Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Izbor klima uredjaja

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6316951 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

hippo
Lj, SLO

Član broj: 220095
Poruke: 69
*.telekom.si.



+3 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.06.2011. u 11:10 - pre 155 meseci
Citat:
tihi2: Ne razumem zašto računate zagrevanje sa 10 na 20*C. To nikada i ni sa kakvim grejanjem ne treba dozvoliti (sem kad počinje grejanje, a ni tada nije tolika razlika).
Najveća dozvoljena razlika noć-dan je 3-5*C. Sve preko toga je nerazumno, nekomforno, a uštede nema.
Ako se grejanje ugasi u ponoć, pa se ujutru ode na posao i ne upali grejanje, kad se vrati s posla u 16h u sobi je temperatura za pingvine. Nema tog grejanja koje će za sledeća 3-4 sata nagurati temperaturu 22*C. I kad termometar pokaže 25C u sobi, osećaj je da je hladno (zbog hladnh zidova koji zrače hladnoću).
Potrebna energija je konstanta, a grejanje ima smisla gasiti samo za vreme zimovanja. Grejanje kada nema nikog kući nije "bacanje energije" već akomuliranje energije u zidove. Kad se dođe kući, za pola sata je toplo. Zato imamo grejanje, zar ne?
Ko ima vikendicu zna šta pričam: neko mora da ode 2 dana ranije, da upali grejanje i da dva dana doooobro loži da, kad deca dođu, ne bude hladno (tj da se zagreju zidovi).
Ako se ovako razmišlja, onda se kupuje klima potrebne snage, a ne 3 puta jača.
Zašto ne upaliti klimu (tajmerom) u 4 ujutru i zagrejati prostor na 22 stepena? Em je toplo kad se sprema za posao, em je iskorišćena struja koja je 4 puta jeftinija. U 7 ugasiti dok temperatura u prostoriji ne padne za 3 stepena, pa to održavati. U prosečnoj kući do podne neće pasti temperatura za 3 stepena ako je napolju oko 0*C (a to nije često i tada kažemo da je dosta hladno).

Mogu samo da se potpišem ispod tvog posta.
 
+1

embelitibor
Tibor Embeli
Pancevo

Član broj: 137462
Poruke: 48
91.207.62.*



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.06.2011. u 11:34 - pre 155 meseci
Slažem se sa vama 100%
Naravno da nema smisla šetati temperaturu gore-dole.
Ja sam samo u dilemi da li vredi uzeti malo jaču klimu (Nocria 14-tica) pa da radi na recimo 40-60% svoje max snage (9.1kW) ili uzeti neki Mitsubishi Hiper inverter 12-ticu koji će raditi sa recimo 60-80% svoje max snage (6kW) da bi održavala 22 stepena u kući. A cena je ista 1000e...
Pri kojoj kombinaciji je veća ušteda električne energije. To je glavno pitanje, a raspored prostorija ću nacrtati danas popodne pa će biti mnogo lakše da mi pomognete, pošto vidim da se baš trudite
Hvala vam...
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.06.2011. u 14:41 - pre 155 meseci
Ima tu nekoliko pristupa...
Što se tiče energije i utrošene struje - nema razlike. Tebi treba xx kw na sat i svejedno je kojom klimom ćeš to zagrejati (pretpostavljam da imaju sličan COP).
Pitanje opredeljenja je odluka za:
-jačom klimom se brže zagreje (ako je važno da li će se zagrejati za 20 ili 25 minuta),
-angažovana snaga struje kod jače klime je skoro 14A što znači da se mora ići ili na angažovanu snagu od 25A (skuplje oko 250din/mesečno elektrodistribuciji) ili da se ništa više ne uključuje na tu fazu.
Ova druga stavka za sada ne igra ulogu, ali će vrlo brzo (pošto većina ima već osigurače na 25A).
Za mene bi pre igrao ulogu servis i marka ako to uopšte može kupac oceniti. Naravno i kako radi defrost, koliko često i koliko dugo traje, ali to će se vrlo teško saznati...

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.06.2011. u 17:53 - pre 155 meseci
@hippo
Citat:
Ali meni se svejedno čini, da je nocria u 55kvm malo previše, a i dimenzije same unutrašnje jedinice su malo veče od tih naših standardnih kućnih klima

Jeste previše, pogotovu ako tih 55 kvadrata nije u komadu, a i za dimenziju si u pravu - meni je bila preširoka za nekih 10cm (prelazila bi preko otvora za prozor), što mi je poslužilo kao dobar izgovor da ubedim sebe da je ipak ne uzmem ;) (a kao što rekoh, to bi bilo preterivanje, ali mi se mnogo sviđala ta klima).

@tihi2

Sve si u pravu, osim jedne sitnice:
Citat:
Tebi treba xx kw na sat i svejedno je kojom klimom ćeš to zagrejati (pretpostavljam da imaju sličan COP).

I ako imaju sličan (isti) COP, taj COP koji je dat u specifikacijama je nominalni (ponegde prosečan, a kod prevaranata maksimalni, pa još malo veći), a COP zavisi pored temperature i od kapaciteta klime na datoj temperaturi, što znači da će na istoj temperaturi biti različit COP ako klima radi sa 50% ili sa 150% kapaciteta. Samim tim, ako se radi o prostoriji gde će npr. 9-ka da radi sa 150% nominalnog kapaciteta, a 12-ica (ili Nocria koja je 14-ica) sa 80-100% COP kod te 9-ke će biti manji od deklarisanog, što može da rezultira i značajno većom potrošnjom od planirane. Zato treba voditi računa o dimenzionisanju klime i bolje je (kada se radi o inverter klimama) uzeti jaču klimu pa makar realno radila sa 50% kapaciteta, nego računati na to da vrhunska 9-ka može da posluži (a da radi non-stop punom snagom). Da ne pričamo sad o cenama i o tome da je razlika u ceni između 9-ke i 12-ice (istog proizvođača) još malo pa zanemarljiva...
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.06.2011. u 23:10 - pre 155 meseci
Citat:
kalimero 011: @hippo
I ako imaju sličan (isti) COP, taj COP koji je dat u specifikacijama je nominalni (ponegde prosečan, a kod prevaranata maksimalni, pa još malo veći), a COP zavisi pored temperature i od kapaciteta klime na datoj temperaturi, što znači da će na istoj temperaturi biti različit COP ako klima radi sa 50% ili sa 150% kapaciteta. Samim tim, ako se radi o prostoriji gde će npr. 9-ka da radi sa 150% nominalnog kapaciteta, a 12-ica (ili Nocria koja je 14-ica) sa 80-100% COP kod te 9-ke će biti manji od deklarisanog, što može da rezultira i značajno većom potrošnjom od planirane. Zato treba voditi računa o dimenzionisanju klime i bolje je (kada se radi o inverter klimama) uzeti jaču klimu pa makar realno radila sa 50% kapaciteta, nego računati na to da vrhunska 9-ka može da posluži (a da radi non-stop punom snagom). Da ne pričamo sad o cenama i o tome da je razlika u ceni između 9-ke i 12-ice (istog proizvođača) još malo pa zanemarljiva...
Kada bi to tako bilo onda bi se u specifikacijama nalazio podatak COP=3 za snagu 6kw. Ali to se ne nalazi, već COP=3 pri +7*C. COP zavisi isključivo od spoljnje (i manje od unutrašnje jer je oko 20*C po standardu) temperature.
Onih 6kw i 9kw je 100%, ne razumem to da nešto radi sa 150% ili 200% svoje snage.
Ako je za jednu prostoriju potrebno 3kw energije da se zagreje, onda je sa prvom za to potrebno pola sata, a sa jačom 20 minuta.
Ako je COP 3 (npr.) prva klima će potrošiti (6kw/3COP)*0.5h=1kw, a druga jača (9kw/3COP)*(1h/3)=1kw.
Posle postizanja temperature i jedna i druga troše jednako za održavanje jer je potrebno, recimo, 1kw/h koje će prva dati za utrošenih 0.333kw (i jeste, radeći sa 1/6 snage), a druga za utrošenih 0.333kw (jer im je COP jednak i to znači sa 1/9 snage).
Snaga je važna da se zna da li klima uopšte može da zagreje prostor. Dobro je imati nešto snage u rezervi da se temperatura brže postigne.
Cene su malo preblizu za 9 i 12000BTUa, ali su odnosi dobri između klima od 12-18-24000BTUa i tu uopšte nije jeftino uzeti veću klimu zbog rezerve.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

embelitibor
Tibor Embeli
Pancevo

Član broj: 137462
Poruke: 48
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja13.06.2011. u 23:13 - pre 155 meseci
Evo ovako.

Ovo je skica kuće .
Sada možete malo bolje da sagledate situaciju.
Na levom zidu od 4,6m (gde bi bila klima) je zalepljena druga kuća pored, a na desnom je velika šupa (doduše bez vrata ) ali prednja i zadnja strana su na otvorenom, nije vetrometina ali ima 10-tak metara sa obe strane do komšijskih kuća.
U dnevnoj sobi sada imam norveški radiator od 2kW (Original) i on ne može da zagreje dnevnu sobu sa kuhinjom kada je napolju niža temperatura od oko +2, može, ali radi non stop, i jede 2 kW struje i treba mu jako mnogo vremena da zagreje.
Taj norveški radiator bih prebacio u spavaću sobu, jer je upola manja od dnevne i onda će on odlično raditi i na nižim temperaturama, a u dnevnu sobu bih stavio klimu da mi greje i kuhinju i hodnik sa kupatilom, a kada nije jako hladno moćiće i spavaću sobu da zagreje.
Znam da bi bilo idealno kada bih stavio dve 9-tke, ali imam ovaj radiator koji će mi biti sasvim dovoljan za spavaću sobu kada je jako hladno.
Hvala vam na dosadašjnoj pomoći.

@kalimero 011
o tome sam i ja razmišljao, klima 9-ka na -10 stepeni ima mnogo manji COP ako radi sa 100% snage, nego 12-tica kada radi sa 60% na istoj temperaturi. Samim tim ušteda el.energije je veća sa 12-ticom, tj. sa jačom klimom. Zar ne??

Edit:
@tihi2
tihi prijatelju, tačno si u pravu, ali vidi, to je tačno ako im je COP=3 isti na tih +7*C. Ali moje mišljenje je 9-tka ima manji COP kada je napolju -10, nego 12-tica. Podrazumeva se da su sličnog kvaliteta, a istog COP=3. Da li sam u pravu ili grešim?

I ja sada nešto gledam i mislim se da bi dobra 12-tica mogla da mi završi posao... ???
Pozdrav.
 
0

hippo
Lj, SLO

Član broj: 220095
Poruke: 69
*.telekom.si.



+3 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.06.2011. u 06:41 - pre 155 meseci
@embelitibor:
za hlađenje neće biti problema, a za grejanje... Nisam baš siguran za kujnu, ovisi gde će da se našravi toplotni most.
Spavaču sobu možeš da zaboraviš, tamo ti treba svoja klima.
Tako da je moj predlog da staviš devetku u dnevnu na istu stenu, ali da duva i u kujnu.
A u spavaču drugu devetku, možda nasuprot gde si hteo da staviš klimu u dnevnoj.

Momci, zaboravili ste nešto:
dobra devetka (Daikin, Toshiba, Mitusbishi) ima bolji COP i EER od dvanaestice.
Recimo:
Toshiba 1 - 5,12 i 5,10
Toshiba 2 - 4,19 i 4,44

ili

Mitsubishi FD - 5,15/5,25 i 4,12/4.62

Tako da iako radi devetka sa više snage, COP je bolji kod iste temperature.
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.06.2011. u 08:03 - pre 155 meseci
@tihi2
Citat:
Kada bi to tako bilo onda bi se u specifikacijama nalazio podatak COP=3 za snagu 6kw. Ali to se ne nalazi, već COP=3 pri +7*C.

Nalazi se COP pri +7(S) i +20(U) ''dry bulb'', ali za NOMINALNI kapacitet klime (uzgred, ovde pričamo isključivo o inverter klimama, što sam i naglasio). Elem, kod svih inverter klima se daje opseg u kome rade i ja kad spominjem kapacitet 100% mislim na NOMINALNI kapacitet (i ne samo ja, nego i proizvođači i oni koji se bave testiranjem ovakvih klima). Npr. kod Nocrie (grejanje) stoji ovako: 6,00 (0,9-9,1) što znači da je nominalni kapacitet 6KW i COP je kada klima radi sa tim kapacitetom i pod gornjim uslovima 4,44. Pod istim uslovima, ako Nocria radi sa 9.1KW (iliti 150% nominalnog kapaciteta) COP je manji. I zato ovo:
Citat:
COP zavisi isključivo od spoljnje (i manje od unutrašnje jer je oko 20*C po standardu) temperature.

važi za obične klime, ali ne i za invertere. Uz dosta truda na internetu se mogu naći (kod boljih proizvođača klima) čak i tabele unutrašnja temperatura/spoljna temperatura/kapacitet klime/ulazna snaga.
Citat:
Cene su malo preblizu za 9 i 12000BTUa, ali su odnosi dobri između klima od 12-18-24000BTUa i tu uopšte nije jeftino uzeti veću klimu zbog rezerve.

Ovde se slažemo, ali pričamo o 9-kama i 12-icama u skladu sa ovim što @embelitibor pita (stan od 50-ak kvadrata) - tu nema mesta za priču o 18-icama ili jačim. Zbog svega navedenog, nije dovoljno da klima samo može da ugreje 50 kvadrata, jako je bitno da pri tome ne radi sa preko 100% nominalne snage u dužem vremenskom periodu (da nije ove priče @hippo bi bio u pravu - uzmeš dobru devetku i greješ se). Mislim, može, ali kao što već rekoh inverteri ne treba tako da rade.

@embelitibor
Ovde ti ne treba Nocria, ali ne možeš da se greješ sa jednom klimom. Kupi dva invertera (može i 9-ke) i premesti norveški u kupatilo. Raspored klima ovako kako je naveo @hippo.

@hippo
Citat:
Tako da iako radi devetka sa više snage, COP je bolji kod iste temperature.

Vidi moje pisanije gore. :)
 
0

embelitibor
Tibor Embeli
Pancevo

Član broj: 137462
Poruke: 48
91.207.62.*



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.06.2011. u 08:51 - pre 155 meseci
2 klime već neću moći da kupim odjedanput, jedino 2 mida-e 12-tice od po 400e (ili onaj vivax)

To sve znači da dnevnu sobu sa kuhinjom mogu bez problema da grejem (a leti hladim) na -10*C sa recimo MITSUBISHI SRK25ZJX-S.

Norveški ne može da stane u kupatilo. Dugačak je 1,5m i nije predviđen za vlažne prostorije.

Ako se slažete sa ovim onda ću uraditi ovako:
Klimu 9-ku (neku dobru) ću postaviti tamo gde sam nacrtao, jedno metar od "donjeg" zida, tako da do 0*C ću moći da ugrejem i hodnik, a kada još zahladni onda ću zatvoriti vrata i hodnik neću grejati. Norveški ću prebaciti u spavaću sobu dok ne kupim za 2-3 godine još jednu 9-ku kvalitetnu. A kupatilo ću kao i do sada grejati grejalicom pre kupanja (ili ću kupiti mali norveški radiator za kupatilo od 800w i biće i u kupatilu uvek toplo).

Ili da uzmem 2 kom Midea (ili Vivax) invertera 12-tice pa do -10 će valjda ugrejati???
 
0

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+98 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.06.2011. u 09:18 - pre 155 meseci
Verovatno si mislio na ove podatke:
http://i634.photobucket.com/al.../ztihomir1/CopelandZR34K3E.jpg
Kada to budu davali za klime, onda se nešto i može zaključiti.
Taj isti kompresor se koristi i za toplotne pumpe (tj malo jače klime) i on je inverterski.
Šta znači inverterski? Znači da se snaga grejanja reguliše brzinom rada kompresora tj smanjivanjem obrtaja, a ne kao kod neinverterskih gašenjem i paljenjem. Znači li (možda) još nešto?
Šta se dobija? Smanjivanje stresova za kompresor pri paljenju, ujednačenija temperatura pri održavanju (jer nema skokova pri paljenju i gašenju) i (možda) nešto uštede struje jer radi na nižim obrtajima, ali stalno jer bi COP na nižim obrtajima mogao biti veći.
Ovaj overburst koji su napravili je vrlo privremen (i formula 1 ima to isto, dobija se 20KS više i sme da traje najviše 20 sekundi). Pitanje je koliko dugo sme da radi tako, ali proizvođač je sigurno napravio zaštitu. Stvar je da taj podatak nije zvanično poznat, da se ne navodi nigde i da samo eksperimentom, kad sam je već kupio, mogu da izmerim (ako imam čime, a nemam jer niti imam kalorimetar niti imam posebno električno brojilo, niti digitalni termometar).
Pošto je COP na klimi tj toplotnoj pumpi kada je spoljna jedinica vazdušni izmenjivač vrlo klizava rabota, daje se podatak samo za +7*C a od onakvih tabela nema ništa. Ako imaš neku daj link.
Zato sam i dao onaj link za TP u Subotici jer je to eksperimentom izmereno i taj prosečan COP je stvaran (mada mislim da su tamo prikazane spoljne temperature preniske tj korišćene su zvanične temperature a ne one izmerene pored objekta).
Još nešto: ako i privremeno klima greje sa 9kw, a COP padne (kao što je i normalno) na recimo 2, onda ta klima vuče 4.5kw/h tj preko 20A struje. A u podacima piše maksimalna potrošnja 1020W i/ili 4.5A.
Ili je COP 9 ili je potrošnja 4500W. Ili ja nešto ne razumem.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
0

embelitibor
Tibor Embeli
Pancevo

Član broj: 137462
Poruke: 48
91.207.62.*



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.06.2011. u 09:58 - pre 155 meseci
@tihi2
Tako je, to je generalno trik.
Niko neće da kaže koliko padne COP kada je napolju recimo -10*C, i ja sam skoro siguran da nije veći od 2,5. Tako da je tvoja logika po meni skroz ispravna. Da li ustvari sa opadanjem COP-a opada izlazna moć a struja je uvek konstantna, ili raste potrošnja struje.

Zato sam se ja i našao u velikoj dilemi, za šta je u stvari pametno "baciti" 1000 evra... Ili nije pametno.

Edit.
Mada nešto razmišljam, recimo Mitsubishi SRK25ZJX-S ima COP 5,26 na +7*C i daje 4,7kW, i pri tome troši 1,12kW el. energije. Kada pada spoljna temperatura njoj opada i COP, i samim tim ona više nema na izlazu 4,7kW, nego recimo (na -10*C) padne na 3kW, ali pri tome ona i dalje troši max el. energije od 1,12kW, e koliki je sa tu COP da ga ... nemam pojma.

[Ovu poruku je menjao embelitibor dana 14.06.2011. u 11:55 GMT+1]
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.06.2011. u 11:08 - pre 155 meseci
@tihi2
Citat:
Verovatno si mislio na ove podatke:

Da.
Citat:
Kada to budu davali za klime, onda se nešto i može zaključiti.

Ne daju, ali može (moglo je) da se nađe. :)
Citat:
Šta znači inverterski?

To što si napisao, uz ogradu da se toplotnim pumpama (ovim kojima se ti baviš :) nisam zanimao i da ne znam kakvi se kompresori koriste kod njih, u klimama (dobrim) su DC tj. sa usmerenim napajanjem.
Citat:
...a od onakvih tabela nema ništa. Ako imaš neku daj link.

Imao sam. Imam verovatno i sad negde, ja sam blesav pa ne bacam ništa, ali teško da ću to iskopati u dogledno vreme. ;)
Citat:
Još nešto: ako i privremeno klima greje sa 9kw, a COP padne (kao što je i normalno) na recimo 2, onda ta klima vuče 4.5kw/h tj preko 20A struje. A u podacima piše maksimalna potrošnja 1020W i/ili 4.5A.
Ili je COP 9 ili je potrošnja 4500W. Ili ja nešto ne razumem.

Piše i to, samo ne kod svih. Npr. za Nocriu se daje i ovaj podatak: Running Current Heat Amps 5.7 (14 Max), što će reći da ona može da ''povuče'' i 3KW.

@embelitibor
Citat:
Niko neće da kaže koliko padne COP kada je napolju recimo -10*C, i ja sam skoro siguran da nije veći od 2,5.

Ako se dobro sećam, za moju novu klimu (ASYB12LD - Fujitsu plazma) je u najgorem slučaju na -15 pod vršnim opterećenjem (klima radi punom snagom, ali tada ne može da ''izvuče'' svih 5KW, već samo oko 3-3,5) COP bio oko 2. Mada ja na tvom mestu ne bih ulazio mnogo u ove detalje. Ako si rešio da se greješ na struju, kupi kvalitetan inverter i tu ti je potrošnja najmanja moguća. Ako ne kupuješ odmah dve klime uzmi jednu, a u manju sobu stavi malu TA peć i time si opet u boljem položaju nego sa tim norveškim (dokle god je odnos niže/više tarife 1:4).
 
0

hippo
Lj, SLO

Član broj: 220095
Poruke: 69
*.telekom.si.



+3 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.06.2011. u 11:58 - pre 155 meseci
Pa meni je važno dvoje:
1. da je COP i EER što viši
2. da radi grejanje na koliko može nižoj temperaturi

I to imam sa mojim klimama.
I sada ekonomski gledano:
ako grejem centralnom onda na zimu potrošim recimo 1.400 eura, a sa klimama potrošim 500 eura.
I tako ja dolazim do zaključka, da u godini i po uštedim jednu klimu. Bacio sam 1.300 eura po klimi sa ugradnjom, ali ja sam to več uštedio, pa ustvari ja dobivam, jer bi morao tako i tako klimu da montiram, pošto ne mogu da podnosim vrućinu leti.
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.06.2011. u 12:10 - pre 155 meseci
Citat:
Niko neće da kaže koliko padne COP kada je napolju recimo -10*C, i ja sam skoro siguran da nije veći od 2,5. Tako da je tvoja logika po meni skroz ispravna.


Evo ti konkretno za Mitsubishi SRK25. Spoljna temperatura -6C, početak rada povuče 1.400W, posle tokom celog dana oko 470W potrošnje ako je kuca solidno izolovana i ciljna temperatura je 23C.

Mnogo uslova međutim utiče na potrošnju. Recimo manja vlaga u vazduhu povećava potrošnju struje, ako duva vetar čak i to ima uticaja i potrošnja ide gore. Naravno i niža spoljna temperatura ima uticaja, ali mislim da veliku ulogu igra i vlažnost vazduha.
 
0

djalf

Član broj: 41627
Poruke: 1425



+31 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.06.2011. u 16:52 - pre 155 meseci
Nije tacno da manja vlaga povecava racun vec obrnuto, kada je veca vlaznost vise se leda "lepi" za spoljnu jedinicu pa cesce mora da radi defrost. Vetar ako je suvo moze samo da pomogne jer tako inace susi klimu pa se i manje leda hvata.
Drugo, kada je napolju ispod 0 klima se NE GASI ako si kuci svaki dan! Odrzavanje dok niste kuci mozete da ostavite na 16 stepeni i ona ce lako da postigne normalnu temperaturu od 21-23 koliko je dovoljno zimi, meni je dovoljno i 20c.
Ovo sto je hippo naveo je apsolutno tacno, centralno grejanje i na ugalj moze da potrosi mnogo para a posebno u periodu kada nije mnogo hladno a opet moras da grejes.

@embelitibor
Ovako bi ja postavio (slicno je kod mene):
http://img832.imageshack.us/img832/2774/kucal.jpg

Predlazem Fujitsu ASYA 12LGC, jeste da ti probijaju budzet (oko 630x2= 1260e) ali si resio problem 101%. Uzmi prvo jednu za dnevni boravak pa ustedi jos tih 250e ili se uzajmi, ne radi se ovo svaki dan ;)
Nemoj ni da razmatras Midea-u kao jedinu soluciju za grejanje (Inverter).
Kompromis moze da bude da uzmes dve klasicne Tadiran koje rade do -14c ali trose vise od Invertera.
Jedno je sigurno, sa jednom, nema sanse da ugrejes ;)
Kuća 91m2 - 2x Fujitsu 12LGC, 2x Fujitsu General 09LLCA,
VOX IVA5-12JR, Lokal
24m2 - Fujitsu 12LU
 
0

acabgd
Beograd

Član broj: 5469
Poruke: 910

Sajt: www.sportskacentrala.com


+46 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja14.06.2011. u 17:09 - pre 155 meseci
Citat:
djalf: Nije tacno da manja vlaga povecava racun vec obrnuto, kada je veca vlaznost vise se leda "lepi" za spoljnu jedinicu pa cesce mora da radi defrost. Vetar ako je suvo moze samo da pomogne jer tako inace susi klimu pa se i manje leda hvata.


To sto si naveo sve vazi kad je napolju minus, ali ja nisam pricao o tome. Klima uostalom radi mozda i 80% vremena u "plusu". Palis je i kad je napolju +10, kad je +5 i kad je 0. A mali je broj dana kada je napolju minus u odnosu na celu jesen, zimu i dobar deo proleca kada je napolju plus, ali je dovoljno hladno da ti treba grejanje.
 
0

embelitibor
Tibor Embeli
Pancevo

Član broj: 137462
Poruke: 48
91.207.62.*



+2 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja20.06.2011. u 14:26 - pre 155 meseci
Naručena ASYB12LDC - Fujitsu plazma, ista kao što ima Kalimero 011 (ako ne grešim). Nadam se da nisam pogrešio u odabiru. Ipak mislim da ima malo bolje filtere od ASYA12LGC, a ja sam blizu Rafinerije, tako da je to jasno zašto su bitni filteri Stiže sutra.
Javljam vam utiske...

Hvala.
 
0

GGDream
G Gezovic
Montenegro

Član broj: 59578
Poruke: 2
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja20.06.2011. u 18:44 - pre 155 meseci
Klima Fujitsu ASYA 12LGC koju sam nasao je proizvedena u Kini. Da li se uopste moze naci
japanska? Da li je onda bolje uzeti Toshibu RAS-137, koja je made in Thailand ili je ipak
bolji FUJITSU, pa makar i Kineski?
 
0

kalimero 011

Član broj: 155560
Poruke: 1166



+261 Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja20.06.2011. u 18:56 - pre 155 meseci
@embelitibor
Ne grešiš. I nisi pogrešio. ;) Samo redovno čisti filtere (jako brzo nakupe prašinu) i bićeš zadovoljan.

@GGDream
Citat:
Klima Fujitsu ASYA 12LGC koju sam nasao je proizvedena u Kini. Da li se uopste moze naci japanska?

Ne može. Sve su iz Fujitsu-ove fabrike u Kini.
 
0

GGDream
G Gezovic
Montenegro

Član broj: 59578
Poruke: 2
*.crnagora.net.



Profil

icon Re: Izbor klima uredjaja21.06.2011. u 08:57 - pre 155 meseci

Sta je bolje uzeti:

Fujitsu ASYA 12LGC (made in PRC), 590Eur, 1 god. garancije, ili

Toshibu RAS-137SKV-E3 (made in Thailand), 570Eur, 3 god. garancije?

Sta mislite o klimi Vivax ACP 12CH 35AEI (375Eur), da li je tacno da je
unutra Toshibin kompresor i elektronika?
 
0

elitemadzone.org :: TechZone :: Klimatizacija :: Izbor klima uredjaja
(Zaključana tema (lock), by Gojko Vujovic)
Strane: << < .. 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 6316951 | Odgovora: 20649 ] > FB > Twit

Postavi temu

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.