Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469060 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.01.2012. u 19:42 - pre 148 meseci
Polako.... Da ne brzamo. Sad smo saznali još nešto više. Pokušavam da saznam detalje ali Beethoven to dodaje na kafenu kašičicu i to i jeste razlog zašto sam rekao da se ne razumemo.
Sad znamo da imamo TP od 4.7 kW toplotne snage. Znamo da vodene pumpe nisu integrisane u kućište same TP. Ko je proizvođač TP i vodenih pumpi uopšte u ovom slučaju nije bitno.Bitno je kako voda ulazi i izlazi u oba vodena toka. Primarni krug je freonski, druga dva su sekundarni.
Kakav je smer ulaza i izlaza i jednog i drugog sekundara? Dali su na kućištu TP vidljivo označeni i dali je instalacija pravino prikopčana ? Proveri još jednom. Dali su pravilno prikoščane i jedna i druga vodena pumpa i kako se uključuju? Koji su uslovi uključenja?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.01.2012. u 21:38 - pre 148 meseci
Efficiently Tube in tube heat exchanger
Water flow M3/h 2.36
Rated heating capacity KW 17,4
Hot water supply T/h 0.37
Rated Input Power KW 3.7
Water source side water inlet temp is 15ºC,
COP 4.7
nemoj mnogo da se opterecujes jer prema ovim podatcima sa sajta cop 4,7 nemaju ni vrhunske
tp bez neke rekuperacije pogotovo sa tube in tube heat exchanger i protokom 2,36m/h./17,4KW
nisi odgovorio na postavljeno pitanje
predgrevanje/pothladjivanje?


 
Odgovor na temu

beethoven015

Član broj: 20274
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.01.2012. u 21:44 - pre 148 meseci
Vodeni krugovi su OK povezani, proverio sam vise puta i ulaz i izlaz pre nego sto je sama pumpa u pustena u rad. Rezim paljenja je 5 C razlike izmedju temperature bufera, znaci kada temperatura padne sa 50C u baferu na 45 C u baferu TP se startuje. Pitanje u mom slucaju, polazeci od toga da sam u startu bio jako zadovoljan radom pumpe sem toga sto u baferu nije mogao da postigne vecu temperaturu od 50 stepeni a da ne izbaci gresku je : "Interesuje me zbog cega u istim vremenskim uslovima kada je temperatura kondenzacije 65 stepeni temperatura u jednom momentu bude 58 stepeni a u drugom ne moze da predje 50-51 stepen.". Na ovaj drugi momenat mislio sam od poslednje "intervencije" gde gotovo nista nije radjeno pa na dalje. Ukoliko se ekspanzioni ventil sada otvori jos vise dolazi do toga da pumpa moze da postigne 58C na izlazu i 51-52C u baferu ali sa 45-60 min rada, a pre je to isto postizala sa 30 minuta rada 58C na izlazu a 50 u baferu. To mene muci. Inace da dam jos neki podatak za TP.

Pored podataka koje o pumpi imate na linku koji sam postavio, ja trenutno grejem 150m2, prizemlje + potkrovlje. Kuca je dobro izolovana, krov takodje. U kuci je temperatura 20,5 -22 stepena. U decembru, iako mesec nije bio jak po pitanju zime, TP je korektno odradjivala posao. Takodje ovih dana kada je udario minus :) temperatura u kuci je na jako zadovoljavajucem nivou 21-21.5 C. Takodje posto je pumpa na posebnom el. brojilu znam tacno koliko sam potrosio. Za prethodni mesec potrosnja el. struje za grejanje je 4400 rsd, oslobodjen sam tv pretplate na ovom brojilu. Do sada zakljucno sa 27.01. potrosnja je oko 5500 rsd,
Za sada sam zadovoljan i svima preporucujem da ukoliko imaju mogucnost za izbor grejanja izaberu upravo ovo. Moja racunica se svela na to da ukoliko ugradim gas u kucu, prikljucak instalacija... je oko 2200-2400 eur, a TP sa sve bunarom na 10m dubine, gde je vodeni stub oko 6m izasla me je 2800 eur. Kod gasa vise faktora uticu, kvalitet, cena, da li ga ima-nema. A kod struje samo cena i naravno potrosnja koju mogu na neki nacin unapred da planiram Kada sam kupovao i projektovao cenu za pumpu racunao sam ovako: TP neka trosi 5KW /1h neka pumpa dnevno radi bez prekida 10h sto je: 5kw*10h*30dana = 1500kw znaci jos sam u plavoj zoni i da pretpostavim da se svi kw trose danju uz sadasnju cenu struje cena za 1 mesec bila bi oko 11000 rsd. Inace moji prijatelji u zgradi gde imaju stan od 80m2, grejanje na toplanu, prethodni mesec platili su oko 8000 rsd grejanje.

Kada sam vec postavio more pitanja i nekakve zakljucke dao, moze li jos jedna pomoc oko solarnih kolektora. Znam da ovo nije tema gde se to obradjuje ali moze da pomogne. Instalirao bih solarni kolektor koji ce mi biti samo za bojler, SON 200 litara koji ima dva izmenjivaca, http://www.sunsystem.bg/en/sla...alni-izdelia/details.php?id=49 , za grejanje sanitarne vode. Da li i koliko solarnih kolektora bi mi preporucili i koje solarne kolektore, plocaste ili vakumske?

Ukoliko vas interesuje nesto oko TP a ja mogu da pomognem slobodno me kontaktirajte. Stojim na raspolaganju.



[Ovu poruku je menjao beethoven015 dana 27.01.2012. u 22:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.01.2012. u 23:05 - pre 148 meseci
Ajd' da najpre odgovorim "malom geniju". I na zidu svašta piše pa baš i ne odgovara opisu. Po specifikaciji, neću upotrebljavati "kinesku nesuvislu terminologiju na engleskom jeziku" po kojoj je strujna potrošnja 7.2 ampera ali je snaga 17.4 kilovata. To neće poverovati ni onaj ko o tome nema pojma. Radi se o monofaznom kompresoru koji se muči na granici svojih mogućnosti. Problem je sasvim sigurno u prostrujavanju i uključivanju pumpi (vodenih). Drugo, zašto je g. Majstor dodavao ili skidao ekspanzioni ventil? Ako je TP projektovana za neki režim rada, postoji li mogućnost da je neko "pojača"?
Sledeće: šta ti znači "predgrevanje"? Šta "predgrevaš"?
Nastaviću posle odgovora "malog genija"...
I uopšte se neopterećujem, zabavlja me diskusija...
 
Odgovor na temu

beethoven015

Član broj: 20274
Poruke: 18
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2012. u 07:06 - pre 148 meseci
"Majstor" nije skidao ventil vec ga je samo "stelovao" tj otvarao ili zatvarao. Kada je namestena TP desilo se to da temperatura kondenzacije nije mogla da predje 45C. Pumpa je nova a nije radila kako treba. Cak smo se nosili i idejom da u pumpi freon nije kako treba, ima ga manje ili vise pa smo i to resili zamenom freona i tacnim punjenjem na 2kg. Onda je resenje bio ekspanzioni i njegovo "stelovanje". Kada je ekspanzioni nekoliko krugova zatvoren dobio sam temperaturu na izlazu 58C i u baferu 50C uz gresku da je temperatura kondenzacije previsoka tj 65C. Uz iste vremenske uslove, znaci spoljna i unutrasnja temperatura ne promenjena, posle nekog vremena probali smo da promenimo cirkulacionu pumpu izmedju bufera i TP i nisam dobio mnogo. Onda smo probali opet eksanzioni ventil da nastelujemo tj sada da ga popustimo, ali ne neko veliko poboljsanje. Vratili smo ga na polozaj od ranije i eto mog problema. Sada je temperatura vode na izlazu oko 52C a temperatura u baferu 47C. I to postize uz isti vremenski interval kao i pre 30 min. Moje je pitanje bilo gde sam izgubio temperaturu na izlazu od 6C ako su svi parametri isti. Takodje kada se ekspanzioni ventil otvori dobijam parametar od ranije 58C i 51C u baferu ali za 45-60 min rada.
Hvala na odgovorima i interesovanju za pomoc
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2012. u 09:04 - pre 148 meseci
rade verovatno si u pravu sto se tice protoka ali treba izmeriti.
predgrevanje/pothladjivanje je rezlika u temperaturi ocitanoj na manometrima i
izmerenoj temp.termometrom na istoj mernoj tacki.
to su samo neke stvari koje treba izmeriti
pozdrav
 
Odgovor na temu

gistro majstor
beograd

Član broj: 298216
Poruke: 4
91.200.194.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2012. u 16:44 - pre 148 meseci
e pa gospodo citajuci ovo vase prepucavanje nateraliste me da se registrujem na ovaj forum. Ovako stvari stoje, letos sam ugradio ovakvu ili slicnu pumpu,s tim sto sam je sam napravio a nije kupovna. imao sam slican problem. ovakve pumpe imaju najbolju iskoriscenost ako greju vodu, koja prolazi kroz kucu, do 50 stepeni. Sve drugo daje kontraefekat jer trosimo vise energije nego sto dobijamo. Po mom misljenju treba spustiti temperaturu zagrevanja vode na neki razumniji nivo. Izmeriti ovo podgrevanje i pregrevanje,tj izmeriti niski i visoki pritisak ili pritisak isparenja i kondenzacije kompresora tj. izmeriti pritisak gasa pre ulaska u kompresor i na izlasku iz istog. na kraju krajeva mozda je cak i gas iscureo ,sto se meni i desilo. nema tu veze,koja je TP one sve rade na potpuno istom principu. ISPARIVAC;KONDENZATOR;KOMPRESOR pa sve u krug. Ja grejem kucu od 200 kvadrata a ni jednom sveukupan racun nisam dobio veci od 10000 din.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2012. u 16:53 - pre 148 meseci
@gistro majstor
ajde okaci neku sliku te tvoje msine ako nije problem
 
Odgovor na temu

idm
Bosna

Član broj: 297562
Poruke: 73
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2012. u 17:04 - pre 148 meseci
gistro majstor moze li odgovor na par pitanja:
1-Koju vrstu i denljinu toplotne izolacije ste ugradili na vasu kuću ?
2-Koji je sistem grejanja u vasoj kuci: radijatorsko, podno ili kombinovano ?
3-Ako nije tajna koliko je pumpa kostala u samogradnji ?
 
Odgovor na temu

gistro majstor
beograd

Član broj: 298216
Poruke: 4
91.200.194.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2012. u 17:07 - pre 148 meseci
pa vidi ima mali problem,skinuti masku. mislim da te ne interesuje lim koji sam stavio okolo a doci do srca TP je u ovom trenutku malo teze. ako te nesto interesuje slobodno pitaj,a slika ce biti ovih dana
 
Odgovor na temu

gistro majstor
beograd

Član broj: 298216
Poruke: 4
91.200.194.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2012. u 17:13 - pre 148 meseci
izolacija stiropor 8 cm. moze se reci da je radijatorsko grejanje. ima tu i unutrasnjih jedinica klima i fancoila. pumpa me je izasla oko 3300 eura
 
Odgovor na temu

gistro majstor
beograd

Član broj: 298216
Poruke: 4
91.200.194.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2012. u 17:15 - pre 148 meseci
e da,zaboravih reci....ako je neko zainteresovan,slobodno moze da se obrati.... garantovano da sam najjefiniji u Srbiji...
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.01.2012. u 17:25 - pre 148 meseci
@gistro majstor-e, dobrodošao... Na kraju je i to nekakva korist jer se uključio još neko ko se razume ili radi u ovoj branši. Što je više dobronamernih i više "prepucavanja" kako to ti formulisa, tim bolje za diskusiju.
 
Odgovor na temu

edo_ze
informaticar
Zenica

Član broj: 177359
Poruke: 83
92.36.143.*



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.01.2012. u 13:10 - pre 148 meseci
@beethoven015

Po ovim podacima majstor ti je ekstra dobro uštimao pumpu, čak puno bolje nego što je kod gistro-majstora. Kod tebe prosjek mjesečne potrošnje za 150 kvadrata bio 5000 rsd, dok kod njega za nešto više kvadrata (200) potrošnja duplo veća (10000 rsd).
 
Odgovor na temu

wuyo
BiH

Član broj: 297198
Poruke: 35
178.236.80.*



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2012. u 12:07 - pre 148 meseci
Pozdrav!
Pasivno pratim sam ovaj forum vec neko vrijeme i ali na jednu stvar nisam uspio naci odgovor.
Naime, imam mobilni klima uređaj (specifikacije su ispod) pa sam razmišljao da ga preradim u toplinsku pumpu da bih mogao iskoristiti otpadnu toplotu iz betonskog dimnjaka (kojem temperatura varira 30-50 C - odokativno :) ).

E sad, pitanje: Da li ja dobijam ikakvu posebnu dobit jer sam isparivač mislio montirati uz izvor otpadne toplote koji ima prilicno visoku temperaturu (dimnjak: 30 do 50 C), za razliku od npr vode (15ak C) ili zraka (od -15 C do 15 C) koji se koriste za te namjene. Drugim riječima koliko cu moci topline iscrpiti sa dimnjaka i da li to vise zavisi od snage kompresora ili od samog izvora toplote (i u kojoj mjeri) koji ce tu toplotu predavati isparivaču. Dosao sam na ovu ideju citajuci ovaj forum, jer puno neiskoristene toplote ode kroz dimnjak.

Specifikacije mobilne klime se nalaze na linku ispod:
http://imageshack.us/photo/my-images/109/specifikacijeklime.jpg/

Unaprijed hvala!
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2012. u 16:27 - pre 148 meseci
Teorijski, dobar izvor topline...
Problem se sastoji od dva problema;
1. kako zaštiti isparivač od čađi i jedinjenja koja nastaju prilikom prolaska dima kroz bakarno-aluminijumsko saće i kako to čistiti?
2.Dimnjak možeš da pothlađuješ samo do jedne granice, onda počinje da "piški"...
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa30.01.2012. u 19:57 - pre 148 meseci
Citat:
wuyo: Pozdrav!
Pasivno pratim sam ovaj forum vec neko vrijeme i ali na jednu stvar nisam uspio naci odgovor.
Naime, imam mobilni klima uređaj (specifikacije su ispod) pa sam razmišljao da ga preradim u toplinsku pumpu da bih mogao iskoristiti otpadnu toplotu iz betonskog dimnjaka (kojem temperatura varira 30-50 C - odokativno :) ).

E sad, pitanje: Da li ja dobijam ikakvu posebnu dobit jer sam isparivač mislio montirati uz izvor otpadne toplote koji ima prilicno visoku temperaturu (dimnjak: 30 do 50 C), za razliku od npr vode (15ak C) ili zraka (od -15 C do 15 C) koji se koriste za te namjene. Drugim riječima koliko cu moci topline iscrpiti sa dimnjaka i da li to vise zavisi od snage kompresora ili od samog izvora toplote (i u kojoj mjeri) koji ce tu toplotu predavati isparivaču. Dosao sam na ovu ideju citajuci ovaj forum, jer puno neiskoristene toplote ode kroz dimnjak.

Specifikacije mobilne klime se nalaze na linku ispod:
http://imageshack.us/photo/my-images/109/specifikacijeklime.jpg/

Unaprijed hvala!

mozes to sve da odradis bez obzira na garez i necistoce bitna ti je max. temp. usisa kompresora
povrsina razmene toplote(isparivaca) ali sta ces dobiti zavisi ti od objekta. nesmes pothladiti
dimne gasove previse jer ce ti se javiti problem kondenzacije(zavisi koliko kw ima pecka koju lozis)
umalo da zaboravim malo je zahe..bano izracunati povrsinu isparivaca zbog promenljive temp.dimnih gasova

[Ovu poruku je menjao mali genije dana 30.01.2012. u 21:14 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.01.2012. u 04:58 - pre 148 meseci
@mali genije napisa,
"malo je zahe..bano izracunati povrsinu isparivaca zbog promenljive temp.dimnih gasova"

Pa nije to baš toliko "zahe..bano" i nemora isparivač da izgleda kao što izgledaju klasični isparivači kakav je recimo u erkondišnu. Može da bude i grupa cevi većeg prečnika koje su postavljene vertikalno. Povećava se površina izmene povećanjem površine cevi i dobiješ isto. U principu bi to i bilo jedino rešenje jer nemožeš proširivati dimnjak, moraš napraviti isparivač prema njemu.

"promenjljiva temp. dimnih gasova"
A kakva je temperatura u dvorištu? Konstantna?
Problem je čišćenje. Vrlo brzo će se na telu koje ima temperaturu ispod nule ili čak i nešto iznad nule kondenzovati voda i različita jedinjenja u vidu kiselina + čvrsti sastojci koji će na tu smesu da se lepe. Onda dobijaš igranku bez prestanka. Nagle promene temperature sa elementima koji stupaju u hemijsku reakciju sa bakrom od koga je isparivač. Po logici stvari vrlo brzo bi se negde "probuškao". Dim prilikom sagorevanja drva i uglja ima svašta u svom sastavu. Eventualni otvor na dimovodnoj cevi visine isparivača i svakodnevno čišćenje bi sasvim sigurno pomogao i produžio "agoniju".
Drugi problem kako smo i ti ja napisali je pothlađivanje dimovodne cevi. Ona bi po pravilu trebala da ima određenu temperaturu, u suprotnom dolazi do kondenzacije istog kao i na isparivaču.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.01.2012. u 05:26 - pre 148 meseci
Sad mi pade napamet jedna ideja koju je predložio moj prijatelj kome sam i uradio TP. Slike su negde u ranijem postu.
O čemu se radi? Svi mi u svojim kućama imamo kupatilo, kuhinju ili neko mesto gde se troši voda (veš mašina npr.) Dobar deo el. energije se potroši na grejanje vode i sve to na kraju bacimo. Ta voda mora negde da bude "uskladištena". Moj prijatelj ima iza kuće septičku jamu koja je tri metra duboka i tri metra u prečniku. Bila je konstantno puna morao je da je prazni bar dvaput mesečno) dok nije urađena fekalna kanalizacija ali je i sad u funkciji zato što je samo na nju dodao odvodnu cev i "prikopčao" na gradsku "kakanu" (Dunav, tako da vi nizvodno pripazite kad se kupate naleto). I dalje ima rezervoar tople vode.
Predlog je bio da napravimo poseban vodeni krug sa potopljenim izmenjivačem u "kakicu". Teško da će neko o'laditi tu količinu vode (to bi bilo slično TP sa "izbućkanim" bunarom, s'tim da se ovde dodaje i topla voda iz kuće. Ideja je fantastična za one koji imaju slične uslove. Odustali smo od izvođenja iz nekih tehničkih razloga pa smo napravili TP vazduh/voda. Eto... Možda nekog zainteresuje.
 
Odgovor na temu

wuyo
BiH

Član broj: 297198
Poruke: 35
178.236.80.*



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa31.01.2012. u 16:02 - pre 147 meseci
Nisam u prethodnom postu dobro objasnio, pa ste me krivo razumjeli.

Namjera mi nije bila da ista stavljam u dimnjak, nego sam mislio da isparivac naslonim uz dimnjak i da ga zazidam uz dimnjak, pa da mu na taj nacin osiguram sto vise topline a sa druge strane da izbjegnem sve te potencijalne probleme o kojima govorite a također mislim da time ne bih previse ohladio plinove u dimnjaku.

Međutim, nisam dobio odgovor na glavno pitanje: Da li ikakvu posebnu dobit imam ako isparivac uzima toplinu od toplijeg medija, odnosno da li ce TP isto toplinske energije (npr. po satu) "izvuci" iz npr. dimnjaka temp 50C i ako bih ga stavio vani na zrak temp. 10 C?? Dakle govorim o kolicini dobijene toplotne energije po satu. Znam ako je topliji medij da ce trebati manji isparivač i obrnuto, ali mi to u ovoj prici nije bitno. Drugim rijecima ako mi je COP koeficijent TP 3,02, jel to znaci da TP na 1KW/h ulozene el. energije ne moze izvuči vise od 3,02 KW/h toplinske energije, svejedno jel isparivac uzima toplinu iz vode temperature 15 C ili 50 C???

I pitanje koje se nadovezuje na: Od čega ovisi koliko ce TP toplinske energije po satu izvući iz nekoga medija, da li to zavisi od temperature toga medija ili od snage kompresora?

LP
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469060 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.