pumpe? Šta je to specijalno što recimo u Viessmann toplotnoj pumpi nema i zbog čega se ona pokvari posle par nedelja korišćenja!?
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
*.3.cust.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 04:34 - pre 184 meseci
Pokušavam da se zakačim sa rezonima. Sa jedne strane se preporučuje direktan sistem isparivača u zemlju. OK.. izbegava se jedna primopredaja energije izbacivanjem nosača energije. Sa druge strane se opet preporučuje ista primopredaja iz kondenzatora u vodu te posle voda vazduh putem fan-coila?
Sve u cilju sto niže temperature potisnig voda i boljeg COPa??

Sa kojim opravdanjem se u ovom slučaju u sekundarnom kolu preporučuje još jedna primopredaja na vodu ako već iz starta može da se izbaci? Naime umesto većeg broja Fan-Coil jedinica koje koštaju reda oko 300€ po komadu, zašto se jednostavno nekoriste unutrašnje jedinice toplotnih pumpi tipa Vazduh-Vazduh, dakle direktnom predajom energije iz kondenzatora (da kažemo izmenjivača ako bi se koristio invertor) te se izbaci i deo sa vodom iz objekta?

Recimo da imamo 2 bušotine sa podzemnom vodom paralelno razvedenom na veći broj isparivača (ako će biti i hlađenja da kažemo izmenjivača) gde je svaki pločasti izmenjivač vezan za svoju vazdušnu jedinicu klime u svakoj sobi.

Danas klima uredjaji koji rade i kao toplotne pumpe (smešnih cena reda OD 160€ >) do nekih racionalnih temperatura spoljne okoline u slučaju da imaju vodu od 12C kao izvor energije zvuče kao vrlo primaljivo rešenje.

U čemu je poenta da se najmanje priča o ovakvim rešenjima tipa TP Voda-Vaduh.

Svaka prostorija bi imala uz primerno niske troškove ulaganja sopstvenu klimatizaciju tokom cele godine. Čak su i DC invertori nekih noname firmi vrlo prihvatljivi po ceni za ovakav tip ulaganja.

Unapred zahvalan na realnom odgovoru koji sagleda sve parametre celokupno kako ekonomske tako i tehničke prirode.

Pozdrav
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.rs
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 08:25 - pre 184 meseci
Potpuno isto pitanje sam i ja postavio par postova iznad.

Sa stanovistva efikasnosti, jeste bolje imati takav sistem. Medjutim, ima on drugih mana.

1. Buka i vibracije. Ne moze se toplotna pumpa od par KW uporedjivati sa klimom. Klimi je jedan od osnovnih zadataka da bude sto tisa, a toplotnoj pumpi sto efikasnija.

2. Pritisak. Kao sto je geotempus naveo pritisak u kondenzatorima moze ici i do 30 atmosfera. Pretpostavljam da se zato kod obicnih frizidera i zamrzivaca kondenzatori prave od gvozdja, a ne od bakra ili aluminijuma koji imaju bolji koeficijent provodjenja toplote (mada, mozda je i cena jedan od razloga).

3. Veca kolicina rashladnog gasa. U niskotemperaturnom delu, ovo se isplati jer je kopanje sonde daleko skuplje od gasa. Pitanje je koliko bi se isplatilo punjenje mnogo vece instalacije zbog pojedinacnih kondenzatora u prostorijama.

4. Nemogucnost kontrole temperature po prostorijama. Ukoliko zelite ustedeti par KWh, kod obicnog radijatora mozete smanjiti protok vode (okretanjem ventila), a kod fan coil (jos lakse) iskljuciti ventilator, ili ga samo povremeno ukljucivati termostatom. Kod direktne ekspanzije ovo nije moguce, jer ce prekid toka gasa kroz jedan kondenzator srazmerno vise opteretiti kompresor. Ukoliko imate 4 grejane prostorije, a iskljucite 3, velika je verovatnoca da ce se pritisak u kondenzatoru te prostorije preci i tih 30 atmosfera. Eksplodirace kondenzator.

5. Kvarovi. Procuri li negde rashladni gas, mnogo je teze naci i opraviti mesto curenja. Koliko puta se dogadjalo da domacice probuse isparivac obicnog frizidera cisteci led nozem. Kod direktne ekspanzije, povrsina kondenzatora na kojoj bi mogao nastati kvar bila bi mnogo, mnogo veca. I opravke bi bile srazmerno skuplje zbog punjenja kompletne instalacije rashladnim gasom. Kod sistema sa raijatorima ili fan-coil, procuri li voda, pa ona je bar jeftina.

6. Tesko balansiranje sistema. I po stambenim zgradama i toplanama vidi se koliko stvari ovde nisu ispravno postavljene. Neko mora otvarati prozore zimi, dok se neko drugi smrzava. Toplotna pumpa sa direktnom ekspanzijom imala bi isti problem. Kako dobiti podjednako istu temperaturu u maloj ili velikoj postoriji. Termoizolovanoj i neizolovanoj. Na juznoj ili severnoj strani. Sa vise ili manje prozora. Uz (topli) zid komsija ili zidom koji izlazi na ulicu. U prizemlju, na spratu ili na potkrovlju. A kako uz sve ovo grejati i sanitarnu vodu. U toplanama, naravno imaju resenje za sve. Predimenzionisu izmenjivac toplote (duplo), i svi su zadovoljni. Sto bi ista toplana mogla grejati duplo veci broj stanova uz ispravan proracun, druga je prica.
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
*.3.cust.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 13:01 - pre 184 meseci
Hm.. ček malo, da li imamo nesporazum u stilu da nije primećeno da govorim o da svaka soba ima svoju kompresorsku jedinicu?

Dakle, sve isto kao danasnja standardna klima postavljena u svakoj sobi po jedna, termostati u unutrasnjim jedinicama su zaduženi za odrćavanje temperature.

Razlika bi bila da bi se svaka spoljna jedinica preselila u neki centralni deo kuce, recimo ko ima podrum idealno mesto, ali bi spoljne jedinice bile izmenjene da umesto od vazduha uzimaju energiju od podzemne vode koja vi se stavila u cirkulaciju preko svakog isparivača zasebno. Recimo da imamo 5 prostorija i 5 klima uredjaja gde svaka ima svoj isparivač zasebno potopljen u vodu koja odmereno potrebi energije protice preko njega, ili kroz njega ako bi uzeli pločaste.

Pošto su mi je jedna firma iz Palića bušila bunar na 40m dubine, sva investicija je koštala 400€ sa sve njihovim materijalom (mesto je u centru Bačke) razmišljam o angažovanju istih za bušenje još jednog za povratak vode nazad u zemlju.

Ako se sagleda kompletna ideja nenalazim primedbe na loše segmente u konstrukciji koji su pomenuti u postu iznad.


cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

boycek
Srdjan Jovanovic
musicman
Beograd

Član broj: 208940
Poruke: 42
89.216.222.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 13:31 - pre 184 meseci
Citat:
CBC: Hm.. ček malo, da li imamo nesporazum u stilu da nije primećeno da govorim o da svaka soba ima svoju kompresorsku jedinicu?

Pošto su mi je jedna firma iz Palića bušila bunar na 40m dubine, sva investicija je koštala 400€ sa sve njihovim materijalom (mesto je u centru Bačke) razmišljam o angažovanju istih za bušenje još jednog za povratak vode nazad u zemlju.

Ako se sagleda kompletna ideja nenalazim primedbe na loše segmente u konstrukciji koji su pomenuti u postu iznad.


pozdrav CBC !! posalji mi na mail ime te firme za bunare ako nije problem ? da ih nesto konsultujem oko busenja, imam mali prostor pa da vidim kako buse oni i sa cime, koje cevi postavljaju i koliko im treba prostora?? ( [email protected] )
pozdrav CBC !!!
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
*.3.cust.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 15:31 - pre 184 meseci
@boycek

Nemogu ti slati PP zbog malog broja poruka.. no slike govore više od reči.



Nadam se da je u skladu sa pravilima foruma, nemam drugu opciju.
Elem, netreba im ni puno mesta ni puno tehnike. Sve je u praksi.

Ovde gde se firme prepliću čiji je duži, malo da olade, firme postoje zbog interesa dobiti a ne kao humanitarne organizacije te se ostavite trovanja gde ga neželimo.
Ima dosta mesta na webu za marketing pa izvolte, plati pa se klati. Ko nema ničim da doprinese širenju edukacije nek rado preskoči temu. Previše reklame svuda :(

cbc.rs "Meriti je znati!"
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

Stojan Trifunovic

Član broj: 15156
Poruke: 366
*.rs
Via: [es] mailing liste



+8 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 16:35 - pre 184 meseci
@CBC

Aha, znaci svaka prostorija ima svoju klimu, a svi njihovi isparivaci (ovde govorim u smislu da klima radi kao toplotna pumpa), se nalaze unutar izmenjivaca toplote koji preuzima toplotu iz bunarske vode.

Ima i takav sistem mana, ali one su mnogo manje od prethodnih.

1. Klime su prvenstveno klime, a ne toplotne pumpe. To znaci da su im spoljna i unutrasnja jedinica prilagodjene pre svega hladjenju, a ne grejanju, i da im je grejanje tek usputna delatnost.

2. Takve klime su osetno skuplje od obicnih. Stavise, u danasnje klime (te od 160e) umesto rezima toplotne pumpe stavlja se obican elektricni grejac, cime unutrasnja jedinica radi kao najobicniji kalorifer. Medjutim, sigurno bi se mogla ubaciti spoljna jedinica unutra, a isparivac unutrasnje jedinice potpiti u izmenjivac toplote. To ipak nije pravo resenje. Spoljasnja jedinica je i ruznija i bucnija.

3. Spojevi kod klima nisu hermeticki (zavareni kao kod frizidera i zamrzivaca), vec se spoljna i unutrasnja jedinica spajaju spojnicama koje se vremenom mogu olabaviti i procureti. Najgore bi bilo ukoliko se rashladni gas pomesa sa bunarskom vodom. Ode kompresor. Ovo bi se ipak moglo prelemiti.

4. Klima ima manju snagu od toplotne pumpe. Pitanje je da li bi jedna bila dovoljna po prostoriji.

5. Morali bi razviti sopstveno upravljanje kompresorom klime. Obicno ON/OFF moglo bi biti dovoljno, ali je steta ne iskoristiti sve prednosti rotacionog kompresora.

Napominjem da nemam prakticnog iskustva sa klimama vec samo sa friziderima i zamrzivacima, tako da nisam upoznat sa tehnickim razlikama izmedju isparivaca i kondenzatora kod klima uredjaja. Pretpostavljam da su razliciti (kao sto jesu kod frizidera i zamrzivaca), ali to ne mora biti tacno.

Ukoliko su kojim slucajem isti, onda bi se za toplotnu pumpu mogla upotrebiti obicna klima (koja nema rezim grejanja - jeftinija) kojoj bi se okrenuo smer rashladnog gasa. Tako bi tisa i lepsa unutrasnja jedinica i dalje bila unutra. Voleo bih da cujemo i misljenje nekoga sa ovog foruma ko je bas rasturao klime i video uzivo i njihov isparivac i kondenzator.
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
83.233.244.*



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 17:46 - pre 184 meseci
@Stojana

Pazi, koliko sam primetio posto imam jednog Galanza 12KBTU i Jedan Galanz Inverter od 12KBTU imam iskustva i znam da rade za grejanje sa gasnom fazom a ne sa nekakvim elektrogrejacima. Rade manje vise indenticno dok je temperatura napolju do par tepeni ispod nule, gde onaj obični nije teran na niže temperature iz prirodnih razloga. Ovaj koji je Inverter radi ali i odmzava često, puno često, dakle nije u klasi sa Panasonic ili Sanyo mašinama.

Dok je temperatura u solidnom plusu dakle u prelaznom periodu rade savršeno i kao sistemi za grejanje. Pošto je opšte poznato da je ceo svet u periodu recenzije, za očekivati je a i već vidljiv pad cena na mnogim proizvodima tako da i DC inverteri na tržistu Srbije ima uskoro da se nađu za vec od oko 300€. Posebno ako dođemo u prodavnicu i kupimo 5 komada.

Elem, takve invertore preraditi da budu nezavisne toplotne pumpe po principu Voda-Vazduh za zimski period, poseduju svu potrebnu elektroniku korak navođenja kako za kompresor tako i za ventilatore u unutrašnje jedinice.

Koliko vidim da su do 3000€ totalne investicije potrebne da se na ovaj način dobije jedan rentabilan sistem. Što u poređenju sa ostalim navedenim rešenjima nevidim kao veću već kao manju investiciju.
Pozz
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

vlaki1
Jankovic Vlastimir
Beograd

Član broj: 35943
Poruke: 239
*.adsl-1.sezampro.yu.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 18:01 - pre 184 meseci
Da napomenem još jednu mogućnost za razmišljanje Stojanu i CBC-u:

Šta bi bilo kada bi se za svaku jedinicu oko kuće postavile nezavisne sonde za direktnu ekspanziju. nebi trebalo više od 10 m za svaku. Toliku rupu svako može iskopati i primitivnim metodama.
 
Odgovor na temu

voks
elektronika

Član broj: 195351
Poruke: 18
93.86.126.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 18:11 - pre 184 meseci
Sto se tice mesanja firmi u forum i reklamiranja.
Pa vecina iskusnih ljudi vlasnici firmi nece se ni ukljuciti u diskusiju na ovakvom forumu gde bi ostali sami laici i budzatori normalno je da svugde ima po malo reklame pa ova nasa zemlja i jeste tunguzija bas zbog ne znanja.Od koga ce te saznati nesto pametno ako ne od firmi i iskusnih ljudi. A normalno je da ce poslovni ljudi po malo da se reklamiraju,a i to su informacije pozeljne za razvoj ove oblasti.
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
89.216.97.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 18:25 - pre 184 meseci
Uvek smo izmisljali toplu vodu,tocak,kolut i krofne . sto bi jednostavno....
Geotempus
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
83.233.244.*



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 19:30 - pre 184 meseci
@geotempus

Savršeno je normalno da kao i u svakoj branši postoji kartel i u branši sa TP.
Tehnologije koje se serviraju NISU ONE KOJE SU NAJBOLJE ZA POTROŠAČE, već su to one koje su najbolje za PRODUCENTE i njihov lanac. Sve dok nepostoji zdrava konkurencija tako i ostaje.

Citat:
Uvek smo izmisljali toplu vodu,tocak,kolut i krofne . sto bi jednostavno....


.....mislili svojom glavom, imate nas a mi vaš novac

Ne, nije tako ali bi trebalo da je?

Ja samo navodim na tehnološka rešenja koja već postoje decenijama u mom okruženju i koliko sam razumeo poentu sa forumima služe za razmeni informacija u cilju dizanja nivoa opšteg znanja. Da sam na tvom mestu shvatio bi vrlo brzo da je dizanje nivoa stručnosti okoline stvaranje eventualnih poslovnih partnera a ne stvaranje konkurencije. Mada, nažalost vidim da još nisu stvoreni osnovni preduslovi za taj nivo.


Pozz

Over&out
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
89.216.97.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 20:19 - pre 184 meseci
u opste ne omalovazavam vas trud , da izmislite nesto sto manje kosta i sto fecera nekako to je vas hobi struka ili sta vec.
ovde kupce za moje sisteme ne trazim, ovde sam da razmenim neka iskustva i da dam neki savet, naucim nesto novo.
Nisam miskovic da branim konkurenciju, ona je potrebna !!!moji klienti su ljudi koji drugacije zaradjuju novce i prepustaju da grejanje i hladjene objekta urade profesionalci koji stoje iza nekih garancija i znaju sta rade , a oni se bavi sa cime mogu najvise da zarade... ni kreciti nije tesko ipak nekrece svoj dom svi a ovo je malo kompleksnije.


Geotempus
 
Odgovor na temu

boycek
Srdjan Jovanovic
musicman
Beograd

Član broj: 208940
Poruke: 42
89.216.222.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 20:44 - pre 184 meseci


CBC , brate pa posalji mi na mail , [email protected] , broj tel. od te firme,, ja Nisam firma ,nego privatno ko i ti hocu da znam kako sve funkcionise
valjda ti to nije problem ?? pozdrav CBC
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
89.216.97.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 21:03 - pre 184 meseci
Boycek ti si ziveo u nemackoj?
Geotempus
 
Odgovor na temu

boycek
Srdjan Jovanovic
musicman
Beograd

Član broj: 208940
Poruke: 42
89.216.222.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 21:09 - pre 184 meseci
Citat:
geotempus: Boycek ti si ziveo u nemackoj?





da, zasto,?? nesto te cudi? ili te nervira nesto na forumu ?


ein wenig seltsam ??
 
Odgovor na temu

geotempus
geotempus
novi sad

Član broj: 199614
Poruke: 38
89.216.97.*

Sajt: www.geotempus.rs


Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.01.2009. u 21:14 - pre 184 meseci
Imam neki osecaj da ces biti tu jos i 2011 i da ces pitati neke stvari:) oko bunara i sondi... nemoj se ljutiti al bio je jedan pre na forumu posle dve ipo godine je odustao pa me malo podsecas na njega... samo napred i bice dzabnog grejanja vec sledece zime:)"
Geotempus
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469487 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.