Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855489 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Iseljenik u pokusaju
Drasko Obradovic
Valjevo,Srbija

Član broj: 315946
Poruke: 103
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+25 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2013. u 19:51 - pre 131 meseci
Citat:
dakipro:
Citat:
Iseljenik u pokusaju:
pozdrav drugari

nakon kraceg ubedjivanja sa suprugom i zahvaljujuci postu od Mire -citiram :
Za 100% stilling,u nekom domu je oko 3000 eura.Sa tom platom mozes da zivis...naravno za porodicu treba da se zaposli i drugi supruznik naravno...A 5 meseci u godini ima vise od toga...decembar placa pola poreza,jun dobija duplu platu jer je to feriepenger pa ta cifra odgovara sumi duple plate,i tri meseca idu dodaci za praznike Jul,Påske i Pinse.

E sada,sta mislis da te pitam ovako...svi ovi bolnicari sto su se preselili za sve ove godine koliko forum traje i pripojili porodice svoje i svi su preziveli i ziveli i savetovali druge da to rade...samo vi necete preziveti i ziveti...?
Pa razmisli malo...
Srdacan pozdrav!



od sledece nedelje zajedno sa suprugom zapocinjem avanturu ucenja Norveskog jezika i laganih priprema(prikupljanje informacija i citanje foruma) za pokusaj iseljenja u istu.Nadam se da ce biti i malo srece pa da cu se i licno upoznati ako stignemo gore i sa nekim od vas ovde drugara sa foruma i popiti bar neku kaficu.




Srdacan pozdrav za sve.


Mislim da ti je prve godine bolje da ne racunas sve te dodatke i povracaj poreza i ferie penger, jer se ova dva dobijaju tek sledece godine (ferie penger ti je 10.2 ili bese 12% proslodogisnje plate, a povracaj poreza ti je visak koji si uplatio, opet prosle godine).
Najbolje da matematiku pravis sa 20-22.000 (ili kolko je vec 100%) kruna mesecno kesa na ruke pa vidi kako se uklapas. I racunaj da dok ne pocnete oboje da radite (a to moze potrajati i po 6-9meseci) brojacete svaku krunu sto rece mira, jer nema tu nista viska novca sve i da imas 25.000 mesecno, stalno nesto iskrsne negde, a sigurno znas da je ovo skupa zemlja.

Svaka kruna od prekovremenog i od tih praznika ti je nesto od cega mozete da disete, odete jednom u dva-tri meseca u bioskop (cetri karte kostaju 300-400 kruna, kokice skoro jos tolko) ili kupite nesto klincima.
Kontam da ti je supruga skepticna, i jeste, moze da se prezivi, svi to tako rade ovde u pocetku, ali znaj da je sve ovo veoma ozbiljna stvar i da je sve tesko. Sa druge strane, da je lako ne bi na kraju vredelo toliko koliko vredi :)

U pocetku se svako opruzi koliko je dugacak pa sve i da imas 27.000 kruna bice ti taman da ne kazem malo, jer je to pocetak, ne mozes bas odma da rezonujes koliko je to para i sa koliko moze/mora da se zivi.




e pa Dalibore i tvoj blog je "krivac" sto smo odlucili da se spremamo za Norvesku umesto Nemacku.Salim se za ono krivac,nas plan je da naucimo jezik sto bolje i da ako bude srece odemo gore i u prvoj godini nadjemo posao i supruga i ja u drugoj eventualno trecoj da se resimo dugova iz Srbije i posle polako da zivimo normalan zivot .Radimo ,putujemo koliko novac dozvoljava,da klinac dobije solidno obrazovanje,i ako uspemo i malo da ustekamo extra.Ne zelim da budem rob stekanja para i zidanja vila i dvoraca po Srbiji samo da bih pokazao kako sam uspeo,mnogo mi je bitnije da moj privatan zivot tu mislim na porodicu bude kvalitetan,a sta ce komsije da kazu koga to interesuje.Ne bojim se posla i sigurno nece biti tesko koliko je ovde navikao sam i na smene od po 16-18 sati dnevno(neko ce misliti i da lazem :)),a kad stignu parice znas kako ce lepo da mi bude kako ce to tamo Sunce da me ogreje. MA ja smo hocu normalan zivot ,ako se bude moglo i za malo vise ja jos vise srecan .



Pozzzzz drugari


 
Odgovor na temu

Elektriker
Beograd

Član broj: 309467
Poruke: 16
*.178-249-125.enivest.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2013. u 20:37 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
e kad pomislis da ti je zivot komplikovan da vise ne moze desi se nesto... imam jedno pitanje za sve koji su na faglaert/ skilled worker vizi...

dakle ja sam predao sve u UDI i dobio tidlig i sad cekam na vizu... znate da je jedan od uslova da se u ugovoru o poslu koji se predaje za vizu naglasi kolika je plata na godisnjem nivou, kao i satnica... e sad meni je sefica napisala platu na godisnjem nivou ali satnicu bez arslonn, dakle satnica ispada manje u odnosu na celokupnu godisnju platu... ali to nigde ne stoji u objasnjenju da bi ja trebalo da pored te satnice dobijem arslonn... e sad je mene strah da oni ne idu do tih detalja da preracunaju, tj. podele platu, sa mesecima, nedeljama, satima, i vide da to ne stima? sta vi mislite o tome, nece valjda da mi prave problema? ili oni znaju da to tako ide?

e sad pa gledam na udi-u, promenili su i izbacili taj deo gde pise da mora da stoji i koliko se po satu zaradjuje... loodi su ko struja, jos i onaj spisak sa potrebnom dokumentacijom da mora da se potpise i preda... to nije stajalo kad sam ja predavao nek se teraju :)

i wtf is arslonn, tj. kako oni to racunaju, i kad se to dobija, ide li to svakog meseca odmah na platu ili? ionako mi tesko da preracunam hocu li imati za depozit ili da prodajem bubreg, pa sam se jos iscimao i sa ugovorom :D



Evo da ti odgovorim na pitanje posto sam pre neki dan imao problema oko iste stvari....Naime, ja sam u ugovoru imao satnicu 200kr, nije bila upisana godisnja bruto zarada, u onom obrascu od poslodavca Arbeid tilbud mi je sef upisao platu 360000 kr. Nisam se mnogo zamarao oko toga nego sam predao za produzenje radne dozvole...posle 4 meseca tj. pre neki dan stize mi AVSLAG tj. odbijenica(dali mi rok do 24.07 da izadjem iz zemlje) i kao objasnjenje izmedju ostalog problem je billa neusaglasenost izmedju satnice i plate na godisnjem nivou. Izracunali su da mi je plata 390000 a ne 360000. Nije to bio jedini razlog, razlog je bio i sto su mi satnicu u ugovoru razlozili na 155kr osnovica + neki dodatci sto sve ukupno izadje na 200kr. Za tih 155 kr su mi napisali da je to osnovna satnica za ufaglært radnike i vodili su se tom pretpostavkom da sam nekvalifikovan. Zalio sam se na to, objasnio i prilozio potvrdu iz firme koju godisnju platu i koju satnicu imam i objasnio da sam kvalifikovani radnik. Problem je sto ce me sve to kostati neodlaska na godisnji odmor, nekoliko avionskih karata i zivaca tako da ti preporucujem da sve do detalja razjasnis...
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:402:d088:fc2a:5..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2013. u 21:06 - pre 131 meseci
e pa znaci tebi je stajalo u ugovoru 200 po satu, a na godisnjem nivou 360 000... sto mu dodje ako preracunas 200x 37.5 x 4 x 12= 360 000... ali oni, UDI su tebi ustvari preracunali sa ovom arslonn, sto se radi satnica x 1950 sati za svakog ko radi 37.5 sati nedeljno, 260 radnih dana... tj. 200 x 1950= 390 000
evo racunaljke:
http://www.prosent.no/okonomi/lonn/hvordan-regne-ut-arslonn/

meni se takva racunica uklapa...svakako cu im poslati email da ih pitam, pa ako treba poslacu objasnjenje mada eto sumnjam s obzirom na to da su tebi tako racunali, tj. to je izgleda pravi nacin... zato sam se i ja iscimao jer kad se racuna na takve drugacije nacine razlika je oko 30 000 na godisnjem nivou...a eto tvoj gazda ga je preracunao bukvalno ko ja... pa je l ti je sad sve ok si prihvatio vizu?

cekaj ako dobijes AVSLAG daju ti rok da napustis zemlju, ne mozes ostati 3 meseca u sengenu? :O
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2013. u 22:29 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23: e pa znaci tebi je stajalo u ugovoru 200 po satu, a na godisnjem nivou 360 000... sto mu dodje ako preracunas 200x 37.5 x 4 x 12= 360 000... ali oni, UDI su tebi ustvari preracunali sa ovom arslonn, sto se radi satnica x 1950 sati za svakog ko radi 37.5 sati nedeljno, 260 radnih dana... tj. 200 x 1950= 390 000
evo racunaljke:
http://www.prosent.no/okonomi/lonn/hvordan-regne-ut-arslonn/

meni se takva racunica uklapa...svakako cu im poslati email da ih pitam, pa ako treba poslacu objasnjenje mada eto sumnjam s obzirom na to da su tebi tako racunali, tj. to je izgleda pravi nacin... zato sam se i ja iscimao jer kad se racuna na takve drugacije nacine razlika je oko 30 000 na godisnjem nivou...a eto tvoj gazda ga je preracunao bukvalno ko ja... pa je l ti je sad sve ok si prihvatio vizu?

cekaj ako dobijes AVSLAG daju ti rok da napustis zemlju, ne mozes ostati 3 meseca u sengenu?


covece ako dobijes negativ imas pravo na zalbu i za to vreme mozes i dalje biti u norge. majku mu prestani da se mucis, verovatnoca da dobijes negativ je ravna nuli.


ako neko ima skattekorte 7100 jel to znaci da ne moze da racuna na povracaj od 10% poreza za prve 2 godine?
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

Elektriker
Beograd

Član broj: 309467
Poruke: 16
*.178-249-125.enivest.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2013. u 22:45 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
e pa znaci tebi je stajalo u ugovoru 200 po satu, a na godisnjem nivou 360 000... sto mu dodje ako preracunas 200x 37.5 x 4 x 12= 360 000... ali oni, UDI su tebi ustvari preracunali sa ovom arslonn, sto se radi satnica x 1950 sati za svakog ko radi 37.5 sati nedeljno, 260 radnih dana... tj. 200 x 1950= 390 000
evo racunaljke:
http://www.prosent.no/okonomi/lonn/hvordan-regne-ut-arslonn/

meni se takva racunica uklapa...svakako cu im poslati email da ih pitam, pa ako treba poslacu objasnjenje mada eto sumnjam s obzirom na to da su tebi tako racunali, tj. to je izgleda pravi nacin... zato sam se i ja iscimao jer kad se racuna na takve drugacije nacine razlika je oko 30 000 na godisnjem nivou...a eto tvoj gazda ga je preracunao bukvalno ko ja... pa je l ti je sad sve ok si prihvatio vizu?

cekaj ako dobijes AVSLAG daju ti rok da napustis zemlju, ne mozes ostati 3 meseca u sengenu? :O



Ma ja sam ovde poslednji put od 1. feb. Radna mi je bila na godinu dana i vazila je do 24.05. Za produzenje sam predao 07.03. i curka iz policije je drzala papire sve do 25.05. kod nje umesto da je poslala odmah u UDI pa bi jos imao fore da resavam to. Tek pre neki dan sam dobio tu odbijenicu i rok da izadjem iz zemlje 24.07., zalio sam se i zbog toga mi je druga sluzbenica u policiji udarila pecat preko te odbijenice i produzila mi boravak na jos 10 dana. Rekla je kad to istekne tj. 03.08. da dodjem da mi produzi jos za 10 dana ako do tad ne dobijem odgovor od UDI-ja. Sve se iskomplikovalo...sad cekam i ako me opet odbiju moram za Srbiju....a da ne pricam da sam vec na tu dozvolu predao i za spajanje porodice za zenu koja isto ceka ovde u Norveskoj zajedno samnom. Kupio karte za 09.08. da idem na odmor ali izgleda da je slaba vajda od toga...muka, sta da ti kazem!? Jos kad se setim da sam predao skoro 3 meseca ranije po preporuci sa UDI sajta i sad se svi prave ludi. Trazio sam mejlom od UDI-ja prioritet u resavanju jer sam tako davno predao ali nisu prihvatili...
 
Odgovor na temu

Elektriker
Beograd

Član broj: 309467
Poruke: 16
*.178-249-125.enivest.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2013. u 22:58 - pre 131 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
stefanko23: e pa znaci tebi je stajalo u ugovoru 200 po satu, a na godisnjem nivou 360 000... sto mu dodje ako preracunas 200x 37.5 x 4 x 12= 360 000... ali oni, UDI su tebi ustvari preracunali sa ovom arslonn, sto se radi satnica x 1950 sati za svakog ko radi 37.5 sati nedeljno, 260 radnih dana... tj. 200 x 1950= 390 000
evo racunaljke:
http://www.prosent.no/okonomi/lonn/hvordan-regne-ut-arslonn/

meni se takva racunica uklapa...svakako cu im poslati email da ih pitam, pa ako treba poslacu objasnjenje mada eto sumnjam s obzirom na to da su tebi tako racunali, tj. to je izgleda pravi nacin... zato sam se i ja iscimao jer kad se racuna na takve drugacije nacine razlika je oko 30 000 na godisnjem nivou...a eto tvoj gazda ga je preracunao bukvalno ko ja... pa je l ti je sad sve ok si prihvatio vizu?

cekaj ako dobijes AVSLAG daju ti rok da napustis zemlju, ne mozes ostati 3 meseca u sengenu? :O


covece ako dobijes negativ imas pravo na zalbu i za to vreme mozes i dalje biti u norge. majku mu prestani da se mucis, verovatnoca da dobijes negativ je ravna nuli.


ako neko ima skattekorte 7100 jel to znaci da ne moze da racuna na povracaj od 10% poreza za prve 2 godine?



Ali opet mislim da ti nemas sta da se brines ako ti je u ugovoru upisana satnica koja je kad se izracuna bruto godisnja plata veca od minimalne za tvoju struku...to mozes videti na UDIR.no.....Osim toga skontao si da ti je upisana plata koja odgovara satnici po tom njihovom racunanju, ali se ne slazem da je sansa za dobijanje AVSLAG-a ravna 0, uvek moze da se propusti nesto cega nisi ni svestan...ja sam naprimer razmisljao da je dovoljno da mi je upisana bruto plata koja je veca od minimalne za moju profesiju ali vidis, oni procitaju nesto izmedju redova i umesto da pitaju sta nije jasno samo posalju odbijenicu.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.215.99.50.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2013. u 23:01 - pre 131 meseci
Mene su 2 puta odbijali, kao sto sam pisao. Drugi put mi sluzbenica nije uzela Arbeidstilbut kaze ne treba. Posle sam poslao mailom i prihvatili su za 10 dana. Ali je poenta da sam ja svaki put prosto racunao satnicu kao Elektriker i prihvatili su mi. Tako da sve zavisi od slucaja do slucaja.
Mada ja radim samo na sat nemam pripisanu godisnju olatu na ugovoru i Arbeidstilbut , mouda se razlikuje malo.
Ali je cinjenica da polako sužavaju, traze dlaku u jajetu.
 
Odgovor na temu

surbat
kokk
Serbia

Član broj: 188377
Poruke: 198
*.215.99.50.getinternet.no.



+14 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?12.07.2013. u 23:12 - pre 131 meseci
Meni su prosle godine dali poseban papir da potpisem. Odnosno da trazim da ostanem do okonjcanja postupka. To su mi napomenuli 2 puta da mogu da trazim. Zaboravio sam kako se zove ali ako nekoga interesuje mogu da potrazim. Znaci to vazi samo za one koji su imali radnu dozvolu i odbili su ih na produzavanju iste.
 
Odgovor na temu

Sto bez stolica
nema posla
nema firme
Negdje cu se skrasiti

Član broj: 316192
Poruke: 6
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 00:13 - pre 131 meseci
Pozdrav drustvu :)

Nisam procitala cijelu temu....malo mi predugo...sorry ako ce ponoviti pitanje koje je vec neko postavio. :)

Zanima me zna li neko kolike su sanse naci sa srednjom uciteljskom skolom posao u Norveskoj?
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:402:ede2:c9d9:c..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 11:10 - pre 131 meseci
sta je to srednja uciteljska, prvi put cujem? ne mislis li na visu?
 
Odgovor na temu

zorica nikolic markovic
Zorica Nikolic Markovic
SAGATS , skola norveskog jezika
SAGA TST , Beograd

Član broj: 302829
Poruke: 102
..178.212.adsl.dyn.beotel.net.

Sajt: norveska.org


+40 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 12:11 - pre 131 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
dakipro: Mislim da ti je prve godine bolje da ne racunas sve te dodatke i povracaj poreza i ferie penger, jer se ova dva dobijaju tek sledece godine (ferie penger ti je 10.2 ili bese 12% proslodogisnje plate, a povracaj poreza ti je visak koji si uplatio, opet prosle godine).
Najbolje da matematiku pravis sa 20-22.000 (ili kolko je vec 100%) kruna mesecno kesa na ruke pa vidi kako se uklapas. I racunaj da dok ne pocnete oboje da radite (a to moze potrajati i po 6-9meseci) brojacete svaku krunu sto rece mira, jer nema tu nista viska novca sve i da imas 25.000 mesecno, stalno nesto iskrsne negde, a sigurno znas da je ovo skupa zemlja.

Svaka kruna od prekovremenog i od tih praznika ti je nesto od cega mozete da disete, odete jednom u dva-tri meseca u bioskop (cetri karte kostaju 300-400 kruna, kokice skoro jos tolko) ili kupite nesto klincima.
Kontam da ti je supruga skepticna, i jeste, moze da se prezivi, svi to tako rade ovde u pocetku, ali znaj da je sve ovo veoma ozbiljna stvar i da je sve tesko. Sa druge strane, da je lako ne bi na kraju vredelo toliko koliko vredi :)

U pocetku se svako opruzi koliko je dugacak pa sve i da imas 27.000 kruna bice ti taman da ne kazem malo, jer je to pocetak, ne mozes bas odma da rezonujes koliko je to para i sa koliko moze/mora da se zivi.


feriepenger su 12% od proslogodisnje zarade, bruto zarade. ukoliko ste radili recimo kod nekog poslodavca 5 meseci i onda promenite kompaniju pre odlaska moraju vam isplatiti feriepenge za to vreme koje ste radili. takodje ukoliko radite kod privatnika morate proveriti u ugovoru kako su definisane feriepenge jer se moze desiti da doticna firma isplacuje 11 plata + feriepenge a ne 12 + ferie. takodje zakonska obaveza predhodne firme je da vam napisu pismo preporuke koje ne moze da sadrzi negativne stvari za vas. u srbiji se ovo ne praktikuje ali u norge je to zakonska obaveza. takodje duzni su da napisu i opisu poslove na kojima ste radili.

prvih godinu dve je tesko sto se tice ekonomije pogotovo ako je samo jedna plata. 3000 noka vam je podnosenje zahteva u UDI, kurs jezika koji bi trebalo odmah da krenete je oko 3000 noka, knjiga i vezbanka På Vei su vam jos 800 noka ukoliko je kupujete, radi se po novoj knjizi koja je drugacija od one po kojoj radi saga i to dosta drugacija. da ne pricam o svim onim stvarima koje morate kupiti za svakodnevni zivot, tesko da ce te naci stan za koji se ne daje depoziti koji varira od jedne kirije pa negde i do 3, takodje dok ste u proceduri za spajanje porodice deca ne mogu krenuti u vrtic jer moraju imati personalnummer tako da i ukoliko zena nadje posao i krene da radi (preko svog ugovora i D-nummera) necete imati ko da vam cuva decu, inace mesecno se placa oko 2000 noka za dete koje ide u vrtic, cena je uglavnom ista i u privatnim i u drzavnim vrticima. ovo su najveci razlozi zbog kojih je bolje sacekati za spajanje porodice, 3-4 meseca odvojenosti nije strasno a imacete nesto para ustedjeno i vraticete deo dugova u srbiji. takodje jedno ce imati u sustini zavrsene papire sa personalnummerom, dozvolom, racunom u banci itd.


Odgovaram kao predstavnik Sage , posto se tice ucenja norveskog jezika u nasoj skoli .od 01. Januara 2013. koristimo najnovije izdanje knjige PŨVEI , a to je izdanje iz 2012. godine. Vi / zokiruma/ ste izabrali da radaite po starom izdanju knjhige.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 13:29 - pre 131 meseci
Zoki,komso...

Imas pravo na standardfradrag 10% prve dve godine i sa tom tabelom.Ja imala.Ta tabela ima i razlicite procente,ali to nije ni bitno.Sada imam 7120 cini mi se ali ja sam za 2012-tu imala 7100 i 45% i trazila standardfradrag 10% bez problema...
Dakle,ne se sekiras komso...




MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

Sto bez stolica
nema posla
nema firme
Negdje cu se skrasiti

Član broj: 316192
Poruke: 6
*.dynamic.telemach.ba.



Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 13:29 - pre 131 meseci
Citat:
stefanko23:
sta je to srednja uciteljska, prvi put cujem? ne mislis li na visu?


Ne, ne mislim na višu....mislim na srednju školu...ono završiš 4 razreda srdenje učiteljeske škole, dobiješ zvanje učitelja...ali ti je to kod nas nekako stavljeno u rang gimnazije. :D
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 13:32 - pre 131 meseci
Kod tih poreskih kartica postoji razlika u placanju poreza za decembar ne u slislu iznosa jer to je logicno vec u smislu toga da li se placa pola skatta ili ne...postoje odredjene kartice gde u decembru placas ceo skatt.Ako se dobro secam to je kartica 7350,ja je imala prve godine.Dakle,tu ima odstupanja kod tog generalnog pravila da se placa samo pola poreza u decembru...
Ostalo ide po rutini...
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

jedy023
Zrenjanin

Član broj: 79183
Poruke: 651
178-222-150-149.dynamic.isp.telekom.rs.



+304 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 14:16 - pre 131 meseci
Kako to da se meni prikrala greska pa nisamovde video da se sada radi po novoj Pa vai ,dajte linkove da skinem ovde ili na pp.
Koja je raylika u tim knjigama nadam se da je ova nesto unapredjenija,jer mi smo stigli do 4 lekcije i tu stali zbog madjarskog.
Ima jedna istina za koju sam nedavno cuo,a ona glasi"UCITE SKOLU DA NE RADITE,I STVARNO
TOLIKO LJUDI SA FAKULTETSKOM DIPLOM U ZEMLJI SRBIJI NE RADE"
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 15:42 - pre 131 meseci
Mora da ti je promaklo zbog ovih obranih norveskih sezonskih jagoda
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

delija_sever031

Član broj: 72551
Poruke: 836
*.opera-mini.net.



+595 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 15:55 - pre 131 meseci
jedy podhitno da visis 10 sati dnevno na netu,vidis kako ti promaknu bitne stvari dok ti tamo zivis zivot na drugu stranu umesto da si ovde
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 16:08 - pre 131 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Kod tih poreskih kartica postoji razlika u placanju poreza za decembar ne u slislu iznosa jer to je logicno vec u smislu toga da li se placa pola skatta ili ne...postoje odredjene kartice gde u decembru placas ceo skatt.Ako se dobro secam to je kartica 7350,ja je imala prve godine.Dakle,tu ima odstupanja kod tog generalnog pravila da se placa samo pola poreza u decembru...
Ostalo ide po rutini...

Na žalost dobro si zapamtila broj ja imam 7350 ali se nadam da je to do nekog novog ugovora o radu gde će biti nešto malo preciznije napisano nego sada

Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:402:ede2:c9d9:c..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 16:16 - pre 131 meseci
za srednju uciteljsku vidim na guglu da je u mostaru je l tako? to u srbiji mislim da ne postoji... da bi radio kao ucitelj moras imati vise obrazovanje ali mozes proguglati za profesiju barn og ungdomsarbeider... to ti je njihova srednja za rad sa decom po skolama i vrticima, ali ne znam kako se to priznaje...srecno...
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
*.static.customer.pronea.no.



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?13.07.2013. u 16:20 - pre 131 meseci
Citat:
zorica nikolic markovic:


Odgovaram kao predstavnik Sage , posto se tice ucenja norveskog jezika u nasoj skoli .od 01. Januara 2013. koristimo najnovije izdanje knjige PŨVEI , a to je izdanje iz 2012. godine. Vi / zokiruma/ ste izabrali da radaite po starom izdanju knjhige.


razlika je dovoljna da se kazu da su to druge dve knjige, ali nije bas ni ogromna. ko razume razumece :)

meni je super sto radim stari på vei u sagi a po novom udzbeniku u norge, skoro da imam dva razlicita kursa koja se dopunjuju.

primer kupovine knjige nije imao nista vezano za sagu vec je uzet samo kao primer koje troskove mozete imati odma po dolasku u norge. takodje verovatnoca da cete koristiti fotokopije bilo koje knjige je mala, makar u mojoj skoli, jer mi smo zeleli da kupimo zajedno knjigu a onda da je fotokopiramo ali nisu nam dozvolili, cak su i polaznici kojima je kommuna placala kurs dobili orginal knjige stim da su sve pisali obicnom olovkom. da li je tako u drugim skolama stvarno ne znam.



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7855489 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.