Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7930200 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.05.2013. u 21:29 - pre 134 meseci
ma bitno je da je tebi lepo i da si ti zadovoljna :) ako ti se menja zivot uvek mozes pokusati ali ako nema razloga zasto bi... ja sam u oslu nesto duze od godinu dana i bas sam se navikao ovde...tako da sam rekao gdegod da dobijem posao uvek cu pokusati da se vratim ovde...jer je oslo centar toga sto mene zanima (sektor nevladinih organizacija) i gde sebe vidim u buducnosti... a klima je priblizna nasoj cini mi se... mada bih voleo da probam zivot na severu nekih mesec dva :D nikad ne znas sta ti zivot nosi...
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
176.106.127.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.05.2013. u 21:34 - pre 134 meseci
Hvala Zoki

Predpostavio sam da je u pitanju ozbiljna hrana (a ako Sremac nezna onda ko zna)

To je jedna potvrda da Norvesko trziste hrane je dobro i sanse za uspeh su male ili nikakve .Stoga ipak ako dolazim dolazim da radim ne da otvaram svoj biznis jer Norveska nije za to
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.05.2013. u 21:39 - pre 134 meseci
Citat:
srbijadamus1:
Svega ima na ovom svetu ,danas me zove jedan Svedjanin koji zivi u No ,radio sa mojom malenkoscu jako dugo u USA ,i kaze mi jesi li zaintersovan da otvorimo katering u Tromsu .

Jesam naravno kao iz topa odgovorim (kontam covek popio malo prvi je maj ) On kaze super .Pricamo jos malo vidim ja on se zagrejao samo tako ,ma kazem ja njemu jesi normalan u tom Tromsu ima hiljadu kateringa sa vrhunskom hranom . On odgovara ma ovde sluze smece i naplacuju previse


Dobro kazem ja (mislim sali se covek) a odakle novac za to ?

On kaze da ja kuvam odlicno i da bolju hranu nije jeo u zivotu (bio mi je pomocnik) ,a on bi podigao kredit na osnovu mog znanja i umeca .U katering se razumem o hrani znam ponesto ,ali sem Osla nista drugo video nisam .


Ja pregovaram da dodjem tamo da radim uskoro ,ali kao radnik .Ovaj zapeo da odmah pocinje .

Posto su u Tromsu plate kuvara izuzetne oko 2600 eura ,zakljucujem da je rec o dobrim kuvarima te stoga katering servisi su dobri (jer ima dobre konkurencije) izboriti se na tomtrzistu nije verujem lako .

Verujem da i restorani imaju dobru i odlicnu hranu . Da sada ja ne bih ulazio u neke dublje analize da li neko ko je vec tamo moze da napise kakvo je stanje sa hranom gore i da uporedi bar sa Srbijom ili nekom drugom zemljom


Pa evo ti konkretno za Tromsø,jer za to si pitao.Pored nekoliko hotela od kojih izdvajam Ricaishavet hotell koji ima stvarno odlicnu ponudu hrane i gde mnogi odsedaju kada dodju u Tromsø,postoji jos italijanski restoran,tajlandski restoran i jedan kineski restoran sa dosta dugom tradicijom od 1988 godine.Naravno,EGON,norveski lanac restorana,etno stil enterijera ima i ovde,Pepes pizza,svakako,ali imaju i jednu veliku i prilicno kvalitetnu piceriju koja slovi za najbolju picu u gradu.Skarven je ekskluzivni restoran sa jako skupim cenama,za dve osobe oko 1200-1500 kruna i vrlo ukusna kuhinja sa osebnim dekoracijama gde je jedino usluga sa konobarima koji bukvalno igraju oko tebe.Ovoj skupini dodajem 10-tak manjih mesta kao sto je Biffhuset sa otvorenom terasom grejalicama i cebadima :) .I naravno Burger King,kao i arapske prodavnice/restorani sa rullekebab.
Cene su visoke.Ali ljudi placaju koliko god da kosta.Prosto moras da zivis i neki zivot.
Kvalitet hrane je dobar.Izvoljevanja za nekim posebnim zahtevima su moguca u Skarvenu,ali je to debelo za dzep.Medjutim,ako je za dusu,platis pa cutis.
Normalno,nema sarme,banjaluckih cevapa,jakih meksickih zacina itd.Da bi otvorio nesto ovde,a da je vezano za nasu kuhinju moras imati dovoljno veliku grupaciju ljudi koja bi to jela,a nas je ovde malo...A za nadmetanje sa Norvezanima...pa sigurno da bi nesto moglo da se ucini,pre svega njih je lako pobediti u domenu usluge,jer oni idu na ustedu ljudstva i da se smanji broj konobara,tu ne bi bio problem imati bolju uslugu od njihove,ali trebas da imas grupaciju koja bi jela tvoje neke specijalitete...Ima Tajlandjana i kineski i tajlandski restoran rade fino,a italijanski je skoro otvoren i po zacinima vise prilagodjen norveskoj kuhinji...
Sve u svemu,zakljucak je da u Tromsu imas dosta solidnu konkurenciju sto se ovoga,gore pomenutog tice.Cene idu od 54 krune u Burger King-u za najjeftinije jelo po osobi do Skarven restorana gde je po osobi oko 800 kruna.Alkohol dolazi kao dodatak.Dakle od 7 eura do 100 eura/po osobi.
Sto se tice lokacija za evt.restoran ili tako nesto...ima dosta dobrih mesta cak i u glavnoj ulici se moze naci.
Bitna je lokacija veoma kada se uzme u obzir geografski polozaj Tromsa.



MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.05.2013. u 22:00 - pre 134 meseci
Za otvaranje tako nekih internacionalnih restorana je Oslo vrlo pogodan jer 1/4 grada su stranci.Dakle,imas u startu pola Prokuplja(plus Stavanger,kao prigradsko naselje Prokuplja),i sve ostale nacije koje su ti grupacija/gosti koji ce da se raduju tim stranim kuhinjama daleko vise nego norveskoj salati od grozdja,majoneza,jabuka i jogurta.Majke mi ovo su sastojci njihove veoma popularne salate .Jer ljudi su svesni da uz tu salatu ide i participacija od 218 -307 kruna u legevakta.
Salu na stranu...ima jedan odlican spanski restoran u Oslu koji ja volim da posetim i prozborim koju rec na spanskom,hrana super,osoblje spansko,sluze se lepo norveskim,ljubazni...naravno mnogo Spanaca ide tamo ali idu i snuseri...
Prosto imas puno nacija razlicitih i imas ljude koji su ti potencijalni gosti...Vrlo bitna i najvaznija stvar je imati ciljnu grupaciju za takve zamisli.

NB!Pa ubacis TV i stavis utorkom i sredom jeftinije pivo.Zasto utorkom i sredom?Pa Liga Sampiona...
Bajern ubio Barsu...da covek ne poveruje!!!!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

srbijadamus1
teolog
Novi Sad

Član broj: 253939
Poruke: 59
176.106.127.*



+21 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?01.05.2013. u 22:18 - pre 134 meseci
Hvala Miro na ovako iscrpnom i jasnom odgovoru ,gde ima jake konkurencije nije pametno ulaziti u biznis sa hranom .
Nacionalnu kuhinju ja ne radim jer prosto nikada to nisam radio u zivotu .
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..0:20:404:e5f1:a1f3:fb96:bd94



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.05.2013. u 12:29 - pre 134 meseci
iscitah ja sve lepo za faglaert vizu, zvao UDI 2x, sve pitao poput osobe sa poteskocom u razvoju, da mi se sve razjasni i uprosti :) tako da imam samo jednu stvar koju nisu znali da mi odgovore a koja mi mi nije jasna, za rani start tj. tidlig arbeidsstart...

kontam sva ona dokumenta osim 'en skatteattest for merverdiavgift og skatt'... dakle taj dokument o porezu koji poslodavac mora da pokaze...
koliko tu dokumenata ustvari ima za taj porez, jedan ili dva? zoki i nesh su pisali da su u pitanju dva, u dve institucije cini mi se...
da li to trazi poslodavac ili ja?
koje su institucije gde se to dobija?
i koje vreme i koja dokumentacija je potrebna da se to izvuce?

mnogo pitam, ovo pise perfekcionista (u kombinaciji sa paranoikom) u meni :D

tidligarbeidsstarteri (tijana, nesho, zoki, miro) i ostali hvala na odgovorima :D

 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..0:20:404:e5f1:a1f3:fb96:bd94



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.05.2013. u 13:52 - pre 134 meseci
btw, evo vam super recnika za targeovan vokabular :D cheerz

http://gandalf.uib.no/lexin/bi...sk-bosnisk&main=index.html
 
Odgovor na temu

Olav Berg
gari NovosaCki
ns

Član broj: 314444
Poruke: 1
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.05.2013. u 15:06 - pre 134 meseci
vrti mi se u glavi, procitao sam celu temu od prve strane
gari NovosaCki
 
Odgovor na temu

batinić

Član broj: 308222
Poruke: 88
31.45.196.*



+15 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.05.2013. u 19:24 - pre 134 meseci
Zemo moj nisi ti još ništa vidio ima tek da se vrtiš okolo naokolo ali ne sekiraj se ima nas ovdje dosta na forumu da si pomognemo i dogovorimo se o svemu.
Ali znaš kako kazu ljudi najlakše je dogovoriti se sa drugima,a najteže je sam sa sobom.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.05.2013. u 21:04 - pre 134 meseci
Citat:
stefanko23:
btw, evo vam super recnika za targeovan vokabular :D cheerz

http://gandalf.uib.no/lexin/bi...sk-bosnisk&main=index.html

sto vise gledam ove linkove za učenje jezika sve sam više ubeđen da je sve to zalud dok ne stigneš tamo. Taman sam lepo naučio kako se kažu baba i deda i onda se pojavi ovaj link. Odmah mi postane jasno da ništa ne znam :-)

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.05.2013. u 22:29 - pre 134 meseci
Pa naravno da nista nije jasno kad pise bosnisk. To ni politicarima koji su izmislili nije jasno a ni medjedu.
Nego gde su ovi svi silni Prokupljicani ili kako se vec zovu? Imal neke duse u Stavangeru a ima volje da popije kafu na nasem jeziku?
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.05.2013. u 23:17 - pre 134 meseci
Citat:
stefanko23:
iscitah ja sve lepo za faglaert vizu, zvao UDI 2x, sve pitao poput osobe sa poteskocom u razvoju, da mi se sve razjasni i uprosti tako da imam samo jednu stvar koju nisu znali da mi odgovore a koja mi mi nije jasna, za rani start tj. tidlig arbeidsstart...

kontam sva ona dokumenta osim 'en skatteattest for merverdiavgift og skatt'... dakle taj dokument o porezu koji poslodavac mora da pokaze...
koliko tu dokumenata ustvari ima za taj porez, jedan ili dva? zoki i nesh su pisali da su u pitanju dva, u dve institucije cini mi se...
da li to trazi poslodavac ili ja?
koje su institucije gde se to dobija?
i koje vreme i koja dokumentacija je potrebna da se to izvuce?

mnogo pitam, ovo pise perfekcionista (u kombinaciji sa paranoikom) u meni

tidligarbeidsstarteri (tijana, nesho, zoki, miro) i ostali hvala na odgovorima



Profesore,ja moram da se iskljucim iz pobrojane grupacije jer sam ja dobila tidlig start u vreme kada se za to nije trazio ni jedan papir,a sada se trazi citava dokumentacija za koju je potrebno licno iskustvo.Dakle,gde se tacno ide,ko to izdaje,sta je konkretno to,ipak treba da se napise iz licnog iskustva.Zoki alias Hammerfest je isto cini mi se prosao lako bez dokumenata.Nisa sigurna ali mislim da je tako.Eventualno Neso-co i Tijana da daju prognozu .

MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.05.2013. u 23:30 - pre 134 meseci
Tu covek sada tesko moze biti pametan sta uraditi.Ako ne trazis tidlig start,a imas rok za pocetak rada za neka dva meseca,mozda stvarno obrade tvoje papire i ti dobijes to.Mozda dobijes pre,a mozda traje i 4 meseca.Tu nema pravila.
Na taj nacin ne cimas sefa oko sto papira do te mere da on zazali sto ti je dao posao . Ako pak trazis tu dokumentaciju,debelo cimas tog sefa ali zaista.To je tako smisljeno napravljeno...toliko papira oko toga a vecina sefova nema pojma sta je to sto konkretno treba da se izda,i onda prvo ulazis u objasnjenje svega...
Gnjavaza prilicna.Kao sto se skoro dogodilo...
Za sommerjobb se trazi i od NAV-a sema jedna koju SAMO sef moze da dobije,i da popuni a treba zapravo da objasni zasto zaposljava tebe a ne nekoga iz EU.I ladno je sefica jedna napisala mejl nasoj devojci kojoj je dala prethodno ponudu za sommerjobb da ona ne moze da joj da taj papir,vec samo ugovor o radu tj.arb.tilbud popunjen i ako ona zbog toga mora da odbije posao,to ce oni da prihvate i razumeju.Dakle,nece da se cimaju oko ljudi kojima treba puno papirologije i to moramo da imamo u potiljku kao informaciju.Nazalost,tako je.Pazi to je jedan papir,a za tidlig start su potrebna 4 papira !!!
Mozda ako se ima vremena do pocetka posla konkretno ako neko dobije ponudu u februaru za maj...mozda da zaobidje taj tidlig start...nisam ni ja pametna sta reci.
S druge strane ta obrada za dozvolu zna da potraje i onda se covek nervira sto nije trazio taj rani start...a mora da gnjavi i hvata sefa za gusu za sve te papire...i rizikuje da mu ovaj kaze da ne moze da se cima toliko...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?02.05.2013. u 23:55 - pre 134 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
stefanko23:
iscitah ja sve lepo za faglaert vizu, zvao UDI 2x, sve pitao poput osobe sa poteskocom u razvoju, da mi se sve razjasni i uprosti tako da imam samo jednu stvar koju nisu znali da mi odgovore a koja mi mi nije jasna, za rani start tj. tidlig arbeidsstart...

kontam sva ona dokumenta osim 'en skatteattest for merverdiavgift og skatt'... dakle taj dokument o porezu koji poslodavac mora da pokaze...
koliko tu dokumenata ustvari ima za taj porez, jedan ili dva? zoki i nesh su pisali da su u pitanju dva, u dve institucije cini mi se...
da li to trazi poslodavac ili ja?
koje su institucije gde se to dobija?
i koje vreme i koja dokumentacija je potrebna da se to izvuce?

mnogo pitam, ovo pise perfekcionista (u kombinaciji sa paranoikom) u meni

tidligarbeidsstarteri (tijana, nesho, zoki, miro) i ostali hvala na odgovorima



Profesore,ja moram da se iskljucim iz pobrojane grupacije jer sam ja dobila tidlig start u vreme kada se za to nije trazio ni jedan papir,a sada se trazi citava dokumentacija za koju je potrebno licno iskustvo.Dakle,gde se tacno ide,ko to izdaje,sta je konkretno to,ipak treba da se napise iz licnog iskustva.Zoki alias Hammerfest je isto cini mi se prosao lako bez dokumenata.Nisa sigurna ali mislim da je tako.Eventualno Neso-co i Tijana da daju prognozu .



naravno da sam predao za rani start kao svi ostali iste papire. na sajtu udi se nalazi spisak papira koje je potrebno priloziti. hms je da kazem sertifikat da firma ima atest i zastiti na radu, zastiti zivotne okolini i sl. standardi papir mislim da ga vecina kako drzavnih tako i privatnih ima okacenog na nekom zidu. papir da je firma-preduzece registrovano, na koga se vodi i sl imate na netu. ostala 2 papira su sertifikati za porez, tj. dokaz iz poreske da firma nema dugovanja i negatian saldo. ja sam imao srecu da radim za privatnu kompaniju koja stalno idi na kojekakve tendere. a ova 2 papira su pod obaveznom dokumentacijom. stavise nalaze se na 1. i 2. mestu za predaju na bilo koji tender. salju se tj vade na svakih 6. meseci. u prevodu ako radite za bilo koju firmu koja je privatna ili drustvena a raspisuje ili izlazi na tendere svakih nedelju dana imacete odmah i ova 2 papira. ako ne radite onda cete se morati cimati i objasnjavati sta je to. norveska birokratija. ici bez ova 2 papira na rani start je moguc ali racunate na srecu. mozda naletite na sluzbenika koji zna ili koji ne zna pa kako vam se zalomi. ja inace nisam osoba koja slusa druge ali savet mirjane da se nabavi fascikla i uredno punim svim mogucim i nemogucim papirima je savrsena za norge. gde god da dodjem samo dam fasciklu i cekam da sluzbenik nadje sta mu sve treba. cak ubacujem i isecke od plate. da ne prodjem kao mirjana . meni je super islo dok nisam naleteo na jednog hladnog i distanciranog norvezanina, pogled pun hladnoce severa ali kada sam mu dao moju fasciklu i rekao tu je sve morao je covek da se nasmeje

sto bi rekli starkovi ....winter is coming....

poz
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..0:20:404:e5f1:a1f3:fb96:bd94



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.05.2013. u 00:10 - pre 134 meseci
mirka nadam se da nije sve tako crno :) od ta 4 dokumenta, 2 su obrasca koja se samo popune, znaci to se uradi zajedno sa poslodavcem...

e sad mislim da sam skontao sta su ova druga dva, tj.kako ih zovu 'skatteattest for merverdiavgift og skatt' i mislim da ih nadjoh sta, gde i kako :)

http://www.skatteetaten.no/en/...n/Merverdiavgift/Skatteattest/

jedno se poruci telefonom a drugo se ide u ovu skattkontor...

nadam se da ce se javiti ovo dvoje da potvrde da li sam ukapirao ovu za mene visu matematiku haha

i da, da li automatski imas pravo na boravak u zemlji kad apliciras za radnu vizu i dobijes ovaj tidlig, ili mora i tu nesto dodatno da se prijavi?
 
Odgovor na temu

stavasbriga
Norge

Član broj: 146243
Poruke: 164
*.215.65.144.getinternet.no.



+61 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.05.2013. u 00:26 - pre 134 meseci
@stefanko23
Procitaj ponovo posljednji post od zokiruma. Sve je objasnjeno i sve je tacno.
 
Odgovor na temu

Dusica21
Studiram na Ekonomskom fakultetu u
Beogradu
EKOF
Beograd

Član broj: 314468
Poruke: 1
*.dynamic.sbb.rs.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.05.2013. u 00:55 - pre 134 meseci
Zdravo, nova sam na forumu i jos nisam procitala sve sto ste napisali. Vec godinama razmisljam o iseljenju iz Srbije kao svojoj poslednjoj opciji, ali kako vreme prolazi sve vise ispitujem svoje mogucnosti. Iskreno, kad bi se selila iz Beograda, jedino bih u Norvesku otisla. Razlog za to je sto sam pre nekih 5 godina provela nekih mesec dana kod rodjaka koji zive juzno od Osla, nekih tri sata od aerodroma :). Bilo mi je fino. Zanima me nekoliko stvari. Ja studiram ekonomiju i volela bih da zavrsim master studije u nekoj stranoj zemlji, pozeljno bi bilo u Norveskoj. Zanima me kakva je procedura za to? Da li postoji neko ko se bavi bilo kakvim vidom ekonomije a otisao je u Norvesku da zivi i radi. Sto se tice dobijanja dozvola, boravisnih viza i slicno, da li postoji neka prednost ako vam pola familije zivi tamo? Takodje me zanima kako se vama cini odnos zarada i cena.

p.s. Moji rodjaci su se doselili pre 20 godina i vise, tako da nisu u toku sa najnovijim informacijama, a i vecina njih se bavi ili medicinom ili gradjevinarstvom, pa mi bas i nisu od pomoci xD Pozdrav! :)
Dusica :)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.05.2013. u 01:06 - pre 134 meseci
Ha ha ha...pa komso sto ne priznas lepo da si prethodno prelistao moju fasciklu...
Dosao covek kod mene prvi put i kaze:"Gde ti je ona knjiga sto si spominjala na forumu za dokumenta.Daj da vidim".
I ja kao da je sluzbenik na salteru u pitanju...izvolite!!!
Neznam sto sam ja mislila da ti nisi predavao ta dokumenta .Valjda zato sto kada krenes sa ruzicastim naocarima kroz Hammerfest,ja pomislila da si to izbegao.

Stefanko,ne gledam ja to kao crno,vec u zdravstvu o tim papirima nemaju mnogo veze.Devojci sto je kod mene su odbili da popunjavaju NAV-papir i rekao joj je sef da je to komplikovano dokazati zasto uzima nju a ne nekoga iz EU.Sladji (zeni kojoj sam posudila adresu da koristi za postu),je sefica odbila da popuni NAV-papir.Isti slucaj.Tijana je svojima dokazivala na poslu i pojedinacno objasnjavala sta je koji papir,i na kraju sama istrazivala gde da trazi te papire.Moja sefica tek o tome nista nezna.Ja na osnovu tih primera govorim sta se sve desava kada se dodje do tog cina.
Zato sto u zdravstvu avd.leder ti popunjava arb.tilbud a zapravo je u te pojmove vise upucen enhetsleder ako je upucen,ali opet zna vise od avd.leder-a.I ti tu ulazis u vrzmino kolo.
Stefanko...nema govora da ti papiri stoje na stolu okaceni na zidu itd u tvom slucaju.Dakle,prosveta/zdravstvo to nemaju tako sigurno.To mogu privatna preduzeca.
Tu komso nisi u pravu.Privatni sektor to moze imati ali drzavni nema sanse da ima.U tom komunalnom sektoru domovi/vrtici za sve moras u kommunu da cimas nekoga nadleznog za to,jer kommuna je tvoj poslodavac zapravo a arb.tilbud popunjava sef na odeljenju,a taj sef na odeljenju ima sefa iznad sebe tj.enhetsleder-a.Ti imas nekoliko stepenica a ta prva stepenica sa kojom ti imas kontakt jako cesto nezna sta je to.


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.37.202.84.customer.cdi.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.05.2013. u 01:22 - pre 134 meseci
Dusica21,

Dobro vece.

Ja sam iz sfere zdravstva.Ekonomiste imas na forumu kao pasivne citace,koji su dosli na pripoj porodice,zatim nekoliko i aktivnijih clanova ali nemas nikoga ko radi tu struku ovde.Barem se do sada nije javio na forumu.
Ekonomija nije deficitarna i dobro su pokriveni svojim ljudstvom.Stariji sin moje sefice je rådgiver u banci (kao kod nas savetnik) u SpareBarn Nord-Norge,pa sam ga malo pitala koliko je tesko dobiti posao itd.Jednostavno,nije deficitarno.

Ti zelis master studije.
Nekoliko koraka:
1)Odaberes jedan od Univerziteta u Norveskoj koji ima taj program
2)Kontaktiras taj Univerzitet i vidis sta ti sve treba od dokumentacije i koji su datumi za predaju,engelski jezik/norveski itd
3)Citas sajt UDI-a deo za dobijanje studentske vize
Link:
http://www.udi.no/Norwegian-Di...ration/Central-topics/Studies/ engleska verzija

4)Pripremis dokumentaciju i predas za dobijanje studentske vize
5)Nadjes smestaj u nekom od domova ili kako god/privatno i dodjes u Norvesku da studiras/uzmes master studije
6)Norwegian leti sredom i subotom ako se ne varam...avio kompanija

NB!Rodbina koja zivi ovde ti nije od pomoci pri aplikaciji za vizu u policiji.Oni ti mogu pomoci na drugi nacin kada dodjes da se sto lakse snadjes ili da te poplase i da mozda eventualno upoznas novo lice rodbine.Oce rodjaci da se promene ako im trazis neke usluge ili kada iz turiste prelazis u studenta a kasnije u nekoga ko trazi posao...malo to zna biti osetljivo za njih .
Salim se malo mada ima istine.No to nije bitno sada,uglavnom za policiju je ta informacija potpuno nebitna.Ne treba ti nikakvo garantno pismo od njih.Prosto ti ides putem studentske vize i to se odobrava normalno kao i radna viza ako ispunis uslove koji se od tebe traze a to je pod tackom 3 gore u tekstu.

NB!Nas ekonomski fakultet u Srbiji je u celosti priznat u Norveskoj.Ustanova koja se bavi regulacijom tog priznanja je NOKUT. To cisto info radi.

Srecno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Nesh-co

Član broj: 28977
Poruke: 544



+378 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?03.05.2013. u 16:35 - pre 134 meseci
Nisam još za svojim računarom, pa moram da kuckam na TS, a to me užasno smara, plus nemam pri ruci sve svoje beleške i papire pa ne mogu da budem baš precizan, ali u vezi tidlig arbeidstarta da ponovim:
Radi se o DVA poreska papira, ja sam oba skena koja mi je zokiruma poslao kao uzorke, poslao na adresu skateettatena i zamolio ih da mi ih proslede.
Nastala je cela zabuna (u nasem slucaju), jer su oni odgovorili, sa:
OK, nema problema, ali moramo da pošaljemo poslodavcu pa Vi preuzmite od njega, umesto da su odgovorili:
OK, nema problema, ali mi izdajemo samo ovaj jedan papir, a drugi tražite u skatekontor-u mesta u kome se zapošljavate.
Znači, moja supruga je otišla nespremna i nekompletna zbog tog nesporazuma.

I da, neko me je vec ispravio, ali da ponovim, nisu u pitanju 4, već 5 papira, računajući tu printscreen stranice sa brønoysundregisteren web stranice (ili tako nekako), dakle, da rezimiram, za tidlig arbeidstart Vam treba:

1. Molba poslodavca da Vam se odobri tidlig arbeidstart
2. Print screen web stranice Brønoysundregisterene za firmu u kojoj se zapošljavate
3. Porez potvrda skateettaten
4. Porez potvrda skatekontor
5. HMS izjava poslodavca

E sad, da bi izbegli smaranje poslodavca čije je strpljenje dovedeno do ivice, potrudite se da sve ovo obavite sami i da im samo dostavite "okrunjeno", na potpis i overu.
Sve obrasce i fotokopije papira pomoću kojih možete kompletirati zahtev ću "okačiti" na moj file share nalog i podeliti sa Vama recimo u potpisu kao što je i sav materijal za učenje jezika, pa će ubuduće biti lakše za snalaženje.

E da, za kraj poslastica, upravo su mi javili da je pismo stiglo i da je odobrena radna dozvola u redovnoj proceduri.
Znači, ako računamo da su to uradili u ponedeljak kada smo zvali da proverimo (a sva je prilika da je i koji dan ranije), onda je od trenutka predaje do odobrenja prošlo 16 dana, dakle u Oslu.
Može se reći da su bili brzi i da nas devojka na šalteru nije slagala i da je brzina obrade velika.
Sad samo da nadjem sledeću stvar oko koje ću se nervirati

 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7930200 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.