Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Da li su biblijski zapisi pouzdani?

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su biblijski zapisi pouzdani?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 80045 | Odgovora: 384 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

nixa018




Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI18.02.2003. u 16:30 - pre 258 meseci
A da li je neko razmisljao o ovoj varijanti ... posle zemlje i zvezda ... ??? Prvi ljudi Adam i Eva izrodise Kaina i Avelja , Kain ubi Avelja ... i sta posle .... da li je neko razmisljao o toj varijanti ... da je Vatikan zabranio neke spise iz biblije i stavio u zabranjene spise , e sad ima tu jedna varijanta ( tema filma Stigmata ) o istoriski sacuvanoj poslednjoj pisanoj reci Isusa ... Rascepajte parce kamena i nacicete me .....
 
Odgovor na temu

tOwk
Danilo Šegan
Zemun/Beograd

Član broj: 94
Poruke: 2743
*.beograd-3.tehnicom.net

ICQ: 9344053
Sajt: alas.matf.bg.ac.yu/~mm011..


+2 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI18.02.2003. u 17:47 - pre 258 meseci
Citat:
lostai:
[e da jos jedna zamerka ako si hriscanin [BOG] se pise velikim pocetnim slovom.

Ako si hrišćanin, i pričaš o hrišćanskom bogu, e onda se to piše kao Bog. A inače je nebitno ko si i šta si i pričaš o, na primer, starogrčkim bogovima, ili bogu.

Citat:

chupcko - matematicar je matematicar i samo to. Dakako matematicari su veoma strogi i nihovi dokazi su najbolji. Ali oni su matematicari a ne biblicari! Slaba tacka ovog tvog matematicara je sto je on numerolog. On bibliju objasnjava na osnovu brojeva. To je savrsena jeres. (Bibliski kod je isto jeres i to teska i svako ko se i malo razume u tematiku to moze zakljuciti.)

Hm, da li je ijedan od pomenutih zaključaka izveden nakon čitanja pomenute knjige?

I mislim da je navedeni matematičar imao na raspolaganju sve što mu je potrebno da bi stekao dobar uvid u Bibliju: samu „Bibliju“. Ako i sama Biblija sadrži nedosledne iskaze, nema se zašto ići dalje.

A iskaz „matematičar je samo matematičar i samo to“ je i više nego banalan. Tolika jednostranost mi nije poznato da postoji kod ijednog čoveka, pa bi to značilo da su matematičari na tom polju izuzeci. Možda si ti u pravu, i zaista je nemoguće da matematičar ima uvida u bilo koje drugo polje delovanja.

Možda se moje mišljenje promenilo, ali ne i činjenica da sam u pravu.
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI19.02.2003. u 09:41 - pre 258 meseci
Cinjenica je da su matematicari oslobodjeni uticaja onog sta proucavaju, dakle fomenko je proucavao hronologiju nevezano od toga sta posmatra, samim tim recnica: matematicar je samo matematicar je u tom smislu :) da neko ko se bavi matematikom nema emotivni stav tipa: biblija ne gresi i slicno :).

E pa inace fomenko ni malo nije numeriolog, i pre cu da verujem njemu kao akademiku i naucniku, nego recimo papi, patrijahu, ili nekom dalaj lami.

Cinjenica je da je fomenko samo koristio nepristrasne metode datiranja za razliku od proslih datiranja koja su bila dirigovana od strane recimo vatikana.

Dakle pitanje je samo da li cemo verovati dogmi ili cemo da koristimo logiku i nauku (sta god to bilo).

Mada razumem sve one koji veruju dogmi da im je logika strana :))).

CHUPCKO
 
Odgovor na temu

highup
sassa dfsdf
swelo

Član broj: 7931
Poruke: 16
*.verat.net

Sajt: www.serials.ws


Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI19.02.2003. u 17:50 - pre 257 meseci
Citat:
lostai:
Pozdrav svima,
Na pocetku bih zeleo da izrazim svoje zaljenje sto se nisam ranije ukljucio u diskusiju.

Kritika:
sunriseman - dobra ideja da se otvori ovakva rasprava, ali ti sebe nazivas hriscaninom odnosno kako vidim novim hriscaninom. To je lepo ali znas o hriscanstvu koliko ja o nuklearnim reaktorima. (bez ljutnje). No samo ustraj imas moju punu podrsku. Hriscanstvo je zivot i dela, a ne prica. Hriscanstvo nemojte vezivati za jednu odredjenu crkvu. [e da jos jedna zamerka ako si hriscanin [BOG] se pise velikim pocetnim slovom.
Da si hriscanin pravi nikako ne bi smeo iznositi misljenja tvoja ko je kakav hriscanin i koliko se ko u sta razume,vec bi molio boga da se tvoj brat po hristu utvrdi jos vise u veri,hriscanstvo jeste zivot ali ona se prenosila znamo kako pricom i biblijom i ljubavlju hristovom,a da li se pise Bog ili bog nije bitno bitno je da li se zna za boga i ima ljubavi prema bogu,pogledaj malo kako si ti pisao ima nekih gramatickih gresaka i u tvom pisanju naravno verovatno i u mom jer ne obracamo paznju na to,ovde smo da bi diskutovali a ne da bi smo se vredjali.sa takvim "hriscanima" ne vredi ulaziti u dalje diskusije.

die another day!!!!
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI19.02.2003. u 19:15 - pre 257 meseci
Citat:
highup:
Da si hriscanin pravi nikako ne bi smeo iznositi misljenja tvoja ko je kakav hriscanin i koliko se ko u sta razume,vec bi molio boga da se tvoj brat po hristu utvrdi jos vise u veri,hriscanstvo jeste zivot ali ona se prenosila znamo kako pricom i biblijom i ljubavlju hristovom,a da li se pise Bog ili bog nije bitno bitno je da li se zna za boga i ima ljubavi prema bogu,pogledaj malo kako si ti pisao ima nekih gramatickih gresaka i u tvom pisanju naravno verovatno i u mom jer ne obracamo paznju na to,ovde smo da bi diskutovali a ne da bi smo se vredjali.sa takvim "hriscanima" ne vredi ulaziti u dalje diskusije.


pukao si batice... ako si ikada bio citav. sorry na konstataciji, ali samo ti jos fali mach i "highup seckati" ("mehmed sijeche" u prevodu televizije sa lokaliteta na kojima vlada konkurentna religija).
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI20.02.2003. u 07:54 - pre 257 meseci
Inace zanimljivo je fomenkovo poredjenje judejskih kraljeva iz biblije sa kraljevima iz harzburske monarhije i svetog rimsko germanskog carstva.

Fomenko kaze da su poklapanja moguca, ali ide korak dalje i racuna verovantocu da se ta poklapanja dese i dolazi do toga da je verovatnoca veoma mala, toliko mala da je on opisao sledecim (parafraza) recima:

Jedan covek pogodi na lotou od 100 brojeva gde se izvlaci 20 svih 20 i jos pogodi redolsed kojim su se izvlacili. Naravno ovo jos i damo zamisliti, ali taj isti covek pogodi igrajuci na iste borjeve i u sledecem kolu i tako jos 2 puta.

Dakle 4 uzastopna puta pogododi 20 brojeva u redolsedu izvlacenja na lotou od 100 brojeva.

Ovo je moguce, jeste sa malom verovatnocom, ali je moguce, mada da se tako nesto desi nema novina koje ne bi pisale o tome. Sa biblijom se to desilo i svi cute. Ma ko zna ko je pisao bibliju i ciji je to pamflet, mozda je neko u srednjom veku napravio tako neku glupost da bi drazao budale na uzdi, doduse, ko bi ocekivao da u 21 veku neko ....

Nego da li ste primetili da nas boj na kosovu ima elemente biblijske price, i kako car lazar neodoljivo podseca na isusa :)))).

Ajde da proguramo tezu da je isus bio srbin, sta znaju glupe mase koje veruju dogmi.
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

salec

Član broj: 6527
Poruke: 1738
*.rcub.bg.ac.yu



+25 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI20.02.2003. u 08:58 - pre 257 meseci
Citat:
chupcko:
Inace zanimljivo je fomenkovo poredjenje judejskih kraljeva iz biblije sa kraljevima iz harzburske monarhije i svetog rimsko germanskog carstva.

Fomenko kaze da su poklapanja moguca, ali ide korak dalje i racuna verovantocu da se ta poklapanja dese i dolazi do toga da je verovatnoca veoma mala, toliko mala da je on opisao sledecim (parafraza) recima:

Jedan covek pogodi na lotou od 100 brojeva gde se izvlaci 20 svih 20 i jos pogodi redolsed kojim su se izvlacili. Naravno ovo jos i damo zamisliti, ali taj isti covek pogodi igrajuci na iste borjeve i u sledecem kolu i tako jos 2 puta.

Dakle 4 uzastopna puta pogododi 20 brojeva u redolsedu izvlacenja na lotou od 100 brojeva.

Ovo je moguce, jeste sa malom verovatnocom, ali je moguce, mada da se tako nesto desi nema novina koje ne bi pisale o tome. Sa biblijom se to desilo i svi cute. Ma ko zna ko je pisao bibliju i ciji je to pamflet, mozda je neko u srednjom veku napravio tako neku glupost da bi drazao budale na uzdi, doduse, ko bi ocekivao da u 21 veku neko ....

Nego da li ste primetili da nas boj na kosovu ima elemente biblijske price, i kako car lazar neodoljivo podseca na isusa :)))).

Ajde da proguramo tezu da je isus bio srbin, sta znaju glupe mase koje veruju dogmi.


Ako sam dobro razumeo, to sto istorijski zapisi o nekim vladarima koji su ziveli u vreme kad je Biblija vec bila napisana i (naravno) kanonska knjiga mnogo lice na odlomke iz nje treba da znaci da je ona redigovana, a ne da su ti istoricari namerno falsifikovali istoriju da bi svesno "povezali" svoje vladare sa biblijskim junacima? Ja mislim pre da je "istorija" prepisivana iz Biblije, zbog autoriteta bez premca koji je tad uzivala, nego Biblija iz stvarne istorije.

Drugo, postoji nesto u ("narodskoj") psihologiji sto se zove "ugledanje na uzor". Na primer, jos pre hriscana, Julije Cezar je za svoj uzor uzeo Aleksandra Velikog i pokusavao je da mu se po svojim delima priblizi (i ocajavao sto nije uspeo!).
Na kraju krajeva, pisana i usmena predanja, tacna ili legendarna, sluze upravo tome da oblikuju sledece generacije po stvarnim ili idealizovanim uzorima iz proslosti (gore spomenuti car Lazar, na primer) i ponekad odredjuju njihov zivotni "skript" (svaki covek ima u glavi svoju sudbinu koja ce se ostvariti, ako se objektivne okolnosti ne umesaju, ali taj uticaj je najcesce zanemariv ili se nadje nacin da se kompenzuje).

I konacno, pre Fomenka, jedan Saudijski istoricar je objavio slicnu analizu gde je nasao analogiju izmedju dogadjaja i likova u bibliji i mesta i legendarnih likova na Arabijskom poluostrvu (sto je verovatno za cilj imalo relativizaciju jevrejskih istorijskih prava na Palestinu). Znaci da se vecina istorijskih likova ili dogadjaja mogu aproksimirati odredjenim skupom arhetipova, samo jos niko nije imao hrabrosti ili gluposti da pokusa da izvede tu taksonomiju (na svoju istoriju su svi osetljivi a tako nesto bi se moglo smatrati banalizacijom istorije). Ala bi to unapredilo RPG i strategije!

Zbog svega toga, mislim da je poredjenje sa dobijanjem na LOTO-u neprimereno, niti je to dokaz bilo pouzdanosti bilo nepouzdanosti biblijskih zapisa.
 
Odgovor na temu

nixa018




Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI20.02.2003. u 10:28 - pre 257 meseci
Fino , fino a zar ne vidite poklapanja Biblija , Ku'ran , Ep o Gilgamesu ... i tako dalje kroz Istoriju ! Istorija se ponavlja , a nju samo pisu pobednici ( citaj vladari ) ! Poklapanja postoje i kroz Knjigu Zivota , i tako dalje i tako dalje i sve je slicno ! Da li ste ramisljali nekada o tome ?
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI20.02.2003. u 12:30 - pre 257 meseci
Odlicno ako je neko menjao bibliju, onda defintno smo resili pitanje ove teme: biblijski zapisi nisu pouzdani jer su menjani.

A ako nisu menjani dolaizmo do toga da nesto tu ne stima :)....

E sada, da si procitao fomenka, znao bi da ono sto je fomenko posmtrao su neke numericke vrednosti, i ako su vladaoci harzburske monarhije pokusavali da kopiraju te brojeve i neka su, svaka im cast.

Bojim se da je matematika iznad boga, to jest, matematika ovakva kakvu je mi poznajemo nezavisna od samog pitanja postojanja boga, pa samim tim mogu da kazem da koriscenje verovatnoce u analiziranju nekog dogadjaja je ne samo umesno nego jedino ispravno.

Uostalom koje metode koristimo za utvrdjivanje pouzdanosti bibljskih zapisa osim: majke mi tako je ....

Dakle jel ima nekih opiljivih dokaza koji su podlozni analizi i verifikaciji.

A inace nije prvi fomenko koji se bavio kritikom hronologije, pre toga su se mnogi time bavili pa cak i sam njutn.

Dakle ja sam jeretik, ali bar ne verujem slepo dogmi :)
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

preki
Prerad Bojan
Beograd

Član broj: 409
Poruke: 291
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI20.02.2003. u 14:27 - pre 257 meseci
Objasnjavao sam na temi :'postanak sveta' da su biblijski zapisi pouzdani i da je to utvrdjeno valjanom bibliografskom proverom. Oko toga nema spora niti se uopste sumnja u autenticnost zapisa. Detaljnije na

http://www.elitesecurity.org/tema/14173/7
http://www.elitesecurity.org/tema/14173/8
"Black holes are where God divided by zero."
- Steven Wright
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI20.02.2003. u 15:10 - pre 257 meseci
Pa eto, sada kada si ti rekao (dogma) znaci da je to dokazano i tako je i .

Bojim se da takvi dokazi koje si naveo nisu bazirani na nepristrasnim naucnim metodama i da su podlozni proveri i konstruktivnoj kritici.

A i dakle ako za premise uzimas nesto sto nije istinito ...

primer:

Predmet B je nastao u doba kada je nastao predmet A, kako se predmet A datira recimo 300 godina nove ere, dakle i predmet B je iz 300 godine ...


Naravno ko bi posumnjao u to da je predmet A iz 300-te godine, ali cesto je sve to na "majke mi"
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
*.verat.net

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI20.02.2003. u 20:48 - pre 257 meseci
Citat:
preki:
Objasnjavao sam na temi :'postanak sveta' da su biblijski zapisi pouzdani i da je to utvrdjeno valjanom bibliografskom proverom. Oko toga nema spora niti se uopste sumnja u autenticnost zapisa.


o'aaaj... ako nisi primetio, upravo se bas *vrlo* i *veoma* sumnja u autenticnost biblijskih zapisa i to ne samo gledajuci samo sa hronoloskog aspekta, nego i sa aspekta autenticnosti samog zapisa. kako mozes da tvrdis da ne sumnjas u autenticnost zapisa koji je barem jednom tokom istorije doziveo redigovanje od strane samog crkvenog vrha, a takodje mnogo vekova bio prenosen prepisivanjem. ne razumem, da li ti toliko silno zelis da verujes u nesto da si spreman da unistis bilo kakvu istinitu cinjenicu koja bi mozda opovrgavala ono u sta verujes. ako je tako, ja se iskreno plasim takvih ljudi, jer su obicno beskrupulozni u odbrani "vere". moram da priznam da mi je u toku ovih par thread-ova postala izrazito zanimljiva psihologija hriscana, kao religije i verovanja uopste i objasnjava mi odredjena desavanja tokom istorije koja sam posmatrao sa drugacijeg stanovista. objasnjenje je ocigledno mnogo prostije nego sto sam mislio.
btw. ona "bibliografska provera" apsolutno nista ne dokazuje, barem u svetu u kojem ja zivim (a rekao bih da nisam jedini).
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI20.02.2003. u 22:06 - pre 257 meseci
Crkva je svake nove iskopine koje lice na jevandjelja u poslednjih 50 godina po defaultu proglasavala za jeres. Sto je OK, crkva ima pravo to da radi u domenu svojeg ucenja - ali ekstrapolirati to na celu "veru" je smejurija - zbog toga se i Biblija ne moze smatrati autenticnom.

Crkveni sabori su redigovali bibliju ne po "istorijskim" ili "verskim" principima, vec po cisto politickoj volji i teznji za formiranjem crkvenog ustrojstva. Od desetina jevandjelja je uzeto samo 4, a verovatno su i ona korigovana, jer su politicki najkorektnija. Taj nikejski sabor je sazvao imperator, a ne patrijarsi - imperator nije nikakav bogomoljac vec politicar.




DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

preki
Prerad Bojan
Beograd

Član broj: 409
Poruke: 291
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI20.02.2003. u 22:27 - pre 257 meseci
Samo polako, na ovom topicu je bilo dosta povisenih tonova, za razliku od "postanak sveta" gde se, moram priznati, jako kulturno i argumentovano razgovaralo. Mislim da je razumnije da se spusti lopta i da kulturno raspravljamo. Nemas razloga da se plasis ni mene niti bilo koga drugoga samo zato sto je Hriscanin. To sto ti ili neko drugi ne veruje u Boga je tvoja stvar i zasluzuje postovanje isto kao i to sto ja verujem.
Ja sam govorio o autenticnosti samog zapisa, a ne o istinitosti dogadjaja opisanih u Bibliji. Ovo sto ja tvrdim nije nikakva dogma, vec valjano naucno dokazano.
Naime, (za one koji nisu pratili temu koju sam linkovao), do sada je pronadjeno oko 14.000 dokumenata koji su razliciti delovi Biblije, neka prorocanstva itd. (ovde mislim na Stari Zavet, oko koga se i raspravlja). Svi ovi dokumenti poticu od 250-te godine pre Hrista do 400-te godine posle Hrista i vecina ih je pronadjena u periodu od 1897-1955. Unakrsnim proveravanjem dokumenata je ustanovljena gotovo 100% tacnost Biblije koju danas imamo u odnosu na onu originalnu u smislu tacnosti zapisa. Verovali ili ne, ali standardnim metodama provere bibliografske autenticnosti, koje vaze i danas i kojima se proverava autenticnost svih klasicnih dela (Homer, Taticus, Aristotel itd.), proverena je autenticnost Biblije (i potvrdjena).
Ako mislis da nije, zasto bi iko uopste raspravljao o Bibliji (Fomenko, Biblijski kod itd.) ako postoji verovatnoca da sadasnja Biblija nije ono sto je bilo zapisano pre vise od 2000 godina.
Opet napominjem da ovo znaci da ono sto je zapisano u Bibliju u trenutku kompletiranja je upravo ovo sto mi imamo danas. Ovi dokumenti koje sam spomenuo su pisani na raznim jezicima, ali je najveci deo na jevrejskom i grckom.

Jos jednom, bez dreke
:o)
pozz
"Black holes are where God divided by zero."
- Steven Wright
 
Odgovor na temu

Ivan Dimkovic

Ivan Dimkovic
Administrator
Član broj: 13
Poruke: 16687
*.dip.t-dialin.net



+7177 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI20.02.2003. u 22:56 - pre 257 meseci
Ovaj, ali ako je crkva osporila masu arheoloskih zapisa koji su "jevandjelja" kao jeres - po cemu ih to cini bilo kakvim dokazom za autenticnost biblije kao takve?

Sta je Biblija? Skup jevandjelja - zasto su bas ta 4 jevandjelja "prava" a ostalih par stotina su "jeres" - a istovremeno su i nekakav "dokaz o autenticnosti"? Autenticnosti cega? Autenticna je koliko i "ep o gilgamesu" - interesantna knjizica, koja je vesto politicki iskoriscena.


DigiCortex (ex. SpikeFun) - Cortical Neural Network Simulator:
http://www.digicortex.net/node/1 Videos: http://www.digicortex.net/node/17 Gallery: http://www.digicortex.net/node/25
PowerMonkey - Redyce CPU Power Waste and gain performance! - https://github.com/psyq321/PowerMonkey
 
Odgovor na temu

spartak

Član broj: 5625
Poruke: 631
*.44.EUnet.yu



+3 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI20.02.2003. u 23:27 - pre 257 meseci
Citat:
chupcko:
Ajde da proguramo tezu da je isus bio srbin, sta znaju glupe mase koje veruju dogmi.


Cek bre pro'esore!?! Kakvu "tezu"?!? Pa isus jeste bio srbin, markoni me ne bi lagao :-)
 
Odgovor na temu

preki
Prerad Bojan
Beograd

Član broj: 409
Poruke: 291
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI21.02.2003. u 00:03 - pre 257 meseci
Citat:
Ivan Dimkovic:
Ovaj, ali ako je crkva osporila masu arheoloskih zapisa koji su "jevandjelja" kao jeres - po cemu ih to cini bilo kakvim dokazom za autenticnost biblije kao takve?

Sta je Biblija? Skup jevandjelja - zasto su bas ta 4 jevandjelja "prava" a ostalih par stotina su "jeres" - a istovremeno su i nekakav "dokaz o autenticnosti"? Autenticnosti cega? Autenticna je koliko i "ep o gilgamesu" - interesantna knjizica, koja je vesto politicki iskoriscena.



Da si malo pazljivije citao video bi da sam govorio o Starom Zavetu.
Stari Zavet cine pet Mojsijevih, knjiga Isusa Navina, Knjiga o sudijama, knjiga o Ruti, psalmi Davidovi, o Solomonu, prorocanstva itd.
Ovih prvih pet Mojisjevih knjiga cine jevrejsku Toru (tj. knjigu zakona)
Cetiri Jevandjelja + poslanice+ Otkrovenje Jovanovo cine Novi Zavet.
Ivane ti rece da si procitao Bibliju...cccc

pozz
"Black holes are where God divided by zero."
- Steven Wright
 
Odgovor na temu

chupcko
Negde
Beograd

Član broj: 5560
Poruke: 1141

Sajt: www.google.com


+63 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI21.02.2003. u 08:00 - pre 257 meseci
Ma ja mislim da je kuran majka :)

Ili mali princ, to je mnobo bolja knjiga i lakse ju je procitati, a i niko jos nije stradao zbog nje :).

Uf, uvek se iznenadim kada me neko zove profesore :), odakle li je sve to krenulo :).

Ja licno mislim da smo upravo izasli iz teme nauka, ovo je sukob dogme i nauke, i bojim se da bi trebalo da se otvori nova tema: zatucane dogme :).

Nego jel je isus imao poroda ?, jel su njegovi roditelji posle njega ipak imali sex i zaceli neko bice jos, zanima me jel ima zivih predaka koji bi eventulano trazili autorsko pravo na religiju ?

Joj ja da sam isusov potomak, namakao bi takve pare da je to cudo :).

Uzgred cuo sam neke price da je biblija nastala prepisivanjam od kurana, da li je to istina, sta mislite ?
CHUPCKO
 
Odgovor na temu

caboom
Igor Bogicevic
bgd

Član broj: 255
Poruke: 1503
217.26.67.*

ICQ: 60630914


+1 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI21.02.2003. u 21:24 - pre 257 meseci
Citat:
preki:
Ako mislis da nije, zasto bi iko uopste raspravljao o Bibliji (Fomenko, Biblijski kod itd.) ako postoji verovatnoca da sadasnja Biblija nije ono sto je bilo zapisano pre vise od 2000 godina.


pre svega, fomenko ne obradjuje samo "bibliju" i zapravo se bavi opstom hronologijom, tako da ne treba fomenka vezivati za pokusaj obaranja autenticnosti biblijskog sadrzaja, vec za hronolosku analizu dobrog dela poznate istorije. za numerologiju mislim da je jedna od najzaludnijih grana pseudo-nauke, skoro kao moj omijeni sport u gradskom saobracaju. naime, ja jako volim da gledam tablice automobila koji prolaze i pronalazim tablice ciji je veci broj (ako broj na tablici posmatramo kao dva odvojena broja razdvojena sa -) deljiv sa celobrojnom razlikom ta dva broja. meni je bas zabavno, ne moram da gledam nezadovoljna i mracna lica ljudi u prevozu, ali mi nikako ne uspeva da dam tome visi smisao. igranje brojevima i slovima je zabavna stvar, postaje samo problem kada tome pocnes da pridajes preveliki smisao. mislim da je jedna od najvecih bolesti koje religija siri antropocentrizam i pozicioniranje coveka u nekom velikom planu gde on igra neku ulogu (bice spasen i moci ce da igra karte i domine na cajanci sa bogom, posto dodje sudnji dan i ostale posalju do_vraga).

Citat:

Opet napominjem da ovo znaci da ono sto je zapisano u Bibliju u trenutku kompletiranja je upravo ovo sto mi imamo danas. Ovi dokumenti koje sam spomenuo su pisani na raznim jezicima, ali je najveci deo na jevrejskom i grckom.


cek cek... kompletiranje biblije, dakle biblija_0.0.1, biblija_0.0.2pre... biblija_0.9.9a, biblija_0.9.9b, biblija_1.0.0 final... da ocekujemo neke nove glavne junake, ili neke sitne ispravke? isus je vec dobio facelift na turinskom platnu (stvarno izgleda dobro, nema sumnje, neki bi rekli da i nije tako dobro izgledao, evo recimo zenon kosidovski ima fin osvrt na to), jos malo izmena i romantizacije, kao i poliranje biografije cisto da se usklade i sve ce biti cool.

Citat:

Jos jednom, bez dreke
:o)
pozz


cek, cek br. 2... nekulturno je optuziti hriscanstvo, kao i religiju uopste, a bilo je npr. skroz ok spaliti nekih hmmm 5-6*10^5 ljudi tokom 17-og veka? primeti da ja ovde ne prozivam hriscane kao jedinke, niti smatram da su svi hriscani odgovorni za zlodela koja su uradjena pod skutama crkve. kolektivna odgovornost je proizvod dogmatskih sistema (hmm, tu je zanimljiva paralela izmedju onoga sto ljudi vole da nazivaju "komunizam" i religije), ali smatram da je crkva kao institucija dogmatsko sredstvo za kontrolu i zatupljivanje masa, takodje mislim da je i izrazito uspesno preduzece, posto je pod nebrojenim okolnostima uspelo da opstane vise nego bilo koja firma do sada, dobro posluje i cak ima i obrazovne insititucije. ja se i dalje plasim fanatika i idealista, prosto zivotno iskustvo. iskreno mislim da su jedini dobar proizvod religije umetnost i jednim uzanim delom filosofija, npr. meni jedna bahova svita deluje vece i velicanstvenije od bilo koje religije, but that's just my two cents.
i naravno, da pojasnim jos jednom, moj stav nije vezan za nepostovanje hriscana kao osoba, vec je vezan za nepostovanje religije i narocito crkve (bilo koje) kao institucije. time sto napadam hriscanstvo, ja ne napadam tebe. npr. ja napad na nauku ne bih doziveo licno, zato sto bi to pre svega bilo besmisleno i vodilo bi i istom onom pravcu u kojem je religija vodila (i jos vodi) vekovima.
 
Odgovor na temu

preki
Prerad Bojan
Beograd

Član broj: 409
Poruke: 291
*.ptt.yu



+1 Profil

icon Re: DA LI SU BIBLIJSKI ZAPISI POUZDANI22.02.2003. u 12:10 - pre 257 meseci
Citat:

cek cek... kompletiranje biblije, dakle biblija_0.0.1, biblija_0.0.2pre... biblija_0.9.9a, biblija_0.9.9b, biblija_1.0.0 final... da ocekujemo neke nove glavne junake, ili neke sitne ispravke?


Sto ne volim da se ponavljam, ali kad ljudi ne citaju. Rekao sam da Bibliju cine vise knjiga i nabrojao sam neke. Normalno je da knjige Mojsijeve u kojima se opisuje postanak sveta nisu pisane u isto vreme kad i Jevandjelja. Razliciti delovi su pisani u razlicito vreme, kako se sta desavalo. Stari Zavet pre Hristovog rodenja, Novi Zavet posle. Posle su ti spisi sakupljeni u jednu knjigu - Bibliju.

Citat:

tako da ne treba fomenka vezivati za pokusaj obaranja autenticnosti biblijskog sadrzaja


Fomenka sam spomenuo, jer je vec bio spomenut na forumu kao neko ko je proveravao autenticnost biblijskih dogadjaja. Ja sam i rekao da ako Biblija nije autenticna, on ne bi biblijske dogadjaje ni mogao proveravati.


Citat:

chupko:
Ma ja mislim da je kuran majka :)
Nego jel je isus imao poroda ?, jel su njegovi roditelji posle njega ipak imali sex i zaceli neko bice jos, zanima me jel ima zivih predaka koji bi eventulano trazili autorsko pravo na religiju ?
Uzgred cuo sam neke price da je biblija nastala prepisivanjam od kurana, da li je to istina, sta mislite ?


Mislim da si hteo da pitas da li ima zivih POTOMAKA, a ne predaka.
Isus nije imao poroda.
Biblija nikako nije mogla nastati prepisivanjem od Kurana, pre svega zato sto je zavrsena nekih 400 godina pre Kurana (neka me neko ispravi ako gresim)

Citat:

cek, nekulturno je optuziti hriscanstvo, kao i religiju uopste, a bilo je npr. skroz ok spaliti nekih hmmm 5-6*10^5 ljudi tokom 17-og veka?


Optuziti Hriscanstvo za sta? Ko kaze da je bilo ok spaliti te ljude? Ne da nije bilo ok, nego je to bilo strasno. Ne mozes optuzivati Hriscanstvo za tako nesto, prvo zato sto to nije bilo hriscanski uraditi. Isto tako ne mozes optuzivati fiziku zbog atomske bombe i smrti hiljada ljudi u Hirosimi i Nagasakiju.

Citat:

ali smatram da je crkva kao institucija dogmatsko sredstvo za kontrolu i zatupljivanje masa


Nemoj samo da mi spominjes mracni srednji vek, pa mi objasni ovo.

Citat:

takodje mislim da je i izrazito uspesno preduzece, posto je pod nebrojenim okolnostima uspelo da opstane vise nego bilo koja firma do sada, dobro posluje i cak ima i obrazovne insititucije


Pa, slazem se sa ovim, mozda ne sa izborom reci, ali sa poentom da i ne vidim tu nista lose, naprotiv. Crkva je (govorim o nasoj Crkvi) uvek bila uz narod i cuvala ga i usmeravala i obrazovala (ovo u smislu opismenjavanja). Sta mislis zasto su Turci toliko atakovali na crkve, zasto su spalili telo Sv. Save?

pozz
"Black holes are where God divided by zero."
- Steven Wright
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: MadZone :: Da li su biblijski zapisi pouzdani?

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 80045 | Odgovora: 384 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.