Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469505 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

mimiciju
Novi Sad

Član broj: 214308
Poruke: 10
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.03.2012. u 07:10 - pre 146 meseci
Iako pitanje nije postavljeno meni podelicu svoje misljenje sa forumasima zato sto sam dosta vremena utrosio na trazenje odgovora na ovo piitanje.

Dakle, kako to obicno biva ne postoji jedinstven odgovor na ovo pitanje. Svaki gas (ili mesavina) je predvidjen za odredjene uslove. Ovde konkretno mislim na radne raspone temperatura isparavanja i kondenzacije. Karakteristike kompresora kao sto su snaga, elektricna snaga, struja i cop su date u funkciji odnosa temperature isparavanja i temperature kondenzacije. Kada se pogledaju karakteristike na primer copeland kompresora moze se doci do sledeceg zakljucka:

Za niskotemperaturne TP voda/voda (podno grejanje, fancoili) treba koristiti r407c
Za visokotemperaturne TP voda/voda (radijatori) treba koristiti r134a
Za vazdusne TP se najcesce koristi r410a mada ima i drugih alternativa.

R22 u ovoj analizi nije razmatran zbog poznatih razloga.

 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.dynamic.stcable.net.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.03.2012. u 12:41 - pre 146 meseci
Citat:
tihi2: Sad se više ne sećam, ali mislim da je R407C davao manji COP i radio na većem pritisku od 25bara.
Na Copeland sajtu se mogu skinuti karakteristike kompresora za svaki gas koji mogu da koriste.
Ono što sam ja gledao po Americi i Zapadnoj Evropi retko kad se natrči na bilo šta što ne koristi R410A.
Koji je po tebi najbolji gas za TP?


Najbolji gas nepostoji kako pise gospodin u predhodnoj poruci,sem toga proizvodaci kod gledaju kod kojeg gasa treba sto manja povrsina izmenjivaca za prdavanja toplotne snage.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.03.2012. u 12:44 - pre 146 meseci
Gde tu spada vazduh-voda? Takve su TP mnogo zastupljene po Americi i Evropi, čak i Skandinaviji gde je značajno hladnije nego kod nas. Još češće je vazduh-vazduh ali sa TP i kasetnim rešenjima. Zbog nedostupnosti vode, ne vijaju velik COP ili znaju nešto što ja (mi) ne znam(o)? Ako to može da zadovolji njihove potrebe, zašto ne bi moglo naše?
Ima li predloga koji gas za vazduh-voda?
Možda proizvođači tako gledaju, ali ako je pravim za sebe, površina izmenjivača mi je ne bitna (ni 10% razlike u ceni za 10 ili 16 kw). Mnogo bitniji je COP i granica spoljnje temeprature. A to može da zavisi od izabranog gasa.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

BaneKI
Branislav
Magacioner,ANG
Kikinda,Srbija

Član broj: 299851
Poruke: 11
77.243.22.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.03.2012. u 13:53 - pre 146 meseci
Hvala Milanu na komentar mog pitanja koje sam postavio na 63str.! Jos uvek se razmisljam i premisljam koje grejanje da uradim. Kod TP-i imam mogucnost i hladjenje, a kod ostalih je samo grejanje (centralno). Razlike u ceni za moju kvadraturu od 150m2 su razlicite, koliko sam mogao da zakljucim od raznih informacija. Jos uvek tragam za pravim resenjem. Molim za pomoc, samo konkretne slucajeve ako je moguce.....hvala, u napred!
DB
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.dynamic.stcable.net.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.03.2012. u 16:01 - pre 146 meseci
Citat:
tihi2: Gde tu spada vazduh-voda? Takve su TP mnogo zastupljene po Americi i Evropi, čak i Skandinaviji gde je značajno hladnije nego kod nas. Još češće je vazduh-vazduh ali sa TP i kasetnim rešenjima. Zbog nedostupnosti vode, ne vijaju velik COP ili znaju nešto što ja (mi) ne znam(o)? Ako to može da zadovolji njihove potrebe, zašto ne bi moglo naše?
Ima li predloga koji gas za vazduh-voda?
Možda proizvođači tako gledaju, ali ako je pravim za sebe, površina izmenjivača mi je ne bitna (ni 10% razlike u ceni za 10 ili 16 kw). Mnogo bitniji je COP i granica spoljnje temeprature. A to može da zavisi od izabranog gasa.

Pa ako radis sebi tp onda to nije komercijalna,sasvim druga kategorija ako ni novci nisu problem onda moze da se napravi strasna masina sa (vapour injection). a razlika povrsine izmenjivaca od gasa do gasa mislim da je malo veci od 10%.
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.03.2012. u 16:20 - pre 146 meseci
Citat:
scroll: Pa ako radis sebi tp onda to nije komercijalna,sasvim druga kategorija ako ni novci nisu problem onda moze da se napravi strasna masina sa (vapour injection). a razlika povrsine izmenjivaca od gasa do gasa mislim da je malo veci od 10%.

digital scroll je prava stvar ja sam se odusevio kako radi u kombinaciji sa EEV na 410.
kolega ako stignem ovih dana poslacu ti podatke od jedne masine na mail.
pozdrav

@baneKI
konkretno u kikindi netreba ici mnogo duboko za vodu temp.20/22c sto ce da ti podigne iskoristenje tp.
pogledaj pp.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.03.2012. u 21:26 - pre 146 meseci
Eto, čim je nešto pametno odma' ide na PP. Daj i nama reci @mali genije, možda nas interesuje...
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.03.2012. u 21:43 - pre 146 meseci
Citat:
scroll: Pa ako radis sebi tp onda to nije komercijalna,sasvim druga kategorija ako ni novci nisu problem onda moze da se napravi strasna masina sa (vapour injection). a razlika povrsine izmenjivaca od gasa do gasa mislim da je malo veci od 10%.
Nisam našao taj kompresor ali je po snazi (po oznaci) nešto slabiji. U nekom katalogu koji ja imam nameračio sam ZH09KVE-TFD pa sam očekivao da oznaka ZH21 označava dosta jači kompresor (ZH18 je od 24kw, a ZH24 je od 31kw).
Da li ti imaš rešenje sa tim kompresorom? Jesu to tvoji podaci i tvoje rešenje?

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

BaneKI
Branislav
Magacioner,ANG
Kikinda,Srbija

Član broj: 299851
Poruke: 11
77.243.20.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.03.2012. u 22:45 - pre 146 meseci
Hvala, mali genije! Mogao si mi malo konkretnije objasniti tp za mene, kolika mi je potrebna dubina bunara itd.....ako nije problem! Nisam nikakav strucnjak za ove stvari, ali me jako interesuje toplotna pumpa.
DB
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa03.03.2012. u 23:09 - pre 146 meseci
@scrool

Sta mislis o kompresorima sa Frame Compliance Mechanism (FCM) i duplim komorama za kompresiju? Navodno, output ide na 20-65C prema navodjenju kroz krivu kompenzacije izolacije objekta prema spoljnoj temperaturi i energiji zracenja sunca, koliko vidim Svedi (IVT) guraju R407C na njima.



cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
195.252.121.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.03.2012. u 06:39 - pre 146 meseci
digital scroll je prava stvar ja sam se odusevio kako radi u kombinaciji sa EEV na 410.
kolega ako stignem ovih dana poslacu ti podatke od jedne masine na mail.
unapred hvala kolega.
pozdrav
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
195.252.121.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.03.2012. u 06:59 - pre 146 meseci
Nisam našao taj kompresor ali je po snazi (po oznaci) nešto slabiji. U nekom katalogu koji ja imam nameračio sam ZH09KVE-TFD pa sam očekivao da oznaka ZH21 označava dosta jači kompresor (ZH18 je od 24kw, a ZH24 je od 31kw).
Da li ti imaš rešenje sa tim kompresorom? Jesu to tvoji podaci i tvoje rešenje?

Ono nisu podaci od (vapour injection) kompressora nego običnog zh21k4e, da to imam sa r134a.
Ovo su od (vapour injection).
pozdrav

[Ovu poruku je menjao scroll dana 05.03.2012. u 09:40 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.dynamic.stcable.net.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.03.2012. u 16:53 - pre 146 meseci
Citat:
CBC: @scrool

Sta mislis o kompresorima sa Frame Compliance Mechanism (FCM) i duplim komorama za kompresiju? Navodno, output ide na 20-65C prema navodjenju kroz krivu kompenzacije izolacije objekta prema spoljnoj temperaturi i energiji zracenja sunca, koliko vidim Svedi (IVT) guraju R407C na njima.

Trazio sam podatke o tim kopressorima nisam bas puno stvari nasao o njima ono sto sam pronasao je da kadje -15c onda moze da vodu ugreje na +45c akad je -5c onda moze na +65c.Pressure ratio muje 8.
 
Odgovor na temu

srdjan75
Srdjan Culafic
Beograd

Član broj: 300445
Poruke: 5
217.6.182.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2012. u 13:38 - pre 146 meseci
Momci pozdrav svima...
Posle nekoliko dan citanja svih stranica na ovoj temi, saznao sam vise o toplotnim pumpama nego sto sam znao ceo prethodni zivot...
Zato sam i odlucio da se i ja malo ukljucim i podrobnije informisem o ovom kako mi se cini idealnom resenju...
Ono sto mene zanima a sto sam cuo od nekih ljudi jeste da kod voda-voda toplotnih pumpi spominju neki medjuizmenjivac ?
Molio bih nekog ko je u ovoj prici da mi malo podrobnije objasni sta i cemu on sluzi...

srdjan75
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.uns.ac.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2012. u 13:59 - pre 146 meseci
To je dodatni lamelni rastavljivi izmenjivač. Njegova uloga je da prljava i hemijski problematična voda ne dolazi do izmenjivača gde je gas (jer se on teže menja) već da se, po potrebi, rastavi, otvori i očisti.
Tu postoje onda tri kruga:
jedan krug sa pumpom je kuća, izmenjivač voda/freon,
drugi krug je sa druge strane TP tj freon/voda, pumpa i rastavljivi izmenjivač voda/voda,
treći krug je od rastavljivi izmenjivača voda/voda pa do bunara.
Dakle, taj treći među izmenjivač (ili najbljiži bunaru) se ubacuje da bi bunarska voda išla iz bunara do lamelnog rastavljivog izmenjivača i nazad u zemlju. Pa kad prljava voda zaprlja izmenjivač, samo se rastavi, očisti, sastavi i radi ponovo. Bez njega bi se zaprljao izmenivač freon/voda na strani bunara, a da bi se on zamenuo treba ispustiti freon, zamenuti ga kupovinom novog (ne može da bude rastavljiv jer rastavljiv ne trpi pritisak od 25bara) i ponovo napuniti sistem freonom.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

srdjan75
Srdjan Culafic
Beograd

Član broj: 300445
Poruke: 5
217.6.182.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2012. u 14:49 - pre 146 meseci
tihi2: Hvala na brzom odgovoru !
Ako sam te dobro razumeo to je onda obavezan deo instalacije ?
To mi deluje logicno, jel ko zna kakva je ta voda koja bi usla u pumpu...
Na nekim forumima sam procitao da taj izmenjivac nije obavezan i da moze pojeftiniti pricu.
Ali kako ti kazes sta mi znaci jeftino na cupiji a onda 5 puta skuplje na mostu
srdjan75
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
195.252.121.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2012. u 17:40 - pre 146 meseci
OSNOVNI, DOPUNSKI APARATI I OPREMA U RASHLADNIM INSTALACIJAMA

U šemi rashladnih mašina osim osnovnih postoje i pomoćni uređaji koji ispunjavaju jako vaćne i praktične zadatke. Osnovni aparati i oprema su:
• Kompresor – zgušnjava rashladne pare, tako što povećava njihove parametre iznad onih u okolnoj sredini.
• Kondenzator – pretvara gasni radni fluid, pošto je sabijen u kompresoru na viši pritisak, kondenzuje u tečni.
• Isparivač – pretvara tečni rashladni fluid u pare, tako što oduzima toplotu okolnoj sredini.
• Uređaji automatike – snižavaju pritisak tečnom rashladnom fluidu i drugim gasovima.
Pomoćni aparati i oprema su:
• Odvajač tečnosti – odvaja pare iz tečnog rashladnog fluida.
• Odvajač ulja – odvaja ulje, koje se prenosi sa parama rashladnog fluida.
• Sklupljač ulja – skuplja ulje, koje se odvaja u aparatima rashladne mašine.
• Risiver – skuplja tečni rashladni fluid.
• Odvajač vazduha – odvodi u atmosferu vazduh koji je dospeo u elemente rashadne mašine.
• Dehidrator – oslobađa rashladni fluid (freon) od dospele u njega vlage.
• Pothlađivač – snižava temperaturu tečnom rashladnom fluidu ispod temperature ključanja uz pomoć vode.
• Regenerator – ima istu namenu kao i pothlađivač, ali umesto vode koristi hladne pare.
""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
"• Međuhladnjak – rashlađuje pregrejane pare, koje dolaze iz kompresora sa niskim pritiskom.
"""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""""
• Filteri – odvajaju mehaničke primese, koje se nalaze u rashladnom fluidu; voda ili ulje.
• Aparati za rashlađivanje vode – rashlađuju mlaku vodu, koja protiče kroz kondezator.

Bolje je koristiti među hladnjak jer se pvećava iskorišćenost dok kod međuizmejivača pada ulazna temperatura vode za koji stepen pa i stime i COP.

[Ovu poruku je menjao scroll dana 07.03.2012. u 19:32 GMT+1]
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2012. u 18:04 - pre 146 meseci
Citat:
srdjan75: tihi2: Hvala na brzom odgovoru !
Ako sam te dobro razumeo to je onda obavezan deo instalacije ?
To mi deluje logicno, jel ko zna kakva je ta voda koja bi usla u pumpu...
Na nekim forumima sam procitao da taj izmenjivac nije obavezan i da moze pojeftiniti pricu.
Ali kako ti kazes sta mi znaci jeftino na cupiji a onda 5 puta skuplje na mostu

nije bas toliki problem uvek da mora da se stavi medjuizmenjivac jer uz uredno odrzavanje nikad nece biti problema
pogotovo na strani isparivaca jer zbog niske temperature sporije dolazi do naslaga kamenca.


@BaneKI
ako se nevaram potrebno si dobio na pp
 
Odgovor na temu

idm
Bosna

Član broj: 297562
Poruke: 73
*.teol.net.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.03.2012. u 18:15 - pre 146 meseci
srdjan75 moze li odgovor na jedno pitanje -"Da nisi mozda rodom iz Banja Luke ?"
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.03.2012. u 19:04 - pre 146 meseci
@scroll
nije to isti problem.
Smisao međuizmenjivača je da pojeftini održavanje tako što freon neće ići kroz izmenjivač kroz koji prolazi bunarska voda. U međuizmenjivaču je mali pritisak, rastavlja se i čisti po potrebi. Svakako nije obavezan.
Pošto ja imam bunar Fi50 za zalivanje na 18m dubine i stavio sam sistem kap-po-kap za zalivanje bašte ZGROZIO sam se kakva je to voda. Na svakih 2-3000l morao sam da čistim filter ili ne ide voda, potpuno se zapuši (filter je 20cm dužine i prečnika 35mm). Da nisam stavio filter zapušila bi se creva i morao bih kupovati nova. Za TP mi treba do 2000l/h i mnogo ozbiljniji filter. Što je još gore, voda je puna gvožđa. Zato tražim način da izbegnem bunar (dodatni razlog je i brdo para potrebnih za bušenje).
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469505 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.