Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480678 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

gogo555
Goran Grbavac
Beograd

Član broj: 285350
Poruke: 2
89.216.58.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.07.2011. u 08:20 - pre 155 meseci
Pozdrav svima,posto mi je ova materija sa toplotnim pumpana skoro u potpunosti nepoznata ,a cuo sam da je super stvar (da se ne zagadjuje okolina,jednostavan postupak rada i ono najvaznije nema lozenja i svog tog maltretiranja oko toga).
Citajuci ovaj forum vidim da ima dosta ljudi koji su prosli ovo sto ja tek treba da prodjem sa uvodjenjem grejanja. Inace na kuci sam uradio fasadu i po spratovima po podu razvukao cevi za radijatore(tada nisam znao za t.pumpe).Planiram da u pocetku zagrevam nekih 200m2 na dva sprata. Znam da postoji vise sistema i vrsti ovakvog grejanja pa bih Vas zamolio za bilo kakvu pomoc i savet.
Unapred zahvalan
Goran
 
Odgovor na temu

galileo5

Član broj: 16101
Poruke: 72
*.home.otenet.gr.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.07.2011. u 14:03 - pre 155 meseci
Jedno tehnicko pitanje, da li je moguce i ako jeste, da se recimo ugradi dvojni sistem tj. toplotna pumpa vazduh voda a da se takodje koriste neke sonde tipa rehau helix, da pojasnim, hladan gas prvo ide kroz vazdusni izmenjivac a zatim kroz plocasti izmenjivac koji koristi energiju sondi. Sve u svemu redno koristimo i vazduh i zemlju kao izvor toplote, a sve to u cilju prikupljanja vise energije u hladnim danima. Drzi li nesto tako vodu ili je cista glupost ?
 
Odgovor na temu

milan.mihajlovic
obezbedjenje,KPZ

Član broj: 216436
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.07.2011. u 17:36 - pre 155 meseci
Dosta privatnih poruka sam dobio sa pitanjem oko kredita za toplotnu pumpu. Ja sam svoju kupio preko Prokredit banke, kredit za ustedu energije i kamata mi je u pocetku bila 12,33 procenata a od 01.07.2011 porasla je na 12,85 procenata objasnjenje je USKLADJIVANJE SA EURIBOROM, sta reci prosle su samo dve rate a vec uskladjuju kamatu. Hteo bih da dodam da sam pre 4 godine uzeo isti kredit za PVC stolariju i ostalo mi je jos par rata a na tom kreditu nisu izvrsili uskladjivanje bas cudno za iste uslove kredita. U Cacanskoj banci sam uzeo kredit za podno grejanje gde je kamata 7,96 i nisu je menjali. Problem je sto traze 30 procenata ucesca.
Ja se sa grupom prijatelja vec izvesno vreme bavim promocijom odrzivog razvoja, ustedom energije i obnovljivim izvorima u proceduri smo osnivanja NVO kako bi mogli da uticemo na vlastodrsce da obrate vise paznje na ovu oblast. Do sada smo u Pozarevcu organizovali tribine na temu toplotnih pumpi, Znacaja niskoemisionog stakla kod PVC stolarije i uloge termicke izolacije objekata. Moram da priznam da je kod nas mala zainteresovanost za ove teme kako gradjanstva tako i privrednika a sto je zabrinjavajuce lokalna vlast je najmanje zainteresovana.
Nemam nameru nikog da reklamiram iskljucivo pisem iz iskustva i licnog ubedjenja, ima dosta primera lose odradjenih toplotnih pumpi gde recimo ponorni bunar ne moze da primi vodu pa covek nesme da ukljuci pumpu jer nezna sta ce sa vodom, ovo je slucaj u Padini kod Panceva, ako gospodin dopusti objavicu detalje oko toga ko je i kako uradio sistem i da zlo bude vece koliko je sve to kostalo, drugi los primer je u okolini Pozarevca gde je ceo slucaj zavrsio na sudu, ima i slucaja solarnog grejanja gde je covek u sistem ulozio oko 8 000e a mora da dogreva pomocu elektro kotla a obecano mu je mnogo vise. Hteo bih da ohrabrim sve koji imaju iskusta sa toplotnim pumpama da podele iskustva.
Kontaktirao sam VIESSMANN predstavnisvo u Srbiji ciju pumpu sam kupio http://www.viessmann.rs/data/f...20verzija%29,%202011-04-15.pdf , zelja mi je da ugradim brojilo za potrosnju struje i kalolimetar za merenje proizvedene toplote i da dobijene rezultate objavljujem. Budite sigurni da ako ne budem zadovoljan to cete prvi saznati. Kada sam birao pumpu za sebe rukovodio sam se principom da je pumpa slozen sklop i da ne moze da se sklapa u garazi po principu uradi sam, ako planirate da uzimate preko kredita banka ce vam traziti sve sertifikate oko energetske efikasnosti. Da se razumemo ne treba svi da kupe istu pumpu da bi imali dobro grejanje niti je moj izbor najbolji, to je kompromis izmedju mojih zelja i mogucnosti. Ako se oslonite na svetski priznate brendove manje su vam sanse da pogresite. Ja sam zeleo da ustedim par stotina eura na instalaciji podnog grejanja pa sam dobio turske al-pex cevi koje su postavljene na velikom rastojanju jeftinu cirkulacionu pumpu sanitarne razdelnike bez meraca protoka itd... sada bih dao duplo vise da to promenim ali sam u medjuvremenu uradio ravnjajuci sloj i podove (kasno). Isti taj instalater mi je nudio solarne kolektore i toplotnu pumpu, na sta bi to tek licalo pitam se ja.
Budite oprezni kod izbora izvodjaca i trudite se da dodjete do ljudi kod kojih je isti radio kako bi ste culi iskusta iz prve ruke to je jedini nacin da dodjete do pravog izvodjaca i da sacuvate zivce i novac.
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.07.2011. u 00:57 - pre 155 meseci
Citat:
Ako se oslonite na svetski priznate brendove manje su vam sanse da pogresite


TP je najobičniji frižider, ili klima. Već sam pisao o tome, bio sam kod čoveka koji je sam napravio TP, sve osim kompresora, i radi mu sistem godinama. Takođe, postoji domaći proizvođač dokazan u renomiranim firmama kao pouzdan partner koji isporučuje kvalitetne proizvode. Vrhunska robna marka, podrazumeva i vrhunske cene, što nije neophodno za pravi odabir TP.

Ali, slažem se sa konstatacijom. Ako se ne razumeš i ako te neinteresuje da se udubiš u temu, bolje je da platiš mnogo više i ne brineš.


Code:
Ja sam zeleo da ustedim par stotina eura na instalaciji podnog grejanja pa sam dobio turske al-pex cevi koje su postavljene na velikom rastojanju jeftinu cirkulacionu pumpu sanitarne razdelnike bez meraca protoka itd... sada bih dao duplo vise da to promenim 


Kakve konkretne probleme si imao/imaš, zbog instalacije jeftine opreme?

Ja sam instalirao jeftine cevi i jeftine razvdelnike i nemam nikakvih problema. Pumpu sam odabrao renomiranog proizvođača. Što se uštede tiče, nije se radilo o par stotina, nego o par hiljada €, na kuću od 150kvm.

 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.net
Via: [es] mailing liste



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.07.2011. u 06:31 - pre 155 meseci
Mislim da je kod Milana problem u vezi podnog grejanja bio u izboru
izvodjaca, a ne materijala (mada je i materijal bio izbor izvodjaca a ne
investitora, te jedno drugo povlaci)....
Imao sam prilike da vidim bas tu Viessman TP koju pominje Milan
Mihajlovic. Svaka pohvala i za proizvod i za odnos prodavca i
proizvodjaca prema musteriji... Za sada deluje obecavajuce, kako ce
raditi u hladnim zimskim danima, videcemo. Opet kazem, za sada obecava...
Svi smo mi svesni, na ovom forumu, da je po principu rada, TP jedan malo
slozeniji zamrzivac... Ipak, investicija u samogradnju sa toliko puno
nepoznanica i zavisnih faktora, slozicete se, nije mala i u danasnje
vreme baciti par KEur u nesto sto nece raditi na kraju, to je velika
hrabrost... A i otkud mi pare za bacanje...
Mozda ako samograditelji hoce da podele vise iskustva s nama na forumu....
Still going strong...
 
Odgovor na temu

milan.mihajlovic
obezbedjenje,KPZ

Član broj: 216436
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.07.2011. u 21:48 - pre 154 meseci
Problemi koji su mi se javili kod grejanja: kao prvo cevi su FIRAT Turska a obecane su mi FRANKISHE razlika je 0,30 e po metru, cirkulaciona pumpa je Severova koja se cuje i danju u prvoj brzini a nocu da ne pricam, termostat je IMIT mehanicki mislim da se koristi za TA peci, grejanje je prve sezone radilo preko elektro kotla koji je bio povezan na 12 kW, a pomenuta pumpa je radila preko termostata kada radi kotao radi pumpa. Posto je kotao radio u kratkim intervalima pumpa nije uspevala da napravi krug kroz sve cevi pa mi je temperatura poda oscilirala i konstantno je bila neravnomerna, u prostorijama gde su krugovi kraci pod je topliji i obrnuto. Hodnik i kupatilo su spojeni na istom krugu a susac za peskire je direkno vezan na sabirnik, temperatura u susacu je ista kao i u podu. Kada sam reklamirao sve ovo predlozio mi je da smanjujem protok kroz krace krugove i da tako balansiram grejanje.
Da bih resio svoj problem procitao sam sve sto sam nasao o podnom grejanju i kroz kucu mi je prosla armija majstora. Na kraju sam odlucio da smanjim smagu kotla na 6 kW gde sam postigao da mi kotao radi u duzim vremenskim intervalima, cirkulacionu pumpu sam vezao direktno da radi neprekidno (uzitak u zvuku je bio konstantan) sobni termostat sam podesio da u prostoriji bude 21c a temperaturu vode podesio na 30c pod je imao oko 25c konstantno jedino nisam uspeo da resim hodnik gde su na pojedinim mestima redje cevi pa je primetna razlika i susac u kupatilu koji sa 30c ne sluzi nicemu.
Problem mi je predstavljalo i to sto sam ceo sistem uzeo na kredit kao sto sam vec rekao i sto je banka novac uplatila izvodjacu unapred tako da nisam imao nacin da ga privolim da uradi sistem kako je obecao, sud sam odbacio kao opciju jer nisam radio ugovor. Da imao sam i taj problem da je sa izvodjenjem radova kasnio 2 meseca. Kada sam se zalio na izvodjaca cuo sam da nisam jedini koji je imao problem sa njim. ZATO VAM KAZEM DOBRO SE RASPITAJTE DA NEBISTE BILI PRIMORANI DA UCITE ZANAT I!!!
Isti mi se ponudio da mi instalira pumpu voda/voda Knjazevacku i da mi uradi solarni sistem za zagrevanje sanitarne vode. Kako bi to tek radilo? Reklamira se i na internetu tako da budite oprezni.

MISLIM DA SAD RAZUMETE O CEMU SAM PISAO U PREDHODNOJ PORUCI !

Da se razumemo nemam ja nista protiv onih koji sami pokusavaju da sklope toplotnu pumpu, cak naprotiv i sam sam imao takvu ideju ali mi smeta sto pojedinci poput pomenutog MAJSTORA predstavljaju kao profesionalci a nemaju instaliranu ni jednu jedinu pumpu.

Drugi problem je sto ja promovisem ovu oblast i pokusavam da na licnom primeru pokazem koliko je bitno izolovati kucu, menjati stolariju i ugradjivati toplotnu pumpu. Mnogo ociju je upereno u mene i cekaju da vide sta cu ja da uradim pa ce da odluce da li da me slede ili ne. Radi istine moram da kazem da sam imao ponuda od pojedinih uvoznika kineskih pumpi i pojedinaca koji sami sklapaju pumpe da mi instaliraju istu kako bih lobira za njih.

JOS UVEK JE SLABO INTERESOVANJE ZA OVU OBLAST, DA NE POMINJEM KOLIKO JE USTEDA ENERGIJE BITNA ZA OCUVANJE PRIRODE, KOLIKO SE SAMO SUMA POSECE ZA GREJANJE I KOLIKO UGLJEN-DIOKSIDA ISPUSTI U ATMOSVERU TOKOM GREJNE SEZONE. DRZAVA JOS UVEK NEVIDI INTERES DA SUBVENCIONISE OVU OBLAST, CAK POJEDINIM UVOZNICIMA PUMPI NAPLACUJE EKOLOSKU TAKSU. ZATO JE JAKO BITNO DA MI KOJI SE OPREDELIMO DA INVESTIRAMO U OVAKVE SISTEME NE NAIDJEMO NA POGRESNE LJUDE PA DA PORED TOGA STO CE MO LOSE DA PRODJEMO SVOJIM PRIMEROM ODVRATIMO I DRUGE OD TE IDEJE.
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.07.2011. u 23:54 - pre 154 meseci

Citat:
Problemi koji su mi se javili kod grejanja:...


A ja mislio moji problemi su problemi. Ti si baš naleteo na pravog. Ne znam kakva su pravila foruma za ovaj slučaj, ali ako je dozvoljeno, mislim da dotični profić zaslužuje da bude izvrgnut stubu srama i da mu se ovde mora pojaviti ime, prezime i ime firme.

Šta više možda bi trebalo otvoriti posebnu temu gde bi se navodili izvođači koji ne zaslužuju to da budu. Da stvar bude gora, sve to za naše, ne male pare.





 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.08.2011. u 17:18 - pre 154 meseci
Pozdrav svim ucesnicima ove teme a i onima koji samo citaju.

LM, posaljem nasoj firmi upit za ugradnju TP sa okvirnim dimenzionisanjem pre nekoliko meseci i dobijem odgovor sa cenom bez ikakvog dodatnog objasnjenja o uredjaju. Jednostavno, za Vas je cena ta i ta. Molim detalje.

Posto smo tada bili u fazi razmatranja solucija a sada vec dosli do skoro gotovog projekta, ne budem lenj nego posaljem konkretan projekat sa jasno definisanim parametrima gde ce biti koja vrsta grejanja, opis prostorija, kotlarnice, ... Posaljem toj istoj firmi upit i dobijem sledeci odgovor: niste komentarisali cenu koju sam vec poslao, ako vam ne odgovara nemojte da nam oduzimate vreme, spremamo sajam.

Procenite ozbiljnost firme sami. Namerno necu da imenujem firmu ovde jer ne zasluzuje bilo kakvo pominjanje njenog imena, a vi koje zanima slobodno posaljite upit u mail ili PP, rado cu Vam odgovoriti imenom firme.

Dragi prijatelji, oprez....


Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

milan.mihajlovic
obezbedjenje,KPZ

Član broj: 216436
Poruke: 21
*.dynamic.sbb.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.08.2011. u 22:56 - pre 154 meseci
Navescu deo odgovora na pismo koje sam uputio Viessman-u na temu odabira snage pumpe, primetio sam da kod nas ima dosta sporenja oko toga.

Što se tiče samog razgovora na temu toplotnih pumpi - pre svega isti se može vršiti samo u krugu proizvoda odnosno proizvođača koji su proizvodnju i ispitivanja izvršili u skladu sa EN 14511, ili još malo detaljnije

Sledeći korak je sagledavanje vrednosti COP i EER, kao i konstrukcionih rešenja. Ovde često bude greška - prema EN 14511 kapacitet i COP toplotne pumpe vazduh/voda se definiše za dve radne tačke vazduh 2C/polaz u sistemu grejanj 35C i vazduh 7C /polaz u sistemu grejanj 35C - kao i dijagram za sve ostale vrednosti.
Nadalje ako je proizvođač u EHPA (evropska asocijacija za toplotne pumpe) i DACH-u (asocijacija kvaliteta za Nemačku, Austriju i Švajcarsku) to daje dodatne oznake kvaliteta.
Kvalitetan izbor toplotne pumpe je sistemsko rešenje - zavisi od dosta faktora - no pre svega od kvaliteta gradnje objekta i samog sistema grejanja. Naravno ideja jeste pre svega da je objekat kvalitetno odrađen (ovde se često pravi greška tako što se kvalitetnim objektom smatra onaj koji ima "debele" zidove) - bitni su slojevi, izabrani materijali, način gradnje i arhitektura - no na kraju se radi građevinska fizika i mašinski proračun toplotnih gubitaka za grejanje i dobitaka za hlađenje i to je polazna osnova. Standard gradnje u Zapadnoj Evropi je sada na nivou 40-50 W/m2, pa i niže - a kod nas nažalost osciluje u skladu sa mogućnošću investitora (ovde mislim da je najmanji problem), tehničkim nivoom tržišta (ovde mislim da je najveći problem), aktuelnom cenom energenta na tržištu i ekološkom nebrigom.
Kada razmišljamo o toplotnoj pumpi pre svega mislimo na kvalitetan objekat (moje lično mišljenje je da je prava meta objekat opterećenja od 60 najviše 80 W/m2) i na niskotemperaturski sistem grejanja. Ovo drugo - što je moguće niže to je bolje - dakle 35/27C, i sl. Naravno ovo bitno utiče na COP - jer prava stvar kod toplotne pumpe je što manja razlika između primara i sekundara.
Svi tipovi toplotnih pumpi - kada se radi o izvoru energije imaju svojih prednosti i mana.
Voda je energetski najpovoljnija - ali je dosta problematična po pitanju dostupnosti i postojanosti, tehnički dosta zahtevna i finansijski nezgodna.
Zemlja je energetski dosta povoljna, problematična po dostupnosti po pitanju gradske sredine pre svega - investiciono najzahtevnija (kada pričamo o sondama), tehnički zahtevna - ovde ima malo znanja na tržištu i nažalost dosta se greši.
najveća prednost vazduha je da ga ima u izobilju, te da je investiciono po pitanju primara najbolji - nama investicije u tom smislu. Najveća mana vazduha je njegova energetska izdašnost - ona se menja tokom godine sa promenom spoljašnje temperature. Kada dođe zima - temperatura je najniža a nama treba za grejanje, a kada dođe leto - temperatura je najviša a nama treba za hlađenje. Ono što je dobro je da su ove temperature bitno različite u odnosu na projektne vrednosti (npr. prosek u januaru u Beogradu je 0,3C u plusu, pa je COP vazduh/voda priče sjajan) i sl. Bitna prednost toplotne pumpe vazduh/voda od ostalih sistema (voda/voda i zemlja/voda) je što je ona modulaciona i u malom kapacitetu (pričam o našoj pumpi - nemaju svi ovo), te nije jedostepena kao voda/voda ili zemlja/voda i samim tim nema taktnog rada koji je veoma loš po pitanju godišnjeg faktora grejanja i servisnih problema.
Dodatni problem na našem tržištu je tehničko nepoznavanje materije, odnosno odabir kapaciteta toplotne pumpe. Izbor pre svega ide na maksimalno potrebni projektovani kapacitet i monovalentan način rada i tu se napravi velika greška.
Monovalentan način rada znači da će pumpa pokrivati sve potrebe objekta tokom cele godine. Naše spoljne projektne temperature se nisu menjale već 40-ak godina (za Beogradje -18C!!??) - i kada se ovo sabere izabere se toplotna pumpa. Ovo je veliki problem - pre svega spoljna temperatura je daleko od realne (u Nemačkoj su najgore zone na -12C??!!) pa odabrani kapacitet znači veliku investiciju za korisnika ali i lošu eksploataciju obzirom da će toplotna pumpa najveći deo godine raditi sa najmanjim mogućim kapacitetom i biti u taktnom režimu - što za rezultata daje niše faktor grejanja pumpe i godišnji faktor grejanja sistema i eventualne češće servise.
Da bi se pravilno odabrao kapacitet - potrebno je imati dobru dokumentaciju od strane proizvođača (ovde se proizvođači bitno razlikuju) - gde je jasno definisano kako se menja kapacitet sa promenom spoljašnje temperature vazduha) i u skladu sa željenom temperaturom polaznog voda - ovo naravno Viessmann ima. Sa druge strane na isti dijagram se ucrta linija opterećenja objekta - po pitanju grejanja za spoljašnju temperaturu 20C - potreba je 0 kW - a za realnu spoljašnju zimsku temperaturu (npr. -12C) X kW i traži se da se ove krive preseku u zoni -5 do -8C. Ovako odabrana toplotna pumpa garantuje najoptimalniji izbor - najbolji odnos investiranog i dobijenog, naveći broj radnih sati i najveći godišnji faktor grejanja, bez servisne problematike. To znači da će ona podneti 80-90% potreba objekta na godišnjem nivou - a da će eventualne špiceve podneti inercija kvalitetnog objekta sa dodatnim uključenjem nekog generatora toplote (najčešće integrisani električni grejač - tada se način rada zove monoenergetski).
U prilogu par dijagrama na temu gore navedenog.


Dijagram promene kapaciteta sa promenom spoljašnje temperature i u zavisnosti od sistema grejanja - A i adekvatan utrošak električne energije - B

Odgovarajući COP

Primer odabira kapaciteta


I možda najbolja preporuka za dimenzionisanje - pri čemu je A paralelni radni režim (jednovremeni rad toplotne pumpe i dodatnog kotla) i B alternativni radni režim (do bivalentne tačke radi samo toplotna pumpa, a od nje radi samo kotao) - jasno se vidi da ako izabereš kapacitet na nivou 60% do 80% od projektovanog pokrivaš potrebe objekta na godišnjem nivou od 90 do 95%.


DA SE ZAHVALIM G-DINU VLADIMIRU VULICEVICU DIPLOMIRANOM MASINSKOM INZENJERU CIJI JE OVO TEKST!

POMOC NEUMEM DA ZAKACIM GRAFIKONE KOJE MI JE COVEK POSLAO!
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.08.2011. u 23:40 - pre 154 meseci
Ne znam u cemu su ti poslati grafikoni, ali svakako pokusaj da ih izvezes u sliku (export) i postavis tako.

Ako ne uspes, posalji mi u mail da pokusam da ih ja postavim.

Pozz

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

dlalic
Novi Sad

Član broj: 24116
Poruke: 375



+118 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.08.2011. u 11:55 - pre 154 meseci
Ovaj citat je pravo u "sridu" problema...

Drago mi je da mogu da kazem "jesam vam rekao?" Vise valentni sistem grejanja i tp vazduh-voda su optimalni za prosecne potrebe domacinstva iz razloga koje sam navodio. Ostalo je spinovanje tzv "strucnjaka" kao npr navedenih 4 posta gore.
Poz
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.08.2011. u 12:18 - pre 154 meseci
Molim moderatora da mi objasni obrazlozenje "Ne praktikujemo dozvoljavanje ovakve vrste poruka".

Sta sam uradio protivno pravilima u poruci koja je obrisana? Reklama je jedno, a antireklama sasvim drugo.

Izneseni su samo SVIMA JAVNO DOSTUPNI PODACI sa sajta APR i Poreske uprave i stavljen licni komentar na iste.

Molim odgovor. Hvala.

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
91.194.216.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.08.2011. u 14:54 - pre 154 meseci
Ja sam proteklih mesec dana proveo u istrazivanju raznih opcija ponuda i posle dosta slabo prespavanih noci zakljucio ovo isto sto je napisao kolega i napokon prelomio da instaliram sistem Vazduh /voda.
Razne su bile ponude, od onih koji su potrebe za grejanjem procenjivali telepatijom, telefonom do ozbiljnijih koji su dosli do mene, sagledali potrebe i predlozili konkretno resenje i ponudili da vidim kako sistem radi u praksi (doduse leto je, moze da se vidi samo hladjenje ali, drugacije je kad to sam vidis).
Analizirao sam cak i potrosnju struje prijatelja koji u kanadi imaju instalirane tp vazduh /vazduh i zakljucio da je ovo najkomforniji nacin koji u hladnim danima moze da kosta vise - koliko je to vise , pomogao mi je kalkulator cene el energije sa sajta EDB i ubedjen sam da ce moja ukupna cena grejanja za zimu bidi ista ako ne i manja od sadasnje cene grejanja na cvrsto gorivo. A kao dodatak na luksuz tj na prestanak obaveze lozenja i izbacivanja pepela ce doci rata kredita koji cu uzeti da bih ovo instalirao: neko kupuje auto a neko ulaze u TP.. stvar pristupa hedonizmu.
Posle ove odluke, prica se normalno tek komplikuje: dobijem razne ponude za TP sa potpuno razlicitim snagama TP i ostalim pratecim elementima. Jedni predlazu pod OBAVEZNO ugranju akumulatora toplote i pumpu vece snage (npr 10 kw) jer bez njega pumpa ulazi u takni rezim, drugi kazu cemu akumulator, bolje pumpa malo manje snage (npr 8 kw) sto je i jeftinije. treci kazu ako ne instaliras bojller za sanitarnu vodu nista nisi uradio jer na taj nacin smanjujes potrosnju struje zimi i ne odlazis u crveno, cetvrki dodaju da za leto dodas jos i solarne celije ...
A svima sam poslao ISTE ulazne podatke za proracun!?
Ima li neko iskustva na temu akumulatora toplote sa TP i bojlera sanitarne vode sa TP. Kod mene se radi o modifikaciji sistema, dakle, vec imam radijatore i ne mogu da idem na varijantu podnog /zidnog grejanja i ne idem na fan coilove..
Jos "samo" da razjasnim ovih "par" dilema - bilo bi dobro da kolega Milan posalje ove diajgrame koji bi mogli da mi pomognu u tome..
hvala svima unapred koji imju neku sugestiju..
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.08.2011. u 15:29 - pre 154 meseci
Aviator, razmno razmisljas, sad jos da ti dodam sledecu stavku. Posto se gleda da i kod sistema vazduh-voda, vode bude sto vise pasivno u sistemu sa akumulatorom a sto manje aktivno u protoku. (cevi i radijatori) ovde u Svedskoj su poceli da rade sisteme sa dve manje spoljne vazdusne jedince. Sveto u cilju asinhronog otapanja spoljne jedinice gde je bar minimalno jedna uvek u pogonu. Komfor, ekonomija su na dobitku sa ovim rezimom rada.
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.08.2011. u 07:18 - pre 154 meseci
Citat:
CBC: Aviator, razmno razmisljas, sad jos da ti dodam sledecu stavku. Posto se gleda da i kod sistema vazduh-voda, vode bude sto vise pasivno u sistemu sa akumulatorom a sto manje aktivno u protoku. (cevi i radijatori) ovde u Svedskoj su poceli da rade sisteme sa dve manje spoljne vazdusne jedince. Sveto u cilju asinhronog otapanja spoljne jedinice gde je bar minimalno jedna uvek u pogonu. Komfor, ekonomija su na dobitku sa ovim rezimom rada.

CBC, ima li neki link - proizvodjac, model, mozda moze da se to organizuje i ovde dok smo jos u fazi odlucivanja?
Imas li islucajno ideju koliko su zastupljene TP vazduh /voda i koji je proizvodjac dominantan na Svedskom trzistu
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.08.2011. u 11:39 - pre 154 meseci
G. milan.mihajlovicu,

Grafikone možete okaciti recimo ovde:

http://megaupload.com/

Ili ih pošaljite meni pa ću ih ja okačiti:

[email protected]

Mislim da je Vissmanov inzenjer istakao srz problema: što tacnije dimenzisanje TP.

Iako većina forumaša nema sredstava za Vissmanovo rešenje, nije pametno izvoditi bilo koju TP
bez STRUČNOG ODREĐIVANJA KAPACITETA TP!
A pogotovo vazduh-voda gde se najveća stručnost i sastoji u dobrom određivanju kapaciteta TP
koji ce zadovoljiti 90-95% potreba, jer rad u režimu u kome je COP=1,5 ili manje, je APSOLUTNO
NERACIONALAN, s obzirom na nas koeficijent odnosa zarade i cene eksplatacije TP.
Iako sam inženjer, platiću da mi se to uradi (nemam vremena da otkrivam toplu vodu).

Rado Vam se pridružujem u edukativnom delu.

Za početak, kao inženjer (ali ne TT struke) i iskusan trgovac visokim tehnologijama, bojim se da
ste izabrali komfornu i skupu logiku izbora TP. I, industriski prevaziđenu.
Zašto? Evo zašto:
Danasnja proizvodnja automobila, AC i TP uređaja , potrošne elektronike,.... je konfekcija.
Miele veš masine, od 1500+Eura su fantastine. Ali, jednako pere i LG od 250-300 Eura.
Razlika je 5 PUTA !!!. Tehnički gledano, samo bogataši i ljudi bez pameti kupuju Miele.
A i ja je imam, ali polovnu. Zato sto imam majstora koji ih popravlja i prodaje. I zato što imam i LG.

Nova Hyundai Elantra (najbolji automobil u klasi, u USA, sa 5 godina garancije, i potrošnjom 29/40milja
po galonu, će ovde koštati oko 13,000E, a WV Jeta TDI košta 23,000E, sa 4 godine garancije!

Širom sveta rade milioni Midea i dr. AC uređaja, koji koštaju 200-inak Eura.
Istovremeno veliki brendovi se prodaju po 3-4-5 puta većim cenama!!!.

Pogledajte
http://www.airconditioner.com/...r&whatsort=type&page=2
(Midea= DiamondAir = Coaire .Sve proizvodi Midea!)
http://www.pexsupply.com/Goodm...w-R410A-Refrigerant-12460000-p
http://www.budgetheating.com/2...entral-heat-pump-c-p/85016.htm
http://www.budgetheating.com/3...at-pump-condenser-p/158002.htm
http://www.wholesalehvac.net/2..._pump_system_D1330H_p/2403.htm

Ako nisam nepristojan, recite nam koliko ste platili vasu TP?

Kupovinom jedne od gornjih Mide-a ili Goodman-a sa 10-togodišnjom garancijom na delove (a ja bih kupio 2,
zbog sigurnosti -da mi 1 bude rezervna, pa kad se 1 pokvari, služiće za delove), i dodavanjem dobrog pločastog
izmenjiva sa e-beya, :
http://www.ebay.com/sch/i.html...&_nkw=PLATE+HEAT+EXCHANGER
recimo ovi, prvoklasni Američki:
http://www.ebay.com/sch/i.html...latplate+Brazed+Heat+Exchanger

može se za oko $1,000 imati TP od 2,5 TONNE, tj. oko 26,000 BTU, sa drugim dodacima, carinom i i ugradnjom to je
$2000-$2500. Tj oko 1,600Eura.Naglašavam, ovo je MINIMALNA SAMOGRADNJA (10-20-ak %).

Evo primer još jeftinijeg načina gradnje TP (koje zahteva dosta znanja iz TD):
http://www.srbobran.net/news/1/680/grejanje-naladno/

Ono gde ne treba štedeti, su prvoklasni instalateri. Majstori svog zanata. Slab majstor će vam naneti mnogo veću
štetu, nego što će vam veliki brend doneti koristi, u odnosu na kinesku Mideu i slične konfekcionere.
S druge strane, kao što je osvoila AC tržište, Midea će za par godina osvojiti i TP tržište, pa će i delova biti dovoljno.

Ono što je žalosno, da čelnici ove države neumeju da iskoriste individualnu pamet, i entuzijazam, koju SVAKA država ima.
A kladim se da bi HILJADE ljudi uvelo Aqumulatore toplote i TP kad bi im neko napravio bazu podataka, sa kojom mogu da
jeftino urade ove ekološki i životno važne projekte.

Upsss...



[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 23.08.2011. u 15:00 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 23.08.2011. u 15:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.08.2011. u 10:44 - pre 153 meseci
aviator,

U potpuno istoj tehničkoj situaciji sam , kao i ti.

Moja saznanja su sledeca (molio bih SCROL-a i CBC-a za komentare):

U Srbilendu je najeftinija struja u Evropi (gde je prosek cene :10 centi a ide i do 17).

Stoga, pošto je gas finansisko-samoubistvo, a loženje je loženje, DALEKO NAISPLATIVIJE
(trenutno, i verovatno još godinu 2) je grejanje na NOĆNU struju.

S druge strane, i loženje, i TP su mnogo jeftiniji i udobniji uz upotrebu aqumulatora toplote (AqT).
Zato je AqT, ZA SVAKOGA KO MOŽE DA GA PRIUŠTI, APOSOLUTNO NEOPHODAN.
Svakako da treba sistemom grejati i toplu vodu, jer se i time štedi.

Veličina AqT je po principu koliko para toliko i muzike.

Najveća ušteda se ostvaruje sa AqT u koga tokom noći akumuliras dovoljno energije (strujom,
TP-om, loženjem-koje može i danju), kojim možeš da greješ kucu tokom 16h skupe struje.

Problem je što su ovde gotovi AqT skupi, tehniški osrenji, i tesko ih je smestiti u naše kotlarnice.

Ja se upravo spremam na gradnju cilindricnog AqT. Joč sam u dilemi da li da idem na 2 kom po 2500l
i time maksimalizujem uštedu puneći ih TP-om ili samo 1 od oko 3000l. Zato što još nisam izabrao tip TP-e.

Dimenzionisanje: Topl. Gubitak kuće :24x16. S tim što TG MORA ODREDITI STRUČNJAK!!!
Improvizacija stručnosti je u ovome PRESKUPA!

Molim SCROL-a i CBC-a za komentar:
Još nisam skupio dovoljno podataka, ali i meni se čini da je,za radijatorsko grejanje, tehnički napredna TP vazduh-voda
(t izl.vode 60C, ili >) finansiski najracionalnije rešenje, jer za eventualnih 5% nepokrivenog vremena mnogo je isplatljivije
dogrevati sistem?
SCROL, CBC: je li inverterska TP neohodna za ovo?

Moj plan je da TP ne koristim ispod COP=2.0-1,5 (??? SCROL, CBC ?), jer procenjujem da je UKUPNA cena rada TP u tom režimu,
veća od cene noćne struje (4,2din-kwh, u crvenoj tarifi). Što će se verovatno koristiti samo par dana u Januaru, a skoro
sigurno ne više od 10 dana godišnje!!!.Sudeći po temperaturama iz poslednjih 5-6 zima.

Moje iskustvo sa mernom grupom je sledeće.
Ako imate dobro izolovanu kuću, i ako uradite AqT za grejanje tokom 16h dnevne tarife, jeftinije vam je da za iste pare kupite
2 trofazna broila i sa njima noću punite akumulator. Cena struje MG je uredu, cena angažovane snage je previsoka, i zato svima
savetujem: dobra izolacija+dobra stolarija sa niskoemisionim staklom, +AqT za 16h,+ 2 trofazna brojila i dobili ste maksimalniu
uštedu za te pare. I najpouzdaniji sistem CG, sa najnižom cenom opravki i održavanja!!!
Dodavanjem TP ostvarujete još veća ušteda, ali samo akoTP radi tokom noćnih 8h i puni Aqt, u svim drugim režimima, bez AqT,
veličina uštede je vrlo veliko pitanje (osobito kod gradnje na kredit), i mnogima će se desiti da se skuplje greju od onih koji
primene ”moj model”.
Treba ukalkulisati ne samo osetno veću cenu sistema, već i održavanje, kvarove, slabo majstorstvo, idr. troškovi, koji koštaju
puno, a čini mi se da se često ne kalkulišu. A sve su to elementi svake ozviljne kalkulacije, ma koliko teško bili merljivi.

upss..

[email protected]


[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 30.08.2011. u 12:55 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 30.08.2011. u 13:00 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.08.2011. u 12:00 - pre 153 meseci
Evo grafikona koje mi je poslao g. Milan Mihajlovic da umesto njega okačim na forum (a koje jeautor odobrio da se objave),
Iste je dobio od inženjera VLADIMIRA VULICEVICA iz VIESSMANN AKADEMIJE .

http://www.megaupload.com/?d=62NI35SK

A evo i ekvivalentnih Toshibinih podataka o COP-u, iz kojim sam zaključio da sa TP vazduh-voda,
za NAS nema ekonomskog smisla ispod T -2C, i da je -7C apsolutna granica MA KAKVE racionalnosti
njihove upotrebe.

http://www.megaupload.com/?d=D1NQL26T

[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 01.09.2011. u 07:44 GMT+1]
 
Odgovor na temu

radojko2
Bivsi TV serviser
Pancevo

Član broj: 107079
Poruke: 180
*.dynamic.sbb.rs.



+40 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.09.2011. u 18:39 - pre 153 meseci
Dugo sam na forumu ali kao pasivan posmatrac, pa da podelim i moje iskustvo sa vama.Pre par 3-4 godine naidjem na clanak o TP i zainteresujem se v da kupim i instaliram.Naidjem na jednu nasu firmu i pozovem ih i javi mi se ing. zaduzen za to.Posle razgovora i kalkulacije on mi kaze koja TP koju oni proizvode je odgovarajuca za moju kucu,ja to sve lepo zapisem i pitam za cenu-1300-1700 eura (kompaktno uradjeno ulaz izlaz vode i struja ,znaci samo prikacis na cevi).Zbog nekih razloga ja odustanem,i pre dva meseca ponovo pozovem istu firmu,istog ing. i izrecitujem mu sta mi treba (od proslog razgovora zapisani podaci o TP)a on mi istrese cenu od 3400eura.Znaci ista masina ista firma par godina kasnije i cena vise nego dupla.Naravno odmah sam odustao.....i nije mi bilo jasno zasto je toliko poskupelo....

Kupim maneurop kompresor od 3.2kw za neke pristojne novce i jos par stvari oko njega i sada sam u fazi pripreme za montazu i trazim odgovarajuce izmenjivace.Naletim na tank od nafte uradjen sa 4mm limom kapaciteta 3200l za 100e i izracunam da bi mi za kucu 100m2 bilo dovoljno i isplativo da grejem nocu akumulator od 3200l a danju da krckam preko mesh.ventila.Posto je valjda struja nocu 4x jeftinija u odnosu na dan kad bi mi TP radila po skupoj struji i 2.5-4 COP u najboljem slucaju sa voda-voda ispada da mi je prakticno COP da kazemo sa samo jeftinom strujom uvek 4 ,i onda ispada da mi i skoro i ne treba TP.Kuca mi je izolovana ,prozori losiji,temp. vode u proseku 50 stepeni u radijatorima(45-55 za hladne dane).Molim vas za vase misljenje i da li mi je dobra ideja.
 
Odgovor na temu

perigee

Član broj: 270463
Poruke: 4
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.09.2011. u 18:31 - pre 153 meseci
Mislim da se isplati da odradis T.Pumpu jer bez obzira sto bi vrsio akumulaciju kad je jeftina struja ,moras voditi racuna da ne zagazis crvenu zonu.
Ako je verovati svim podatcima koji se daju za t.pumu,ne bi se nasao u crvenoj situaciji,a i akumulacija bi opet bila jeftinija.
Posto vidim da ce to biti samogradnja, mozes li podeliti sa nama neke smernice po kojima bi se vodio pri izgradnji.
Informacije su do kojih dolazim su veoma sture uglavnom principi,a konkretna izgradnja nista.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2480678 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.