Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.

Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7853414 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Autor

Pretraga teme: Traži
Markiranje Štampanje RSS

Elektriker
Beograd

Član broj: 309467
Poruke: 16
*.178-249-125.enivest.net.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 00:42 - pre 131 meseci
Poslušajte ovo ko već nije...na konto one priče oko stvaranja maski i pretvaranja da si nešto što nisi sa čim se ja inače uopšte ne slažem...
http://www.youtube.com/watch?v=2ZjoHCx9D3I
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.static.customer.pronea.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 09:10 - pre 131 meseci
Elektriker,procitaj jos jednom diskusiju nasu na forumu pa ces skontati da tvoj video i ta diskusija nemaju veze.Video i Zorica Mitic govori o kolektivnom napadu na jedan narod,nas narod konkretno i ne shvatanje politicke situacije na Balkanu,sopstveno tumacenje Norvezana,i prelamanje azilanata Albanaca/Muslimana sa njom konkretno...I to je vise nego normalno da je tako reagovala.
Mi smo,Elektriker govorili o kulturoloskoj razlici izmedju nas i Norvezana i neophodnoj masci nasoj jer kulturu i navike jednog naroda ne mozes da menjas.Moras da se tome povinujes jer to je kultura njihova i nacin zivljenja a ne njihov politicki stav zasnovan na slepilu i neznanju.Ja sam konkretno govorila o zdravstvu i funkcionisanju u takvom sistemu koji je mnogo drugaciji od naseg.Tako da je za te svrhe neophodna maska.
Ovo o cemu ona zena govori je nesto potpuno drugo.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

pan 1

Član broj: 239146
Poruke: 152
*.dynamic.sbb.rs.



+94 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 12:06 - pre 131 meseci
Citat:
83sjm:
Citat:
pan 1:
Rodjena sam u madjarskoj porodici i nije mi stran jezik, ali ga nazalost nisam ucila kao mala pa sad to nadoknadjujem! :) Mama po ceo dan govori madjarski i hteo ne hteo mora da ti udje u glavu! Kad odem kod bake onda i ona krene i tako... Kad bi imala nekog u kuci ko bi mi po ceo dan govorio norveski, gde bi mi bio kraj! ;)

Kako ucis norveski?
Jel moze neko da preporuci neku dobru skolu norveskog,ili neku drugu soluciju,mislim koliko se realno moze doro nauciti norveski preko neta...


Iskreno, ja sam porucila audio kurs norveskog i tako ucim ali to nije to, uskoro cu poceti i preko skajpa da ucim jezik samo jos ne znam kod koga. Neki materijal sam i sama skidala sa neta ali to je sve za prvu ruku da prelomim jezik, ozbiljno ucenje tek pocinje...
Pozz
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 12:28 - pre 131 meseci
Citat:
pan 1: Iskreno, ja sam porucila audio kurs norveskog i tako ucim ali to nije to, uskoro cu poceti i preko skajpa da ucim jezik samo jos ne znam kod koga. Neki materijal sam i sama skidala sa neta ali to je sve za prvu ruku da prelomim jezik, ozbiljno ucenje tek pocinje...
Pozz


na 2 sata ucenja preko skajpija sa nekim, ili u nekoj skoli mora doci makar 10 sati samostalnog ucenja. takodje meni je super da radim paralelno vise knjiga recimo på vei i ny i norge ili stein på stein i bo i norge. takodje mozete imati sto se tice razumevanja ogroman fond reci ali morate imati svakodnevnu praksu u koriscenju. pogledajte recimo koliko reci znate citajuci neki tekst a koliko realno vi licno koristite u komunikaciji. nazalost ako niste u norge jedini nacin da unesete vise reci u vas govor je ili da pricate sami sa sobom ili da pisete tekstove sto bas i nije jednostavno. na primer ja kada pricam i ako zapnem negde kazem to na engleskom pa mi kolege pomognu oko prevoda toga na norsk, daleko brze nego pisanje i sto je vaznije u toku razgovora imate i vezbe slusanja koja dok pisete testove nemate. ja se sada trudim da sto je moguce vise pricam o svemu na norveskom pa mi se kolege smeju jer samo trcim po kancelarijama i pricam o svemu i svacemu ali za 2 meseca sam dosta napredovao i sada se desava da pricam i po sat vremena a da ne koristim ni malo engleski sto je pre bilo nezamislivo jer sam koristio samo Hei na norveskom.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

83sjm
trgovac
privatna firma

Član broj: 313036
Poruke: 94
*.dynamic.isp.telekom.rs.



+58 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 13:02 - pre 131 meseci
Kako ucenje jezika funkcionise u Norveskoj,da li se sve skole jezika placaju ili postoji jos uvek neka opcija besplatnih skola i ko ima pravo na to,cula sam da je to ranije postojalo ali verovatno da postoje kategorije ili neki uslovi za tako nesto...mozda je povezano sa boravisnom dozvolom ili tako nesto slicno?
Znam da ljudi koji su u azilu uce na taj nacin jezik ali konkretno mislim na ljude sa EU pasosem.
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 13:15 - pre 131 meseci
Citat:
83sjm: Kako ucenje jezika funkcionise u Norveskoj,da li se sve skole jezika placaju ili postoji jos uvek neka opcija besplatnih skola i ko ima pravo na to,cula sam da je to ranije postojalo ali verovatno da postoje kategorije ili neki uslovi za tako nesto...mozda je povezano sa boravisnom dozvolom ili tako nesto slicno?
Znam da ljudi koji su u azilu uce na taj nacin jezik ali konkretno mislim na ljude sa EU pasosem.


svi koji rade placaju sami sebi kurs jezika,to vazi i za one koji su dosli preko spajanja porodica. azilantima je placena skola, placene su im knjige, obavezni su da dolaze na casove a sa druge strane dobijaju platu za to. oni koji imaju kurs bilo jezika ili neceg drugog dobijaju platu sto dolaze u skolu.

skola u sustini nije skupa, ja sam prvih 100 casova platio 1000 noka, sledecih 300 casova placam 3000 noka. kada izracunas vidis da je jeftinije nego u Srbiji ali ostatak placa komuna i to ide automatski tj skola to sredjuje. takodje samfunnskunnskap nisam platio nista, i to je obavezno za sve koji zele traju boravisnu. taj kurs traje 50 casova.

mojih prvih 100 casova su bili sasvim ok, dosta je radilo i ne mogu da se narocito pozalim na kvalitet, sada cekam polovinu avgusta da krene vecernja skola pa cu videti da li ce mi promeniti profesoricu da se odma zalim

meni su takodje dozvolili da ako zena i ja idemo u istom terminu samo jedno placa a drugo ide gratis, ali to sve zavisi od skole do skole.

azilanti imaju obaveznih 600 casova ako se ne varam dok mi imamo 250+50 i to lepo pise u positivu kojie se dobija od UDI za odobrenje boravka.
Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.85-200-249.bkkb.no.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 14:39 - pre 131 meseci
Citat:
zokiruma:...azilanti imaju obaveznih 600 casova ako se ne varam dok mi imamo 250+50 i to lepo pise u positivu kojie se dobija od UDI za odobrenje boravka.


To pise tako u tom positivu, samo zato sto nece/ne umeju da izmene to pismo. Na udiju pise ispravka da iako si dobio u pozitivu 250+50 moras dimas 550+50
http://www.udi.no/Norwegian-Di...on-in-the-Norwegian-language-/
Citat:

If you were granted your first residence permit that formed a basis for permanent residence permit after 1 January 2012, you are required to have completed tuition in the Norwegian or Sami Language (at least 550 hours) and social studies (at least 50 hours).

Takodje pise i da mozes da imas "Sufficient knowledge" norveskog jezika umesto casova, odnosno
Citat:

You have passed a language test (Norskprøve 2 – Level A2 or Norskprøve 3 – Level B1, which are organised by the municipalities and administered by Norsk språktest in cooperation with Folkeuniversitetet).

 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 15:14 - pre 131 meseci
Citat:
83sjm:
Citat:
boban 13:
Citat:
83sjm:
Citat:
pan 1:
Rodjena sam u madjarskoj porodici i nije mi stran jezik, ali ga nazalost nisam ucila kao mala pa sad to nadoknadjujem! Mama po ceo dan govori madjarski i hteo ne hteo mora da ti udje u glavu! Kad odem kod bake onda i ona krene i tako... Kad bi imala nekog u kuci ko bi mi po ceo dan govorio norveski, gde bi mi bio kraj!

Kako ucis norveski?
Jel moze neko da preporuci neku dobru skolu norveskog,ili neku drugu soluciju,mislim koliko se realno moze doro nauciti norveski preko neta...

Dosta smo postovali na temu škola i učenja nor u domovini (koja god to bila ). U školi ćeš učiti taj novi norv i u glavnom ćeš slušati naše ljude kada pričaju nor. Ja sam učio isklučivo sa neta ali isto taj novi nor, i u realnosti stvari stoje ovako. I ljudi koji su učili u školi i mi koji smo petljali sami kod kuće ništa živo ne razumemo norvežane prvih mesec ili dva, onda počinješ polako da raspoznaješ reči i rečenica koje se često ponavljaju.
Ako si u stanju sam sebe da nateraš da provedeš po 3 ili 4 sata na dan pred računarom pokušaj tako ako nisi škola je mnogo bolja opcija a posle ćeš upisati kurs ovde da bi naučio norv kako bog zapoveda. To kod kuće prihvati kao teriju a praksa poprilično odstupa ali je dobro bar se teoretski pripremiti.

Hvala na odgovoru,predpostavila sam da je tako ali ipak da pitam ljude koji su vec tamo pa imaju bar malo iskustva,bar neke smernice da dobiju novi na forumu...i u celoj ovoj prici.Malo me podseca na nemacki jezik,ako je tako onda mi je to olaksavajuca okolnost posto ga dosta razumem,ali u svakom slucaju treba se potruditi.

To smo isto jednom prilikom pisali, korene mnogih reči ćeš naći u nemačkom i engleskom, ali se izgovaraju nepravilno iako se piču isto magarac je asel a na D esel, pas je hun a piše se po nem hund tako ti je i sa rečima koje vuku korene iz eng. Ja sam se naki dan upoznao sa nekim Britancem koji je na proputovanju po nor, prilično sam se iznenadio koliko sam počeo da mešam ta dva jezika, manje više sve što mi je bilo slično ja sam izgovorio na nor pa sam posle počeo da pazim i da se prebiram u glavi pre nego što izgovorim na kom jeziku se to kako kaže . Proći će vremenom i to bar se nadam
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

zokiruma
Hammerfest

Član broj: 307537
Poruke: 1125
85.112.155.*



+318 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 15:22 - pre 131 meseci
Citat:
dakipro:
Citat:
zokiruma:...azilanti imaju obaveznih 600 casova ako se ne varam dok mi imamo 250+50 i to lepo pise u positivu kojie se dobija od UDI za odobrenje boravka.


To pise tako u tom positivu, samo zato sto nece/ne umeju da izmene to pismo. Na udiju pise ispravka da iako si dobio u pozitivu 250+50 moras dimas 550+50
http://www.udi.no/Norwegian-Di...on-in-the-Norwegian-language-/
Citat:

If you were granted your first residence permit that formed a basis for permanent residence permit after 1 January 2012, you are required to have completed tuition in the Norwegian or Sami Language (at least 550 hours) and social studies (at least 50 hours).

Takodje pise i da mozes da imas "Sufficient knowledge" norveskog jezika umesto casova, odnosno
Citat:

You have passed a language test (Norskprøve 2 – Level A2 or Norskprøve 3 – Level B1, which are organised by the municipalities and administered by Norsk språktest in cooperation with Folkeuniversitetet).


pise i ovo

Unntak fra pliktutvidelsen til 600 timer:

Arbeidsinnvandrere fra land utenfor EØS/EFTA-området og deres familiemedlemmer, som har plikt til å delta i 300 timer norskopplæring uten krav på å få opplæring gratis, er unntatt fra pliktutvidelsen til 600 timer. Denne gruppen vil fortsatt ha en plikt til å delta i 300 timer opplæring i norsk og samfunnskunnskap.

tj ako sam placam casove onda moram imati 300 casova sa ovim blentavim samfunnskunnskapom

na ovom linku sto si podelio pise

Are you a labour immigrant from outside the EEA/EFTA-area?

If you are a labour (work) immigrant from a country outside the EEA/EFTA-area or a family member of such a labour immigrant, you have a duty to take part in Norwegian tuition and you do not have the right to free tuition. You must complete 250 hours of Norwegian tuition and 50 hours tuition in social studies.



Verdens Ende vil komme som en lettelse for oss
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
*.ftth.trollnet.no.



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 15:48 - pre 131 meseci
ELEKTRIKER jel ovi nesretnici stvarno nemaju GLINERICE ili se ja nisam danas dobro objasnio sa mojim šefom. Doneše oni neke reflektore kažu nerade, uzmam ja da vidim može li se to popraviti pa sam jednog momenta želeo nešto da ispitam naravno glinericom više od toga i onako neumem :-) Uglavnom je epilog bio da oni (glinericu) to nemaju a ja sam otkrio da je crkla sijalica pa sam to popravio i bez glinerice ali mi je to prilično neverovatno.
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

toi
snekker
oslo

Član broj: 294060
Poruke: 56
*.79-161-31.customer.lyse.net.

Jabber: snekker-maler
ICQ: 99


+10 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 16:41 - pre 131 meseci
Pozdrav!

Ovako, kada dobijes odbijenicu iz UDI-a za produzenje dozvole i moras napustiti Norvesku, nakon toga moras biti van EU tri mjeseca da bi se ponovo vratio. E sad mene zanima: Postoji li nacin da se dodje ranije ponovo u Norge u potragu za poslom ili se mora cekati ta tri mjeseca? (Otprilike moja trenutna situacija)
Hvala!
 
Odgovor na temu

stefanko23

Član broj: 304953
Poruke: 504
2a00:c440:20:402:ede2:c9d9:c..



+119 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 17:44 - pre 131 meseci
stigo mi je mail od UDI-a :D

Your application for a residence permit has been granted


e sad je pitanje koja posto sam se januara prijavio za vizu na bazi norveskog a sada u julu kao skilled worker/faglaert... sutra cu ih zvati i pitati...

e jos jedna cudna stvar, kad sam usao na svoj nalog na UDI-u i kliknuo na ovu drugu vizu koju sam skoro predao stajao mi onaj uzvicnik da moram da predam dodatnu dokumentaciju, naravno ne pise koju... i ja uspaniceno zakazem prvi termin pa ga otkazem, i posle toga tog uzvicnika vise nema...sta li se tu desilo? vec mi se tako to pre desavalo sa studentskom vizom da mi to pise, i ja pozvao proverio oni kazu ma jok sve u redu, i ta studentska mi je bila odobrena...bas me nerviraju... a ako sam dobio radnu dozvolu skocicu do neba od srece :D
 
Odgovor na temu

mihaleks
Aleksandar Mihaljev
Ki.-Oslo-Edmonton-Dablin

Član broj: 206551
Poruke: 668

Jabber: mihaleks


+216 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 18:35 - pre 131 meseci
Citat:
boban 13:
ELEKTRIKER jel ovi nesretnici stvarno nemaju GLINERICE ili se ja nisam danas dobro objasnio sa mojim šefom. Doneše oni neke reflektore kažu nerade, uzmam ja da vidim može li se to popraviti pa sam jednog momenta želeo nešto da ispitam naravno glinericom više od toga i onako neumem :-) Uglavnom je epilog bio da oni (glinericu) to nemaju a ja sam otkrio da je crkla sijalica pa sam to popravio i bez glinerice ali mi je to prilično neverovatno.

Gde si to naucio? Od kad se kaze "glinerica"?
Kaze se glimerica (M a ne N) jer je rec izvedena od engleske reci "glimmer" sto znaci svetlucanje.
Nije ni cudo da te nista nisu razumeli jer glinerica ne postoji osim ako nije nesto za pakovanje gline.
Toliko o nesretnicima.
 
Odgovor na temu

Mirjana Savicic
KBC ZVEZDARA,visi radioloski tehnicar
Beograd

Član broj: 266686
Poruke: 2729
*.rito.no.



+1056 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 19:18 - pre 131 meseci
Citat:
toi:
Pozdrav!

Ovako, kada dobijes odbijenicu iz UDI-a za produzenje dozvole i moras napustiti Norvesku, nakon toga moras biti van EU tri mjeseca da bi se ponovo vratio. E sad mene zanima: Postoji li nacin da se dodje ranije ponovo u Norge u potragu za poslom ili se mora cekati ta tri mjeseca? (Otprilike moja trenutna situacija)
Hvala!


Toi,prvo na svaki avslag imas pravo zalbe i vreme za istu je 3 nedelje.Dakle,to je korak 1 jer dok si se ti zalio u medjuvremenu mozes i traziti posao ali sto se tice ovog pitanja tvog...mislim da moras biti van 3 meseca mada ja licno nemam iskustva sa tim pa da napisem e eto meni je proslo.Nisam sigurna da bi ti to proslo pre mada se verovatno uvek nadje neki nepazljivi carinik
Ali posalji zalbu ako nisi zakasnio jer time mozes kupiti vreme ako nista drugo a zalba nista ne kosta...Jer dok ti obradjuju zalbu imas pravo cekati odgovor u Norge.Naravno ti samo znas sta ti valja ciniti jer ti najbolje poznajes svoju situaciju.
MIRKA (gledam u tuznu jesenju noc,s pokisle grane lisce opada,u daljini cujem muziku
neku i pitam sebe gde li si sada...)
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.160.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 19:28 - pre 131 meseci
Citat:
mihaleks:
Citat:
boban 13:
ELEKTRIKER jel ovi nesretnici stvarno nemaju GLINERICE ili se ja nisam danas dobro objasnio sa mojim šefom. Doneše oni neke reflektore kažu nerade, uzmam ja da vidim može li se to popraviti pa sam jednog momenta želeo nešto da ispitam naravno glinericom više od toga i onako neumem :-) Uglavnom je epilog bio da oni (glinericu) to nemaju a ja sam otkrio da je crkla sijalica pa sam to popravio i bez glinerice ali mi je to prilično neverovatno.

Gde si to naucio? Od kad se kaze "glinerica"?
Kaze se glimerica (M a ne N) jer je rec izvedena od engleske reci "glimmer" sto znaci svetlucanje.
Nije ni cudo da te nista nisu razumeli jer glinerica ne postoji osim ako nije nesto za pakovanje gline.
Toliko o nesretnicima.

znači kažem kako ja želim a ti čitaj kako ti želiš. pitanje je prosto imaju li oni glinericu ili ne ako znaš odgovori ako ne znaš nemoj se javljati
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.160.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 19:36 - pre 131 meseci
Uput budi rečeno dobio sam od norvežana na poklon lososa od oko 6 kg. Malo ću sad da uživam u ribi :-)
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

shane
Nebojsha
Moelv

Član broj: 13248
Poruke: 81
*.bb.online.no.



+19 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 20:21 - pre 131 meseci
@boban13 http://de.wikipedia.org/wiki/Glimmlampe, http://de.wikipedia.org/wiki/Phasenprüfer
Prva dva linka su ti potvrda da se ne kaze onako kako ga ti izgovaras vec drugacije, a u naredna dva ono sto si trebao da trazis.

http://biltema.no/no/Verktoy/M...trument/Testskrutrekker-12289/
http://biltema.no/no/Verktoy/M...sdetektor-med-lommelykt-15285/ s tim sto je na ovom drugom linku detektor napona bezkontaktni.
 
Odgovor na temu

boban 13
trenutno moler :-)
acel-plast doo
Alta

Član broj: 310767
Poruke: 524
85.113.160.*



+125 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 20:37 - pre 131 meseci
znači imaju
usput da ti radiš u prodavnici u RS i da ja tražim glinericu da li bi ti znao šta da mi prodaš ?
Bekstvo iz bolne stvarnosti uvek proizvede neku dobrobit...... Z. Frojd
 
Odgovor na temu

dakipro
Dalibor Jovic
Web Developer
Bergen, Norway

Član broj: 31848
Poruke: 1792
*.84-48-89.nextgentel.com.

Sajt: norway.dakipro.com


+190 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 20:37 - pre 131 meseci
Citat:
zokiruma:
Citat:
dakipro:
Citat:
zokiruma:...azilanti imaju obaveznih 600 casova ako se ne varam dok mi imamo 250+50 i to lepo pise u positivu kojie se dobija od UDI za odobrenje boravka.


To pise tako u tom positivu, samo zato sto nece/ne umeju da izmene to pismo. Na udiju pise ispravka da iako si dobio u pozitivu 250+50 moras dimas 550+50
http://www.udi.no/Norwegian-Di...on-in-the-Norwegian-language-/
Citat:

If you were granted your first residence permit that formed a basis for permanent residence permit after 1 January 2012, you are required to have completed tuition in the Norwegian or Sami Language (at least 550 hours) and social studies (at least 50 hours).

Takodje pise i da mozes da imas "Sufficient knowledge" norveskog jezika umesto casova, odnosno
Citat:

You have passed a language test (Norskprøve 2 – Level A2 or Norskprøve 3 – Level B1, which are organised by the municipalities and administered by Norsk språktest in cooperation with Folkeuniversitetet).


pise i ovo

Unntak fra pliktutvidelsen til 600 timer:

Arbeidsinnvandrere fra land utenfor EØS/EFTA-området og deres familiemedlemmer, som har plikt til å delta i 300 timer norskopplæring uten krav på å få opplæring gratis, er unntatt fra pliktutvidelsen til 600 timer. Denne gruppen vil fortsatt ha en plikt til å delta i 300 timer opplæring i norsk og samfunnskunnskap.

tj ako sam placam casove onda moram imati 300 casova sa ovim blentavim samfunnskunnskapom

na ovom linku sto si podelio pise

Are you a labour immigrant from outside the EEA/EFTA-area?

If you are a labour (work) immigrant from a country outside the EEA/EFTA-area or a family member of such a labour immigrant, you have a duty to take part in Norwegian tuition and you do not have the right to free tuition. You must complete 250 hours of Norwegian tuition and 50 hours tuition in social studies.




Pa, klasicna norska informacija jbg, na norveskom pise jedno, na engleskom pise nesto drugo, dva pasusa ispod pise nesto izmedju... I meni je stiglo da moram 250+50, ali sam prilicno siguran da je neko negde kacio dokumenat i drugaciji link ka UDIju da mora 600 sati ukupno od prvog januara 2012. Sad ne znam norveski jos uvek pa da protumacim to sto pise na norveskoj verziji, ali ovaj pasus (cela strana) sto pisu na engleskom mi jasno daju do znanja da moram 600 jer sam dobio dozvolu posle januara 2012. Mogu misliti sta ce mi reci udi ako ih pozovem telefonom...

Ja se iskreno nadam da cu za narednih godinu ipo kolko brojim do stalne dozvole da polozim NP2 ili 3 pa da prodjem bez tih casova jer do sada nisam ni jedan zvanican cas odslusao, a ako ne bude moglo to sa ispitom onda cu da slusam po 20 casova dnevno da bi uspeo da stignem tih 600 komada u nekom normalnom roku. Jer je ako je 600 to je onda stvarno puno, u bergenu imas bese 4-6 casova nedeljno, treba dosta vremena da se dostigne tih 600 casova (opet kazem, ako je to ustvari 600 casova).


 
Odgovor na temu

Elektriker
Beograd

Član broj: 309467
Poruke: 16
*.fk.ardalsnett.no.



+3 Profil

icon Re: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?17.07.2013. u 20:41 - pre 131 meseci
Citat:
Mirjana Savicic:
Elektriker,procitaj jos jednom diskusiju nasu na forumu pa ces skontati da tvoj video i ta diskusija nemaju veze.Video i Zorica Mitic govori o kolektivnom napadu na jedan narod,nas narod konkretno i ne shvatanje politicke situacije na Balkanu,sopstveno tumacenje Norvezana,i prelamanje azilanata Albanaca/Muslimana sa njom konkretno...I to je vise nego normalno da je tako reagovala.
Mi smo,Elektriker govorili o kulturoloskoj razlici izmedju nas i Norvezana i neophodnoj masci nasoj jer kulturu i navike jednog naroda ne mozes da menjas.Moras da se tome povinujes jer to je kultura njihova i nacin zivljenja a ne njihov politicki stav zasnovan na slepilu i neznanju.Ja sam konkretno govorila o zdravstvu i funkcionisanju u takvom sistemu koji je mnogo drugaciji od naseg.Tako da je za te svrhe neophodna maska.
Ovo o cemu ona zena govori je nesto potpuno drugo.


Ok slazem se...prebacio sam se....ali pisala si jednom davnije o diskusiji sa njima o Milosevicu....Mislim da je vecina nas imala slicnu situaciju da te pitaju tipa "Zasto ste ratovali?", gde ocekuju da im ti u dve recenice objasnis razlog. Meni se to dogodilo vec drugi dan na poslu. Inace sam ziveo 5 godina u toj Krajini gde sam se pred rat izbegao iz Splita i muka mi je samo od pomisli da moram sad nekom ko vec ima pogresnu sliku o tome da objasnjavam ko je koga napao itd. Podelio sam ovo iz razloga da bi ljudi shvatili da nije resenje da zaboravis ko si i odakle dolazis cim krocis u Norvesku, i da odjednom postanes Norvezanin....ja licno znam neke primere koji tako razmisljaju...Uglavnom nije zgoreg pogledati. I mislim da bi trebalo da se drzimo davanja saveta iskljucivo ljudima iz Srbije tj. da ignorisemo ove Hrvate koji se pojavljuju po forumu posto bi isto i oni uradili da smo u suprotnoj situaciji. Generalno smo mi takvi da su nam svi isti i zato nam je tako kako je, ipak bi trebali da favorizujemo nase ljude. Nemojte da shvatite ovo kao neki govor mrznje jer to nije.
 
Odgovor na temu

[es] :: Vodič za emigraciju :: Život u Norveškoj :: Život u Norveškoj, kako otići i kako se živi tamo?

Strane: << < .. 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 ... Dalje > >>

[ Pregleda: 7853414 | Odgovora: 21067 ] > FB > Twit

Postavi temu Odgovori

Navigacija
Lista poslednjih: 16, 32, 64, 128 poruka.