Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2483484 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
195.252.121.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.03.2012. u 20:24 - pre 147 meseci
Citat:
tihi2: @scroll
nije to isti problem.
Smisao međuizmenjivača je da pojeftini održavanje tako što freon neće ići kroz izmenjivač kroz koji prolazi bunarska voda. U međuizmenjivaču je mali pritisak, rastavlja se i čisti po potrebi. Svakako nije obavezan.
Pošto ja imam bunar Fi50 za zalivanje na 18m dubine i stavio sam sistem kap-po-kap za zalivanje bašte ZGROZIO sam se kakva je to voda. Na svakih 2-3000l morao sam da čistim filter ili ne ide voda, potpuno se zapuši (filter je 20cm dužine i prečnika 35mm). Da nisam stavio filter zapušila bi se creva i morao bih kupovati nova. Za TP mi treba do 2000l/h i mnogo ozbiljniji filter. Što je još gore, voda je puna gvožđa. Zato tražim način da izbegnem bunar (dodatni razlog je i brdo para potrebnih za bušenje).


Naravno da nije isti problem,sa međuizmenjivačem temperatura vode koja ulazi u toplotnu pumpu sigurno je manja od temperature bunarske vode za 2,3c stepena ako ne i više,a ptrebno je ugraditi jošjednu cirkulacionu pumpu u vodeni krug međuizmenjivač toplotna pumpa.
A gvožđe iz vode se ne odvaja ako stavis elektromagnetni ventil na izlaz od toplotne pumpe i držiš izmenivač pod pritiskom.
A i lemjeni izmenjivači se mogu oprati, i peruse sa vodom i različitim kiselinama zavisnosti od vrste prjavštine.
Uglavnom nema potrebe za pranjem ali biloje slučajeva da je trebalo isprati izmenjivač.
pozdrav
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.03.2012. u 21:42 - pre 147 meseci
Sve je to tačno što pišeš. Nemam razloga da ti ne verujem.
Kod zalivanja nema pritiska (najviše 0.4bara) i može biti moj utisak o prljavštini i zbog toga. Postojeći bunar je 9 godina star pa je možda i sito počelo da pušta. Znam da izmenjivače za sanitarnu vodu iz kotlova na gas čiste kiselinom.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2012. u 06:36 - pre 147 meseci
@tihi2
ti bunari koje buse sa plasticnim cevima manjeg precnika uglavnom naprave problem prilikom ozbiljne
eksploatacije jer majstori uglavnom nestavljaju centratore na sito i nerade potreban zasip adekvatnom
granulacijom koja zavisi od lokacije.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.uns.ac.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2012. u 10:52 - pre 147 meseci
Da, ja imam bunar za zalivanje, a ne za TP. I to stari. Kad se bude bušio namenski onda ću kontrolisati sa sadašnjim znanjem kako da se uradi.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.dynamic.stcable.net.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2012. u 10:55 - pre 147 meseci
Pisao sam moja iskustva sa klimom koja je radila na teskom minusu sto smo imali prethodnih nedelja, iako je deklarisana da radi do -10 spoljne temperature. E to jeste bilo lepo, ali ono sto mi se nije svidelo, je da oko nule kada je bila velika vlaga u vazduhu, toliko leda nalepi na sebe, da se protok vazduha bukvalno zatvori. Ulazila je ona u defrost mod i odledi ona sa saca, ali se vremenom nakupi sloj leda 1-2cm debeo, tako da ona uspe da odledi jedno 5mm od saca, a posle se ta "zavesa" od leda stalno povecava i protok vazduha je totalno zatvoren. I tada je grejala unutra, ali je stvarno pitanje i na toj temperaturi bilo koliko je bio COP, kada neje bilo odvodjenja hladnoce preko hladnog vazduha, nego se samo hladnoca prenosila na led i tako na okolin u (sto je po mome misljenju mnogo sporije, tj. ne adekvatno odvodjenje hladnoce).

Klima je prvenstveno pravljenja za hladjenje a grejanje je sekundarno tako da me zanima kako se bore sa ledom TP tipa voda/vazduh?
 
Odgovor na temu

elbastb
masinac

Član broj: 175354
Poruke: 149
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2012. u 12:43 - pre 147 meseci
Ako tvoja klima ne uspeva da istopi led sa izmenjvaca u defrost modu moguce da ti hvali freona,i potrebno je da skines lulu tj holender na tacni spoljne jedinice da omoguci odvod .

Kad kazes "klima je prvenstveno napravljena za hladjenje " jeste tako al pitanje koja klima .To se moze reci na ON-OF modele,mada i on of moze da posluzi al ne kao generalno resenje za grejanje.I sama klima o kojoj pises je toplotna pumpa vazuh/vazduh. Kod napredhih inverter toplotnih pumpi koje su namenjene za grej/hladj. gdje se kao primarni izvor energije koristi voda vlaznost vazduha i niske temperature ne prestavljaju opasnost za imenjivac u pogledu zamrzavanja i stvaranja leda na istom,jer izmenjvac nije u dodiru sa spoljnim vazduhom tj ne vrsi ramenu toplote sa vazduhom nego sa vodom iz bunara . Dok kod TP vazduh /voda vlaga i niske tem. predstavljaju problem al je mod otapanja dosta bolje i neprednije resen u odnosu na male kucne klime i on of modele. kao npr. kod nekih modela parcijalno otapanje izmenjivaca bez prekida rezima grejanja .

[Ovu poruku je menjao elbastb dana 09.03.2012. u 14:07 GMT+1]
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.com
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2012. u 15:05 - pre 147 meseci
Odvod nije problem (barem sada kada se dize preko dana iznad nule) a ovo za freon ce da vidim sa servisom, hvala!
Ovo za napredija resenja kod TP me je najvise zanimalo, a za parcijalno otapanje prvi put cujem i deluje mi zanimljivo.
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2012. u 16:46 - pre 147 meseci
@elbastb,
iz tvog komentara je teško zaključiti o čemu se radi pa ću pokušati da objasnim.
Sve klime rade potpuno isto, isti princip je u kompletnoj rashladnoj tehnici Razlika između pojedinih je u tački isparenja tečnosti koja je odabrana i ta tačka podešena na neki pogodan način. Kod jednih je to izvedeno takozvanom kapilarnom cevi kod koje nepostoji promena protoka a kod drugog načina se koristi ekspanzioni ventil.
Nekad su se koristili eksp. ventili gde je bilo moguće jedino ručno podešavanje tačke isparenja. Drugi tip je eksp. vent. gde se podešavanje može samo delimično podesiti ručno, a automatsko se vrši pomoću sonde koja se pričvršćuje na izlaz isparivača. Treći način je elektromagnetni ekspanzioni ventil. U sva tri načina princip je isti.
Ako se odabere freon koji i na nadpritisku (pritisak u isparivaču je iznad atmosferskog) daje vrlo niske temperature tj. isparava i kad je temperatura u okolini isparivača značajno niska dolazi do kondenzacije i zaleđivanja atmosferske vlage, što je naročito izraženo pri temperaturama koje je naveo dmax. Pošto je led jako dobar toplotni izolator, kompletan isparivač se pretvara u komad leda.
Tog momenta freon polako prestaje da isparava jer nema izvora toplote, a pritisak naglo pada i prelazi u potpritisak, reaguje presostat za sprečavanje potpritiska i ili zaustavlja kompresor a uključuje elektrogrejač za otapanje leda ili uključuje elektromagnetni ventil koji pregrejani freon dotura direktno u isparivač (zaobilazi kondenzator) i na taj način vrši otapanje. Pri ovom drugom načinu se ne koristi kompletna količina freona već samo količina koja je u gasnom stanju.
Kod klima koje se koriste za grejanje vodenim izvorom toplote se koriste freoni koji mogu da prime na sebe veliku količinu toplote sa visokom tačkom isparenja, i ne dolazi do zamrzavanja vode. Taj način se uglavnom koristi u kućnim klimama a i tu će dolaziti do zamrzavanja ukoliko freon "iscuri" i tačka isparenja padne.
Ovaj način je vrlo efikasan u sistemu voda/voda.
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

elbastb
masinac

Član broj: 175354
Poruke: 149
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2012. u 17:14 - pre 147 meseci
rade.zrnic
Nije sija nego vrat.
Tvoj komentar je strucno i prof. napisan tj detaljnije od mog vidi se da si veliki poznavalac KGH , Al prosto sumnjam da ce ga "dmax " razumjeti upravo zato sto je detaljno objasnjeno sem ako je veliki poznavalac struke KGH .
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2012. u 18:34 - pre 147 meseci
Forum čita puno ljudi. Ko ne razume pitaće ili će malo pročitati, pa doučiti (pročitati stručniju literaturu) da bi razumeo. Više detalja ne smeta, samo traži pažljivije čitanje.
Nikad se ne zna šta neko može da razume, a šta ne, jedino ako lično poznaješ čoveka i njegove intelektualne kapacitete (kad već navodiš ime)... drugačije može biti vređanje.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
195.252.121.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2012. u 21:53 - pre 147 meseci
Svaka poruka je interesntna nekome puno judi čita,nekome su neke poruke preopširne a nekome iste te falične. To samo zavisi koga koliko interesuje tema,i koliko znanja i iskustva hoće da podeli sa drugima.
 
Odgovor na temu

elbastb
masinac

Član broj: 175354
Poruke: 149
*.teol.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2012. u 22:12 - pre 147 meseci
Potpuno se slazem. Samo bez ne potrebnih prozivki i dematna na postove nismo na strucnom ispitu.
Pozdrav svima.
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
195.252.121.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.03.2012. u 23:46 - pre 147 meseci
http://kgh.kvartetv.com/fajlovi/42/46.pdf
eto malo literature vredi pročitat
http://kgh.kvartetv.com/fajlovi/36.%20kongres/36-35.pdf
http://www.kgh.kvartetv.com/fajlovi/KGH-3-2010/Todd%20Jekel.pdf
i malo rashlade
Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

garav
masinopromet

Član broj: 280749
Poruke: 4
*.dynamic.stcable.net.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.03.2012. u 20:23 - pre 147 meseci
alaje velika tisina kao da se vreme pobojsalo,
 
Odgovor na temu

srdjan75
Srdjan Culafic
Beograd

Član broj: 300445
Poruke: 5
217.6.182.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.03.2012. u 10:45 - pre 147 meseci
@idm
Izvinjavam se na okasnelom odgovoru ali nisam iz Banja Luke, mada imam tamo dosta familije...
Ocigledno su Culafici tamo dosta popularni posto si vec 100 koji me to pita...
srdjan75
 
Odgovor na temu

srdjan75
Srdjan Culafic
Beograd

Član broj: 300445
Poruke: 5
217.6.182.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.03.2012. u 11:06 - pre 147 meseci
@tihi2
Malo sam ovih dana cunjao po netu a cak i obisao nekoliko firmi koje se bave dosta poznatim Nemackim toplotnom pumpama, i sve do jedne su mi rekla ono sto si i ti rekao vezano za medjuizemnjivac.
Posto sam ja iz Srema u kome je voda do te mere puna krecnjaka ja se ne bih nikako igrao sa ulaskom u ovakvu investiciju bez koriscenja medjuizmenjivaca.
srdjan75
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa20.03.2012. u 18:49 - pre 147 meseci
Ja video vodu sa 20m i ne znam kakav bi taj izmenjivač trebao da bude da se ne zapuši. Jeste skuplje ali bar ga mogu sam očistiti za 15 minuta.
Baš ovih dana radim neku kalkulaciju o isplativosti TP pa ću podeliti ovde zaključke. Mislim da će biti korisno i drugima.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.03.2012. u 13:11 - pre 147 meseci
Citat:
tihi2: Ja video vodu sa 20m i ne znam kakav bi taj izmenjivač trebao da bude da se ne zapuši. Jeste skuplje ali bar ga mogu sam očistiti za 15 minuta.
Baš ovih dana radim neku kalkulaciju o isplativosti TP pa ću podeliti ovde zaključke. Mislim da će biti korisno i drugima.
zivo me zanima kakvu si video vodu jer ja imam namontiranih par komada na bunar 20m dubine i niko nema problem
bez dodatnog izmenjivaca.heh 15min za ciscenje na rastavljivom izmenjivacu obicno bude min1h.
naj lakse resenje je separator

Prikačeni fajlovi
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.uns.ac.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.03.2012. u 13:32 - pre 147 meseci
Matori kaže da je star bunar, ali bio bunardžija i kaže da je to dobro i da je takva voda, da sito nije problem i da nema srca da uzima pare bez potrebe.
Video sam i ja neke filtere koji su mi preporučeni 5-8000din, kažu da rade posao. O tom potom.
Pitao sam drugara na tehnološkom faksu koji kaže da voda u NS ima mnogo gvožđa.
Svakako bi trebalo odneti na analizu. Kad dođe vreme za to.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
93.87.45.*



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.03.2012. u 09:56 - pre 147 meseci
@tihi2 napisa:
"Ja video vodu sa 20m i ne znam kakav bi taj izmenjivač trebao da bude da se ne zapuši."
Pa kad bi to bio najveći problem, nema problema... Samo ako imaš dovoljno vode, samo čišćenje je najmanji problem.
A šta si ti to video u vodi sa 20 m?
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2483484 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.