Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469143 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
212.200.164.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.03.2012. u 23:08 - pre 146 meseci
Citat:
Jedini način da se TP isplati i manjim potrošačima je da CENA sitema bude bar duplo niža (tj da početno ulaganje bude što manje).


Ok,shvatio sam sta si hteo da kazes u vezi ekonomskog paradoksa.Hvala na trudu koji si ulozio a tice se uporedjivanja cena energenata

A sto se tice toplotnih gubitaka,svakako da se slazem da je to ono o cemu prvenstveno treba voditi racuna.

E sad sto se tice cene sistema i izbora istog

Na novom objektu, cena prikljucka gasa u mom selu 1000 evra, cena gasnog kotla takodje tu negde......tako da dolazim do zakljucka da tu razliku u odnosu na cenu TP od 1500-2000-2500 evra mogu relativno brzo da isplatim,sa istom instalacijom,a to su radijatori.

Sto se tice instalacije sa FC ona je mnogo skuplja ali imam i hladjenje,dok bi kod cg sa gasnim kotlom morao da ugradim i najmanje tri klima uredjaja.

Ne mogu da se odlucim koji sistem izabrati,ali svakako da ste mi svi mnogo pomogli sto iskustvom sto savetima.

U svakom slucaju,necu pobeci odavde i kad se odlucim objavicu ovde i cene i rezultate rada,zarad opsteg dobra

Jedino jos ne znam ,pa ako neko ima ugradjene fan coil -e da napise ,koliko oni trose struje,da li su i koliko bucni,da li zahtevaju odrzavanje....



[Ovu poruku je menjao d025 dana 28.03.2012. u 08:10 GMT+1]
 
Odgovor na temu

VeljaNi
Milan Veljkovic
DOO MIFIMIEnergy Nis
Nis

Član broj: 188665
Poruke: 40
*.static.sbb.rs.

Sajt: www.toplotnepumpe.rs


+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 08:46 - pre 146 meseci
Pozdrav svima...

moram ispraviti greške u vašim kalkulacijama.

Dobra izolacija objekta je neophodna da bi se štedela energija.

Ali... propustili ste jednu stvar. Skoro smo imali jednog Investitora koji je tražio naš sistem iako je imao samo omalterisanu fasadu.
Čovek je bio strašno iznenađen kada je od nas dobio 2 ponude!
Prva ponuda je obuhvatala pumpu od 30kW sa srazmerno velikim fan coil-ovima (prosečni gubici 150W/kvm).
Druga ponuda je obuhvatala pumpu od 15kW sa duplo manjim fan coil-ovima (računali zbog stolarije prosečne gubitke od oko 72-75W/kvm) s tim da smo mu dali spisak firmi koja u njegovom kraju radi izolaciju objekta (izguglali smo, ne bavimo se time).
Kalkulacija je bila jednostavna - prva ponuda je bila skuplja od druge ponude računajući i kompletnu izolaciju objekta (trebalo mu je oko 1500eur za kompletnu izolaciju)!
Budite svesni toga da koja je god izolacija u pitanju, toplotna pumpa troši najmanje 4x manje od električnog kotla (u praksi i više jer kasnije ulazi u crvenu tarifu ili ne ulazi uopšte)!

Dalje... ono što niko od vas ne računa je (navodiću srazmerne cene, ne cene mojih toplotnih pumpi) da je pumpa od 35kW recimo 6000eur (bez PDV) a pumpa od 15kW 4000eur (bez PDV).
Instalacija u objektu se ne može računati u troškove otplate. Šta god smestili u kotlarnicu instalacija mora pa mora da postoji. Niko vas ne tera da umesto radijatora stavite fan coil-ove ili grejne panele. Naravno, efikasnost celog sistema će biti znatno narušena, ali ne možete kalkulisati da eto... stavljanjem toplotne pumpe instalacija u objektu je duplo skuplja. NIJE! Možete staviti i na gasni kotao fan coil-ove i grejne panele i uštedeti dodatno energiju.

Dalje... Kalkulacija za gas vam je loša. Gasni kotao (reda cene 2500 eur, bez računanja cene priključka na gas i sličnog) iz A klase ima efikasnost 80,00%. Uralski gas koji mi dobijamo je grejne snage oko 10kW/mc (10,019kW po kubnom metru približnije). Ako vam za prosečno izolovanu kuću od 200kvm (5cm) prema nekim našim merenjima i računanjima treba oko 38.200kW energije godišnje, to je negde oko 4.800 kubika gasa godišnje. Prema ceni od 42din/mc dobija se da vam je za taj objekat za grejnu sezonu potrebno oko 200.000 din.
Na drugoj strani taj isti objekat će toplotna pumpa zagrejati za oko 70.000 din godišnje (uzeta je najgora moguća kalkulacija data na našem sajtu jer ne želimo da budemo tuženi od strane Investitora ukoliko bude veća).
To u praksi znači da ćete godišnje u odnosu na grejanje (a gde je hlađenje) štedeti oko 1500 eur.

Na taj način ćete otplatiti toplotnu pumpu (15kW) već u toku prvih 18 meseci! (da stvarno, 18 meseci) :) Šta ostaje da se otplati? Ostaje da se otplati bunar i potopna pumpa! Naša iskustva su da se ceo sistem samootplati za 3 najviše 5 godina.

Što se tiče pitanja gospodina d025 o potrošnji fan coil-a i održavanja, ja ću Vam odgovoriti na osnovu naše linije (kineze nikad nisam radio tako da ne mogu ni da pričam o njima, mada sam čuo dosta loših stvari vezanih za kvalitet motora, izmenjivača i buku). Naš fan coil u maksimalnoj brzini troši 70W struje (u minimalnoj 36W). Onog trenutka kada digitalni termostat proceni da je temperatura u prostoriji zadovoljena fan coil ne troši više ništa (stand by). Što se tiče održavanja, motori su sporohodni (poslaću vam na mail specifikaciju ako želite) i generalno se ne kvare. Mi menjamo kvarove besplatno (nismo imali do sada ni jedan) i van garantnog roka (može nam se da obećamo to). Od održavanja imate jedino dva puta godišnje vađenje vazdušnog filtera (operacija od 30sec) i produvavanje usisivačem na terasi eventualno u slučaju većeg zaprljanja potapanje u mlaku vodu sa vrlo malom količinom šampona.

To je to. Očekujem vaše reakcije.

Hvala na pažnji i
istrajte u vašoj želji da nabavite toplotnu pumpu ;)

PS Molim administratore da u slučaju procene da se samoreklamiram obrišu ovaj post. Navešću da je od ukupno 6000 poseta na našem sajtu u februaru mesecu 150 bilo sa ovog foruma... usled mog samoreklamiranja...
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
195.252.121.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 09:34 - pre 146 meseci
Pozdrav druže VeljaNi
tebe niko nije oterao sa foruma sam si pisao da nećeš da pišeš ovde. a opet si počeo da pišeš kako tvoje ovo kako tvoje ono .
 
Odgovor na temu

VeljaNi
Milan Veljkovic
DOO MIFIMIEnergy Nis
Nis

Član broj: 188665
Poruke: 40
*.static.sbb.rs.

Sajt: www.toplotnepumpe.rs


+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 10:19 - pre 146 meseci
Scroll,
ja pokušavam da pomognem... da otklonim dileme... kako bi ti izneo tvrdnju ukoliko ne izneseš relevantni podatak iza koga možeš da stojiš? Mislim da je dosta svima suve teorije... u slučaju da pišem u obliku "meni komšija Mika rekao..." sve će se svesti na bla-bla-truć-truć... Gledam da "moje ovo, moje ono" koristim što manje mogu, jer mi nije potrebno... ali ne mogu da iznesem tvrdnju koja je konfrotirana drugim tvrdnjama ukoliko ne iznesem relevantan podatak.

Ako znaš drugi način, saslušaću ga i ispoštovati.

Hvala unapred.
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
195.252.121.*



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 11:05 - pre 146 meseci
Pozdrav
VeljaNi ne vidim da si pisao nešto novo nesto pametno što već neko nije napisao.A i ti pišes čuo sam da kineske nisu dobre.

Ako hoćeš da pišeš bez reklama onda treba napišeš činjenično stanje ili svoje mišjenje bez moje, ja . Nisu pisani ovde samo suve teorije ima tu judi koji se i bave toplotnim pumpama.
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 11:54 - pre 146 meseci
Kolega VeljaNi,

Kazete da ste za argumentovane tvrdnje. Apsolutno se slazem sa Vama, po tom pitanju.

Ali vam zameram "politikanstvo", tj. sto navodite samo cinjenice koje idu u prilog vasem poslu,a one koje vam ne odgovaraju "zaboravljate".

Kazete:"Budite svesni toga da koja je god izolacija u pitanju, toplotna pumpa troši najmanje 4x manje od električnog kotla (u praksi i više jer kasnije ulazi u crvenu tarifu ili ne ulazi uopšte)!"
A neisticete da se prepolovljavanjem toplotnog gubitka, najvise dobija! Niti koliko brzo se isplati dodavanje jos jednog elektricnog broila?
Ne navodite ni cinjenicu da: sto je objekat bolje izolovan, to je isplativost ugradnje TP niza! Tj, duzi je period otplate iste.

1.)Dokazite mi kako TP trosi najmanje 4x od elektricnog kotla, ako se koristi akumulator toplote, koji se greje SAMO NOCU (23-07h), po 4x jeftinijoj struji, i sa 2 broila (kao sto se tihi2 greje)!!!

2.)Objanite mi cenu pouzdanosti - koliko desetina puta je: skuplje, slozenije i cesce odrzavanje bilo koje TP, u odnosu na sistem EK + AqT+2broila, za koji izuzimajuci veoma pouzdane
cirkulacione pumpe, skoro nema odrzavanja!? Koja je cena glavobolje, kad vam sistem otkaze na -20c, danima majstori ne dolaze, a vi kupujete grejalice i placate najskuplje grejanje?
A kad utvrde neispravnost, onda im treba bar 2 nedelje da dobiju rezervni deo, jer u zemlji Srbiji, ni firme kakve su Elektroluks ili Gorenje nemaju na lageru VITALNE delove, koji se masovno
trose, a cija je cena jedva 20-50Eura!!!

Ja cu POJESTI (bez tecnosti) svoju diplomu ako mi cinjenicnom analizom ove 2 stavke dokazete da je TP isplatljivija i udobnija od sistema CG sa: EK + AqT + 2broila!

Da budem korektan: Vi biste bili u pravu da se radi o evropskoj zemlji sa ekonomskom cenom struje od 10E.c. ili vise-gde je struja 3x skuplja od gasa.
Ali se ni ja tada nebih grejao na tihi2-jev nacin, vec bih ga dopunio, i sa TP nocu puno AqT.

A ako zelite veci udeo na trzistu, okrenite se snabdevanju sa izvora, ili iz VELIKE 1. ruke (USA).
Udobnim poslovanjem, niko se vise nece obogatiti.

Pozdrav.
MSc.Eng.


 
Odgovor na temu

VeljaNi
Milan Veljkovic
DOO MIFIMIEnergy Nis
Nis

Član broj: 188665
Poruke: 40
*.static.sbb.rs.

Sajt: www.toplotnepumpe.rs


+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 12:22 - pre 146 meseci
Poštovani kolega,
Mislim da pričamo apsolutno iste stvari.
1) Ako pogledate moj prethodni post, piše vrlo definisano da mi UVEK preporučujemo Investitoru izolaciju objekta. To je jednostavno MUST-TO!
2) Vi meni ovde pričate o trikovima štednje računa za struju. To su opšte poznate stvari. Ako prihvatite da toplotna pumpa troši 4x manje energije u odnosu na električni kotao, onda će "šema" sa dva električna brojila i velikim akumulatorom toplote (ja kući imam bafer od 1000l sa duplom izolacijom i gubitkom energije od 1C/dan) biti prikladna i za toplotnu pumpu. Šta vi meni ovde pričate. Vi meni pričate da fića na nizbrdici ide brže od mercedesa na uzbrdici. Dajte mercedesu iste uslove takmičenja i pobednik je vrlo izgledan ;) Ako toplotnu pumpu stavite u iste uslove rada kao i drugi izvor energije (gas, ugalj, drvo, struja) naravno da će pobediti toplotna pumpa i to ubedljivo.
3) Što se tiče rezervnih delova - kod pumpe može otići elektronika (pločica koja se menja za 2min), izmenjivač, kompresor i automatika. Kod električnog kotla može otići grejač, elektronika i automatika. Kod gasnog kotla.... valjda vam je jasno. Naravno da ako kupujete pumpu iz USA (videh neke komentare ranije) možete biti svesni da u slučaju bilo kakvog kvara ostajete sami na svome i da zaboravite na grejanje te zime. Iole ozbiljan distributer kod sebe uvek ima rezervne ploče za elektroniku (iste za sve modele), automatiku (ista za sve modele), rezervne izmenjivače (postoji 10 klasa pumpi samim tim je dovoljno imati 10 različitih izmenjivača) i isto tako za kompresore (postoji 5 vrsti kompresora u domenu kućnih instalacija). To nije skupo imati uvek na lageru, a znači korisniku kada se kvar otkloni u istom danu! Naravno da distributeri koriste zakon koji garantuje "otklon kvarova u zakonski propisanom roku (6 nedelja)", ali to ne rade svi!
4) A što se tiče smrzavanja u zimskom periodu mi tu koristimo jako jednostavan trik - u bafer ugradimo 4 nivoa električnih grejača (ukupne snage ekvivalentne toplotnoj pumpi) i u slučaju otkaza pumpe nema smrzavanja... mada, uzmite u obzir da je pumpa nastala 1834. godine i da je to toliko proverena tehnologija da do otkaza vrlo retko dolazi.
5) Što se tiče cirkulacione pumpe, pretpostavljam da mislite na potopnu pumpu kod sistema voda-voda jer cirkulaciona pumpa MORA da postoji u svakoj instalaciji (čak i električni kotlovi je imaju ugrađenu u sebi tako da je možda i niste videli). Potopna pumpa može otkazati, ali je i tu servis generalno bezbolan mada može potrajati par dana.
6) Dodao bih još jednu stvar od koje svi beže:
- ako gas, ugalj, drvo... poskupi za 100% i grejanje će vam poskupeti 100%
- ako struja poskupi za 100% i grejanje će vam poskupeti na električnom kotlu za 100%, ali ne i na pumpi - pumpa u svom radu koristi samo 25% struje i 75% besplatne energije.


I da, nemojte jesti vašu diplomu, mnogo znoja je utrošeno da bi se ista stekla. Možda u ovom trenutku vrednost imanja diplome u ovoj državi ne znači ništa, ali menja se vreme... opet ćete postati gospodin inženjer a ne "majstorče" kao što je trenutna situacija.

Srdačno Vas pozdravljam i radujem se daljoj diskusiji.
 
Odgovor na temu

d025
Jan Uspenski
Stapar

Član broj: 301083
Poruke: 35
213.236.92.*



+20 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 15:53 - pre 146 meseci

Pročitao sam sve napisano,ali imam neke nedoumice....zasto kod TP koristiti dvotarifno brojilo kad ona uglavnom radi danju,zar nije isplativija srednja tarifa ?
Koliko kosta uvodjenje jos jednog brojila i koliko kosta tank sa toplom vodom ,dobro izolovan ?

Za Velja Ni

Naravno da sam ,a tice se razlike u investiciji, uzimao u obzir i instalaciju,jer najjeftiniji mi je radijatorski sistem,ali koliko efekta onda ima tp( nikako da mi odgovorite na to :COP pri izlaznoj temperaturi od recimo 55 C),za nju je isplativiji fan coil ( podno/zidno ne racunam)..ali FC su tri puta skuplji od obicnih radijatora.

Ako poredim samo TP ili gasni kotao ,misljenja sam da se TP isplati,jer kao sto recimo nema delova za TP tako i Rusi mogu da zavrnu gas.....elektro kotao se moze ubaciti kao neka rezerva s tim sto bi firma koja je u garantnoj obavezi duzna da placa penale u slucaju da rezervne delove ne obezbede,recimo u roku od 48h.

 
Odgovor na temu

Zeka_SD
Smederevo

Član broj: 147910
Poruke: 58
178.79.44.*



+83 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 16:38 - pre 146 meseci
Citat:
6) Dodao bih još jednu stvar od koje svi beže:
- ako gas, ugalj, drvo... poskupi za 100% i grejanje će vam poskupeti 100%
- ako struja poskupi za 100% i grejanje će vam poskupeti na električnom kotlu za 100%, ali ne i na pumpi - pumpa u svom radu koristi samo 25% struje i 75% besplatne energije.


Dakle, po ovome ispada sledeće: ako tp troši 1000kwh po ceni struje X, cena skoči za 100%, odnosno 2X, grejanje na TP će poskupeti 25% tj. 1,25X???

:facepalm:
:)
 
Odgovor na temu

VeljaNi
Milan Veljkovic
DOO MIFIMIEnergy Nis
Nis

Član broj: 188665
Poruke: 40
*.static.sbb.rs.

Sajt: www.toplotnepumpe.rs


+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 17:07 - pre 146 meseci
Zeko, ovo ću shvatiti kao zezanje... teško mi je da ovo shvatim ozbiljno :)
 
Odgovor na temu

mist
Milos Stanic
Kragujevac

Član broj: 4871
Poruke: 210
*.dynamic.sbb.rs.



+190 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 19:38 - pre 146 meseci
Izvinjavam se što upadam ovako "s neba", ali redovno pratim temu, ne sekirajte se :)

Vidim da vodite neku raspravu Fancoils vs radijatori.

Da li je iko razmatrao varijantu centralnog razvoda toplog/hladnog vazduha? Mislim da je to jeftinije od obe varijante (fc i radijatora). A mislim i da može da se kontroliše individualno grejanje po prostorijama pomoću regulacije klapni na izduvima.

Da li iko zna da li negde u našoj zemlji postoji izvedba sa centralnim razvodom vazduha u privatnoj kući?

Ranije sam surfajući našao u UK neku firmu koja pravi "high velocity forced air" razvode sa estetski lepim elementima za izduv i navodno vrlo tiho to sve radi.

http://www.kgonline.info - Prvi kragujevački portal i forum
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 19:52 - pre 146 meseci
Citat:
mist: Izvinjavam se što upadam ovako "s neba", ali redovno pratim temu, ne sekirajte se :)

Vidim da vodite neku raspravu Fancoils vs radijatori.

Da li je iko razmatrao varijantu centralnog razvoda toplog/hladnog vazduha? Mislim da je to jeftinije od obe varijante (fc i radijatora). A mislim i da može da se kontroliše individualno grejanje po prostorijama pomoću regulacije klapni na izduvima.

Da li iko zna da li negde u našoj zemlji postoji izvedba sa centralnim razvodom vazduha u privatnoj kući?

Ranije sam surfajući našao u UK neku firmu koja pravi "high velocity forced air" razvode sa estetski lepim elementima za izduv i navodno vrlo tiho to sve radi.

kad saberes sve sto ti treba i dok to odradis izadje poprilicno velika cifra a o odrzavanju i da nepricam, izgleda da nisi video u praksi takav sistem jer ga nebi spominjao
 
Odgovor na temu

VeljaNi
Milan Veljkovic
DOO MIFIMIEnergy Nis
Nis

Član broj: 188665
Poruke: 40
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.toplotnepumpe.rs


+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 19:52 - pre 146 meseci
Mist, rekao bih ti ja, ali se plašim negodovanja starosedeoca ovde... Ako želiš mogu ti poslati u privatnoj poruci ;)
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 20:01 - pre 146 meseci
Citat:
VeljaNi: Mist, rekao bih ti ja, ali se plašim negodovanja starosedeoca ovde... Ako želiš mogu ti poslati u privatnoj poruci ;)

u cemu je problem sa negodovanjem svako ima pravo da iznese misljenje uglavnom ce velika vecina da progugla pa da iznese a manjina iz prakse sto se uglavnom procita izmedju redova ko poznaje materiju
pozdrav
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.dynamic.stcable.net.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 20:05 - pre 146 meseci
Citat:
VeljaNi: Mist, rekao bih ti ja, ali se plašim negodovanja starosedeoca ovde... Ako želiš mogu ti poslati u privatnoj poruci ;)

Napisi slobodno niko ti ovde nebrani,da se izrazavas.
 
Odgovor na temu

VeljaNi
Milan Veljkovic
DOO MIFIMIEnergy Nis
Nis

Član broj: 188665
Poruke: 40
*.dynamic.isp.telekom.rs.

Sajt: www.toplotnepumpe.rs


+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 20:14 - pre 146 meseci
Hvala genije.
Dakle, sistemi sa centralnom klimatizacijom su jako dobra stvar... samo je pitanje da li se uklapa u dizajn interijera.

Kako se radi Mist.

Moraš imati dva kanala u svakoj prostoriji (zato se i radi uglavnom samo u dnevnoj dok se u ostalim prostorijama rade klasični parapetni fan coil-ovi) - jedan kanal ti je potis a drugi usis vazduha.

U kotlarnicu postaviš kanalski fan coil sa proračunatim izmenjivačem i protokom vazduha. Svakoj osobi u prostoriji bi trebalo da obezbediš 5-10mc/h svežeg vazduha. To postižeš u plenumu koji se nalazi ispred kanalskog fan coil-a. Plenum ima dva otvora - jedan je za usisni kanal a drugi je vezan za spoljnu rešetku (koja mora imati okapnicu). Ono što malo komplikuje sistem je senzor temperature koji treba automatski da zatvori usis svežeg vazduha na određenoj spoljnoj temperaturi (u zimskom periodu) - to se računa.

Što se tiče regulacije temperature u prostoriji to se radi na dva načina - ukoliko imaš kanale samo u jednoj prostoriji, zidni termostat je direktno vezan za kanalski fan coil. Ukoliko imaš kanale u više prostorija, rade se rešetke sa elektro klapnama gde im pobudu daju zidni termostati.

Što se tiče održavanja, stvar je još lepša - imaš samo jedan filter i to u kanalskom fan coil-u...

U praksi, imaš 100% rekuperacije vazduha (kada je spoljašnji vazduh "isključen"). Radili smo sistem na nekoliko mesta (uglavnom kancelarijski prostor) ali bilo je i par vila sa takvim rešenjem.

Sistem je cenovno vrlo blizak ostalim instalacijama, šta više jedan mali kanalski fan coil sa dobro osmišljenim kanalima je jeftiniji od 10 fan coil-ova u 10 prostorija sa kompletnim cevnim razvodom. Da stvar bude interesantnija, imaš samo jedan odvod kondenzata (na kanalskom fan coil-u) a ako iole i razmišljaš o ventilaciji u kući ovaj sistem je odličan jer za vreme "omorine" u letnjem periodu direktno otklanja vlagu spoljašnjeg vazduha na ulazu, ne dozvoljava mu ulazak u kuću.

Ponavljam, ideja je jako dobra ako imaš mogućnost da uklopiš u interijer kuće.
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 20:22 - pre 146 meseci
Citat:
VeljaNi: Hvala genije.
Dakle, sistemi sa centralnom klimatizacijom su jako dobra stvar... samo je pitanje da li se uklapa u dizajn interijera.

Kako se radi Mist.

Moraš imati dva kanala u svakoj prostoriji (zato se i radi uglavnom samo u dnevnoj dok se u ostalim prostorijama rade klasični parapetni fan coil-ovi) - jedan kanal ti je potis a drugi usis vazduha.

U kotlarnicu postaviš kanalski fan coil sa proračunatim izmenjivačem i protokom vazduha. Svakoj osobi u prostoriji bi trebalo da obezbediš 5-10mc/h svežeg vazduha. To postižeš u plenumu koji se nalazi ispred kanalskog fan coil-a. Plenum ima dva otvora - jedan je za usisni kanal a drugi je vezan za spoljnu rešetku (koja mora imati okapnicu). Ono što malo komplikuje sistem je senzor temperature koji treba automatski da zatvori usis svežeg vazduha na određenoj spoljnoj temperaturi (u zimskom periodu) - to se računa.

Što se tiče regulacije temperature u prostoriji to se radi na dva načina - ukoliko imaš kanale samo u jednoj prostoriji, zidni termostat je direktno vezan za kanalski fan coil. Ukoliko imaš kanale u više prostorija, rade se rešetke sa elektro klapnama gde im pobudu daju zidni termostati.

Što se tiče održavanja, stvar je još lepša - imaš samo jedan filter i to u kanalskom fan coil-u...

U praksi, imaš 100% rekuperacije vazduha (kada je spoljašnji vazduh "isključen"). Radili smo sistem na nekoliko mesta (uglavnom kancelarijski prostor) ali bilo je i par vila sa takvim rešenjem.

Sistem je cenovno vrlo blizak ostalim instalacijama, šta više jedan mali kanalski fan coil sa dobro osmišljenim kanalima je jeftiniji od 10 fan coil-ova u 10 prostorija sa kompletnim cevnim razvodom. Da stvar bude interesantnija, imaš samo jedan odvod kondenzata (na kanalskom fan coil-u) a ako iole i razmišljaš o ventilaciji u kući ovaj sistem je odličan jer za vreme "omorine" u letnjem periodu direktno otklanja vlagu spoljašnjeg vazduha na ulazu, ne dozvoljava mu ulazak u kuću.

Ponavljam, ideja je jako dobra ako imaš mogućnost da uklopiš u interijer kuće.

lepo objasnjeno samo si zaboravio da u srbiji nema redovnog odrzavanja takvih instalacija i da filteri fenkoila ne zadrze svu prasinu tako da se talozi u kanalima pa se tokom eksploatacije javljaju problemi sa smradom i povecanom kolicinom prasine.
koliko sam razumeo mist je mislio na vadusni sistem citavog objekta sto se uglavnom radi klima komorom i ostalim pratecim elementima a to sve poprilicno kosta.
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 20:30 - pre 146 meseci
Moram da se umesam: razmatrao sam mogucnost postavljanja kanala za distribuciju vazduha, jako dobro to funkcionise kako sam video u USA. E, onda dolazimo do onog "ali". Radi se o distribuciji toplog vazduha koji je smesten u parapetima u zidu blizu poda prostorije. Normalno, topao vazduh ide u vis i greje celu prostoriju. A gde je hladan vazduh? NEMA GA! Nigde nisu postavljali kanale za distribuciju hladnog vazduha na taj nacin jer jednostavno dolazi do stvaranja bakterija i mikroorganizama koji se sire po celom zivotnom prostoru, a nije ih lako odstraniti. U tom slucaju nema hladnjenja pomocu tog sistema, vec se moraju postaviti fan/coil uredjaji a onda i topli vazduh gubi smisao, zar ne?

Pozz

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

scroll
Bečej

Član broj: 178577
Poruke: 219
*.dynamic.stcable.net.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 20:39 - pre 146 meseci
Ako se radi kanalski razvod klimatizacije vazduha boje je direktno grejati-hladiti vazduh nego preko vode jer ima gubitaka.a sem toga za provetravanje mozese dodati aktivni ili pasivni rekuperator.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.03.2012. u 20:53 - pre 146 meseci
Citat:
VeljaNi: moram ispraviti greške u vašim kalkulacijama.
Dalje... Kalkulacija za gas vam je loša. Gasni kotao (reda cene 2500 eur, bez računanja cene priključka na gas i sličnog) iz A klase ima efikasnost 80,00%. Uralski gas koji mi dobijamo je grejne snage oko 10kW/mc (10,019kW po kubnom metru približnije). Ako vam za prosečno izolovanu kuću od 200kvm (5cm) prema nekim našim merenjima i računanjima treba oko 38.200kW energije godišnje, to je negde oko 4.800 kubika gasa godišnje. Prema ceni od 42din/mc dobija se da vam je za taj objekat za grejnu sezonu potrebno oko 200.000 din.
Na drugoj strani taj isti objekat će toplotna pumpa zagrejati za oko 70.000 din godišnje (uzeta je najgora moguća kalkulacija data na našem sajtu jer ne želimo da budemo tuženi od strane Investitora ukoliko bude veća).
To u praksi znači da ćete godišnje u odnosu na grejanje (a gde je hlađenje) štedeti oko 1500 eur.
Na taj način ćete otplatiti toplotnu pumpu (15kW) već u toku prvih 18 meseci! (da stvarno, 18 meseci) :) Šta ostaje da se otplati? Ostaje da se otplati bunar i potopna pumpa! Naša iskustva su da se ceo sistem samootplati za 3 najviše 5 godina.
Ko kaže da ja moram kupiti Valianta po 2500evra sa efikasnošću od 80% kad mogu da kupim neki italijanski po 1000evra sa efikasnošću od 78%? (Svi vozimo mercedese, zar ne?). Kupiti kondenzacioni kotao za radijatorsko grejanje nema smisla, a onda i Vailant od 24kw košta oko 1500evra.
Ne znam koji gas teče u Nišu, ali mi u NS dobijamo gas koji ima 9.5kw/m3 (piše na računu, mada svi sumnjaju da ima i toliko) i košta 45din.
A za ovo iza ne znam šta reći. Ja sam uporedio kuću od 120m2 koja troši 20 000kwh za zimu, a Vi mi poturate računicu za kuću od 200m2 koja troši 38 000kw. I pored toga što sam napisao da se TP ne isplati za potrošače koji troše manje od 30 000kwh godišnje. Koliko danas ima neizolovanih kuća od 200m2 gde se cela greje? To niko više ne može da plati.
I ajde kad računamo da računamo ceo sitem. To je TP sa bunarom i potopnom pumpom, a to je 5-6000 evra. To što se TP otplati za 4 godine je lep mamac (ali samo navlakuša) jer se mora još 3 godine otplaćivati bunar i potopna pumpa. Čak i Vaša računica potvrđuje da kuća sa upola gubitaka, povećava isplativost TP za duplo pa se onih 3-5 godina pretvara u 6-10 (realno je bliže 10).
I dalje tvrdim da se TP ne isplati za manje od 10 godina za neizolovanu kuću od 60m2, kuću od 120m2 sa izolacijom od 5cm stiropora na zidovima i plafonu ni za kuću od 400m2 koja ima 10cm stiropora na zidovima i 15 na plafonu. To su kuće sa istim toplotnim gubicima tj oko 20 000kwh za zimu.
Citat:
VeljaNi: Vi meni ovde pričate o trikovima štednje računa za struju. To su opšte poznate stvari. Ako prihvatite da toplotna pumpa troši 4x manje energije u odnosu na električni kotao, onda će "šema" sa dva električna brojila i velikim akumulatorom toplote (ja kući imam bafer od 1000l sa duplom izolacijom i gubitkom energije od 1C/dan) biti prikladna i za toplotnu pumpu.
To baš nije tačno. Radijatorsko grejanje traži veće temperature a TP ne daje više od 55*C što znači 50*C u baferu. Neupotrebljivo. Za podno, projektovano na 40*C polaz, rezervoar bi trebao biti najmanje 12m3 (da bi imao 130kwh akomulirane energije tj dovoljno da se ne pali po višoj tarifi) što je strašno veliko. Treba pošteno reći da Vaša akomulacija od 1000l ne služi da bi se uštedeli novci (za šta služi rezervoar grejan strujom ili loženjem) već da smanji broj paljenja kompresora i time mu produži životni vek.
Citat:
VeljaNi: 6) Dodao bih još jednu stvar od koje svi beže:
- ako gas, ugalj, drvo... poskupi za 100% i grejanje će vam poskupeti 100%
- ako struja poskupi za 100% i grejanje će vam poskupeti na električnom kotlu za 100%, ali ne i na pumpi - pumpa u svom radu koristi samo 25% struje i 75% besplatne energije.
I moram priznati da me je ova računica dotukla. Iz odgovora Zeki vidim da Vi to stvarno mislite! Dakle, ako se grejem na TP i plaćam struju 1000din mesečno, kad struja poskupi duplo, ja neću plaćati 2000din mesečno već samo 1250din/mesečno!!! Fenomenalno.
Moram priznati da ste uneli veliku dinamiku u ovu temu, ali ako ste već firma, onda bi bilo dobro da malo obratite pažnju šta pišete. Bojim se da ovo do sada nije bila reklama.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469143 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.