Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469328 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.mtnsat.com.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.08.2012. u 22:21 - pre 141 meseci
Citat:
rade.zrnic:
Kad ti se isparivač zaledi na 15 metara dubine... Odledićeš ga taman oko 2030. kad uđemo u tu jevropsku Juniju. Ili da pokušaš sa onih 10 posto povećanja akumulacije toplote.


Ako se TP koristi i leti za hladjenje objekta onda ce se isparivac odlediti okolnu zemlju kada se sa grejanja prebaci na hladjenje. I sva ona ohladjena zemlja ce doneti ustede prilikom hladjenja objekta leti.

Naravno kada se prebaci sistem na hladjenje isparivac bi u stvari uzeo ulogu potisne grane, tako da ne znam da li bi tu bile potrebne neke jace cevi, jer se spominju pritisci do 30 bara. I kad smo kod toga, ne znam da li ovi nasi prave direktnu ekspanziju sa opcijom za hladjenje leti, ali napolju se koristi (sada sam pogledao taj video gre rade "zvezdasti" razvod). U toj firmi koriste beton za zalivanje, sa aditivom za plasticnost, koji je verovatno radjen od neke sitnije frakcije.
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.mtnsat.com.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.08.2012. u 22:43 - pre 141 meseci
Citat:
rade.zrnic: @sasalabud-e i @max-e,
vi ste u SF sferi pa da vas vratim malo na površinu iz "tavnije' dubina" utrobe Majčice nam Zemlje.
Da ste čitali od početka tekstove u ovoj temi saznali bi i malo opširnije o termodinamici i zakonima po kojima se ponašaju fluidi koji se koriste kao medijumi za prenos toplote.
Deo zatvorenog kruga posle kompresora u kome dolazi do povećanja pritiska što sa sobom nosi i povećanje temperature, gde se medijum kondenzuje se začudo zove kondenzator. U zavisnosti od toka koliko je taj medijum pokupio toplote prilikom isparenja u isparivaču i u zavisnosti od toga koliko se ta toplota efikasno oduzima, prelazi ponovo u tečno stanje. Zatim sledi pažljivo odabran element sistema koji se zove ekspanzioni ventil. On mora da bude dimenzionisan prema kompresoru jer se tu deli uz kompresor, sistem na dva dela, deo visokog i deo niskog pritiska. Ekspanzioni ventil ili više njih (uobičajeno je da ide jedan uz jedan kompresor zbog troškova) može da bude podeljen na više tanjih cevi kojima se medijum deli na isto toliko cevnih zmija ili isparivača. U sistemu gde radi jedan kompresor sve cevne zmije ako je ekspanzioni ventil tako modelovan (ili samo jedna cevna zmija) radi sistem uvek punim kapacitetom uz male oscilacije koje diriguje sonda ekspanzionog ventila koja je postavljena na sami izlaz isparivača i ona nedozvoljava izlaz freonau tečnom stanju u kompresor. Pošto freon neminovno nosi sa sobom i ulje koje podmazuje kompresor, veliki je problem to ulje i vratiti u kompresor. Jedan od načina je postavljanje sifona u kojima se ulje skuplja dok se sifon ne popuni pa svojim viskozitetom prigušivši usis pa otčepljenjem povećava brzinu fluida koji to ulje i ponese ka kompresoru. Drugi način je postavljanje odvajača ulja koji liči na WC kotlić. Kad se napuni, plovak otvori ventil i vrati ulje u kompresor.
Dignuti ulje iz stuba od 15 metara je vrlo ozbiljan zadatak i valjda firma koja to izvodi zna šta radi.


Ovaj deo sto se tice ulja si lepo objansnio i sada mi je mnogo jasnije.

Onaj deo o SF i termodinamici te nisam bas najbolje razumeo. Moja logika kaze sledece u vezi ovog predloga @sasalabud za klasicnu klimu. Klima ima u spoljnoj jedinice bakarne cevi (izmenjivac) koje su odredjenog precnika. Ako se te cevi preseku i izmeri tacan precnik i umesto njih stave dugacake cevi (izmenjivac) koji ide u zemlju i to lepo napuni gasom koji vec ide u klimu, to mu dodje sve na isto. Nije menjan ni jedan vitalan deo, imamo samo duze cevi i vise gasa. Kada se pusti kompresor u rad, treba ce mu duze vremena da nagura pritisak, ali kada to uradi, onda sve to radi isto kao i sa "kratkim" bakarnim cevima. Sto se tice temperatura koje spominjes: klima vec radi sa raznim temperaturama (i spoljnim i unutrasnjim) i prilagodjava svoj rad tome. Dakle sa dugackim izmenjivacem bi se dobilo to da onda radi u unim "idealnim" uslovima kada izmenjivac nije na -15 nego na oko 10 stepeni, sto bi trebalo da relativno dobar COP. To kada kazem relativno mislim u odnosu na cenu ulaganja i ostvarene ustede. A kada neko dodje ovde na forum i pocne da soli ljudim pamet kako je to ulaganje za sledecih 30 godina, kao ceo sistem ce da toliko traje... ja ot toga bezim, jer u ovoj nasoj pravnoj drzavi ni u garanciji ne moze nesto da se ostvari, a ne da se dobije van garantnog roka kada se pokvari.

I jos nesto, neverujem da se oni koji rade direktnu ekspanziju ubijaju nesto od racunice. Ovi sto sam gledao snimak su konkretno iz Australije i nude prepravku na postejecoj TP da bi se postigle ustede (od COP-a 3.5 na 5). Mislim sta ako izracunaju da im treba idealan precnik cevi sa unutrasnjim precnikom 8.4mm, a na trzistu samo 8 i 10mm ;) I nisam video nijednu gotovo TP u prodaji da je prilagodjena za direktnu ekspanziju, dakle sve su to prepravke...
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.mtnsat.com.



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa11.08.2012. u 22:54 - pre 141 meseci
Pre 20 godina klima za kola (motorna vozila) je bila reda 3000 do 5000 DM (nemackih maraka u ono vreme). Danas su cene reda bez jedne nule u evricimi, dakle jedno 5 puta manje.
Sumnjam da je cena bakra, aliminijuma, gume i ne znam cega vec sto ide u klimu pala za 20 godina toliko, nego su one prve cene bile preterano naduvane kao novost na trzistu. Verujem da je trenutno ista prica sa TP i da ih na zapadu ljudi kupuju zbog raznoraznih povlastica koje drzave obezbedjuju, pa ljudi prosto stave na papir posto kredit za TP i koliko ustede za vreme trajanja kredita i dodju na pozitivnu racunicu pa i ne razmisljaju dalje. I ja bih tako, ali ovde toga nema

Zato mnogi ovde za svoje pare traze alternativna resenja. Neka COP nije 4.5, neka je "samo" 3 ali ako kosta 1000 evra a ne 5000, onda je to resenje. Naravno ima puno stvari koje treba uzeti u obzir i nije jednostavno, ali nije ni neizvodljivo. Postoje TP koje su ljudi sa ovog foruma odradili za koje neznaju specifikacije i od delova na koje su naleteli, ali sumnjam da je ikome od njih COP u minusu
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.08.2012. u 00:48 - pre 141 meseci
Citat:
sasalabud:
Evo jedne poslastice za ljude kojima mastarenje nije strano. Sta mislite o ideji da se tokom leta u zonu gde su postavljene geotermalne sonde za rad TP deponuje toplota sa solarnih kolektora,pa da zimi to podize COP u radu TP. Za otprilike pola dana solarni kolektori vec zagreju potrosnu vodu za taj dan,a sta rade drugu polovinu dana kada je i najjace suncevo zracenje? Tada u nemogicnosti da se oslobode generisane toplote dolazi do krivljenja usled puzanja materijala,zatim se nocu hladi i skuplja pa sutra se opet prekomerno siri i krivi a prekosutra procuri.Nisam do sada pronasao da se to radi ali sam pronasao da zemlja sama upija oko 50% sunceve energije,pa se pitam zasto nebismo taj procenat digli na recimo 60% u zoni postavljenih geotermalnih sondi?


Kad si vec pustio mastu na volju, onda je bolje da se orijentises na natrijum acetatet, elem, sircetna so. Poenta je da rastopljena na max 660gr u litri vode, kao takav rastvor ima svojstva termickog rezervoara koji po aktiviranju daje oko 58 stepeni C.
Nosi enerije na nivou 270kJ/Kg tj. 0,034 Kw/h. U pitanju je koriscenje soli koje su specificne da prilikom promene agregatnog stanja odaju velike energije na tacki kljucanja koja je za ovaj rastvor 58 stepeni. Ukoliko se preforsiraju i zagreju preko 100 stepeni, mogu se ohladiti i aktivirati katalizatorom u cilju pocetka reakcije oslobadjivanja energije (exotermicka reakcija - kristalizaciona toplota iz kristalizacije prezasicenog rastvora) koja je akumulirana na bazi izmene agregatnog stanja.

Recimo da na grubo mozes uz pomoc energije sunca zarobiti u 1000Kg soli oko 360Kw/h termicke energije.

Princip se koristi odavno u Svedskoj kao grejac ruku kad ste u publici i gledate hokejski mec.. npr.

http://www.conrad.se/HANDV%c4R...amp;ci=SHOP_AREA_14748_0611040

http://www.youtube.com/watch?v...vU&feature=player_embedded

Zvuci primamljivo?

Pozz // CBC



cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.08.2012. u 04:48 - pre 141 meseci
Jednom prilikom sam mislim na national geografic kanalu gledao prilog o solarnoj el. u Spaniji gde su pominjali neku so koja se koristi u radu da bi se obezbedio kontinuitet proizvodnje struje po zalasku sunca i u toku noci.Onda to misam kapirao a sad mi se cini da je to to.Ali rekose da je veliki problem ako se desi da dok je u instalacijama predje u cvrsto agregatno stanje,a mozda sam i ja nesto prolupo...davno je bilo
Otprilike ovako: Preko dana normalno proizvodi struju a visak energije deponuje u tu so pa kad sunce zadje onda tu deponovanu energiju koristi za dalji rad do novog izlaska sunca...Mislim da je to ta prica ali nebih smeo da se kladim.Ako imas ideju kako bi mi mogli to da iskoristimo u radu TP,iznesi..pozz labud

[Ovu poruku je menjao sasalabud dana 12.08.2012. u 06:05 GMT+1]
 
Odgovor na temu

rade.zrnic

Član broj: 268990
Poruke: 217
*.opera-mini.net.



+336 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.08.2012. u 05:23 - pre 141 meseci
@sasalabud,
ništa ja ne prodajem niti uvaljujem, hteo sam samo da pomognem što se tiče razjašnjenja pojmova.
Bavim se rashladom koja ima dodirnih tačaka sa TP koje bi mogle da se koriste u tu svrhu. So ili granule za koje si zaboravio kako se zovu je zeolit.
Pozdrav
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa12.08.2012. u 20:43 - pre 141 meseci
Citat:
rade.zrnic:
@sasalabud,
ništa ja ne prodajem niti uvaljujem, hteo sam samo da pomognem što se tiče razjašnjenja pojmova.
Bavim se rashladom koja ima dodirnih tačaka sa TP koje bi mogle da se koriste u tu svrhu. So ili granule za koje si zaboravio kako se zovu je zeolit.
Pozdrav



Auu,bre ne da sam zaboravio nego to nisam ni znao.Kako radi u rashladi taj zeolit? pozz.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.08.2012. u 22:55 - pre 141 meseci
Sta je sad,nece valjda sad da zamre ova interesantna tema zbog...
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
*.com
Via: [es] mailing liste



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.08.2012. u 23:08 - pre 141 meseci
Ma samo je kasno. Sacekaj jutro, pa ce i novi postovi :)
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa13.08.2012. u 23:54 - pre 141 meseci
Citat:
dmax:
Evo sada gledam bakarne meke cevi fi8 x 0.9m je oko 2 evra/m, a fi 10mm x 0.9mm je oko 2.5 evra/m
Dakle manje od 200 evra za bakarne cevi u ovoj tvojoj kombinaciji 5x15m. Koliko moze da kosta busenje takvih rupa? Rupe pretpostavljam nemoraju biti vece od fi 50 mm.



Pazi, ovde ti se potkrala greska,jeste 5x15m ali idu po dve cevi,onda je to x2,i po ovim cenama izadje oko 360E
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
*.static.madnet.rs.



+86 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.08.2012. u 07:48 - pre 141 meseci
Citat:
sasalabud:
Sta je sad,nece valjda sad da zamre ova interesantna tema zbog...

nece da zamre nego cekamo jos koju ideju sa vase strane a svima je dosadilo da ponovo pisu vec
napisano jer da ste prelistali temu od pocetka videli bi da je sve vec ovo opisano.
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.08.2012. u 09:24 - pre 141 meseci
Onda je najbolje da vise niko nista nekaze, posto je sve vec receno.

Zakljucak:
Ko ima para, kupi gotovu TP sada.
Ko nema para, ceka dok ih nebude imao?

Jer se na to svelo?
 
Odgovor na temu

Goran5Ra
Menadzer

Član broj: 305646
Poruke: 19
*.adsl-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.08.2012. u 09:35 - pre 141 meseci
Da li je ok kombinacija TP sa niskotemperaturnim radijatorima, podno grejanje tamo gde su plocice, a podrska TPumpi da bude kondenzacioni gasni kotao?
Jer mislim da bih bez gasnog kotla isao u crvenu zonu.. Kuca ima 210 kvm.
Hvala.
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.08.2012. u 09:48 - pre 141 meseci
Citat:
Goran5Ra:
Da li je ok kombinacija TP sa niskotemperaturnim radijatorima, podno grejanje tamo gde su plocice, a podrska TPumpi da bude kondenzacioni gasni kotao?
Jer mislim da bih bez gasnog kotla isao u crvenu zonu.. Kuca ima 210 kvm.
Hvala.



Kombinacija je sasvim OK.U trenutku kada TP nebude efikasna kondezacioni kotao je savršeno rešenje, gde će automatika TP voditi i kotao kada je ovaj potreban.
Inače niskotemperaturni režimi su preduslov za dobro iskorišćenje TP jer je ona najefikasnija ako izlazna temperatura vode iz nje nejde preko 50C .
Sada zavisi kako ti je kuća izolovana i od čega građena ali 17 Kw toplotna pumpa bi bila ok.
Samo da znaš da sa radijatorima ne možeš da računaš na hlađenje kuće sa tolpotnom pumpom.
Sa podnim možeš računati na neku vrstu pasivnog hlađenja,odnosno sa ograničenim vrednostima temperature vode kako se nebi dosegla tačka rošenja kada se na podu počinje pojavljivati voda.
 
Odgovor na temu

Goran5Ra
Menadzer

Član broj: 305646
Poruke: 19
*.adsl-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.08.2012. u 10:05 - pre 141 meseci
Pa mislim da ugradim standardnu klimu kad zatreba hladjenje jer je kuca dobro izolovana. Dve klime na spratu, dve u prizemlju, sa jednom spoljnom jedinicom.

Imam budzet iz FanCoil-eve ali mislim da bi tako ulazio u crvenu zonu, a i lepse grejanje bi bilo sa radijatorima (bez duvanja prasine), zar ne?

 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.08.2012. u 10:30 - pre 141 meseci
Nesto mi ne ide od ruke to iscitavanje od pocetka,pokusao sam vise puta i uvek me otvaranje neceg sto je prikaceno odvuce negde u pizdu materinu,ali bih mogao da se kladim da o deponovanju energije u zemlju nema nista.Sta ja da radim sa 200-300W iz solarnih panela kad vec nemam nesto sto je upotrebljivo da danas recimo skuvam rucak, sta sa strujom iz vetrenjace,sta sa viskom tople vode sa kolektora??? Amerikanci kazu " use it or loose it ",e da nebi bilo " loose it " ja sam resio da sav visak eto moze da se gurne u zemlju jer je zemlja akumulator neogranicenog kapaciteta,jeftin i neogranicenog veka trajanja.Pa onda kad je potrebno grejanje lepo uklucimo nase TP koje ce raditi sa povecanim COPOVIMA i eto svima dobro i lepo.A ovde muk!!! Nemoj mi reci da je ideja dosadna,a ako je vec negde obradjena,daj leba ti uputi me jer kao sto rekoh ne ide mi od ruke to iscitavanje od 2003 na ovamo.pozz.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.08.2012. u 11:12 - pre 141 meseci
Citat:
Goran5Ra:
Pa mislim da ugradim standardnu klimu kad zatreba hladjenje jer je kuca dobro izolovana. Dve klime na spratu, dve u prizemlju, sa jednom spoljnom jedinicom.

Imam budzet iz FanCoil-eve ali mislim da bi tako ulazio u crvenu zonu, a i lepse grejanje bi bilo sa radijatorima (bez duvanja prasine), zar ne?



Vidi Gorane,ogromno iskustvo imam sa kaloriferima i to je nesto sto nikome ne bih preporucio iz mnogo razloga.Na to se ide samo tamo gde mora u nedostatku drugih resenja.
 
Odgovor na temu

Goran5Ra
Menadzer

Član broj: 305646
Poruke: 19
*.adsl-1.sezampro.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.08.2012. u 11:21 - pre 141 meseci
Kao na primer?
Kvari se? Prasina? Struja?
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.08.2012. u 11:44 - pre 141 meseci
Citat:
Goran5Ra:
Kao na primer?
Kvari se? Prasina? Struja?


Ne kvari se,nego pre svega,ogromni su gubici u pitanju jer toplo bezi gore.Ali to i nije tako lose u slucaju da zelis na taj nacin da grejes prostoriju iznad.Tada mozes da kazes da u toj prostoriji imas podno grejanje bez ikakvih ulaganja,pa ti dodje jednim udarcem,dve muve.Mozda bi nekome i ovo moglo biti resenje.samo eto treba pustiti masti na volju.U svakom drugom slucaju ne preporucujem
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa14.08.2012. u 12:04 - pre 141 meseci
Citat:
Goran5Ra:
Kao na primer?
Kvari se? Prasina? Struja?



Fan coil kao uređaj poseduje izmenjivač (coil) kroz koji prolazi fluid najčešće voda.Takođe on poseduje i ventilator (fan) koji duva "preko" izmenjivača i "odvodi" toplotu ili hladnoću.On znači netroši struju osim za ventilatori i ono malo elektornike.Takođe on je jedan od retkih univrezalnih tela koji mogu i da greju i hlade.
Jeste prašina se javlja pa se filteri moraju čistiti kao i kod split klima.
Nije efikasan kao podno kod grejanja naravno ali mu je učinak na niskotemperaturnim režimima bolji neko radijatorima.I sa njim možeš da hladiš prostorije koristeći istu onu toplotnu pumpu,štedeći energiju kao i kada se greješw.To ne može ni podno ni radijatori.
Ako već u kući imaš radijatore i podno grejanje, a i klimatizaciju si već rešio split sistemima onda zaboravi na sve ovo gore navedeno, ali ako hoćeš tek da radiš sistem razmisli o ovim prednostima!

[Ovu poruku je menjao Gavara dana 14.08.2012. u 13:16 GMT+1]
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469328 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.