Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983932 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 21:32 - pre 134 meseci
Citat:
fabrika4:
Pozdrav,

Imam jedno pitanje, vrlo kompleksno, pa mozda neko od vas ima neke informacije savjete.

Prvo cu probati objaniti trenutni status:
Inace sam iz Bosne, dosao sam u Norvesku prije 1 god i 7 mjeseci, nakon sto sam dobio ponudu za posao. Radim kao project manager u jednoj medjunarodnoj firmi, odmah sam dobio dozvolu boravka na 3 god a kasnije kad navrsim 3 dobija se i stalni boravak, zavrsio kurseve jezika,....

E sada, preko nekih kontakata, imam neke naznake od jedne francuske firme da su zainteresovani za moje usluge (bili su zainteresobani i prije i dobio poziv na intervju od odjeljenja te firme u norveskoj, ali sam prije potpisao ugovor sa firmom gdje trenutno radim). Radi se o jednom projektu u Srbiji, traje cca 4-5 godina, pocetak je u 2014 godini,...

E sada pitanje: Ako ja recimo dobijem i prihvatim ponudu (hipotetcki), ja iz BiH, imam dozvolu boravka u Norveskoj, firma iz Francuske a posao u Srbiji, kako rjesiti ovo placanje poreza, doprinosa,....
Mogu li sa odjeljenjem te firme ovdje u Norveskoj potpisati ugovor, primati platu na racun u norveskoj, ovdje placam poreze a dole radim i boravim (uopste ne dolazim u norvesku u tom periodu trajanja projekta), ili dole to nekako rjesavati,....
Ta firma iz francuske ima registrovano preduzece i u srbiji.








UDI kaze ovako: Za vreme cekanja stalne dozvole,dakle te prve tri godine van Norveske mozes provesti 7 meseci za 3 godine.Nakon dobijanja stalne dozvole,van Norveske mozes provesti po dva meseca godisnje.Ukoliko to ispostujes nece ti biti ugrozeno pravo za dobijanje drzavljanstva,a imas i produzenje stalne dozvole.Tu takodje imas jos jednu proveru.Dakle,stalna dozvola je na dve godine pa je onda produzavas i tu ti provere dane van Norge.
Postoji jos jedna klauzula ako tvoj poslodavac iz Norveske kaze da zbog prirode posla moras duze da boravis u inostranstvu imas na to pravo za te prve tri godine,a broj meseci je 15 meseci za 3 godine.
Ukoliko ta firma francuska firma ima predstavnistvo u Norveskoj,mozes potpisati za nju ali i ziveti ovde ukoliko neces da narusis svoju stalnu radno-boravisnu dozvolu a kasnije drzavljanstvo.Ukoliko hoces da zivis u Srbiji,narusavas stalnu boravisnu i kasnije drzavljanstvo jer je precizno navedeno koji period se moze boraviti van zemlje.
Taj projekat sto ti oces,mozes da prihvatis nakon uzimanja norveskog drzavljanstva.Na taj nacin nemas vise pritisak onih dana koje mozes provesti van Norge.
To je vrlo precizno definisano na sajtu UDI-a.
I na osnovu tih info je i ovaj post napisan.Ipak ti idi u UDI i pitaj naravno za sve ovo,ali nemoj ni slucajno da se uzdas u info jednog sluzbenika.Za ovako krupnu info koja ti tako direktno utice na nesto za sta si se prilicno mucio neko vreme pitaj barem 5 sluzbenika.Ali definitivno ne mozes da izvedes i koku i jaje.Nazalost,ali tako je.
NB! Francuska je u EU,koliko sam ja informisana i sada tu ne bih ulazila kako se moze izvesti...ako ti to ne bi bilo registrovano u pasosu a uplate isle na tvoj norveski racun i ti placao porez...opet kazem za to je preduslov da budes u Francuskoj.Jer nema govora da mozes da napustis zonu EU na tako dug period a da ti to ne utice na papire koje sada imas u Norveskoj.Dakle,to je to.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 21:52 - pre 134 meseci
Citat:
norgeultra:
kako se sredjuju papiri vezano za brak ?


Da si zensko pa i nekako...Norvezane muskarce je daleko lakse podneti nego Norvezanke.Tu druze,tri godine bi ti verovatno bile pakao,cast naravno izuzecima kojih svakako ima...
Jutros na poslu (posto sam ja i sada na poslu ) dolaze dve nove koleginice,rade po 30%,vikendom.Jedna je iz Rusije,druga iz Ukrajine.Ova iz Rusije je lekar radiolog,naravno nista joj nije priznato a druga je profesor matematike,takodje nista nije priznato.
Razvedene,imaju decu u svojim domovinama,skoluju ih,i one su se ovde udale za papire i tu su oko 1,5 godinu i cekaju da vreme prodje da se otkace od tih ljudi jer tako je i sklopljen ugovor.Neki deo novca daju njima,rade pored ovog 30% stillinga kod nas isto i u SkattNord kao cistacice i na taj nacin skoluju decu.Imaju 44 i 49 godina.I vrlo otvoreno o tome pricaju,lepo kaze ja sam se udala za papire,naravno ne u vaktrom-u vec u razgovoru kasnije posto smo odmah nasle zajednicki jezik i ostali misle (posto veze nemaju o geografiji) da su Srbija i Rusija susedne zemlje i da nam je jezik isti i slova...
Sve smo pretresle,i Putina i Medvedeva i plate u Rusiji i Srbiji,i ukrajinsku bivsu premijerku Juliju,i korupciju i muskarce tamo i ovde sve zivo...
Sada cekaju da te tri godine prodju da se razvedu i da nastave zivot u Norge sa samostalnim papirima...
Idu u skolu jezika,polozile su NP2,i usmeni deo NP3,sada jure pismeni deo NP3...i sta ce zene,snalaze se...kako znaju i umeju.O tome gde su srele svoje muzeve preko kojih sajtova,ne znam jer to bi bilo vec mnogo za prvi susret...
Pa norgeultra...kreni po fejsu pa juri noskice ali da znas to je sustinski i dijametralno velika razlika u odnosu kada je obrnut slucaj i kada se zena udaje za Norvezanina zbog papira...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.215.99.50.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 21:53 - pre 134 meseci
To je cista glupost o 1000 nezaposlenih kuvara . Ne siri dezinformacije,ogromna je potreba za skolovanimi i neskolovanim kuvarima. preko 60 posto ljudi u restoranima u Oslu nema skolu za kuvara i jako dobro rade. To su prvenstveno Poljaci ,Spanci, Pakistanci i.t.d. Problem je sto kod nas mora da se spoji diploma i posao za radnu dozvolu. Druga jako bitna stvar je tih 1000 nezaposlenih kuvara,to su Norvezani koji nece da rade ili cekaju posao u kantini ili bolnici. Jednostavno Norvezani nece da rade nocne smjene,vikende, praznike kao stranci. Ako poznajes ljude dobijas posao bukjvalno za 5 min . Svako zna svakoga. Govorim za a la carte(restorane) u hotele mozes da upadnes ali je daleko manja para oko 25000 nok. U restoranu imas to plus dobar baksis. primera radi kuvar u jednom restoranu na Aker Brygge(Oslo) ima 130nok za sat sto je daleko ispred prosjeka ali zato baksis izlazi od 2-5000 nok sedmicno. Ljudi ne rade za platu nego za baksis. Inace kuvari iz bivse SFRJ se na jako losem glasu po Hotelima,jako je tesko upasti u Radison hotele ako ste iz SRB. pravili su ljudi gluposti. Inace kuhinja u Norveskoj nije na tako vrhunskom nivou kao sto ti mislis. Oni su godinama jeli krompir i sada nastoje da isprate svetske trendove. I jos nesto,jako je tesko skoro nemoguce upasti kao Sef kuhinje bez Norveskog jezika,ja znam jedno Australijanca u malom restoranu u Oslu on je sef i u Hotelu jednom na periferiji Osla takodje Australijanac ,ali to su ljudi sa svetskim preprukama, Pozdrav i sretno u Norveskoj.
 
Odgovor na temu

fabrika4

Član broj: 281345
Poruke: 6
*.bb.online.no.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 22:04 - pre 134 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
fabrika4:
Pozdrav,

Imam jedno pitanje, vrlo kompleksno, pa mozda neko od vas ima neke informacije savjete.

Prvo cu probati objaniti trenutni status:
Inace sam iz Bosne, dosao sam u Norvesku prije 1 god i 7 mjeseci, nakon sto sam dobio ponudu za posao. Radim kao project manager u jednoj medjunarodnoj firmi, odmah sam dobio dozvolu boravka na 3 god a kasnije kad navrsim 3 dobija se i stalni boravak, zavrsio kurseve jezika,....

E sada, preko nekih kontakata, imam neke naznake od jedne francuske firme da su zainteresovani za moje usluge (bili su zainteresobani i prije i dobio poziv na intervju od odjeljenja te firme u norveskoj, ali sam prije potpisao ugovor sa firmom gdje trenutno radim). Radi se o jednom projektu u Srbiji, traje cca 4-5 godina, pocetak je u 2014 godini,...

E sada pitanje: Ako ja recimo dobijem i prihvatim ponudu (hipotetcki), ja iz BiH, imam dozvolu boravka u Norveskoj, firma iz Francuske a posao u Srbiji, kako rjesiti ovo placanje poreza, doprinosa,....
Mogu li sa odjeljenjem te firme ovdje u Norveskoj potpisati ugovor, primati platu na racun u norveskoj, ovdje placam poreze a dole radim i boravim (uopste ne dolazim u norvesku u tom periodu trajanja projekta), ili dole to nekako rjesavati,....
Ta firma iz francuske ima registrovano preduzece i u srbiji.








UDI kaze ovako: Za vreme cekanja stalne dozvole,dakle te prve tri godine van Norveske mozes provesti 7 meseci za 3 godine.Nakon dobijanja stalne dozvole,van Norveske mozes provesti po dva meseca godisnje.Ukoliko to ispostujes nece ti biti ugrozeno pravo za dobijanje drzavljanstva,a imas i produzenje stalne dozvole.Tu takodje imas jos jednu proveru.Dakle,stalna dozvola je na dve godine pa je onda produzavas i tu ti provere dane van Norge.
Postoji jos jedna klauzula ako tvoj poslodavac iz Norveske kaze da zbog prirode posla moras duze da boravis u inostranstvu imas na to pravo za te prve tri godine,a broj meseci je 15 meseci za 3 godine.
Ukoliko ta firma francuska firma ima predstavnistvo u Norveskoj,mozes potpisati za nju ali i ziveti ovde ukoliko neces da narusis svoju stalnu radno-boravisnu dozvolu a kasnije drzavljanstvo.Ukoliko hoces da zivis u Srbiji,narusavas stalnu boravisnu i kasnije drzavljanstvo jer je precizno navedeno koji period se moze boraviti van zemlje.
Taj projekat sto ti oces,mozes da prihvatis nakon uzimanja norveskog drzavljanstva.Na taj nacin nemas vise pritisak onih dana koje mozes provesti van Norge.
To je vrlo precizno definisano na sajtu UDI-a.
I na osnovu tih info je i ovaj post napisan.Ipak ti idi u UDI i pitaj naravno za sve ovo,ali nemoj ni slucajno da se uzdas u info jednog sluzbenika.Za ovako krupnu info koja ti tako direktno utice na nesto za sta si se prilicno mucio neko vreme pitaj barem 5 sluzbenika.Ali definitivno ne mozes da izvedes i koku i jaje.Nazalost,ali tako je.
NB! Francuska je u EU,koliko sam ja informisana i sada tu ne bih ulazila kako se moze izvesti...ako ti to ne bi bilo registrovano u pasosu a uplate isle na tvoj norveski racun i ti placao porez...opet kazem za to je preduslov da budes u Francuskoj.Jer nema govora da mozes da napustis zonu EU na tako dug period a da ti to ne utice na papire koje sada imas u Norveskoj.Dakle,to je to.




Poz i hvala na odgovoru.
Mozda sam ovo pitanje trebao postaviti na temama koje se bave ovim porezima za rad za stranu firmu,.. nemam pojma. I ja ako odem dole nazad, nisam ni mislio da mogu da zadrzim svoj status u norveskoj sto se tice dozvola boravka,... vec samo na koji nacin izvesti to primanje plate, uplata poreza....da bude u skladu sa zakonima (ili norveske, francuske ili bih ili srbije)

Recimo, moje pitanje bi se moglo preformulisati i kako je regulisano placanje tih poreza i doprinosa za ljude koji su iz bih a rade za neku stranu firmu u negdje u svijetu. Kada zavrsi taj projekat seli se na neki drugi,....

ja ovu ideju samo razmatram, tek je u "povojima" ne znam sta ce dalje biti,.....konfuzno

pozdrav
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 22:09 - pre 134 meseci
Citat:
fabrika4: Poz i hvala na odgovoru.
Mozda sam ovo pitanje trebao postaviti na temama koje se bave ovim porezima za rad za stranu firmu,.. nemam pojma. I ja ako odem dole nazad, nisam ni mislio da mogu da zadrzim svoj status u norveskoj sto se tice dozvola boravka,... vec samo na koji nacin izvesti to primanje plate, uplata poreza....da bude u skladu sa zakonima (ili norveske, francuske ili bih ili srbije)

Recimo, moje pitanje bi se moglo preformulisati i kako je regulisano placanje tih poreza i doprinosa za ljude koji su iz bih a rade za neku stranu firmu u negdje u svijetu. Kada zavrsi taj projekat seli se na neki drugi,....

ja ovu ideju samo razmatram, tek je u "povojima" ne znam sta ce dalje biti,.....konfuzno

pozdrav


pa covece ako ti kazem da placas porez tamo gde primas platu koji deo recenice ti nije jasan. odes u somaliju i ako primas platu u somaliji placas tamo porez ako primas platu u srbiji ili kirgistanu dok si u somaliji placas porez u srbiji ili kirgistanu. pa ne moze biti jednostavnije. ja sam radio za firmu koja je iz srbije a radio sam 9000 km od beograda. dok sam primao platu u srbiji placao sam porez u srbiji, kada sam poceo tamo da primam platu tamo sam placao porez.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 22:18 - pre 134 meseci
to je vrlo jednostavno regulisano.
1,Porez na nepokretnosti plaćaš u zemlji u kojoj se nepokretnosti nalaze
2,Poreze (doprinose) na plate će poslodavac plaćati u zemlji u kojoj budeš prijavljen da radiš. Pretpostavljam da Francuzi nisu jako ludi za tim da plaćaju visoke Nor poreze kada mogu da te prijave u nekoj zemlji gde su porezi manji. Gledaj da se dogovoriš da to ne bude Srbistan :-)
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 22:25 - pre 134 meseci
Citat:
boban 13: to je vrlo jednostavno regulisano.
1,Porez na nepokretnosti plaćaš u zemlji u kojoj se nepokretnosti nalaze
2,Poreze (doprinose) na plate će poslodavac plaćati u zemlji u kojoj budeš prijavljen da radiš. Pretpostavljam da Francuzi nisu jako ludi za tim da plaćaju visoke Nor poreze kada mogu da te prijave u nekoj zemlji gde su porezi manji. Gledaj da se dogovoriš da to ne bude Srbistan


nema to veze sa prijavom gde radis, ja sam radio van srbije i tamo bio prijavljen ali sam platu dobijao u srbiji pa sam tu placao sve doprinose. inace u srbiji imas porez na prihod gde je donja granica za proslu godinu bila 1,9 miliona dinara. preko tog iznosa placas 10% od razlike. tj ako si primio 2,4 onda placas 50 000 dinara dodatnog poreza. sada imas i neke olaksavajuce okolnosti tipa maloletno dete gde dete povecava donju granicu za ako se ne varam 350 000 dinara. ja sam 2 godine placao taj porez ali to su mi izracunale zenine knjigovodje. mada ima sve na sajtu poreske.

Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 22:29 - pre 134 meseci
cekajte sad ste me zbunili malo ? da li priznaju one ove nase srednje skole za kuvare i nase kurseve ? koliko su plate tamo nakon odbitka poreza , pitam posto znam da su kuvari uglavnom u svim drzavama dobro placeni ? i da li znate nekoga ko je nasao norvezanku za papire ? sve me ovo interesuje jako msm da se zna radio bi i za dzabe samo da dobijem papire , novac nije od velike vaznosti u pocetku tamo jer sam i ovde navikao na "tezi" zivot pa bi mi ono tamo doslo kao raj ..
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 23:12 - pre 134 meseci
Citat:
fabrika4:
Citat:
Mirjana Savicic:
Citat:
fabrika4:
Pozdrav,

Imam jedno pitanje, vrlo kompleksno, pa mozda neko od vas ima neke informacije savjete.

Prvo cu probati objaniti trenutni status:
Inace sam iz Bosne, dosao sam u Norvesku prije 1 god i 7 mjeseci, nakon sto sam dobio ponudu za posao. Radim kao project manager u jednoj medjunarodnoj firmi, odmah sam dobio dozvolu boravka na 3 god a kasnije kad navrsim 3 dobija se i stalni boravak, zavrsio kurseve jezika,....

E sada, preko nekih kontakata, imam neke naznake od jedne francuske firme da su zainteresovani za moje usluge (bili su zainteresobani i prije i dobio poziv na intervju od odjeljenja te firme u norveskoj, ali sam prije potpisao ugovor sa firmom gdje trenutno radim). Radi se o jednom projektu u Srbiji, traje cca 4-5 godina, pocetak je u 2014 godini,...

E sada pitanje: Ako ja recimo dobijem i prihvatim ponudu (hipotetcki), ja iz BiH, imam dozvolu boravka u Norveskoj, firma iz Francuske a posao u Srbiji, kako rjesiti ovo placanje poreza, doprinosa,....
Mogu li sa odjeljenjem te firme ovdje u Norveskoj potpisati ugovor, primati platu na racun u norveskoj, ovdje placam poreze a dole radim i boravim (uopste ne dolazim u norvesku u tom periodu trajanja projekta), ili dole to nekako rjesavati,....
Ta firma iz francuske ima registrovano preduzece i u srbiji.








UDI kaze ovako: Za vreme cekanja stalne dozvole,dakle te prve tri godine van Norveske mozes provesti 7 meseci za 3 godine.Nakon dobijanja stalne dozvole,van Norveske mozes provesti po dva meseca godisnje.Ukoliko to ispostujes nece ti biti ugrozeno pravo za dobijanje drzavljanstva,a imas i produzenje stalne dozvole.Tu takodje imas jos jednu proveru.Dakle,stalna dozvola je na dve godine pa je onda produzavas i tu ti provere dane van Norge.
Postoji jos jedna klauzula ako tvoj poslodavac iz Norveske kaze da zbog prirode posla moras duze da boravis u inostranstvu imas na to pravo za te prve tri godine,a broj meseci je 15 meseci za 3 godine.
Ukoliko ta firma francuska firma ima predstavnistvo u Norveskoj,mozes potpisati za nju ali i ziveti ovde ukoliko neces da narusis svoju stalnu radno-boravisnu dozvolu a kasnije drzavljanstvo.Ukoliko hoces da zivis u Srbiji,narusavas stalnu boravisnu i kasnije drzavljanstvo jer je precizno navedeno koji period se moze boraviti van zemlje.
Taj projekat sto ti oces,mozes da prihvatis nakon uzimanja norveskog drzavljanstva.Na taj nacin nemas vise pritisak onih dana koje mozes provesti van Norge.
To je vrlo precizno definisano na sajtu UDI-a.
I na osnovu tih info je i ovaj post napisan.Ipak ti idi u UDI i pitaj naravno za sve ovo,ali nemoj ni slucajno da se uzdas u info jednog sluzbenika.Za ovako krupnu info koja ti tako direktno utice na nesto za sta si se prilicno mucio neko vreme pitaj barem 5 sluzbenika.Ali definitivno ne mozes da izvedes i koku i jaje.Nazalost,ali tako je.
NB! Francuska je u EU,koliko sam ja informisana i sada tu ne bih ulazila kako se moze izvesti...ako ti to ne bi bilo registrovano u pasosu a uplate isle na tvoj norveski racun i ti placao porez...opet kazem za to je preduslov da budes u Francuskoj.Jer nema govora da mozes da napustis zonu EU na tako dug period a da ti to ne utice na papire koje sada imas u Norveskoj.Dakle,to je to.




Poz i hvala na odgovoru.
Mozda sam ovo pitanje trebao postaviti na temama koje se bave ovim porezima za rad za stranu firmu,.. nemam pojma. I ja ako odem dole nazad, nisam ni mislio da mogu da zadrzim svoj status u norveskoj sto se tice dozvola boravka,... vec samo na koji nacin izvesti to primanje plate, uplata poreza....da bude u skladu sa zakonima (ili norveske, francuske ili bih ili srbije)

Recimo, moje pitanje bi se moglo preformulisati i kako je regulisano placanje tih poreza i doprinosa za ljude koji su iz bih a rade za neku stranu firmu u negdje u svijetu. Kada zavrsi taj projekat seli se na neki drugi,....

ja ovu ideju samo razmatram, tek je u "povojima" ne znam sta ce dalje biti,.....konfuzno

pozdrav


A to...ja sam bila ubedjena da zelis da zadrzis ove norveske papire i da ne ugrozis stalnu radnu dozvolu kao i kasnije drzavljanstvo.I u tom smeru sam pisala oslanjajuci se na dane van Norge precizirane na sajtu UDI-a.
Jer sam posla od sebe,i meni je prioritet da uzmem papire najstabilnije drzave sveta a to je Norveska sada i bice to jos neko dobro dogledno vreme sigurno.I onda nakon drzavljanstva,putuj ptico gde hoces ali imas pasos Norge i mozes se vratiti kada hoces sto je jako vazna stvar.Za mene.I onda tim mislima sam se vodila i zato ti u odgovoru stavila fokus na neugrozavanje tog statusa papiroloskog.
Ok,druze sada je jasno...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 23:17 - pre 134 meseci
Citat:
stefanko23:
i da dodamo jos 300 eu da se nadjemo u jednom mestu (u Oslu :P) da proslavimo


Tromsø je blizi...Bogu i polu .
Stefanko...poslednja nedelja maja...pije se kafa ovog puta u Oslu.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?04.05.2013. u 23:33 - pre 134 meseci
Citat:
norgeultra:
cekajte sad ste me zbunili malo ? da li priznaju one ove nase srednje skole za kuvare i nase kurseve ? koliko su plate tamo nakon odbitka poreza , pitam posto znam da su kuvari uglavnom u svim drzavama dobro placeni ? i da li znate nekoga ko je nasao norvezanku za papire ? sve me ovo interesuje jako msm da se zna radio bi i za dzabe samo da dobijem papire , novac nije od velike vaznosti u pocetku tamo jer sam i ovde navikao na "tezi" zivot pa bi mi ono tamo doslo kao raj ..


Ima i ovde na forumu covek koji je ozenjen sa Norvezankom,ali da li je to za papire ili ne,u to ne ulazim,i to je isuvise privatna stvar.Uostalom nemas ti nista od toga da ti se neko javi ovde i kaze...jeste ja sam se ozenio za papire(tesko da ce ti neki Balkanac to i da uradi/prizna).Sta?Da ga pitas gde je nasao na kom sajtu pa da i ti ides tamo?Ma,motaj je preko fejsa,milioni su na fejsu a ove moje sa posla su svaki dan na fejsu,vise na fejsu kao ja na forumu
Dakle,tamo trazi ako vec hoces da trazis.Sto se papirologije tice,to je vezano za deo na sajtu UDI-a pod delom spajanje porodice.
UDI sajt:
http://www.udi.no/Norwegian-Di...ral-topics/Family-immigration/ (na engleskom jeziku).


MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2013. u 00:01 - pre 134 meseci
Zdravo svima Miro da cujem tvoje misljenje a normalno i iskustva ostalih Tice se stana bolje reci sobe ,ja trazim ili stan ili sobu sto prvo izadje i izasla je soba nasla sam na finn.no poslala sam mail i osoba se javila ,to je student koji zivi u sobi kojega je po njegovome gazda ovlastio da izda sobu u njegovo ime on napusta sobu u jun.E sad ja sam malo zbunjena sa takvim izdavanjem pa rekoh bolje malo da propitam.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2013. u 00:14 - pre 134 meseci
Licno iskustvo povodom toga nemam.Dakle,ja sam imala direktan kontakt sa vlasnikom.
Kako god bilo,to je moguce jer osoba je student kako kazes i u junu zavrsava se studentska godina i do 20.-og avgusta je pauza.Pitanje je da li izdaje sobu samo u tom periodu leta jer sigurno zeli da zadrzi sobu a da ne placa dok nije tu.Ako je to u pitanju to deluje kao cista situacija.Lepo napises mejl vlasniku i kazes vas podstanar mi je izdao sobu u periodu od tog i tog datuma do tog i tog datuma po ceni toj i toj,nadam se da ste vi saglasni i napises par reci o sebi.Kada ti vlasnik stana to potvrdi,ti onda uplati kiriju.Sve crno na belo na papiru.Ovo zapamti,reci vetar nosi i zavrsavas na klupi u parku a u ovoj zemlji je najvaznije sve staviti na papir..Trazi mejl od vlasnika i kazi da to radis samo kako bi obavestila vlasnika o tome ti licno.
To je onda skroz ok.
A ako se taj student seli iz sobe zauvek u junu i nece se vracati onda mi je krajnje sumnjivo zasto on se bavi izdavanjem sobe a ne pravi vlasnik.
Eto to je to sto bi te ja posavetovala iz mog ugla.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.204.108.93.rev.vodafone.pt.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2013. u 00:36 - pre 134 meseci
Hvala Miro ma meni to bilo cudno, a student se ne vraca u sobu ,posle ljeta.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2013. u 00:42 - pre 134 meseci
Onda kontakt sa vlasnikom direktan i to je to.Ako je sve cisto taj student nece uopste praviti problem oko davanja mejl adrese vlasnika ili direktnog telefona.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

norgeultra
nezaposlen

Član broj: 314504
Poruke: 43
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2013. u 00:48 - pre 134 meseci
miro jel si ti iz norveske ? ako jesi aj me upoznaj s nekom norvezankom daj u pp linkove od tih koleginica
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2013. u 02:48 - pre 134 meseci
Ne,ja sam iz Ruskog Sela.
Trenutno na privremenom (nesto malo produzenom) radu u ovoj od Sunca zaboravljenoj zemlji.
Sto se mojih koleginica tice,iz kategorije polunormalnih,sve su udate/zauzete,a iz kategorije "slucajevi za 24h nadzor" imam nekoliko primera da se unesrecis.Jedan primer je 30 godina,plava,visoka,110 kg (Jovanka Broz bi joj pozavidela),apsolutno za nadzor,smatra da je muskarac stvoren da slusa zenu,radi sve kucne poslove,lepi dani se dele,a ruzni su samo njegovi,sve probleme koje ima sa njom ne treba da deli,kako ne bi bila pod stresom jer ona ima dovoljno stresa na poslu,svako ima svoju bankovnu karticu i troskovi se racunaju precizno u krunu.Danima mi vec prica da je narucila godisnji odmor preko Apollo restplasser i platila full reiseforskring i vec unapred zna da ce sigurno da joj trebaju usluge lekara jer ta Turska je mnogo opasna zemlja i hrana je krajnje cudna.Ali platila je fullforsikring i akcenat nije na lepom plavom Egejskom moru vec na poseti lekaru a kada joj izda neki lek,boji se da ga uzme jer lekar nije norsk (to je bila situacija od prosle godine kada je letovala takodje u Turskoj).Menstualni ciklus svakog meseca cini odsustvo sa posla od 5 dana gde se tri uzimaju kao egenmelding i spajaju sa vikendom i uvek je ista kombinacija od sreda,cetvrtak i petak (egenmelding),nikada se jos nije zeznula pa da se razboli utorkom.Svi ciklusi i bolesti navijeni po svajcarskom satu i to tacno u sredu ujutru.U tim danima,kaze takve bolove ima da mora da lezi u foster stilling i da joj se prinosi sve,hrana,pice...(to za sada obavlja majka).
I to mi prica kada se god sretnemo na poslu,uvek ista prica i taj njihov reiseforsikring.
Ona jeste ekstremni slucaj ali ovde ima jako mnogo takvih...
Ima i normalnih da se razumemo...ali tesko se nalazi.
Tebi treba zena kontrakt...neka starija tipa 50 godina,za tri godine.To ti je mozda izvodljivija kombinacija.Secam se na norskkurs u Sagi kada sam isla dok sam ucila jezik,dosla grupa Norvezana i imali smo konverzaciju da vezbamo sa njima neka dva sata a nakon toga isli svi do grada.I tetkica jedna tipa 45 godina se navrzla na jednog kolegu od 25 godina.I nema popustanja dok ne dobije.To je bio cirkus te veceri.
Salu na stranu,lakse je naci muskarca noskica za papire nego zenu.Ruskinje lako nalaze.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2013. u 06:38 - pre 134 meseci
Dragi ljudi sa ovog foruma,idem kuci sa nocnog dezurstva i zelim vam svima HRISTOS VOSKRESE i mnogo zdravlja,mira,blagostanja i uspeha kako na putu emigracije tako i u onom svakodnevnom zivotu u Srbiji.
SRECAN VAM USKRS!
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
..40:20:404:8c64:305:5e9e:f2f0



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2013. u 08:01 - pre 134 meseci
Hvala Miro (vidimo se u maju :D )

Hristos vaskrese svima
 
Odgovor na temu

nsperce
Novi Sad

Član broj: 287278
Poruke: 18
*.dynamic.sbb.rs.



+4 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?05.05.2013. u 08:31 - pre 134 meseci
Miro, a jesu dozvoljeno gej brakovi u norge, pa da momak moze da trazi nekog noskica?

Sretan uskrs svima
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7983932 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.