Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

[ Pregleda: 506133 | Odgovora: 694 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?18.02.2012. u 09:26 - pre 147 meseci
Citat:
legalos: Zidovi su radjeni giter blok, 5 cm stiropora, i opeka napolju. Posto cigla nije fasadna cak planiram, ako budem imao sredstava, da omalterisem i mozda cak jos po 1cm stiropora i neka od mazalica preko toga.
Malterisanje pa stiropor je bacanje para za malterisanje. Umesto ta 3evra po m2 za malterisanje kupi stiropor (za iste pare možda i 10cm može da se kupi). Zaboravi 1cm stiropora. Razlika u ceni 1cm i 5cm stiropora je samo u stiroporu ni 100din/m2 a dobijaš 5 puta bolju izolaciju. Sve je ostalo isto: i ruke i materijal, i skela i vreme rada. Možda ti se i 10cm stiropora isplati (treba izračunati) ali ako već imaš 5cm onda se to isplati tek za 12-13 godina.
Ako se na tvoj sadašnji zid stavi još 5cm stiropora, ušteda za celu zimu je oko 10kw/m2. Lako je izračunati kad se to isplati (zavisno na šta se greješ).
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?18.02.2012. u 12:49 - pre 147 meseci
Pravi rzbrzotrz.

Samo da ti objasnim da ja nisam zeljeznicar.Da grijanje imam vise od 30 godina.
To da ne znam odakle sam supalj.To je stvar vaseg vaspitanja.
I jos nesto gospodine.
Vase oci nisu vidjele materijala onoliko koliko sam ja ugradio za ovih 30 godina rada.
Kotlarnicu sam imao super modernu kao i danas jer svaku novu stvar mogu da prikupim i ugradim.
Na ugalj sam presao zbog cene nafte.

Ono sto nisam znao je ugalj jer ga nisam imao potrebu da lozim svih ovih 30 godina.
Cukeru sam pisao na privatne poruke.Vidim da se razumijemo.

Na ovaj forum necu vise pisati moje misljenje samo cu citati sta drugi misle.
A ti gospodine procitaj svoj post pa priupitaj nekoga dali ono ima smisla.
Ja se apsolutno ne prepucavam sa bilo kim a pogotovu sa vama takvim kakvi jeste.
 
Odgovor na temu

mirotovorac
student
Banjaluka

Član broj: 185666
Poruke: 31
*.teol.net.



Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?20.02.2012. u 10:15 - pre 147 meseci
@ytong blok@ mislim da ima gradjevinska svojstva kao siporeks, odnosno skupljanje/sirenje. Dok za specifikacije koristenih materijal znam da je 80% isti sastav. Pa mislim ako se vec radi sa tim materijlom treba odmah zavrsiti kucu, a ne u fazama. A druga stvar siporeks je jeftiniji u vecini slucajeva jer nije omiljen.

Smola u kotlu kod nas je uglavnom kada lozimo ugalj. Ali recimo kada nalozim ugalj i odmah ili poslije 1/2h preko uglja stavim 1-2 cjepanice drveta nepojavljuje se toliko smole na kotlu.

Temperatura sto je vise oboris poslije moras vise zagrijavati ili obrnuto sve zavisi od vremena i potreba lozaca. Mi obicno u kotlu lozimo svakih 90 min. Jel volim da je zar pristuna uz sistem cijevi koji prolazi ispod lozista. Nekada se desava da kada necemo biti tu natrpam pec do vrha i nakon nekih 5-6h kada se vratim bude izlazan temperatura iz kotla oko 60 0C. Mada to nije dobro ali jgb jer nemam rezervno napajanje ako nestane struje ali kako bi se na sve mislilo gdje bi mi mozak bio.

Ljudi kod mene pumpa stalno vrti da bude manja razlika izmedju ulazne i izlazne temp. vode. Mada znam da kod vas sa zeljeznim kotlovima nema to nekog efekta.

Dimljaci schiedel su ti brend, dok ti je keramika Mladenovac isto to radi a dosta jeftinija. Mislim da za kucno grijanje ti ne treba neki brend i garancija do 5-10 godina na proizvode. A za potencijalnu reklamaciju ce ti naci bruku tvojih nepropisnih rukovodjenja. Mladenovac daje garanciju od 3 godine bar mislim da tako bilo. Jedino sto znam je da schiedel radi super celicne dinjake za razliku do ostalih hajvana koji progorevaju ili se ljepe.
Moj ti je savjet da radis centralni dimnjak a ne vanjski. Mada unutrasnji dimnjak nikada nemoj cistiti paljenjem bez pristustva ovlastene kuce za ciscenje dimnjaka.

Sto je deblja izolacija i gustoca predmetnog materijala na 1m2 to su manji gubici prilikom grijanja.

Regulator promaje ili luft sto vise zatvoren vise gusi vatru zar nije tako ili sam nesto pobrkao. Da mi je samo videti onoga ko ga zatvori do kraja i ne sukne mu dim nazad u prostor kotlovnice. Za vatru treba goriva materija+kiseonik+temperatura, a mislim da u slucaju zatvorenog regulatora hvali kiseonik. :D

Toplotna pumpa cekaj malo jebemu misa zar to nije za prelazne periode????
Interesuje me onaj koji ce na 0 0C zagrijati kucu na +15 0C uz pomoc toplotne pumpe.
Da vas podesetim da su podzemene ovde obicno oko 10-15 0C (ne tremalne). A da podesetim da to obicno bude otvoreni sistem znaci vracanje koristene vode ponovo u podzemni tok. Gdje je tu kamenac necistoce, a raznim filterima se gubi na temperaturi dolazne vode. Da ne govorim o tome da kada zazive zakoni da necete tu vodu moci vracati nazad u tok nego cete je morati odlagati vani.

A vazdusne toplotne pumpe e to tek nema teorije da zagrijete na 0 0C na +15 0C, jedino da unajmis 100 ljudi da mu duva na vanjske celije. Ne govorimo o klimi jel ona trosi elektircnu energiju za zagrijavanje, a ni preradjena za rezim toplotne pumpe.

Ovde vecina govori da ima preglomazne kotlove za njihove potreba, a da vas pitam koliko je vas uradilo projekat masinskih instalacija prije kupovine peci? Manje od 10% ljudi. Vecinom se kod nas svodi na ono daj odem pogledam kotlove pitam onoga sto prodaje kotlove sta mislim on je obicno neki veliki J. strucnjak obicno koga boli K. za vas. Poslije toga malo guglam nabacim neko iskustvo i opet nanovo. Poslije toga stvorim svoje misljenje i kupim sta meni pase.

Grijanje nije samo kotao nego su tu sve stavke koje uticu na njegovo pravilno iskoristavanje sa sto manjim utroskom srestava. A recimo da su neke po meni tip kuce, gradjevinski materijali vanjskih zidova i ploca, duzina i presjek cijevi, broj radijatora, izolacija cijevi, uglovi motanja cijevi, kolicina spojenih radijatora na jednoj horizontalnoj cijevi, visina dizanja tople vode, pumpa, polozaj kotla u odnosu na pocetni radijator i kotao.

Nerazumijem Vas sto se toliko prepirete, bukvalno kazite svoje misljenje na iznesenu temu prethodnog. Onaj ko trazi vec ima neko misljenje i sam ce zakljuciti na osnovu ponudjenih odgovora.

Imam pomenutu pec i predvidjena je za grijanje pomenutog broja kvadrata.

 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.ptt.rs.



+76 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?20.02.2012. u 10:28 - pre 147 meseci
Kad već spomenuste siporeks, koliko je on bolji od crvenog bloka?

Recimo siporeks = crveni blok + XX cm stiropora/izolacije ili kako već da uporedim ?

Jer je moja kuća pravljena od siporeksa ....
 
Odgovor na temu

Predrag Krstic
Beograd

Član broj: 30388
Poruke: 210
*.adsl.eunet.rs.



+11 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?20.02.2012. u 15:41 - pre 147 meseci
Evo dosta dobrog članka baš o stvarima o kojima se ovde priča

Primer poboljšanja energetske efikasnosti

pominju se razni energenti kao i metode izolacije na kući iz 1979.
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?20.02.2012. u 16:09 - pre 147 meseci
Citat:
MagicMaster: Kad već spomenuste siporeks, koliko je on bolji od crvenog bloka?
Recimo siporeks = crveni blok + XX cm stiropora/izolacije ili kako već da uporedim ?
Jer je moja kuća pravljena od siporeksa ....
Na sajtu http://www.slonep.net/gradimo/...;view=vprasanja&direct=783 piše da je 20cm siporeksa= crveni blok+3cm stiropora. Ytong je bar 3 puta bolji od toga.

Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

mirotovorac
student
Banjaluka

Član broj: 185666
Poruke: 31
*.teol.net.



Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?23.02.2012. u 08:16 - pre 147 meseci
siporeks i ytong blok jesu bolji od obicnog bloka ili crveni blok ili giter blok u izolacionom i toplotnom smislu.
ali kada se ova prva dva bloka upotrebljavaju u gradnji ukoliko se ne zastite odmah nakon gradnje dolazi do skupljanja i sirenja materijala. Ljeti se siri, a zimi skuplja. za ytong blok ne znam tacno jel ima ista svojstava kao siporeks kada je nezasticen.


Vidim ja dosli topliji dani, odmah ljudi vise ne pricaju o grijanju jer im nije hladno i ne sekiraju se. E, ja samo sada lozim u poslepodnevnim danima i to drvima.
Koliko vas ovde koji pratite ovu temu imate kotao na tecno ili gasovito gorivo?
Koji tip kotla, koje snage i otprilike koliko vam se kretala potrosnja?
 
Odgovor na temu

Joks1985
Student
Leskovac

Član broj: 299751
Poruke: 3
*.dynamic.isp.telekom.rs.



Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?24.02.2012. u 23:21 - pre 147 meseci
Zamolio bih za savet, koji je kotao najbolji za lozenje na drva? Po svemu procitanom uzeo bih neki tropromajni trajnozareci, ali koji je najkvalitetniji i koji ima najveci stepen iskoriscenja?
 
Odgovor na temu

pravi rzbrzotrz
Bgd

Član broj: 298581
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?09.03.2012. u 10:05 - pre 146 meseci
Ako ces koristiti iskljucivo drva, raspitaj se o kotlovima na pirolizu. Ja ne znam dovoljno, da bih ovde pametovao, ali sve sto sam citao govori njima u prilog (osim cene).
Šio mi ga Đura
 
Odgovor na temu

cokacunami
student

Član broj: 273346
Poruke: 176
*.adsl.eunet.rs.



+4 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?16.04.2012. u 12:22 - pre 145 meseci
Jedna korisna ideja za ljude koji imaju neizolovane kuce sa ugradjenim radijatorskim grejanjem, i nameravaju da stave izolaciju,
a eventualno, sada ili kasnije, ugrade Aqumulator Toplote (AqT), TP, ...:

Ovo sto vam predlazem je tehnicki naopak postupak, ali je najeftiniji nacin da opimizujete sistem CG sa sto manje ulaganja
i ne bacate pare na ispravku vaseg sistema CG, i to tako da sistem CG bude spreman za buducu ugradnju AqT, ili TP:

Treba da nadjete strucnjaka za grejanje koji ce vam izracunati koju debljinu izolacije treba da stavite na kucu da bi vas sistem CG
mogao da zagreva kucu sa napojnom vodom temperature 40c-50c (sto niza to bolja za TP). Ako koristite klasicni kotao trebace da
vam izracuna velicinu AqT. Savetovao bih da AqT toplote dimenzionise prema kolicini energije potrebnoj da voda zagrejana na
na 85-90C moze da greje kucu tokom 16h dnevne strujne tarife. Time lako mozete da ukljucite nocno zagrevanje vode u AqT sa
4x jeftinijom nocnom strujom (el kotao od 24kw kosta oko 25,000din).
 
Odgovor na temu

pravi rzbrzotrz
Bgd

Član broj: 298581
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?30.07.2012. u 19:17 - pre 141 meseci
Cene uglja u Bgd. na dan 30.07.2012. (čisto da malo osvežim temu):

Vrsta uglja i granulacija:

Kolubara - komad
6500 din / t

Kostolački - komad/kocka
7500 din / t

Kovin / Dunavac - kocka
8000 din / t

Kreka - kocka
11500 din / t

Vreoci / Sušena Kolubara
12000 din / t

Pljevlja - kocka
12800 din / t

Banovići - kocka
13000 din / t

Banovići - orah
13000 din / t

Đurđevik - kocka
15500 din / t

Breza - kocka
16000 din / t

Resavica - orah/kocka
18000 din / t

Ruski kameni ugalj - sejani
21500 din / t

Cene su sa jedne internet stranice, a mislim da su realne, jer sam danas obišao nekoliko stovarišta.
Šio mi ga Đura
 
Odgovor na temu

tihi2
Novi Sad

Član broj: 254648
Poruke: 1664
*.dynamic.sbb.rs.



+98 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?30.07.2012. u 20:34 - pre 141 meseci
Drva sa sečenjem, bukva 4600-4900din/m3.
U kupovinu obavezno sa SVOJIM metrom (doživeo sam "skraćeni metar" - prodavac meri i ima 2m dužine, kad sam ja izvadio moj metar izmerio sam 1.7m). Još se prodavac naljutio što mu ne verujem ("časti mi ima 2m") i kako moj metar ne valja a njegov je dobar. Zato samo mirno, danas kad uhvatite lopova usred krađe, ne smete da mu kažete da je lopov, samo da "ćete još videti".
Merite, Vi ste kupci i to je vaše pravo.
Toplotna pumpa vazduh/voda Meeting MD50, 18KW, bafer 1000 l, panelni radijatori
270m2, zid 25+5+15, 15cm mineralne vune na tavanu, prozori 2/3PVC, 1/3drvo
 
Odgovor na temu

cika dacha

Član broj: 296868
Poruke: 1013



+2237 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?31.07.2012. u 11:37 - pre 141 meseci
koji ugalj preporucujete za centralno grejanje?
 
Odgovor na temu

pravi rzbrzotrz
Bgd

Član broj: 298581
Poruke: 13
*.dynamic.sbb.rs.



+1 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?31.07.2012. u 12:42 - pre 141 meseci
Majstore, ljudi ispisaše 31 stranu, sa tonama argumenata za sve varijante, a ti dođe baš na kraj teme i postavi takvo pitanje. Da ne spominjem da postoji i paralelna tema, upravo sa tematikom "koji ugalj". Toliko od mene
Šio mi ga Đura
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?31.07.2012. u 12:56 - pre 141 meseci
Sunce mu kalajisano, pa to ugalj poskupeo skoro 50% pa taman i u evrima računali!?!

E, nazdravlje, džaba sam dinare pretvar'o u evre...

JAK ovaj dinar u pm.
 
Odgovor na temu

goran.mg

Član broj: 74100
Poruke: 105
*.dynamic.sbb.rs.



+7 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?07.08.2012. u 18:13 - pre 141 meseci
Kako si to izracunao 50%? Pocetkom januara banovice sam placao 12700 a pre nekoliko dana isto banovice 13000. Prosle godine u ovo vreme je bio nesto ispod 12000.
 
Odgovor na temu

Vasastajić

Član broj: 291378
Poruke: 738
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+2385 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?07.08.2012. u 20:46 - pre 141 meseci
Citat:
Kostolački - komad/kocka
7500 din / t

A još proletos je bio nešto preko 5K.
Ja taj trošim, pošto mi u trenutnom režimu loženja sasvim zadovoljava potrebe, a za dugotrajnije minuse ispod 20 spremna je neka "ratna rezerva" banovića.
 
Odgovor na temu

zeljezara
nema

Član broj: 279988
Poruke: 853
*.eblcom.ch.



+13 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?15.12.2013. u 18:04 - pre 125 meseci
Sta je ovaj forum stao.?? Zarr niko vise ne lozi ugalj.
 
Odgovor na temu

MagicMaster
Samozaposlen,
Srbija

Član broj: 94953
Poruke: 696
*.dynamic.sbb.rs.



+76 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?15.12.2013. u 18:07 - pre 125 meseci
Danas sam mu radio generalno čišćenje, sve mu njegovo ......

Valjda će od sledeće godina da prodje gradsko grejanje... da sa manem više uglja.
 
Odgovor na temu

bachi
Vladimir Vučićević
System administrator
Beograd, Srbija

Član broj: 17912
Poruke: 5316

Sajt: www.bachi.in.rs


+2826 Profil

icon Re: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?15.12.2013. u 20:10 - pre 125 meseci
Ugalj me vala više nikad neće videti. Drva i briketi, molim lepo. :D
... Vladimir Vučićević aka. Bachi
~~~ www.bachi.in.rs <<<<>>>> [email protected]
>>> It's nice to be important, but it's more important to be nice...
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Grejanje :: Kako najekonomičnije ložiti ugalj? Najmanje uglja , a najviša temperatura?

Strane: << < .. 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35

[ Pregleda: 506133 | Odgovora: 694 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.