Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Centrifugalna pumpa za navodnjavanje

elitemadzone.org :: TechZone :: Centrifugalna pumpa za navodnjavanje

[ Pregleda: 9372 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

bozaijeca

Član broj: 136558
Poruke: 47
*.dynamic.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Centrifugalna pumpa za navodnjavanje18.08.2007. u 16:31 - pre 202 meseci
Postovana gospodo.Obracam se sa nadom da li ce neko moci da mi kaze nesto koliko toliko korisno u vezi mog problema.
Trenutno zavrsavam jednu pumpu za nvodnjavanje, pa bih hteo, ako neko ima vise iskustva sa tim, da malo procaskam na ovaj nacin i saznam nesto novo.
Pravim pumpu za navodnjavanje vecih poljoprivrednih povrsina (nadam se).Pumpa je tzv SKOPLJANKA centrifugalna.Nema lezajeve na caurama je osovina radnog kola.Zaptivanje se izvrsava azbestom, nema semering.Pokusavam da takvu pumpu instaliram na pogon traktorom IMT 540.Osnovna ideja je da agregat bude traktor.Karakteristika IMT 540 je da pri 1500 o/min, na radnom vretenu ima 530 o/min.Kao multiplikator koristim diferencijal od Moskvica, i dobio sam krajnji broj obrtaja pumpe od 1050 o/min.Moje pitanje je DA LI JE TO DOVOLJNO ZA NAVODNJAVANJE TZV. RASPRSKIVACEM VELIKOG KALIBRA da tako kazem.Uskoro za neki dan planiram da je probam, ali do tada voleo bih da se neko javi sa njegovim iskustvom u vezi ovoga, ili bar teorijskim naznakama u kom pravcu treba da idem.HVALA SVIMA!
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.hep.hr.



+5 Profil

icon Re: Centrifugalna pumpa za navodnjavanje22.08.2007. u 13:19 - pre 202 meseci
Možda i najbitnija stavka kod pumpanja vode je visinska razlika od nivoa vode, pa do usisa pupe. Kod tebe će se pumpa očito vrtjeti sporije od nominalnog broja okretaja, pa će joj i snaga usisa i moć podizanja vode biti smanjena. Ukoliko se radi o svega par metara visine usisa, moglo bi raditi, ali sa manjim protokom vode. Na večim visinama moglo bi se dogoditi da vodu uopće ne podigneš do pumpe.
 
Odgovor na temu

bozaijeca

Član broj: 136558
Poruke: 47
*.dynamic.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: Centrifugalna pumpa za navodnjavanje22.08.2007. u 18:49 - pre 202 meseci
Hvala Palomas.Samo ako bi ti mogao da mi pomognes oko toga koji je to nominalni broj obrtaja centrifugalne pumpe.Moja je pretpostavka je oko 1500 o/min.Imam mogucnost promene dosadasnjeg broja obrtaja zamenom postojece remenice.Ako mozes posalji koji je potreban broj obrtaja.Hvala!
 
Odgovor na temu

palomas
Davis Cup
Croatia

Član broj: 50896
Poruke: 666
*.adsl.net.t-com.hr.



+5 Profil

icon Re: Centrifugalna pumpa za navodnjavanje22.08.2007. u 19:24 - pre 202 meseci
Najviše bih ti mogao pomoći, ako bi ti znao kakva je ranije bila njezina namjena.. Vjerojatno je bila pogonjena asinhronim EM, broj okretaja vrlo vjerojatno 1500 rpm. Funkcionalno, vjerojatno je služila za transport - cirkulaciju vode, dok se za crpnju vode koriste drugačiji tipovi pumpi.

Znadeš li možda oznaku, tip ili proizvođaća te pumpe?
 
Odgovor na temu

bozaijeca

Član broj: 136558
Poruke: 47
*.dynamic.sbb.co.yu.



+7 Profil

icon Re: Centrifugalna pumpa za navodnjavanje24.08.2007. u 15:16 - pre 202 meseci
Pumpa je kao sto rekoh tzv. Skopljanka, i po tome predpostavljam da je izradjena u Makedoniji.Kao agregat koristio se jedno-klipni dizel motor, koji se proizvodio u Rijeci 50-tih godina.Kuciste pumpe je od sivog liva.Takodje i ja predpostavljam da bih trebao postici ~1500 obrtaja kao optimalan broj obrtaja.U svakom slucaju hvala!
 
Odgovor na temu

elitemadzone.org :: TechZone :: Centrifugalna pumpa za navodnjavanje

[ Pregleda: 9372 | Odgovora: 4 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.