Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2483330 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Goran5Ra
Menadzer

Član broj: 305646
Poruke: 19
*.adsl-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.08.2012. u 09:08 - pre 142 meseci
Ali mislim da se drugo brojilo, 600 evra, isplacuje mnooogo brze jer sprecava ulazak u crvenu zonu. Racun za 220 kvm, ce tako biti 15000 dinara umesto 25000.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.08.2012. u 12:18 - pre 142 meseci
Citat:
Goran5Ra: Hvala puno. Definitivno cu ugraditi drugo, monofazno, brojilo jer je cena u Vrscu za to manje od 600 evra. I probati bez gasnog kondenzacionog kotla.
Nadam se da TP od 15 kw nece trositi vise od 1600 kwh mesecno. E sad, neki proracuni kazu da su gubici i do 18 kw, da li onda staviti jacu pumpu? Koliko ce ona trositi?
Dva puta razmisli da li se monofazno brojilo isplati. Daješ 600evra za 1 fazu ili 1000evra za 3.
Sa monofaznim brojilom si ograničen na 5kw potrošnje (na 25A osiguraču). 15kw tp troši oko 4kw, a treba ti pumpa, svetlo i možda još šta. Prelazak sa monofazne na trofaznu struju košta oko 800 evra (radio drugar u Rumenci, sve moraju da rade iz EPSa, od bandere do brojila i njihove ruke + materijal -> cena mašala).
TP jače od 12kw su uglavnom trofazne.
To drugo brojilo koristiš preko leta paralelno (ili umesto) onog prvog brojila i koristiš duplo jeftinijih zelenih 350kwh. Treba ti samo sklopka od 35A (ja sam stavio 63A) da prebaciš sa jednog na drugo brojilo. I još jedna lepota: ako nešto čačkam struju, lepo do sklopke, preklopim na "0" i isključim svu struju u kući.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.08.2012. u 15:02 - pre 142 meseci
Citat:
aviator:

Posto kazes da ti je solucija TP vazduh /voda sto je i moj slucaj, ...


Koliko te je kostao sistem? Koliko kvadrata grejes? Pratio sam tvoje ranije postove i znam da si to jako lepo i precizno vec naveo, ali ... :-)

Inace, sve pohvale za podatke o potrosnji!!! Obicno to ljudi ne urade na forumu, a to su bas prave informacije.

Citat:
aviator:
Generalno je jednostavnija prica kad software TP pogoni samo interne uredjaje u odnosu na externe - imao sam prilike kod prijatelja da vidim kako to (kilavo) moze da radi prosle zime - njegova TP je upravljala el kotlom ali on moze da ukljuci 12 kw kao mimimum, sto se odrazilo na racun. Generalno, kod el kotlova , minimim je 1 grejac od 6 kW, dok sa dve vec dolazis do potrosnje od 12 kW


Mislim da ovde gresis, a neka me strucnjaci isprave ako nije tako. Potrosnju ne odredjuje manja ili veca snaga izvora energije, vec gubici na objektu. Ako objekat gubi x vati, potrebno mu je tacno tih x vati za grejanje. Jaci kotao ce brze ugrejati, raditi krace, ali trositi vise po jedinici vremena, dok ce slabiji kotao raditi duze, a trositi manje. U istom objektu, pod istim uslovima, istu kolicinu struje bi potrosio i npr. el. kotao 12kW i neki od npr. 24kW. TP je ta koja stedi jer od 1kW struje proizvede 2kW ili 4kW grejanja.

 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
*.cpe.vektor.net.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.08.2012. u 22:42 - pre 142 meseci
Citat:
Kicpet:
Citat:
aviator:

Posto kazes da ti je solucija TP vazduh /voda sto je i moj slucaj, ...


Koliko te je kostao sistem? Koliko kvadrata grejes? Pratio sam tvoje ranije postove i znam da si to jako lepo i precizno vec naveo, ali ... :-)

Inace, sve pohvale za podatke o potrosnji!!! Obicno to ljudi ne urade na forumu, a to su bas prave informacije.

Citat:
aviator:
Generalno je jednostavnija prica kad software TP pogoni samo interne uredjaje u odnosu na externe - imao sam prilike kod prijatelja da vidim kako to (kilavo) moze da radi prosle zime - njegova TP je upravljala el kotlom ali on moze da ukljuci 12 kw kao mimimum, sto se odrazilo na racun. Generalno, kod el kotlova , minimim je 1 grejac od 6 kW, dok sa dve vec dolazis do potrosnje od 12 kW


Mislim da ovde gresis, a neka me strucnjaci isprave ako nije tako. Potrosnju ne odredjuje manja ili veca snaga izvora energije, vec gubici na objektu. Ako objekat gubi x vati, potrebno mu je tacno tih x vati za grejanje. Jaci kotao ce brze ugrejati, raditi krace, ali trositi vise po jedinici vremena, dok ce slabiji kotao raditi duze, a trositi manje. U istom objektu, pod istim uslovima, istu kolicinu struje bi potrosio i npr. el. kotao 12kW i neki od npr. 24kW. TP je ta koja stedi jer od 1kW struje proizvede 2kW ili 4kW grejanja.


Grejem oko 170 m2 -imam prizemlje i visoko potktovlje od po 96 m2, ttl 192 - kad se odbije stepeniste koje se ne greje i zidovi - to je to.
TP je kostala nesto ispod 6500eur sa jos nekim radovima - instaliranje dva radijatora, zamena svih obicnih ventila termoglavama - sistem je instaliran bez ikakvog varenja upotrebom prohromskih cevi koje se spajaju presom pod vrlo velikim pritiskom.

Uzeo sam kredit na 5 godina kod cacanske banke - rata oko 85 eur, ucesce 30 %

Sto se tice grejaca, mozda si u pravu, ali meni nekako to izgleda manje kad se ukljuci jedan grejac od 3kW u odnosu na 6 ili 12 kw - za stari el kotao sam imao osigurace od 35 A po fazi a za TP sa grejacima su stavljeni 16 A po fazi .


 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.08.2012. u 06:55 - pre 142 meseci
Bravo @CBC,
to su informacije iz prve ruke iz zemlje koja itekako vodi računa o svojim resursima.
Kratko i jezgrovito. Imaš li još kakvih primera, recimo par rzličitih slučajeva po privatnim kućama?
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.08.2012. u 16:36 - pre 142 meseci
Pozdrav ekipi .

Dali neko moze da mi da savet za odabir akumulacionog bojlera ( privremeno resenje ) za potrebe grejanja.
Bojler koji bi mi trenutno odgovarao kao manja akumulacija je 120L. sa izmenjivacem na 3/4 ...povsine 1m2.
Vaillant elektricni kotao 9 Kw .. kompaktan sa komplet hidraulikom i ostalim elementima , on bi preko izmenjivaca grejao tih 120 L. vode .
Za mene je jedino sto vidim u svemu ovome koliko toliko dobro ulaz u izmenjivac 3/4 ali problem je to sto je bojler verovatno predvidjen za grejanje sanitarne vode te su polaz i povrat na 1/2 .
Dali ovaj bojler moze biti privremeno resenje kao akumulacija tople vode . Na polaznom vodu bi bila Grundfos pumpa 25-6. koja ... ??? verovatno moze da cupa i gura toplu vodu kroz tih 1/2 cola u sistem grejanja gde su Fan coili .
Dali neko iz iskustva moze da pomogne savetom ... ??? moze li na ovaj nacin da se obezbedi bar malo akumilirane vode.
Dali bi taj prelaz od svega 1/2 cola bio previse mali ili mozda Grundfos pumpa moze to da gura . Povrsina koja se greje ne prelazi 60 m2. a instalateri su po nekim proracunima dobili da stambeni objekat spada u srednje izolovane, postoji solidna izolacija a objekat ima samo jedan spoljni zid i jedan delimicno pod uticajem spoljne temp. ... ostali su izolovani ali nisu direktno na udaru spoljne temperature.
Ovo je samo privremeno resenje jer ce se postaviti na sistem mnogo veci ak. bojler i TP. voda voda.
Dilema ... ak. bojler ... ???
 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.08.2012. u 17:45 - pre 142 meseci
[quote]zdravko vas 5051:
Pozdrav ekipi .

Dali neko moze da mi da savet za odabir akumulacionog bojlera ( privremeno resenje ) za potrebe grejanja.
Bojler koji bi mi trenutno odgovarao kao manja akumulacija je 120L. sa izmenjivacem na 3/4 ...povsine 1m2.
Vaillant elektricni kotao 9 Kw .. kompaktan sa komplet hidraulikom i ostalim elementima , on bi preko izmenjivaca grejao tih 120 L. vode .
Mislim da ti je tih 120 l. minijaturno,preeeemalo da se akumulacijom čak ni nazvati ne može!Akumulacija je malo ozbiljniji posao i mnogo veći kapacitet je u pitanju.
 
Odgovor na temu

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa18.08.2012. u 20:41 - pre 142 meseci
[quote]lavbanjalucki:
Citat:
zdravko vas 5051:
Pozdrav ekipi .

Dali neko moze da mi da savet za odabir akumulacionog bojlera ( privremeno resenje ) za potrebe grejanja.
Bojler koji bi mi trenutno odgovarao kao manja akumulacija je 120L. sa izmenjivacem na 3/4 ...povsine 1m2.
Vaillant elektricni kotao 9 Kw .. kompaktan sa komplet hidraulikom i ostalim elementima , on bi preko izmenjivaca grejao tih 120 L. vode .
Mislim da ti je tih 120 l. minijaturno,preeeemalo da se akumulacijom čak ni nazvati ne može!Akumulacija je malo ozbiljniji posao i mnogo veći kapacitet je u pitanju.


Eh .. pa i ja bi voleo jedno 55000 lit. da zagrejem vec sada solarnim panelima ... ali nije bilo to pitanje lave.
 
Odgovor na temu

lavbanjalucki
bogoljub ivanic
Rad na određeno vreme u svojoj firmi
"Šumadija"
Banjaluka

Član broj: 298647
Poruke: 229



+21 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.08.2012. u 09:28 - pre 142 meseci
Citat:
zdravko vas 5051:


Eh .. pa i ja bi voleo jedno 55000 lit. da zagrejem vec sada solarnim panelima ... ali nije bilo to pitanje lave.


Pa ako baš hoćeš ti napravi taj akumulator od 120 l. ja ti samo kažem da od njega nećeš imati skoro nikakve koristi,da je to "kap u moru",pozdrav.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
109.94.114.*



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.08.2012. u 10:25 - pre 142 meseci
Citat:
zdravko vas 5051: Eh .. pa i ja bi voleo jedno 55000 lit. da zagrejem vec sada solarnim panelima ... ali nije bilo to pitanje lave.
Zavisi od puno stvari, pre svega od temperature ulazne vode u kuću.
Ako imaš niskotemperaturno grejanje (rekao bi da nemaš) onda je tih 120l ugrejanih na 85*C jednako 5kw energije. A to je 5kwh struje ili 5.5m3 gasa. Tih 120l onaj grejač od 9kw ugreje za pola sata. Da li je to značajno proceni sam.
Uporedi sa dosadašnjom potrošnjom struje, gasa ili uglja pa ćeš videti da ti ta akomulacija pokriva sat-dva dnevnog grejanja. Mogla bi biti za TP da se ne bi prečesto palila, ali kao akomulacija ne.
Za akomulciju manje od 1000l nema smisla.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.08.2012. u 13:01 - pre 142 meseci
Lave ... necu ja da pravim taj akumulacioni bojler ... on ima izmenjivac koji je na 3/4" i na taj izmenjivac povrsine 1m2 .. bi prikljucio El. kotao Vaillant 9Kw. da greje tih 120 litara ... on je vec napravljen ( Gorenje ) samo me interesuje dali izlaz od 1/2" moze da se upotrebi za strujanje vode koju bi gurala Grundfos pumpa 25-6. interesuje me zbog prelaza i padova pritiska u sistemu ili mozda povecanja ..?? sta se tu desava oko tog dela sa 1/2" na prikljucak Grundfos pumpe koji je 1". , posle pumpe u sistem dalje ide Cu cev fi 22mm zatim se u jednom delu sistema samnjuje na Cu cev fi 18. dok je ulaz hladne vode povratne u bojler opet cev Cu fi 22mm pa prelaz na bojleru 1/2".

tihi2 ... nisi procitao ceo moj prvi tekst ... grejanje je Fan coilima i oni spadaju u niskotemperaturne radijatore gde nije potrebna temperatura od 85 *C .. vec manja , koliko ... to zavisi od spoljne temperature koja ce biti ( odnosno kakva nas zima ceka ).
Napisao sam da mi nije bitna akumulacija jer dobro znam da veci akumulacioni bojler ima i vecu iskoriscenost ... Bojler ce svakako ostati u sistemu jer cu leti u njega kroz izmenjivac gurati hidropakom sa regulacionim ventilom i po potrebi povecavati ili smanjivati protok hladne bunarske vode i koristiti je u Fan coilima za hladjenje prostorije ... za to ce biti sigurno dovoljan taj kapacitet od 120.L kada se bude hladilo.

Da dodam bakarna cev fi 22 .. i unutrsnji precnik ulaza izlaza bojlera 1/2" je fi 17 mm ( dakle unutrasnji precnik kuglicne slavine je fi 17mm ) a spoljni gde je navoj vodi se standardno kao 1/2" ..
Na Fan coilima je prikljucak 3/4" i dolazi do njega Cu cev fi 18mm sa ventilima caleffi na 3/4" .. dakle u sistemu nemam nigde Cu fi 15mm. ako je to potrebno kao informacija.
Sistem ce biti uradjen tako da El. kotao moze da radi i bez Bojlera odnosno da neide kroz izmenjivac vec direktno u instalaciju ali i u varijanti da prolazi kroz izmenjivac bojlera pa koliko bude akumulacije opet kada rokne jedna faza pumpa ce gurati vodu iz bojlera ... koliko toliko ali ipak bolje nego da nema ni tih 120.L.

Za TP. pumpu voda voda ce biti postavljen naknadno mnogo veci akumulacioni bojler .. recimo 1000. litara da se sama pumpa kako si tihi2 napisao nebi cesto ukljucivala ... to mi je sve jasno .. ali ono sa prelazom sa 1/2" na veci to ??? .. moze li da ispostuje bar minimum neophodnog sto se tice precnika koji su navedeni , dali je koliko toliko upotrebljivo ... znam da bi i tu izlaz trebao biti 3/4 ..

 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
109.94.114.*



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.08.2012. u 13:52 - pre 142 meseci
Ako može da ti pomogne...
Preporuka je da brzina vode u sisemu ne sme da pređe 3m/s. A sistem ima protok koliko njegov najtanji deo.
Ako sam na brzinu dobro izračunao, sa 1/2" cevi to bi bilo oko 120l/h a trebalo bi ti sa tom Grundfos pumpom 1-2m3/h. Može ona na manjoj brzini da gura i oko 0.5m3/h ali je pitanje da li ti je toliko (malo) vode dovoljno da zagreješ kuću.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.08.2012. u 14:48 - pre 142 meseci
Najzad tihi2 da smo se razumeli .. svaka cast procitao si sve i na brzinu dao odgovor .

Znaci Grundfos moze to da gura bez problema .
Sto se tice dali mi je potrebno toliko malo vode da da zagrejem kucu mislim da je bolje nego u samom slucaju da Vaillant radi sam jer moj ceo sistem ima jako malo vode, tako da ovih 120L. daje mnogo vise nego kada bi radio samo Vaillant jer bi se u tom slucaju kotao cecsce ukljucivao ?? ( pretpostavka ..?? ) i radio duze dok sa bojlerom mislim da bi trebao nesto manje da bude ukljucen.
Dali sam dobro shvatio i dali je to tako .
Mislim da sistem bez bojlera nema vise od : hm, imam Cu fi 18 ... 20 metara dok fi 22 ... 30m. a u Fan coilima mislim da nema ukupno 3 kom. zajedno 20l. . plus kotao vailanta .. ?? i plus jedan panelni radijator u kupatilu 900 x 800 ... sve ukupno jako malo vode ... grubo , ali grubo procenjeno 5o l. sa vodom u cevima .. ceo sistem .. ne znam koliko ima u cevima ali opet sa bojlerom od 120 l. sistem ima mnogo vise .. iz tog razloga mislim ?? da ce se kotao manje ukljucivati ... ispravi me ako gresim jer ovo nije moja oblast ali sam ipak procitao sve do sada na ovoj temi .

Mozda gresim ... moguce da je bolje da radi sa manje vode u sistemu zbog ukljucivanja . Sistem ce biti uradjen tako da Vaillant moze da radi nezavisno od bojlera .. znaci bez njegovog kapaciteta ako se pokaze da je tako bolje .

Bojler je tu samo za letnje dane da preko izmenjivaca temperaturu binarske vode prebacuje na sistem gde ce hladjenje biti sa Fc.

Dali je bolja varijanta grejati se sa manje vode u sistemu ili nesto vise u ovom slucaju koji sam naveo.

Jos jednom ... hvala tihi2 na proracunu za Grundfos i njegov kapacitet kroz mrezu mog sistema .
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.08.2012. u 18:37 - pre 142 meseci
Kako bi bilo da opet diskutujemo o TP a da otvorimo temu proračun radijatora po m2 i gubicima kroz različito izolovane zidove?
Pozdrav.
 
Odgovor na temu

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.08.2012. u 21:43 - pre 142 meseci
Hvala tihi2 .. aj sad da nastavimo o TP. Rade je u pravu ovo je otislo van teme ...
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.08.2012. u 09:51 - pre 142 meseci
Ha dobra fora!Vratili se na temu TP pa više ni jednog posta!
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.08.2012. u 20:04 - pre 142 meseci
Mislim da je kratki zastoj samo zbog godišnjih odmora i da ćemo se ubrzo okupiti i u još većem broju.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.08.2012. u 22:44 - pre 142 meseci
Za dve-tri nedelje treba da bude gotova jedna TP u kućnoj radinosti (u stvari 3 komada) sa proverenim komponentama (Copeland ZH, Sweep izmenjivači itd).
Videćemo kako radi, pa ako valja objaviće se. A ako ne valja, još pre.
Neka rešenja mogu i na PP da se ne razvodnjava osnovna tema.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zmajurina
Dusan Crnogorac
Grad Beograd - gradska uprava
Mladenovac

Član broj: 218196
Poruke: 60
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.08.2012. u 23:22 - pre 142 meseci
Ajde malo vise informacija o toj samogradnji...

Koji tip TP je u pitanju, kvadratura prostora, radijator/podno/FC, buffer (pufer sto bi rekli majstori), .... malo vise detalja....

I koliko je to izaslo u valuti koju svi priznajemo?

Hvala.....

Pozz

Proverite da li ste zaista dobar čovek. Pomozite onima koji vam ne mogu uzvratiti.

Dušan Radović
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Toplotna pumpa25.08.2012. u 07:09 - pre 142 meseci
Lovimo zeca, a on još bezbrižno skakuće...
Kompresor Copeland ZH30K4E-TFD (grejanje 14.25kw, input 3.07kw, COP 4.63), evaporator Sweep B25Tx36, condenser Sweep B8Tx40, gas R407C.
Sistem voda/voda podno/radijatorsko.
Cena 1600evra za materijal. Sve kupljeno legalno ovde.
Biće detalja dok stignu izmenjivači, oni jedino još fale.

[Ovu poruku je menjao tihi2 dana 25.08.2012. u 08:28 GMT+1]
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2483330 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.