Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7925201 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

popay_vp
El Magico
F5 & Infoblox Presales
Computerlinks

Član broj: 22382
Poruke: 142



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 12:24 - pre 132 meseci
Pozdrav svima, pitanje naravno za one koju su u NO i mozda znaju... (citam forum, na 70oj sam str, ima ohohhoho, pa moram pitati iako se mozda pisalo, jer mi info treba sto pre).
Suprug je u pregovorima za posao (IT bransa, strana firma), plata dobra, poziciji odgovara 100%, ne insistiraju na jeziku... Ono sto nas brine posle procitanih komentara na forumu je po kojoj proceduri bi mu se ja i dete, ili deca posto sam trudna, pridruzili? Mozemo li odmah sa njim tamo ili moramo da cekamo ta 3mes koja pominjete (ili sacuvaj me boze godinu dana)??? Inace ja imam HR pasos, a vencani smo u EU (Grcka)... ne znam ima li to ikakvog udela? I jos nesto, ima li ovde nekog ko je zavrsio sumarski fakultet (npr. pejzaznu arhitekturu kao ja), a da radi i zna kako se ta struka tamo krece i ceni?
Ko zna i kome nije tesko da odgovori, hvala mu, u svakom slucaju hvala na svim dosadasnjim informacijama, zapisujem u blokce linkove i sve druge bitne info, da posle ne mozgam gde je sta pisalo, ili da se vracam ispocetka na ovaj ''Rat i mir'' :)
..:|We accidentally replaced your heart with a baked potato. You have three seconds
to live|:..
 
Odgovor na temu

IveD

Član broj: 269402
Poruke: 181
*.212.67.252.getinternet.no.



+54 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 17:17 - pre 132 meseci
@popay_vp Neznam dali vazi za Hrvate jer su sad usli u EU ali moj suprug i dijete mogu doci i biti samnom i traziti ovdje spajanje porodice .Nisi napisala koje drzavljanstvo ima suprug.Mislim da ovo sto ste vjencani u Grckoj nema veze jedino ako on nema Grcko drzavljanstvo.Pozzz
 
Odgovor na temu

popay_vp
El Magico
F5 & Infoblox Presales
Computerlinks

Član broj: 22382
Poruke: 142



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 18:02 - pre 132 meseci
IveD, hvala na odgovoru, znaci mi i to da dodjemo sa njim pa cekamo dok ne rese status, pa makar na svaka 3mes morali izaci iz zemlje :)
Suprug ima samo srpsko drzavljanstvo, moramo da vidimo da li ce hrvati nesto menjati u zakonu ili kako je definisan zakon EU povodom
dobijanja drzavljanstva na osnovu braka (ako je uopste moguce).
Hvala, pozzz
..:|We accidentally replaced your heart with a baked potato. You have three seconds
to live|:..
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.160.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?09.07.2013. u 20:55 - pre 132 meseci
Dakle jagode berite na državnim njivama da bi imali zagarantovanu dnevnicu
Ljudi ovde je isto kao i svugde u svetu,(govorim o privatnom sektoru) radiš nedelju ili dve, procene koliko im vrediš, daju ti kao tri meseca probnog posla po nekoj nižoj ceni i onda nakon tri meseca se dogovorite oko satnice. To generalno ide tako. Da se ne bi gađali ciframa ja znam vozače koji su počinjali sa 120nok po satu. To im je bila satnica ako hoćeš hoćeš ako nećeš ima ko hoće i tako to ide. Verujem da zemljoradnici ne plaćaju više od 110 nok za branje jagoda ali sam prilično siguran da će vam ponuditi nekakav smeštaj dok radite kod njih.
Mira stalno govori o radu u bolnici tj u državnoj ustanovi, privatluk je privatluk, ne vrede pravila i zakoni koji vrede za državne ustanove. Satnica je onolika koliko im vredite, ako nema posla zdravo doviđenja, snalazi se. U fabrici ribe, u ovom mom moleraju i ostalim zanatlijskim delatnostima naj češče vam u ugovoru stoji da ukoliko nemaju posla mogu da vas vrate kući. I dalje ja ne kažem da ne vredi pokušati i da se ne isplati, pobogu ne bih ja prvi ovde ostao da ne vredi ali je realnost u privatnom poslu malo drugačija.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

Boris Tadić

Član broj: 248314
Poruke: 313
*.adsl.net.t-com.hr.



+1622 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 03:29 - pre 132 meseci
Razumemo da ste i vi tamo zeleni i da nemate poznanstva i šta sve treba nekome novom, ali čisto da ne nabadamo kao prstom u dupe:

Ljudi, dajte neke žene !

Te sestre medicinske iz okruženja, daj neke fotografije da vidimo na šta liče, vrede li čemu. Ako nemaš, pa makar opiši.
Džaba žvake o poštenom radu ako si okružen(a) akrepima, nije to život. Za početak. Hvala.
 
Odgovor na temu

popay_vp
El Magico
F5 & Infoblox Presales
Computerlinks

Član broj: 22382
Poruke: 142



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 05:29 - pre 132 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Morate da shvatite da postavljate pitanja na koja nije jednostavno dati odgovor i pitanje je da li je uopste moguce dati precizan odgovor.
Koliko se ceka na dobijanje dozvole,pa ovde su romani ispisani na tu temu,NEMA PRAVILA!Dobije se potvrda iz policije da moze da pocne da radi dok ceka da joj se papiri obrade i ona radi,to je najvaznije.Ovo pisem za photoplazmu...Cekanje na dobijanje dozvole od 2 nedelje pa na dalje...
Sto se ugovora od sest meseci tice,to ne smem da ti tvrdim,znam da je od godinu dovoljan jer je sa takvim ugovorom slala jedna doktorka koju poznajem i bio je dovoljan,a za sest meseci...treba imati u vidu da ona to moze da trazi tek nakon tri mesecne plate jer mora da posalje ugovor o stanu i tri isecka o mesecnim platama (izmedju ostalog),i onda ide se u proceduru koja dok se zavrsi njoj je ugovor vec istekao,zato kazem da ne smem da tvrdim nista oko toga.
Kada su dokumenta u pitanju apsolutno NIKO ne moze da ti da precizan odgovor o trajanju obrade u ovoj zemlji.Uverices se kada dodjes!

Sto se adresa i domova po severu tice,probaj na netu da ukucas grad pa kommune...recimo hammerfest.kommune pa da ides na eldre og omsorg i da trazis adrese nekih sefova tamo i da im saljes mejl sa par recenica i skeniranom autorizacijom.Karasjok nije grad,to je selo.Gradovi su ti Kirkenes,Hammerfest i Alta.
Karasjok,Kautokeino,Tana (samiske opstine,jezik samiski prednost,bez toga....?),Lakselv,Vadsø,Vardø...itd...pa probaj na taj nacin,ali moras da naglasis da ti je potrebno 80% stilling za dobijanje dozvole jer ne dolazis iz EU.
To ti pisem da bi izbegao situaciju putovanja uzalud i trosenja para,moras da imas crno na belo situaciju pre nego sto se uputis na sever.
Imaju jako mnogo tilkallingsvikarer,tj.zvanje na poziv ali nama ne igra ulogu zbog dozvole.
Probaj na taj nacin...
Srecno,pozdrav!



Cekajte ljudi, pa sta su ti Norvezani zamislili sto se tice spajanja porodice? Da mi cekamo njihov odgovor kao dzelata, dok se oni smisljaju jedno tri, cetiri, sest meseci ili godinu dana (od momenta podnosenja zahtevane dokumentacije)... a sta za to vreme? Ne mozemo ni uci sa nasom decom u njihovu zemlju, ili mozemo turisticki? Uopste mi nije jasno to oko spajanja porodice...
bezim od teme (izvinjavam se ako nekome smeta), ali npr. ovde u Emiratima gde smo mi trenutno, kad se dobije ponuda za posao i potpise ugovor, odmah pitaju da li imate porodicu i da li dolazite sa njima, pa automatski rade papirologiju i za porodicu (ili ako prvo idete sami na mesec dana da izvidite, to sa porodicom resavaju takodje za mesec dana ili manje od predaje dokumenata).
..:|We accidentally replaced your heart with a baked potato. You have three seconds
to live|:..
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 07:55 - pre 132 meseci
Mozes da odmah podneses za spajanje porodice, mogu da dodju turisticki na 3 meseca po belom sengenu, mogu da dodju i da predaju za pripoj porodice i da cekaju odgovor ovde u norveskoj. Mislim da tri isecka od plate nisu uslov za pripoj vec potreban dokument, ako odma podnosis za zahtev za spajanje samo napises na papiru da te papire nemas jer jos nisi poceo da radis, ali zato predas ugovor o radu gde se vidi kolika ti je plata.
Vecina ljudi ovde dodje solo pa se malo opasulji pa malo skupi koju kintu pa onda dovede i familiju, to obicno bude taman 3-6 meseci pa zato svi predaju ta tri isecka, jer ih vec imaju. Tako sam i ja radio, i tako bi savetovao bilo kome, da dodje, da se sredi koliko je to moguce, da dobije regularan personnummer ako ima D za pocetak, da nadje dobar smestaj i ostalo, pa tek onda da dovede ostatak porodice. Veoma je stresan taj pocetak, nema potrebe da taj stres dozivljavaju vise od jedne osobe koja to mora.
A to sto kazes da su oni zamislili kao dzelati, jeste da su malo umisljeni, ja nekako kontam da sam ja dosao ovde nji da pitam za taj pripoj i ostalo, ne oni mene.
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 08:14 - pre 132 meseci
Ček daki, znači ako sam dobro shvatila, ako su predani papiri za spajanje, obitelj može čekati u norge čak i ako su istekla ova 3 turistička mjeseca. ok?
zafaljujem
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 09:38 - pre 132 meseci
dobio sam personalni broj, da li sada moram da menjam i skattekorte ili on ostaje i dalje po starom D - broju ?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 12:30 - pre 132 meseci
Citat:
isabeau917:
Ček daki, znači ako sam dobro shvatila, ako su predani papiri za spajanje, obitelj može čekati u norge čak i ako su istekla ova 3 turistička mjeseca. ok?
zafaljujem


Prilicno sam siguran da moze, moja draga je tako cekala. Ne moze da izlazi i ulazi posto nema vizu u pasosu, ali u norveskoj mogu da borave dok su "u proceduri" a papire su predali IZ norveske (ne moze ako predas u ambasadi van norveske)

Zokiruma, mislim da ne moras da menjas skattekort, barem se ja ne secam da sam menjao skattekort. Oni ti i dalje uplacuju po istom obrascu i to je sve sto njih zanima
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.adsl.net.t-com.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 12:39 - pre 132 meseci
Super super, to je bila karika koja je nedostajala. , zahvaljujem još jednom
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 13:14 - pre 132 meseci
Citat:
isabeau917: Super super, to je bila karika koja je nedostajala. , zahvaljujem još jednom


kada podnosis zahtev za radnu ili boravisnu mozes odma podneti zahtev za spajanje porodice, nosilac zahteva dobija d-nummber a ostali cekaju pozitiv i dobijaju personal. sve vreme mozete biti u norge.

ladno su mi u skattekontor u omasili adresu i umesto one koju sam prijavio oni su upisali neku levu. tako da to pismo sa mojim personalnim sada luta po hammeru. takodje kada prijavljujete adresu mozete da unesete i adresu na koju ce vam slati postu a koja je nevezana sa adresom na kojoj ste prijavljeni.

resenje o personal broju sam dobio posto sam licno otisao i sve vreme sam kontao da ce mi samo zameniti prvi broj i umesto 6 staviti 2 a da ce ostali brojevi ostati isti medjutim oni su mi promenili i poslednjih 5 brojeva. posle sam trknuo do banke tj isao sam prvo u DNB , zamenice mi visu electron za obicnu vizu ali nece imati sliku jer po njima moram da cekam 5 godina da dobijem i tu mogucnost mada nije mi jasno gde su bas nasli 5 godina ali ok Norge je ovo. Onda sam otisao u SpareBank1 gde su mi bez problema otvorili racun, prijavili za nettbanking i gde dobijam karticu ali ovaj put sa slikom. Sutra moram ici da potisem neke papire i da odnesem sliku pa sam malo nervozan da se ne predomisle
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

lunelune
Beograd

Član broj: 310416
Poruke: 4
*.aDSL.verat.net.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 13:23 - pre 132 meseci
http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...avajuci-poslove-u-inostranstvu
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 17:04 - pre 132 meseci
Boris Tadic,batali druze dolazak preko braka sa Norvezankom.Njoj ti ne trebas,ona nece da se cima sa tvojom papirolgijom a veruj mi NE zelis to.To ti u zivotu ne treba.Moe se doci i na neki drugi nacin.Mi smo ovde poznanici sa Norvezanima a ne prijatelji.Nov si ovde i nakon 10 godina zivota...Znam da ti je tesko shvatiti,ali tako je...

Popay_vp,
Ti dolazis ovde da emigriras.To podrazumeva da se upoznas sa pravilima emigracije ovde i pitas sebe mogu li ja to ili ne mogu.Ako mozes,onda preskocis komentare tipa dzelati sta su oni umislili...Seti se,Popay ti njima ne trebas,nego oni tebi.Ti si ta koja je donela odluku da se seli u njihovu zemlju a ne oni u tvoju.Koliko ti god surovo zvucalo,tako je.Bolje je da se ne lazemo u startu.
Osoba koja dolazi tj.koja je nasla posao (tvoj suprug) ima 3 meseca velike administracije ovde od momenta kada dodje.Zato je najbolje doci nakon sto on samo malo snadje se.Pod ovim snadje se podrazumevam stan,personalnummer,skattekort reseni.Jer treba se brinuti o porodici,resavati zadatke na poslu i juriti administraciju.On je samo covek i mora sve to sam...Drugo on treba da ima resen status i sredjene papire kako bi ne daj boze da se deca razbole imao fast lege-a tj.stalnog lekara a to je mnogo bitno...Puno prakticnih stvari je tu u prvoj toj liniji za resiti.Mnogo je bolje kada to sredis administrativno da dovedes porodicu i da onda se bavis njom,integrises i nju.Uz sve to ide skola jezika polaganje nekog testa jezika jer za stalnu dozvolu moras predati taj papir...
I ukoliko u Emiratima nisi zadovoljna primanjima,klimom,sistemom...Ovde je sistem dobar (ima sad tu detalja za diskusiju) ali uglavnom je ok,klima(preskocicu opis norveskog leta,uverices se sama) a za zivot jedne porodice trebaju dve plate.Posebno ako se zivi u Oslu i po ostalim velikim gradovima gde je stan pitanje broj jedan jer porodica ne moze da zivi u 15 kvm...Dakle,morala bi i ti da radis...Jedna plata ce da pokrije stan,dazbine,hranu,prevoz...
Treba ti druga plata da se osecas lagodnije i ne pazis na svaku krunu.Ipka je to porodica sa dvoje dece npr...
Odgovor za spajanje porodice se MOZE cekati u Norveskoj koliko god dugo to trajalo...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 17:05 - pre 132 meseci
Citat:
zokiruma:
dobio sam personalni broj, da li sada moram da menjam i skattekorte ili on ostaje i dalje po starom D - broju ?


Ne menjas karticu...tebi je ta kartica vezana za primanja koja su prijavljena kao ocekivana...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 17:23 - pre 132 meseci
Bojim se da smo u poslednje vreme malo skrenuli sa koloseka pa smo pomislili da ti Norvezani su duzni da ispostuju sva pravila,i da oni nesto MORAJU i da nikako ne smeju da krse pravila i da je svaki stranac ISTI kao Norvezanin i da smo mi ovde u silnoj prednosti jer se imamo na sta zaliti...
Ovde sistem postoji ali ne bas onakav kakav su pojedinci zamislili.
To pravljenje para traje dugo...start je jako ako ne i preterano tezak...ali znate zasto se nema uvid u tu drugu sliku???
Zato sto se na forumu pisu samo pozitivnosti,samo ona dobra strana...Ljudi koji su "uspeli" i placu,i kaju se za dolazak,i ne svidja im se svasta nesto,i deprsivni su i imaju poslodavce kao sto su ih imali u Srbiji (ali ovog puta imaju vecu platu) pa cute i krse im se prava i to mnogo,i maltretirani su samo tako...ali se o tome ne pise.Ja sam sada sazeto napisala u jednu recenicu.Ali to je sve pozadina foruma.To je ljudski samo sto se o tome ne pise.Prosto ljudi ne zele da to pisu,previse je javno ili sta je vec razlog...
Imajte u vidu i tu stranu a ne samo imamo prava,oni moraju to da ispune,tamo je cvece.Nije tako i nemojmo se lagati.
Dakle,ima svega ali apsolutno ostajem pri savetu da bilo da radis u drzavnom sektoru ili privatnom,vredi doci.Vredi ukoliko ovo prethodno napisano postavis na pravo mesto u svojoj glavi.
Ali bitno je da znas da postoje dve strane,ne samo jedna...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
*.lynet.no.



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 17:35 - pre 132 meseci
miro slazem se sa tobom, treba se znati i jedna i druga strana... krenucu od sebe, covek hteo ne hteo stresira se oko mnogih stvari...dakle i kad mi ide sve po planu, to je toliko mnogo obaveza i toliko stvari da se resavaju u isto vreme da se covek stvarno mora pripremiti... ucenje jezika, trazenje stana, trazenje posla, kad se nadje posao pipremanje dokumenata za vizu, zaraditi novac za preziveti, sve to oduzima ogromnu energiju i zivce cak i osobi koja je flegmatik...covek ne moze ostati kul kada su u pitanju tolike PARE za uloziti ili prokockati... i to mislmi da mora da zna svako pre nego sto se odluce na ovakav korak...meni je zao da tako dopratim i otpratim nase ljude koji dodju u oslo entuzijasticni da ce pronaci posao u struci ili ostati sa vizom na osnovu norveskog...a onda glupi UDI oduzi izdavanje vize na 6 meseci i jace, ljudi spucaju 5000 eu i vrate se kuci... ili se nadaju da ce sa par recenica norveskog naci posao u struci pa ni to ne ide... ma ima milion negativnih strana svakako, i nije uopste lako snaci se, trebaju debeli zivci, strpljenje i snalazljivost, sve u svemu zivotno iskustvo...
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 18:04 - pre 132 meseci
Ma ne treba ti puno soli u glavi pa da shvatis da emigracija u bilo koju zemlju je teska.To je valjda jasno.
Moj je akcenat bio na tome da se shvati da smo mi ti koji smo GOSTI,a ne oni.Oni su u svojoj drzavi.Mi u njihovoj.Sta mi mislimo o njihovoj papirologiji je nas problem ne njihov.
Oni ga zbog nas nece promeniti.Kao sto mi u Srbiji ne menjamo birokratiju kako bi se Kinezi lakse doselili i to sa sve porodicama.
Realnost staviti ispred licnih zelja jer ta realnost te ceka kad tad.
Da zamenimo pozicije.Dodje Kinez kod nas da radi...oce da dovede porodicu.Papirologija i procena naseg UDI-a srpskog traje 6 meseci a Kinez kaze:"Sta su Srbi umislili?"...Sta su umislili u njihovoj zemlji???
Pa dajte,razmazenost stavite po strani...
Mi dosli kod njih.To je samo meni bio akcenat kod prethodnog posta.To skontaj i bice ti lakse,svima nama.
Ja sam kroz ove tri godine zivota ovde i pisanja na ovom forumu skontala vise stvari i sazrevala kroz vreme.Kukala sam i ja...zato se valjda ni ne vracam na neke stare postove...tipa kukanje na porez...
Napustila Srbiju zbog sveopsteg blagostanja i dosla u Norvesku,ekonomski preporodila svoj zivot i kukala i to javno na forumu koliko puno placam porez...Dakle,to je proces da sazris i shvatis...ti dosao kod njih,ne oni kod tebe i ako hoces povinuj se zakonima,administraciji i sistemu a ako neces kartu u ruke i nazad.Jasno.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

popay_vp
El Magico
F5 & Infoblox Presales
Computerlinks

Član broj: 22382
Poruke: 142



+2 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 19:45 - pre 132 meseci
Citat:
dakipro:
Mozes da odmah podneses za spajanje porodice, mogu da dodju turisticki na 3 meseca po belom sengenu, mogu da dodju i da predaju za pripoj porodice i da cekaju odgovor ovde u norveskoj. Mislim da tri isecka od plate nisu uslov za pripoj vec potreban dokument, ako odma podnosis za zahtev za spajanje samo napises na papiru da te papire nemas jer jos nisi poceo da radis, ali zato predas ugovor o radu gde se vidi kolika ti je plata.
Vecina ljudi ovde dodje solo pa se malo opasulji pa malo skupi koju kintu pa onda dovede i familiju, to obicno bude taman 3-6 meseci pa zato svi predaju ta tri isecka, jer ih vec imaju. Tako sam i ja radio, i tako bi savetovao bilo kome, da dodje, da se sredi koliko je to moguce, da dobije regularan personnummer ako ima D za pocetak, da nadje dobar smestaj i ostalo, pa tek onda da dovede ostatak porodice. Veoma je stresan taj pocetak, nema potrebe da taj stres dozivljavaju vise od jedne osobe koja to mora.
A to sto kazes da su oni zamislili kao dzelati, jeste da su malo umisljeni, ja nekako kontam da sam ja dosao ovde nji da pitam za taj pripoj i ostalo, ne oni mene.


Ovde neznija polovina :) Hvala puno na odgovoru i u sustini se slazem da je lakse da prvo glava porodice ode i snadje se, ali s' obzirom da smo tu pricu jedva pregurali po dolasku u Dubai, uzas me hvata da opet budemo mesecima odvojeni, posebno sto imamo malog sina i drugog na putu, pa bih ja samovala u Bg-u sa njima, tamo se poradjala, jurcala oko dve bebe, obavljala sve kucne i 'vankucne poslove' (od pomoci slaba vajda, tj. nikakva)... bila bih i mama i tata, i tata mata za sve. To tesko da dolazi u obzir (opet)... nego moze li jos jedno pitanje, ako se beba rodi u Norveskoj, dobija li automatski drzavljanstvo? Ako je vec pisano, izvinite na ponavljanju, citam 102str... trebace mi da doguram do kraja!
Pozdrav!

..:|We accidentally replaced your heart with a baked potato. You have three seconds
to live|:..
 
Odgovor na temu

isabeau917
MPharm

Član broj: 302824
Poruke: 506
*.zg.cable.xnet.hr.



+175 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?10.07.2013. u 19:59 - pre 132 meseci
popayeva oliva
bojim se da ne dobiva automatski, jedino ako mu je jedan ili oba roditelja norveski drzavljani, neka me netko ispravi ako grijesim. inace drago mi je da ima jos onih kojima je teze odvojeno nego u djuture
pozzz!!
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7925201 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.