Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469356 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.07.2012. u 11:08 - pre 142 meseci
Sada mi pade napamet da bih mogao da podelim sa vama moje iskustvo o temperaturi i osecaju na brodu, pa da se nadovezem na @CBC.

Brod je pravljen od metala i svi zidovi soba i unutrasnjih pregrada su od metalnih panela. Iza tih panela je najcesce staklena vuna raznih tipova (meka, tvrda, sa ili bez alu folije...) koja sluzi, sto zbog toplotne izolacije (i sprecavanja pojave kondezata) a sto zbog zvucne izolacije. Idealna temperatura na brodu je 23 stepena i posto je sve od metala koji brzo provodi toplotu, svi ti metalni paneli su zagrejanu na isto toliko. To je temperatura na kojoj se stalno boravi u kratkim rukavima i kada je ventilacija u rezimu hladjenja na primer na Karibima i u fazi grejanja trenutno na primer na Islandu i Norveskoj (da, nije svima vruce ovih dana, neki se i greju ). Meni licno je to dobro dok radim (povremeno kretanje) a kada se izvalim u kabini na krevet da gledam film, onda blago povisim temperaturu na 24 stepena i tada se primetno oseti toplota.

Ukoliko sticajem okolnosti stane AC (dovod vode do fancoilera, koji svaka kabina ima za zasebnu regulaciju toplote) i temperatura se digne na 25 stepeni, tada je osecaj preterane vrucine jer oni metalni zidovi isijavaju toplotu, pa tada u zargonu kazemo da smo u konzervi. Ovako se u zidanoj kuci osecam kada leti dostigne 28 stepeni a nema klime.

Dakle subjektivni osecaj toplote zavisi i od zracenja energije iz materijala. Ne znam da li metal zraci vise od maltera na istoj temperaturi, ali je cinjenica da svaki materijal vise zraci ukoliko je zagrejaniji.
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.07.2012. u 11:17 - pre 142 meseci
I jos ovo kada smo kod subjektivnog osecaja. Vec je bilo reci o tome na ovome forumu.
Ako je vazduh suv 40% i nize, subjektivan osecaj je da hladnije na nekoj temperaturi, nego na 60% i vise. Ovde na brodu nisam merio vlagu, jer nemam sa cime, ali pretpostavljam da se i to kontrolise, jer su ovo jako veliki i moderni sistemi...

Netreba se zavarati sa hladnim maglovitim zimskim danom, jer je tada vlaga skoro 100%.
 
Odgovor na temu

CBC
Product developer, konstruktor,
produkcioni ing.
F**** Tools AB
Sweden

Član broj: 147280
Poruke: 101
..c10f45351.gis.bredband2.com.



+3 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.07.2012. u 13:01 - pre 142 meseci
@dmax

Negde ranije u temi, prosle godine sam kacio slike temperature zidova i temperature prostora, skeniranih sa IR "pistoljem". Zeleo sam da ostavim deo sa iskustvom i prepustim da sam stekne uvid (slazem se sa tvojim observacijama sa broda) u sta mu je ciniti, jednostavno da se ne zaleti. Tih 28 koje je postavio kao reper su nadrealno visoki sa izolacijom koju opisuje da bi postavio.

Po pitanju vlage, drzi se izmedju 40-60, ispod 40 opasnost po disajne kanale, iznad 60 opasnost od napada korozije na metalne povrsine. (most preko Oresunda (Malmö-Kopenhagen) ima kroz konstrukciju tunele sa sinskim robotima odvlazivacima (kompresorskim kondenzatorima vlage) koji drze vlagu u sahu ispod 60 gde je na taj nacin izbegnuto farbanje i zastita celicne konstrukcije unutar mosta. Najjeftinije i efektivno resenje.
cbc.rs "Meriti je znati!"
 
Odgovor na temu

dmax
Dejan Matijević
IT Network Manager, Celebrity Cruises
Worldwide || Temerin

Član broj: 67686
Poruke: 170
12.43.115.*



+28 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.07.2012. u 13:36 - pre 142 meseci
Jos nesto oko subjektivnosti, barem sto se mene tice.
Leti kada je napolje vruce, volimo u kuci da spustimo na 23, dok zimi naprotiv drzimo na 26. Da i leti podesimo na 26 kao i zimi, prokuvali bi. Jednostavno treba bolje ohladiti telo, tako da se bolje podnose vrucine kada si napolju. Isto tako zimi, posle dolaska s napolja treba telu toplija okolina. Tako da su to sve to neki subjektivni osecaji, a radi konfora su potrebne nize temperature leti i vise zimi.
 
Odgovor na temu

Kicpet
Novi Sad

Član broj: 218022
Poruke: 39
*.home.otenet.gr.



+1 Profil

icon Re: Toplotna pumpa15.07.2012. u 21:28 - pre 142 meseci
Citat:
akiro:
Citat:
Kicpet:
Citat:
akiro:

Zato i ne postavljam pitanje da li TP ili ne, već da li postoji način da se izbegne preskupi Daikin HT uređaj, a da ostvarim isti nivo sigurnosti i efikasnoti na ekstremno niskim temperaturama i isti komfor en generale.



Da li si gledao ponudu firme Alfa Klima iz Knjazevca? Znam za jedan proizvodni pogon i jednu privatnu bolnicu u Novom Sadu koji koriste njihove pumpe vec duze vreme. Sigurno preko 10g., a bice da je sad vec i blizu 20g (bilo mi je to aktuelno pre par godina pa sam zaboravio te detalje). Pricao sam sa ljudima direktno i nisu imali nikakve probleme. Obe organizacije su privatne, uspesne i poznate u Novom Sadu. Pretpostavljam da bi ti u Knjazevcu i naveli te a i neke firme u BG kod kojih bi mogao proveriti pouzdanost sistema.



Čuo sam za njih, ali nisam znao da rade TP vazduh-voda. Hvala. Proveriću njihovu ponudu.


Nisam pazljivo citao tvoje postove i nisam ukapirao da te interesuje vazduh-voda sistem. Ne znam da li imaju i to u ponudi. U svakom slucaju, jedan poziv i saznaces... Sretno!!!
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa17.07.2012. u 14:00 - pre 142 meseci
1.) Evo ozbiljne Bg firme kod koje mozete dobiti i najrenomiranije TP-e, a i "budzetsku" Mideu:

http://www.acs-klime.co.rs/Toplotne_Pumpe_vazduh-voda_11-16Kw.php


2.) Još bolje budzetske TP, dolaze iz NAJVEĆEG SVETSKOG PROIZVODJAČA, koji drži 1/3 svetske AC proizvodnje - kineski GREE:

http://www.gree.co.za/uploads/9/7/6/0/9760429/versati.pdf

U BG "Samsari" sam našao njihovu best buy klimu 12 GWH12PB-K3NNA1A, koja je tehnoloski osetno viši nivo od Midea i Galaz'a.

Dovoljno govori podatak da su sa Daikinom napravili zajednicku fabriku (Gree 51% Daikin 49%) i da će GREE proizvoiti invertere za Daikin!

Potraažite da li je i ovde stigao GREE. U Hvrvatskoj je jak.


[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 18.07.2012. u 18:51 GMT+1]
 
Odgovor na temu

akiro
Beograd

Član broj: 305051
Poruke: 21
95.180.70.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa19.07.2012. u 23:29 - pre 142 meseci
Citat:
cokacunami:
1.) Evo ozbiljne Bg firme kod koje mozete dobiti i najrenomiranije TP-e, a i "budzetsku" Mideu:

http://www.acs-klime.co.rs/Toplotne_Pumpe_vazduh-voda_11-16Kw.php


2.) Još bolje budzetske TP, dolaze iz NAJVEĆEG SVETSKOG PROIZVODJAČA, koji drži 1/3 svetske AC proizvodnje - kineski GREE:

http://www.gree.co.za/uploads/9/7/6/0/9760429/versati.pdf

U BG "Samsari" sam našao njihovu best buy klimu 12 GWH12PB-K3NNA1A, koja je tehnoloski osetno viši nivo od Midea i Galaz'a.

Dovoljno govori podatak da su sa Daikinom napravili zajednicku fabriku (Gree 51% Daikin 49%) i da će GREE proizvoiti invertere za Daikin!

Potraažite da li je i ovde stigao GREE. U Hvrvatskoj je jak.


[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 18.07.2012. u 18:51 GMT+1]


Hvala na informaciji, potražio sam kod nas i našao Versati TP kod Energy Net-a. Međutim, cena je 459.146,40 RSD bez PDV-a, što je već stavlja u približnu cenovnu kategoriju sa Fujitsu High Power pumpama. Doduše, model je 13kw, što mi sa planiranom izolacijom ne treba, a gledao sam samo cenu na sajtu. Pozvaću da vidim da li imaju Versati TP manje snage i po manjoj ceni. Po katalogu iz Vašeg linka imaju i TP manje snage. Mana je što nemaju trofazne modele.

Za sada sam se odlučio za kombinaciju Midea TP 12kw (manju nemaju), negde oko 2.800 Eura, u kombinaciji sa Termomont TKU 3 Pelet 20kw kotlom sa Termec gorionikom, negde oko 2.100 Eura. Za oko 5.000 Eura trostruka sigurnost - Midea TP do -7 eventualno -10 (navodno ide do -15, ali ne navode sa kojim COP-om), ispod toga TKU3 Termec. A u slučaju da u nekom momentu ne može pelet da se dovoljno brzo nabavi (nemam nameru da 5t peleta držim u rezervi, ipak je to skuplje od TP), skidanjem gorionika TKU3 postaje "normalan" kotao na čvrsta goriva. Još jedna prednost kombinacije sa kotlom - ne mora obavezno da se drži jači agregat za slučaj nestanka struje - za pumpu kotla može za kraće nestanke struje da završi posao UPS sa dodatnom traktorskom baterijom ili neki pristupačniji agregat do 3kw da se još ponešto u kući tera. (Šta ćemo, u zemlji Srbiji mora da se misli i na nestanak struje, dešavalo mi se više puta godišnje čak i na Vračaru i u centru Zemuna - zadnji put baš za Novu godinu 2012 oko ponoći 2h bez struje, kako li je na periferiji bolje da ne razmišljam. A kad smo već kod toga, ići će i Krušikova cisterna od bar 1.000l i hidropak, nisu ni nestanci vode tako retki.)

Elem, za oko 5.000 Eura maksimum mogućeg obezbeđenja za sve eventualije i duže ekstremne minuse (mislim da je ova godina bila indikacija za buduća pogoršanja klime, a ne izuzetak). Biće tu malo zezanja da se ceo sistem pravilno poveže i automatizuje koliko moguće, ali je za te pare to maksimum sigurice i komfora. Još da se (na "radost" distribucije) nekako potrošnja TP podeli na dva strujomera i smanji crvena zona i nema zime.
 
Odgovor na temu

akiro
Beograd

Član broj: 305051
Poruke: 21
95.180.70.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa21.07.2012. u 15:27 - pre 142 meseci
Još par pitanja da razrešim neke nedoumice.

Da li je neko čuo za tzv. niskotemperaturne radijatore. Na nekim hrvatskim sajtovima sam našao da ih radi Radson, međutim ne mogu nikako da nađem ponudioca u Srbiji. Dali neko zna još nekog proizvođača niskotemperaturnih radijatora? Da li ta priča uopšte pije vodu?

Da li je neko eventualno stavljao trsku u pod. Razmatram varijantu da se umesto 10cm EPS A150 stavi 10cm trske u pod. Nekako mi deluje na duže staze stabilnije od EPS-a, nezavisno što je 150 i predviđen za opterećenje poda u domaćinstvu.
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.07.2012. u 11:03 - pre 142 meseci
akiro,

Podna izolacija mora da bude tvrda, zato trska nevalja.
Drugo, ako ces koristiti podno grejanje, OBAVEZNO stavi 20cm podne izolacije, da bi eliminisao velike gubitke.
Mislim da je na donjoj ploci, mnogo bolje resenje zidno grejanje,jer tada mozes "proci" i sa 10cm podne izolacije.

--------------------------------------


I pored vece cene, mislim da je Gree TP bolje resenje jer se njime verovatno (nisam proverio) dobija Daikin-ova inverter tehnologija.

Normalno treba procesljati cene u EU i USA, i na osnovu toga odlucivati. Nije nikakav ozbiljan problem otici do Madjarske, Nemacke,
ili u povratku sa letovanja iz Grcke,.... ako je cenovna razlika osetna.

Evo jednog, rekao bih solidnog snabdevaca, cije cene ce verovatno biti usmeravajuce ya dalje istrazivanje.

http://www.airtradecentre.com/...7399310&cf=1342884051.8719

Evo grckih cena za GREE VERSATI :

1.) http://www.celsius.gr/6B333F03.el.aspx

2.)http://www.skroutz.gr/c/969/ke...E%B1%CF%82.html?keyphrase=Gree

Evo specifikacija GREE TP:

http://www.celsius.gr/dat/21A9993F/file.pdf

Prospect na grckom:
http://www.celsius.gr/dat/5CF08EEE/file.pdf

i HLR
http://www.celsius.gr/dat/283CDFFB/file.pdf


Imajte na umu da su to cene sa PDV-om, sto znaci da su eksportne cene manje
(u 2011 PDV je bio 23% a sada nisam siguran, tj. ocekuje se da bude snizen na 20%).

Da bi smo uporedjivali tehnoloski ekvivalentne proizvode: GREE-jeva TP klasicne konstrukcije,
dakle odgovarajuca Mideinim TP: HEAT PUMP GREE HLR 10WZ Na-M-AIR WATER SCROLL-LINE HLR SPLIT R410a,
kosta u Grckoj 2300E!

Evo GREE-jevih brosura na Engleskom:

http://www.greeuk.co.uk/commercial-brochures/


Evo GREE ceenovnika u Slovackoj :

http://www.aspen-klima.sk/doc/cennik_gree_2012.pdf



[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 22.07.2012. u 15:13 GMT+1]
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa22.07.2012. u 17:33 - pre 142 meseci
Za informisano odlucivanje:


ELECTRIC APPLIANCES Gree is a manufacturing company that was founded in 1991 and quickly got the world's largest air conditioner manufacturer integrating research, development, production, sales and service. Six factories produce 20 series, 400 kinds and 7000 models of domestic and commercial air conditioning to satisfy all the requirements of consumers. Gree is the largest Chinese manufacturer of air conditioning equipment and is co-owner of Daikin factories. In factories, Gree units are manufactured for a company named Daikin, one for Artel, Sinclair, and many others. Using the latest technology, precise work and 3,000 new patents gives the best results in facilities Gree.

Na hrvatskom jeziku:
http://www.sinclair-eu.com/?language=hr

How to navigate the product catalog
To help you navigate the extensive product range of Gree, we prepared a small guide to our products. We start by explaining the series of names and naming of products. Air conditioning and heating technology is divided by use and size into three categories. first The first group called " UNITAR " (loosely translated as "unit") are included air conditioning sets, which always consist of one indoor and one outdoor unit. Products in this series are designed for cooling and heating rooms, offices, etc. The internal units are in various designs and sizes according to use. This includes in particular the classic wall unit or cassette (in false ceilings). There is also a unit ceiling - Ceiling (can be mounted on a ceiling or wall as a heating element), then box (standing) and to channel air system with air tubing. Each of these air conditioner is connected via a connecting pipe to the outdoor unit that must be placed in an open space freely accessible to fresh air. This part can not be placed in closed rooms or attic spaces. In the first section , "Wall air conditioning" of this group are all listed as wall models as standard with the compressor FixSpeed ​​and with DC Inverter technology. In the second section called U-Match are other cassette, ceiling, channel and box models, again in the standard version and DC Inverter. second In the second group called "VARIABLE MULTI VRF" find air conditioning kits, where you can connect one outdoor unit multiple indoor units of different type. The air conditioning can be used in family houses, offices and administrative buildings. For smaller groups with the ability to connect up to 5 indoor units to one outdoor use of equipment subcategory FREE MATCH . It is necessary to select the types and sizes of indoor units and their power to choose a suitable outdoor unit. If you need to connect more than one air-conditioned indoor pool, choose from the other sub-units "GMV MULTI VRF SYSTEM" . Here again, we choose for each room air conditioner according to overall performance and assign an outdoor part. We have modules with output power up to 180kW cooling - heating. third The third category of "HEAT PUMPS AIR - WATER" includes equipment for heating domestic hot water, heating or cooling.

Unique HOME GMV is a comprehensive energy solution for your house. To one outdoor unit can be connected HydroBox (module production of hot water for heating and preheating domestic hot water) and the assembly of up to nine air conditioning units for cooling and heating rooms and rooms. "Versati DC Inverter" is a heat pump air - water in the inverter design indoor unit for hot or cold water for heating or cooling.

Glossary - what is it?
Air UNITAR - product line of air conditioning units for small applications. The product contains one indoor and one outdoor unit. It is available in wall-mounted, cassette, ceiling-suspended or channel. You can choose a standard compressor technology or technology DC Inverter.

Air U-MATCH - subcategory of the "UNITAR" find cassette, ceiling, channel and box with standard air conditioning and DC Inverter technology.

Air GMV - VRF (Gree Multi Variable - Variable Refrigerant Flow) in translation is called a system with variable flow of refrigerant in circulation. (Sometimes you will find a sign VRV, which is identical and is based on the phrase "variable refrigerant".) All compressors in these facilities are DC Inverter technology with variable speed. In the case of connecting a number of indoor units to one outdoor this system must provide the exact amount of refrigerant according to the actual load requirement of indoor units. The user can evaluate a system with one outdoor air conditioning unit on which you can connect to the satisfaction of multiple indoor units. For large systems, the pipe as needed rozbočuje usually near the indoor unit and continues to the next unit, etc.

FREE MATCH - product group from VRF family, for use in smaller homes or businesses. Outdoor units are furnished with DC Inverter technology with controlled speed compressor according to the model it can be connected to 5 indoor units with total output up to 12kW. Connecting pipe is maintained at these reports from each of the indoor unit to outdoor separately.

VERSATI heat pump air - water systems have two parts to the outdoor unit (like air), where the compressor circuit with energy collected from outdoor air and indoor unit turns into hot water for heating and hot water. Then we can bring to the floor heating system or heating system, for example, with appropriate fan Fan-coil radiators. Of course DC Inverter technology is a system of cooling water to air-conditioning system.

Heat pump HOME GMV unique device comprising all the advantages of VRF and heat pump systems in one. DC Inverter technology, along with precise microprocessor control is inevitable. The outdoor unit is connected to distribution to VRF air conditioning system with a 9-indoor units. In this circuit, we provide air-conditioning facility. The outdoor unit is also connected HydroBox - a module that produces hot water for heating or hot water. In cooling mode, hot water production with the device operates with a COP (the ratio of energy embedded and acquired) to 6.6.

Technology FixSpeed ​​- (also known as ON / OFF or standard) technology, this compressor can be found in the basic lines of air conditioning units. In practice this means that the compressor is run as required cooling or heating and running at full capacity. After reaching the set temperature off and on again the next request. The units are simple to use without complicated circuits, but on and off is significant.

DC Inverter technology (inverter DC) allows you to smoothly control the speed of the compressor. This solution can very precisely control the desired power conditioning and allow inaccurate and non-economic overheating or supercooling. Accuracy of performance management will save energy costs and the device operates without electrical and mechanical shock.

COP - is the ratio of embedded energy than the energy obtained in the heating mode, air conditioning and heat pumps. For example, COP = 3 means that the consumption of 1 kW of electric power facilities shall 3kW of heat. A higher number (ratio) will give us greater savings. COP varies depending on the system and all operating temperatures.

EER - is the ratio of embedded energy than the energy obtained in the cooling mode, air conditioning and heat pumps. For example, EER = 3.5 means that the consumption of 1 kW of electric power equipment will issue 3.5 kW cooling. A higher number (ratio) will give us greater savings. EER again varies depending on the system and all operating temperatures.

Refrigerant R410A - effective refrigeration fluid for use in air conditioners and heat pumps. This compound has the best-known physical properties required for use. With the refrigerant R410A air conditioners come in energy class A and A +. Other used refrigerants such as R407C, R404A or R134a complex below the quality level of refrigerant R410A.

How to choose air conditioning?

As a first step we need to find out how much power air conditioning or heat pump needed.

As a first step we need to find out how much power we need air conditioning. For cooling, use a very simple method. We will find the volume of space that we want to cool (m3). This value is multiplied by a coefficient C and obtain the required cooling capacity in kW. The coefficient C has a value of 0.02 (cold room without sun, etc.) to 0.05 (extremely sunny south room). The result is necessary to add heat sources that may in their own room. For example, 4 computers (4x 0.2 kW heat) plus 4 persons (4 x 0.05 kW of heat) added to the overall result and we get the desired output in kW. Example: Office on the south side of 36 m2 with ceiling height of 2.7 m in summer strong heat, three people, three computers (36 x 2.7 x 0.04) + (3 x 0.05) + (3 x 0.2) = 4638 kW cooling capacity air conditioning needed for any advice call us any time.


[Ovu poruku je menjao cokacunami dana 22.07.2012. u 19:20 GMT+1]
 
Odgovor na temu

akiro
Beograd

Član broj: 305051
Poruke: 21
95.180.70.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.07.2012. u 00:02 - pre 142 meseci
cokocunami, hvala na sugestijama.

Međutim, ima tu pokoje "ali", na žalost. Razmatrao sam kupovinu TP u inostranstvu, i tu mogu posebno u Nemačkoj da se nađu povremeno izuzetne ponude što poznatih što manje poznatih proizvođača, ali postoji problem sa garancijom i delovima/servisom. TP je suviše skupa priča da bi se zezao sa tim pitanjima. Hoću domaćeg distributera i montera, koji već određen niz godina postoje i za koje sam siguran da će i nadalje postojati, i koje u slučaju potrebe mogu da hvatam za gušu (figurativno, a po potrebi pravno, pa i bukvalno). ACS i Cimgas mi se tu čine O.K.

Dalje, TP nije baš tako sitna da putem kombi prevoza možeš bez daljeg da je prešvercuješ u Srbiju, a šta mi vredi odbitak PDV-a u Grčkoj ili anywhere else, ako će ovi naši da me oderu carinom i PDV-om. Srbija od mnogih proizvođača u startu kao "tržište u razvoju" dobija bolje cene od zapadnih zemalja. Teško da bi uvozom TP nešto uštedeo, a imao bi velikog zezanja plus rizik oko garancije i servisa.

Glede Gree-a, svaka čast njihovim referencama, ali suviše im je mala razlika u ceni u odnosu na Fujitsu High Power TP. U slučaju dileme se uvek okrećem poznatijoj robnoj marki sa razvijenom prodajnom i servisnom mrežom. Jeste da se većina tih uređaja proizvodi u Kini, ali je velika razlika koje "ime" stoji iza proizvoda. (BTW, hidromodul Midee izgleda identično kao Gree GHV Home, koja slučajnost). Kao budžet varijantu mogu Mideu ili Sirac da razmatram (ovo zadnje mi je odskora nakon detaljnijeg pregleda ovog i drugih foruma palo u oči), pa i do 3k Eur da možda i rizikujem. Ali tu je granica bola. Za 4-5k Eur idem isključivo na potpunu zihericu. Za neku razliku od 500 Eur neću da rizikujem. Ako već ne mogu da računam sa idealnom varijantom a) (Altherma HT plus agregat od 10kw i odgovarajuća automatizacija, i da dalje ni o čemu nemam da razmišljam), ostaje pomenuta varijanta b) budžet TP (Midea ili Sirac) plus kotao na pelete, ili varijanta c) Fujitsu High Power plus odgovarajući agregat. Varijante b i c su u stvari veoma blizu i tu može cena potrebnog agregata da prelomi. Jedino je varijanta b) univerzalnija i nudi veću sigurnost u ovoj ludoj zemlji.

Kako god bilo, do realizacije po svoj prilici ima sigurnih godinu dana i pratiću šta se dešava na tržištu. Možda Gree u međuvremenu razvije jaču servisnu mrežu i smanji cene. Pratiću i Sirac po tom pitanju. Glede Midee sam se malo ohladio, jer sam na nekim nemačkim forumima pročitao da postaje već na -6 problematična i da se često gasi.

Najgore je što sa budžet TP-ima nema nekog većeg iskustva na domaćem tržištu, pa nemam neki oslonac na tuđem iskustvu. A nemačkim komentarima nije uvek za verovati, jer su im predrasude glede Kineza i preterano razvijene (ima se, može se).

Za sada ću pratiti Sirac i Mideu u budžet varijanti, i Fujitsu High Power u skupljoj. U paketu ću pratiti i Gree. Varijacije na temu i kalkulacije ionako radim na dva meseca, pa ću na kraju možda i doći do optimalnog rešenja pre nego što se krene u realizaciju. Dobro planiranje je pola posla.
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.07.2012. u 07:30 - pre 142 meseci
akiro,

Kolika je cena Fujitsu High Power TP (tebi potreban kapacitet)?

Inace, otkad je sveta i veka, lagodnost se uvek placala, a na riziku se stedelo (ili gubilo)
u zavisnosti od toga koliko je covek "opremljen" za rizik.
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Toplotna pumpa23.07.2012. u 07:36 - pre 142 meseci
Naisao sam na jednu nasu firmu koja ima isto ime kao GREE-jev brend: Artel, i bavi se pumpama, pa zainteresovani neka ispitaju.

http://www.artel.rs/cena-toplotne-pumpe/
 
Odgovor na temu

akiro
Beograd

Član broj: 305051
Poruke: 21
95.180.70.*



Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.07.2012. u 03:46 - pre 142 meseci
Citat:
cokacunami:
akiro,

Kolika je cena Fujitsu High Power TP (tebi potreban kapacitet)?

Inace, otkad je sveta i veka, lagodnost se uvek placala, a na riziku se stedelo (ili gubilo)
u zavisnosti od toga koliko je covek "opremljen" za rizik.


Oko 5.600 Eura za Fujitsu Waterstage High Power 11kw. I koliko god mi cena ne ide u račun, na kraju će po svoj prilici (sa sadašnjim nivoom informacija) izbor na dotičnu pasti (uz odricanje nekih drugih stvari). Nije baš Atherma HT (80 stepeni), ali vrši posao za radijatorsko grejanje (60 stepeni do -20) i upola je jeftinija.

BTW, kako sam počeo da pratim nemačke forume, sve više razvijam rezervu prema kineskim budžet pumpama. Ima dosta negativnih komentara i na Mideu i na Sirac u njihovim lokalnim inkarnacijama za nemačko tržište Comfee odnosno Artenergie. Taman se ponadam, a ono... Mada se trudim da verujem da u tim komentarima ima dosta nemačkog/evropskog/brendovskog pogleda kroz antikineske amove, a možda i "namenskog" forumašenja, ipak se javlja crv sumnje.

Zato me i zanima, da li neko ovde ima lokalna iskustva od bar godinu dana sa tim toplotnim pumpama (a da se ne bavi prodajom ili montažom istih).

Glede Gree Versatis-a nisam ništa našao, ali je i tako neću razmatrati dok se u Srbiji ne pojavi ozbiljniji distributer, mreža servisa i full ponuda programa. Nisam finansijski opremljen za rizik u eksploataciji, a glede druge "opremljenosti", to ne bih da komentarišem.

Šta ćeš, čekam da o tuđem riziku saznam više o kineskim budžet TP (sa posebnim osvrtom da li su pogodne za "teranje" radijatora, odnosno koliko im je COP na spoljnoj temperaturi u minusu i izlaznoj temperaturi vode od bar 45).
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa24.07.2012. u 08:45 - pre 142 meseci
Ja nemam iskustva sa Kineskim pumpama jer si nisam mogao dozvoliti takav rizik, zato sam kupio Njemacku TP "Stiebeleltron" i koristim je vec 3 sezone, mogu reci samo da je sve basprijekorno, ali nazalost cijena vjerovatno prelazi tvoje planirane investicije. :(
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa26.07.2012. u 23:55 - pre 142 meseci
Evo mene zivotno zainteresovanog za ovu temu.Nov sam na forumu i cini mi se da sam na pravom mestu.Svakako potrebni su mi saveti i informacije.Evo o cemu se radi.Upravo sam u fazi renoviranja kuce i planiram da postavim podno grejanje elektricnim kablovima koje sam vec nabavio.Uz to nameravam da posto se vec rade kompletno novi podovi postavim i plasticno crevo za grejanje toplom vodom koja ce se se grejati toplotnom pumpom.Nikako nemam nameru da kupujem toplotnu pumpu jer smatram da su cene prenaduvane s obzirom da se moze kupiti kvalitetna nova klima za oko 250e. a kako ja kontam to je jedno te isto i jos uz to vec imam 15 godina star prozorski klima uredjaj SANLUX koji radi isto kao i kada je bio nov,dakle potpuno je ispravan.Koristio sam ga samo za hladjenje.Imam nameru da ga u sklopu ukupne rekonstrukcije kuce,zamenim novm klimom split sistem jer mi je SANLUX u odnosu na split sistem prilicno bucan.E, kad ga vec imam i kad znam da je ispravan,zamislio sam da uz neke prepravke od njega napravim TP. SANLUX je kapaciteta 20000/16000 btu/h.Potrosnje 2,5/2,1kw/h.Malo sam zavirio u njega ovako montiranog i vidim da ima dva potpuno indenticna isparivaca sa po 2 zasebna kruga bakarnih cevi u svakom.Dakle ima 4 odvojena kruga bakarnih cevi.Tu je i ventil koji prebacuje usisnu i potisnu stranu kompresora na isparivace /grejanje,hladjenje/.E, te isparivace sa po dva odvojena kruga cevi spojenih medjusobno Al lamelama ja vidim kao odlicne izmenjivace.Nisam iz ove struke pa samo nabadam i molim nekog ko je strucan da iznese svoje misljenje dali ovo kako zamisljam moze da radi.Dakle,nameravam da rasturim sve kompletno,zatim jedan od isparivaca,oznacicu ga sa brojem 1,tu mislim na kompletan blok sa dva zasebna kruga cevi,jedan krug povezem sa pumpom za centralno grejanje da tera antifriz kroz cevi ukopane u zemlju.Drugi krug da vezem preko kapilare ili expanzionog ventila/sta je bolje u ovom slucaju?/ za izlaz jednog kruga iz drugog isparivaca broj 2 koji u tom slucaju igra ulogu kondenzatora /njegov ulaz na potisnu stranu kompresora/ i koji ce takodje biti istovremeno i izmenjivac sa drugim krugom kroz koji druga pumpa tera vodu kroz pod kuce.Naravno izlaz isparivaca broj 1 na usisnu stranu kompresora.Takodje nameran sam da izmenjivac broj 1 potopim u recimo antifriz,jer smatram da ce tako biti bolja izmena toplote nego kada je medij izmedju lamela vazduh,u posudu koja je taman tolika da u nju stane izmenjivac broj 1 i dobro termicki izolobana.Dvoumim se oko izmenjivaca broj 2 koji ce takodje biti potopljen,u ovom slucaju to moze biti i voda.Treba mi misljenje sa obrazlozenjem o kapacitetu ove posude.Sta je to COP? Kuca je 100 kvadrata ali cevi za podno grejanje postavljam samo na polovinu jer je ispod druge polovine podrum,i bice dobro izolovana/8 cm stiropor/ PVC stolarija.Dali ovo moze ovako? Koju snagu mogu ocekivati od ove pumpe s obzirom na snagu kompresora od 2.5/2.1kw ??? Ceo sistem bio bi kontrolisan digitalnim termostatom sa sondom u podu.
Zahvaljujem unapred
Labud
 
Odgovor na temu

ELTI
Ivica Topic
vlasnik servisa
"ELTI",-serviser
Rijeka-Hrvatska

Član broj: 21632
Poruke: 1711
*.adsl.net.t-com.hr.

Jabber: skype:ivica.elti1


+5 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.07.2012. u 07:39 - pre 142 meseci
Mislim da je tvoja ideja da kod rekonstrukcije kuce postavis cijevno podno grijanje dobra, elektricne grijace zaboravi, a sto se tice prepravke klima uredjaja u toplotnu pumpu, takodjer ti savjetujem da to zaboravis jer ces imati samo probleme i sistem grijanja na koji se neces moci osloniti. Ako jednom zaviris u neku ozbiljniju TP onda ces vidjeti da to nije samo kompresor i izmjenjivac vec mnogo vise. Moj savjet ti je da klimu koju imas ostavis za hladjenje a grijanje rijesis na neki konvencionalan nacin ako si vec ne mozes priustiti neku ozbiljnu TP.
Ako nemate sta raditi nemojte to raditi ovdje. Potrazite drugi forum.
 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa27.07.2012. u 17:37 - pre 142 meseci
Citat:
ELTI:
Mislim da je tvoja ideja da kod rekonstrukcije kuce postavis cijevno podno grijanje dobra, elektricne grijace zaboravi, a sto se tice prepravke klima uredjaja u toplotnu pumpu, takodjer ti savjetujem da to zaboravis jer ces imati samo probleme i sistem grijanja na koji se neces moci osloniti. Ako jednom zaviris u neku ozbiljniju TP onda ces vidjeti da to nije samo kompresor i izmjenjivac vec mnogo vise. Moj savjet ti je da klimu koju imas ostavis za hladjenje a grijanje rijesis na neki konvencionalan nacin ako si vec ne mozes priustiti neku ozbiljnu TP.


Elti,
hvala ti na odgovoru ali...moram ti reci da me nisi bas ubedio da batalim citavu stvar.Vidi,pozitivan si sto se tice podnog grejanja ali si protiv el. grejaca u podu.U mom gradu postoji gasna mreza vec 54 godine i ja jos od svog rodjenja zivim u kuci grejanoj gasom.Takodje od kad znam za sebe,uvek se u nasoj kuci stedelo na grejanju zbog visoke cene gasa.Retko da su moji nekada dozvoljavali da temperatura predje 18 mozda 19 stepeni.Navikne se covek na sve pa i na takve uslove i uvek mi je bilo neprijatno kada odem negde gde se loze drva ili ugalj bez kontrole pa bude i preko 25C.Sada kad sam ja domacin,najprijatnije se osecam na 20C.Dakle,moglo bi se reci da su mi prohtevi minimalni u odnosu na neki prosek.Prosecna potrosnja u prosloj sezoni mi je bila oko 100E mesecno.Kuca srednje izolovana a mozda najbolje u citavom komsiluku.Vrsio sam vrlo precizna merenja i evo konkretnih cifri.Gasna pec ALFA Vranje,prostorija 16 kvadrata.Temperatura mereno na 10cm od poda 16C, na 150cm-20c, na 250cm a 10cm od plafona 26C.Zgranut tim podacima zamolio sam poznanika koji zivi u novoj dobro izolovanoj kuci sa vodenim podnim grejanjem da premerimo istim instrumentom situaciju kod njega.Prvi utisak kada se udje u tu kucu je vrlo prijatan a merenja kazu ovako.Mereno na samom podu a u pitanju su neke granitne ploce,24,6C.Njegov sobni termostat sa sondom u betonskoj ploci pokazuje 24,8 a tacka regulacije je na 24,5.Do razlike dolazi zbog tromosti sistema i inercijalnog pregrevanja gasnog kotla.Mereno na 10cm od poda 22C, na 150 cm 22C, na 260cm a 10cm od plafona 19C i pri tom mada greje duplo veci prostor nego ja racuni su mu 10-akposto nizi nego moji.Video sam svojim ocima i sada jos vise zgranut donosim odluku.Idem na rekonstrukciju kuce.PVC stolarija,stiropor 8cm izolacija svuda,na oko 50kvm novi betonski podovi sa grejanjem.E sada,covek mi je pokazao i kotlarnicu i opet sam bio zgranut onim sto sam video, pa njegova kotlarnica valda vredi koliko moja cela kuca.Nisam bas iz ove struke,ali nisam ni pekar da veze nemam sa tehnikom i siguran sam da sve to moze i prostije i jeftinije.U poredjenjem sa ovim postrojenjem za koje je neophodno bar jednom godisnje servis i odrzavanje,grejanje poda el kablovima je smesno mala investicija i nije potrebno bas nikakvo servisiranje niti dodatni prostor.Njegova kotlarnica je velicine moje kuhinje i ona se greje i to jako a u njoj se ne zivi.Kod el grejnih kablova imas samo,kabal ugradjen u pod neogranicenog veka trajanja jer radi na temperaturama oko 40C,sondu takodje ugradjenu u pod i jedino vidljivi deo je digitalni termoregulator ugradjen u zid koji kontrolise i odrzava temperaturu na zadatoj vrednosti.S obzirom da vise nece biti gubitaka na grejanju neba kroz odzak,niti bespotrebnog grejanja kotlarnice, niti bespotrebe grejanja prostora ispod plafona jer tamo ne boravimo,niti inercijalnog pregrevanja grejaca racunica mi pokazuje da ce uz dobru termo izolaciju kuce racun za struju biti za 20E veci nego sto sam do sada placao gas uz neuporedivo bolji konfor.Ako je to cena ja sam vrlo spreman da je platim i jos ako uspem sa toplotnom pumpom bice to grejanje tako reci za dzabe u odnosu na ovo sada bez ikakvog konfora.
Sto se tice toplotne pumpe,znam ja da tu ima i isusivac i spremnik freona i dve cirkulacione pumpe i sta jos??? I to radi isto kao sto mi sada radi klima samo sto su mediji prenosioci toplote sada u tecnom stanju a ne vazduh,sto moze biti samo plus u odnosu na sadasnji rezim rada sa vazduhom.Meni je tu najveci problem pronaci izvor odakle ce se toplota crpiti jer zivim na brdu pa je busenje bunara besmisleno a meni i iz nekih drugih razloga i nemoguce kao i polaganje velike duzine cevi u zemlju,a na vazduh ne zelim ici zbog smanjenja efikasnosti pri nizim temp.jer kod nas je trend sve jacih i ostrijih zima.Ostajem u nadi da cu uz pomoc Vas forumasa ipak doci do nekog pametnog i korisnog resenja i pozdravljam te.
Labud
 
Odgovor na temu

zdravko vas 5051
Novi Sad ... Slana Bara

Član broj: 40827
Poruke: 999
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Toplotna pumpa28.07.2012. u 21:38 - pre 142 meseci
[quote]sasalabud:
Citat:
Nisam bas iz ove struke,ali nisam ni pekar da veze nemam sa tehnikom i siguran sam da sve to moze i prostije i jeftinije.U poredjenjem sa ovim postrojenjem za koje je neophodno bar jednom godisnje servis i odrzavanje,grejanje poda el kablovima je smesno mala investicija i nije potrebno bas nikakvo servisiranje niti dodatni prostor.
Labud



Elektricni kablovi ..??? . Ako te bas interesuje pogledaj sistem grejanja na Alu. trake ... Takodje sam razmisljao o Alu trakama ali odustao zbog cene i razvaljivanja cele kuce ( pod ). Davno sam to gledao ali ... mozda je nekome interesantno ...
Slovenska firma radi taj sistem i mislim da je na 24 v. Ali cena je bila oko 50 eur. po m2. Ugradnja slicna kao podno sa cevima ... googlaj pa pogledaj .
Puno se obecava ali nista nije garantovano da ce se trositi manje el. energije nego sto je prikazano.
Odustao sam od toga ... kupio Fan coile i elektricni kotao kao ispomoc i rezerva za TP. .. voda voda , koju planiram da ugradim.
Podno je prava stvar ali za mene neizvodljivo. Treba celu kucu iseliti da bi se postavilo a to je ipak meni previse.
Za novogradnju je to preporuka pa jos u kombinaciji sa toplotnom pumpom voda-voda ...
Pozdrav .... Elti tebe ima svuda , kako sve to postizes ... .. svaka cast.

 
Odgovor na temu

sasalabud
gitarista

Član broj: 305387
Poruke: 158
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+19 Profil

icon Re: Toplotna pumpa29.07.2012. u 00:06 - pre 142 meseci
[quote]zdravko vas 5051:
Citat:
sasalabud:
Citat:
Nisam bas iz ove struke,ali nisam ni pekar da veze nemam sa tehnikom i siguran sam da sve to moze i prostije i jeftinije.U poredjenjem sa ovim postrojenjem za koje je neophodno bar jednom godisnje servis i odrzavanje,grejanje poda el kablovima je smesno mala investicija i nije potrebno bas nikakvo servisiranje niti dodatni prostor.
Labud



Elektricni kablovi ..??? . Ako te bas interesuje pogledaj sistem grejanja na Alu. trake ... Takodje sam razmisljao o Alu trakama ali odustao zbog cene i razvaljivanja cele kuce ( pod ). Davno sam to gledao ali ... mozda je nekome interesantno ...
Slovenska firma radi taj sistem i mislim da je na 24 v. Ali cena je bila oko 50 eur. po m2. Ugradnja slicna kao podno sa cevima ... googlaj pa pogledaj .
Puno se obecava ali nista nije garantovano da ce se trositi manje el. energije nego sto je prikazano.
Odustao sam od toga ... kupio Fan coile i elektricni kotao kao ispomoc i rezerva za TP. .. voda voda , koju planiram da ugradim.
Podno je prava stvar ali za mene neizvodljivo. Treba celu kucu iseliti da bi se postavilo a to je ipak meni previse.
Za novogradnju je to preporuka pa jos u kombinaciji sa toplotnom pumpom voda-voda ...
Pozdrav .... Elti tebe ima svuda , kako sve to postizes ... :) .. svaka cast.



Zdravko lep pozdrav za tebe
Vidi,ja sam bas u fazi rekonstrukcije cele kuce pa i podova s tim sto ispod pola kuce imam podrum pa tu razvaljivanje ploce ne dolazi u obzir.Na tom delu samo podizem stari parket i stabljam stiropor 5cm pa el.grejni kabl,pa preko tanka kosuljica i keramicke podne ploce.U drugoj polovini kuce razvaljujem kompletan pod do zemlje.Onda ide redom hidro pa termo pa plasticne cevi za vodom grejanje poda,pa tanka kosuljica pa el.grejni kablovi sa sondama,pa betonska ploca desetak cm i na kraju ker.plocice.Ovde ce el.grejaci sluziti kao rezervni i dopunski ako TP zakaze ili ne moze da postigne zadatu temp.poda.Inace racunica mi pokazuje da cu uz dobru izolaciju kuce sa grejanjem el.grejnim kablovima uz veliki konfor struju placati samo za 20-Ttak E vise nego sto me do sada kostalo grejanje na zemni gas bez ikakvog konfora.Pod konforom podrazumevam efekat tople noge-hladna glava,jer kod podnog grejanja je temp. od poda do plafona prilicno ujednacena sto kod svih ostalih nacina grejanja nije slucaj vec uvek imas efekat hladne noge-topla glava sa temp. pod plafonom od 28C sto je cist gubitak jer tamo ne boravimo.Sto se tice parketa,sa velikim zadovoljstvom cu ga izbaciti i dati nekom da ga na zimu spali jer ne zelim sada da placam smirglanje pa posle lakiranje skupim lakom pa da posle kao jedan moj prijatelj nudim gostima da obuvaju natikace preko cipela da ne bi izgrebali parket koji sija kao staklo.A sta raditi kad dodje neka sa visokim stiklama???Ne zelim da robujem parketu dok sam ziv.Radje cu ugraditi skupe granitne ploce koje su samo malo skuplje od skupih keramickih.Dakle opsta fama da je grejanje el. grejnim kablovima ugradjenim u pod jako skupo je obicna fatamorgana.Kada se uzme u obzir da se kod podnog grejanja greje citav pod u prostoriji i da je to niskotemperaturno grejanje i da nemas gubitke na pregrevanju prostora pod plafonom pa samim tim i povecane gubitke kroz plafon i,ogromne gubitke na odzaku jer grejes nebo i,gubitke na grejanju i to vrlo jako same kotlarnice,ni tamo ne boravimo,i bukvalno nema nikakvog servisiranja i odrzavanja istog,i jedini vidljivi deo je digitalni termostat koji njime upravlja,i grejna tela ti ne zauzimaju zivotni prostor, i ima jos mnogo tih iiii koji govore u prilog tome.
Mene brine nesto drugo.A to je: dali cu u slucaju da na red sa postojecim isparivacem vezem jos jedan isti takav nesto bitno promeniti u rezimu rada klima uredjaja koji nameravam koristiti kao TP.Sta se desava ako kolicina freona ostane ista.Dali treba dodavati freon il koliko?
Molio bih nekog ko je strucan da mi da konkretan odgovor.Unapred hvala.
labud
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Toplotna pumpa - grejanje, teorija, uredjaji
(TOP topic, by bakara)
Strane: << < .. 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 2469356 | Odgovora: 5460 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.