Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2484274 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.08.2012. u 22:57 - pre 142 meseci
@sasalabud

Brate, tebi sudjena jedna od ovih iz moje okoline, Svedjanka, nece kukati na zimu a na suncu se topi, uvek im dobro

Salu na stranu, ako je namera da se grejes kaloriferima bilo kojeg tipa, jedini efektivan metod za komfor je upravo suprotan na izgled logici a upravo logican, toplota treba da "duva" sa plafonske visine prema podu, duz zida i da tako pravi toplotnu zavesu. Provereno efikasno, skadninavci znaju
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 00:06 - pre 142 meseci
Citat:
CBC:
@sasalabud

Brate, tebi sudjena jedna od ovih iz moje okoline, Svedjanka, nece kukati na zimu a na suncu se topi, uvek im dobro ;)

Salu na stranu, ako je namera da se grejes kaloriferima bilo kojeg tipa, jedini efektivan metod za komfor je upravo suprotan na izgled logici a upravo logican, toplota treba da "duva" sa plafonske visine prema podu, duz zida i da tako pravi toplotnu zavesu. Provereno efikasno, skadninavci znaju ;)



E, brate ajde salji ih ovamo malo da biram,malo da diram i tako...A samo da meni vise ne duva,neka njima duva kad tako vole ladne noge topla glava.Sve je to labud vec isprobao i uvek toplo bega gore...
 
Odgovor na temu

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 01:39 - pre 142 meseci
@sasalabud

Hvala ti za podrsku . Ja kontam da Fc. posto mu je ulaz vazduha kod modela koji sam ja uzeo sa donje strane, on uvlaci vazduh koji je pri dnu prostorije i podize ga to je normalno i prirodno, kao sto si ranije pisao cista fizika. Medjutim ne znam jos koliko ce to bas biti u praksi odnosno radu moguce da se on dovoljno rasporedi po zonama koje sam naveo jer mi je plafon u cetiri nivoa 240-265-240-220 od prozora prema trpezariji i kuhinji koji su odvojeni sa dva paralelna prolaza sirine 120-130 .. jedan visine 220 a drugi 230.
Tako sam imao duze zadrzavanje toplote u dnevnom boravku koja je prirodnim putem prelazila u trpezariju i kuhinju koje su jedna prostorija , sve to je bilo grejano sa jednom Ta. peci od 4.5 Kw. Temperatura je u trpezariji i kuhinji bila mozda stepen niza nego sto je u dnevnom boravku ... nisam stedeo pec i racun za struju je samo u februaru bio vrlo malo u crvenom ... ako se dobro secam zena rece da je placena struja oko 19 000. ali to je komplet sa svim ostalim potrosacima
Spavaca soba je bila zagrevana samo pred spavanje otvaranjem vrata , hodnik kupatilo se dogrevalo samo za kupanje uljanim radijatorom ... sve je Ta. pec grejala bez problema.
Kupljena je jako davno ja sam jos bio u osnovnoj skoli kada su je roditelji kupili negde 73-74 god.. Stara i jedna od prvih AEG. Magnohrom Kraljevo. sa vertikalnim spiralnim grejacima. Menjao sam samo levu stranu ventilatora ..treci pred zimu 2011. Desni je jos fabricki .. radi kao sat , dok me ovaj levi eto tri puta slao u prodavnicu .
Pec je Zmaj. Teska srca moram da se rastanem od nje ... ako nekog interesuje poklanjam je uz uslov da se iznese bez rastavljanja i da nije za dalju prodaju ... da napomenem potrebna su cetiri dobra mladica da je iznesu .

Sto se tice toplotne pumpe .. nisam bas za takav nacin grejanja .. plasim se da ce biti kojekakvih kvarova tipa zapusen izmenjivac , kvar zbog nestabilnog napona u mrezi , nedovoljan dotok vode ... itd.
Prodavci , odnosno instalateri su dobro namazani i imaju uvek razlog za prebacivanje lopte prema protivniku. Tako kazu oni koji vec imaju ugradjene Tp.
Mozda ce se to vremenom popraviti .. nemam licnih pitanja jer sam procitao mislim da je sada vec vise od 80.strana na ovu temu .
Pokusavali su ljudi da se reklamiraju pa isti kritikovani posle dan dva . Zatim komentari cija pumpa je bolja .. Neki veliki koji imaju svoje sajtove nisu bili u stanju da odgovore na e-mail ... jedna poznata firma .. jaka, mi je odgovorila za vasu kvadraturu mi nemamo Tp. .. .. al jako smesno.

Tri meseca sam trazio Tp. .. nasao i dogovorio. Cekam Septembar da se ugradi ( guzva , mora da se ceka ) .. bio covek snimio objekat ( ocenio izolaciju objekta kao dobro izolovano ) predlozio sta da se pripremi i dao garanciju da ce sistem funkcionisati.
Uslov : Izdasnost bunara ... nista vise .. dobio sam garanciju i za to od izvodjaca koji je busio bunar .. kapacitet duplo veci od potrebnog .. e ako zapne neka se oni loze a ja cu dotle na El kotao .. .. penale placam ja.
Garancija ... data ali ipak je ovo utakmica koja se kao i kod vecine ako ne i svih zavrsava penalima . Sta da radimo kada smo zemlja koja mnogo voli fudbal.

Potrosnja struje ako bude manja ... nesmeta ako bude ista kao sa starom peckom .. opet nesmeta ... ako bude veca sto mislim da je nemoguce onda ce biti jos veca guzva i cekanje na ugradnju , sto trenutno tako mora .
Svaka cast onima koje sam kontaktirao na PP. .. da ih ne nabrajam , dobio sam prave savete za ono sto sam zeleo.
Ipak je ovo jos uvek na forumima nedovoljno komentarisano od strane onih koji vec imaju postojece sisteme pustene u rad.
Prvu godinu radi bez problema , drugu nastaju mali problemi koji se uspesno resavaju , trecu nesto veci ali se resavaju .. dakle ono sto sam ja uspeo da saznam je da problemi postoje sto je Ok.
Kupimo novu gumu za auto pa se probusi. Nista strasno,desava se ...
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 07:28 - pre 142 meseci
Pazi Saša ja sam se osvrnuo gore na tvrdnju da TP vazduh/voda imaju COP 1 na 0 C te sam rekao da za naše to nije tako.Mada mi prodajemo pumpe sa indirektnom ekspanzijom možda bih ti mogao pomoći i oko tvoje.
Direktna ekspanizija uopšte nije glupost već čak i efikasniji sistem od indirektne jer nemaš gubitke na izmenjivačima.Takodđe je složeniji i skuplji sistem.
Prvo što treba da znaš je da svaki objekat ima svoje gubitke.To su gubici koje treba nadoknaditi nekom objektu da bi on imao prostorije sa odgovarajućom temperaturom.Oni se računaju za sve prostorije u objektu pojedinačno a u odnosu na spoljnu projektovanu temperaturu koja je definisao JUS.Npr za tvoj Vršac je ona -20C. za NS- 18C, za BG -16 itd.E sada mogu ti otprilike izračunati gubitke kuće ako mi kažeš da li ti je kuća na jednu ili više etaža, izolacija poda, struktura i debljina zida, struktura i debljina ploče,eventualna izolacija i vrsta krova i naravno kakvu stolariju imaš.Na osnovu toga mogu ti izračunati toplotne gubitke sa dovoljnom tačnošću.
Sada kada imamo te gubitke znamo i kolika snaga treba da se dobije na kondezatoru TP .Usvojićemo da želiš COP 4 , i ti treba temperatura vode u podnom grejanju 35C jer to ti je neki standard.Tada računaš snagu evaporatora ili isparivača

Qi=Qk*(COP-1)/COP

E tek kada vidiš kolika je snaga isparivača možeš govoriti o tome koliko cevi i na koji način treba postaviti.
Ako govriš o horizontalnom kolektoru računaj na to da ti treba površina od nekoliko ari na kojoj više nećeš smeti da imaš ništa osim trave, a ako razmišljaš o vertikanim bušotinama zapitaj se ko ti to može napraviti pošto nećeš sam uspeti postaviti cevi bar 50 tak m u dubinu zemlje.
Onda moraš da konsultuješ pedološku kartu Srbije pa da vidiš da Vršac leži na zemljištu tipa smonice da bi na osnovu toga moga saznati koliko toplotnih dobitaka možeš očekivati od takve zemlje.
No ajde za početak opiši objekat da vidimo koliko treba gubitaka tu pokriti.
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 07:36 - pre 142 meseci
Da što se tiče fen coil uređaja oni su pored podnog grejanja idealni za rad sa toplotnim pumpama.Samo sa njima možete praktično da imate nisko temperaturno grejanje i aktivno hlađenje.
Noviji uređaji uopšte nisu bučni čak i na najvećoj brzini.
I da što se tiče voda/voda sistema obavezan je izmenjivač između bunara i TP zbog pojave kamenca i ostalih stvari.Naravno izmenjivač morate čistiti jednom godišnje uređajima koji koriste kiselinu pod pritiskom.
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 09:59 - pre 142 meseci
Ovog leta su bili plasirani subvencionisani krediti za ustede u grejanju, izolacije, TP itd. Dok sam ja pogledao da li bih mogao da dignem jedan takav kredit, pare iz drzavnog budjeta su vec presusile i kredita vise nije bilo...

E, iako kredita sada nije bilo, shvatio sam da ako se kojim slucajem desi u buducnosti, necu imati puno vremena da prostudiram raznorazne ponude, nego da uhvatim prvog izvodjaca i da se odradi sistem. Nazalos, ponude jesu kakve jesu i to nece biti neko bajno resenje, ali u prici sa kreditom je to to tako.

Zanima me da li je iko uspeo da realizuje ovaj subvencionisani kredit za TP ili ceo sistem grejanja (podno, fan-coil itd.)?
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 10:39 - pre 142 meseci
Subvencionisani krediti su bili u igri nekih 9 dana, te kako država u startu uopšte nije ni obezbedila 300 miliona dinara kojih je za to namenila, banke su povukle aranžmane tog tipa i nijedan kredit nije ni izdat.
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 10:57 - pre 142 meseci
Citat:
Gavara: Subvencionisani krediti su bili u igri nekih 9 dana, te kako država u startu uopšte nije ni obezbedila 300 miliona dinara kojih je za to namenila, banke su povukle aranžmane tog tipa i nijedan kredit nije ni izdat.

Dakle samo jos jedna lazna nada od price "Srbija na Evropskom putu"
 
Odgovor na temu

aviator

Član broj: 288046
Poruke: 36
91.194.216.*



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 11:08 - pre 142 meseci
Kada sam prosle godine kupovao TP, postojao je kredit za tu namenu sa kamatom od 8,5 % kod Cacanske banke. Proizvodjac moje TP je na to davao dodatnu subvenciju od 2% tako da sam ja uzeo kredit sa kamatom od 6,5% na 5 godina sa ratom od oko 85 eur. Ima o tome u postovima od prosle godine u ovo vreme.
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 11:13 - pre 142 meseci
Znaš kako predizborna kampanja = prljavi trikovi.

Konkretno za nabavku toplotnih pumpi sve zemlje Evrope nude građanima stimulans.Npr za ugradnju ovih naših velika Britanija tj njena agencija za obnovljive izvore energije daje 1500 funti za ugradnju kao pomoć države, a firma koja proizvodi daje 300 funti vaučer.tako da ti u startu imaš 1800 funti.Nemaš carinu kao mi i daleko veći standar, pa je onda lako biti "pametan".
Inače ne znam da li znate za direktivu 20/20/20 Evropske unije.U njoj se traži da sve članice EU do 2020 troše 20 % energije iz obnovljivih izvora energije.TP je sistem sa kojim se to najbrže i najefikasnije rešava te se ocekuje da će sledeće godine biti ugrađeno 450 000 pumpi u Evropi.
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 11:18 - pre 142 meseci
Citat:
aviator:
Kada sam prosle godine kupovao TP, postojao je kredit za tu namenu sa kamatom od 8,5 % kod Cacanske banke. Proizvodjac moje TP je na to davao dodatnu subvenciju od 2% tako da sam ja uzeo kredit sa kamatom od 6,5% na 5 godina sa ratom od oko 85 eur. Ima o tome u postovima od prosle godine u ovo vreme.



Dosta dobar kredit mada ovo što je država "nudila" bilo i bolje.Do 8000 eura na 5 godina 3,45% + 6M EURIBOR koji je sada mislim oko 0,9.Ali naravno tzo je bilo na papiru.Inače raspitio sam se kod većih banka ovde u NS i nijedna trenutno nema nikakve varijante kredita za obnovljive izvore
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 12:00 - pre 142 meseci
Zdravko,da sam na tvom mestu nebih se plasio toplotne pumpe,vec bih je s nestrpljenjem i radoscu docekao.Ti si covece kupio novu masinu koja je sigurno projektovana i odradjena tako da radi svoj posao iza koje stoji neko ime,neki renome.Nece oni sebi dozvoliti da kod tebe lose odrade posao jer dobar glas se daleko cuje a los jos dalje,a kod nas tek hvataju zalet pa im trebaju jaka uporista kao reference za dalji rad.A sto se tice TA,ja bih je zadrzao barem za ovu prvu sezonu za eventualnu situaciju ne daj boze.Takodje ne treba zaboraviti da ona ne greje samo izduvavanjem ioplog vazduha,vec zracenjem podize temperaturu podu, namestaju,zidovima plafonu...svemu sto je u njenom da kazemo vidokrugu,sto mozda ima i veci efekat na grejanje svog prostora koji si sa njom postizao nego izduvavanje toplog koji bezi gore.Predlozio bih ti da razmislis o tome sto je napisao CBC,jer to je postulat o kome nema rasprave.Ukratko:Manje energije je potrebno da se dogreje nesto sto je vec grejano pa kao toplo pobeglo gore nego grejati hladno sa poda a koje ce svakako pobeci gore.Ja bih da sam na tvom mestu te nove fancoile okrenuo naglavacke i montirao iznad prozora.Na taj nacin dobijas "toplu zavesu"ili barijeru izmedju grejanog prostora i prozora koji su po pravilu kriticna mesta jer se na njima najvise gubi.Radijatori se bas iz tog razloga uvek postavljaju ispod prozora,a ti ces ovakvom montazom fan coila dobiti jos bolji efekat,samo malo usmeri duvanje od prozora ka sredini prostorije ali malo.Njima je sve jedno kako ces ih montirati a tebe bas briga sto ce natpis biti naopacke jer na ovaj nacin puno dobijas,ili jednostavno probaj da ih zamenis kod prodavca.


Gavro,vec sam pisao o tome ali evo ponovicu.Kuca je gradjena negde 1958g.Gradjena je sljaka blokovima,prizemna i nema klasicnu plocu nego takozvani karo tavan.Upravo sam u toku generalnog renoviranja kompletne kuce s tim sto ostaje karo tavan jer vec imam odlicnu izolaciju plafona.Skidam i kompletan krov.Sada je na 4 vode,bice na 2 vode pokriven tegolom.Na spoljne zidove ide DEMIT 8cm,stolarija kompletno nova PVC. 100 kvadrata stambenog prostora.Ispod dela kuce podrum koji bas i nije pravi podrum nego nesto kao suteren jer sam na brdu a podrum je sa donje strane i viri iz zemlje oko 80cm i ima 2 prozora i temperatura je bila 6C kada je u Vrscu vise dana zaredom bilo -27. Ni ploca koja je iznad podruma nije onakva kako se danas radi nego je armirana betonska samoviseca i vec malo bas visi u sredini.Iznad su 2 prostorije i zbog takvih ploca kakve su ne vidim resenje kako bi se tu postavilo vodeno podno grejanje,nego sam uzeo el,grejne kablove,pa ce ici prvo 8cm stiropora pa kablovi i tanka kosuljica koliko da se lepe granitne ploce 8 mm.Vise ne smem da opterecujem,i ovako se bojim a ne mili mi se podmetanje stubova iz podruma jer dole mi je radionica.Drugi deo kuce oko 60 kvadrata je podgodan za sta god hocu jer podizem kompletne podove do zemlje i mogu da stavim sta god hocu.E tu ce onda ici prvo izolacija pa el.grejni kablovi pa PEX cevi pa betonska ploca 10 -15cm i zavrsno nesto keramika nesto granit.To je situacija sto se kuce tice a sto se tice busotina tek tu imam zajebanu situaciju.Prihvatio sam savet Malog genija da spustim sonde za direktno isparavanje i mislim da je to najbolje resenje ali iz nekih razloga sam prinudjen da idem na vise plicih busotina mozda vertikalnih mozda pod uglom 50 stepeni i to opet zavisi od necega.Kada sam nabavljao grejne kablove sa ovim podacima racunica je bila da mi je dovoljno 80w po kvadratnom metru a stavicu 100w.Eto to bi bilo otprilike sve.pozz.labud
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 12:21 - pre 142 meseci
Po opisu objekta složio bih se da je 100 w po kvadratu gubitaka za takav objekat sasvim dovoljno.Neka kažemo da ti hoćeš da pokriješ 60 kvadrata sa toplotnom pumpom tako da ti treba nekih 6 KW toplotne moći.Pri COP- u 4 snaga isparivača tada treba da ti je 4,5 KW.Pošto si se odlučio za vertikalnu sondu dužina jedne sonde L=4500w/50 w/m= 90m .Treba ti vertikalna sonda dužine 90 m.
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 12:48 - pre 142 meseci
Sorry greška upitanju gledao sam opet indirektni sistem.
Sistemom direktne ekspanzije treba ti negde dužina sonde L= 40 m !
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 12:58 - pre 142 meseci
To je onda jos bolje.Ne mogu ja ni 40m jer nema gde da pridje masina ali mogu 4-5 po 15m trebalo bi da je isto samo ne znam dali na red ili paralelno
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 13:18 - pre 142 meseci
I vidi Gavro ,sad mi apetiti rastu,s obzirom na tip sonde i sigurnu stalnu temperaturu zemlje oko 10C,a bio bih zadovoljan i sa 30C,dali moze i veci COP? Kako se to podesava.Negde sam procitao da moze i 6-7.Sve mi lici da su ovo dobri uslovi za rad TP,gde su granice,sta je realno?
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 13:30 - pre 142 meseci
Citat:
sasalabudPredlozio bih ti da razmislis o tome sto je napisao CBC,jer to je postulat o kome nema rasprave.Ukratko:Manje energije je potrebno da se dogreje nesto sto je vec grejano pa kao toplo pobeglo gore nego grejati hladno sa poda a koje ce svakako pobeci gore.Ja bih da sam na tvom mestu te nove fancoile okrenuo naglavacke i montirao iznad prozora.Na taj nacin dobijas "toplu zavesu"ili barijeru izmedju grejanog prostora i prozora koji su po pravilu kriticna mesta jer se na njima najvise gubi.Radijatori se bas iz tog razloga uvek postavljaju ispod prozora,a ti ces ovakvom montazom fan coila dobiti jos bolji efekat,samo malo usmeri duvanje od prozora ka sredini prostorije ali malo.Njima je sve jedno kako ces ih montirati a tebe bas briga sto ce natpis biti naopacke jer na ovaj nacin puno dobijas,ili jednostavno probaj da ih zamenis kod prodavca.


Da dodam nesto kod postavljanja fancoila gore. Da bi fancoil uspesno spustio ugrejan vazduh do poda, ventilator u njemu treba da radi sa relativno velikom snagom. Tj. kada se fancoil (takodje i klima) stavi u "besuman" rad pri cemu se smanji brzina ventilatora (a samim tim i brzina vazdusne struje) taj ugrejan vazduh i dalje cirkulise kroz fancoil i greje se, ali nestigne do poda. Zbog ovoga se jos vise povecava efekat hladne noge topla glava. Za "besuman" rad pri najmanjoj brzini ventilatora je bolja varijanta podnog fancoila. Ako se neobraca paznja na buku lepsi je osecaj kada je uredjaj gore i iz njega duva vazduh koji je jos topliji od vec dovoljno toplog vazduha gore.

Resenje za spavacu sobu koja se greje fancoilom (koje smo primenjivali kod TA peci) je da se podigne preko dana temperatura za 2 stepena u spavacoj sobi. Tako preko dana TA duva i prenese temperaturu na zidove i namestaj. Kada dodje vreme spavanja, podesi se termostat 2 stepena nize, tako da se ventilator nepali dugo vremena (svakako dok se ne zaspi).
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 14:05 - pre 142 meseci
Nisam neki stručnjak za direktnu ekspanziju pa ne znam šta da ti kaže da li redno ili paralelno vezivanje sondi je bolje.Ali imaj na umu da tu konstantnu temperaturu od 10 -15 C koju hoćeš da crpis od Zemlje počinje na nekih 10 m pa naniže.Tek od te dubine ti praktično preuzimaš toplotu iz unutrašnjosti zemlje.Na ovim nižim dubinama niko ti neće garantovati stalnih 10 C jer ćeš stalno crpiti energiju zemlje koja se na tim nižim dubinama neće regenerisati brzo, odnosno na tim dubinama imaš najmanji toplotni dobitak.
Što se tiče COP on će rasti tako što ćeš koristiti kompresore koji su naprednog nivoa.Npr tu su scroll kompresori poznatih proizvođača koji troše 20% manje energije od starih vijčanih i dr.Ne znam da li ste upoznati sa tom tehnologijom ali on poseduje dve arhimedove spirale u kojima "zarobi " gas i postepeno mu nabija pritisak kako se spirala kreće jedna oko druge.Najbolji su Copeland i Mitsubishi i slični.Naravno i izmenjivači su isto bitni.Sa direktnom ekspanzijom ti imaš samo jedan na strani vode.Treba da je najčešće upitanju pločasti,naši su bakarni,dobro izolovani.
Ja ne znam koji ćeš ti cop postići sa tvojom opremom.COP ti je po definiciji odnos između količine dobijene toplotne energije i uložene električne energije.Samo dobrom gore navedenom opremom možeš ga povećavati.
Kod naše indirektne varijante sonde uvek vezujemo paralelo!

[Ovu poruku je menjao Gavara dana 09.08.2012. u 15:24 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Gavara dana 09.08.2012. u 15:25 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 14:17 - pre 142 meseci
Citat:
Gavara:
Pazi Saša ja sam se osvrnuo gore na tvrdnju da TP vazduh/voda imaju COP 1 na 0 C te sam rekao da za naše to nije tako.


Verovatno se radi o mojim komentarima. Ako jeste, lepo sam napisao "ako se dobro secam", a to nije bas tvrdnja. Ipak, prilicno sam siguran da su tabele koje sam analizirao pokazivale COP 1:1 vec negde oko nule, ali bese davno i lako je moguce da gresim. No, to nije bitno. I ja sam kao i svi u potrazi za tacnim i aktuelnim podacima. Gavara, ako pumpe iz ponude tvoje firme imaju boje karakteristike, voleo bih da vidim tabelu COP-a. Jedini razlog sto jos uvek nemam TP je moje ubedjenje da je vazduh/voda neisplativ sistem za moj slucaj, a voleo bih da gresim i da vec ove zime vidim jos manje racune za grejanje. Postavi molim te COP uporednu table na forum, ili mi posalji kao privatnu poruku. Tks...

 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa09.08.2012. u 14:18 - pre 142 meseci
I da kada gledate COP ove pojedinih toplotnih pumpi vodite računa da su računati po međunarodnom standardu EN 14511 a ne nešto što je proizvođač sam zaključio:videćete da neki čak tvrde da im je COP 6 ili 7 pri nekim uslovima da kažem rasolina temp. OC a izlaz 45C što je ne moguće.ali to će tvrditi oni ali vam neće dokumentovati.
Išao sa neki dan na jedan objekat ovde u gradu.Pošto je upitanju poslovna tajna ne mogu vam puno reći o čemu se radi osim da tip ima dve pumpe koje rade na principu voda/voda bunarskog tipa .Računi za grejanje su mu strašni a zašto.Kompresor loš troši mnogo, pumpe cirkulacio pre 100 godina troše puno sturje.Izmenjivač sa stane bunara nepostoji tako da je kamenac već verovatno dobro "zatrpao" pumpu.Tip kada ju je prodavao hvalio se COP om 5 ,dao svoju računicu, niko to nije testirao ,bio veoma povoljan.E sada je samo problem što je sve ispalo s....
I Yugo i Mercedes su kola .I jedna i druga će te prevesti, e sada pitanje koliko, kako i nakraju koliko će te sve košta.
Naše pumpe su skupe ali su vrh u Evropi i rade ono štoo stoji u prospektu.Kineske i da kažemo "Italijanske" su dva ili tri puta jeftinije ali takav je i učinak.Samo na papiru....
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2484274 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.