Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 172417 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

zoran st.
zoran strajinic
novi sad

Član broj: 120961
Poruke: 162
212.200.215.*



+2 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom19.12.2008. u 21:49 - pre 185 meseci
evo da vam kazem kako sam ja uradio podno grejanje pa ako vam nesto pomogne bice mi drago!prvo ide betonska ploca pa folija koja ide za krovove mislim da se zove reflektujuca folija mada sam u jednoj sobi stavio i obican najlon i nema nikakve razlike,zatim stirodur 3cm pa alpex cevi 16mm koje sam pricvrstio sa plasticnim kukicama koje se ubadaju u stirodur tako da se cevi ne mogu pomerati pa kosuljica oko 3cm i na kraju plocice!od ploce pa do kraja plocica visina je 7cm!duzina svake zone trebala bi da bude ista oko 90m!tu sam se ja zeznuo posto su mi neke zone 70m a neke 90 pa cak imam jednu od 110!problem je sto se neke zone pre ugreju (one koje imaju manje metara) od onih koje su duze tako da mi negde plocice 28c a negde 25c sto se oseti kad hodate!obavezno stavite na pragove posto ja nisam stavljao i tu kad nagazite tu je kao na ledu pa gledam da ga preskacem svaki put!razmak izmedju cevi od 10-15cm!cevi se postavljaju kao puz a ne kao zmija(ko je shvatio shvatio ko nije neka pita pa cu pojasniti).dobro bi bilo da je kosuljica svugde iste debljine jer se ona ravnomerno zagreva pod!temperatura u kotlu je oko 40c a na izlazu oko 35c u kuci bude oko 23c!trebalo bi staviti termostat za podno grejanje jer ovaj obican ne radi kako treba jer nema sondu koja regulise temp. poda!cena termostata za podno grejanje oko 100e!staviti stirodur od 1cm na sve zidove i razdvojiti svaku zonu ako ih ima vise u jednoj prostoriji da ima prostora za sirenje poda!plocice bi trebalo fugovati sa silikonskim fug masama de ne bi pucale usled sirenja al ja nisam to uradio i nigde nisu ni popucale fugne!namestaj moze da se stavlja slobodno i to nije problem!ako treba jos nesto pitajte!ja se prvu godinu grejem sa podnim grejanjem i prezadovoljan sam pogotovu sto imam malu decu koja su stalno na podu!pozdrav svima!
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom19.12.2008. u 22:17 - pre 185 meseci
Hvala Zorane,

iscrpan odgovor.

Samo, zar ne treba prvo stiropor pa folija pa cevi? Ja sam tako nekako shvatio, mada sad vise nista i nisam siguran... Pravim planove kakao i sta za sledecu godinu, pa se raspitujem na vreme...

A kad stavis termostat za podno grejanje, treba ti i sonda u podu zar ne?

I jos jedna stvar, da li treba smanjivati presek cevi kako se udaljavas od kotla, n aprimer sa 20 na 18 pa najduza grana recimo na 16 mm, kao sto cesto rade kod radijatorskog grejanja?

I na kojoj prosecnoj duzini grane odnosno zapremini cevi treba dodati sledecu pumpu?
Mislim, da li je pametno ako radis etaze, da svaka etaza ima svoju pumpu?

Pozdrav
Still going strong...
 
Odgovor na temu

zoran st.
zoran strajinic
novi sad

Član broj: 120961
Poruke: 162
*.telenor.co.yu.



+2 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom21.12.2008. u 11:59 - pre 185 meseci
odgovoricu ti sto znam!po pravilu folija ide na stiropor pa onda cevi al onda ces se namuciti da pozabadas one plasticne kukice sto se pricvrscuju cevi za stiropor.ja sam stavio ispod i greje ok.termostat mora biti sa sondom jer se tako stalno odrzava ista temp.ja nisam smanjivao precnik cevi,i imam samo jednu pumpu.mislim da je bolja neka pumpa kojoj stelujes brzind jer ova moja brzo progura vodu a pod se jos ne zagreje!ako treba jos nesto pitajte!
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom23.12.2008. u 12:04 - pre 185 meseci
Generalno racunajuci,

PVC+stiropor 5-8cm + podno, moze bez peoblema da se greje na struju, mislim kotao na struju...

Sta mislite o tome?
Still going strong...
 
Odgovor na temu

zoran st.
zoran strajinic
novi sad

Član broj: 120961
Poruke: 162
*.telenor.co.yu.



+2 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom23.12.2008. u 15:12 - pre 185 meseci
kod mene je visina oko 7cm sa plocicama.stirodur 3cm+cevi sa kosuljicom 3cm+plocice 0,8cm.naravno da moze kotao na struju ja se sa takvim kotlom i grejem i to je rucno pravljen 2 grejaca od 6kw greju 100m2.
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom23.12.2008. u 15:29 - pre 185 meseci
Hvala na odgovoru...
I koliko struje trosis mesecno/tj. koliki ti je racun za struju, ako ne pitam mnogo?

Sve mi se vise cini da je takva investicija prilicno isplativa, jer racun za takvo grejanje na struju sve je blizi racunu za ogrev bilo koje vrste... ako uzmemo da je grejna sezona 6 meseci... od oktobra do marta...
Still going strong...
 
Odgovor na temu

zoran st.
zoran strajinic
novi sad

Član broj: 120961
Poruke: 162
*.telenor.co.yu.



+2 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom24.12.2008. u 06:05 - pre 185 meseci
u novembru mi je racun bio 16000 a temperatura u kuci je stalno namestena na 23c zbog dece.tu mi je potrosnja za kucne uredjaje 3000 tako da je samo na grejanje otislo 13000din.ne znam koliko drugi trose gasa za 100m2 pa ako ima neko da nam kaze pa da uporedimo?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.flashnet.co.yu.



+10242 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom24.12.2008. u 09:07 - pre 185 meseci
Wow ! Ja mislio da je mojih 9.000 din za struju (sa grejanjem, naravno) mnogo ! (Period čitanja 16. nov - 16. dec.)
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

guliver64
koko todorovic
ns

Član broj: 53445
Poruke: 30
*.rtv.rs.



Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom24.12.2008. u 11:32 - pre 185 meseci

"staviti stirodur od 1cm na sve zidove i razdvojiti svaku zonu ako ih ima vise u jednoj prostoriji da ima prostora za sirenje poda!"

nije mi bas jasno, posto sam u nekom uputstvu procitao, da se diletacijom razdvoje samo povrsine vece od 40kvm?
kako izvesti dilataciju?
 
Odgovor na temu

johnnie
somewhere in Serbia

Član broj: 40975
Poruke: 299
93.86.61.*



+4 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom24.12.2008. u 11:32 - pre 185 meseci
Dobro, mislim da to najvise zavisi u koje doba dana se trosi struja i koji je tarifni sistem merenja, tj da li je dvotarifno ili jednotarifno brojilo itd...
Mada, racun od 13K din mesecno, prilicna potrosnja... ocekivao sam da cujem manje...
Mozda imas i vecu potrosnju bas zbog tog termostata, mozda precesto ukljucuje kotao itd... Uostalom, posto su tu klinci, verovatno da ti grejanje radi nonstop, te je i to razumljivo... Opet je to potrosnja koja nije prosecna, tj u okotbru i martu je manja od decembra i januara itd...
Jel ti nije problem da nam kazes potrosnju u tom periodu po zonama, tj da vidimo koliko je to kwh? Jel to bi pokazalo i koliko wati trosis po m2?

Hvala na informacijama u svakom slucaju...

Still going strong...
 
Odgovor na temu

zoran st.
zoran strajinic
novi sad

Član broj: 120961
Poruke: 162
*.telenor.co.yu.



+2 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom24.12.2008. u 17:19 - pre 185 meseci
iseces stirodur od 1cm na trake od 10cm i polepis na sve zidove u kuci i ako imas vise zona u jednoj prostoriji izmedju svake postavis te iste trake kako bi svaka zona bila zasebna.valda kad se siri pod te trake od stiropora mu dozvoljavaju da dise.a sto se tice potrosnje sigurno bi bila manja sa termostatom za podno grejanje jer kotao se pali tek kad temperatura u kuci opadne za pola stepena a do tad se voda u sistemu dosta ishladi i onda opet ko da greje ispocetka.zato treba staviti termostat sa sondom.
 
Odgovor na temu

zoran st.
zoran strajinic
novi sad

Član broj: 120961
Poruke: 162
*.telenor.co.yu.



+2 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom25.12.2008. u 05:52 - pre 185 meseci
Za JAVA BEOGRAD!kako ti je racun 9000din?koliko kvadrata grejes i kolika ti je temp. u kuci?kakvo grejanje imas?imam druga koji se greje na gas ima kao i ja 100m2 i racun mu je bio 12000din gas + struja 3000din.odprilike isto!
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
*.flashnet.co.yu.



+10242 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom25.12.2008. u 10:16 - pre 185 meseci
Imam prizemnu kuću od oko 100 kvadrata. Grejanje je podno, ali električno, dakle ne idu cevi već je grejna folija direktno ispod laminata. Grejanje svake prostorije se uključuje posebno. Uradio sam kompletnu izolaciju podova, sve po pravilu, kako je ovde već nekoliko puta pisano, (stirodur 2 cm.) Jedino se spavaća ne greje direktno, već inidrektno - preko otvorenih vrata, mada su i tamo instalirane grejne folije. Jednu prostoriju grejem klimom. U principu, ne grejem na oko 20 stepeni.
Porodica je četvoročlana, žena, ja i dvojica pubertetlija. Bojler se arči maksimalno, veš mašina i mašina za sudove takođe. Maksimalno pazim, koliko god mogu na jeftinu struju, pa se tako i mašine i bojler pale tek posle ponoći, ali kad jedan pubertetlija potroši svu toplu vodu - nema se gde, opet bojler radi. Sve ovo pišem, zbog opisa činjenice da je standardna potrošnja struje, bez grejanja oko 500 - 600 kWh tj oko 2.500 din.
Grejanje uključujem od oko 5 ujutro do oko 8 ujutro (dakle, opet jeftina struja) i tako se betonska ploča, tj. košuljica zagreje i drži toplotu do ranog popodneva. Onda onaj ko dođe prvi sa posla / iz škole uključuje i greje se ponovo do oko 10 uveče, kad se sve gasi, ali, svejedno zagrejani pod drži ugodnu temperaturu do vremena za spavanje.
Pošto radimo i žena i ja, a klinci idu u školu, ne grejem prostorije u kojima niko ne boravi, i naravno, kad nema nikog kući - svo grejanje je ugašeno.
Zidovi su izolovani stiroporom 8 cm, plafon sa 15 cm mineralne vune, a na pojedinim zidovima je dodatno iznutra knauf sa mineralnom vunom 5 cm. Prozori su PVC.
Temperature su u periodu 16. nov - 16.dec bile relativno visoke, takoreći bez minusa. Ukupna potrošnja struje je 1.750 kWh, dakle tek 150 kWh u crvenoj tarifi. Pošto mi je ovo prva zima u kući, tek treba da vidim šta me očekuje kad dođe prava zima i stvarno niske temperature.

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 25.12.2008. u 11:29 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao Java Beograd dana 25.12.2008. u 11:29 GMT+1]
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

zoran st.
zoran strajinic
novi sad

Član broj: 120961
Poruke: 162
*.telenor.co.yu.



+2 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom26.12.2008. u 06:09 - pre 185 meseci
pa to ti dodje na isto s obzirom da je kod mene temperatura izmedju 22,5 i 23,5 i da je bojler stalno ukljucen i ne pazimo na skupu struju tako da mu to dodje na isto.jedino bi ugradio onaj kotao iz kg. 'Katana' jer kazu da bi ustedeo 30% struje u odnosu na klasicni.
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
212.200.68.*



+10242 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom26.12.2008. u 08:35 - pre 185 meseci
Citat:
zoran st.: pa to ti dodje na isto s obzirom da je kod mene temperatura izmedju 22,5 i 23,5 i da je bojler stalno ukljucen i ne pazimo na skupu struju tako da mu to dodje na isto.jedino bi ugradio onaj kotao iz kg. 'Katana' jer kazu da bi ustedeo 30% struje u odnosu na klasicni.

Dođe na isto, naravno. Nisam ja izmislio rupu na saksiji. :)
Što se tiče 'Katana' kotla, ne mislim da ćeš išta da uštediš. Jer, ne možeš da dobiješ više toplotne energije trošeći manje električne energije, zar ne ? A kod grejnih tela nema gubitaka, tj. stepen korisnog dejstva je 1.
OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

IvoD
Ivo Dimitrijević
Beograd

Član broj: 123450
Poruke: 182
194.106.163.*

Sajt: yt1r.weebly.com


+4 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom26.12.2008. u 09:42 - pre 185 meseci
Citat:
Java Beograd:
Jer, ne možeš da dobiješ više toplotne energije trošeći manje električne energije, zar ne ?

Ne!
Pa šta onda radi inverter klima ili toplotna pumpa?
 
Odgovor na temu

Java Beograd
Novi Beograd

Moderator
Član broj: 11890
Poruke: 9446
212.200.68.*



+10242 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom26.12.2008. u 10:11 - pre 185 meseci
Citat:
IvoD: Ne!
Pa šta onda radi inverter klima ili toplotna pumpa?

Kao što ti sama reč kaže - rade izmenjivanje toplote. Dakle, uzimaju toplotu spolja (spoljnom jedinicom) i ubacuju je unutra. (Leti naopako, uzimaju toplotu unutrašnjom jedinicim). Ipak, i to "pumpanje" toplote zahteva mnogo energije.

Kod grejanja na struju, stvar je sasvim drugačija, jer se ukupna energija uzima iz električne mreže.

OTPOR blokadi ulica, OTPOR blokiranom Beogradu, OTPOR blokiranoj Srbiji
 
Odgovor na temu

delija 10
Beograd

Član broj: 193333
Poruke: 30
*.verat.net.



Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom11.01.2009. u 09:27 - pre 185 meseci
Pozdrav,
postavio sam podno potpuno po ps-u, sem jedne stvari. Podna obloga mi je laminat (predvidjen za podno), ali sam stavio obican filc. Sada citam da postoji taj paroprpusni za podno grejanje. Selim se ne prolece u kucu, tako da cu podno pustiti tek sledece zime. Da li da skidam laminat u celoj kuci ili da probam sa ovim filcom?

sta ciniti?
hvala unapred
 
Odgovor na temu

delija 10
Beograd

Član broj: 193333
Poruke: 30
*.verat.net.



Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom21.01.2009. u 18:16 - pre 184 meseci
da ostavim? skidam?
 
Odgovor na temu

mali genije
servis gasnih kotlova

Član broj: 104246
Poruke: 1639
195.252.78.*



+86 Profil

icon Re: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom21.01.2009. u 21:31 - pre 184 meseci
Citat:
delja10: da ostavim? skidam? :(

ne diraj nista
pozdrav..
genije..
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: podno grejanje: pex ili bakarne cevi sa oblogom

Strane: < .. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 172417 | Odgovora: 204 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.