Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

[es] :: Fizika :: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 31258 | Odgovora: 186 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

40cigarettesoncopofcoffie

Član broj: 121902
Poruke: 60
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?04.12.2006. u 23:27 - pre 211 meseci
to galet@world

iskreno mi je žao
dobio si dovoljno odgovora ( i puteva kako da sam
dođeš do odgovora ) , ali u tebi je jednostavno prevelik otpor da odgovore prihvatiš
( ili da do cilja sam dođeš )
 
Odgovor na temu

galet@world

Član broj: 81985
Poruke: 1076
*.adsl.sezampro.yu.



+3 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?07.12.2006. u 07:34 - pre 211 meseci

Ajnštajn i moja malenkost dali smo ti vrlo slične odgovore - samo što sam se ja našalio, a Ajnštajn je uobražavao da je ozbiljan.
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?15.12.2006. u 22:38 - pre 211 meseci
Mozda se prekasno ukljucujem u diskusiju na ovu temu, ali ona je toliko intrigantna da ne mogu da ostanem po strani.

Nije slucajno sto je MKSA sistem jedinica (MetarKilogramSekundaAmper) osnova za sve jedinice kojima se izrazavaju sve merljive pojave u celom kosmosu. Metar definise prostor, kilogram materiju u prostoru, a vreme dinamiku u prostoru. Sve osnovne jedinice su nekako opipljive i direktno merljive, dok to nije slucaj sa vremenom. Fenomen vremena i njegovo znacenje je tesko shvatljivo.

Fenomen blizanaca je pravi primer za to.

Na forumu je neko lepo izracunao da bi posada koja putuje do najblize zvezde (udaljene oko 4.5 svetlosnih godina) i natrag, putujuci brzinom od 0.866 brzine svetlosti, dosla na Zemlju posle 10.4 godina. Mi na Zemli, znajuci teoriju relativnosti, ne bi bili iznenadjeni sto bi putnici za to vreme ostarili 5.2 godine, jer je sa aspekta Zemlje njihovo vreme teklo duplo sporije. Dakle, brat blizanac na Zemlji bi bio stariji 5.2 godine od brata blizanca putnika.

Ali, interesantno je kako sve to izgleda sa aspekta posade letilice koja pod istim uslovima putuje do nama najblize zvezde i natrag. U pradcu njihovog kretanja ceo kosmos je skracen (sabijen) na 50%, pa bi i rastojanje do najblize zvezde bilo duplo manje. Njihov put bi umesto 9 svetlosnih godina bio dug 4.5 svetlosnih godina, i znajuci da se krecu brzinom 0.866 brzine svetlosti, oni bi ga presli za 5.2 svetlosne godine. Vreme u njihovoj letilici, za njih, protice normalno, ali vreme u celom kosmosu, u odnosu na koji se oni krecu, sa njihovog aspekta ce proticati duplo sporije. Tako posada letilice ocekuje da ce za vreme njihovog puta od 5.2 godine na Zemlji proteci 2.6 godine. U ovom slucaju, kada se posada vrati na Zemlju, brat blizanac na Zemlji ce biti 2.6 godina mladji od brata blizanca putnika.

Gde je greska? Nema je, mozemo samo da konstatujemo da postoje dva sveta posle putovanja do najblize zvezde i natrag. U jednom je jedan brat blizanac stariji 5.2 godine, a u drugom je onaj drugi brat blizanac stariji 2.6 godine. Zapravo moze postojati beskonacno mnogo razlicitih svetova, onoliko koliko ima razlicitih inercijalnih sistema. Svaki inercijalni sistem ima svoj kosmos, i ako svi zivimo u istom inercijalnom sistemu pripadamo istom kosmosu. Svetovi nisu unapred odredjeni, pa tako nije moguce prelaziti iz jednog u drugi. Prelaskom u neki drugi inercijalni sistem nas svet postaje drukciji, pa time i nas predhodni inercijalni sistem postaje drukciji, i nas povratak u njega na vraca sve stvari na pocetak.

Svet neke daleke galasksije, koja se u odnosu na nas milijardama godina krece brzinom koja je uporediva sa brzinom svetlosti, je sigurno mnogu drukciji od naseg. U njemu mozda ne postoji nasa galaksija, pa samim tim ni mi.

Fenomen vremena je vezan za fenomen brzine svetlosti. Naime, bez obzira kako se vi krecete, ili kako se krece izvor svetlosti, uvek ce te izmeriti da kraj vas svetlost prolazi istom brzinom. To znaci da nije moguce izmeriti apsolutnu brzinu ni jednog tela koje se krece u kosmocu, odnosno kosmos nema referentnu tacku koja apsolutno stoji. Ako se za nesto ne moze naci takva tacka, dali to, po nasim shvatanjima, moze uopste da postoji?

Kako kosmos izgleda vama ako se krecete brzinom svetlosti (kako izgleda samoj svetlosti)? Prvo: ceo kosmo je spljosten u jednu ravan upravnu na pravac kretanja, drugo: kroz ceo kosmos prolazite trenutno i trece u kosmosu vreme stoji. Zakljucak: za onog ko se krece brzinom svetlosti kosmos ne postoji, ceo njegov svet je on sam.
 
Odgovor na temu

40cigarettesoncopofcoffie

Član broj: 121902
Poruke: 60
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?16.12.2006. u 00:30 - pre 211 meseci
dragi moj korak

tako si lijepo počeo,
a onda si ( da neprostačim ) zapetardiro,
pa si opet nakon petardiranja lijepo nastavio
i čak štoviše, savršeno završio


jedva čekam da galet@world odgovori
njemu možeš blizance obijašnjavat cijeli život, ali džaba
on se neslaže ni sa samim sobom, joj kad saspe i drvlje i šiblje na mene, "umrit ću od smija"

ja se naprimijer nemogu složit s onim što si napisao u sredini teksta
(5.2 ...... 2.6 )
moje stajalište si vjerojatno pročitao, ali svejedno poštujem tvoje mišljenje
jer se vidi da misliš svojom glavom

citiram:
"Mozda se prekasno ukljucujem u diskusiju na ovu temu,
ali ona je toliko intrigantna da ne mogu da ostanem po strani."
-ne nisi, dokle god je tu galet@world, ova tema je beskonačna


p.s.
dobra mi je ova izmišljotina zapetardiro
ono "p" možeš čitat i kao ćirilicu, i opet paše u kontekst
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?16.12.2006. u 13:06 - pre 211 meseci
Dragi nas 40cigarettesoncopofcoffie,

ne vredjaju me tvoje dosetke, narocito kad znam da je za poznavanje sustine teorije relativnosti neophodna sposobnost apstraktnog razmisljanja.
Znam koliko je tesko shvatiti da drugima svet ne izgleda kao nama, a jos je uzasnije saznanje da u nekom svetu mozda i ne postojimo ili da postojimo u razlicitim svetovima. Mozda nisi shvatio sta sam napisao, za tebe ili mene postoji samo jedan svet, ali teroija relativnosti nam dokazuje da i drugi u drugim inercijalnim sistemima imaju svoj jedan svet koji nije isti kao nas.

Gotovo svaka publikacija o teoriji relativnosti ima u zakljucku to da: redosled dogadjaja u jednim inercijalnom sistemu ne mora biti isti u drugom inercijalnom sistemu. To je zkljucak koji sugerise ono o cemu sam pisao, a ti nisi shvatio.

Ipak, srdacan pozdrav, jer mislim da smo svi na forumu na neki nacin prijatelji.
 
Odgovor na temu

40cigarettesoncopofcoffie

Član broj: 121902
Poruke: 60
*.cmu.carnet.hr.



Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?16.12.2006. u 20:54 - pre 211 meseci

-ma kužim u potpunosti što si htio reći, citiram: "Gotovo svaka publikacija o teoriji relativnosti ima u zakljucku to da: redosled dogadjaja u jednom inercijalnom sistemu ne mora biti isti u drugom inercijalnom sistemu." i slažem se stime.

-nego, nisam pisao do kraja, ali evo:

"onome tko je potrošio energiju da ubrza, u odnosu na onoga tko stoji, sporije će teči vrijeme,
osim ako uslijede neki vanjski utjecaji koji će promijeniti odnose izmedju tih dvaju blizanaca
(tipa kao: crna rupa počne gutat blizanca koji stoji)"

-drago mi je da prihvačaš zajebanciju, jer sam se par puta znao našalit, a ono svi se uvrijede


"Ipak, srdacan pozdrav, jer mislim da smo svi na forumu na neki nacin prijatelji."
ofkorz
 
Odgovor na temu

korak
Nis

Član broj: 125522
Poruke: 622
*.dynamic.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?17.12.2006. u 12:08 - pre 211 meseci
40cigarettesoncopofcoffie,

potpuno si u pravu. Da bi iz jednog inercijalnog sistema presao u drugi moras potrositi energiju. Svidja mi se tvoj izraz "usteda vremenqa", stvarno je tako. Ako radis projekat koji treba da zavrsis za godinu dana, a to je nemoguce, sednes u letilicu i setas se brzinom koja je bliska brzini svetlosti, radis projekat na pr. 2 godine i onda se vratis na Zemlju, a tamo jos nije prosla 1 godina, ali ti imas gotov projekat. Kao da si dosao iz buducnosti.

Veliki pozdrav.
 
Odgovor na temu

[es] :: Fizika :: Ko griješi - Ajnštajn ili Ja?

Strane: << < .. 5 6 7 8 9 10

[ Pregleda: 31258 | Odgovora: 186 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.