Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480409 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.06.2011. u 21:13 - pre 156 meseci
Sada moram da citiram samog sebe jer je post koji je trebao da izazove reakciju da neko predlozi nesto pametno!!!! ostade na prethodnoj strani.

Nadam se da ne zamerate:

Citat:
zmajurina: Ajmo malo konkretnije: u planu je izgradnja porodicne kuce sa grejnom povrsinom od oko 165m2-180m2, u jednom nivou (samo prizemlje, postoji i podrum ali se on ne greje i tu ce biti kotlarnica). Od ovog prostora ce biti oko 35m2 grejano sa podnim grejanjem, ostatak fen/coil.

Planiram da izbusim dva bunara na placu, izvor/ponor, voda ce biti na nekih 30-35m dubine. Temperatura vode je trenutno nepoznata, dok se ne dodje do vode.

Visina objekta ce biti unutranja standardnih 270-275cm, drvena lamelirana stolarija sa niskoemisionim staklima, zidanje giter-blok na 25cm, preko njega trska u sloju od 10cm, pa vazdusni dzep 5cm i cigla. Izolacija tavanskog prostora je takodje planirana trska 10cm.

Planiram takodje iz istog izvora vode da se vrsi i grejanje sanitarne vode od 250-300l.

Sta mi je potrebno za TP? Odnosno, kakva TP bi mi zadovoljila potrebe grejanja i hladnjenja navedenog prostora.

Koje fan/coil uredjaje bi preporucili i ima li neko okvirne cene?

Takodje mi trebaju i okvirne cene za TP?

Hvala i pozdrav.



Hvala.
Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.06.2011. u 13:53 - pre 156 meseci
Imao sam losu naviku da popravljam auta na distanci, shvatio sam da pored sve dobre volje nije uvek islo kao zamisljeno, jer ruke koje sam koristio su cesto imale hendikep. Nadam se da razumes sta sam hteo reci. Na trzistu su stotine TPa i isto toliko Fan Coil uredjaja, no ne bi o tome.

Trazis opet nesto pametno, eto recimo da posto imas nameru da grejes 350-400L sanitarne vode, tu bi se razdvojeni sistem pokazao bolje, gde recimo grejanje teras koristeci vodu iz bunara kao energetski nosac. Medjutim za hladjenje onda u tvom slucaju najbolje dolazi u obzir sistem vazduh (unutrasnja jedinica klime) u prostoriji, dok direktna ekspanzija u nazovimo ga bojleru, te jednim idarcem tuces 2 muve. Ogromna zapremina vode u bojleru postavljanjem grejnog tela na dno vertikalno postavljenog bojlera,obezbedjuje da ovo moze da radi.
Naravno pod pretpostavkom da ti je dovoljno maks 45-50-55C (u zavisnosti od gasa) u sanitarnoj vodi. Mozes cak i da ugradis jedan tajmer koji kad temperatura u bojleru dosegne 45 stepeni, da ispusti recimo 2 minuta toplu vodu gde ce temperatura pasti odredjeni broj stepeni u cilju energetske efikasnosti agregata za hladjenje spustajuci temperaturu u bojleru za izvestan broj stepeni.

Dakle, koristis pumpu po principu kao ovi zatupljeni Svedi gde hlade hokejaski teren a sa toplotom odatle greju vodu u bazenu. Usteda ovim kombinovanjem je na nivou od 40-45%.

PS, nemoj se naci uvredjen, nadam se da nemas fobiju i od ovoga

PS² , nadam se da ti neko moze pomoci na tvoja ostala pitanja jer nemam blage veze sta na tvom trzistu postoji.

cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.com
Via: [es] mailing liste



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.06.2011. u 14:34 - pre 156 meseci
>

Ma ne ljutim se uopste niti sam uvredjen, nemoj da se sekiras zbog toga.

Ovde sam da bih pronasao optimalno resenje za svoju kucu a ujedno i da
pokusam da predupredim da me neko nasanka mojim neznanjem.

Pretpostavio sam da vi poseban sistem grejanja sanitarne vode bio pozeljan,
te cu verovatno tako i planirati sve, samo ce to biti ispod 400l sigurno, a
300 max. Mozda postoji mogucnost da dodjem do nekih fancoil plafonskih
uredjaja, koliko su oni bolji/losiji od onih koji se postavljaju na zid?

I naravno kada bi neko od strucnjaka mogao da mi napravi shematski prikaz
preporuke sta bi mi bilo potrebno u skladu sa zahtevima, bio bih posebno
zahvalan. Verovatno bih tako mnogo bolje ukapirao ceo sistem (nisam
energeticar i ne bavim se termotehnikom ali imam osnovno znanje
termodinamike, mehanike fluida i slicno...).

I da, to sam cuo od jos nekoga da ne valja da se prekida rad pumpe, odnosno
da je nabolje kada radi kontinualno... ili gresim....

Hvala i pozz.

--001636b2aeead10cba04a638e763
Content-Type: text/html; charset=ISO-8859-1
Content-Transfer-Encoding: quoted-printable

<br><br><div class="gmail_quote">2011/6/21 CBC <span dir="ltr">&lt;<a href="mailto:[email protected]">[email protected]</a>&gt;</span><br><blockquote class="gmail_quote" style="margin:0 0 0 .8ex;border-left:1px #ccc solid;padding-left:1ex;">
Imao sam losu naviku da popravljam auta na distanci, shvatio sam da pored sve dobre volje nije uvek islo kao zamisljeno, jer ruke koje sam koristio su cesto imale hendikep. Nadam se da razumes sta sam hteo reci. Na trzistu su stotine TPa i isto toliko Fan Coil �uredjaja, no ne bi o tome.<br>

<br>
Trazis opet nesto pametno, eto recimo da posto imas nameru da grejes 350-400L sanitarne vode, tu bi se razdvojeni sistem pokazao bolje, gde recimo grejanje teras koristeci vodu iz bunara kao energetski nosac. Medjutim za hladjenje onda u tvom slucaju najbolje dolazi u obzir sistem vazduh (unutrasnja jedinica klime) u prostoriji, dok direktna ekspanzija u nazovimo ga bojleru, te jednim idarcem tuces 2 muve. Ogromna zapremina vode u bojleru postavljanjem grejnog tela na dno vertikalno postavljenog bojlera,obezbedjuje da ovo moze da radi.<br>

Naravno pod pretpostavkom da ti je dovoljno maks 45-50-55C (u zavisnosti od gasa) u sanitarnoj vodi. Mozes cak i da ugradis jedan tajmer koji kad temperatura u bojleru dosegne 45 stepeni, da ispusti recimo 2 minuta toplu vodu gde ce temperatura pasti odredjeni broj stepeni u cilju energetske efikasnosti agregata za hladjenje spustajuci temperaturu u bojleru za izvestan broj stepeni.<br>

<br>
Dakle, koristis pumpu po principu kao ovi zatupljeni Svedi gde hlade hokejaski teren a sa toplotom odatle greju vodu u bazenu. Usteda ovim kombinovanjem je na nivou od 40-45%.<br>
<br>
PS, nemoj se naci uvredjen, nadam se da nemas fobiju i od ovoga ;)<br>
<br>
PS� , nadam se da ti neko moze pomoci na tvoja ostala pitanja jer nemam blage veze sta na tvom trzistu postoji.<br>
<font color="#888888"><br>
<br>
--<br>
<a href="http://www.elitesecurity.org/p2892244" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/p2892244</a><br>
</font><div><div></div><div class="h5"><br>
Prijave/odjave: <a href="http://www.elitesecurity.org/pracenje#19098" target="_blank">http://www.elitesecurity.org/pracenje#19098</a><br>
<br>
Ne menjajte sledece dve linije ukoliko odgovarate putem emaila!<br>
esauth:19098:fbdab4b1ac5b64eff9929d1b3d38a043<br>
Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

sasabca
Srbija

Član broj: 282183
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.06.2011. u 18:49 - pre 156 meseci
Evo i ja malo da se uključim u raspravu jer vidim da ima zainteresovanih :)
Odmah da se ogradim, ja sam inženjer elektronike, tako da ako lupim nešto nadam se da mi nećete zameriti.

Elem, preprošlog leta sam počeo da zidam prizemnu porodičnu kuću 150kvm koju sam jako dobro izolovao. Na nagovor bivšeg kolege sa fakulteta (trenutno finansijski odlično "oženjenog za Francusku") počeo sam da istražujem sferu toplotnih pumpi. Ponuda u Srbiji je postala toliko velika da je to istraživanje trajalo bogami 2 meseca.

Voda/voda sistem je u startu otpao jer je predikcija vode bila na dubini od 130m, a uzevši da nemam kanalizaciju, morao bih da bušim još jedan bunar. U prevodu jako skupo.

Izbor je ostao zemlja/voda (sonde) i vazduh/voda (čileri).

Zahtev za čilere je bio da moraju da rade cele zime, što je automatski odbacilo sve one koji funkcionišu do -5 stepeni spoljne temperature. Nekako je sve vuklo ka Daikin Althermi koja sa 12kW izlazne snage, radi na oko 4kW i ima električni grejač od 6kW, a samim tim može da radi do -20 spoljne temperature. Njena cena (bez PDV) je bila oko 7000 eur.

Onda sam natrčao na firmu MIFIMI iz Niša. Momci su vrlo brzo odradili proračun, projektovanje i izašli su sa jako interesantnim rešenjem. Sada ću pokušati da ga opišem pošto je jako interesantno (a i da vam možda dam i par ideja).

Toplotna pumpa zemlja/voda (4320 eura bez PDV) zahtevala je 3 sonde po 35m gde se, koliko kapiram gas direktno šalje u sonde (znači nema glikol vode). Stavili su mi bafer od 1000l (italijanski) i centralni bojler od 500l (isto italijanski).

Priznajem da je bilo malo stani, pani za početak radova (imali su druge poslove) ali sačekao sam mesec dana. Onda su jedno jutro došla 5 radnika i za 4 sata uradili kompletan razvod prizemlja sa izolovanim alpex cevima (u podu) zajedno sa razvodnim ormarom (valjda se tako zove). Do kraja dana su odradili pola posla u kotlarnici koji su sutradan i završili. Sutradan je došao kamion sa opremom za bušenje rupe (naplatili su mi oko 20eur po metru sa kompletnom opremom) i sonde su bile postavljene već posle 5 dana. Na kraju je posle 7 dana (od prvog dolaska na objekat) stigla toplotna pumpa i fan coil-ovi (ugradni u zid) te sam toplu probu imao već posle 10 dana od početka radova... Izuzetno, zar ne?

Šta mogu da kažem posle prve grejne sezone iz iskustva. Prvo, gotovo da nisam ušao u crvenu tarifu... Pumpa radi na 3,5kW angažovane snage što sa svim fan coil-ovima i cirkulacionim pumpama čini oko 4kW-4,5kW... Bafer je projektovan tako da pumpa radi 80% u jevtinoj tarifi (noću) i maksimalno 2 sata u skupoj tarifi (danju). Vodu iz centralnog bojlera su doveli do veš mašine i mašine za pranje sudova tako da i one troše mnogo manje struje (lakše je zagrejati vodu sa +45 na +60 do 90 nego sa +7 na +90). Isto tako svaka prostorija se klimatizuje za sebe i na svakom termostatu mogu da definišem 28 različitih programa (4 za svaki dan prema vremenu uključenja i isključenja).

Što se finansija tiče i tu su mi momci izašli u susret. Izboksovali su mi energetski efikasan lizing (iako kao privatnik i nemam neku platu), ali je banka gledala poslovanje moje firme a ne moju platu. Još su mi dodatno kompletnu dodatnu opremu koja je van lizinga dali na 3 mesečne rate. Ja bio zabezeknut, moram da vam priznam.

Generalno ja sam prezadovoljan! Jedva čekam da otplatim 5 godina rata, jer posle toga neću ni znati šta je grejanje, hlađenje i grejanje bojlera. Siguran sam da nisam pogrešio i evo kao što vama preporučujem ovakav sistem, preporučujem ga i svima koje poznajem. Da ne zaboravim da su momci sjajni, da izlaze u susret, da trpe sve bubice (tri puta sam menjao građevinski projekat i želje, hteo solarne panele, pa nisam hteo, oni nisu reč rekli) i da posao rade toliko profesionalno da je to za Srbiju potpuno neverovatno.

Ako imate još neka pitanja, slobodno me pitajte... pokušaću da odgovorim. Ako ne budem znao pitaću u vaše ime :)

PS Pošto vidim da se ovde svako hvali onime što je ugradio evo i sajta www.toplotnepumpe.rs . Momci su obećali da će i moja kuća uskoro završiti na njihovom sajtu te eto moćićete da vidite moju "hacijendu" :)))
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.06.2011. u 23:28 - pre 156 meseci
Ajde odmah da pitam dok su svezi utisci:

Cime je kuca zidana i kakva je ta dobra izolacija. Daj neki opis... tipa giter blok na 25 pa spolja 15cm stiropora/demit....

Jel ta cena od 4230 ukupna cena izvrsene investicije ili samo cena pumpe?

Da li je u cenu busenja i opreme uracunata i sonda ili ne?

Kako si ugradjivao fencoile u zid? Na koju visinu si stavljao ulaz vazduha u prostoriju? Jesi li obradjivao gipsom fencoile?

Da li si i koliko zadovoljan radom TP sistema u rezimu hladjenja?

I baci neku sliku kako sve to izgleda...

Hvala na opseznom odgovoru i iskustvu iz prve ruke, mislim da ce odgovori biti interesantni pratiocima teme, a ako im i ne budu meni sigurno hoce.

Hvala unapred.

Pozdrav.

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

dejan,
Beograd

Član broj: 61886
Poruke: 126
109-121-13-217.adsl-a-4.sezampro.rs.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.06.2011. u 14:51 - pre 155 meseci
Bilo bi lepo kad bi se neko stvarno javio sa sopstvenim iskustvima u vezi funkcionisanja toplotne pumpe, a posebno oko cene koštanja kompletnog sistema. Za sada samo neki likovi pišu hvalospeve i reklamiraju svoje firme.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.06.2011. u 16:40 - pre 155 meseci
Citat:
dejan,: Bilo bi lepo kad bi se neko stvarno javio sa sopstvenim iskustvima u vezi funkcionisanja toplotne pumpe, a posebno oko cene koštanja kompletnog sistema. Za sada samo neki likovi pišu hvalospeve i reklamiraju svoje firme.


ja nehvalim i ne reklamiram nikoga ali ako te zanimaju licna iskustva korisnika mogu ti poslati koji br.tel.
na pp pa pozovi i pitaj sam sta te zanima.
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.06.2011. u 19:13 - pre 155 meseci
Mislim da nisi ti prozvan nego korisnik sasabca koji je napisao JEDNU jedinu poruku i to u ovoj temi i od onda nema coveka.... Iako sam se trudio da jako brzo odgovorim sa podpitanjima, i dalje sam ostao bez odgovora, mozda je covek neredovan na forumu a mozda je jednostavno novi profil otvoren iz jedninog razloga - marketing. Ko zna...

Ja se spremam u posetu coveku koji uvozi i prodaje TP, a ugradio je u svoj poslovni objekat ceo sistem pre nekoliko godina. Koliko cu mu verovati ne znam ni sam, ali cu ipak da pogledam.

Javicu utiske.

I evo sta se desilo mojim prijateljima. Doveli su bunardzije da izbuse bunar, znalo se da je voda na oko 40m, nasli su na 46m i ugradili sve za 46m. A onda kada su ljudi platili, rekli su im da su imali "odlicnu" vodu na 54m jer su oni busili do 70m kako bi ispitali da li mogu u susednom dvoristu da buse bunar i garantuju vodu!!! I umesto da ljudima postave pumpu na 54m oni ladno to urade na 46!!! I to sve saopste post festum! Pazite se majstora.....

Pozz


Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.06.2011. u 21:10 - pre 155 meseci
@zmajurina
ma znam da nisam ja prozvan ali nije problem da izadjem u susret bez obzira ko ce da radi i sta da ugradi
isto kao sto sam i tebi rekao da uvek mozes da dodjes i vidis uradjeno i informises se iz prve ruke
nekog od korisnika sa sve racunima za struju(ko je sacuvao)
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.06.2011. u 21:24 - pre 155 meseci
Sigurno da planiram da obidjem sto vise objekata kako bih doneo konacnu odluku o sistemu klimatizacije jer ipak se radi o velikoj investiciji. Sto bi mnogi rekli, kuca je najveca investicija u zivotu jednog coveka tako da izgradnji treba pristupiti ozbiljno i temeljno jer se radi jednom u zivotu, retko koji srecnik ima novaca da zida vise kuca. Zbog toga su istinite i pravovremene informacije blago koje treba postovati, pa i na forumima.


Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.07.2011. u 23:18 - pre 155 meseci
Pitanje srodno temi:

Cuo sam da postoje karte podzemnih voda ili slicno tome.

Da li se moze i kako doci do njih? Zna li neko?


Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

srbijabunar
Djordje Kostic
Srbija Bunar
Beograd

Član broj: 180491
Poruke: 15
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.07.2011. u 09:27 - pre 155 meseci
ne postoje karte podzemnih voda
postoje geoloske karte ali to nisu karte podzemnih voda



[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 18.08.2011. u 23:08 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.07.2011. u 11:44 - pre 155 meseci
Sto bi moja pokojna baba rekla: "ako nisam pogodila onda sam nagovestila".

Da li na osnovu geoloskih karata moze da se sa odredjenom pouzdanoscu odredi okvirna lokacija podzemnih voda, to je pitanje...


Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

srbijabunar
Djordje Kostic
Srbija Bunar
Beograd

Član broj: 180491
Poruke: 15
*.com
Via: [es] mailing liste



Profil

icon Re: Toplotna pumpa02.07.2011. u 19:38 - pre 155 meseci
u principu moze
svaka mikrolokacija je prica za sebe
negde je jako bitno pogoditi zicu a negde uopste nije bitno sve zavisi od
lokacije.

[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 18.08.2011. u 23:09 GMT+1]
 
Odgovor na temu

marko11602
marko dragicevic
Odrzavanje racunara i mreze
beograd

Član broj: 287742
Poruke: 12
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.07.2011. u 22:10 - pre 155 meseci
Ti ssbc izvini ing ssbc ako vec zelis da podelis nesto sa svima nama koji se interesujemo oko cena izrade grejanja na toplotne pumpe i oko toplotnih pumpi uopste onda podeli sve informacije daj ukupnu cenu izrade sistema a ne kao onaj najgori reklamator e znas oni su ekstra iskopali bunar za 20 e za srbiju extra rade itd itd i grejem se extra i trosim 1000 dinara za grejanje a za vise informacija posetite sajt, nije uredu prema svima nama, ovde se ljudi istinski trude da pomognu jedni drugima koliko je to u njihovoj moci, al izgleda da to kod tebe nije slucaj. bolje bi bilo da se nisi ni javljao svi mi vec znamo za sve firme koje rade grejanje. ali izgleda da ti volis da se pravis pametan bitno je da si rekao da si ing i da imas hacijendu i da ce ona biti na sajtu blablablabla. Izvinjavam se svim ostalim citaocima i clanovima foruma ( naravno i administratorima sajta) al me je lik stvarno iznervirao svojom "inzinjerskom" prezentacijom.
 
Odgovor na temu

jjoca
BGD

Član broj: 28351
Poruke: 30
*.cpe.vektor.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.07.2011. u 06:19 - pre 155 meseci
Citajuci sve ovo - na kraju ne znas ni sta da kazes.
Koga god pozoves - hvali svoj koncept - voda/voda ili vazduh/voda, pitanje je sad?
Citam dosta pohvala za vazduh/voda, a opet razmisljam - da je to idealno zasto bi neko busio bunare i ulagao u voda/voda?
Onda pronadjem na netu da se kod nas prodaje gomila TP vazduh/voda i opet se zapitam - pa ne bi neko pravio toliko modela da to bas ne valja.
Cena same TP voda/voda je slicna kao i cena TP vazduh/voda ali onda dodje jos cena potapajuce pumpe i cena kopanja bunara .. Zasto ljudi placaju 30% vise za sistem voda/voda? . TP voda voda daje max 45 stepeni na izlazu a sistem vazduh/voda 55 ?
Mini treba 50 u hladnim danima i 55 u najhladnijim - to je bilo dovoljno do sada...
Moje ogranicenje su i vec instalirani radijatori, ali bih voleo da cujem koliko je zimi stvarno efikasan sistem vazduh/voda? Na jednoj reklami pise - racun za grejanje ce vam biti oko 80 eur sem kada je potrebno dodatno zagrevanje (samo ispod -15) tada ce biti oko 120eur. Istina ili laz?
Ima li neko iskustvo sa TP vazduh/voda na radijatorskom sistemu? Jedan kolega je instariao Vaissman 200S, ali nema iskustvo bas hladnih dana, ima li jos neko nesto ? Vidim da se nude jos i Mitsubishi, Toshiba, Daikin, Bosh...
Sam sebi licim na ono magare koje ne zna koju bi gomilu slame, pa na kraju crkne tj ostane Pera lozac...
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.home.otenet.gr.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.07.2011. u 13:16 - pre 155 meseci

Sistem voda-voda uzima temperaturu zemlje za grejanje/hladjenje "spoljne jedinice". Temperatura zemlje je uvek konstantna, ako se ne varam negde oko 7C.

Sistem vazduh-voda zavisi od spoljnje temperature vazduha. Ako grejes, a napolju je temperatura -15C, treba da zagrejes dodatnih 22C (-15C-(+7C)=-22C), u odnosu na voda-voda sistem. Isto tako ako hladis, a napolju je 36C, treba da potrosisi dodatnu energiju za razliku od 29C (36C-7C=29C). Ukratko, moze biti velika razlika u ustedi energije, u korist voda-voda sistema. Razlika u ustedi zavisi od toga koliko su extremne temperatura na lokaciji objekta.

Ja sam pokusavao da izracunam isplativost investicije, ali nigde ne mogu da nadjem podatak o prosecnim temperaturama, za periode, za moju lokaciju. Ako neko zna gde taj podatak moze da se nadje, bicu mu neizmerno zahvalan.

 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.07.2011. u 13:42 - pre 155 meseci
Nalazio sam ja neke statisticke podatke za Beograd, Nis i Novi Sad, cini mi se i to je sve.

Radi se o podacima o prosecnim dnevnim temperaturama! Potpuno merodavni podaci, mislim da cak datiraju od 1929 ili tako nesto pa na dalje. Medjutim, postavlja se pitanje isplativosti tolike analize. Temperatura nije kod nas opadala ispod tih nekih famoznih -15 u poslednjih nekoliko godina mnogo (mozda ukupno nekoliko dana), tako da investicija se sigurno isplati, odnosno povecana potrosnja struje moze biti samo nekoliko dana u odnosu na celu sezonu, te nije mnogo.

Drugo je koeficijent korisnosti kod sistema voda/voda i vazduh/voda. Kod vazduha je neophodno uloziti veci rad (vise struje = vise novca) da se dobije isti efekat, a busenje bunara je investicija koja je trajno dobro (pod uslovom da ne presusi!), moze se koristiti (naravno nakon ispitivanja) za sanirarnu vodu, zatim za zalivanje baste, dvorista, ... trista primena pored primene za TP.



Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.home.otenet.gr.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.07.2011. u 14:17 - pre 155 meseci
Citat:
Nalazio sam ja neke statisticke podatke za Beograd, Nis i Novi Sad, cini mi se i to je sve.


Gde molim te? Je l' imas neki link?

Citat:
Medjutim, postavlja se pitanje isplativosti tolike analize. Temperatura nije kod nas opadala ispod tih nekih famoznih -15 u poslednjih nekoliko godina mnogo (mozda ukupno nekoliko dana),


Jeste svega nekoliko dana -15, ali je ove godine dobar deo Januara i Februara bio ispod, ili oko -5. Bas zato i hocu da izracunam odnose. A, i malo bolujem od preciznosti...

Citat:
... bunar je trajno dobro (pod uslovom da ne presusi!), ...


To mi i jeste glavni razlog zasto nisam jos instalirao TP. Nema nikog ko moze da garantuje da ce bunar izbusiti za toliko i toliko para i da ce taj bunar funkcionisati toliko i toliko godina. Mislim, svi sa kojima sam razgovarao garantuju, ali samo usmeno. Kad pitam sta cemo da stavimo u ugovor, onda vec vise niko nije siguran i garancije prakticno nema.

... i kako se dodaju smajliji???
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.07.2011. u 14:30 - pre 155 meseci
Uh, pokusacu da ti nadjem te podatke....

Za vodu u bunaru ti niko ne garantuje, ali opet postoje metodi da ti garantuju protok. Meni je, primera radi, u bunaru u dvoristu opao nivo vode za 2m poslednjih par godina kao direktna posledica izgradnje u blizem ili daljem komsiluku ali vode opet ima, bunar je dubok svega 10m a vode sada imam oko 5,5m (bilo je 7,5 visina vodenog stuba) a iskopan je pre priblizno 90 godina! i od tada je u konstantnoj eksploataciji. Jedino sto vise voda nije za pice jer su se pojavile bakterije (verovatno povrsinske vode koje se slivaju u bunar) ali za zalivanje i pranje je sasvim OK.

A i bunari se sada buse (a ne kopaju) tako da je dovoljno 140mm sirina da stane pumpa unutra i to je sve. A moj bunar ima temelj od bukovih greda, a zatim je ozidan kamenom u krug do vrha. Sada to skoro niko ne radi.

Samo ti busi bunar i ne sekiraj se, ako je na dobroj dubini nema zime, bice vode.

Pozz

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480409 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.