Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469437 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.01.2012. u 18:24 - pre 148 meseci
Mozes zaboraviti na taj projekt jer u praksi to ne bi radilo. Zasto? Pada bi od nekog tijela (u tvom slucaju dimnjak) oduzeo odredjenu kolicinu toplotne energije potrebno je da to tijelo ili ima akumulirano toliko energije ili da je stalno dobija. U tvom slucaju vrlo brzo bi pothladio taj dio dimnjaka na koji si naslonio isparivac i on bi se vrlo brzo zaledio i TP bi prestala sa radom. To je zbog toga jer dimnjak nije u stanju obezbjediti toliku kolicinu toplotne energije koliko bi trebalo tvojoj TP. Nije vazno kolko je dimnjak topal, vec kolicina toplotne energije u samom dimnjaku. Osim toga problem je u pothladjivanj dimnjaka sa svim problemima koje su kolege vec pomenule. Sve ovo ne vrijedi za slucaj da imas dimnjak od neke visoke peci gradske toplane ili nekog fabrickog dimnjaka u sto sumnjam.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.01.2012. u 19:39 - pre 148 meseci
@Elti,
potpuno se slažem sa time što si izneo, niti da dodam niti da oduzmem. Naš drugar će morati pronaći drugi izvor toplote.
 
Odgovor na temu

wuyo
BiH

Član broj: 297198
Poruke: 35
*.sa.hs-hkb.ba.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.01.2012. u 20:50 - pre 148 meseci
Hvala na iscrpnom odgovoru, odustao sam od projekta, sreca na vrijeme, dok je jos bio samo u idejnoj fazi :).

Mozda cu biti malo dosadan, ali ima li ko odgovor na ono moje teoretsko pitanje iz prethodnog posta, cisto me zainteresiralo. Evo ponovit cu:
Ako npr imamo dva velika bazena sa vodom (oba sa vise nego dovoljno akumulirane toplotne energije) iz kojih mozemo crpiti toplotu s TP i ako je temperatura vode u jednom 15 C a u drugom 30 C, da li ce se u tom slučaju COP koeficijent toplinske pumpe povecati ili on nikada ne moze preci deklariranu maksimalnu vrijednost omjera ulozene el. energije i dobijene toplotne energije, svejedno koliko bio topal medij iz kojega se izvlaci ta toplotna energija?

U svakom slucaju, jos jednom hvala na pomoci!

LP
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.01.2012. u 21:27 - pre 148 meseci
Teoretski i praktično je moguće povećati prenos i COP odnos i na više od deklarisanog. Pitanje je samo kako su koncipirani elementi tj. koliko svaki od njih dozvoljava preopterećenje i odnose između njih.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.01.2012. u 21:42 - pre 148 meseci
COP je relativna stvar, postoji vise razlicitih metoda (standarda) po kojima proizvodjaci izrazavaju COP, tako da se na to treba racunati. Kod grijanja ce COP sigurno biti veci ako koristis bazen sa toplijom vodom, ali opet postoji granica preko koje COP ne moze ici jednostavno zbog fizikalnih zakonitosti koje ogranicavaju TP. Sto se tice koristenja bazena, prije svega treba napraviti matematicki izracun kolio se toplotne energije nlazi u bazenu. To i nije tako tesko, ako se zna koliko je potrebno energije da se 1m3 podigne temp. za 1 stupanj C, ako se zna koliki je volumen bazena odnosno vode, temperatura vode i minimalna temperatura vode do koje se smije pothladjivati. To je kolicina energije s kojom se raspolaze i toliko se energije moze pretvoriti u ogrijevnu energiju bez obzira koliki je COP neke pumpe. Stvar je samo u tome sto ce za "isti posao " pumpa sa vecim COPom potrositi manje el. energije od pumpe sa manjim COP-om. Sto se tice bazena budi oprezan, jer mozda ti se cini da u nekom bazenu lezi puno energije ali kad to stavis na papir mozda bi se i razocarao.
Sto se tice TP moja pumpa (zrak/voda) ovih dana radi "punom parom" jer evo vidim napolju je -4, bit cer mozda i hladnije ali radi besprijekorno. Moja preporuka za sve one koji su u dilemi da se odluce za investiranje u TP jer je to svakako stvar koja se isplati.
Sto se tice samogradnje, vjerujem da se i to moze, ali nemojte ocekivati spektakularne rezultate. Kad pogledate unutrasnjost jedne ozbiljne pumpe i njen upravljacki kompjutor sve ce vam biti jasno.
Ako neko misli napraviti grijanje sa TP za malo para, morat ce se razocarati jer to jednostavno tako ne ide. Ali da je to system koji radi tiho, pouzdano, uz malu potrosnju energije, bez ikakvog odrzavalja, bez rezervoara, i uz veliki komfor, to stoji!
Ja si nisam mogao dozvoliti rizik improvizacije nastojao sam kupiti sto pouzdanije komponente, i evo grijem se vec trecu sezonu i mogu samo reci da sam prezadovoljan.

Cesto me pitaju koliko me je kostalo grijanje, moj odgovor je "Puno", jer ako bih im rekao stvarne troskove nikako me nebi razumjeli.
Za ruzumjeti rad grijanja na TP potrebno je stvar gledati sa raznih aspekata: komfor, isplativost na duze razdoblje, i svakako ekolosku osvjestenost sto nazalost ljudi zaboravljaju.

TP je u razvijenim zemljama postala standard u projektiranju kuca poslovnih objekata. U zadnjih par godina jedino proizvodjaci TP otvaraju nove fabrike i uvode trecu smjenu u proizvodnji.Pumpe nekih proizvodjaca jednostavno ne mozes kupiti vec je moras cekati jer je potraznja veca od proizvodnih kapaciteta. Necu naravno pominjati ni jednog proizvodjaca da ne bih nekoga reklamirao ali zna se ko su vodeci proizvodjaci TP i ko ima koliku tradiciju u proizvodnji TP.

Ukratko, svakako moja preporuka za toplotne pumpe.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.02.2012. u 07:45 - pre 147 meseci
@elti,
ponovo potvrđujem tvoje navode uz jednu primedbu. @wuyo govori o bazenima sa velikom količinom vode... Pretpostavljam da nisu namontirani iznad površine zemlje gde i temperatura vazduha bitno utiče na promenu temperature vode u tim istim bazenima. Ukopani bazeni se ponašaju ekvivalentno tlu u kome se nalaze, čakštaviše, mnogo su postojaniji što se tiče skokova. Ti si kao što vidim iz Rijeke i nebrojeno puta si video da More teško menja krivu vršnih vrednosti skokova i padova. Deset stepeni je već ekstremno ali i to ide jako polako. Takva TP je sigurno vrlo isplativa za izvođenje i nije preskupa za ono što će da se dobije.
Zato sam i naveo primer TP koja crpi energiju iz "kakice". I taj bazen je ukopan u zemlju pa je vrlo teško jako ga ohladiti.
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.02.2012. u 09:00 - pre 147 meseci
Slazem se s tobom, ali velika kolicina je opet relativan pojam, za nekoga je 30m3 velika kolicina vode a to je ipak samo bazen 4X4X2 m, sto jenedovoljno za TP koja bi grijala neki prosjecan stan.
Isto tako mislim da tvoja ideja sa septickom jamom ne bi funkcionirala jer bi je takodjer brzo pothladio.
Sadrzaj septicke treba promatrati kao svaki drugi medij za koje vrijede odredjene fizikalne zakonitosti.
I taj "medij" bi se jako brzo pothladio oko samog isparivaca iako bi na stjenkama "bazena" bila relativno visoka temperatura.
Naravno mogla bi se tu ugraditi i pumpa mjesalica koja bi sadrzaj mijesala, ali bez obzira mislim da je kapacitet prosjecne septicke jame nedovoljan za grijanje jednog stana.
Problem pothladjivanja je veoma kompleksan, zna se desiti da TP sa geotermalnim sondama ako se nekontrolirano pothladjuju sonde, one mogu biti trajno unistene ali to je vec nauka za sebe pa se ne bih upustao u teoretiziranje tog problema.
More se moze promatrati kao bazen ali ogromnog kapaciteta gdje voda prirodno struji, ali i pored svega toga ako je na povrsini pothladjeno i ono se zaledi.
Ja bih bio jako sretan da sam uz samo more jer bih ga sigurno koristio za TP ali na nesrecu daleko je cca 2,5 km.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

jan lav

Član broj: 180245
Poruke: 8
*.adsl.verat.net.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.02.2012. u 13:09 - pre 147 meseci
jel neko upoznat sa principom rada gasne toplotne pumpe?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.02.2012. u 13:52 - pre 147 meseci
Citat:
jan lav: jel neko upoznat sa principom rada gasne toplotne pumpe?

radi na amonijak
malo google pa potrazi apsorpcione toplotne pumpe
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa01.02.2012. u 16:29 - pre 147 meseci
@elti,
napisao sam u jednom ranijem postu da je ova tema jedna od interesantnijih na čitavom forumu i siguran sam da je to tako. Svi se grejemo, neko ovako a neko onako...
Da bi ohladio bazen sa vodom kako si ti naveo 4X4X2 metra(fekalnom ili kakva je već) u okruženju zemljišta kome temperatura nepada ni zimi ni leti ispod +10 stepeni celsijusa a nije hermetički i termo izmenjljivo izolovana a da usput u tu istu posudu dolivaš dnevno bar 10 kW toplotne energije, trebala bi malo moćnija TP.
Lako je to proračunati... Zato i bućkaju bunare i koriste prirodnu toplotu koja je svuda oko nas.
 
Odgovor na temu

zox pa
BUNARI
PANCEVO

Član broj: 298661
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.02.2012. u 19:32 - pre 147 meseci
PRATIM DUGO OVAJ FORUM TE POZDRAVLJAM SVE KOJI UCESTVUJU NA NJEMU.beethowen smanji izlaznu bunarsku vodu na 7 steprni
 
Odgovor na temu

beethoven015

Član broj: 20274
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa04.02.2012. u 21:10 - pre 147 meseci
Citat:
zox pa: PRATIM DUGO OVAJ FORUM TE POZDRAVLJAM SVE KOJI UCESTVUJU NA NJEMU.beethowen smanji izlaznu bunarsku vodu na 7 steprni


Kako mislis da smanjim izlaznu bunarsku vodu na 7 C? Mislis da "prigusim" izlaz iz bunara? Ne znam kako na drugi nacin. Hvala na interesovanju za moj problem.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2012. u 12:19 - pre 147 meseci
Citat:
beethoven015: Kako mislis da smanjim izlaznu bunarsku vodu na 7 C? Mislis da "prigusim" izlaz iz bunara? Ne znam kako na drugi nacin. Hvala na interesovanju za moj problem.

pa ako nemas frekventni regulator na pumpi onda ventilom.
nego jesi uradio merenja?
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.02.2012. u 12:42 - pre 147 meseci
@zox.pa, ako na smanjenje izlazne bunarske vode na 7 stepeni misliš na sedam stepeni Celsijusa, onda to možeš postići upotrebom TP, nikakvim prigušenjem to nije izvodljivo. Zašto ti je bitno +7 stepeni Celsijusa?
 
Odgovor na temu

zox pa
BUNARI
PANCEVO

Član broj: 298661
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2012. u 09:38 - pre 147 meseci
rade.zrnic,sustina t.p i izmenjivaca na hladnoj strani je da on iz bunarske vode izvlaci toplotu, sto je veca izlazna temperatura manji je cop,t.p radi i na 12 stepeni ali povecava se potrosnja struje ,dalje bih naveo da svaka t.p. bi trbala da ima merenu izlaznu temperaturu bunarske vode,posto beethowen ima kontrolno brojilo nek proba sa manjom temperaturom.Kad smanjis protok bunarske vode smanjujes i temperaturu,da bi to uradio montira se balansni ventil ,ali posto ja to malo skuplja varijanta onda obican kugla vantil koji pritvaras dok nedobijes zeljenu izlaznu temperaturu .sigurno ima boljiitka
 
Odgovor na temu

zox pa
BUNARI
PANCEVO

Član broj: 298661
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2012. u 10:01 - pre 147 meseci
nerazumem beethowena koja je to kondezacijska temperatura
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
195.252.121.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2012. u 12:01 - pre 147 meseci
Citat:
zox pa: rade.zrnic,sustina t.p i izmenjivaca na hladnoj strani je da on iz bunarske vode izvlaci toplotu, sto je veca izlazna temperatura manji je cop,t.p radi i na 12 stepeni ali povecava se potrosnja struje ,dalje bih naveo da svaka t.p. bi trbala da ima merenu izlaznu temperaturu bunarske vode,posto beethowen ima kontrolno brojilo nek proba sa manjom temperaturom.Kad smanjis protok bunarske vode smanjujes i temperaturu,da bi to uradio montira se balansni ventil ,ali posto ja to malo skuplja varijanta onda obican kugla vantil koji pritvaras dok nedobijes zeljenu izlaznu temperaturu .sigurno ima boljiitka

Povećava se se struja ali i snaga sa tople i hladne strane i smanjuje se razlika pritiska između isparivačke i kondenzacione strane tako da cop nemože da bude manji sem ako su proračuni na manje temperature i pri višim je pumpa preforsirana.
pozdrav
 
Odgovor na temu

zox pa
BUNARI
PANCEVO

Član broj: 298661
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2012. u 14:31 - pre 147 meseci
cinimi se da je bolje da t.p. radi bez bafera na radiatorski sistem
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2012. u 16:39 - pre 147 meseci
U takvom rezimu rada TP bi se precesto palila i gasila sto za nju nije dobro, zato je tu bafer. Sto veci to bolji. Osim toga onaj tko koristi TP vjerovatno ce koristiti i solarne kolektore tako da je ovo neizostavna komponenta.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

idm
Bosna

Član broj: 297562
Poruke: 73
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.02.2012. u 17:17 - pre 147 meseci
Vidim da su u zadnje vreme forumasi po prilicno aktivni sto je za svaku pohvalu. Buduci da je napolju temperatura cak i ispod -15 stepeni to je odlicna prilika da se rad toplotne pumpe vazduh-voda proveri pri ovakvim uslovima pa stoga pozivam, izmedju ostalih i clana foruma milana.mihajlovica, da nam is prve ruke kažu kako se pumpa ponaša pri ovim ekstremnim uslovima tj. jesu li zadovoljni ili razocarani u vazdusne toplotne pumpe.
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469437 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.