Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479649 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.07.2012. u 21:26 - pre 142 meseci
Dobar posao. Mozda je malo previse 10 cm. betona ( kosuljica ). plus jos lepilo za granit ..?
Ali kada imas uslove da to sve izvedes, isplatice se sigurno.
Pozdrav i uzivaj kada radovi budu gotovi.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.07.2012. u 21:57 - pre 142 meseci
Vidi mozda cu ici cak i deblji slojTaj sloj je vrlo koristan.Kada se tako debela betonska ploca zagreje na recimo 24c a pritom je dobro izolovana sa donje strane i u odnosu na zidove onda se ona ponasa kao TA pec,pa i u slucaju visesatnog nestanka strujesa akumuliranom toplotom mozes taj period prebroditi a da skoro i ne primetis da je temp.pala.Jedino sto ce kod onog prvog inicijalnog ukljucenja dostizanje zeljene temoeraturemalo potrajati ali kad se jednom dostigne onda sistem pocinje da radi glatkije nego sa tankom plocom,odnosno redja su ukljucenja i iskljucenja grejaca ili TP
 
Odgovor na temu

Goran5Ra
Menadzer

Član broj: 305646
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.08.2012. u 01:14 - pre 142 meseci
Pozdrav svima!

Voleo bih da dobijem savet, sugestiju.

Adaptiram kucu od 250 kvm, i sto se tice TP jedina je sansa vazduh-voda.
U prizemlju 130 kvm od kojih 40 kvm cini dnevna i trpezarija. Jedino tu zelimo Fan Coile a u ostalim prostorijama podno (hodnici, kuhinja, garaza, kotlarnica..). Na spratu 120 kvm, svuda Fan Coili. Ceo sistem predvidjam za grejanje i hladjenje.
Izolacija kuce je ok, stiropor 10 cm, kosuljice su sve dovoljno dobre, stolarija alu-drvo low e, manje dimenzije prozora, itd.

Da li ovakav sistem moze biti isplatljiv i sta savetujete?
Koju TP uzeti? Japansku ili Nemacku?

Hvala,
Goran
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.08.2012. u 08:42 - pre 142 meseci
Gorane,
ja sam upravo krenuo kao i ti u veliko renoviranje,a vec dugo se pripremam i informisem.Velike su pare u pitanju i ako se sada pogresi posledice mogu biti teske i dugorocne.Birajuci izmedju raznih solucija,odlucio sam se za sledece: podno grejanje,razlog: velika grejna povrsina,najveca ujednacenost temperature cak sa tendencijom pada gledano od poda ka plafonu,niska temperatura vode u cevima,maksimalan konfor i sto se tice temperature i prostora... Sve su to razlozi koji govore u prilog podnog grejanja i ukazuju na prednost u odnosu na sve ostale nacine.Cudi me da si odlucio da dnevnu sobu i trpezariju grejes fan coilima,osim ako nemas neki poseban razlog,jer je podno kako god da gledas bolje nego fan coil.Ja imam drugi problem.Dve sobe,ukupno oko 35 kvadrata mi se nalaze iznad podruma a ploce nisu klasicne kao sto se danas radi nego su betonske samovisece i tu ne mogu da postavim cevi zato sto one traze vecu debljinu kosuljice a ja ne smem da toliko opterecujem ploce da nebi doslo do urusavanja.Jos uvek razmisljam da postavim po jedan stub u podrumu na sredinu poda svake sobe,ali to onda umanjuje funkcionalnost podruma...Mozda ce na kraju ipak u te dve sobe ici dobra izolacija prema podrumu i el. grejni kablovi u pod sa tankom kosuljicom.Takodje imam problem jer ne mogu da angazujem bunardziju koji bi radio vertikalnu busotinu od 100m a i necu jer kad cuju da treba da postave sondu kao da skliznu s pameti sa cenom.Ali sam nasao jednog koji nije bunardzija a ima hidrouliku sa kojom busi recimo ispod puta za provlacenje kanalizacionih ili nekih drugih cevi.On ne moze da busi vertikalno ali kaze da moze pod uglom od 50 stepeni i do 15m duzine rupe.Prema podacima koje sam sakupio jedna takva busotina sa postavljenom sondom za direktnu expanziju u zemlji moze da da oko 2kw konstantno u toku cele grejne sezone.Po tome treba mi 5 a uradicu 6 takvih busotina.Od viska glava ne boli a moze da ustreba.Takodje nemam nameru osim ako bas ne budem prinudjen da kupujem TP.Pokusacu da upotrebim staru a ispravnu prozorsku klimu i nadam se da ce to da radi kako treba.Da sam na tvom mestu ja bih jos jednom razmislio o tim fan coilima.
Vazduh voda ti je najslabija varijanta,kakvu god TP da upotrebis i neces se grejati cele zime.
pozz.labud
 
Odgovor na temu

Goran5Ra
Menadzer

Član broj: 305646
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.08.2012. u 10:31 - pre 142 meseci
Fan Coil u dnevnoj moram da stavim jer tu ne idu plocice vec parket, a ne zelim da rizikujem sa podnim i parketom jer je izmedju ostalog konkretni parket skup.
Takodje, ne moram da ugradjujem klime za hladjenje leti.

Bitno mi je da ako grejem celu kucu na ovaj nacin vazduh voda, to stvarno bude isplatljivije nego kondenzacioni gasni kotao.. I koliko ta razlika moze mesecno da iznosi?
Hvala.
 
Odgovor na temu

Goran5Ra
Menadzer

Član broj: 305646
Poruke: 19
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.08.2012. u 10:32 - pre 142 meseci
za varijante ispod -5 stepeni koristio bih elektricni grejac za dogrevanje.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.08.2012. u 13:58 - pre 142 meseci
Imam parket koji bi kada bi se sa onom hoblericom osmirglao izgledao kao nov,a ima danas i odlicnih lakova,ali necu dok sam ziv da robujem parketu i da nudim gostima natikace da bih ga sacuvao kao jedan moj prijatelj.Sa velikim zadovoljstvom cu ga izbaciti i stavljam granitne ploce.U kuhinji i kupatilu keramicke.U busotine uz bakarne sonde postavljam i pex creva koja cu leti koristiti za pasivno hladjenje i deponovanje toploie u zemlju.Neznam dali ce to biti dovoljno hladjenje ali ce sigurno znacajno umanjiti trosak za rad klime leti.Racunam kad vec imam te busotine,zasto da ne iskoristim i za pasivno hladjenje a mozda i stavim solarni kolektor za toplu vodu.Imam odlicnu juznu stranu krova pa mogu leti da deponujem toplotu u zemlju.Svaki stepen dole pod zemljom je dragocen za efikasan rad TP zimi.To se radi vec odavno u svetu provereno.
PS
ako bas zelis taj parket,posto nije nov,vec je sigurno dobro suv pa ne postoji opasnost og resusivanja pod dejstvom podnog grejanja mozes i tako,samo gledaj da izbegnes te elektricne grejace jer ce ti jako pokvariti racunicu.TP moze da pravi odnos ulozene energije i dobijene 1:4 pa i vise

[Ovu poruku je menjao sasalabud dana 05.08.2012. u 15:12 GMT+1]
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa05.08.2012. u 14:28 - pre 142 meseci
Moja racunica je da bih grejanjem el. grejnim kablovima u podu trosio za dvadesetak E vise mesecno nego sto me do sada kostalo grejanje gasom,naravno uz dobru izolaciju kuce koja upravo sledi.I to mi je prihvatljivo s obzirom kvaliteta stanovanja koji podno grejanje nudi u odnosu na bilo koje drugo,a tek kad se u pricu uvede TP onda sve pocinje da lici na SF a nije.
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.08.2012. u 08:31 - pre 142 meseci
Citat:
Goran5Ra:
Fan Coil u dnevnoj moram da stavim jer tu ne idu plocice vec parket, a ne zelim da rizikujem sa podnim i parketom jer je izmedju ostalog konkretni parket skup.
Takodje, ne moram da ugradjujem klime za hladjenje leti.


Imao sam istu dilemu i zakljucio da nema sanse da stavim parket na podno grejanje. Razlog je sto nemam poverenja u znanje i/ili postenje ovdasnjih majstora i trgovaca - cast izuzecima. Ako bi nesto krenulo po zlu, samo bi se prebacivala lopta sa majstora na parket, sa parketa na lepak... vec sam prosao tu skolu. Tu si - po meni - doneo ispravnu odluku.

Sto se tice Fan Coil-a, oni stvaraju odredjenu buku. Trebalo bi nesto slicno kao klima. Ja sam se grejao nekih 8 godina iskljucivo na klime - invertere. Kad sam jednog trenutka presao na "tiho" grejanje (prvo radijatori, a danas pod), shvatio sam kakav sam atak na mozak sebi pravio. Iako Fan Coil pravi buku slicnu onoj koju pravi klima (trebalo bi da je tako, nemam licno iskustvo) klima ti ipak radi samo neki deo leta i obicno ne radi nocu. Fan Coil, koji sluzi za grejanje, morao bi da radi stalno, jer on zagreva samo vazduh. Cim prestane da radi, prostorija momentalno postaje osetno hladnija.

Dalje - moje iskustvo prilikom grejanja klimom je da je temp. u donjoj zoni bila neprijatno niska, dok je 1m+ bilo vise nego toplo. Noge vecito hladne, a gore ne mozes da dises.

Dakle, ako ne postoje tehnicke mogucnosti da instaliras podno grejanje, ili ako si vec cvrsto resio da hoces parket po bilo koju cenu, onda mozda mozes razmisliti:
1.) o radijatorima sa (mnogo) vise rebara (da se preracunati koliko ti treba)
2.) o radijatorima + fan coilima koje bi koristio u periodima kad radijatori sa temp. koju daje TP ne mogu sami - dogrevanje
3.) o dodatnom, redno vezanom el. kotlu koji bi, po potrebi, dizao temp. TP na onu koja je potrebna radijatorima. Buduci da te interesuje vazduh/voda TP, redno vezani el. kotao ti ne bi povecavao troskove grejanja jer na nizim spoljnim temp. (kad bi ti dogrevanje jedino i bilo potrebno) vazduh/voda TP trosi isto kao i el. kotao. Ova varijanta zahteva i malko komplikovaniju instalaciju, ali nista spektakularno.

Jos jedan detalj, ja sam uspeo da sa podnim grejanjem spustim cenu grejanja na vise nego povoljnu, iako koristim el. kotao, a ne TP. Grejem samo tokom noci po tarifi jeftine struje i, samo kad su temp. jako niske, sat do dva u toku dana po redovnoj ceni struje. To moze tako jer u pod akumuliram dodvoljnu kolicinu toplote. Sa fan coilima i/ili radijatorima to nije moguce.

Nisam profesionalac u ovoj struci, ali sam puno proucavao, a svoju teoriju potvrdio u praksi na svom objektu. Milsim da je sve gore napisano 100% tacno, ali ako sam nesto pogresno napisao, molim neka me neko strucan ispravi.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.08.2012. u 11:00 - pre 142 meseci
Ni ja nisam obrazovan za ovu oblast ali sam zbog toga sto ovo moram da radim sada a ne zelim da se vise ikada time bavim,bio prinudjen da se upustim,informisem,raspitujem,kombinujem,razmisljam svojom glavom jer sam i ja u zivotu prosao kroz razne price sa majstorima kojima sam poverio posao racunajuci na njihovo iskustvo i strucnost.Dakle,ovde su u pitanju jako velike pare i kad je vec tako onda hocu maksimalan komfor uz kasnije minimalne troskove koriscenja kao i max sigurnost i pouzdanost u radu.Ono sto si ti iskusio sa grejanjem klimom,je vrlo slicno sa svim ostalim nacinima grejanja osim podnog.To je efekat topla glava-hladne noge i to je normalna pojava jer i baloni lete uz pomoc toplog vazduha.Jedino kod podnog grejanja imas efekat tople noge-hladna glava.I pazi sad je vrlo interesantan momenat: Ti si presao sa klime koja je toplotna pumpa i radila je na vazduh-vazduh na podno koje je radilo na struju i zabelezio ustedu od 50%!!! Zar je potrebno jos nesto reci u prilog podnog grejanja? Sta bi tek bilo da je ovde umesto el.kotla bila TP???,pa makar radila i na vazduh-voda,imao bi najmanje 4 puta manje troskove u odnosu na koriscenje klime u rezimu vazduh-vazduh.Iako je ugradnja podnog u odnosu na radijatore nesto skuplje u startu, vec u prvoj grejnoj sezoni se ulozeno isplacuje i to visestruko.O komforu da i ne pricamo.
pozz.labud
 
Odgovor na temu

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.08.2012. u 18:29 - pre 142 meseci
Tacno je da je podno grejanje najekonomicnije ,to niko ne moze da spori i kaze da nije .Kolega iz moje prethodne firme gde sam radio jos osamdesetih je ako pogresim godinu dve imao podno grejanje , davne .. 1986 god.
Totraterm ( Slovenacke )cevi je postavio .. nije reklama za proizvodjaca tek da malo sebe utesim jer sam jos tada video i dobro proucio njegov sistem i kako je on sve uradio na svojoj kuci koja je tada bila u izgradnji .
Nazalost ja sam morao drugacije da krenem sa gradnjom i propustio da postavim cevi u pod .. nazalost.
Sam je napravio u nasoj radionici elektricni kotao , ugradio cetiri grejaca po 3 kw. i grejao sigurno oko 200 m2. sa kao sto Sasalabud kaze maximalnim uzivanjem u postavljenom sistemu.Struju nije mnogo placao i nije pricao o velikim racunima u odnosu na neke nase druge kolege koji su se grejali na drvo,ugalj , naftu ..itd. On je bio vise nego zadovoljan.
Mislim da je deo sistema sada prepravio i postavio prave razvode sa pripadajucim hidro setom i da mu je grejanje sada jos efikasnije i ekonomicnije . Tada je to bilo mnogo skupo i tesko za nabaviti .. ( razvod ,ventili i spojevi za cevi ) .
El. kotao je napravljen tako i mislim da mora bar 50. god da sluzi.Tako je nekada bilo .
Kolega je iz Bukovca , malo mesto na periferiji Novog Sada.
Kada sve ovo sto je u ovoj temi napisano citam meni je bas onako poprilicno zao sto sada nevidim isplativost da postavim cevi .. uslovi postoje ali gde ziveti dok se to sve nezavrsi .. moj problem.
Iz svega sto ima u ponudi meni je ostalo da postavim samo Fan coile ( vec sam ih kupio ) dogovorio za montazu TP. .. voda voda sa dodatkom el. kotla kao rezervu za eventualno neki problem sa TP.
Nadam se da cu bar zadrzati stari racun za utrosenu el. energiju koji nije bio mnogo u crvenom .. jedan mesec ove zime ..Februar koji je bio bas hladan.
Kuca je bila dobro izolovana .. kazem bila jer sam sada ispravio neke gubitke koje sam imao i nadam se mozda jos manjoj potrosnji , ali ako i nebude bicu zadovoljan jer nevidim da bi se racun za el. energiju povecao sa TP.
Sto se tice buke koju Fan coil pravi .. ?? ... ne znam sta da kazem ja sam jedan izvadio iz kutije povezao na controler i testirao sve tri brzine koje ima taj asinhroni motor. Nisam primetio da mi smeta, jer buka koju pravi termo akumulaciona pec koju sam koristio je bila podnosljiva .. navikne se covek i zaboravi kada se ventilatori ukljuce.
Fan coil ne moze da me izneveri, jer sam navikao na mnogo vecu buku . Koju nisam ni primecivao kada je termoak. pec radila.

Ako je ono sto se na netu moze naci za Fan coile istina ja bi trebao da potrosim manje el. energije .
sve ostalo oko odrzavanja Fc. mi nije problem , jer to vidim kao jedan od meni dodatnih radova ( odrzavanje ) .medjutim i termo pec je zahtevala uvek ciscenje pre,posle pa i na pola grejne sezone.
Manje el. energije trositi, nadam da cu sa manjom polaznom temperaturom verovatno imati ustedu u odnosu na radijatorsko grejanje ... ako gresim voleo bi da neko napise svoje misljenje za Fan coile i polazne temperature vode, a da to nisu kataloske koje proizvodjaci Fc. navode vec ako neko ima postojeci sistem da iznese njegovo iskustvo
Grejem zimi maximalno 60 m2. Sta mogu da ocekujem jos ne znam ali ako bude lose napisacu gde je problem .


 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa06.08.2012. u 21:00 - pre 142 meseci
Zdravko,
Moram opet evo ja,kao da sam dezuran ovih dana na ovoj temi,ali i jeste tako jer ne izlazim na ovu vrucinu vec samo sedim ispod klime i surfujem.Eto sedim ispod SANLUX-a,kojeg sam kupio davne 1997g.a na nalepnici mu pise da je proizveden 1994g.i zahvaljujuci kojem sam jos uvek ziv.Ali,sedeti u prostoriji gde je u drveni prozor ugradjen SANLUX je slicno kao da ti neko parkira lokomotivu dizelku odmah ispod prozora.Dok radi samo ventilator,ajde da kazem djene djene,a kad ukljuci kompresor,pa drveni prozor sve zajedno sa staklima pocne da se ponasa kao tambura,eto meni lokomotive pod prozorom.Sada smatram da je to atak na mene kao zivo bice.Dok sam morao da trpim,morao sam jer mi je i to lakse nego sto podnosim sve preko 26 stepeni spoljne temp.Ovi moderni split sistemi su prava blagodet u odnosu na SANLUX i slicne.Pisem ti ovo zato sto su tvoji fancoili nista drugo nego moderne unutrasnje klima jedinice,dakle buke se ne boj.Sigurno imas negde na deklaraciji podatak koliku buku proizvode u radu i sigurno je to ispod 30db sto je malo vise od praga cujnosti.Ali imaces drugi problem.Ja sam imao sopstvenu proizvodnju kalorifera,pa smo na mom terenu jer sam godinama konstruisao projektovao izmisljao i eksperimentisao,sve pokusavajuci da napravim sto bolji i ekonomicniji kalorifer ali ne mozes zaj..... fiziku koja kaze topli vazduh bega gore!!!! Pokusavao sam sa montazom u blizini patosa usmeravajuci da duva direktno u patos,racunajuci da ce tu da razbija hladan vaz.i da se mesa s njim pa ce manje da bezi,nista! opet bezi gore.pokusavao sam sa montazom nesto ispod plafona racunajuci na to da kad vec bezi gore onda je lakse skupljati to vec podgrejano pa samo dogrevati i slati dole da razbija hladno,opet nista.Kada sam shvatio da dok se gore pod plafonom ne formira topli oblak pa nemajuci vise gde da bezi mora da pocne da se spusta dole jer kalorifer stalno dopunjava sa toplijim,odustao sam od daljih pokusaja jer fizicki zakoni su zakoni kojima ne mozes pronaci rupu.Moj kalorifer i tvoj fancoil su jedno te isto.U oba slucaja prinudno provlacis vazduh preko grejnog tela tako da ces imati isti efekat i ne nadaj se tu nekoj ustedi.Fancoil ce ti raditi na bilo koju ulaznu temperaturu ali kod TP se odnos izmedju ulozene el.energije i onog sto zelimo da ucarimo od zemlje za dzabe,na zalost menja i opada sa povecanjem izlazne temperature na kondenzatoru pa ces na zalost i tu tesko da se ugrejes na ucareno.Sasvim je druga prica kad je u pitanju podno grejanje jer je tu dovoljna izlazna temp.30-35C.Sa tim izlaznim temperaturama se mnogo vise ucari za dzabe,a o komforu i stalnom osecaju promaje u sobi koje se greju putem prinudne cirkulacije vazduha necu ni da pricam,ali ukusi su razliciti,rece djavo,skide gace i sede u koprive.Pozz.labud

[Ovu poruku je menjao sasalabud dana 06.08.2012. u 22:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.08.2012. u 07:25 - pre 142 meseci
Citat:
sasalabud:
Ono sto si ti iskusio sa grejanjem klimom,je vrlo slicno sa svim ostalim nacinima grejanja osim podnog.To je efekat topla glava-hladne noge i to je normalna pojava jer i baloni lete uz pomoc toplog vazduha.Jedino kod podnog grejanja imas efekat tople noge-hladna glava.

Sa grejanja na klimu sam presao na radijatorsko grejanje, nisam direktno na podno. Iz perspektive topla glava-hladne noge, a bogami i komfora, velika je razlika izmedju grejanja na "uduvace" toplote i grejanja na emitere toplote. Ne pisem ovo tebi sasalabud jer iz tvog sledeceg posta vidim da ti je to vise nego jasno. Pisem za ljude koji - kako si to opet lepo primetio - treba da potrose velike pare da urade nesto za cega imaju prakticno samo jednu priliku. Pisem da shvate osobine i razlike izmedju ova dva nacina predavanja toplote, kako bi sto bolje razumeli sta ce da dobiju od jednog, a sta od drugog sistema i kako bi doneli ispravnu odluku. Da ne ponavljam vec receno, a da ne propustimo bitno:
Citat:
sasalabud:
... Pokusavao sam sa montazom u blizini patosa usmeravajuci da duva direktno u patos,racunajuci da ce tu da razbija hladan vaz.i da se mesa s njim pa ce manje da bezi,nista! opet bezi gore ...

... ,a o komforu i stalnom osecaju promaje u sobi koje se greju putem prinudne cirkulacije vazduha necu ni da pricam ...

"Uduvaci" toplote greju vazduh dok emiteri greju objekat i daleko su komfornija opcija u svakom smislu.


Citat:
sasalabud:
I pazi sad je vrlo interesantan momenat: Ti si presao sa klime koja je toplotna pumpa i radila je na vazduh-vazduh na podno koje je radilo na struju i zabelezio ustedu od 50%!!!

Ovde imamo lagani nesporazum:
1. Jesam presao sa klime na podno, ali nije u pitanju isti objekat
2. Ustedu nisam izrazio u procentima
3. Ustedu nije moguce porediti jer su razliciti objekti.

Ustedu postizem tako sto akumuliram toplotu po ceni jeftine struje gde je trenutni odnos 4:1 (mislim da je to i COP TP voda-voda). Dakle usteda je 75%, odnosno nesto manja kad je bas hladno i kad dogrevam sat/dva po redovnoj ceni struje. U planu mi je ugradnja dodatnog akumulatora toplote (neki rezervoar vode, mozda neki kaljevi..., nisam jos smislio konacno resenje) koji bi mi dali jos neki sat jeftino akumulirane energije.

Citat:
sasalabud:
Sta bi tek bilo da je ovde umesto el.kotla bila TP???,pa makar radila i na vazduh-voda,imao bi najmanje 4 puta manje troskove u odnosu na koriscenje klime u rezimu vazduh-vazduh.
pozz.labud

Da je TP voda-voda, racuni bi mi stvarno bili smesni, ali na zalost nemam tehnickih uslova za kopanje bunara ili sonde.

Sto se tice vazduh-voda opcije, COP kod ovog sistema drasticno pada pri padu spoljne temperature. Ako se dobro secam, vec negde oko nule COP je 1:1. Dakle, sistem vazduh-voda stedi samo dok nije drasticno hladno. Meni su racuni za taj period (deo koji ide na grejanje) na nivou par desetina evra. U slucaju da bih postizao COP 4:1 (sto mislim da u proseku nije realno), stedeo bih svega par desetina evra i to samo u mesecima umerene hladnoce. Dakle, nivo ustede bi bio max 200E po sezoni. Najjeftinija ponuda TP za moj objekat (gubici objekta proracunati na 12kw) bila je oko 4.000E (mozda je sad jeftinije, ovaj podatak je star oko 2 god.) U toj matematici, pumpa bi se isplatila tek za 20 godina i to pod uslovom da nemam niti jedan dodatni ulog u odrzavanje a ni kvar - sto je nemoguce.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa07.08.2012. u 10:59 - pre 142 meseci
Kicpet izvini ali ja nisam registrovao da si se selio.A deo tvoje recenice
" Jos jedan detalj, ja sam uspeo da sa podnim grejanjem spustim cenu grejanja na vise nego povoljnu, iako koristim el. kotao, a ne TP.
sam procitao kao " vise nego polovinu "
pa otuda oni %.Ubuduce cu pazljivije citati.Nameran sam da ovu moju klimu preradim u TP sa direktnom expanzijom u zemlji,a treba mi izlazna temp.30C.E ovde mi treba pomoc onih koji znaju,dakle,isparivacka sonda ce biti na konstantnih 10C,na izlaznoj strani TP mi treba konstantnih 30C bez obzira na spoljnu temp.jer ce podrska TP biti el.grejni kablovi smesteni takodje u podu.S obzirom da je kompresor klipni a interesuje me samo rezim rada sa COP 4 i vise,na koji nacin se sistem dovodi u ovaj rezim? Pretpostavljam da je u pitanju precizno podesavanje pritiska gasa u sistemu kao i pravilan odabir gasa sa kojim se radi.Dali sam tu u pravu?, i dali mogu pred frigoristu koji bude radio da postavim takav zahtev i kako cu znati kad bude u radu dali radi sa tim vrednostima COP?pozz.labud
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.08.2012. u 07:58 - pre 142 meseci
Citat:
sasalabud:
... a interesuje me samo rezim rada sa COP 4 i vise,na koji nacin se sistem dovodi u ovaj rezim? ...


Mislim da je konstantan COP 4 nemoguce postici sa vazduh-voda sistemom. Spoljna jedinica zavisi od spoljne temperature. Sto je spoljna temp. niza, efikasnost pumpe opada. Kod voda-voda sistema, temp. zemlje je konstantna i polazna tacka za TP je ista.

Guglaj malo i potrazi teh. karakteristike TP vazduh-voda, za pumpe koje se nude na trzistima. Neke firme daju uporednu tabelu COP u odnosu na spoljnu temp.

 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.08.2012. u 08:18 - pre 142 meseci
U zemlju postavljam sondu za direktnu expanziju,ne na vazduh
 
Odgovor na temu

Gavara
Srbija

Član broj: 305731
Poruke: 135
*.adsl.eunet.rs.



+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.08.2012. u 10:56 - pre 142 meseci
Pošto radim kao tehnička podrška u jednoj firmi u Novom Sadu koja uvozi toplotne pumpe iz Švedske reći ću vam par stvari .
Najbolje efekte svakako ćete imati sa toplotnim pumpama koje koriste zemljani kolektor.Sledeće po redu su one koje koriste vodu iz bunara a naravno na kraju po stepenu efikasnosti tj COP-u su vazduh/voda toplotne pumpe.
Ali ono što hoću da vam kažem da COP kod vazduh/voda toplotnih pumpi nije uopšte toliko mali kao što se navodi u nekim gore postovima.
Na primer za jednu našu pumpu vazduh/voda COP je 2,2 i to na -15C vazduha u okruženju.Pri tome COP je dat za zagrevanje vode na 45 C.
Toplotna pumpa se bira na osnovu gubitaka objekta naravno, ali pri izboru toplotne pumpe morate uzeti u obzir veća efikasnot tj iskorišćenje toplotne pumpe koja vam dozvoljava da te gubitke izračunate smanjite i za 30 %.Takođe pri uvođenju toplotne pumpe treba da znate da ona se najčešće uzima da pokrije 60% vaših gubitaka, jer se oni javljaju u 90% vremena u kojem je potrebo grejati prostor.U ostalih 10 % računa se da nisu efikasne i uvek morate imati dodatni izvor grejanja kao što su elektro, gasni ili neki drugi kotao
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.08.2012. u 14:42 - pre 142 meseci
Gavro,
Proracunata snaga el.grejnih kablova postavljenih u podu moje kuce od 100kvadrata je 8Kw.Stavicu 10Kw,od viska glava ne boli,jer ce u radu biti kontrolisani digitalnim termoregulatorima sa sondom u podu i to svaka prostorija posebno.To ce biti podrska TP za ne daj boze.Veci deo onog sto si napisao ja na zalost ne razumem jer za mene je Kw iz el. mreze i Kw iz zemlje isto.Pises o TP koja radi vazduh-voda,sa COP oko 2 a mene to uopste ne zanima jer hocu COP>4 i zato ukopavam bakarne cevi u zemlju gde imam konstantnih 10C,koje ce biti u funkciji isparivaca,a za podno grejanje mi treba <30C tople vode.E,sad mi reci koliki COP mogu ocekivati sa ovim ulaznim podacima? NECU DA KAZEM DA SVI KOJI SE BAVE FRIGO TEHNIKOM NE ZNAJU,ali sam vec dobijao odgovore da to ne moze,a znam i zasto.Zato sto oni znaju da poprave frizider i zamrzivac,ali je grejanje kuce TP-om kod nas jos uvek TABU.I ja sam od mojih kalorifera prvih nekoliko godina pravio TABU i zaradjivao velike pare dok me konkurencija nije razvalila.Ista prica je i sa TP. Ja znam tacno da to moze i to mnogo > od 4 i to cu i uraditi.Dace bog,bicemo zivi do i tokom sledece grejne sezone pa cu na ovim stranicama pisati o utiscima i rezultatima, pojavice se jos mnogo labudova i TABU ce biti razbijen.Potpuno razumem motiv trgovaca uvoznika skupocenih stranih uredjaja.Pozz.labud

[Ovu poruku je menjao sasalabud dana 08.08.2012. u 15:54 GMT+1]
 
Odgovor na temu

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.08.2012. u 20:44 - pre 142 meseci
@sasalabud ... nebrinem ja za buku koju ce da prave Fan coili jer u uputstvu ima podatak kolika je i na kojoj brzini rada ventilatora .Kada me nije ubila buka od sirena za vazdusnu uzbunu u vreme bombardovanja Srbije i bombe koje su padale u mojoj blizini jer zivim u delu Novog Sada koji je trougao rafinerija i nekadasnji smestaj specijalnih jedinica ( SAJ ) koji je unisten do temelja , to je vazdusnom linijom mozda i manje od 300m. levo desno a ja u sredini dogadjaja, Novosadjani koji znaju otprilike gde je Slana Bara znaju kakva je buka bila , nece ni ova od Fan coila da mi smeta .
Nije to tema kao ni kaloriferi koje si ti proizvodio ... ako mislis na one sa strujnim grejacima , nevidim kako oni mogu da se porede sa Fc. Strujanja vazduha u dnevnoj sobi gde zivim je po meni sasvim Ok. Nisam osetio nekakve razlike u temperaturama gore dole dok sam se grejao na termoakumulacionu pec niti strujanja vazduha ... mislim da necu ni ove zime .Plafon je izveden u cetiri nivoa, verovatno zbog toga ili sam ja nakon zavrsenog posla u radionici gde je zimi temp. svega 5 st. celz. sto je i normalno za mehanicarsku radionicu iz vise razloga .. cestih ulazaka i izlazaka, pa mi nakon dolaska kuci nista nesmeta , daj samo malo leba moze i soli, ja zadovoljan. Tako rodjen i navikao uvek na najteze .. a to sto posle mnogo godina rada mogu pruziti vise nego sto sam imao kao dete mene nista nemenja ...

Nebitno .. bitno je jedno TP. sto je i naslov ove teme . Mislim da cu ove zime imati neka saznanja kako to funkcionise u kombinaciji sa Fc. na podrucju Novog Sada koji je sa Somborom jedan od hladnijih gradova Srbije bio ove zime ako izuzmemo neka mesta koja su na vecim nadmorskim visinama.
A evo letnji dani su pa opet priblizna slika temperatura u Vojvodini ... najtopliji je Sombor vec danima a za stepen razlike je Novi Sad ... ostali gradovi u Vojvodini su stepen dva tu odmah posle Sombora i NS.a
Klimatske promene koje se desavaju ( nisam bas mlad i rodjen sam u NS. ) nisu nikada bile ovako dimenzionisane za NS.
Neko ce da zaradi na ovim promenama. To sto mi zelimo da smanjimo troskove grejanja pa i hladjenja .. nece ici bas lako .. poskupljenje struje je jako blizu a zatim jos jedno ... pa verovatno jos nekoliko do kraja naredne grejne sezone.
Tek dolaze vremena koja ce biti sve teza kako klimatski tako i finansijski .
Opet , zao mi je sto nemogu da instaliram podno grejanje ... nazalost.
Toplotna pumpa ... voda-voda i Fc. mi je trenutna kombinacija, bolju nezelim, rezerva elektricni kotao.
Nema na ovom delu foruma skoro nista napisano o grejanju sa Fc. i TP. .. nesto vrlo malo je spominjano da je ugradjivano i da funkcionise dobro ali mozda bi moglo vise . Za podno grejanje ima dobrih pisanja ... svaka cast ekipi koja svoje iskustvo necuva samo za sebe .

Da i nije zima tako daleko ... pripremajte se za mozda i vece minuse a i kolicinu snega .

 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa08.08.2012. u 22:41 - pre 142 meseci
Zdravko,i ja sam vojvodjanin i zivim u gradu koji je nadaleko poznat po kosavama koje ovde znaju da besne uraganskom snagom,a znas kako kazu "cigani se ne boje ni sunca ni kise ni zime, samo jako ne vole vetar jer onda je jako ladno " Nisam imao nameru da ti nesto gadim fancoile,jednostavno sam ti rekao istinu a to sto sam ih poredio sa kaloriferima,pa prosto zato sto oni to zaista jesu.Sve jedno je, dali kroz njega putuje freon ili topla voda ili grejno telo cine grejaci na struju,to je ista masina.Bitno jeono sto topli vazduh bezi gore,a topli vazduh je topli vazduh,bez obzira sta ga greje i izduvava i u kom pravcu.Njegova putanja je uvek ka gore,a mi zivimo dole.I ja sam rodjen na skromno i to bas skromno i navikao sam na to pa danas kad mogu,ja opet nikada ne teram preko 20C.Sada drzim klimu na 22 i na granici sam znojenja.Prva zena mi je bila zimogriziva pa je pobegla,pa evo sad i druga i ja sam sad u potrazi za trecom koja ce da bi mi postala zena da mora da prodje kroz zima test,pa ako voli jako toplo onda automatski gubi status kandidatkinje.Malo se zezam al ja to ozbiljno.Meni je normalno da leto provedem u gacama i danju i nocu,ali zimi brate mili,ne pada mi na pamet,Zna se od kad je veka kako se zimi odeva. Priroda nam to jasno pokazuje na primeru zivotinja koje pred zimu odbacuju letnje krzno i pustaju da raste zimsko a na prolece se opet linjaju i zamenjuju za letnje.Bas sam se slatko smejao kada sam negde procitao da se zeleni na Novom zelandu pobunili protiv sisanja ovaca,mada im je vuna najveci izvozni artikal.Kazu da osisana ovca dozivljava toplotne sokove,i kad malo bolje razmislim, to i nije daleko od istine pa mi vise nije smesno.Zelim ti da se naredni zima lepo i ekonomicno koliko je to moguce grejes a sto se cena struje tice nemoj se uzbudjivati jer paralelno odma idu i cene svih ostalih energenata.Sa TP ces u odnosu na TA sigurno biti na dobitku.
pozz.labud
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2479649 | Odgovora: 5461 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.